HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 09:02.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 26 lis 2009, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Zemljotres je 1969. razorio grad i odnio 15 života. Hiljadu i 117 građana je povrijeđeno. Potpuno je uništeno 86 hiljada stanova, 266 školskih, 146 kulturnih, 133 zdravstvena i 152 administrativna objekta

NAJRAZORNIJI zemljotres, jačine 8,5 stepeni Merkalijeve skale sa epicentrom 20 kilometara od centra grada, zadesio je Banju Luku 27. oktobra 1969. godine. Pomenuti zemljotres počeo je neuobičajeno jakim prethodnim udarom, u noći 26. oktobra u dva časa i 55 minuta, podrhtavanje se nastavilo do osam časova i 53 minute kada je vrijeme za Banju Luku stalo. Grad je u jednom trenutku ostao bez vode, struje, snabdijevanja hranom, a svi učenici su školsku godinu nastavili u gradovima širom bivše Jugoslavije. Karakteristika Banje Luke je podrhtavanje tla na kojem je smještena. Seizmogeno područje obuhvata pojas oko grada, prečnika između 50 i 60 kilometara. O jakoj seizmičnosti svjedoče morfologija reljefa, pisani podaci za posljednjih 100 godina i najnovija instrumentalna mjerenja. Zemljotres je 1969. razorio grad i odnio 15 života. Hiljadu i 117 građana je teže ili lakše povrijeđeno, a materijalna šteta je bila ogromna. Potpuno je uništeno 86 hiljada stanova, 266 školskih, 146 kulturnih, 133 zdravstvena i 152 administrativna objekta. Instrumenti u Republičkom hidrometeorološkom zavodu, Sektor za seizmologiju, svakodnevno prate i registruju podrhtavanje tla. - Na području banjolučke regije se svake godine registruje veliki broj zemljotresa različite jačine. Međutim, to je sasvim normalno za ovo područje. Na osnovu njih se ne može odrediti da li nam ponovo prijeti jedan zemljotres razorne moći kao onaj iz 1969 - rekao je načelnik Sektora za seizmologiju pri Republičkom hidrometeorološkom zavodu Sveto Vrhovac. On je dodao da trenutno raspolažu sa četiri najmodernije seizmološke stanice. One su umrežene sa stanicama iz Srbije i Slovenije sa kojima se podaci razmjenjuju u realnom vremenu. Na taj način mogu se pratiti seizmička kretanja na cijeloj teritoriji BiH. - Trenutni stepen razvoja seizmološke opreme ne garantuje potpunu mogućnost predviđanja zemljotresa. Čak ni u Japanu, koji ulaže ogroman novac u nove uređaje, nemaju mogućnost da znaju kada će se desiti nepogoda. Ipak, veoma je mala mogućnost da će Banju Luku ponovo zadesiti snažan udar






http://img475.imageshack.us/img475/599/ ... je20po.jpg

http://photos1.blogger.com/blogger/7439 ... ceva.0.jpg

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 27 lis 2009, 00:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69289
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Zanimljivo.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 27 lis 2009, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Jako dobar tekst u "Dnevnom"

http://www.dnevni-list.ba/index.php?opt ... t&Itemid=4

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 27 lis 2009, 19:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Kod nas na Kupresu često budu potresi. Godišnje ih po nekoliko bude, kad god su u zapadnoj Hercegovini i kod nas se osjete i obrnuto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 27 lis 2009, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Bio je prosle godine dan prije no sto sam stigao na Kupres...

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 28 lis 2009, 08:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Tulkas je napisao/la:
Bio je prosle godine dan prije no sto sam stigao na Kupres...


Eto vidiš :sad .
Potresi su dosta nezgodna stvar, jako teško ih je predvidjeti, a i kad se dogode nikad ne znaš kojeg će intenziteta biti. Kad sam pročitao o ovom u Banja Luci, sjetio sam se i onog u Dubrovniku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 28 lis 2009, 12:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
E a ja sam kao klinac dozivio onaj u osmom mjesecu 1981..
Takodjer vrlo jak potres u Banjaluci (7,6MCS) , sjecam se kao danas.. Izgledalo je kao da ce sve da se srusi...starci nas uzeli iz kreveta, bila je noc, spavali smo, izletjeli smo napolje

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 29 lis 2009, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Tulkas je napisao/la:
E a ja sam kao klinac dozivio onaj u osmom mjesecu 1981..
Takodjer vrlo jak potres u Banjaluci (7,6MCS) , sjecam se kao danas.. Izgledalo je kao da ce sve da se srusi...starci nas uzeli iz kreveta, bila je noc, spavali smo, izletjeli smo napolje


A živjeli ste u zgradi ili u kući Tulkas?
Joj kad se ja sjetim nedavnog potresa u Sarajevu...Inače na 11. sam katu, a u trenutku potresa sam spavao, njihanje zgrade me je probudilo i koliko sam mogao osjetiti pomjerila je se za nekih 30 cm u jednu, pa u drugu stranu. Doživljaj je uistinu zastrašujući. :001_huh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 22 sij 2010, 00:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
zivoti Banjalucana dobro prosli s obrizom na nastalu materijalnu stetu

taj potres '69. je dobro ostetio zupnu crkvu u Dobreticima, pa smo je srusili i pravili novu...nova zatemeljena na dan hrvatskog proljeca '71. (ako caca ne laze :zubati )


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 05 kol 2011, 06:40 
Offline

Pridružen/a: 05 kol 2011, 06:36
Postovi: 1
Što mislite, postoji li mogućnost da onih desetak naselja u banjalučkoj općini u kojima su Hrvati živjeli u većini budu izdvojena u posebnu općinu, dakako u okviru RS. Hoće li nam to naši saveznici dozvoliti? U Hrvatskoj je osnovano puno takvih općina i nema nikavog problema. Vjerojatno bi to pozitivno utjecalo na povratak, a Hrvatima bi se znatno poboljšao gospodarski, politički i kulturni status. Time bi se osnažila i RS, a usto bi pokazala da je zaista moderna i napredna. Mislim da bi crkva (posebno biskup) mogli odigrati značajnu ulogu. Postoji li kakva inicijativa u tom smjeru? Možda da se Vlajki i drugi naši političari angažiraju?
——————————————————————————
Ray Ban Aviators

_________________
Here is just a passage about the story of Ray Ban,you must have heard of Ray Ban Sunglasses more or less.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 05 kol 2011, 08:54 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
dasgsh je napisao/la:
Što mislite, postoji li mogućnost da onih desetak naselja u banjalučkoj općini u kojima su Hrvati živjeli u većini budu izdvojena u posebnu općinu, dakako u okviru RS. Hoće li nam to naši saveznici dozvoliti? U Hrvatskoj je osnovano puno takvih općina i nema nikavog problema. Vjerojatno bi to pozitivno utjecalo na povratak, a Hrvatima bi se znatno poboljšao gospodarski, politički i kulturni status. Time bi se osnažila i RS, a usto bi pokazala da je zaista moderna i napredna. Mislim da bi crkva (posebno biskup) mogli odigrati značajnu ulogu. Postoji li kakva inicijativa u tom smjeru? Možda da se Vlajki i drugi naši političari angažiraju?
——————————————————————————


Danas bi na tom podrucju veliku vecinu cinili Srbi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 40 godišnjica katastrofalnog zemljotresa
PostPostano: 16 srp 2012, 12:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
Sat postavljen kao spomen na potres 1969. Pokazuje vrijeme i datum razornog potresa:

slika

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO