HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 01:10.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1580 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 16:04 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Zamenik premijera Mađarske: Vojvođanski Mađari dovedeni u iskušenje da pobegnu iz Srbije pogođene krizom

Odnosi Srbije i Mađarske bolji su nego ikad, a Savez vojvođanskih Mađara efikasno predstavlja interese etničkih Mađara, izjavio je danas zamenik mađarskog premijera i ministar pravde i državne administracije Tibor Navračič.

On je posle jučerašnje posete Beogradu za radio "Kosut" rekao da je mađarska vlada privržena saradnji sa Srbijom.
On je kazao i da se pružila istorijska prilika koju treba iskoristiti za formiranje bliskijeg partnerstva između dve zemlje.
Odnose između Mađarske i Srbije uvek je karakterisao sukob, ali ukazala se šansa da se to promeni, istakao je Navračič.
On je rekao da je politički život etničkih Mađara u Srbiji u ovom trenutku "vrlo složen", ali da Savez vojvođanskih Mađara "adekvatno" reaguje na probleme.
Navračič je dodao da ta stranka ima podršku i legitimitet i da veruje da će i u budućnosti zastupati interese vojvođanskih Mađara, prenosi MTI.
On je naveo da je pojednostavljena pocedura za sticanje mađarskog državljanstva i da su otvaranjem granica vojvođanski Mađari dovedeni u veliko iskušenje da pobegnu iz Srbije pogođene krizom.
"Srpska politička scena je toliko turbulentna, toliko mnogo novih aktera deluje na nove načine da su vojvodjanski Mađari i njihovi predstavnici primorani da se redefinišu u skoro svakoj oblasti", zaključio je on.

izvor: blic.rs


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 16:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Hrvati i Mađari nestaju iz Vojvodine.. Udaljavanje Srbije od EU još će samo doprinijet tome :(


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 17:38 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Ibar je napisao/la:
Hrvati i Mađari nestaju iz Vojvodine.. Udaljavanje Srbije od EU još će samo doprinijet tome :(


I jesi i nisi u pravu. Mađarska je članica od 2004 godine, kao zajednica se nisu značajnije usitinili zbog te činjenice (mada i dalje nema rezultata s poslijednjeg popisa). Opet, mogućnost dobivanja državljanstva počela je tek s Orbanovim dolaskom na vlast. Što je, ako se ne varam manje od tri godine. Mađari su i brojniji od Hrvata i više su vezani za Vojvodinu iz povijesnih razloga.
Hrvata je s druge strane znatno manje, nacionalni korpus je prepolovljen. No to se ne može puno promijeniti. Vidjet ćemo kakva će situacija biti za godinu dvije, po stupanju Hrvatske u članstvo EU. Loše je (ili dobro, ovisi o tome kako promatraš situaciju) što će otići radno sposobni, većim dijelom i školovani ljudi. Ono što je za mene dobra vijest je što dvije države pokušavaju relaksirati zategnute odnose.Ako i dođe do značajnijeg odliva ove dvije manjine, to će biti zbog gluposti poput one nedavne u Temerinu. Mada se Hrvati takvim stvarima nikad nisu bavili po Vojvodini...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lis 2012, 16:29
Postovi: 14
Zašto Vojvodina nije na temi vezana za Srbiju,nema smisla za svaku manju oblast otvarati posebnu zasebnu temu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 18:37 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Carpe Diem je napisao/la:
Zašto Vojvodina nije na temi vezana za Srbiju,nema smisla za svaku manju oblast otvarati posebnu zasebnu temu.


Ma nemoj, jesi to isto napisala i na temi vezanoj za Kosovo?
Tko želi, može otvoriti i temu o Istri... koji vam je *** ljudi? Svima smeta Vojvodina kao zasebna tema. E pa zato i postoji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Gdje se bolje živi, u subotici ili novom sadu?
I gdje su najjači autonomaši?

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί


vojvođanski separatisti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
I jesi i nisi u pravu. Mađarska je članica od 2004 godine, kao zajednica se nisu značajnije usitinili zbog te činjenice (mada i dalje nema rezultata s poslijednjeg popisa). Opet, mogućnost dobivanja državljanstva počela je tek s Orbanovim dolaskom na vlast. Što je, ako se ne varam manje od tri godine. Mađari su i brojniji od Hrvata i više su vezani za Vojvodinu iz povijesnih razloga.


@Vrilo;

Meni Magyari nisu najjasniji , mislim ima ih više od Sandžaklija a tako su olako prepustili njima sve funkcije u Beogradu?!? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 20:36 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
volvoks je napisao/la:
Gdje se bolje živi, u subotici ili novom sadu?
I gdje su najjači autonomaši?


Kontra pitanje, gdje se bolje živi, u Zagrebu ili u Vinkovcima?
Autonomaštvo je ideja i tekovina, ne zauzima nikakav teritorij.
Bar ne barikadama i sličnim metodama.
Gdje god imaš ured LSV-a, tu imaš i autonomaše.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
U zagrebu, al to je ko da sam te pito za bor i beograd

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 20:42 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
ZlatkoZG je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
I jesi i nisi u pravu. Mađarska je članica od 2004 godine, kao zajednica se nisu značajnije usitinili zbog te činjenice (mada i dalje nema rezultata s poslijednjeg popisa). Opet, mogućnost dobivanja državljanstva počela je tek s Orbanovim dolaskom na vlast. Što je, ako se ne varam manje od tri godine. Mađari su i brojniji od Hrvata i više su vezani za Vojvodinu iz povijesnih razloga.


@Vrilo;

Meni Magyari nisu najjasniji , mislim ima ih više od Sandžaklija a tako su olako prepustili njima sve funkcije u Beogradu?!? :neznam


Mislim da im je Beograd pomalo "fuj". Znam ih dosta, za njih se sfera interesovanja završava na Savi. Nekima je i Srijem nezanimljiv. Tu su slični Kosovskim Albancima, koji su također obilazili Beograd kao legitimno sredstvo za političkog djelovanje. Ali su isto tako bili dio tog progresivnog korpusa stranaka koji je zbacio Miloševića. Albanci nisu htjeli ni na izbore ići.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 20:46 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
volvoks je napisao/la:
U zagrebu, al to je ko da sam te pito za bor i beograd


Vjeruj mi, za koju godinu će se moći snimati Zombie apocalypse filmovu po Subotici. Samo danas sam naišao na desetak oglasa, okačenih po raznim ogradama, izjadu ljudi sobe i za 30 eura...
Vojvodina je po Eurostatu, šest mjesta od dna liste po razvijenosti svih regiona Evrope. A ima ih ukupno 280.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 24 lis 2012, 21:50 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Vrilo, kako se slazu Hrvati i Madjari u Vojvodini? Jel' se drzu skupa? Kako su raspolozeni spram Hrvatima?

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 25 lis 2012, 02:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Vrilo ,šta je sa ostalim nacionalnim manjinama u Vojvodini? Da li ima onih koji i dan danas se smatraju Česima,Nijemcima,Slovacima itd... ? Ako ima ,da li drže do toga,znaju svoj jezik..?(ovo zadnje se odnosi i na Mađare)

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 25 lis 2012, 08:03 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
puntar2.0 je napisao/la:
Vrilo, kako se slazu Hrvati i Madjari u Vojvodini? Jel' se drzu skupa? Kako su raspolozeni spram Hrvatima?


Kompleksno pitanje stari, a svaki odgovor s moje strane bio bi neobjektivan. U Subotici imaš relativno značajan broj i Mađara i Hrvata. U Senti, Kanjiži, Adi, već nije tako... Mislim da to dosta zavisi od mjesta do mjesta. Ja mogu govoriti samo za mjesto gdje ja živim.
Indikativno je za sadašnje vrijeme da su Hrvati (politički) bili uz DS, a Mađari nisu koalirali s njima. Iako je Pastor najavio da će podržati Bokija u drugome krugu. Što se i desilo. Jer je Pastor obrao bostan kandidiranjem za prijedsednika. Mislim da je za njega glasala samo njegova ulica. Šalim se, možda i okolne. : )
Povijesno odnosi baš nisu za pet. I mislim da ne bi bilo loše malo pisati na ovom forumu i o položaju Hrvata u Mađarskoj... Sjećanja na okupaciju Bačke još uvijek žive kod starijeg svijeta. Neću ih ovdje navoditi, ali nisu ni malo prijatna. Nekakva vrsta katoličke solidarnosti danas svakako postoji, ali udruženog djelovanja po pitanju kulture... za to iskreno nisam čuo.
Vojvođanski Mađari su se uvijek osjećali kao svrgnuti s trona (mi tih problema nikad nismo imali). Riječ Trianon skida osmijeh sa gotovo svakog mađarskog lica. Otprilike kao kad bi danas pitao Srbina "kad ćeš delijo na Gazimestan?" A on ti nevoljno kaže "čim promijenim tablice". :D
Ne kažem da Mađari nisu lojalni građani, ali na pamet će ti nabrojat koje su sve teritorije izgubili. Jebiga 68% teritorija nije malo...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 25 lis 2012, 08:22 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
mario_cro je napisao/la:
Vrilo ,šta je sa ostalim nacionalnim manjinama u Vojvodini? Da li ima onih koji i dan danas se smatraju Česima,Nijemcima,Slovacima itd... ? Ako ima ,da li drže do toga,znaju svoj jezik..?(ovo zadnje se odnosi i na Mađare)


Pa jasno da drže do toga, ali opet sve dolazi iz kuće... Ima Mađara koji ne znaju ni riječ maternjeg, pa se su se ranije izjašnjavali kao Jugoslaveni.
Kad smo kod nacionalnih manjina, prije koji dan sam primjetio ured Bošnjaka Vojvodine, da mi je znati samo što Bošnje smjeraju! :zubati
Gdje nikne džamija, tu je i mali Mujo...

http://www.puma.vojvodina.gov.rs/etext.php?ID_mat=510
Ovo ti je spisak registriranih manjina u Vojvodini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 25 lis 2012, 17:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 18:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
mario_cro je napisao/la:
Vrilo ,šta je sa ostalim nacionalnim manjinama u Vojvodini? Da li ima onih koji i dan danas se smatraju Česima,Nijemcima,Slovacima itd... ? Ako ima ,da li drže do toga,znaju svoj jezik..?(ovo zadnje se odnosi i na Mađare)


Slovaci su uglavnom protestani u Vojvodini ,žene se međusobno tako da su izbjegli veću asimilaciju. dosta ih otišlo u SAD-e 90-ih, koliko znam imaju uvažavanje srpskih susjeda. Nijemaca nema puno , odnosno ima , ali ti su uglavnom asimilarani dali u Srbe ili Mađare, Čeha nema puno. Poznata pjevačica Zorica Brunclik je češkog porijekla.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 25 lis 2012, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
puntar2.0 je napisao/la:
Vrilo, kako se slazu Hrvati i Madjari u Vojvodini? Jel' se drzu skupa? Kako su raspolozeni spram Hrvatima?


Kompleksno pitanje stari, a svaki odgovor s moje strane bio bi neobjektivan. U Subotici imaš relativno značajan broj i Mađara i Hrvata. U Senti, Kanjiži, Adi, već nije tako... Mislim da to dosta zavisi od mjesta do mjesta. Ja mogu govoriti samo za mjesto gdje ja živim.
Indikativno je za sadašnje vrijeme da su Hrvati (politički) bili uz DS, a Mađari nisu koalirali s njima. Iako je Pastor najavio da će podržati Bokija u drugome krugu. Što se i desilo. Jer je Pastor obrao bostan kandidiranjem za prijedsednika. Mislim da je za njega glasala samo njegova ulica. Šalim se, možda i okolne. : )
Povijesno odnosi baš nisu za pet. I mislim da ne bi bilo loše malo pisati na ovom forumu i o položaju Hrvata u Mađarskoj... Sjećanja na okupaciju Bačke još uvijek žive kod starijeg svijeta. Neću ih ovdje navoditi, ali nisu ni malo prijatna. Nekakva vrsta katoličke solidarnosti danas svakako postoji, ali udruženog djelovanja po pitanju kulture... za to iskreno nisam čuo.
Vojvođanski Mađari su se uvijek osjećali kao svrgnuti s trona (mi tih problema nikad nismo imali). Riječ Trianon skida osmijeh sa gotovo svakog mađarskog lica. Otprilike kao kad bi danas pitao Srbina "kad ćeš delijo na Gazimestan?" A on ti nevoljno kaže "čim promijenim tablice". :D
Ne kažem da Mađari nisu lojalni građani, ali na pamet će ti nabrojat koje su sve teritorije izgubili. Jebiga 68% teritorija nije malo...


ma 60% nabijem ih na labavi kolac mađarski. velika stoka od naroda, iznenadio sam se tokom razgovora sa dotičnima. kamo sreće da su ostali bez države a ne 60%.

skoro sve hrvatske izbjeglice asimilirane, a prezime horvat 4 po zastupljenosti. da ova moja laprdanja nisu prdež u prazno, potvrdila je i genetska analiza, koja je pokazala da su mađari ništa drugo nego slaveni koji pričaju ugarski... mame im ga labave... da ne spominjem mađarizaciju po hrvatskoj u prošlim stoljećima

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 28 lis 2012, 11:26 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Četvrta vojvođanska konvencija: Jače zalaganje za Vojvodinu republiku

Sazivači Četvrte vojvođanske konvencije saopštili su da će intenzivirati zalaganje za federalizaciju Srbije, odnosno zalaganje za "Vojvodinu republiku" unutar Srbije kao složene države.

"Podsećamo da ni posle 20 godina od održavanja Londonske mirovne konferencije, Srbija nije ispunila obavezu da vrati Vojvodini sva ustavna prava koja su joj oduzeta za vreme režima Slobodana Miloševića", navodi se u saopštenju za javnost.

Dodaje se da zbog toga Vojvodina treba da bude republika, sa jasnim političkim i ustavnim subjektivitetom i navodi da će se taj stav promovisati i u domaćoj i u medjunarodnoj javnosti.

Četvrta vojvođanska konvencija formirala je Koordinaciono-akcioni odbor, čiji su kopredsedavajući član Predsedništva Saveza vojvođanskih Mađara Šandor Egereši i Đorđe Subotić, predsednik nevladine organizacije Vojvođanski klub.

Za predsednika Izvršnog odbora tog tela imenovan je predsednik Vojvođanske partije Aleksandar Odžić, a za predsednika Političkog veća bivši visoki funkcioner u SFRJ Živan Berisavljević.

Za potpredsednike Političkog veća izabrani su predsednik Vojvođanske akademije nauka i umetnosti Julijan Tamaš i profesor političkih nauka Duško Radosavljević.

izvor: blic.rs


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 28 lis 2012, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Stvarno je nepristojno od tog nesretnog Berisavljevića da još nije umro... Brozovi vampiri.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 28 lis 2012, 11:37 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Metemma je napisao/la:
Stvarno je nepristojno od tog nesretnog Berisavljevića da još nije umro... Brozovi vampiri.


Spremajte žicu i kamu, gospodine Metemma. :zubati
Što više režite, tanje su niti koje nas drže u zajedničkoj državi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 28 lis 2012, 11:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Stvarno je nepristojno od tog nesretnog Berisavljevića da još nije umro... Brozovi vampiri.


Spremajte žicu i kamu, gospodine Metemma. :zubati
Što više režite, tanje su niti koje nas drže u zajedničkoj državi...


I ti si iz :bihzastava ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 28 lis 2012, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Stvarno je nepristojno od tog nesretnog Berisavljevića da još nije umro... Brozovi vampiri.


Spremajte žicu i kamu, gospodine Metemma. :zubati


Mislite glogov kolac?

Citat:
Što više režite, tanje su niti koje nas drže u zajedničkoj državi...


:confused1 Zar se nismo razdružili 91? Kako čitam na temi o Vrginmostu, vi ste samo neposlušna manjina koja nestaje i za koju je bolje da nestane... naravno, ne mislim ništa zločinačko, malo dobrovoljnog iseljavanja, malo asimilacije... i ode tih par anomalija u somborskoj i subotičkoj opštini...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 28 lis 2012, 11:49 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
Jagnjeca brigada je napisao/la:
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:

Spremajte žicu i kamu, gospodine Metemma. :zubati
Što više režite, tanje su niti koje nas drže u zajedničkoj državi...


I ti si iz :bihzastava ?


Zajebanciju na stranu, pitanje Vojvodine više ne može stajati ispod saga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vojvođanske aktualnosti
PostPostano: 28 lis 2012, 11:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
vrilo_pridaka_1686 je napisao/la:
Zajebanciju na stranu, pitanje Vojvodine više ne može stajati ispod saga.


Ako se bude rješavalo, a nema tu nešto puno da se rješava, to će raditi izabrani predstavnici naroda, a ne Berisavljević i slično smeće koje bi u Poljskoj ili Češkoj danas primalo socijalnu penziju od cirka 8000 din (a vjerujem da ova stoka ima po 80.000 minimum od države Srbije) ako ne bi bilo po zatvorima zbog svojih visokih pozicija u diktatorskom režimu.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1580 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 35 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO