HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 19:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 23 kol 2009, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
slika

Specijalna postrojba Ministarstva obrane bojna 'Zrinski'
'Viribus unitis'

Osnovana je 18. svibnja 1991. temeljem zapovijedi tadašnjeg zamjenika ministra, a kasnije ministra obrane, Gojka Šuška.

15. lipnja bojna je poslana na svoj prvi teren Vukovar. Smještena u Opatovcu ima zadatak pomoći organizirati vukovarske dragovoljce i pripremiti obranu grada Vukovara.

1. kolovoza skupa s dijelom 1. A brigade učestvuje u oslobađanju Hrvatske Kostajnice nakon čega se na kratko vraća u središnju bazu.

4. rujna kreće u pomoć Gospiću i već slijedećeg dana uz pomoć gospićkih branitelja predvođenim Mirkom Norcem-Kevom zarobljavaju oklopnu kolonu i generala Krstevskog s trideset vojnika koje se pušta kućama.

Od ostalih akcija najznačajnija je zauzimanje skladište oružja 'Kaniža' nakon čega počinje zaokret na gospićko-ličkoj bojišnici, oslobađa se predgrađe Gospića, odbijaju se JNA tenkovi iz Banja Luke.

Bojna kreće dalje i 28. listopada stiže u Metković u akciju za oslobođenje Slanog tijekom koje brzo i učinkovito zauzima strateško najvažniju uzvisinu - čuku Timor.

Nakon primirja bojna se vraća u bazu na daljnju izobrazbu, a dio pripadnika odlazi ratovati u Bosnu.

Uskoro se opet vraća na jug Hrvatske da zaustavi JNA prodor tijekom operacije SUTJESKA 2 te s 1. brigadom učestvuje u protunapadu operaciji TIGAR s ciljem deblokade Dubrovnika tijekom koje zauzima objekt Treskavac (tt.504) nakon čijeg završetka ponovno se vraća u bazu. U tim borbama ranjen je zapovjednik Miljenko Filipović.

Novu zadaću bojna 'Zrinski' dobila je za vrijeme operacije MASLENICA, oslobađanje područja od Smokovića do Murvice, sam Smoković, a oslobađa i Škabrnju te doprinosi obrani Novigrada.

1. hrvatski gardijski zdrug

1. hrvatski gardijski zdrug ustrojen je 18. travnja 1994. godine, sastavljen od Specijalne postrojbe Ministarstva obrane Republike Hrvatske, "Bojne Zrinski", dijela Specijalnih postrojbi Glavnog stožera Hrvatske vojske, bojni: "Frankopan", "Ban Jelačić", "Matija Vlačić", "Ferdo Sučić" i dijelova "Lakojurišne brigade Hrvatske vojske". Do 2000. godine je odgovarao Vijeću obrane nacionalne sigurnosti, odnosno Vrhovnom zapovjedniku RH. Nakon 2000. potpada pod zapovjedništvo Glavnog Stožera.

1. hrvatski gardijski zdrug je bila najelitnija postrojba Hrvatske vojske i jedini je od postrojbi HV-a u svom sklopu integrirao raznovrsne vojne formacije: imao je padobransku bojnu, oklopno-mehaniziranu bojnu, postrojne za elektronska djelovanja, te je uz Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, imao vlastite transportne helikoptere. Svi su pripadnici te visokoprofesionalne, elitne jedinice, sudjelovali u najpresudnijim bitkama Domovinskog rata. Tijekom 2000. godine Prvi hrvatski gardijski zdrug je priključen novoustrojenoj 350. obavještajnoj brigadi i Bojni za specijalna djelovanja gdje je kasnije pri preustroju ugašen.

JEDINICE UNUTAR 1. HGZ-A (u ovom slučaju 1. hrvatski gardijski zbor)


Zapovjedništvo gardijskog zbora nalazila se u zasebnoj zapovjednoj zgradi uz ulicu Pantovčak, a bila je smještena unutar areala Predsjedničkih dvora. Gardijski zbor u svojem sastavu činile su četiri bojne te 1. Hrvatski gardijski zdrug, kao zasebna elitna borbena postrojba. Ona je bila smještena u vojarni Rakitje u općini Sveta Nedjelja pokraj Zagreba, dok su četiri bojne imali svoju bazu u vojarni Tuškanac na Gornjem gradu u Zagrebu. Pripadnici Gardijskog zbora nosili su zelene vojne odore i crvene beretke. Većinu oznaka Zbora dizajnirali su I. Škomrlj i D. Medvedec 1994.godine. 2000. godine postrojba je ukinuta, a umjesto nje za potrebe diplomatskog protokola ustrojena je Počasno-zaštitna bojna.


s obzirom da su 60% (1. HGZ, a prvotne bojne zrinski čak 80%) ove postrojbe činili momci iz duvna, livna i rame, mislim da joj je mjesto na ovom podforumu.

Zapovjednik: General Milenko Fillipović

slika

slika
slika
slika






http://img513.imageshack.us/img513/8723/img098.jpg

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 23 kol 2009, 18:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 23 kol 2009, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
kad god čujem nešto protiv bh hrvata, samo bi im trebalo podastrijeti podatke koliko je naših hrvata bilo npr. u 1. i 4. GBR.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 23 kol 2009, 19:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
dudu je napisao/la:
kad god čujem nešto protiv bh hrvata, samo bi im trebalo podastrijeti podatke koliko je naših hrvata bilo npr. u 1. i 4. GBR.


Znaju oni koji trebaju da znaju , tzv. "gusta magla" :ujko


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 kol 2009, 19:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
slika
slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 kol 2009, 19:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
dudu je napisao/la:
kad god čujem nešto protiv bh hrvata, samo bi im trebalo podastrijeti podatke koliko je naših hrvata bilo npr. u 1. i 4. GBR.


Pa ti koji su protiv su upravo zato i protiv BiH Hrvata!
Kokliko ih je bilo u tim brigadama?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 kol 2009, 20:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Vidi "kostolomca" na prvoj slici... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 kol 2009, 20:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
4. je po sastavu bila dalmatinsko-hercegovačka ili obrnuto bolje rečeno, a u 1. GBR je bilo jako puno bosanskih hrvata.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 27 kol 2009, 18:33 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
dudu je napisao/la:
4. je po sastavu bila dalmatinsko-hercegovačka ili obrnuto bolje rečeno, a u 1. GBR je bilo jako puno bosanskih hrvata.


4. - udarna, najjača

inače dobre slike! :smajl007


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 29 kol 2009, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
dudu je napisao/la:
4. je po sastavu bila dalmatinsko-hercegovačka ili obrnuto bolje rečeno, a u 1. GBR je bilo jako puno bosanskih hrvata.

U 1. GBR je bilo puno Komušanaca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 07 stu 2009, 14:14 
Offline

Pridružen/a: 24 kol 2009, 16:25
Postovi: 4
imao sam cast sluzit kao rocni vojnik u satniji koja je sastavljena od nekoliko momaka iz "viribus unitis/satnija taktickih snajpera"

neprospavane noci slusajuci price sa ratista

Divim se ljudima kako su uspili ostat "normalni" nakon svega prozivljenog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 30 pro 2009, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 30 pro 2009, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 30 pro 2009, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 30 pro 2009, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 30 pro 2009, 16:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
slika

slika

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 17 lis 2011, 14:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
Himna.


_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 lis 2012, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb


brigadir Ante Šaškor, dozapovjednik Zdruga.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 lis 2012, 22:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 lis 2012, 22:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 lis 2012, 22:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
slika

slika

slika

slika

slika

slika

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 26 lis 2012, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
slika

slika

slika

slika

:klanjam

slika

slika

slika

General Filipović sa Brankom Cikatićerm

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1. hrvatski gardijski zdrug/Bojna Zrinski
PostPostano: 18 vel 2018, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58772
Lokacija: DAZP HQ
Miljenko Filipović - jedan od prvih zapovjednika specijalnih vojnih postrojbi Hrvatske vojske

slika

Dril u Legiji bio je konstantan, stalno smo nešto učili

Miljenko Filipović jedan je od prvih zapovjednika specijalnih vojnih postrojbi Hrvatske vojske, ustrojavanih u kritičnom razdoblju početaka velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku. 18. svibnja 1991. imenovan je dozapovjednikom postrojbe za specijalne namjene „Bojne Zrinski“, a od kolovoza je i zapovjednik te postrojbe.
Nakon preustroja unutar hrvatskih oružanih snaga Filipović postaje zapovjednik novoustrojenog 1. hrvatskog gardijskog zdruga, najelitnije postrojbe Hrvatske vojske.

Kao zapovjednik „Zrinskih“ i „Zdruga“ ostavio je duboki pečat jer te su postrojbe imale vrlo važnu ulogu u Domovinskom ratu.

slika

No o prijeratnom putu Miljenka Filipovića, osim da je služio Legiju stranaca, vrlo se malo zna, a nažalost je dio određenih interesnih skupina putem nekih medija njegovu prijeratnu karijeru netočno i zlonamjerno prezentirao.

Kao i o drugim legionarima koji su naprasno prekinuli svoje vojne karijere u elitnoj postrojbi Francuske vojske neki mediji i o Filipoviću su pisali neistine ili poluistine, ali nisu primjerice isticali činjenicu da je on bio pripadnik najelitnije postrojbe padobranske pukovnije Legije stranaca, odnosno jedne od najelitnijih postrojbi za specijalne namjene na svijetu.

Miljenko Filipović rođen je 22. srpnja 1965. u selu Crvenice, općina Tomislavgrad. S obzirom da su roditelji radili u Njemačkoj obitelj je zbog školovanja djece 1971. preselila u Zaprešić. Još od malih nogu Filipoviću se sviđao vojni poziv, želio je postati vojni pilot pa se krajem osmog razreda osnovne škole prijavio za natječaj u Opću srednju vojnu školu "Ivo Lola Ribar", smještenu u vojarnu na Črnomercu. Nakon fizičkih pregleda i testiranja izabrani kandidati upućeni su vlakom u Vazduhoplovni medicinski institut na Batajnici, kraj Beograda gdje se vršila zdravstvena selekcija, kako za buduće pitomce, tako i za pilote.

„Pokazalo se da svi mi koji smo došli na testiranje iz Zagreba imamo „šum na srcu“. Rekli su nam da je to normalna faza puberteta, nešto što će proći. No zapravo, iako je primala u svoje redove određeni postotak kandidata svih nacionalnosti, JNA ipak nije primala kandidate koji im nisu bili podobni. Naravno da ja po nijednom kriteriju nisam mogao proći. Nitko iz obitelji nije bio u Partiji, bili smo religiozni i uz to su se dva moja strica nalazila u emigraciji u Australiji, a jedan se zbog političkih razloga nije smio vratiti. Tada još nisam shvaćao, ali postupno sam počeo razumjeti neke stvari koje su uvjetovale život u Jugoslaviji. Stoga sam već krajem srednje škole odlučio da ću otići u Francusku i prijaviti se u Legiju stranaca. Htio sam se okušati kao profesionalan vojnik, a Legija me fascinirala još otkada sam na televiziji 1982. godine gledao reportažu o jednoj vojnoj intervenciji snaga Međunarodne zajednice u kojoj su legionari imali glavnu ulogu tijekom krize u Beirutu. Donio sam čvrstu odluku i nisam ju iznio roditeljima jer vjerojatno ju ne bi odobrili. Znao sam da ukoliko želim ostvariti cilj taj korak moram napraviti potpuno samostalno. Početkom 1984. sjeo sam u avion i otišao u Pariz. Otprilike tjedan dana turistički sam razgledao grad, sakupljao informacije. U jednom talijanskom restoranu sprijateljio sam se s Makedoncem koji je tamo radio, otkrio sam mu namjere, a on je ispunio moju želju i nazvao prihvatni centar Legije u Parizu. Uistinu, uskoro su došli po mene, odveli me u Fort Nogent i za mene je time započeo novi život“ prisjeća se Filipović.

Fort Nogent tvrđava je u istočnom dijelu Pariza koja je izgrađena kao jedna od 17 utvrda tijekom kriznih razdoblja revolucija 19. stoljeća, a krase ju zidovi debeli gotovo 20 metara. U povjesnici Legije stranaca ona ima posebno mjesto jer u njoj su bili zatočeni časnici i dočasnici 1. padobranske pukovnije Legije koji su 1961. sudjelovali u pobuni generala Francuske vojske protiv predsjednika Charlesa de Gaullea. Pukovnija je rasformirana, a većina njih je nakon suđenja preraspoređena u druge postrojbe Legije, te su utvrdu napustili pjevajući pjesmu Edith Piaf „Non, je ne regrette rien" („Ne žalim za ničim“), a što je pjesma koja je i danas nezaobilazna na svim svečanostima Legije stranaca. Već od slijedeće godine utvrda Fort Nogent pretvorena je u jedan od prihvatnih centara za mlade ljude koji žele pristupiti Legiji, a svoje prve korake u njoj je napravio i Filipović.

Odmah po dolasku bio je ošišan, obavio je osnovni liječnički pregled i prošao je određene testove. Neko vrijeme proveo je u toj pariškoj tvrđavi čekajući da se okupi dovoljan broj drugih kandidata, odnosno onih koji zadovoljavaju kriterije osnovne selekcije. Dok se ne okupi dovoljan broj mladića za koje se procijeni da zadovoljavaju uslove za polazak na daljnja testiranja za pristup Legiji kandidati koji su primljeni obavljaju uobičajene poslove; čiste vojarnu i objekte u tvrđavi ili pak pomažu u kuhinji. Potom kad se skupilo dovoljno kandidata, poslani su u Aubagne, u gradić blizu Marseillea gdje je smješteno zapovjedništvo Legije stranaca. Aubagne je baza Zapovjedništva, odnosno 1. pukovnije Legije (Le 1er régiment étranger – 1er RE), ali ujedno i administrativno-logistička baza Legije gdje kandidati prolaze niz selektivnih testova u kojima se ocjenjuje njihovo psihičko i fizičko, te zdravstveno stanje.

slika

„Dok kandidati prolaze testiranja, Legija u međuvremenu sakuplja o njima sve dostupne podatke. Nemali broj prijavljenih u toj fazi je otpao. Nisu mogli proći oni koji su imali većih problema sa zakonom, odnosno koje je tražio Interpol, nisu prošli oni koji su koristili droge ili su imali psihičke probleme. Primjerice ako je kandidat nekoć pokušao izvršiti samoubojstvo ili slično samoozljeđivanje, a bilo je i takvih, ne bi ga primili. U toj fazi odabira kandidata vršili smo slične aktivnosti kao i u prihvatnom centru u Parizu. No obavljali smo i niz drugih aktivnosti, a dok smo čekali da se selekcija završi privikavali smo se na strogi red i rigoroznu disciplinu. Neki su već i u toj fazi na vlastitoj koži osjetili što znači željezna legionarska stega. Većina nas nije znala ni riječ francuskog jezika, ali na ispitivanjima i testiranjima uvijek je bio legionar koji je znao ili poznavao jezik kojim govorite. Kad su o meni prikupili sve informacije pozvan sam u ured gdje su mi rekli da zadovoljavam kriterije za pristup Legiji, ali da izađem i da razmislim još nekoliko minuta želim li se uistinu obavezati na služenje ovoj postrojbi u roku od minimalno pet godina. Kratko sam razmislio, ali nisam dvojio i došao sam s ciljem služiti ovu postrojbu“.

Prvi ugovor koji legionar potpisuje traje pet godina. U taj ugovor uračunato je koliko legionar mora odslužiti kako bi vratio uložena sredstva u obuku. Izabrani novaci potom odlaze u sjedište 4. pukovnije Legije (4e Régiment Étranger –4e RE), u Castelnaudry na jugu Francuske, gdje se u trajanju od četiri mjeseca provodi obuka prijavljenih kandidata. Novaci su smješteni u kompleks Quartier captain Danjou, potom u jedinicu koja broji 40-ak vojnika i dodjeljuje im se „binom“, legionar koji barata francuskim jezikom. Time započinje ubrzano usvajanje francuskoga, ali i prilagođavanje svrhovitosti sustava binoma, kao i povezivanje sa suborcima jer u Legiji individualizam jednostavno ne prolazi.

Obuka traje četiri mjeseca, a osim psihofizičkih napora, legionar mora usvajati osnove: rukovanja pješačkim oružjem, pješačke taktike, ponašanja u borbenom okršaju. Uz jezik, uči i vještine neizostavne za znanje legionara, primjerice pjevanje i stupanje, inače iznimno značajan dio obuke. Novaci uče zajednički pjevati pjesme Legije i stupati legionarski korak sve dok sinteza ritmičnosti ne dosegne savršenstvo. To je jedan od načina kojim ih se podučava kako da funkcioniraju kao cjelina jer će u suprotnom vježbati sve dok cijela skupina ne bude skladna. Ritmičnost intonacije nije nimalo lako uskladiti sa zahtjevnim stupanjem. Legija ima poseban korak, najsporije stupa (88 koraka u minuti) od svih postrojbi francuske vojske. Legionar tako prije nauči pjevati pjesme čak i prije no što usvoji francuski jezik. Inače, u bazi u Catelnaudryu smješten je i centar za obuku drugih vrsta specijalizacije iskusnih legionara, odnosno onih koji su svojim osobinama pokazali talent da ih se školuje da postanu instruktorima novim polaznicima Legije.

„Po dolasku dočekao nas je kompletan zapovjedni kadar tog centra. Zadužili smo opremu, a od nas koji smo došli sastavili su jedan vod. Unutar voda ustrojavaju se grupe, odnosno desetine, a unutar desetine radi se po sustavu binoma, odnosno dvojca. Njega čine dva vojnika, jedan je frankofon koji govori francuskim jezikom, a drugi je vojnik koji ne zna francuski te ga uz svojeg kolegu uči. Od tog trenutka do kraja obuke taj binom je nerazdvojan. Kad su se izdavale zapovijedi gledajući svog binoma radio sam sve što i on, ali s tim da smo obojica morali izvršiti zapovijed istovremeno. No zapovijedi su uvijek iste jer one se stalno ponavljaju pa se tako osnovne zapovijedi vrlo brzo usvajaju s razumijevanjem. Svaki legionar dobije svojeg binoma, zaduži opremu te počinju četiri mjeseca temeljne obuke. Već od početka se na obuci uče osnovne vojne vještine, rukovanje oružjem, sastavljanje i rastavljanje svih vrsta naoružanja. Uče se pjevati legionarske pjesme, a polako se uči i francuski jezik. Podučava se o tradiciji Legije, uči se čuveni Legijin marš; marširanje uz pjevanje. Svaka satnija odlazi u svoj kamp koji je smješten van grada, gdje prolazi tu napornu obuku. To su vojni poligoni, odnosno velike farme čija je namjena da se na tom izoliranom području može izvršiti cjelovita vojna obuka. Posebna se pozornost pridaje dizanju tjelesne spreme. Svaki dan započinje trčanjem već od najranijeg jutra. Trči se s punom opremom i svaki dan diže se potrebna norma, odnosno vaša fizička sprema, sve dok niste u stanju istrčati 10 ili 15 kilometara. Istovremeno počinju se provoditi dugotrajne i iscrpljujuće hodnje, kojima se u relativno brzom razdoblju legionar osposobljava da s punom opremom može prevaliti velike udaljenosti i hodati cijelu noć. Otprilike nakon mjesec dana obuka je ispunila svoju namjenu: mladi legionar dosegao je određenu fizičku razinu i usvojio je elementarne principe po kojima funkcionira Legija. Time se taj dio obuke na farmi završava i ona se nastavlja u vojarni. Naravno, izlasci na marševe i iscrpljujuće hodnje ili druge vrste obuke van vojarne i dalje su naša svakodnevnica… Dril je bio konstantan. Stalno smo nešto učili; od rukovanja oružjem do snalaženja u topografiji i uz to smo, ponavljam, svakog jutra i svakog dana imali fizičku obuku, ponajviše trčanje. Morali smo brzo biti sposobni istrčati padobranske norme. S odorom, čizmama, šljemom na glavi, puškom i opremom u ruksaku težine 10 kilograma morali smo istrčati kilometar i pol u točno određenom broju minuta. Naime, to je vrijeme koje je procijenjeno da je dovoljno za sigurnu evakuaciju s mjesta doskoka padobranom prije nego te neprijatelj može poklopiti topništvom. Na isti način, pod punom opremom morali smo 8 kilometara istrčati ispod sat vremena. Toliko je naime procijenjeno da je dovoljno za evakuaciju prije nego vas neprijatelj uspije okružiti nakon doskoka.

slika

Naravno, takav tempo obuke eliminirao je još neke kandidate, iako ne u tolikom broju kao na početnim testiranjima u Aubagneu. Naime, već na tim ispitivanjima iskusni časnici i dočasnici Legije koji su zaduženi za primanje novaka uglavnom dosta dobro mogu procijeniti koliko koji kandidat može psihički i fizički izdržati mukotrpnu obuku. Napokon, kada obuka dođe kraju, opet slijede testovi. Sad trebate pokazati znanje i fizičku spremu koju ste dosegli tijekom obuke. Uz polaganje fizičkih testova i testiranja kako se snalazite u realnim borbenim uvjetima, morate položiti niz pismenih testova. Sve to se ocjenjuje i uz opažanje o vašem dotadašnjem ponašanju i rezultatima daje se na uvid visokom časniku Legije koji dolazi iz Aubagnea kako bi rasporedio mlade legionare u borbene pukovnije gdje će dalje nastaviti s obukom i specijalizacijom. Svaka pukovnija prima određen broj mladih legionara, otprilike po desetak kandidata za sve pukovnije. Bitno je što na razgovor kod tog časnika dolazite po redu, odnosno po bodovima koliko ste ih prikupili na testiranju. Najbolji biraju gdje žele i normalno da se prvo popuni padobranska pukovnija što je san uglavnom svih mladih legionara. Bio sam jedan od kandidata s najboljim rezultatima pa sam mogao birati padobransku pukovniju, a istovremeno su me ostavili s nekoliko drugih najboljih vojnika da odmah odradimo tečaj za razvodnika „kaplara“… Naravno, osim htijenja i psiho-fizičkih sposobnosti u prvom razdoblju vojne karijere u Legiji potrebno je imati sreće i snalažljivosti. Ja sam imao veliku sreću što je u mojem vodu nadređeni kaplar bio pokojni Aldo Lučev. On mi je puno pomogao u tom prvom razdoblju. Rekao mi je da se javim uvijek kada nadređeni pitaju: „Tko želi biti volonter?“, odnosno kad traže dragovoljca za neku zadaću. Uistinu, ja sam se stalno javljao i oni su me stalno uzimali za zadatke. Ali kasnije, kad su me upamtili, više me nisu uzimali već su naprotiv izabirali one koji se uopće nisu javljali. Ti i slični savjeti pokojnog Lučeva mnogo su mi pomogli. Bio je za mene to jedan novi svijet. Bio sam tek navršio 18 godina, nisam imao vojnog iskustva, praktično sam iz obiteljskog okruženja postao potpuno ovisan sam o sebi, a uz njegovu pomoć sam se i bolje snašao, ali su me i nadređeni po dobrom zapamtili“.

Kao i svi drugi legionari, Filipović je osim jezika morao naučiti kodeks legionarskog ponašanja Code d´Honneur du Légionare. Najsretniji dan za polaznika novačke obuke jest svečanost dodjeljivanja legionarske kape (képi blanc) koju završavaju recitiranjem naučenog Kodeksa te pjevanjem legionarske himne Le Bouidin.

Nakon svečanosti i kratkog odmora slijedi nova, još teža obuka

Svi legionari mogu izraziti želju za specijalizaciju, ali samo najbolji mogu računati da će ih uistinu primiti među padobrance što je san većine, a što je Filipović zalaganjem i ostvario.

Nakon položene obuke Filipović se napokon javio pismom obitelji, a njegova legionarska karijera nastavlja se na sjeverozapadu Francuske. Kao jedan od najboljih u klasi početkom 1986. pristupio je 2. padobranskoj pukovniji 2e Régiment Étranger de Parachutistes, 2e REP koja je smještena u vojarni Rafalli, kod grada Calvija, na Korzici.

Ova postrojba, ponos Legije stranaca, bila je podijeljena na šest satnija, što je u zadnjem desetljeću naraslo na devet satnija, s otprilike 1150 ljudi. Od toga su četiri satnije: zapovjedno-logistička, administrativna, rezervna i satnija za održavanje, a ostalih pet su borbene. Logističko-zapovjedna satnija 2e REP, najbrojnija je i čine ju uglavnom padobranci-veterani, čija je zadaća opskrba udarnih satnija, ali koji mogu biti i vrlo upotrebljivi u borbenim djelovanjima. Ostale satnije, pored završene obuke na vrhunskoj razini, dodatno su specijalizirane za točno određena posebna djelovanja.

slika

U prošlom stoljeću dijelile su se na satniju za izviđanje i diverzije, satniju za djelovanje u planinama, satniju pomorskih diverzanata, satniju snajperskih specijalista, satniju za protuoklopnu borbu i satniju za borbu u gradovima. Satnije se dijele na pet vodova od kojih je jedan zapovjedni vod i jedan vod za potporu, naoružan protuoklopnim sredstvima, lakim minobacačima i protuoklopnim sustavom Milan, a obučeni su da u svim uvjetima mogu iskočiti s cjelokupnom svojom opremom i pripadajućim terenskim vozilima, te se smjesta uključiti u borbu. 2e REP elitna je postrojba Francuske vojske, ne samo Legije stranaca, te se u mnogim raščlambama smatra najboljom takvom postrojbom na svijetu. Ne postoji natjecanje kojim se to može utvrditi, no određeni parametri (broj izvršenih operacija, uspješnost u istima, rekordi u brzini iskakanja, težina obuke, itd.) daju naslutiti kako takva tvrdnja zasigurno nije daleko od istine.

„Padobranska obuka prvo se vrši na zemlji, uče nas kako ovladati tehnikama doskoka i ostalim potrebnim tehnikama. Velik dio te obuke izvodi se na tornju koji simulira uvjete skoka, odnosno doskok padobranom na zemlju. I dalje dižemo fizičku formu, najviše trčanjem, ali i dalje izvršavamo vojničke obaveze. Po završetku tog dijela obuke koja traje nekih mjesec dana dolazi avion, odnosno slijedi prvi skok. Legija stranaca jedina je postrojba Francuske vojske koja ima privilegij da je zona skoka u krugu vojarne, stoga vojni avion dolazi u Calvi. U tom tjednu cijela pukovnija skače padobranima, pa tako i mi novi imamo svoj prvi skok koji se izvodi s visine od 400 metara. Nakon teoretske obuke i simulacija leta i doskoka za taj skok bio sam potpuno spreman, ali u praksi, odnosno u avionu vladaju drugačiji uvjeti. U avion Transal C-160 ulazi se pozadi, velika je gužva u avionu jer skače mnogo legionara i velika je buka pa je i veliki je pritisak. Naravno, svaki normalan čovjek osjeća nervozu, nije spokojan u takvim okolnostima. Svaki normalan čovjek ima osjećaj straha, no to i jest zadaća vrhunske vojne obuke da vojnika nauči kako nadvladati taj osjećaj. Mene zapravo i nije bilo toliko strah prvi puta koliko kod drugog i trećeg skoka. Po 10 ljudi stane na svaka vrata, priprema se i iskače automatski u nizu. Gotovo da ništa nisam vidio taj prvi put, padobran se otvorio i sve je bilo u redu. Iskočite iz jedne velike buke i čim se padobran otvori nastane tišina. Taj tjedan napravi se desetak skokova i kad se sve završilo dobili smo značku padobranca. Broj moje značke bio je numeriran na 498 103, što znači da je do tada u Francuskoj vojsci toliki broj vojnika završio padobransku obuku…Nakon završetka obuke postajemo ravnopravni svim padobrancima u pukovniji i onda opet slijedi raspoređivanje u novu postrojbu. Mene su rasporedili u 4. satniju padobranske pukovnije, postrojbu koja je bila specijalizirana za rukovanje snajperima i za sve oblike rukovanja eksplozivima. Tamo sam se izvrsno osjećao jer zapovjednik je bio stariji dočasnik adjutant, Nijemac koji je inzistirao na poštivanju discipline i bio pošten zapovjednik. Za mene je opet počela nova obuka, ovaj put na još višoj razini. Uz dizanje fizičke spreme vojnička obuka na ovoj razini već obuhvaća školovanje o taktici, o doktrini ratovanja, topografiju, itd.“

Nakon završene specijalističke obuke Filipovićeva jedinica ubrzo je poslana na obavljanje prve prekooceanske zadaće, u Srednjoafričku Republiku, odnosno u Čad.

Srednjoafrička Republika bila je potpuno financijski uništena nakon razdoblja kolonizacije, potom vladavine ekscentrika, Jean-Bédel Bokasse, koji se čak proglasio carem. Francuzi su tolerirali i financirali njegovu diktatorsku vladavinu u zamjenu za uran i druge sirovine. No kako je Bokassa počeo previše surađivati s libijskim diktatorom Muammar al-Gaddafijem, a carski je položaj snažio sve brutalnijom vladavinom i masovnim zločinima, Francuzi su ga jednostavno odstranili s vlasti i nadalje osiguravali kakvu-takvu normalizaciju stanja u zemlji. Stoga je donekle uveden red i ta država nije bila poprištem oružanih kriza kao zemlje koje ju okružuju. Ona na zapadu graniči s Kamerunom, na sjeveru s Čadom, na istoku sa Sudanom i Južnim Sudanom te na jugu s DR Kongom i Republikom Kongo (odnosno Zairom).

slika

slika


ostatak na linku ispod.

http://www.tomislavcity.com/index.php/t ... ske-vojske

fascinantna biografija.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO