HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 18:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 930 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 38  Sljedeća

Srbi, Hrvati, (tzv.) Bošnjaci i (tzv.) Crnogorci govore...
jednim jezikom 36%  36%  [ 27 ]
dvama jezicima 32%  32%  [ 24 ]
trima jezicima 5%  5%  [ 4 ]
četirima jezicima 26%  26%  [ 19 ]
Ukupno glasova : 74
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 20:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4426
Lokacija: Grobnik
Tuta je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

E tu si pokopao sam sebe, jerbo taj jezik kojim govore Englezi, Australci, Amerikanci it.d. se zove samo englezki, a ne englezko-australsko-američki-... Tako da te ja još jednom liepo i uljuđeno pitam da mi pojasniš na osnovu čega bi ti uveo u naziv za hrvatski jezik i srbski naziv?
Malo tko želi na silu raditi razliku na račun Srba, jerbo Hrvati zajamčeno nisu ti koji su zaslužni za smanjenje te razlike, već jednostavno treba sve nazivati svojim pravim imenom, a pravo ime za hrvatski jezik s obzirom na bilo koje činjenice jest samo hrvatski jezik.


Ево видиш, ја чак лакше читам српску ћирилицу од твог писања. Ја ти ево већ трећи пут говорим, ти свој језик зови како хоћеш, али ради се, лингвистички, о једном језику. Имаш сличан примјер у Индији, гдје хиндуси (Индијци) говоре хинду, а муслимани (Пакистанци) урду, али ради се о истим језицима. Нитко теби не брани да свој језик зовеш како ти драго. Машио си поанту. Имање заједничког језика не угрожава ничији национални идентитет, то је пресеравање. Признати да ми и Срби говоримо један језик, не значи бити мање Хрват.


Liepo sam sve proštil, ali 4 puta sporije nego latinicu, tako da nema potrebe otežavati štijenje drugom razpravljaču. Drugi put ću ti odgovoriti na glagoljici... Ja ne osporavam veliku sličnost hrvatskog i trenutnog srbskog jezika, ali da se u naziv hrvatski jezik ubacuje srbski naziv na bilo kojoj razini to je nedopustivo i neznanstveno silovanje jezika. S druge strane Srbi imaju pravo uz srbski naziv jezika ubaciti i hrvatski naziv s obzirom da svoj današnji jezik zasnivaju velikim dielom na hrvatskoj književnosti.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Vujadin je napisao/la:
Bilic07 je napisao/la:

Pitaj se kako sopska,vlaska i torlacka "djeca" uce standardni srpski.


Uz svo postvanje prema njima, ipak predstavljaju manji dio srpskog naroda.

A ko kod vas prica od rodjenja standardom? Dubrovnik i ono sto je ostalo Srba u Hrvatskoj.


Svi stanovnici 20 najvećih gradova (izuzev Splita i eventualno Varaždina), kao i unutrašnjost Dalmacije i Istre, Lika, Slavonija, Banija, Dubrovnik te Prigorje .

Srbi (izuzev onih lojalnih iz većih gradova) u Hrvatskoj i standardni hrvatski jezik ? LOL
Ja ih kao govornik standardnog hrvatskog jedva razumijem, možda govore standardnim srpskim ali hrvatskim sigurno ne.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Zadar1993 je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Uz svo postvanje prema njima, ipak predstavljaju manji dio srpskog naroda.

A ko kod vas prica od rodjenja standardom? Dubrovnik i ono sto je ostalo Srba u Hrvatskoj.


Svi stanovnici 20 najvećih gradova (izuzev Splita i eventualno Varaždina), kao i unutrašnjost Dalmacije i Istre, Lika, Slavonija, Banija, Dubrovnik te Prigorje .

Srbi (izuzev onih lojalnih iz većih gradova) u Hrvatskoj i standardni hrvatski jezik ? LOL
Ja ih kao govornik standardnog hrvatskog jedva razumijem, možda govore standardnim srpskim ali hrvatskim sigurno ne.


Sta kazes, novostokavska ijekavica je autohtona u Zagrebu i Rijeci? :zubati
Ti nisi izvorni govornik standardnog hrvatskog, tj. novostokavske ijekavice. Mozda postanes kad modifikujete standard i udaljite se od srpskog. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4426
Lokacija: Grobnik
Vujadin je napisao/la:
yayo je napisao/la:
Ne vjerujem da predsstavljaju manji dio naroda. Vlasi su svi Srbi iz RS, RH plus onih 250 000 Krajisnika u Srbiji. Citav istok uze Srbije je torlacki. To nije malo.


Vidi ovu budalu. :ucelo

Ja "vlah" govorim govorom Vuka Karadzica koji je uzeo svoj i moj novostokavski govor za standardni srpski.

Sta se javljas na tematiku kad nemas pojma.


Srbi su prihvatili Vukov izkvareni hrvatski jezik tek kad su uvidjeli da će pomoću toga uspješnije širiti velikosrbstvo, jerbo nema bolje zamisli nego preokrenuti priču i nešto tuđe prikazati kano svoje pogotovo u trenutku kad imaš priliku izkoristiti nevolju, potlačenost i trenutnu slabost toga naroda. Čudno da Vuk nije i glagoljicu posrbio i stavio u svoj kovčežić, ali valjda mu je to ipak bilo previše složeno pismo da se i njime bavi...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
dane-croatia je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Vidi ovu budalu. :ucelo

Ja "vlah" govorim govorom Vuka Karadzica koji je uzeo svoj i moj novostokavski govor za standardni srpski.

Sta se javljas na tematiku kad nemas pojma.


Srbi su prihvatili Vukov izkvareni hrvatski jezik tek kad su uvidjeli da će pomoću toga uspješnije širiti velikosrbstvo, jerbo nema bolje zamisli nego preokrenuti priču i nešto tuđe prikazati kano svoje pogotovo u trenutku kad imaš priliku izkoristiti nevolju, potlačenost i trenutnu slabost toga naroda. Čudno da Vuk nije i glagoljicu posrbio i stavio u svoj kovčežić, ali valjda mu je to ipak bilo previše složeno pismo da se i njime bavi...


Vidi ovog. Srbi prihvatili kako sami govore. Pa sta ce drugo prihvatiti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Vuk kao cilj nije imao nikakve velikosrpske ambicije, vec je za cilj imao standardizaciju jezika. Inace, u to vrijeme odnos Srba i Hrvata je bio na mnogo visem nivou nego danas.

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Vujadin je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Svi stanovnici 20 najvećih gradova (izuzev Splita i eventualno Varaždina), kao i unutrašnjost Dalmacije i Istre, Lika, Slavonija, Banija, Dubrovnik te Prigorje .

Srbi (izuzev onih lojalnih iz većih gradova) u Hrvatskoj i standardni hrvatski jezik ? LOL
Ja ih kao govornik standardnog hrvatskog jedva razumijem, možda govore standardnim srpskim ali hrvatskim sigurno ne.


Sta kazes, novostokavska ijekavica je autohtona u Zagrebu i Rijeci? :zubati
Ti nisi izvorni govornik standardnog hrvatskog, tj. novostokavske ijekavice. Mozda postanes kad modifikujete standard i udaljite se od srpskog. :kava


Popuje o jekavici pripadnik naroda kojem je standard beogradska ekavica.

U Zagrebu nema autohtonog jezika 70ak godina već, a većina ljudi govori štokavicom.
Zapadnoštokavska jekavica je u Rijeci jedini izgovor. Uostalom ista je authotona i u Slavoniji, Lici i dobrom dijelu Dalmacije i Prigorja.

Autohtona je zapadnoštokavska jekavica bila do Turaka i na većini područja Bosne pa je istisnuta od strane istočnoštokavskog narječja koji su donijeli vjerni turski pratitelji.

Ja sam od rođenja govornik standardnog hrvatskog jezika, što naprotiv za sebe i svoj srpski ne može reći jedan tip iz Očigrija (FBiH).

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Zadar1993 je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Sta kazes, novostokavska ijekavica je autohtona u Zagrebu i Rijeci? :zubati
Ti nisi izvorni govornik standardnog hrvatskog, tj. novostokavske ijekavice. Mozda postanes kad modifikujete standard i udaljite se od srpskog. :kava


Popuje o jekavici pripadnik naroda kojem je standard beogradska ekavica.

U Zagrebu nema autohtonog jezika 70ak godina već, a većina ljudi govori štokavicom.
Zapadnoštokavska jekavica je u Rijeci jedini izgovor.

Autohtona je zapadnoštokavska jekavica bila do Turaka i na većini područja Bosne pa je istisnuta od strane istočnoštokavskog narječja koji su donijeli vjerni turski pratitelji.

Ja sam od rođenja govornik standardnog hrvatskog jezika, što naprotiv za sebe i svoj srpski ne može reći jedan tip iz Očigrija (FBiH).


I beogradska ekavica i banjalucka ijekavica su ravnopravni srpski standard.
To sto ste vi odbacili svoje kajkavske i cakavske govore, pa i ikavicu je druga stvar.

Srpski i hrvatski standard su za sada jos uvijek slicni. Valjda cete se vratiti svojim izvornim govorima, a ne da vam govor srbocetnika bude temeljac razvoja jezika. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:20 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13446
Lokacija: ZG
Tuta je potpuno u pravu i mozemo zakljuciti ovu besmislenu raspravu. Svi mi pricamo jednim jezikom - hrvatskim. I Hrvati i Srbi.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Uostalom što Hrvatima vi Srbi imate popovati kad vi do Vuka nemate djela na štokavskoj jekavici koji bi ličili iole na hrvatsku renesansu književnost Dubrovnika (Držić, Gundulić) ili hrvatsku prosvjetiteljskoj književnosti na štokavici - Relkoviću i Kačiću-Miošiću? Srbi zbog objektivnih okolnosti (turske okupacije) nikad nisu imali renesansu, niti su proživjeli neku prosvjetiteljsku fazu u svojoj domovini - a u te dvije faze su najveća djela na štokavici i nastala.

Do Vuka ste većinom pisali na starocrkvenoslavenskom . Dakle nemate ni tradiciju štokavice, a kamoli da biste Hrvatima kao lučonošama renesansih i prosvjetiteljskih ideja na ovim prostorima mogli popovati o štokavici.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:25 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13446
Lokacija: ZG
Vujadin je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Popuje o jekavici pripadnik naroda kojem je standard beogradska ekavica.

U Zagrebu nema autohtonog jezika 70ak godina već, a većina ljudi govori štokavicom.
Zapadnoštokavska jekavica je u Rijeci jedini izgovor.

Autohtona je zapadnoštokavska jekavica bila do Turaka i na većini područja Bosne pa je istisnuta od strane istočnoštokavskog narječja koji su donijeli vjerni turski pratitelji.

Ja sam od rođenja govornik standardnog hrvatskog jezika, što naprotiv za sebe i svoj srpski ne može reći jedan tip iz Očigrija (FBiH).


I beogradska ekavica i banjalucka ijekavica su ravnopravni hrvatski standard.


:palacgore1

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Vujadin je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Popuje o jekavici pripadnik naroda kojem je standard beogradska ekavica.

U Zagrebu nema autohtonog jezika 70ak godina već, a većina ljudi govori štokavicom.
Zapadnoštokavska jekavica je u Rijeci jedini izgovor.

Autohtona je zapadnoštokavska jekavica bila do Turaka i na većini područja Bosne pa je istisnuta od strane istočnoštokavskog narječja koji su donijeli vjerni turski pratitelji.

Ja sam od rođenja govornik standardnog hrvatskog jezika, što naprotiv za sebe i svoj srpski ne može reći jedan tip iz Očigrija (FBiH).


I beogradska ekavica i banjalucka ijekavica su ravnopravni srpski standard.
To sto ste vi odbacili svoje kajkavske i cakavske govore, pa i ikavicu je druga stvar.

Srpski i hrvatski standard su za sada jos uvijek slicni. Valjda cete se vratiti svojim izvornim govorima, a ne da vam govor srbocetnika bude temeljac razvoja jezika. :D


U prijevodu u jeziku vam vlada totalna konfuzija, jer nemate točno određeni standard koji biste pratili - no činjenica je da vam čitava Srbija odnosno ogromna većina srpskog naroda govori ekavskim - toliko o "narodnom govoru" jekavskog. O torlacima da ne pričamo.

U prijevodu jedino vi prečani (sadašnji i bivši) govorite jekavicom, koja ne pripada vašem originalnom državnom ozemlju tako da se vrlo jasno vidi od koga ste preuzeli istu (Hrvata da ne bude zabune) .

U prijevodu čitav jezik vam se beogradizira unatoč nominalnoj "ravnopravnosti" standarda.

Ja se samo nadam da će naši dragi Srbi iz Srbije shvatiti da im je jedan seljak krojio jezik po hrvatskim književnim djelima renesanse i prosvjetiteljstva i da će se vratiti izvornom srpskom - starocrkvenoslavenskom :D .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Zadar1993 je napisao/la:
Uostalom što Hrvatima vi Srbi imate popovati kad vi do Vuka nemate djela na štokavskoj jekavici koji bi ličili iole na hrvatsku renesansu književnost Dubrovnika (Držić, Gundulić) ili prosvjetiteljskoj književnosti na štokavici - Relkoviću i Kačiću-Miošiću? Srbi zbog objektivnih okolnosti (turske okupacije) nikad nisu imali renesansu, niti su proživjeli neku prosvjetiteljsku fazu u svojoj domovini - a u te dvije faze su najveća djela na štokavici i nastala.

Do Vuka ste većinom pisali na starocrkvenoslavenskom . Dakle nemate ni tradiciju štokavice, a kamoli da biste Hrvatima kao lučonošama renesansih i prosvjetiteljskih ideja na ovim prostorima mogli popovati o štokavici.


Jezik je prakticna i ziva stvar. Novostokavica (i ekavska i ijekavska) je uzeta jer logicno vecina srpskog naroda govori.

Vi ne shvatate znacaj Vuka Karadzica. On je uzeo narodni govor, oslobodjen svih stega crkve i nekih visih slojeva koji bi naturali neki izmisljeni knjizevni. Kakve renesanse i ostalo.

I zato vecina malih Srba kad krene u prvi razred nema problema i samo nastavlja da uci isti onaj jezik koji su ucili kod kuce.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Zadar1993 je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

I beogradska ekavica i banjalucka ijekavica su ravnopravni srpski standard.
To sto ste vi odbacili svoje kajkavske i cakavske govore, pa i ikavicu je druga stvar.

Srpski i hrvatski standard su za sada jos uvijek slicni. Valjda cete se vratiti svojim izvornim govorima, a ne da vam govor srbocetnika bude temeljac razvoja jezika. :D


U prijevodu u jeziku vam vlada totalna konfuzija, jer nemate točno određeni standard koji biste pratili - no činjenica je da vam čitava Srbija odnosno ogromna većina srpskog naroda govori ekavskim - toliko o "narodnom govoru" jekavskog. O torlacima da ne pričamo.

U prijevodu jedino vi prečani (sadašnji i bivši) govorite jekavicom, koja ne pripada vašem originalnom državnom ozemlju tako da se vrlo jasno vidi od koga ste preuzeli istu (Hrvata da ne bude zabune) .

U prijevodu čitav jezik vam se beogradizira unatoč nominalnoj "ravnopravnosti" standarda.

Ja se samo nadam da će naši dragi Srbi iz Srbije shvatiti da im je jedan seljak krojio jezik po hrvatskim književnim djelima renesanse i prosvjetiteljstva i da će se vratiti izvornom srpskom - starocrkvenoslavenskom :D .


Standard je apsolutno isti novostokavski osim u izgovoru jata.
Kako starocrkvenoslovenski moze biti narodni? Poceo si da se gubis.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21513
Vujadin je napisao/la:
Standard je apsolutno isti novostokavski osim u izgovoru jata.
Kako starocrkvenoslovenski moze biti narodni? Poceo si da se gubis.

Budimo realni, starocrkvenoslavenski je zapravo starobugarski, a i većina ljudi s područja današnje Srbije su ionako porijeklom Bugari.
Dakle vratit ćete se korijenima.
U CG će biti crnogorski, a u Pravoslavaca Prečana u BiH... Najvjerojatnije ćete se i vi probugarit :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 23 svi 2015, 23:30 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Mislim da je dominacija ekavice kod Srba tako velika da ce pomalo ijekavica gubiti svoj znacaj.
Gravitacija Beograda se osjeti.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 00:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21513
Bilic07 je napisao/la:
Mislim da je dominacija ekavice kod Srba tako velika da ce pomalo ijekavica gubiti svoj znacaj.
Gravitacija Beograda se osjeti.

Tako nekako.
Možda 20% Srba su ijekavci.
Ti će se ili kroatizirati radi blizine hr. granice, ili će se ekavizirati radi utjecaja Beograda.
Nekako ne vidim treću opciju...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 10:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Vujadin je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Uostalom što Hrvatima vi Srbi imate popovati kad vi do Vuka nemate djela na štokavskoj jekavici koji bi ličili iole na hrvatsku renesansu književnost Dubrovnika (Držić, Gundulić) ili prosvjetiteljskoj književnosti na štokavici - Relkoviću i Kačiću-Miošiću? Srbi zbog objektivnih okolnosti (turske okupacije) nikad nisu imali renesansu, niti su proživjeli neku prosvjetiteljsku fazu u svojoj domovini - a u te dvije faze su najveća djela na štokavici i nastala.

Do Vuka ste većinom pisali na starocrkvenoslavenskom . Dakle nemate ni tradiciju štokavice, a kamoli da biste Hrvatima kao lučonošama renesansih i prosvjetiteljskih ideja na ovim prostorima mogli popovati o štokavici.


Jezik je prakticna i ziva stvar. Novostokavica (i ekavska i ijekavska) je uzeta jer logicno vecina srpskog naroda govori.

Vi ne shvatate znacaj Vuka Karadzica. On je uzeo narodni govor, oslobodjen svih stega crkve i nekih visih slojeva koji bi naturali neki izmisljeni knjizevni. Kakve renesanse i ostalo.

I zato vecina malih Srba kad krene u prvi razred nema problema i samo nastavlja da uci isti onaj jezik koji su ucili kod kuce.


U hrvatskoj je taj govor i govor viših slojeva koji su na njemu stvarali i najljepša djela štokavštine i ostalih hrvatskih narječja, uz to i crkveni govor u Hrvatskoj je od davnina narodni, jer mi smo prvi katoliči narod na svijetu koji je dobio dozvolu voditi mise na svom vlastitom jeziku - u 11. stoljeću dok su ostali narodi to dobili tek u 19. i 20. Stoljeću. Ukratko ispričavam se što sam proicirao hrvatske povijesne činjenice na srpski, zaboravio sam da vi niste imali elitu koja je govorila vašim jezikom većinu povijesnog vremena (za razliku od nas) kao i crkvu koja je govorila vašim jezikom , no ipak na tom crkvenom su nastajala vaša književna djela kroz većinu stoljeća.

Eto tu je i razlika geneze hrvatskog i srpskog - hrvatski je bio jedinstveni govor kako viših i crkvenih(obrazovanih slojeva) tako i nižih slojeva dok je srpski uoprište imao jedino u nižem društvenom sloju, a kasnije dijelom u srednjem sloju.

Opet dokazuje kako je u hrvatskom ta štokavica prevladala kroz jedinstvo naroda i elite, za razliku od Srba gdje se nametnula dobrom dijelu pučanstva (torlacima) i višim slojevima. Ukratko nemate vi nikakvo isključivo pravo na štokavsku jekavicu a ponajmanje imate o njoj popovati Hrvatima.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 10:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Vujadin je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

U prijevodu u jeziku vam vlada totalna konfuzija, jer nemate točno određeni standard koji biste pratili - no činjenica je da vam čitava Srbija odnosno ogromna većina srpskog naroda govori ekavskim - toliko o "narodnom govoru" jekavskog. O torlacima da ne pričamo.

U prijevodu jedino vi prečani (sadašnji i bivši) govorite jekavicom, koja ne pripada vašem originalnom državnom ozemlju tako da se vrlo jasno vidi od koga ste preuzeli istu (Hrvata da ne bude zabune) .

U prijevodu čitav jezik vam se beogradizira unatoč nominalnoj "ravnopravnosti" standarda.

Ja se samo nadam da će naši dragi Srbi iz Srbije shvatiti da im je jedan seljak krojio jezik po hrvatskim književnim djelima renesanse i prosvjetiteljstva i da će se vratiti izvornom srpskom - starocrkvenoslavenskom :D .


Standard je apsolutno isti novostokavski osim u izgovoru jata.
Kako starocrkvenoslovenski moze biti narodni? Poceo si da se gubis.


A jat je kao jako zanemariv u slavenskim jezicima =)) a ne treba pričati o naglasku i leksiku koji su isto udaljeni između prečana i Srba iz Srbije.
Starocrkvenoslavenski je jezik na kojim su stvarana vaša najveća književna djela u vrijeme dok su hrvatski gradovi i književnici prolazili kroz renesansu i prosvjetiteljstvo.

Književna djela su najveće bogatstvo jednoga jezika, samo tvrdim kako se vi svjesno odričete istoga u povijesom razdoblju kad zbog objektivnih razloga niste mogli pratiti europske trendove za razliku od Hrvata ili Slovenaca. Nitko ne mjeri npr. veličinu francuskog stvaralaštva i jezika po njihovoj usmeno prenošenoj narodnoj poeziji nepismenih seljaka Burgundije već po velikim književnim djelima npr. po Balzacovom Ocu Goriotu.

Zbog tog odricanja imate razdoblja koja su književno jezični izuzetno siromašna pa zbog toga nastaje opsesija Dubrovnikom i pokušaj prisvajanja čisto hrvatske književnosti kroz neke priče o imaginarnom srpstvu Dubrovnika (priče koje više nitko ne puši osim vas samih).

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 10:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Bilic07 je napisao/la:
Mislim da je dominacija ekavice kod Srba tako velika da ce pomalo ijekavica gubiti svoj znacaj.
Gravitacija Beograda se osjeti.

Tako nekako.
Možda 20% Srba su ijekavci.
Ti će se ili kroatizirati radi blizine hr. granice, ili će se ekavizirati radi utjecaja Beograda.
Nekako ne vidim treću opciju...

Pa da, ne vidim drugog razvoja za srpski, on će se u potpunosti do kraja stoljeća beogradizirati, u isto vrijeme hrvatski leksik će ostvariti djelomični proboj u srpski no i udaljiti se od istoga jer dosta riječi koje mi stvorimo kao imenice za nove društvene pojave jednostavno ne će biti prihvatljive jednom govorniku srpskog jezika zbog već dobro ustaljenih drugih riječi u srpskom (bilo izvorno srpskih bilo stranih riječi asimiliranih u srpski). Usto mislim da će u srpskom padeži biti dosta pojednostavljeni, dok će se u hrvatskom spojiti Lokativ i Dativ ako se ne varam.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 10:47 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Tuta je napisao/la:
Hunter je napisao/la:

Bez jezika nema ni naroda.


Zato ti izmišljaš jezike? Šta ako je jezik izmišljen, je li i narod onda veštački stvoren u Vatikanu? =))

Škoti, Irci, Englezi, Velšani, Amerikanci, Australci govore jednim jezikom, pa su različiti narodi. I čemu ta glupa potreba da se što više razlikujemo od Srba?

Kojim jezikom govori srpski seljak iz okolice Tuzle i po čemu mu je jezik različit od hrvatskog susjeda?


Ameri i Australci nacija? Highly debatable. :)

Velšani nisu izvorno engleski govornici, imaju oni svoj keltski jezik. Kao i Irci.

Čemu potreba biti drukčiji od Srba? A čime bi nas mogli ili trebali ubijediti da budemo isti s njima?
Tebe izgleda i ne moraju... Ali to je tvoj osobni izbor. Ne serviraj ga cijelom hrvatskom narodu. Kog si valjda još uvijek dio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Zadar1993 je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Standard je apsolutno isti novostokavski osim u izgovoru jata.
Kako starocrkvenoslovenski moze biti narodni? Poceo si da se gubis.


A jat je kao jako zanemariv u slavenskim jezicima =)) a ne treba pričati o naglasku i leksiku koji su isto udaljeni između prečana i Srba iz Srbije.
Starocrkvenoslavenski je jezik na kojim su stvarana vaša najveća književna djela u vrijeme dok su hrvatski gradovi i književnici prolazili kroz renesansu i prosvjetiteljstvo.

Književna djela su najveće bogatstvo jednoga jezika, samo tvrdim kako se vi svjesno odričete istoga u povijesom razdoblju kad zbog objektivnih razloga niste mogli pratiti europske trendove za razliku od Hrvata ili Slovenaca. Nitko ne mjeri npr. veličinu francuskog stvaralaštva i jezika po njihovoj usmeno prenošenoj narodnoj poeziji nepismenih seljaka Burgundije već po velikim književnim djelima npr. po Balzacovom Ocu Goriotu.

Zbog tog odricanja imate razdoblja koja su književno jezični izuzetno siromašna pa zbog toga nastaje opsesija Dubrovnikom i pokušaj prisvajanja čisto hrvatske književnosti kroz neke priče o imaginarnom srpstvu Dubrovnika (priče koje više nitko ne puši osim vas samih).


Mi se ne odricemo knjizevnih dijela. Oni su dio nase bastine i ostaju u vremenu u kom su nastala. U proslosti. Hocemo li sad svi mi sto smo hriscani da govorimo hebrejski i grcki jer su na tim jezicima napisani Stari i Novi Zavjet?

Vi ste se odrekli zivih govora. Vi ne znate sta je sloboda i slobodno izrazavanje duha. Kajkavski duh je zarobljen, cakavski duh je zarobljen. I ikavica vam je zarobljena, osim kod nasih subotickih Bunjevaca kojima smo omogucili skolovanje na ikavici i na cirilici.

Furate se na neko gospodstvo, a u sustini to je malogradjanstina i ustogljenost. Kmetski mentalitet i kompleksi. I ne zanima me evropski razvoj, niti koliko "zaostajemo" u odnosu na nju, jer prezirem Evropu. I nadam se da cemo uvijek zaostajati u odnosu na "evropski progres" koji vidimo kakav je danas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 11:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58630
Lokacija: DAZP HQ
Ne piši gluposti, nigdje se na ovim prostorima ne čuva lokalno narečje kao u Hrvatskoj. Doduše, Hrvatska je tim bogata više nego svi ostali južni Slaveni zajedno.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
dudu je napisao/la:
Ne piši gluposti, nigdje se na ovim prostorima ne čuva lokalno narečje kao u Hrvatskoj. Doduše, Hrvatska je tim bogata više nego svi ostali južni Slaveni zajedno.


Toliko se cuva da ste modifikovali izvorne geografske toponime, poput Sirokog Bri(je)ga. Tamo oko Zagreba ste sela sa zavrsetkom na "ec" mijenjali u "ac".

Inace u Srbiji postoje Kosjeric, Sjenica, Prijepolje. Narod danas vecinom govori ekavicom, ali izvorni toponimi su ostali, kao sto i treba da ostanu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Južnoslavenski jezici
PostPostano: 24 svi 2015, 11:40 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2015, 19:31
Postovi: 931
Vujadin je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Ne piši gluposti, nigdje se na ovim prostorima ne čuva lokalno narečje kao u Hrvatskoj. Doduše, Hrvatska je tim bogata više nego svi ostali južni Slaveni zajedno.


Toliko se cuva da ste modifikovali izvorne geografske toponime, poput Sirokog Bri(je)ga. Tamo oko Zagreba ste sela sa zavrsetkom na "ec" mijenjali u "ac".

Inace u Srbiji postoje Kosjeric, Sjenica, Prijepolje. Narod danas vecinom govori ekavicom, ali izvorni toponimi su ostali, kao sto i treba da ostanu.

Cuo sam da ti jekavski toponimi dolaze od hrvatskih iseljenika iz Hercegovine. Preci Nemanje Vidica su navodno potomci tih iseljenika.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 930 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 38  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO