HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 09:15.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2807 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 113  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
znam da se pravi od grožđa, ali samo od crnog grožđa vino je dobro za srce.

Resveratrol

U nedoumicama glede uzroka francuskog paradoksa spomenuli smo resveratrol kojemu je dosad posvećena i najveća znanstvena pozornost. Najnovija istraživanja na kulturi tkiva pokazuju da ova tvar zaista štiti srčani mišić od onog najgoreg, tj. od iznenadnog srčanog udara koji u ukupnom mortalitetu, kada je riječ o srčanim bolestima, ima i najveću stavku.

Naime, prilično čest uzrok smrti je srčana fibroza. To je stanje pak izazvano povišenim tlakom, a sastoji se od naglog aktiviranja stanica fibroblasta koje luče kolagen, tj. tvar koja s vremenom izaziva zadebljanje srčanog mišića. U takvim okolnostima srce sve teže pumpa i nastaju problemi.

Resveratrol sprečava (ograničava) srčanu fibrozu, kao i sve posljedice koje iz toga proizlaze. Ova ključna istraživanja obavljena su na Northeastern Ohio Univesities College of Medicine pod rukovodstvom prof. dr. Gary Meszarosa, a rezultati su objavljeni u stručnom časopisu American Journal of Physiology Heart and Circulatory Physiology.

Resveratrol nastaje u crnom vinu kao posljedica obrambenog mehanizma zbog napada plijesni. To znači da u pojedinim sortama vina nema standardnog sadržaja resveratrola, već on oscilira s prilično velikim amplitudama. Ako je godina sušna, nema plijesni, nema resveratrola, barem ne u većim količinama. Ako je pak godina vlažna, plijesan napada vinovu lozu i stvara se resveratrol.

Crno vino nekih vrsta vinove loze ima više, a nekih manje resveratrola, uz činjenicu da je sam resveratrol nestabilan i pod utjecajem zraka ubrzo propada. Resveratrolom najbogatija su vina shiraz, pinot noir, cabernet sauvignon i dr.

Što je vino tamnije (neprozirnije), trebalo bi sadržavati više resveratrola, premda to ne mora uvijek biti tako. Analize crnog vina na resveratrol su skupe i to je razlogom zašto vina još uvijek nemaju deklaraciju o njegovu sadržaju.

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 09:56 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Njime je bogat i kikiriki. kikiriki je jedna od najzdravijih namirnica.

Citat:
Znali ste da je kikiriki povrće koje pripada porodici mahunarki? U sebi krije i obilje vitamina E, folne kiseline, niacina ili vitamina B3, mangana i proteina.

Ova mahunarka je također bogata resveratrolom, antioksidantom koji se nalazi u grožđu, a doprinosi smanjivanju rizika od bolesti srca.

Kikiriki je iznimno koristan za snižavanje lošeg holesterola (LDL) u organizmu jer obiluje mononezasićenim masnim kiselinama poznatima kao "dobre masti".

Sadrži i vlakna, iznimno korisna za nesmetano funkcioniranje crijeva tj. probavu. Ukoliko želite smanjiti vlastit rizik od raka debelog crijeva kao i stvaranja žučnih kamenaca, predlažemo da poznatu mahunarku uvedete u redovnu prehranu.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 09:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
da, ali u vidu tekućine s malo alkohola, lakše sastojci dolaze u krv.
kikiriki je zdrav, samo onaj bez soli. super su mi grickalice od neslanog kikirikija sa grožđicama. to često konzumiram.
i kokice isto (nisu kalorične).

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 10:01 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Pa ne znam ima li to kakve veze, no cak se i alkohol smatra da povoljno utjece na zdravlje. naravno u razumnim kolicinama.

Sve samo ne cigare. :zubati

A OK je i onaj slani. Ja obicno uzimam onaj u ljusci, al ponekad uzmem i ona Dayvisov, koji mi je isto odlican.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 10:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
slani izbaci zbog tlaka i zamijeni ga neslanim s grožđicama. iznenadit ćeš se lakoćom u želudcu. ja sam tukla slani redovito dok nisam probala ovo. razlika drastična!

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 10:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
evo nešto i o grožđicama

http://www.24sata.hr/zdravlje/grozice-p ... ime-204751

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 11:34 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Preletila sam postove i vidim da između ostalog pričate o grožđu. Nedavno sam jela (prvi put) ovu kombinaciju, kupus salata sa par boba crnog grožđa. ODlično! Naravno za sve one koji vole kombinaciju slatko-slano-kiselkasto. Mljac!


slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 12:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
znam da ljudi kombiniraju i lubenicu s pršutom, pa i smokvama (??). ima tih ludih kombinacija koje baš iznenade nepce jer ne očekujemo da se neki okusi mogu tako sljubiti.

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 12:29 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Ilirk@ je napisao/la:
znam da ljudi kombiniraju i lubenicu s pršutom, pa i smokvama (??). ima tih ludih kombinacija koje baš iznenade nepce jer ne očekujemo da se neki okusi mogu tako sljubiti.


Nisam čula za kombinaciju lubenica-pršut, ali jesam i preukusno je pipun (bostan)-pršut.

slika

Kriške pipuna omotaš tanko rezanim pršutom.
Lijepo za vidjeti i šmeka!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
to mi je gazda rekao da je jeo u italiji više puta. bilo je još nešto s tim, ili sir ili neko tijesto. kaže da je to u italiji normalno ko i u nas naručit pomfrit uz zagrebački :D

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
sad kad si rekla, možda gazda ne razlikuje lubenicu od dinje (pipuna)??
inače, bostan je lubenica, a pipun je dinja ili milun..

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 12:35 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Ilirk@ je napisao/la:
to mi je gazda rekao da je jeo u italiji više puta. bilo je još nešto s tim, ili sir ili neko tijesto. kaže da je to u italiji normalno ko i u nas naručit pomfrit uz zagrebački :D



:yes Probaj!

Ne, lubenica je karpuza, a pipun je bostan. :zubati
Ne znam Hercegovca koji tako ne govori. :neznam
I to često, za razliku od recimo kavoda ili kavada koju sam čula samo u pojedinim djelovima zapadne Hercegovine, a mnogi kažu paradajz ili pomidora idući prema jugu :).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
bostan je dio gruda. svatko tko živi u grudama, lubenicu zove bostan a pipun je pipun ili dinja.
e sad, ne znam oklen si, pa ti ne mogu reć jesi li u krivu ili pravu jer se ti nazivi nekako baš mišaju.
na primjer, u imotskom je dinja lubenica, a pipun je milun, dok je dinja u nas pipun, a za milun nismo čuli :))
ako si me skontala, ako nisi, šta ću ti ja :D
kavoda je baš riječ u izumiranju, ali karakteristična za škutoriju i dobar dio naije.
navodno je nastala od 'ka voda', ali nekako mi to ne drži vodu...

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:07 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Ilirk@ je napisao/la:
bostan je dio gruda. svatko tko živi u grudama, lubenicu zove bostan a pipun je pipun ili dinja.
e sad, ne znam oklen si , pa ti ne mogu reć jesi li u krivu ili pravu jer se ti nazivi nekako baš mišaju.
na primjer, u imotskom je dinja lubenica, a pipun je milun, dok je dinja u nas pipun, a za milun nismo čuli :))
ako si me skontala, ako nisi, šta ću ti ja :D
kavoda je baš riječ u izumiranju, ali karakteristična za škutoriju i dobar dio naije.
navodno je nastala od 'ka voda', ali nekako mi to ne drži vodu...


Od tamo gdje se jede biža i seransek i gdje slobodno u šlafruku možeš sjedit ispredkuće da te niko neće pogledati prekooka. :thumbup

Ako me nisi skontala ta ću ti ja :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
Wind je napisao/la:
Ilirk@ je napisao/la:
bostan je dio gruda. svatko tko živi u grudama, lubenicu zove bostan a pipun je pipun ili dinja.
e sad, ne znam oklen si , pa ti ne mogu reć jesi li u krivu ili pravu jer se ti nazivi nekako baš mišaju.
na primjer, u imotskom je dinja lubenica, a pipun je milun, dok je dinja u nas pipun, a za milun nismo čuli :))
ako si me skontala, ako nisi, šta ću ti ja :D
kavoda je baš riječ u izumiranju, ali karakteristična za škutoriju i dobar dio naije.
navodno je nastala od 'ka voda', ali nekako mi to ne drži vodu...


Od tamo gdje se jede biža i seransek i gdje slobodno u šlafruku možeš sjedit ispredkuće da te niko neće pogledati prekooka. :thumbup

Ako me nisi skontala ta ću ti ja :D


sve stoji, sve stoji... ali samo me taj saransek zbunjuje. znam što je, ali u nas je bili luk, da ga hebeš :D

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
p.s.
šlafrok ;)

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
ivica je napisao/la:
Tjestenina s gamberima....
bijeli luk i peršin pirjamo na maslinovom ulju dok ne požuti, dodamo gambere, podlijemo bijelim vinom, dodamo vrhnje za kuhanje.
U odvojenoj posudi skuhamo makarone i sastavimo sa umakom

Sve gotovo za 15 minuta

slika


Jel ovo baš tvoja slika ili?

Bilo bi bolje da si gambere nabacio na roštilj.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ilirk@ je napisao/la:
Wind je napisao/la:

Od tamo gdje se jede biža i seransek i gdje slobodno u šlafruku možeš sjedit ispredkuće da te niko neće pogledati prekooka. :thumbup

Ako me nisi skontala ta ću ti ja :D


sve stoji, sve stoji... ali samo me taj saransek zbunjuje. znam što je, ali u nas je bili luk, da ga hebeš :D


Muslimani i dalje koriste taj izraz, i jest turcizam. Hrvati jesu nekad davno ali su prestali, danas vrlo rijetko.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:31 
Offline

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 15:05
Postovi: 1295
Od kraja do kraja,od mjesta do mjesta.
U Ljubuškom kraju,u Naiji,dinja je bostan,lubenica je lubenica :zubati rajčica je kavoda.
U dolini Neretve,dinja je pipun,lubenica je karpuza,rajčica je kavAda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vasa jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ministry of Sound je napisao/la:
Najbolji biftek koji sam ikada napravio (isti, ako ne i bolji od onih iz restorana), prije sat vremena:

slika


Znam da je glupo i da je podsvijesno, ali mi je biftek uvijek slađi kada se urežu ovi kvadratići...

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
zmajček je napisao/la:
Od kraja do kraja,od mjesta do mjesta.
U Ljubuškom kraju,u Naiji,dinja je bostan,lubenica je lubenica :zubati rajčica je kavoda.
U dolini Neretve,dinja je pipun,lubenica je karpuza,rajčica je kavAda.


znači, wind je iz naije. :))

na primjer, u grudama ima dio grada koji se od starina zvao bostan i to po lubenici.
ukucaj u google riječ bosta, prve slike koje ugledaš, bit će i lubenica i ono što u nas zovu - TIKVA :D
nevjerojatno...

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:44 
Offline

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 15:05
Postovi: 1295
A što se tiče tog bijelog luka...u dolini Neretve je saransak,u Ljubuškom kraju saransEk.
I za razliku od ostatka zapadne Hercegovine,izuzetno je u upotrebi i dan danas.
Jedna od omiljenih psovka djetetu koje ne sluša,koje je problematično...u Ljubuškom je-jeba te ćaćin saransek :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
od kad ja pamtim, a to nije malo, u nas je uvik bio bili luk i kapula.zanimljivo da smo izgleda krivo 'ubrali' bostan kao turcizam, a saransek ne iako je pura i lučenica (maslo, kiselo mliko i bili luk) naše škutorsko starinsko jelo.

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:54 
Offline

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 15:05
Postovi: 1295
Dobro,jednom smo imali spor oko toga dokle je Škutorija.
Do Klobuka ili je i Ljubuški u njoj.
Nećemo oko toga,ali ne možeš lučenicu nazvati striktno škutorskim jelom :zubati
Prije bih rekao,da je to jelo seljaka,težaka,koje je nastalo iz čiste oskudice.
Jelo cijele zap. Hercegovine.
Lučenica,Kaša,Maslokaša,Uštipci,Pura,Razljevača/Razlivača/Razlivak...

Preporučam :palacgore1

http://www.hardomilje.info/index.php?op ... &Itemid=18


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaša jela...
PostPostano: 16 lis 2012, 13:58 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Ilirk@ je napisao/la:
Wind je napisao/la:

sve stoji, sve stoji... ali samo me taj saransek zbunjuje. znam što je, ali u nas je bili luk, da ga hebeš :D


Nema te što zbuniti, otiđi npr do Humca i vidi jel sade ljudi seransek ili bili luk.
Bilo ti krivo ili ne tako ti je :D

Šlafrok bi nekako bio "po pravilu," ali većina govori šlafruk, i to mi je jedna od simpatičnijih riječi koja se zadržala u Hercegovini.



p.s.
Usput @ilirka, nećemo više o hrani, pomislit će netko da smo počele stariti. :001_cool


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2807 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 113  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO