HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 04:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 2718 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 109  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 23 stu 2009, 21:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 stu 2009, 22:37
Postovi: 16
Pite su dobro ispale, samo jedan savjet, umjesto da na svaku od njih stavljaš legendu to možeš staviti u jedan kut karte te bi tako dobio bolju preglednost, a i vidjelo bi se što koja boja znači. Shvaćaš ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 23 stu 2009, 21:17 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
Glazbenik je napisao/la:
frane je napisao/la:
Glazbenik , mislin da ovo sto si nacrtao je nemoguce ,od Jajca do Travnik neizbjezno je da moras proci kroz muslimanska naselja .
rijesenje je moza da se pravu nove prometnice ako zelis zaobici ta naselja ,a koliko bi to miliardi kostalo ? pogotov ako su to neke planinske ceste .to se najbolje moze vidjeti i na nekoj topografskoj karti ili na google earth
Jajce ostaje izolirano od ostatka vecinska Hrvatska podrucja Lasvanske doline .


Hvala na savjetu.

Sustežem se od uključenja bošnjačkih naselja u hrvatsku jedinicu, ali imate pravo i ti i sioux111, koji je već ranije rekao da je povezivanje neostvarivo bez pripajanja naselja drugog naroda i da se to odnosi ne samo na problem povezivanja hrvatskih gradove već i Sarajeva i Zenice.

Ne znam, netko je ranije predlagao koridor između Jajca i Kupresa rubom općine Donji Vakuf.

S jedne strane - planinski putovi bi mogli dostajati za slučaj nategnutih odnosa s bošnjačkom jedinicom - da hrvatski krajevi ne budu podložni totalnoj blokadi, a u normalno vrijeme promet bi mogao nesmetano prolaziti preko više jedinica (bošnjačke, hrvatske ili srpske) pa bi s druge strane oni bili samo rezerva. Tako bi broj ljudi koji bi morali doći pod vlast drugog naroda bio minimaliziran.

Polako me radikalizirate. Odnosno, postajem realan. Npr. na prvim kartama Jajca sam pokušao obuhvatiti samo Hrvate, a sada granice crtam po grebenima uključujući naselja bez i jednog Hrvata.


Izvini ali moram da te pitam : Da li si ti ikad bio ne samo u Jajcu i Donjem Vakufu vec da li si ti ikad vidio imalo stvarnog svijeta dalje od tvog kompjutera ? Rubni dio opstine Donji Vakuf da poveze Jajce i Kupres ? Da li si ti kad vidio ta brda i sume kuda bi taj put trebao da ide ili bi ti napravio stazu za magarce ? Ili taj put za Travnik odma ispod Paljenika :ucelo Sto nisi predlozio tunel iz Jajca do Viteza jer mi izgleda kao mnogo bolje i realisticnije rjesenje :smajl007


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 23 stu 2009, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
blacky je napisao/la:
Pite su dobro ispale, samo jedan savjet, umjesto da na svaku od njih stavljaš legendu to možeš staviti u jedan kut karte te bi tako dobio bolju preglednost, a i vidjelo bi se što koja boja znači. Shvaćaš ?


Shvaćam, puno hvala na savjetu.

Može li se u PowerPointu (koji koristi Excel za podatke) ikako povećavati veličina pite tako da odražava veličinu ili je za to potreban neki napredniji program?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 23 stu 2009, 21:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
oliver je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:
Sustežem se od uključenja bošnjačkih naselja u hrvatsku jedinicu, ali imate pravo i ti i sioux111, koji je već ranije rekao da je povezivanje neostvarivo bez pripajanja naselja drugog naroda i da se to odnosi ne samo na problem povezivanja hrvatskih gradove već i Sarajeva i Zenice.

Ne znam, netko je ranije predlagao koridor između Jajca i Kupresa rubom općine Donji Vakuf.

S jedne strane - planinski putovi bi mogli dostajati za slučaj nategnutih odnosa s bošnjačkom jedinicom - da hrvatski krajevi ne budu podložni totalnoj blokadi, a u normalno vrijeme promet bi mogao nesmetano prolaziti preko više jedinica (bošnjačke, hrvatske ili srpske) pa bi s druge strane oni bili samo rezerva. Tako bi broj ljudi koji bi morali doći pod vlast drugog naroda bio minimaliziran.


Izvini ali moram da te pitam : Da li si ti ikad bio ne samo u Jajcu i Donjem Vakufu vec da li si ti ikad vidio imalo stvarnog svijeta dalje od tvog kompjutera ? Rubni dio opstine Donji Vakuf da poveze Jajce i Kupres ? Da li si ti kad vidio ta brda i sume kuda bi taj put trebao da ide ili bi ti napravio stazu za magarce ? Ili taj put za Travnik odma ispod Paljenika :ucelo Sto nisi predlozio tunel iz Jajca do Viteza jer mi izgleda kao mnogo bolje i realisticnije rjesenje :smajl007


Bio sam i u Jajcu i u Donjem Vakufu. Prošao sam 2x cestom Donji Vakuf-Travnik.

Nisam planinario ili prolazio potezom Kupres-Donji Vakuf-Jajce.

U postu koji si citirao imaš, sada istaknute, odgovore na pitanje o mojim motivima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 23 stu 2009, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Ono što radiš Glazbenik je dobra stvar... tko misli da može napravit bolju varijantu nekog budučeg hrvatskog entiteta... OK nek izvoli radit
Glazbenik još jedna sugestija... ako prihvataš naravno... vidim da ti je koncepcija našeg entiteta etnički što kompaktnija teritorija... (iako moja nije)... tu bi te savjetovo da radiš prijedloge karata sa teritorijalnim diskontinuitetom... tj Jajce ne mora bit teritorijalno bit povezana sa npr... Kupresom ili Travnikom... nije ni za vrijeme Herceg Bosne pa je opet super funkcioniralo sve... a i 21 stolječe je vrijeme globaliziranog svijeta.. bitno je da smo samo dio vlasti da nama ne vladaju drugi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 23 stu 2009, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
sioux111 je napisao/la:
Ono što radiš Glazbenik je dobra stvar... tko misli da može napravit bolju varijantu nekog budučeg hrvatskog entiteta... OK nek izvoli radit
Glazbenik još jedna sugestija... ako prihvataš naravno... vidim da ti je koncepcija našeg entiteta etnički što kompaktnija teritorija... (iako moja nije)... tu bi te savjetovo da radiš prijedloge karata sa teritorijalnim diskontinuitetom... tj Jajce ne mora bit teritorijalno bit povezana sa npr... Kupresom ili Travnikom... nije ni za vrijeme Herceg Bosne pa je opet super funkcioniralo sve... a i 21 stolječe je vrijeme globaliziranog svijeta.. bitno je da smo samo dio vlasti da nama ne vladaju drugi...


@sioux111

Hvala na poklanjanju pozornosti mojem radu.

Slažem se s diskontinuitetom, mislim da se to provlači kroz moje postove.

No, za sada se pokušavam detaljnije upoznati sa Srednjom Bosnom, pa sam se koncentrirao na manje teritorije - općine prije svega.

Istražujem do koje se mjere može dopustiti smanjenje etničke homogenosti, a da ne bude ugrožena komotna hrvatska većina u hrvatskoj jedinici (entitetu/federalnoj jedinici/županiji/općini). Naime, kad bi hrvatska jedinica imala svega 50% Hrvata, a uz hrvatsku nisku izlaznost na izbore - postojala bi mogućnost gubljenja kontrole nad svojom jedinicom i svojom sudbinom.

I još jedna stvar, upravo zato jer mi je poznata sudbina Hrvata pod drugim gospodarima, nekako oklijevam druge (Bošnjake i Srbe) osuditi na sličnu sudbinu. Premda, mislim da je pod Hrvatima bolje nego pod njima (Bošnjacima i Srbima), ali to je relativno, budući da svatko želi biti svoj na svome.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 23 stu 2009, 23:27 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Glazbenik je napisao/la:
sioux111 je napisao/la:
Ono što radiš Glazbenik je dobra stvar... tko misli da može napravit bolju varijantu nekog budučeg hrvatskog entiteta... OK nek izvoli radit
Glazbenik još jedna sugestija... ako prihvataš naravno... vidim da ti je koncepcija našeg entiteta etnički što kompaktnija teritorija... (iako moja nije)... tu bi te savjetovo da radiš prijedloge karata sa teritorijalnim diskontinuitetom... tj Jajce ne mora bit teritorijalno bit povezana sa npr... Kupresom ili Travnikom... nije ni za vrijeme Herceg Bosne pa je opet super funkcioniralo sve... a i 21 stolječe je vrijeme globaliziranog svijeta.. bitno je da smo samo dio vlasti da nama ne vladaju drugi...


@sioux111

Hvala na poklanjanju pozornosti mojem radu.

Slažem se s diskontinuitetom, mislim da se to provlači kroz moje postove.

No, za sada se pokušavam detaljnije upoznati sa Srednjom Bosnom, pa sam se koncentrirao na manje teritorije - općine prije svega.

Istražujem do koje se mjere može dopustiti smanjenje etničke homogenosti, a da ne bude ugrožena komotna hrvatska većina u hrvatskoj jedinici (entitetu/federalnoj jedinici/županiji/općini). Naime, kad bi hrvatska jedinica imala svega 50% Hrvata, a uz hrvatsku nisku izlaznost na izbore - postojala bi mogućnost gubljenja kontrole nad svojom jedinicom i svojom sudbinom.

I još jedna stvar, upravo zato jer mi je poznata sudbina Hrvata pod drugim gospodarima, nekako oklijevam druge (Bošnjake i Srbe) osuditi na sličnu sudbinu. Premda, mislim da je pod Hrvatima bolje nego pod njima (Bošnjacima i Srbima), ali to je relativno, budući da svatko želi biti svoj na svome.



Svi mi na koji raspravljamo na Forumu koji se zove Herceg Bosna Forum smo s jednim ciljem i rasprava je prema tom pravcu i željama velike većine Hrvata u BiH, modaliteti dolaska do cilja i kakav če taj cilj u konaćnici bit... se razlikuje u nijansama u postovima (pa i kartama sviju nas)...Tvoj rad a i ostalih forumaša pratim i cijenim i svaka čast... :palacgore1

E sad što se tiče Srednje Bosne tu sam domaći što bi rekli... šta god treba pitajte a i ja se i sam ukljućim gdje mogu i koliko poznam prilike da pomognem...
... Ova moja stajališta oko homogeniziranosti imaju razloge zašto su takvi... gledaj ovo
Tamo nekad kada je se počela gradit Federacija 1995 i 1996 godine (mislim iznutra gradit institucionalno) u Srednjoj Bosni se pojavio problem općine Dobratići... do oslobođenja ova općina je pripadala općini Skender Vakuf iliti Kneževo po sadašnjem... Naravno da je po oslobađanju priključena u sustav Herceg Bosne i pripadala i vezala se za općinu Jajce... Uspostavom Federacije najveći zagovornici općine Dobratići su Bošnjaci... ili što ja često kažem da su ovoj općini kumovali bošnjačka politička elita i naša naivnost...
Bošnjacima je smetalo da preko 5000 stanovnika koliko je to područje inaće homogeno i čisto uđe u Jajačku općinu koja je još oštečena za dio populacije koje je pripalo Jezeru RS... I šta se dešava tad formira se općina gdje je nikad nije bilo.... 99,99999% hrvatska i gore sve što vidite na toj jednoj povelikoj planinskoj visoravni je hrvatsko... ali jako teško funkcionira... problema 101... razlozi su mnogostruki i mogu se elaborirat pod posebnom temom..

I šta se desilo Hrvati su dobili čist homogen prostor ali na tom prostoru živi možda 200 ljudi vjerujte mi ne više... mislim da smo ovdje više izgubili nego dobili... često se bojim da nam se to dogodi samo na krupnijem planu... da nam se ne desi još jedna bošnjačka podvala... ja ne pripadam među one koji podcijenjuju ih to je največa greška... kakvi god oni su ovdje vladali 500 godina.. vladaju i danas svojim suptilnim metodama... principijelni nisu (to se vidi i po Dobratićima) nego sve podrede da vladaju i dalje (to je Meša Slimović dobro opiso u Dervišu) i za to su spremni i največu podvalu i prevaru ućinit... Bojim se te podvale totalnog nefunkcionalnog i suženog našeg entiteta... Zato sam ja za funkcionalnost na prvom mjestu... a naravno da to uključuje natpolovićnu većinu hrvatskog naroda (tipujem na nešto kao Wance-Owenov plan iz 1993)... a sve ostalo če biti do nas...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 00:31 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Glazbenik je napisao/la:
Ova karta mi je prvi pokušaj s pitama.

Glupo sam se odlučio na umetanje pita unutar granica općina, pa je vrlo nepregledna budući da sam smanjivao umetke s pitama tako da stanu unutar općinskih granica. Nisam ubacio podatke za Dobretiće, a za Jajce sam preuzeo Cehine podatke, budući da općina u ovim granicama ne obuhvaća prostor koji čini općinu Jezero u RS, a obuhvaća Vlasinje. Za sve druge općine koristio sam podatke iz 1991. do kojih sam došao preko poveznice:http://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_stanovni%C5%A1tva_u_Bosni_i_Hercegovini_1991. preko koje se mogu dobiti podatci za pojedinu općinu.

Volio bih pročitati osvrte, kritike i savjete.

slika

http://img134.imageshack.us/img134/2975/srednjabosnaramakonjici.png


Mislim da je Pavo negdje napisao kako praviti pite. Dobra ideja da se naprave pite za izbore jer mislim da to još nitko nije radio.

Međutim, glupo je da se smanjuju (povećavaju) pite srazmjerno površini općine. Primjerice da Vitez bude puno manji od Fojnice. Kada već imaš volje i slobodnog vremena, molio bih Pavu ili franu, ne mogu se sjetiti tko je to jedanput stavljao da objasni Glazbeniku kako se prave pite, tako da veličina pite odražava broj stanovnika, ili u ovom slučaju glasača. Isto bi to bilo dobro za onu kartu o Jajcu gdje ima većih i manjih izbornih jedinica, a ovako kad se gledaju ispada da su sve iste.

Inače, ideja super!

Edit sad sam vidio da ovo nisu izbori :ucelo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 05:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Jos jedna karta iz 1910.

Kotari Zupanjac, Mostar, Ljubuski, Konjic i Prozor.

mala: http://www.upload3r.com/serve/231109/1259036350.png
velika: http://www.megaupload.com/?d=DY5FZTKX


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 15:16 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2009, 21:36
Postovi: 1782
Pavo B. je napisao/la:
Jos jedna karta iz 1910.

Kotari Zupanjac, Mostar, Ljubuski, Konjic i Prozor.

mala: http://www.upload3r.com/serve/231109/1259036350.png
velika: http://www.megaupload.com/?d=DY5FZTKX

:smajl007 :smajl007 :smajl007 :smajl007
:palacgore1 :palacgore1 :palacgore1 :palacgore1

_________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 19:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Ultras1986 je napisao/la:
Mislim da je Pavo negdje napisao kako praviti pite. Dobra ideja da se naprave pite za izbore jer mislim da to još nitko nije radio.

Međutim, glupo je da se smanjuju (povećavaju) pite srazmjerno površini općine. Primjerice da Vitez bude puno manji od Fojnice. Kada već imaš volje i slobodnog vremena, molio bih Pavu ili franu, ne mogu se sjetiti tko je to jedanput stavljao da objasni Glazbeniku kako se prave pite, tako da veličina pite odražava broj stanovnika, ili u ovom slučaju glasača. Isto bi to bilo dobro za onu kartu o Jajcu gdje ima većih i manjih izbornih jedinica, a ovako kad se gledaju ispada da su sve iste.

Inače, ideja super!

Edit sad sam vidio da ovo nisu izbori :ucelo


Učim na greškama. Više ne smanjujem pite, a dodao sam uz svaku pitu broj glasača na novoj karti za Vitez. Kad saznam tajnu smanjivanja, onda ću je primijeniti budem li imao mogućnosti.

Ukoliko netko ima karte općina iz SBŽ s mrežom mjesnih zajednica, molio bih da ih prikvači, ako ne u dogledno vrijeme ću to sam napraviti.

Karta općine Vitez (izbori 2008.g.) -> više na temi Vitez (podforum Srednja Bosna)

slika

http://img80.imageshack.us/img80/5813/vitezizbori.jpg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 stu 2009, 22:37
Postovi: 16
Glazbenik je napisao/la:
blacky je napisao/la:
Pite su dobro ispale, samo jedan savjet, umjesto da na svaku od njih stavljaš legendu to možeš staviti u jedan kut karte te bi tako dobio bolju preglednost, a i vidjelo bi se što koja boja znači. Shvaćaš ?


Shvaćam, puno hvala na savjetu.

Može li se u PowerPointu (koji koristi Excel za podatke) ikako povećavati veličina pite tako da odražava veličinu ili je za to potreban neki napredniji program?


Iskreno, ne znam jer nisam nikada radio, ali mislim da se može na ovaj način koji sam predložio, pite posebno po općinama, a legenda tj. boje uz objašnjenja u jedan kut ili ispod karte.
Samo naprijed, bitan je trud, već ćeš nekako napraviti. Na kraju i ovako ti je krenulo :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
sioux111 je napisao/la:
Svi mi na koji raspravljamo na Forumu koji se zove Herceg Bosna Forum smo s jednim ciljem i rasprava je prema tom pravcu i željama velike većine Hrvata u BiH, modaliteti dolaska do cilja i kakav če taj cilj u konaćnici bit... se razlikuje u nijansama u postovima (pa i kartama sviju nas)...Tvoj rad a i ostalih forumaša pratim i cijenim i svaka čast... :palacgore1

E sad što se tiče Srednje Bosne tu sam domaći što bi rekli... šta god treba pitajte a i ja se i sam ukljućim gdje mogu i koliko poznam prilike da pomognem...
... Ova moja stajališta oko homogeniziranosti imaju razloge zašto su takvi... gledaj ovo
Tamo nekad kada je se počela gradit Federacija 1995 i 1996 godine (mislim iznutra gradit institucionalno) u Srednjoj Bosni se pojavio problem općine Dobratići... do oslobođenja ova općina je pripadala općini Skender Vakuf iliti Kneževo po sadašnjem... Naravno da je po oslobađanju priključena u sustav Herceg Bosne i pripadala i vezala se za općinu Jajce... Uspostavom Federacije najveći zagovornici općine Dobratići su Bošnjaci... ili što ja često kažem da su ovoj općini kumovali bošnjačka politička elita i naša naivnost...
Bošnjacima je smetalo da preko 5000 stanovnika koliko je to područje inaće homogeno i čisto uđe u Jajačku općinu koja je još oštečena za dio populacije koje je pripalo Jezeru RS... I šta se dešava tad formira se općina gdje je nikad nije bilo.... 99,99999% hrvatska i gore sve što vidite na toj jednoj povelikoj planinskoj visoravni je hrvatsko... ali jako teško funkcionira... problema 101... razlozi su mnogostruki i mogu se elaborirat pod posebnom temom..

I šta se desilo Hrvati su dobili čist homogen prostor ali na tom prostoru živi možda 200 ljudi vjerujte mi ne više... mislim da smo ovdje više izgubili nego dobili... često se bojim da nam se to dogodi samo na krupnijem planu... da nam se ne desi još jedna bošnjačka podvala... ja ne pripadam među one koji podcijenjuju ih to je največa greška... kakvi god oni su ovdje vladali 500 godina.. vladaju i danas svojim suptilnim metodama... principijelni nisu (to se vidi i po Dobratićima) nego sve podrede da vladaju i dalje (to je Meša Slimović dobro opiso u Dervišu) i za to su spremni i največu podvalu i prevaru ućinit... Bojim se te podvale totalnog nefunkcionalnog i suženog našeg entiteta... Zato sam ja za funkcionalnost na prvom mjestu... a naravno da to uključuje natpolovićnu većinu hrvatskog naroda (tipujem na nešto kao Wance-Owenov plan iz 1993)... a sve ostalo če biti do nas...


U slučaju Dobretića i ja se slažem da ih je još u 1990.-ima trebalo priključiti općinu Jajcu. Ali, sada već nisam siguran s obzirom na ponašanje SDA vlasti u Jajcu. Mislim da bi za male općine tipa Dobretići i Usora trebalo osnovati nekakav fond, u koji bi ulagala HB javna poduzeća + županije s hrvatskom većinom, kako bi ih se osiguralo od propasti jer i to je hrvatski vitalni nacionalni interes, a kad se ne mogu iskoristiti institucije Federacije, onda treba improvizirati, a za to ima manevarskog prostora.

Razumijem potrebu funkcionalnosti.

Pokušat ću objasniti zašto sam načelno pobornik malih općina.

Prvo ću napomenuti da sam svjestan trenda u Europi (smanjenja broja općina i njihovog okrupnjavanja) i svjestan sam argumenata u prilog toga.

No, s druge strane isto tako sam upoznat s posljedicama ukidanja brojnih malih općina u 1960.-ima te činjenicom da je to dovelo do koncentracije investicija u općinska središta i odumiranja zabačenijh krajeva.

Ujedno, podržavam ideju da lokalna zajednica odlučuje o što je moguće više pitanja. Postojanje, vrlo malih općina koje su navedene u vijesti iz Slovenije idu u prilog tome da je ideja provediva. Istina, ja mislim da bi donja granica općine trebala biti 5000 stanovnika, a minimalno 3000.

No, ono što je često velika prepreka uspješnom djelovanju malih općina je nedostatak dovoljno kvalitetnog političkog kadra, a za razliku od slovenskog primjera prilikom konstituiranja novih općina u BiH trebalo bi itekako ulagati u osnovnu infrastrukturu potrebnu za uspješno djelovanje općine.

Još jedan potencijalni problem je koordinacije malih općina s većim centrima kojima gravitiraju. Naime, kad ima dovoljno dobre volje s obje strane, onda nije problem udružiti snage na konkretnim projektima, ali u zatrovanoj atmosferi dopunjenoj međunacionalnim napetostima mogu se pojaviti sljedeći problemi - sabotiranje zajedničkog regionalnog javnog prijevoza (koji može biti oslonjen na gradsko prijevozno poduzeće, a okolne općine ga sufinanciraju), sabotiranje zajedničkih, regionalnih projekata uvođenja kanalizacije, vodovoda, elektrifikacije i sl.

Regiju koristim u smislu prirodne cjeline koja se oslanja na jedan veći grad (uglavnom u vidu imam sadašnje općine koje bi se po mom mišljenju moglo podijeliti na niz manjih).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 20:01 
Offline

Pridružen/a: 15 lis 2009, 00:22
Postovi: 3954
Imam 2 pitanja za znalce.

1. Koliko je realno da se napravi koridor od Prozora do Kreševa, ima li tamo muslimanskih sela i slično? Može li se napraviti nekakva cesta koja bi to spajala?

2. Postoji li spoj hrvatskog etničkog prostora Kiseljaka i Busovače, ili je to s Kaćunima skroz prekinuto?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Nisam znalac ali imam neke info.

1. Bilo je nekih inicijativa no odustalo se i bacilo snage na Kreševo-Tarčin.
2. Danas je to teško izvest. 24 Km mislim. Uglavnom dosta.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 21:07 
Offline

Pridružen/a: 15 lis 2009, 00:22
Postovi: 3954
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nisam znalac ali imam neke info.

1. Bilo je nekih inicijativa no odustalo se i bacilo snage na Kreševo-Tarčin.
2. Danas je to teško izvest. 24 Km mislim. Uglavnom dosta.


Zahvaljujem :palacgore1 Šteta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32123
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nisam znalac ali imam neke info.

1. Bilo je nekih inicijativa no odustalo se i bacilo snage na Kreševo-Tarčin.
2. Danas je to teško izvest. 24 Km mislim. Uglavnom dosta.


Između područja koja su ostala pod kontrolom HVO-a Kiseljak-Busovača nema toliko km.Cca 15 km.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 22:12 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Evo karta Posušja. Siguran sam da sam sve točno poskidao, ali ako nešto nije dobro ispravite.
Na ovoj karti sam uočio nedostatk kod one karte što je Ultras stavio. Na njoj općina Posušje je podijeljena u 20 (!) naselja iako po popisu 1991. ima 19, pa sam kombinirao sa Hercovom kartom. I nije mi jasno zašto postoji ovo naselje Konjsko koje je 1991. bilo nenaseljeno, mogli su ga jednostavno stopit sa Poklečanima.
Obradit ću ZHŽ (još Grude i Ljubuški) i onda prelazimo dalje.


Privitak/ci:
Posušje mz.jpg
Posušje mz.jpg [ 49.07 KiB | Pogledano 5242 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 22:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
mateb je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nisam znalac ali imam neke info.

1. Bilo je nekih inicijativa no odustalo se i bacilo snage na Kreševo-Tarčin.
2. Danas je to teško izvest. 24 Km mislim. Uglavnom dosta.


Zahvaljujem :palacgore1 Šteta.


Nije sve tako crno, Napravljen je put do Busovačkih staja, tuda se išlo kad je sve bilo u okruženju. Tzv. Put spasa. Tim putem je cijela Lašvanska dolina bila povezana sa ostatkom HB.
Do Sebešića, koji je čisto hrvatski, nema puno za napravit, iako je danas neusporedivo manje ljudi u njemu, e a od Sebešića je Uskoplje jako blizu.

Napravljeni su koliko je meni poznato i dijelovi ceste Kreševo-Rama.

Iako sumnjam da će nam ti putevi ikad više trebat kao u ratu, ipak je dobro da bar na papiru imamo koridore.

Ako su Bošnjaci mogli dobit koridor do Goražda i nikome ne smeta što na karti glupo izgleda, ne vidim razloga zašto i ti koridori ne bi bili nacrtani u slučaju da dobijemo treći entitet.

Treba tražiti da se od sredstava koje RH daje kao pomoć Hrvatima u BiH te ceste pomalo prave. Tu se bar pare vide. A valjale bi te ceste i za turizam i za prekidanje prometne izolacije nekih krajeva poput Kreševa ili Sebešića. I inače ta prometna izoliranost, uglavnom nastala ukidanjem Ćire, je bila jedan od razloga zašto su Hrvati iseljavali iz središnje Bosne. Svaki korak u tom smjeru je pozitivan.

No s obzirom kakva je situacija zadnje vrijeme, bit će dobro ako preživimo, i mi i Bošnjaci.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 24 stu 2009, 23:35 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
Glazbenik je napisao/la:
oliver je napisao/la:

Izvini ali moram da te pitam : Da li si ti ikad bio ne samo u Jajcu i Donjem Vakufu vec da li si ti ikad vidio imalo stvarnog svijeta dalje od tvog kompjutera ? Rubni dio opstine Donji Vakuf da poveze Jajce i Kupres ? Da li si ti kad vidio ta brda i sume kuda bi taj put trebao da ide ili bi ti napravio stazu za magarce ? Ili taj put za Travnik odma ispod Paljenika :ucelo Sto nisi predlozio tunel iz Jajca do Viteza jer mi izgleda kao mnogo bolje i realisticnije rjesenje :smajl007


Bio sam i u Jajcu i u Donjem Vakufu. Prošao sam 2x cestom Donji Vakuf-Travnik.

Nisam planinario ili prolazio potezom Kupres-Donji Vakuf-Jajce.

U postu koji si citirao imaš, sada istaknute, odgovore na pitanje o mojim motivima.



Pa koliko si to puta bio u Jajcu ako si prosao samo 2 puta tom cestom ? Da nisi u ostale posjete stigao preko tog "koridora uz rub opcine Donji Vakuf " pa izbjegao da se vozis obicnim putem ? Vidim da si ekspert za Jajce pa si sigurno dolazio vise od 2 puta .

Pravis karte za puteve koji ce ici preko teritorija gdje su Bosnjaci vecina a ti ce putevi trebati da budu potrebni ako budu zategnuti odnosi sa Bosnjacima :confused1 Kazem ti ja , bolje je da pocnes skupljati pare za tunele a sta je to vama, vi ste puni ko i brod, jos da vas Bosnjaci ne pljackaju mogli bi i most da napravite.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 stu 2009, 00:12 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Evo ga, mapa Gruda. Najčišćeg hrvatskog kraja :ujko


Privitak/ci:
Grude mz.jpg
Grude mz.jpg [ 53.97 KiB | Pogledano 5216 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 stu 2009, 00:21 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Glazbenik možeš li ujutro poslat demografsku mapu Ljubuškog?
Da završim sa ZHŽ.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 stu 2009, 01:28 
Offline

Pridružen/a: 15 lis 2009, 00:22
Postovi: 3954
Junuz Djipalo je napisao/la:
mateb je napisao/la:

Zahvaljujem :palacgore1 Šteta.


Nije sve tako crno, Napravljen je put do Busovačkih staja, tuda se išlo kad je sve bilo u okruženju. Tzv. Put spasa. Tim putem je cijela Lašvanska dolina bila povezana sa ostatkom HB.
Do Sebešića, koji je čisto hrvatski, nema puno za napravit, iako je danas neusporedivo manje ljudi u njemu, e a od Sebešića je Uskoplje jako blizu.

Napravljeni su koliko je meni poznato i dijelovi ceste Kreševo-Rama.

Iako sumnjam da će nam ti putevi ikad više trebat kao u ratu, ipak je dobro da bar na papiru imamo koridore.

Ako su Bošnjaci mogli dobit koridor do Goražda i nikome ne smeta što na karti glupo izgleda, ne vidim razloga zašto i ti koridori ne bi bili nacrtani u slučaju da dobijemo treći entitet.

Treba tražiti da se od sredstava koje RH daje kao pomoć Hrvatima u BiH te ceste pomalo prave. Tu se bar pare vide. A valjale bi te ceste i za turizam i za prekidanje prometne izolacije nekih krajeva poput Kreševa ili Sebešića. I inače ta prometna izoliranost, uglavnom nastala ukidanjem Ćire, je bila jedan od razloga zašto su Hrvati iseljavali iz središnje Bosne. Svaki korak u tom smjeru je pozitivan.

No s obzirom kakva je situacija zadnje vrijeme, bit će dobro ako preživimo, i mi i Bošnjaci.


Ma ja mislim da mi previše idemo na taj diskontinuitet, budući da se može izvući koridor do Srednje Bosne, a bar s današnjom tehnologijom nije problem napraviti dva tunela od Rame do Kreševa. Jedini je problem u tome što, ako su tamo muslimanska sela, se nešto mora dati za taj koridor. Općenito, mislim da je pametno tražiti maksimum, ali se mora prihvatiti činjenica da će se na kraju nešto morati dati Muslimanima, a mislim da se racionalni kompromis može naći. Druga je stvar što, trenutno, Muslimani nisu racionalni, ali za par godina će drugu pjesmu pjevati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 stu 2009, 08:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Der_Stürmer je napisao/la:
Glazbenik možeš li ujutro poslat demografsku mapu Ljubuškog?
Da završim sa ZHŽ.


Izvoli:

slika

http://img301.imageshack.us/img301/3373/ljubukiresize.jpg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 25 stu 2009, 09:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
oliver je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:

Bio sam i u Jajcu i u Donjem Vakufu. Prošao sam 2x cestom Donji Vakuf-Travnik.

Nisam planinario ili prolazio potezom Kupres-Donji Vakuf-Jajce.

U postu koji si citirao imaš, sada istaknute, odgovore na pitanje o mojim motivima.



Pa koliko si to puta bio u Jajcu ako si prosao samo 2 puta tom cestom ? Da nisi u ostale posjete stigao preko tog "koridora uz rub opcine Donji Vakuf " pa izbjegao da se vozis obicnim putem ? Vidim da si ekspert za Jajce pa si sigurno dolazio vise od 2 puta .

Pravis karte za puteve koji ce ici preko teritorija gdje su Bosnjaci vecina a ti ce putevi trebati da budu potrebni ako budu zategnuti odnosi sa Bosnjacima :confused1 Kazem ti ja , bolje je da pocnes skupljati pare za tunele a sta je to vama, vi ste puni ko i brod, jos da vas Bosnjaci ne pljackaju mogli bi i most da napravite.


1.) Zašto stalno postavljaš pitanja na koja imaš odgovore u box-u u kojem me citiraš?

2.) Rekao sam ti da nisam planinario potezom Kupres-Donji Vakuf-Jajce.

3.) Travnik-Donji Vakuf nije jedini smjer dolaska u Jajce, koristio sam još dva smjera (via Donji Vakuf-Bugojno i via Bočačka klisura-Banja Luka).

4.) Bio sam u Jajcu više puta, ali sam se na dolasku uglavnom divio prirodi i razmišljao o općem dojmu koji ostavljaju naselja (grad i sela) i nisam obraćao pažnju na industrijske pogone, a sela su često slabo označena.

5.) Upravo u interesu Bošnjaka provodim putove kroz sela umjesto kroz bošnjačke gradove. Što može postići 15 bošnjačkih seljaka u jedinici s hrvatskom policijom? Dizati barikade?

P.S. Tebi ću odgovarati na pitanja samo na podforumu Srednja Bosna -> tema Jajce, pa ne moraš ovdje više voditi temu u OT.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 2718 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 109  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 391 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO