HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 23:17.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 344 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 01 pro 2009, 16:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
Izgleda da je Tuzla u hrvatskom obruču, kao što je Sarajevo bilo u srpskom. :ujko

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 01 pro 2009, 17:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Hrvat je napisao/la:
Izgleda da je Tuzla u hrvatskom obruču, kao što je Sarajevo bilo u srpskom. :ujko


Zato su Muslimani i njegovali "savezništvo" sa Hrvatima do kraja rata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 01 pro 2009, 21:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Pessimus dux je napisao/la:
Glazbeniče, duboki naklon. :klanjam
Stvarno puno doprinosiš ovom forumu otkad si se priključio s dobrim analizama, poznavanjem statističkih i demografskih podataka, te stanja na terenu, a posebno s prijedlozima za konstituiranje hrvatske federalne jedinice i njezinih granica, te eventualnih novih općina s hrvatskom većinom.
Rasturaš, još jednom svaka čast! :smajl007


Puno hvala na komplimentima! Oni su mi ohrabrenje da nastavim. :001_smile :zivili


Ceha je napisao/la:
Ja sam za :zivili
Mogu se uzeti i Plane, Šićki Brod i Poljanu.
A s druge strane Kolovrat.
Mislim da bi nam to još povećalo postotak
:palacgore2
p.s. Glazbenik, svaka čast majstor si :zivili :zivili :zivili :zivili


Naš broj bi pao s Planama, Šićkim Brodom i Poljanom na 14205/30194 ili na manje od 50%. :no

Hvala. :zivili

Inače, kad već ima zainteresiranih postavljam i tablicu svih mjesta koje sam uključio u općinu Soli, pa da zainteresiranima bude lakše izračunavati varijante.
Nažalost toliko je teško naći optimum, da nisam mogao uključiti ni hrvatska mjesta iz općine Lukavac, a pokušavao sam.

slika

Poveznica: http://img230.imageshack.us/img230/4364/opcinasolinaselja.png
P.S. Ceha, ti si spominjao da radiš u Excelu, pa ćeš, nadam se, znati. Sve izračunavam kalkulatorom jer ne nalazim kako dobiti zbroj, čak ni ako zaplavim/zacrnim stupac. Znaš li mogu li si pojednostaviti posao?

Na kraju - premda je jasno da se sve moje kalkulacije odnose na stanje iz 1991.g. i da one mogu poslužiti u pregovorima, ako bi se Bošnjaci pozivali na stanje 1991.g. Jack želi da objavim njegove podatke o bošnjačkom prodoru na hrvatski prostor općine Soli koji se dogodio u međuvremenu, pa prenosim, a moderatori neka ocijene je li to dopušteno:

Jack je napisao/la:
Nadam se da cete biti ljubazni prenijeti ovu poruku

Dragunja Gornja=Srpska imovina prodana.Bosnjaci iz Podrinja naseljeni
Dragunja Donja=Dosta Hrvatske imovine prodano.Dosta Bosnjaka naseljeno
Husino=189 Bosnjackih porodica naseljeno,podatak star vise od 2 godine.Sad je vise!
Caklovici Gornji=Dzamija se pravi
Simin Han=Bosnjacko
Ljubace=Vise od 120 Bosnjackih porodica danas zivi tamo.Sad.Mozes da spekulis koliko clanova ima po familiji
Morancani 14 Bosnjackih porodica zivi,podatak star 2 godine.S rezervom
Bukinje.Dzamija velika u izgradnji.
Canici cirka 30-40 Hrvatskih kuca prodano i na parceli i prodanim kucama, dosli Bosnjaci
Mramor=Bosnjacko danas
Ljepunice 3 kuce prodane.Ovdje su katolici zilavi, pa ne prodaju masovno
Srednja Lipnica=3 Bosnjacke porodice tamo.Podatak star 2 godine
Orasje.Cujem da je popularno ali nemam nikakve podatke.U brdu je.Gleda na Tuzlu

To je s terena i s prostora Tuzle na podrucju opcine Tuzli, kako je danas


Mjesta koja sam zelenom bojom označio su irelevantna za općinu Soli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 02 pro 2009, 00:05 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
zaboravija je par tisuca bosnjackih porodica Kikanovica u selo Husino ! bla bla bla :kava

daj uozbilji se ,sta si ti postao njegov glasnogovornik ?
taj jack(Aki) je munjen i ima zesce komplekse .bolje ti je ne nasjedaj da njegove komentare i ne prenesi njegove poruke pune lazi i mrznje .covjek se pravi da sve zna a u stvari pola izmislja .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 02 pro 2009, 00:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
frane je napisao/la:
zaboravija je par tisuca bosnjackih porodica Kikanovica u selo Husino ! bla bla bla :kava

daj uozbilji se ,sta si ti postao njegov glasnogovornik ?
taj jack(Aki) je munjen i ima zesce komplekse .bolje ti je ne nasjedaj da njegove komentare i ne prenesi njegove poruke pune lazi i mrznje .covjek se pravi da sve zna a u stvari pola izmislja .


Nisam glasnogovornik, ali zamolio je, a koja je šteta, ako ga i objavim? Jasno je označeno ono što sam ja računao i crtao, a jasno je označeno ono što je on poslao. Dapače, još sam komentarom precizirao da njegova intervencija nije relevantna za temu.

Je li mu Aki bio nick ili što?

Ako njegova poruka prelazi granicu prihvatljivosti, neka mi moderator da do znanja, a kad se to dogodi, ni ja ga neću prenositi, jer meni moderatori nikada nisu morali cenzurirati postove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 02 pro 2009, 08:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
Glazbenik je napisao/la:
frane je napisao/la:
zaboravija je par tisuca bosnjackih porodica Kikanovica u selo Husino ! bla bla bla :kava

daj uozbilji se ,sta si ti postao njegov glasnogovornik ?
taj jack(Aki) je munjen i ima zesce komplekse .bolje ti je ne nasjedaj da njegove komentare i ne prenesi njegove poruke pune lazi i mrznje .covjek se pravi da sve zna a u stvari pola izmislja .


Nisam glasnogovornik, ali zamolio je, a koja je šteta, ako ga i objavim? Jasno je označeno ono što sam ja računao i crtao, a jasno je označeno ono što je on poslao. Dapače, još sam komentarom precizirao da njegova intervencija nije relevantna za temu.

Je li mu Aki bio nick ili što?

Ako njegova poruka prelazi granicu prihvatljivosti, neka mi moderator da do znanja, a kad se to dogodi, ni ja ga neću prenositi, jer meni moderatori nikada nisu morali cenzurirati postove.


frani spominjati jacka je rizičan posao :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 02 pro 2009, 09:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Glazbenik je napisao/la:
Pessimus dux je napisao/la:
Glazbeniče, duboki naklon. :klanjam
Stvarno puno doprinosiš ovom forumu otkad si se priključio s dobrim analizama, poznavanjem statističkih i demografskih podataka, te stanja na terenu, a posebno s prijedlozima za konstituiranje hrvatske federalne jedinice i njezinih granica, te eventualnih novih općina s hrvatskom većinom.
Rasturaš, još jednom svaka čast! :smajl007

Puno hvala na komplimentima! Oni su mi ohrabrenje da nastavim. :001_smile :zivili
Ceha je napisao/la:
Ja sam za :zivili
Mogu se uzeti i Plane, Šićki Brod i Poljanu.
A s druge strane Kolovrat.
Mislim da bi nam to još povećalo postotak
:palacgore2
p.s. Glazbenik, svaka čast majstor si :zivili :zivili :zivili :zivili

Naš broj bi pao s Planama, Šićkim Brodom i Poljanom na 14205/30194 ili na manje od 50%. :no
Hvala. :zivili
Inače, kad već ima zainteresiranih postavljam i tablicu svih mjesta koje sam uključio u općinu Soli, pa da zainteresiranima bude lakše izračunavati varijante.
Nažalost toliko je teško naći optimum, da nisam mogao uključiti ni hrvatska mjesta iz općine Lukavac, a pokušavao sam.
slika
Poveznica: http://img230.imageshack.us/img230/4364/opcinasolinaselja.png
P.S. Ceha, ti si spominjao da radiš u Excelu, pa ćeš, nadam se, znati. Sve izračunavam kalkulatorom jer ne nalazim kako dobiti zbroj, čak ni ako zaplavim/zacrnim stupac. Znaš li mogu li si pojednostaviti posao?
Na kraju - premda je jasno da se sve moje kalkulacije odnose na stanje iz 1991.g. i da one mogu poslužiti u pregovorima, ako bi se Bošnjaci pozivali na stanje 1991.g. Jack želi da objavim njegove podatke o bošnjačkom prodoru na hrvatski prostor općine Soli koji se dogodio u međuvremenu, pa prenosim, a moderatori neka ocijene je li to dopušteno:
Jack je napisao/la:
Nadam se da cete biti ljubazni prenijeti ovu poruku
Dragunja Gornja=Srpska imovina prodana.Bosnjaci iz Podrinja naseljeni
Dragunja Donja=Dosta Hrvatske imovine prodano.Dosta Bosnjaka naseljeno
Husino=189 Bosnjackih porodica naseljeno,podatak star vise od 2 godine.Sad je vise!
Caklovici Gornji=Dzamija se pravi
Simin Han=Bosnjacko
Ljubace=Vise od 120 Bosnjackih porodica danas zivi tamo.Sad.Mozes da spekulis koliko clanova ima po familiji
Morancani 14 Bosnjackih porodica zivi,podatak star 2 godine.S rezervom
Bukinje.Dzamija velika u izgradnji.
Canici cirka 30-40 Hrvatskih kuca prodano i na parceli i prodanim kucama, dosli Bosnjaci
Mramor=Bosnjacko danas
Ljepunice 3 kuce prodane.Ovdje su katolici zilavi, pa ne prodaju masovno
Srednja Lipnica=3 Bosnjacke porodice tamo.Podatak star 2 godine
Orasje.Cujem da je popularno ali nemam nikakve podatke.U brdu je.Gleda na Tuzlu
To je s terena i s prostora Tuzle na podrucju opcine Tuzli, kako je danas

Mjesta koja sam zelenom bojom označio su irelevantna za općinu Soli.

Pusti Jacka, kao što neko reče, lik je na teškim drogama :zubati
Ovako, excell, skopiraš sve podatke u excell (označiš tablicu u wikipediji, pa copy paste u excell).
Za izbacivanje redaka klikneš na redni broj sastrane, pa desni klik; izbriši.
Za sumaciju ti je: u ćeliju ispod napišeš =sum(B2:B67) gdje ti je b2 prva ćelija koju želiš zbrojiti a b67 zadnja (staviš druge brojeve :zubati ) ako ti još što treba pitaj (poigraj se malo s onim gumbićem fx u zaglavlju, čuda radi :zivili )
Excell je zakon :zivili :zivili

A za ova sela, baš gledam. Mislio sam da su to hrvatska sela. Izgleda da je samo Poljana naša (425h,119m, sveukupno 806 ljudi). Ova druga 2 sela bi trebala biti 2h kružića iz Lukavca.
Kolovrat bi isto mogao proć (na drugoj strani) imao je 1991 170h,9m, 278 ukupno....
Samo ova 2 sela dižu malo postotak :pepam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 02 pro 2009, 10:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Ceha je napisao/la:
Pusti Jacka, kao što neko reče, lik je na teškim drogama :zubati
Ovako, excell, skopiraš sve podatke u excell (označiš tablicu u wikipediji, pa copy paste u excell).
Za izbacivanje redaka klikneš na redni broj sastrane, pa desni klik; izbriši.
Za sumaciju ti je: u ćeliju ispod napišeš =sum(B2:B67) gdje ti je b2 prva ćelija koju želiš zbrojiti a b67 zadnja (staviš druge brojeve :zubati ) ako ti još što treba pitaj (poigraj se malo s onim gumbićem fx u zaglavlju, čuda radi :zivili )
Excell je zakon :zivili :zivili

A za ova sela, baš gledam. Mislio sam da su to hrvatska sela. Izgleda da je samo Poljana naša (425h,119m, sveukupno 806 ljudi). Ova druga 2 sela bi trebala biti 2h kružića iz Lukavca.
Kolovrat bi isto mogao proć (na drugoj strani) imao je 1991 170h,9m, 278 ukupno....
Samo ova 2 sela dižu malo postotak :pepam


Majstore - ovim objašnjenjem Excela si mi uštedio sate računanja - svaka čast! :palacgore1 :zivili

Znam - ubacivao sam u tablicu hrvatska sela iz općine Lukavac (Bistarac Donji i Kalajevo), ali budući da sam vodio računa i o cestovnom povezivanju nikako da održim Hrvate iznad 50%, jer Bošnjaci imaju nekoliko velikih sela između. Posebno mi je žao za Bistarac Donji - veliko selo. Kolovrat je hrvatski, ali malen, a između njega i ostatka hrvatskih sela je Grabovica Donja - opet veliko bošnjačko selo.

dudu je napisao/la:
frani spominjati jacka je rizičan posao


Doista nisam znao. Ispričavam se, nije bilo sa zlom namjerom s moje strane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 02 pro 2009, 10:40 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
dudu je napisao/la:

frani spominjati jacka je rizičan posao :zubati


imao sam previse posla s njim . :rigam
njega je bolje ignorirati jer mu ovako pomazete prenoseci njegova laprdanja . :hammer

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 02 pro 2009, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
Glazbenik je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Pusti Jacka, kao što neko reče, lik je na teškim drogama :zubati
Ovako, excell, skopiraš sve podatke u excell (označiš tablicu u wikipediji, pa copy paste u excell).
Za izbacivanje redaka klikneš na redni broj sastrane, pa desni klik; izbriši.
Za sumaciju ti je: u ćeliju ispod napišeš =sum(B2:B67) gdje ti je b2 prva ćelija koju želiš zbrojiti a b67 zadnja (staviš druge brojeve :zubati ) ako ti još što treba pitaj (poigraj se malo s onim gumbićem fx u zaglavlju, čuda radi :zivili )
Excell je zakon :zivili :zivili
A za ova sela, baš gledam. Mislio sam da su to hrvatska sela. Izgleda da je samo Poljana naša (425h,119m, sveukupno 806 ljudi). Ova druga 2 sela bi trebala biti 2h kružića iz Lukavca.
Kolovrat bi isto mogao proć (na drugoj strani) imao je 1991 170h,9m, 278 ukupno....
Samo ova 2 sela dižu malo postotak :pepam

Majstore - ovim objašnjenjem Excela si mi uštedio sate računanja - svaka čast! :palacgore1 :zivili
Znam - ubacivao sam u tablicu hrvatska sela iz općine Lukavac (Bistarac Donji i Kalajevo), ali budući da sam vodio računa i o cestovnom povezivanju nikako da održim Hrvate iznad 50%, jer Bošnjaci imaju nekoliko velikih sela između. Posebno mi je žao za Bistarac Donji - veliko selo. Kolovrat je hrvatski, ali malen, a između njega i ostatka hrvatskih sela je Grabovica Donja - opet veliko bošnjačko selo.
dudu je napisao/la:
frani spominjati jacka je rizičan posao

Doista nisam znao. Ispričavam se, nije bilo sa zlom namjerom s moje strane.

Nema problema :zivili
Majstore, znam kako je. Meni je isto otkriće excella za te stvari bilo :aleale
Karta je :zivili :zivili :zivili
Šteta za poveznice ovih ostalih sela.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 16 ožu 2010, 01:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Tuzlanski prsten:


slika

označena hrvatska naselja izvan općine tuzla:


1: Drijenča
Hrvatsko naselje / selo Drijenča, trenutno se nalazi u općini čelić, tj u dijelu bivše općine lopare koji je ostao u federaciji. To selo je i u jednoj i u drugoj općini bilo jedino hrvatsko naselje. Prije rata srbi su bili vecina u op.Lopare, danas su muslimani u op.Čelić.
Sama drijenča, južnim i zapadnim dijelom se naslanja na hrvatska sela koja pripadaju općini Tuzla. )

2: Bistarac
Hrvatska naselja d i g Bistarac su istočna naselja u općini Lukavac, gdje su prije rata dominirali muslimani i srbi, danas muslimani. Naselje graniči sa hrvatskim naseljima Husino, Kiseljak, Ljepunice u Općini Tuzla.

3: Gornje Živinice, Lug, Višća, Strašanj, Gornja Mala, Donje Dubrave, Petrovići

!: g, d i s lipnica miješano naselja,

Općina Živinice

_______________

Moguće je formirati jednu ili dvije općine od vecinski hrvatski naselja.
Jedna općina (soli) zahvatala bi dijelove danasnje 4 općine, navecim dijelom Tuzla, Živinice, Lukavac, Čelić, Planirano administrativno sjedište je u naselju Husino.

Opcija dvije općine, (sjeverna, majevička) obuhvatala bi hrvatska naselja sjeverno od grada Tuzla + Drijenča, sjedište u naselju Dokanj / Breške.
Južna obuhvatala bi hrvatska naselja zapadno i južno od grada Tuzla + Bistarac + hr naselja iz sadašnje općine Živinice, sjedište Husino ili Ljubače/Morančani

Nisu točni podatci o naseljavanju u mjesto husino i ljubace, zanemariv je broj doseljenika i onih koji prodaju zemljiste. Kritično je naselje spreča (d.dubrave) gdje je izgrađeno desetak kuća. Orašje, parselo i d.pasci su žilavi, nema useljavanja, samo se prodaju parcele za vikendice i to 1-2 na godinu, uglavnom su kupci visoko obrazovani tuzlaci (dr, prof,.)

Za čaniće nisam siguran, mislim i da je tamo zaustavljeno useljavanje. Vecina prodanih nekretnina se obavila do 2000 god, tj u vremenu povratka izbjeglica iz z.europe, ko je tada sta jamio, jamio je ;)

Znam za slučaj u parselu, gdje je odmah 97 napravljena bosnjacka kuca i u kojoj niko nikad nije zivio, prilikom pokrivanja kuće doslo je do izgreda sa arapskom zastavom, koju su graditelji morali skinuti prije nego se jedan nas frajer varti sa pive :smajl007 , drugi slučaj u naselju bistarac, doselili su podrinjci u otkupljenu kucu, no sad je prodaju, vjerovatno ne stima okruzenje ( svinje, bozićni i uskrsnji ambijent,..)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 16 ožu 2010, 08:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
ManInBlack je napisao/la:
prilikom pokrivanja kuće doslo je do izgreda sa arapskom zastavom, koju su graditelji morali skinuti prije nego se jedan nas frajer varti sa pive :smajl007

=))

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 16 ožu 2010, 08:36 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
Moj pokojni veliki prijatelj je bio iz bistarca. :crying :crying :crying

Ferdo prijatelju, da se možeš vratit....

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 17 ožu 2010, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 sij 2010, 20:19
Postovi: 786
Lokacija: HercegBosna
Stecak je napisao/la:
Ima li ovo smisla?



Jeli kakva je ovo karta. Ja sam isto sa ovih podrucija nego me mnogo zeleno sada.
Jeli to sadasnje stanje ili iz "91"


:hrvatinic :HVO :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 05 stu 2010, 22:42 
Offline

Pridružen/a: 05 stu 2009, 14:18
Postovi: 66
Da li je po vazecim entitetskim zakonima moguca promjena opstinskih granica?Da li je u medjuvremenu doslo do promjene pojedinih opstinskih granica i gdje?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 05 stu 2010, 23:44 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
ManInBlack je napisao/la:


Jedna općina (soli) zahvatala bi dijelove danasnje 4 općine, navecim dijelom Tuzla, Živinice, Lukavac, Čelić, Planirano administrativno sjedište je u naselju Husino.


Kakva hrvatska naselja u Zivinicama i Celicu,nema nijednog,u Lukavcu mozda ima neko mijesano ali nevjerujem.
U Tuzli bi mogao napravit opstinu gdje bi morao ubacivat Bosnjacke MZ ali ne moze druskane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 05 stu 2010, 23:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
sinik je napisao/la:
Da li je po vazecim entitetskim zakonima moguca promjena opstinskih granica?Da li je u medjuvremenu doslo do promjene pojedinih opstinskih granica i gdje?


Član 3.

Područje, naziv i sjedište općine i grada uređuju se posebnim zakonom.

Konstituisanje novih općina ili izmjena granica postojećih općina u Kantonu vrši se u skladu sa propisom Federacije Bosne i Hercegovine.

Najmanji broj stanovnika za konstituisanje nove općine je 4000.

http://www.vladatk.kim.ba/vlada/Dokumenti/Zakoni/Zakon_o_lokalnoj_samoupravi.htm


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 06 stu 2010, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/199702/70221-004-pubs-sar.htm


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 06 stu 2010, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
sinik je napisao/la:
Da li je po vazecim entitetskim zakonima moguca promjena opstinskih granica?Da li je u medjuvremenu doslo do promjene pojedinih opstinskih granica i gdje?


Poslije rata su promijenjene općinske granice u Žepču (u hrvatsku korist i intervenciju OHR-a), i mislim Mostaru.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 06 stu 2010, 11:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
zapovjednik je napisao/la:
Kakva hrvatska naselja u Zivinicama i Celicu,nema nijednog,u Lukavcu mozda ima neko mijesano ali nevjerujem.


Vjerovao ti ili ne vjerovao po svim tim općinama ima velikih hrvatskih naselja i to baš uz granicu sa općinom Tuzla.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 07 stu 2010, 19:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Nacrt Zakona o lokalnoj samoupravi Unsko-sanskog kantona

Član 5.
(Definicija općine)
(1) Općina je jedinica lokalne samouprave koja je na osnovu ispunjavanja propisanih kriterija uspostavljena zakonom.
(2) Općina je jedinica lokalne uprave i samouprave, koja se osniva, u pravilu za područje više naseljenih mjesta koja predstavlja prirodnu, ekonomsku i društvenu cjelinu i koja su povezana zajedničkim interesima, a u kojoj građani ostvaruju lokalnu samoupravu u okviru samoupravnog djelokruga utvrđenog Ustavom, zakonom i statutom općine.

Član 6.
(Područje, naziv i konstituisanje jedinice lokalne samouprave)
(1) Područje jedinice lokalne samouprave uređuje se posebnim zakonom.
(2) Naziv jedinice lokalne samouprave određuje se bilo prema nazivu naselja u kome je smješteno sjedište, bilo prema nazivu najvećeg naselja ili prema geografskom pojmu koji se odnosi na tu jedinicu lokalne samouprave.
(3) Konstituisanje nove jedinice lokalne samouprave ili izmjena granica postojeće u Kantonu zahtijevaju obaveznu prethodnu saglasnost predstavničkih organa tih jedinica lokalne samouprave na koje se te promjene odnose, odnosno odluku građana područja koje se izdvaja.
(4) Uslovi i najmanji broj stanovnika za konstituisanje nove jedinice lokalne samouprave utvrđuju se posebnim zakonom.

http://www.vladausk.ba/sadrzaj/nacrt-zakona-o-lokalnoj-samoupravi-unsko-sanskog-kantona


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 07 stu 2010, 22:14 
Offline

Pridružen/a: 05 stu 2009, 14:18
Postovi: 66
To bi znacilo da se moze formirati nekoliko novih opstina u BiH.Na prostoru opstine Tuzla mogla bi se formirati opstina sa hrvstskom vecinom.Od dijelova opstina Vares i Kakanj moze se formirati opstinu sa hrvatskom vecinom.Pripojiti Dobretice opstini Jajce.Mislim da se i Zepcu mogu pripojiti jos neka naselja sa hrvatskom vecinim iz Maglaja i Zavidovica.Mogu se i dijelovi opstine Fojnica pripojiti Kresevu i Kiseljaku.Kozarac i Janja bi mogle doboti status opstina u RS.Od zapadnih dijelova opstine Kljuc sa srpskom vecinom i srpskih dijelova opstine Sanski Most moze se formirati jedna opstina sa srpskom vecinom.Od istocnih dijelova opstine Bihac i jugoistocnih dijelova Opstine Bosanska Krupa moze se formirati opstina sa srpskom vecinom.Mogu se i srpska sele iz opstine Livno pripojiti Bosanskom Grahovu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 07 stu 2010, 23:02 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
sinik je napisao/la:
To bi znacilo da se moze formirati nekoliko novih opstina u BiH.Na prostoru opstine Tuzla mogla bi se formirati opstina sa hrvstskom vecinom.Od dijelova opstina Vares i Kakanj moze se formirati opstinu sa hrvatskom vecinom.Pripojiti Dobretice opstini Jajce.Mislim da se i Zepcu mogu pripojiti jos neka naselja sa hrvatskom vecinim iz Maglaja i Zavidovica.Mogu se i dijelovi opstine Fojnica pripojiti Kresevu i Kiseljaku.Kozarac i Janja bi mogle doboti status opstina u RS.Od zapadnih dijelova opstine Kljuc sa srpskom vecinom i srpskih dijelova opstine Sanski Most moze se formirati jedna opstina sa srpskom vecinom.Od istocnih dijelova opstine Bihac i jugoistocnih dijelova Opstine Bosanska Krupa moze se formirati opstina sa srpskom vecinom.Mogu se i srpska sele iz opstine Livno pripojiti Bosanskom Grahovu.


Ne.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 08 stu 2010, 04:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69042
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Općinske granice moraju odražavati želje i potrebe stanovnika mjesnih zajednica, kao i svugdje u Europi.
Komunističke granice općina se u budućnosti moraju početi mijenjati.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 08 stu 2010, 09:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
Mah, kako će odražavati volju i želje stanovnika mjesnih zajednica kad po propisima o preustroju općine odlučuje cijela općina a ne samo dio koji se želi izdvojiti.

Promjena granica općina nas također dovodi do sljedeće situacije - usitnjavanje općina. Usitnjavanje općina, znači polazi se od premise da su sadašnje općine prevelike, i da općina treba imati nekoliko tisuća stanovnika, da glavar općine poznaje sve njene stanovnike, ili barem glave obitelji.
Takav pristup bi bio bi neumitno doveo do prijenosa većih dijelova svojih ovlasti na više nivoe vlasti, jer takve općine (a ni sadašnje ako ćemo pravo) ne bi bile u mogućnosi pružiti učinkovite usluge svojim stanovnicima. Rad općina bi se sveo na izdavanje nekoh povrda i matični ured a o nekim ozbiljnijim stvarima, kao što je provedba postupka donošenje planova prostornog uređenja nema ni govora.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 344 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Grom, Hagresor, mirusvijetu, Patriota, Rogle, Shchepo, Vukota i 467 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO