HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 36 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 07:39 
Offline

Pridružen/a: 22 ožu 2011, 00:44
Postovi: 1618
Lokacija: big shit
Stari Abdulah ga je cuteci pazljivo slusao. Grickao je travku krajem zuba zagledan negdje u daljinu. Kad Safet zavrsi, Abdulah uzdahnu:

- Sve ja to znam, moj Safo. Oni nas preziru ko da smo gubavi, jer ne pristajemo ni na jednu bandu. Nijesmo niciji.
- Kako to, deda, nijesmo niciji. Zar mi nijesmo Turci iz Anadolije, kako babo prica.
- Nijesmo, moj Safo. Odrastao si, treba da znas istinu. Nejma Turaka u Hercegovini. Nejma ih ni u Bosni, ni u Sandzaku. Turci su otisli u Tursku, a mi smo ovdje ostali.
- Pa ko smo onda mi? - cudi se Safet.
- Mi poticemo od njih.
- Od koga?
- Od njih. Od Vlaha.

Safetu se javi neka mucnina u stomaku, bijes ga obuze.

- Ja nijesam Vlah! necu da budem krmski Vlah. Oni se krste i idu u crkvu, a mi u dzamiju. Mrzim Vlahe. Ja nijesam Vlah.
- Smiri se, Safo moj - pomilova ga Abdulah po kosi. Nijesmo mi Vlasi no je muka sto ne znamo ko smo. S njima necemo, a Turci nijesmo. Mi smo se, moj Safo, nekad prezivali Miljanici. Zivjeli smo dolje blizu Bilece i slavili smo svetog Nikolu. Babo mog babe, sucur Alahu, Muslimani i dosao ovamo. Sa sobom je kandilo donjeo, eno ga jos na tavanu.
- Je li to ono s lancima sto stoji u starom sanduku?
- Jeste. To je nase kandilo, moj Safo.

Glas starog Abdulaha je podrhtavao. Bilo je u njemu neke tuge i gorcine.

- A sto to ne bacimo, djedo, no nam pogani kucu - pita Safet.

Abdulah gricka travku, pogledom luta po plavom nebu iznad Hercegovine.

- Jos si ti mali, Safo. Jednog dana ces razumjeti.
- Sto mi ne objasnis, djedo?
- Ne znam hoces li razumjeti, moj Safo. Jos si mali da to razumijes. Veliki si da znas ko smo, a mali da razumijes da nijesmo ni Srbi ni Turci. i da kandilo ne smije da se baci.
- Ja cu kad porastem da ga bacim.

Cuti Abdulah. Ispljunu izvakanu travku, ubra drugu i stavi je medju zube, pa poslije duzeg cutanja veli:

- Mozda. Mozda ces i da ga bacis. Safo moj. Mozda hoces, a mozda neces.
- Hocu, djedo. Bacicu ga sigurno.
- Mozda. Mozda, Safo moj. Mozda hoces, a mozda neces. Samo Alah sve zna.
- Alah ne voli kandilo, djedo. On ne voli ni Vlahe.
- Ko ce to znati, Safo moj. Bog je jedan i nas i njihov.

Safet ga gleda zbunjeno.

- Kako to, djedo. Oni ne vole Alaha.
- Sve ces ti to jednog dana shvatiti, Safo moj.
- Molim te, djedo, baci ono sa tavana.

Abdulah uzdahnu.

- Necu. Necu, Safo moj. Dok sam ja ziv necu, a vi poslije cinite sta hocete. Dace Alah da ja umrem da vam zla ne vidim.
Safet je uporan. - A sto, djedo? Objasni mi. Zasto neces da bacis ono sa tavana?

Cuti Abdulah. Gricka travku, zmirka ocima.

- Slusaj dobro, Safo moj - kaze napokon. Slusaj dobro i upamti. Dobro upamti, ne moras sada da razumijes, razumjeces kad bude trebalo. Ova dva rata su nam isla naruku. Alah nam je pomogo pa smo Vlahe u oba rata razrijedili. Ali, opet ih je puno ostalo. Nece nam zaboraviti, a ne zna se sta nosi
dan, a sta noc. Moze i njihovo da dodje. Zato nam, treba ono kandilo, Safo moj. Ako njihovo dodje, uzmi kandilo i ikonu svetog Nikole, ima na tavanu i ikona, Safo moj, upali kandilo i prozovi se Stojan. Tako ces glavu da sacuvas. Jesi li utuvio, Safo moj?
- Jesam. djedo, ali ja necu da budem Stojan.
- E moj Safo - opet uzdahnu Abdulah, vakat kule po primorju gradi, vakat gradi, vakat razgradjuje.
- Sta ti to znaci, djedo?
- Moli se Alahu da nikada ne saznas sta to znaci.

Razumije sada Safet-beg poruku starog Abdulaha. Dobro je razumije. Pribojava se da se sada poslije ove pogibije na planinama iznad Drine, i ono vrijeme za kandilo i ikonu priblizava.

_________________
Potpisi Alija neka je ko avlija!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 08:32 
Offline

Pridružen/a: 24 vel 2014, 20:05
Postovi: 206
iJozo je napisao/la:
Narodno ime im je Turci. To je jedino koje im je branjeno i osporavano, a koje je vecina tog korpusa osjecala kao svoje pravo i ponosno ime. Napravljen je veliki posao da im se to izbije iz glave.

Kad guglaš bošnjaci u turskoj dobiješ sljedeće, izvorna i prava imena:

Poznati Bošnjaci u Turskoj[uredi | uredi izvor]
Bülent Ecevit, političar
Cem Adrian, pjevač
Ayşe Kulin, pisac
Ekrem Akurgal, arheolog
Emir Preldžić, košarkaš
Hüseyin Beşok, košarkaš
Kıvanç Tatlıtuğ, glumac
Metin Boşnak, naučnik
Ömer Çatkıç, nogometaš
Cem Uzan, biznismen
Hedo Türkoğlu, košarkaš
Meliha İsmailoğlu, vaterpolist
Tuncel Kurtiz, glumac
Semih Erden, košarkaš
Suat Atalık, šahist
Sabiha Gökçen, aviatičar
Mirsad Türkcan, košarkaš
Emina Jahović Sandal, pjevačica
Cedi Osman, košarkaš
Saffet Sancaklı, nogometaš
Asım Pars, košarkaš
Nedim Dal, košarkaš
Ediz Bahtiyaroğlu, nogometaš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 08:39 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6791
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
nosferatu je napisao/la:
iJozo je napisao/la:
Ime Bosnjak je izsmisljeno u svrhu lakseg ostvarivanja velikomuslimanske ideje o BIH kao muslimanskoj nacionalnoj drzavi
Kad se kaze Bosnjak svako neupucen lako moze pomisliti da su Bosnjaci autohtoni i izvorni narod BIH narocito ovi na zapadu..

Da,ali su političke elite druga dva naroda to olako prihvatile pa je ime Bošnjaci dobilo neku vrstu legitimiteta a potpisima u Vašintgonu i Dejtonu, to velikomuslimansko razbojništvo je i legalizovano.Sad se vjerovatno ne može mnogo učiniti po tom pitanju ali da treba raditi na vraćanju imena Muslimani sa kojim se ogromna većina bh muslimana i dalje identifikuje,treba.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 09:10 
Offline

Pridružen/a: 22 ožu 2011, 00:44
Postovi: 1618
Lokacija: big shit
Srpsčanin je napisao/la:
Da,ali su političke elite druga dva naroda to olako prihvatile pa je ime Bošnjaci dobilo neku vrstu legitimiteta a potpisima u Vašintgonu i Dejtonu, to velikomuslimansko razbojništvo je i legalizovano.Sad se vjerovatno ne može mnogo učiniti po tom pitanju ali da treba raditi na vraćanju imena Muslimani sa kojim se ogromna većina bh muslimana i dalje identifikuje,treba.


Najbolje bi bilo koristiti ovo izvorno narodno ime Turci koje se uglavnom jos uvjek koristi u narodu mada danas i ovo muslimani ne zvuci lose narocito za usi zapadnjaka i zapadnog javnog mjenaja
Bosnjak je u sustini geografski pojam i odrednica za stanovnike Bosne poput hercegovca,krajisnika,dalmatinca i slicno
Muslimani nisu mogli bez pitanja i odborenja svih u Bosni prisvojiti ovaj pojam jer on pripada svima kao sto nemogu prisvojiti BIH
Pogreska jeste napravljena Vasintgonskim sporazumom i Dejtonskim sto im je ova otimacina legalizovana i sada to treba ispraviti polako,mi na forumu mozemo uciniti da ne koristimo ovaj naziv Bosnjaci vec izvorni naziv Turci ili i Muslimani,mogu i nasi politicari kad daju izjave i kad imaju javne nastupe treba sto vise koristiti ova izvorna narodna imena Muslimani ili Turci
Svaki Srbin ili Hrvat koji koristi ovaj termin Bosnjaci radi u korist vlastite stete

_________________
Potpisi Alija neka je ko avlija!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 09:33 
Offline

Pridružen/a: 22 ožu 2011, 00:44
Postovi: 1618
Lokacija: big shit
Htio bih vam skrenuti paznju i na koristenje termina drzavne institucije,drzavni parlament,drzava,drzavna razina itd kojeg su muslimanski mediji mudro nametnuli
Ako se pogleda Dejtonski sporazum kao i Vasinktonski jasno se vidi da su tu radi o zajednickim institucijama i zajednickoj razini
Znaci zajednicke institucije BIH kao i zajednicke institucije federacije BIH

_________________
Potpisi Alija neka je ko avlija!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 10:25 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6791
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
nosferatu je napisao/la:
Srpsčanin je napisao/la:
Da,ali su političke elite druga dva naroda to olako prihvatile pa je ime Bošnjaci dobilo neku vrstu legitimiteta a potpisima u Vašintgonu i Dejtonu, to velikomuslimansko razbojništvo je i legalizovano.Sad se vjerovatno ne može mnogo učiniti po tom pitanju ali da treba raditi na vraćanju imena Muslimani sa kojim se ogromna većina bh muslimana i dalje identifikuje,treba.


Najbolje bi bilo koristiti ovo izvorno narodno ime Turci koje se uglavnom jos uvjek koristi u narodu mada danas i ovo muslimani ne zvuci lose narocito za usi zapadnjaka i zapadnog javnog mjenaja
Bosnjak je u sustini geografski pojam i odrednica za stanovnike Bosne poput hercegovca,krajisnika,dalmatinca i slicno
Muslimani nisu mogli bez pitanja i odborenja svih u Bosni prisvojiti ovaj pojam jer on pripada svima kao sto nemogu prisvojiti BIH
Pogreska jeste napravljena Vasintgonskim sporazumom i Dejtonskim sto im je ova otimacina legalizovana i sada to treba ispraviti polako,mi na forumu mozemo uciniti da ne koristimo ovaj naziv Bosnjaci vec izvorni naziv Turci ili i Muslimani,mogu i nasi politicari kad daju izjave i kad imaju javne nastupe treba sto vise koristiti ova izvorna narodna imena Muslimani ili Turci
Svaki Srbin ili Hrvat koji koristi ovaj termin Bosnjaci radi u korist vlastite stete

Od političara ja sam čuo samo Dodika da ih tako zove ,Prvi put ih je tako nazvao kad je bio onaj cirkus pred skupštinom u Sarajevu povodom JMBG "Koristim ovu priliku da se obratim Muslimanima koji demonstriraju pred skupštinom.Što se mene tiče,možete to raditi i narednih 100 godina ali dok ste vi tu,poslanici iz RS neće doći na zasjedanje".Još nekoliko puta im se obratio kao Muslimanima ili muslimanima ali i njemu se omakne ono Bošnjaci.Teško se boriti protiv toga a u javnoj sferi uređenoj zakonima i nezakonito jer oni uvijek mogu da istaku prigovor da je njihovo dejtonsko ime - Bošnjaci a ne Turci ili Muslimani.Neformalno,može ali tu je potreban dogovor političara,medija i i javnih radnika da ih svi tako zovu.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 11:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35586
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Dobra ova o starom Abdulahu alaj sam se nasmija, tko je autor?
Stranci sve više koriste izraz Bosnian Muslims ni oni ne puše ovo Bosniacs.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 11:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 13:26
Postovi: 1198
Bosniac Muslims je najprikladnije. Sinteza.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 12:06 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
daramo je napisao/la:
Dobra ova o starom Abdulahu alaj sam se nasmija, tko je autor?
Stranci sve više koriste izraz Bosnian Muslims ni oni ne puše ovo Bosniacs.


Koliko je smijesno toliko i jadno zalosno i tragicno, taj tekst sve govori ko su sta su i kakvi su


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 13:30 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6791
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Bilo koje ime koje sadrži i ime izvedeno iz geografskih pojmova Bosna ili Hercegovina u biti je u suprotnosti sa konstititvnošću naroda kako taj pojam tumači Ustvni sud BiH jer implicira ekskluzivitet odnosnog naroda u odnosu na BiH kao cjelinu ili na njene dijelove.Isto važi i za ime jezika.Tako je i ime Bošnjaci i ime bosanski jezik koje su za sebe i svoj jezik.ne konslutujući se sa druga dva konstitutivna naroda uzeli Muslimani,nešto što je nesumnjivo suprotno i načelu konstititvnosti i slovu i duhu Dejtonskog sporazuma.Možda u trenutku kad su sebi nadjenuli to ime i izabrali ime jezika,to i nije bilo suprotno nekom propisu ali danas imena Bošnjaci i bosanski jezik jesu u osnovi ilegalni pojmovi.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vraćanje narodnog imena Muslimani umjesto nametnutog Bošnjaci
PostPostano: 30 ožu 2017, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 13:26
Postovi: 1198
Bolje da oni sebe ne zovu Turcima ili Muslimanima. Polazu se temelji za sekularnost buduce bosnjacke nacionalne drzave. Da im bolje pristaje ime Bosnjaci nego Turci ili Muslimani morat ce dokazat kada dobiju svoju drzavu.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 36 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: iprodano, kily, Tomba17 i 271 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO