HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 11:25.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 320 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 02 ruj 2013, 16:01 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2010, 00:44
Postovi: 96
profesor je napisao/la:
ruru covjece dragi sta pricas, kakve gluposti vise valjas. Na kucu u kojoj su Munje bile nije opaljen ni jedan metak prije vaseg ulaska u nju. Da ste pucali na nju probudili bi ih. Momci su spavali. Upali momcima na spavanju, momci se probudili sa cijevima iznad glava. I tu se prica oko te kuce zavrsava. Dalje se zna sta je s momcima bilo i na koji nacin su zijanili zivote. Kad ste culi da je krenulo rokanje okolo onda ste gledali da ih na najgore muke stavite i pokusali se ispaliti odatle. Netko se ispalio, netko nije bio te srece. Ali budi siguran da ste htjeli borbu kako treba, sve i jedan vas bi to jutro poginuo u BK....Znali su vasi svi sta je SB, u SB nije nitko isao ko na svadbu. nemoj meni toga zivota ti tvog. To u BK sta ste i na koji nacin u njih usli, napadom ne mogu nazvati. Ono ima karakteristike diverzantskog upada. Tako da kada se povuku crte izmedju nacina vaseg ulaska u BK i nacin na koji govorim i ja i Markan da su Munje izgubile zivote, to dvoje drzi jedno drugo. Vi ste cijeli rat na bojnom polju bili nula poena cast izuzecima, jedino ste radili kako treba diverzantske upade i tu ste dosta vasih ratnih poena i pomaka pravili. Prsa u prsa ni priblizno niste tako dobro radili kao diverzantske napade. Imali ste pojedinaca kojima zaista skidam kapu jer su na bojnom polju bili pravi borci ali 99 procenata ste bili jedna velika talasika. u priblizno istom omjeru ste 99% bitaka izgubili na srednjoj bosni i opcenito u ratu sa HVO, samopouzdanje ste vracali diverzantskim akcijama. Pokusavali ste praviti kombinacije diverzantskih upada sa pravom pucnjavom na liniji, to ste pokusali u BK. Pokusali ste upasti diverzantski i formirati liniju koju ce te drzati dok vam ne dodje pojacanje koje ce vas pogurati u Buhinim naprijed jer bez njih niste mogli drzati te linije. Ali ste se zeznuli, jer vi niste mogli ni glavu na ramenu drzati a ne da formirate linije koje ce sacekati vasa pojacanja. To je bila zamisao upadanja u BK. Ovo sta pricam drzi vodu i na papiru stoji tako ! Zatso ste ovakav nacin izabrali napad ? Zato sto ste znali da ako otvorenom ofanzivom krenete mi cemo praviti nase kontrapoteze i znali ste da nazad nemamo kud i da cete morati svi izginuti da uzmete prostor oko viteza i vitez. Zato ste se odlucili hinjski ovako da nam pred nosom diverzantski liniju formirate i da nemamo vremena za neki veci kontrapotez. Ruru budi pametan.

ti ako si bio u akcijama diverzantskim onda znas da se desavalo dosta cudni stvari..jel ljudi tad drugacije razmisljaju..ja ti kazem sto sam vidio a tvoje je hocesli vjerovati ili neces..,,ja sam bio kucu ispred kad su munje zarobljene..nisam ih vidio zive...al sam cuo kad su zarobljeni..i slazem se sa tvojom teorijom..jedino ako su ovi moji uletili i zarobili ih ujutru a ja doznao tek poslije podne...i koliko znam napad je poceo oko 5 ujutru...i na tu kucu gdje su bile munje ispaljen je rpg..a ako to nije probudilo onda neznam sta da kazem...po tvojoj teoriji likvidirana je straza..onda smo mi pozvonili na vrata neko nam otvorio..i mi usli i uhvatili ih na spavanju...nemogu se sjetiti tacnog vremena kad su zarobljeni al prija 12 sati nisu ...i pojasni mi kad vidim da se dobro razumijes u teoriju ratovanja a u praksu slabo...kakv sam ja mogao biti specijalac sa 18 godina..gdje sam mogao steci vojno obrazovanje..u buhine kuce je uslo 40 ljudi..ja za 30 mogu garantovati da nisu imali pojima gdje idu..jel to su bili ljudi sve ispod 20 godina,...i opet kazem..djaba me napadate..ja nisam bio za to nikad..a djevojka po imenu marijana vidiovic i njen brat su pricali samnom..i ona moze reci istinu ..da sam ih ja odveo do ceste i poslao unporoforu..i zbog toga me je htio ubiti moj saborac...ja samo pisem onako kako je bilo...a tvoje je da postavljas teorije...nisi bio dole i neznas sta se desavalo..a ni meni ni dan danas nije jasno sta je nasa komanda pokusala sa 40 ljudi...al ovu moju pricu ti moze potvrditi bilo koji vojnik koji je bio dole dali nas ili vas..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2014, 22:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
20 godina prošlo...

http://www.hercegbosna.org/kolumne/domo ... -4905.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 10 sij 2014, 10:52 
Offline

Pridružen/a: 05 sij 2010, 16:44
Postovi: 211
ruru je napisao/la:
profesor je napisao/la:
ruru covjece dragi sta pricas, kakve gluposti vise valjas. Na kucu u kojoj su Munje bile nije opaljen ni jedan metak prije vaseg ulaska u nju. Da ste pucali na nju probudili bi ih. Momci su spavali. Upali momcima na spavanju, momci se probudili sa cijevima iznad glava. I tu se prica oko te kuce zavrsava. Dalje se zna sta je s momcima bilo i na koji nacin su zijanili zivote. Kad ste culi da je krenulo rokanje okolo onda ste gledali da ih na najgore muke stavite i pokusali se ispaliti odatle. Netko se ispalio, netko nije bio te srece. Ali budi siguran da ste htjeli borbu kako treba, sve i jedan vas bi to jutro poginuo u BK....Znali su vasi svi sta je SB, u SB nije nitko isao ko na svadbu. nemoj meni toga zivota ti tvog. To u BK sta ste i na koji nacin u njih usli, napadom ne mogu nazvati. Ono ima karakteristike diverzantskog upada. Tako da kada se povuku crte izmedju nacina vaseg ulaska u BK i nacin na koji govorim i ja i Markan da su Munje izgubile zivote, to dvoje drzi jedno drugo. Vi ste cijeli rat na bojnom polju bili nula poena cast izuzecima, jedino ste radili kako treba diverzantske upade i tu ste dosta vasih ratnih poena i pomaka pravili. Prsa u prsa ni priblizno niste tako dobro radili kao diverzantske napade. Imali ste pojedinaca kojima zaista skidam kapu jer su na bojnom polju bili pravi borci ali 99 procenata ste bili jedna velika talasika. u priblizno istom omjeru ste 99% bitaka izgubili na srednjoj bosni i opcenito u ratu sa HVO, samopouzdanje ste vracali diverzantskim akcijama. Pokusavali ste praviti kombinacije diverzantskih upada sa pravom pucnjavom na liniji, to ste pokusali u BK. Pokusali ste upasti diverzantski i formirati liniju koju ce te drzati dok vam ne dodje pojacanje koje ce vas pogurati u Buhinim naprijed jer bez njih niste mogli drzati te linije. Ali ste se zeznuli, jer vi niste mogli ni glavu na ramenu drzati a ne da formirate linije koje ce sacekati vasa pojacanja. To je bila zamisao upadanja u BK. Ovo sta pricam drzi vodu i na papiru stoji tako ! Zatso ste ovakav nacin izabrali napad ? Zato sto ste znali da ako otvorenom ofanzivom krenete mi cemo praviti nase kontrapoteze i znali ste da nazad nemamo kud i da cete morati svi izginuti da uzmete prostor oko viteza i vitez. Zato ste se odlucili hinjski ovako da nam pred nosom diverzantski liniju formirate i da nemamo vremena za neki veci kontrapotez. Ruru budi pametan.

ti ako si bio u akcijama diverzantskim onda znas da se desavalo dosta cudni stvari..jel ljudi tad drugacije razmisljaju..ja ti kazem sto sam vidio a tvoje je hocesli vjerovati ili neces..,,ja sam bio kucu ispred kad su munje zarobljene..nisam ih vidio zive...al sam cuo kad su zarobljeni..i slazem se sa tvojom teorijom..jedino ako su ovi moji uletili i zarobili ih ujutru a ja doznao tek poslije podne...i koliko znam napad je poceo oko 5 ujutru...i na tu kucu gdje su bile munje ispaljen je rpg..a ako to nije probudilo onda neznam sta da kazem...po tvojoj teoriji likvidirana je straza..onda smo mi pozvonili na vrata neko nam otvorio..i mi usli i uhvatili ih na spavanju...nemogu se sjetiti tacnog vremena kad su zarobljeni al prija 12 sati nisu ...i pojasni mi kad vidim da se dobro razumijes u teoriju ratovanja a u praksu slabo...kakv sam ja mogao biti specijalac sa 18 godina..gdje sam mogao steci vojno obrazovanje..u buhine kuce je uslo 40 ljudi..ja za 30 mogu garantovati da nisu imali pojima gdje idu..jel to su bili ljudi sve ispod 20 godina,...i opet kazem..djaba me napadate..ja nisam bio za to nikad..a djevojka po imenu marijana vidiovic i njen brat su pricali samnom..i ona moze reci istinu ..da sam ih ja odveo do ceste i poslao unporoforu..i zbog toga me je htio ubiti moj saborac...ja samo pisem onako kako je bilo...a tvoje je da postavljas teorije...nisi bio dole i neznas sta se desavalo..a ni meni ni dan danas nije jasno sta je nasa komanda pokusala sa 40 ljudi...al ovu moju pricu ti moze potvrditi bilo koji vojnik koji je bio dole dali nas ili vas..



Kako ako ste svi bili tako mladi...pa ste onako mogli kao zivotinje da ih izmasakrirate...al vas el komandante ce osjetiti istu bol kao i oni ai oni sto tuguju
toliko....priznaj i reci da vas UN doveza vi sredili strazara pa unutra teferic pravili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 10 sij 2014, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2013, 17:52
Postovi: 142
Lokacija: Bobovac
Mar-kan je napisao/la:



20 godina proslo !

Al Vitez zivi i dalje !

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=VhQVWWM06R0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2015, 09:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:


21 godina...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2016, 11:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:


21 godina...


22 godine...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2016, 16:48 
Offline

Pridružen/a: 05 sij 2010, 16:44
Postovi: 211
Nikakvih nekih fotografija nema ma treba forum popuniti sa njima,oni krcaju svime i svacim,
i nikad mi nije jasno...ili sudionici nece da pricaju,sem Ivankovica uopce neznam kako i sve trajalo.
Ali nesto i nepunisem onu njegovu verziju hvatanje za jaknu...kako su usli kako izasli strazara ubiti a necuti nitko ja nekuzim a o zvjerstvu da nepricam... :herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 16 ruj 2016, 12:18 
Offline

Pridružen/a: 13 svi 2016, 13:16
Postovi: 6
Svako malo neka nova informacija.

Što se tiče konkretnog sudjelovanja Vikićevaca u Buhinim Kućama poznate su mi informacije, prikupljene ozbiljnim istraživanjem, da su sudjelovali, ali ne odmah 9.1.1994.godine.
Njihovu formaciju tada je predvodio izvjesni Tokić, brat Sejfudina Tokića. Tijekom akcije nisu uspjeli napraviti ništa, cijeli dan su bili odsječeni jer su im bile poklopljene veze. Nisu imali žrtava. U akciji je sudjelovalo i nekoliko Hrvata iz Sarajeva i jedan iz Busovače. Zanimljivo da je u akciji na Buhine Kuće sudjelovao i poznati bh glumac Aleksandar Seksan, a akciju su izvodili zajedno sa IDG-om iz 17. Krajiške.

Vikićevcima ovo nije bio jedini posjet Vitezu. Dovedeni su i 18. i 19.02.1994. godine na suprotnu stranu kod Bobaša i ponovno su bili sa Krajišnicima. Ta akcija im je također propala, odnosnu tu nisu bili niti uvedeni u direktne borbe jer su Krajiški Kojoti u startu prilično najebali i akcija je propala. Nakon nekoliko dana potpisano je primirje, odnosno završetak rata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2017, 10:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

21 godina...


22 godine...

23 godine...

Buhine Kuće – posljednji pokušaj ABiH da porazi Hrvate središnje Bosne
http://poskok.info/wp/buhine-kuce-poslj ... nje-bosne/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2018, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

22 godine...

23 godine...

Buhine Kuće – posljednji pokušaj ABiH da porazi Hrvate središnje Bosne
http://poskok.info/wp/buhine-kuce-poslj ... nje-bosne/

24 godine...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 10 sij 2019, 22:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
23 godine...

Buhine Kuće – posljednji pokušaj ABiH da porazi Hrvate središnje Bosne
http://poskok.info/wp/buhine-kuce-poslj ... nje-bosne/

24 godine...


25 godina...

https://www.vitez.info/godisnjica-trage ... im-kucama/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 11 sij 2019, 16:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Tu se odgovorni nazalost i zapovjednici HVO, neshvatljivo da na takvoj bojisnici ostaje jedan strazar cuvati ostale decke dok spavaju. Takvog je lako srediti sa snajperom koji ima pregusivac. Kod mene u postrojbi uvijek dvojica na strazi bili i to jedan sjedio u rovu, drugi osmatrao. Takvo su radili i armijasi.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 11 sij 2019, 21:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Gloria Lujanović ima priču.

Citat:
TUŽNA OBLJETNICA
Kako je tzv. ARBiH klala Hrvate u Buhinim kućama: Bez milosti su ubili i dvogodišnjeg dječaka


sij 09, 2019
PIŠE: GLORIA LUJANOVIĆ
dnevnik.ba

Zločin u Buhinim kućama samo je jedan u nizu kampanje zločina tzv. Armije RBiH u Središnjoj Bosni, svireposti njihovih vojnika i činjenice kako nije riječ ni o kakvim sporadičnim incidentima, nego sasvim sigurno, organiziranom planu etničkog čišćenja Hrvata iz Središnje Bosne i pretvaranja tog prostora u bošnjačko-muslimanski što su snage HVO-a, iako u okruženju, braneći se od 10 puta snažnijeg i naoružanijeg protivnika, uspješno zaustavile.

„Ustajte ustaše! Za dom spremni! Dopirali su glasovi s vana. Stakla na prozorima su se tresla, lomila i prskala po kući. Meci su ulijetali u prostorije. Mama se užurbano spremala. Pognutih glava smo pretrčavali po kuhinji. Moj tata je istrčao iz kuće, i nije se više vratio. Ja ne znam je li moj tata ubijen ili uhvaćen.

Mama nije stigla braci obuti čizmice, istrčala je noseći bracu, 6 godina starog i ja za njom sam istrčala napolje (pred kuću). Pred kućom je stajao uniformiran vojnik, sa crvenom beretkom i žutim platnom na nadlaktici, pušku je okrenuo prema nama. Prvo je pucao na mamu s oko 1-2 m. Čula sam prasak (zvuk, detonaciju) i vidjela kako je mama pala, ne sjećam se 1 ili 2 metka je opalio taj vojnik. Ja sam vrisnula, uhvatila brata i počela da bježim.

Isti vojnik je pucao u mene i moga brata, sa udaljenosti od 4-5 m. Odjednom sam osjetila da ruka, desna, nije moja i strašnu bol. Uspjela sam utrčati u svoju sobu. Sakrila sam se, nisam smjela da dišem. Meci su mi fijukali pored glave. Ponovo sam istrčala iz kuće. Vojnici su me zvali, trčali za mnom. Ja sam brata nosila, jednom rukom.

Po selu su muslimanski vojnici bili raspoređeni po grupama, njih 15 do 20. Po selu su se i dalje čuli rafali, krici, vatra iz kuća se sve više širila. Dok sam trčala prema glavnom putu, naišla sam na grupu vojnika, uniformirani sa crvenom beretkom. Zaustavili su me. Jedan od njih je rekao da mene i brata ubije, drugi me povukao i trznuo za ranjenu ruku, govoreći da idem sa njim. Iz iste grupe, jedan vojnik je rekao: 'Ma pustit ćemo ih, ionako su ranjeni'. Taj je rekao i ime svoje, kojeg se ne mogu sjetiti. Nastavila sam trčati prema glavnom putu. Ponovo me zaustavio jedan muslimanski vojnik, dvoumio se da li da me ubije. Na kraju je rekao da idem prema UNPROFOR-u“.

Iskaz je ovo trinaestogodišnje djevojčice koja je tog 9. siječnja 1994. godine izgubila oca i majku. Zločin u Buhinim kućama nije procesuiran ni pred Haškim tribunalom, a ni Sudom BiH u Sarajevu.

Što se uopće dogodilo na Buhinim kućama 9. siječnja 1994. godine?

Jedan od najtežih dana obrane hrvatskih enklava u Središnjoj Bosni bio je 9. siječnja 1994. godine kada su napadnute sve crte HVO-a u toj regiji, od Novog Travnika do Kiseljaka. Zločin nad hrvatskim braniteljima i civilima u selu Buhine kuće nadomak Viteza 9. siječnja 1994. godine počinile su postrojbe tzv. Armije RBiH i i taj se datum smatra jednim od presudih za opstanak Hrvata u tom dijelu BiH koje su snage tzv. Armije RBiH pod opsadom držale godinu dana.

Zločin u Buhinim kućama dogodio se svega nekoliko dana nakon zločina u Križančevom selu, također kod Viteza, kada je počinjen zločin nad 64 Hrvata čime je Križančevo selo ponijelo tužnu titulu najvećeg stratišta Hrvata u BiH.

Opsada Središnje Bosne počela je u siječnju 1993. godine kada je prekinuta komunikacija Lašvanska – Lepenička dolina i počinjen zločin nad hrvatskim braniteljima i civilima u selu Dusina nadomak Zenice, a završila u siječnju 1994. godine. Cilj napada tzv. Armije RBiH na Buhinim kućama bio je podijeliti enklavu Lašvanske doline na Vitez i Novi Travnik odnosno Busovaču. Međutim, snage Zbornog područja HVO-a Vitez nakon nekoliko dana vratile su sve i jednu kuću u selu Buhine kuće. Karakter borbi za Buhine kuće, zapravo, rasvijetlio je i karakter rata vođenog između tzv. Armije BiH i HVO-a u Središnjoj Bosni – bila je to borba za svaku kuću i svaki milimetar budući da su se vojnici HVO-a praktično branili na desnoj, a vojnici tzv. Armije RBiH napadali ih s lijeve strane jedne te iste kuće u tom selu nadomak Viteza.

Zločinom na Buhinim kućama završila je spirala zločina tzv. Armije RBiH nad Hrvatima u Središnjoj Bosni koja je počela u siječnju 1993. godine. Tog 9. siječnja 1994. godine snage tzv. Armije RBiH napale su položaje HVO-a u cijeloj Središnjoj Bosni, od Kiseljaka, Busovače, Nove Bile i Novog Travnika koji se tog dana granatirao nekoliko sati u kontinuitetu. Cilj napada tzv. Armije RBiH na Buhine kuće bio je presijecanje komunikacije između Viteza i Novog Travnika prema Busovači. U tom kontekstu, važno je spomenuti i napad na selo Sofa u Vitezu preko kojeg je tzv. Armija RBiH planirala otvoriti put prema središtu Viteza i tako se približiti tvornici oružja Slobodan Princip Seljo. Također, napadnuto je i selo Nević polje nadomak Novog Travnika kako bi se presjekla komunikacija između Viteza i Novog Travnika.

Krvavi pir

U kravom piru tzv. Armije RBiH u Buhinim kućaman ubijeno je 27 civila i hrvatskih branitelja, pripadnika viteške brigade HVO-a i travničkih specijalaca „Munje Središnje Bosne“. U pet ujutro počeo je napad na Buhine kuće iza kojeg su ostale masakrirana žene, starci, ranjena djeca i unakažena tijela zarobljenih vojnika HVO-a koje su vezali žicom. Zapaljeno je i desetak kuća i gospodarskih objekata u vlasništvu Hrvata tog sela.

Ankica Grabavac, majka Danijela Grabvca, ubijena je na kućnom pragu rafalnom paljbom iz automatske puške u čiju su kuću ranije ubacili bombu. Njenog sina Danijela, koji nije dočekao drugi rođendan koji se približavao (rođen 16.2.1992.)., su ubili u naručju svjedoka koji je samo pukom srećom ostao živ bježeći sa djetetom prema Vitezu.

Dragici Petrović, inače duševnoj bolesnici, rođenoj 1958. godine, nisu dozvolili da je majka i sestra povedu sa sobom, već su je ostavili u kući da bi je nakon dva dana ubili. Njeno tijelo je izvučeno nakon tridesetak dana.

Njen rođak Draženko Petrović, star 33 ili 34 godine, nađen je ispod terase gdje je ubijena i Dragica. Tijelo Marka Buhića, rođenog 4.1.1957. godine u Zenici, su pripadnici Civilna zaštite pokopali tako što su prvo pronašli gornji dio trupa, a nakon dvadesetak dana – noge i donji dio trbuha. Tijelo je prerezano motornom pilom.

Stjepana Ramljaka, rođenog 30.3.1941. godine, našli su u sjedećem položaju.

U Ankicu Vidović, rođenu 15.9.1952. godine, djevojački Barešić je pripadnik ABiH, s crvenom beretkom i žutom trakom na ramenu, s udaljenosti od oko 2 m ispalio jedan ili dva metka usmrtivši je. Njenu djecu – Marijanu, staru 13 godina i Branislava, starog oko sedam godina, poslali su muslimanski vojnici prema cesti kroz šumu metaka, ne pruživši im prvu pomoć. Marijana, iako ranjena u rame, vukla je Branu koji je bio ranjen u trbuh, sve do zaseoka Šafradini, nekih 300 do 500 metara. Završili su u bolnici u Splitu. Ubijen je i njihov otac, Ankičin muž Dragan Vidović, rođen 13.8.1950. godine. Uhvaćen je i odveden kao civil a potom brutalno likvidiran. Tragedija ove obitelji je stravična.

U Buhinim kućama su ubijeni i Mirko Vidović, zvani Pitalo, brat Draganov, rođen 26.1.1952. Ubijen je i njegov sin Dražen, rođen 3.5.1975. godine. Prema iskazima svjedoka svi su iz svojih kuća, bježeći pred ubačenim bombama, istrčali kao civili.

„Mrtvaci su bili zavezanih ruku. U toj akciji izvučena su i tijela devetorice pripadnika postrojbe za specijalne namjene Munje, formirane od travničke mladosti nakon pada ovog grada u muslimanske ruke. Bili su ovdje na rutinskom zadatku. Pazili na selo i cestu. Noć prije pred kućom ostaviše stražara, kao i svaki put. Čini se da su muslimani točno znali gdje se nalaze hrvatski specijalci. U svakom slučaju tu su najprije udarili. Nečujno likvidirali stražara, pa brzo na prvi i drugi kat. Devet momaka nije imalo nikakvu šansu. Nisu ih odmah ubili", dijelovi su ranijih izvještaja.

Neljudska mučenja

"Pronađeni su vezani žicom, s rukama na leđima. Nekima je žica bila i oko vrata. Trojica su ležala u hodniku na drugom katu, s tragovima noža na tijelu. Ostali nabacani u sobi, kao što se nabacaju stare stvari. Masakrirani nožem, a neki i s prostrijeljenim šakama, polomljenim laktovima i ramenima.

Mario Barišić, momak od dvadeset godina, s teškim ozljedama po glavi i leđima, na nogama je imao čarape u kojima je bilo nagurano polomljeno staklo od boca. I u njima je morao trčati prije nego su ga ubili“, ulomak je iz ranijih medijskih izvještaja o zločinu na Buhinim kućama.

U borbama za oslobađanje Buhinih kuća poginulo je još deset bojovnika HVO, a ranjeno ih je više desetaka. Među poginulima u oslobađanju Buhinih kuća je i istaknuti zapovjednik, legendarni Jozo Plavčić Đokac koji se vratio helikopterom sa splitskih Firula kako bi ponovno branio Lašvansku dolinu. Vitez mu se odužio tako što po njemu danas jedna ulica u Vitezu nosi njegovo ime.

Hrvatska strana za zločin u Buhinim kućama odgovornim smatra odred specijalne policije MUP-a RBiH poznatiji i kao „Vikićevi specijalci“, Crne labudove, Živničke ose, 7. muslimansku, 7. krajišku brigadu i 323. brdsku brigadu.

Do ožujka 1994. godine identificirana su tijela svih ubijenih, njih 27, tog 9. siječnja 1994. godine, kao i pripadnici Zbornog područja HVO-a Viteza koji su poginuli tijekom oslobađanja Buhinih kuća, odnosno, vraćanja ovog hrvatskog sela pod nadzor HVO-a. O svireposti zločina najbolje govori činjenica kako je tijelo Marka Buhića identicirano dva puta budući da je Buhćevo truplo motornom pilom prerezano na dva dijela.

Zločin bez kazne

Postupci vođeni protiv zapovjednika tzv. Armije RBiH pred Haškim tribunalom nisu rasvijetlili zločin nad Buhinim kućama. Optužnica protiv zapovjednika OG Bosanska Krajina, generala Mehmeda Alagića je sadržavala i Buhine kuće, međutim, Alagić je preminuo i time je kazneni postupak okončan. Pred Sudom BiH ni nakon 25 godina nitko nije odgovarao za ovaj zločin, a zapovjedniku MUP-a RBiH, Draganu Vikiću sudi se zbog zločina nad Srbima u Sarajevu.

Zločin u Buhinim kućama samo je jedan u nizu kampanje zločina tzv. Armije RBiH u Središnjoj Bosni, svireposti njihovih vojnika i činjenice kako nije riječ ni o kakvim sporadičnim incidentima, nego sasvim sigurno, organiziranom planu etničkog čišćenja Hrvata iz Središnje Bosne i pretvaranja tog prostora u bošnjačko-muslimanski što su snage HVO-a, iako u okruženju, braneći se od 10 puta snažnijeg i naoružanijeg protivnika, uspješno zaustavile.

Zborno područje HVO-a Vitez u Središnjoj Bosni je, odnosno, oslobađanjem Buhinih kuća, obranilo je prvu crtu obrane Hrvatske Republike Herceg Bosne, a tako i opstojnosti hrvatskog naroda u BiH.

Dnevnik.ba

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 26 sij 2019, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
ManInBlack je napisao/la:
Tu se odgovorni nazalost i zapovjednici HVO, neshvatljivo da na takvoj bojisnici ostaje jedan strazar cuvati ostale decke dok spavaju. Takvog je lako srediti sa snajperom koji ima pregusivac. Kod mene u postrojbi uvijek dvojica na strazi bili i to jedan sjedio u rovu, drugi osmatrao. Takvo su radili i armijasi.

Momci su imali ubitačan ritam. Nisu imali zamjene, umor i stres čine svoje, tko je nekad zaspao na -10 C, jasno mu je o kakvoj vrsti zamora je riječ... Taktička obuka skromna, u hodu se stjecalo iskustvo. Uglavnom, podrepilo se x loših čimbenika koji su doveli do tragedije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2020, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
24 godine...


25 godina...

https://www.vitez.info/godisnjica-trage ... im-kucama/


26 godina...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2021, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:


26 godina...

27 godina...
https://narod.hr/hrvatska/9-sijecnja-19 ... dnje-bosne


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2022, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

26 godina...

27 godina...
https://narod.hr/hrvatska/9-sijecnja-19 ... dnje-bosne

28 godina...

Citat:
TUŽNA OBLJETNICA
Prošlo je 28. godina od masakra Armije RBiH nad Hrvatima u Buhinim Kućama kod Viteza

https://www.dnevnik.ba/vijesti/proslo-j ... za-2624512


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2022, 16:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ne znam jesu li stavljana ova videa već.

Snimke heroja. Hoće li hrvatski narod ikada više imati takve dečke??

Čak je i Smiljko Šagolj bio na prvoj crti u protunapadu HVOa




_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2022, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Bobovac je napisao/la:
Hoće li hrvatski narod ikada više imati takve dečke??

Teško...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2022, 17:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Baš. Ovakvi kao na 1:15 drugi video pogotovo.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2022, 17:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Junuz Djipalo je napisao/la:
Baš. Ovakvi kao na 1:15 drugi video pogotovo.

Krešo car. Znas mu brata, još zajebaniji od njega? Inače, sva 3 brata dragovoljci...
https://www.vecernji.ba/nevin-proveo-go ... oru-234176

Čast je znati takve ljude. Obećao sam mu pivu platiti davno :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2023, 11:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2024, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Citat:
REKONSTRUKCIJA I SVJEDOČANSTVA:
9.1.1994. spada u najkrvavije i najteže u obrani 316 dana opkoljenog i potpuno blokiranog Vitez

https://viteski.ba/viteski-specijal/rep ... nog-vitez/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2024, 13:45 
Offline

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 9068
Pitanje svih pitanja je zasto mi vec 30 godina citamo svjedocenja, a nikada nigdje nisam vidio nijednu snimljenu izjavu, svjedocenje prezivjelih.

Zasto smo tako inertni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Buhine Kuće
PostPostano: 09 sij 2024, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
crni_bombarder je napisao/la:
Pitanje svih pitanja je zasto mi vec 30 godina citamo svjedocenja, a nikada nigdje nisam vidio nijednu snimljenu izjavu, svjedocenje prezivjelih.

Zasto smo tako inertni.

Vidio sam par snimaka, ali ne na nekoj tv ili na yt npr.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 320 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO