HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 05:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Amiđa je napisao/la:
Tuta je napisao/la:
Zajednička prezimena najčešće ne označavaju isto porijeklo, ali mogu označavat. Ako je netko na čelu roda bio Petar, a bezbeli da je bilo više Petrova od jednog, onda će se njegovi potomci zvat Petrovićima.



A daj Tutane bre, pa najocitiji je primjer Popova polja u kojem je jasno da su katolici i pravoslavci istog porijekla i cesto i istog prezimena. Recimo Bukvici pravoslavci smatraju katolike Bukvice svojim rodacima. Mnogi od tih katolika slavi krsnu slavu, imaju predaje da su slijegli iz Crne Gore i slicno. U narodnim pjesmama pjevaju o kosovskom boju i srpskim legendarnim junacima kao sto je Kraljevic, Obilic i drugi. Govor katolika jugoistocne Hercegovine se ni po cemu razlikuje od govora njihovih srodnika na tom istom podrucju, pa cak i Crnoj Gori. Potpuna ista kultura, obicaji, govor, narodna nosnja i mentalitet.


Naravno da je ista kultura, običaji, govor, narodna nošnja i mentalitet kad smo mi i Srbi braća u Kristu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
daramo je napisao/la:
Srbi u istočnoj Hercegovini dobijaju prezimena pri aneksiji, upravo je to razlog najsmješnijih prezimena koja nastaju kao protest protiv vlasti.

Najveći broj prezimena kod Srba je izvedeno jednostavno iz imena od kojih je dobar broj biblijskih, dakle jednaka i u katolika i pravoslavaca.


Nije tačno ovo oko hercegovačkih prezimena , jer prvo ta smešna prezimena postoje i kod dobrog dela Hrvata , a i postoje i kod Crnogoraca,Srbijanaca , a da ne govorim kod ovih iz krajine(bosanske i hrvatske).

To je najveći mit jer je ljudima čudno kako mogu postojati takva prezimena pa su došli do te lude priče o nadevanju prezimena zbog prostesta , i nisu sva smešna niti jako čudna a nisu patronimička.

To su tzv."Rodovska imena" , i ja to znam zbog svojeg porekla , jer moje prezime ima tzv.rodovska "podprezimena" , svaka grana ima svoje specifično.
Na primer moja grana se naziva Dodo iliti Dodovići , druga grana su Kožusi , treća grana su Ćurevci,....i ona nikad nisu postala prezimena dok negde jesu.

To je jedno staro vreme gde je na prvom mestu pleme , pa onda bratsvo , i na kraju rodovi tj.one uske linije oca,majke i dece i nikog više jer su tada ljudi još uvek živeli u zadrugama.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
joe enter je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Srbi u istočnoj Hercegovini dobijaju prezimena pri aneksiji, upravo je to razlog najsmješnijih prezimena koja nastaju kao protest protiv vlasti.

Najveći broj prezimena kod Srba je izvedeno jednostavno iz imena od kojih je dobar broj biblijskih, dakle jednaka i u katolika i pravoslavaca.


Nije tačno ovo oko hercegovačkih prezimena , jer prvo ta smešna prezimena postoje i kod dobrog dela Hrvata , a i postoje i kod Crnogoraca,Srbijanaca , a da ne govorim kod ovih iz krajine(bosanske i hrvatske).

To je najveći mit jer je ljudima čudno kako mogu postojati takva prezimena pa su došli do te lude priče o nadevanju prezimena zbog prostesta , i nisu sva smešna niti jako čudna a nisu patronimička.

To su tzv."Rodovska imena" , i ja to znam zbog svojeg porekla , jer moje prezime ima tzv.rodovska "podprezimena" , svaka grana ima svoje specifično.
Na primer moja grana se naziva Dodo iliti Dodovići , druga grana su Kožusi , treća grana su Ćurevci,....i ona nikad nisu postala prezimena dok negde jesu.

To je jedno staro vreme gde je na prvom mestu pleme , pa onda bratsvo , i na kraju rodovi tj.one uske linije oca,majke i dece i nikog više jer su tada ljudi još uvek živeli u zadrugama.


Moji su u Imotskoj Krajini imali drugačije prezime, u Hercegovini se promijenilo i nazvali se po nadimku tog što se preselio. Normala. Danas je to starije prezime rasprostranjenije i jedva ga ima u Hercegovini (uglavnom su u Dalmatinskoj Zagori).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Tuta je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Nije tačno ovo oko hercegovačkih prezimena , jer prvo ta smešna prezimena postoje i kod dobrog dela Hrvata , a i postoje i kod Crnogoraca,Srbijanaca , a da ne govorim kod ovih iz krajine(bosanske i hrvatske).

To je najveći mit jer je ljudima čudno kako mogu postojati takva prezimena pa su došli do te lude priče o nadevanju prezimena zbog prostesta , i nisu sva smešna niti jako čudna a nisu patronimička.

To su tzv."Rodovska imena" , i ja to znam zbog svojeg porekla , jer moje prezime ima tzv.rodovska "podprezimena" , svaka grana ima svoje specifično.
Na primer moja grana se naziva Dodo iliti Dodovići , druga grana su Kožusi , treća grana su Ćurevci,....i ona nikad nisu postala prezimena dok negde jesu.

To je jedno staro vreme gde je na prvom mestu pleme , pa onda bratsvo , i na kraju rodovi tj.one uske linije oca,majke i dece i nikog više jer su tada ljudi još uvek živeli u zadrugama.


Moji su u Imotskoj Krajini imali drugačije prezime, u Hercegovini se promijenilo i nazvali se po nadimku tog što se preselio. Normala. Danas je to starije prezime rasprostranjenije i jedva ga ima u Hercegovini (uglavnom su u Dalmatinskoj Zagori).


:zivili

Pročitao si da je moje rodovsko ime Dodo(dodović) upravo zato što je došao iz jednog dela u drugi ako dete , znači moje rodovsko ime koje je moglo postati i prezime je doslovno od glagola hodati tj.dohoditi(nestanak glasa h) :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Da samo ste zaboravili objasniti tko ih pokatoliči, one ustaše iz Stoca što su se derale kolji Vlahe?

Daj Joe većina ljudi i istočnoj Hercegovini nisu znali šta je prezime pa su se sprdali s podrugljivim nadimcima kad je Monarhija zahtjevala upis istoga, nisam mislio na takav protest, nego je ljudima jednostavno bilo čudno a dobar dio nije ni razumio, pa imaš Sijevalo, Puhalo, Prce, Zaguz itd.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
daramo je napisao/la:
Da samo ste zaboravili objasniti tko ih pokatoliči, one ustaše iz Stoca što su se derale kolji Vlahe?

Daj Joe većina ljudi i istočnoj Hercegovini nisu znali šta je prezime pa su se sprdali s podrugljivim nadimcima kad je Monarhija zahtjevala upis istoga, nisam mislio na takav protest, nego je ljudima jednostavno bilo čudno a dobar dio nije ni razumio, pa imaš Sijevalo, Puhalo, Prce, Zaguz itd.


Nisu to podrugljivi nadimci za rodove , već upravo takvi kakvi jesu.
U ono vreme se nisu davala imena zbog lepote i ugleda nego iz raznih razloga običnog žviota.

Prezime Prce , je zapravo predak Bunjavaca Prčića iz Bačke koji su doselili u 16.veku tamo.
Hrvatsko prezime Bušić je od roda hercegovačkog plemeena Buha , a Dubrovčani i Kotorani Skočibuhe su od istog davnog roda.

Znači Ljubiša Buha Čume i vaši Bušići su davni rođaci. :zubati

A šta ćemo sa hrvatskim prezimenom Brekalo , ili što postoji srpsko prezime Vještica a hrvatsko Vištica,....?!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
joe enter je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Da samo ste zaboravili objasniti tko ih pokatoliči, one ustaše iz Stoca što su se derale kolji Vlahe?

Daj Joe većina ljudi i istočnoj Hercegovini nisu znali šta je prezime pa su se sprdali s podrugljivim nadimcima kad je Monarhija zahtjevala upis istoga, nisam mislio na takav protest, nego je ljudima jednostavno bilo čudno a dobar dio nije ni razumio, pa imaš Sijevalo, Puhalo, Prce, Zaguz itd.


Nisu to podrugljivi nadimci za rodove , već upravo takvi kakvi jesu.
U ono vreme se nisu davala imena zbog lepote i ugleda nego iz raznih razloga običnog žviota.

Prezime Prce , je zapravo predak Bunjavaca Prčića iz Bačke koji su doselili u 16.veku tamo.
Hrvatsko prezime Bušić je od roda hercegovačkog plemeena Buha , a Dubrovčani i Kotorani Skočibuhe su od istog davnog roda.

Znači Ljubiša Buha Čume i vaši Bušići su davni rođaci. :zubati

A šta ćemo sa hrvatskim prezimenom Brekalo , ili što postoji srpsko prezime Vještica a hrvatsko Vištica,....?!


Znam da postoje Skočibušići u Konjicu i Tomislavgradu. Oni su Dubrovčani porijeklom? Đe Pavo da objasni? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 18:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ne kontam šta s tim?
Jedno je ikavska a drugo jekavska verzija prezimena.

Želiš reći da su pravoslavci u BiH imali prezimena prije 18.st.?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 18:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Tuta je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Nisu to podrugljivi nadimci za rodove , već upravo takvi kakvi jesu.
U ono vreme se nisu davala imena zbog lepote i ugleda nego iz raznih razloga običnog žviota.

Prezime Prce , je zapravo predak Bunjavaca Prčića iz Bačke koji su doselili u 16.veku tamo.
Hrvatsko prezime Bušić je od roda hercegovačkog plemeena Buha , a Dubrovčani i Kotorani Skočibuhe su od istog davnog roda.

Znači Ljubiša Buha Čume i vaši Bušići su davni rođaci. :zubati

A šta ćemo sa hrvatskim prezimenom Brekalo , ili što postoji srpsko prezime Vještica a hrvatsko Vištica,....?!


Znam da postoje Skočibušići u Konjicu i Tomislavgradu. Oni su Dubrovčani porijeklom? Đe Pavo da objasni? :D


Teži slučaj da su Dubrovčani poreklom , jer ko se iz Dubrovnika seli u pripizdinu , osim ako mu nije bilo dosta gradskog života pa otišao da uživa u prirodi i čuva ovce sa moguućim nabijanjem na kolac. :zubati
Biće da je obrnuto , da su Skočibuhe iz Dubrovnika poreklom iz hercegovačkih zabiti , i naravno kao i svi polunomadi su se selili i primali i menjali sve tri vere.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 18:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
daramo je napisao/la:
Ne kontam šta s tim?
Jedno je ikavska a drugo jekavska verzija prezimena.

Želiš reći da su pravoslavci u BiH imali prezimena prije 18.st.?


Pa nisu imali zvanično , jel vidiš šta pišem pobogu Daramo?!

To je rodovski nadimak koji je postao prezime , i kod Srba i kod Hrvata.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 18:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Pa to sam i napisao, posprdan nadimak koji je postao službeno prezime dolaskom AU uprave.
Za razliku od tipa Srbije gdje prezimena nastaju većinom iz imena.

I da isto prezime ne mora značiti isti rod, ja znam da je dio mojih predaka mijenjao prezime, od jednog roda tako možeš imati 5-6 prezimena.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 18:19 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
joe enter je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Znam da postoje Skočibušići u Konjicu i Tomislavgradu. Oni su Dubrovčani porijeklom? Đe Pavo da objasni? :D


Teži slučaj da su Dubrovčani poreklom , jer ko se iz Dubrovnika seli u pripizdinu , osim ako mu nije bilo dosta gradskog života pa otišao da uživa u prirodi i čuva ovce sa moguućim nabijanjem na kolac. :zubati
Biće da je obrnuto , da su Skočibuhe iz Dubrovnika poreklom iz hercegovačkih zabiti , i naravno kao i svi polunomadi su se selili i primali i menjali sve tri vere.


Janjevci. :zubati

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Leeroy Jenkins je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Teži slučaj da su Dubrovčani poreklom , jer ko se iz Dubrovnika seli u pripizdinu , osim ako mu nije bilo dosta gradskog života pa otišao da uživa u prirodi i čuva ovce sa moguućim nabijanjem na kolac. :zubati
Biće da je obrnuto , da su Skočibuhe iz Dubrovnika poreklom iz hercegovačkih zabiti , i naravno kao i svi polunomadi su se selili i primali i menjali sve tri vere.


Janjevci. :zubati


Ne,ne , Janjevci su poreklom, dubrovčani koji su kraljevskim aktom osnovali svoju koloniju , tako da nisu otišli u pripizdinu već doneli svoj gradski život u pripizdinu.

Imaš onoga lika iz komedije "Novela od Stanca" od Marina Drržića Dubrovčanina koji se zove Pavo Novobrđanin , znači on je kao i Janjevci iz Novog Brda gradskog središta na Kosovu koji je svojevremeno imao gotovo isto stanovnika kao i sam Dubrovnik.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 12 lis 2016, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jedino moguće da su porijeklom iz Dubrovnika ako su bili trgovci, zanatlije ili obrtnici a oni su imali poseban status u Osmanskom Carstvu nije da im je baš prijetio kolac kao ostatku raje.

Po meni prije da će biti obrnuto, da su došli u Dubrovnik.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 lis 2016, 10:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
KiM je napisao/la:
GrgaS je napisao/la:

Vjerojatno su pokrali većinu zajedničkih prezimena. Nije li smješno kad danas Srbi misle da su Hrvati sa zajedničkim prezimenima ustvari pokatoličeni Srbi? To kažu oni čiji pradjed još nije imao svoje prezime.

Štokavska prezimena nose i bivši Vlasi kojih je bilo u užoj Srbiji skoro 20% još prije 200 godina.

Jesi li super inteligentan ili ti noge bazde.

Moje prezime je Krstić od askurdjela KRSTE pre više od 200 g. I ne rise više.

Da sam katolik prezivao bih se Križ ic.

Vlaha je bilo max 12 posto 145 tisuća kad je Srbija imala 1.2 milijuna puka. Kao danas muslimani u Bih.



To je bilo pre Berlin. kongresa 1878 kada se proširilaza jjužna današnja 5 okruga i 650 tisuća puka.

Bez Raško Polimske oblasti Bujanovca Preseva Dimitrovgrada Bosilegrada delova općina Surdulica Babušnica. Koje smo Bugarima oteli za reparacije.




=)) klasican primjer extremno ogranicenog mentalnog sklopa....takav ce i ostat

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 lis 2016, 13:33 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Ceha je napisao/la:
Srpsčanin je napisao/la:
Vjerovatno je najčešči razlog istih prezimena prelazak pravoslavnih u rimokatoličku vjeru.Samo prezime je smatrano nevažnim kad je riječ o pripadnosti religiji pa je zadržavano.Pored toga,zadržavanje istog prezimena imalo je i druge razloge na primjer sprečavanje stupanja u brak bliskih srodnika

Jedini problem ti je kaj nije puno pravoslavaca prešlo u katoličanstvo.

Suprotno je bilo češće. Do Nemanjića ti pravoslavaca uopće nije bilo u BiH (izvan gornjeg Podrinja), a ni u Duklji.
Sjever današnje Srbije (Mačva i okolica) su isto bili katolički.
A onda imaš i Turke koji su branili rad katoličkim svećenicima i preferirali pravoslavne (ako se ljudi već nisu htjeli Muslimani).

Načelno, ideja ti je jako glupa.
Hrvat i Srbi su slaveni, osoba koja je kovač u nekom selu će vjerojatno dobiti prezime Kovač, jezici su tu jako bliski.
A to vrijedi i za Bugare, Slovence, Slovake....

Imaš teoriju da su ljudi s prezimenima na -ović i -ević originalno Bugari. Njihova prezimena završavaju na -ov i -ev, pa da su si samo naknadno dodali -ić.

Ne mislim na sva prezimena koja se pojavljuju i kod jednih i kod drugih (tipa Marković) nego na "nepravilna" prezimena.Uzimimo za primjer prezime banjalučkog biskupa Franje - Komarica Ja bih rekao missim ne tvrdim ali ogromna je vjerovatnoća da su Komarice rimokatolici istog porijekla kao i pravoslavci i da su i jedni i drugi došli sa područja današnje Crne Gore a u trenutku dolaska u BiH,bili su pravoslavci.Takvih primjera ima mnogo.Migracije stanovništva uvijek su išle smjerom grubo rečeno istok-zapad.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 lis 2016, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Srpsčanin je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Jedini problem ti je kaj nije puno pravoslavaca prešlo u katoličanstvo.

Suprotno je bilo češće. Do Nemanjića ti pravoslavaca uopće nije bilo u BiH (izvan gornjeg Podrinja), a ni u Duklji.
Sjever današnje Srbije (Mačva i okolica) su isto bili katolički.
A onda imaš i Turke koji su branili rad katoličkim svećenicima i preferirali pravoslavne (ako se ljudi već nisu htjeli Muslimani).

Načelno, ideja ti je jako glupa.
Hrvat i Srbi su slaveni, osoba koja je kovač u nekom selu će vjerojatno dobiti prezime Kovač, jezici su tu jako bliski.
A to vrijedi i za Bugare, Slovence, Slovake....

Imaš teoriju da su ljudi s prezimenima na -ović i -ević originalno Bugari. Njihova prezimena završavaju na -ov i -ev, pa da su si samo naknadno dodali -ić.

Ne mislim na sva prezimena koja se pojavljuju i kod jednih i kod drugih (tipa Marković) nego na "nepravilna" prezimena.Uzimimo za primjer prezime banjalučkog biskupa Franje - Komarica Ja bih rekao missim ne tvrdim ali ogromna je vjerovatnoća da su Komarice rimokatolici istog porijekla kao i pravoslavci i da su i jedni i drugi došli sa područja današnje Crne Gore a u trenutku dolaska u BiH,bili su pravoslavci.Takvih primjera ima mnogo.Migracije stanovništva uvijek su išle smjerom grubo rečeno istok-zapad.


jos jedan lazni stereotip

imas neki pisani dokaz za komarice

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 lis 2016, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35999
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ok ja još čekam kad su se te Komarice pokatolčile i zašto?

Koliko ja znam za pretke Komarice se tvrdi da su iz Stranjana kraj Zenice.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 lis 2016, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Pošto su meni ljudi sa prezimenom Koprivica(zap.CG) dalji rođaci jer mi je majka iz tih predela , onda mi i ovaj baja iz Dubrovnika mora biti rođak. :zubati

https://sh.wikipedia.org/wiki/Niko_Koprivica

Forumaš @Ateist je već stavljao prezima iz Dubrovnika,Konavala, i okoline koja se gle čuda poklapaju tačno sa prezimena iz Stare Hercegovine(CG) i Istočne Hercegoviine(BiH).

p.s
Inače postoji društveni mit o karakteru plemena(bratstva) Koprivica koji u stihu glasi:

Sto lisica
jedan Koprivica


To govori o njihovoj lukavosti i prepredenosti , što je najtipičnija osobina svih Hercegovaca. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 17 lis 2016, 18:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Jos uvijek ne kuzim taj ludjacki poriv Srba u dokazivanju da su svi u stvari porijeklom Srbi
Fakat, jeste vi normalni?

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 lis 2016, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
joe enter je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Moji su u Imotskoj Krajini imali drugačije prezime, u Hercegovini se promijenilo i nazvali se po nadimku tog što se preselio. Normala. Danas je to starije prezime rasprostranjenije i jedva ga ima u Hercegovini (uglavnom su u Dalmatinskoj Zagori).


:zivili

Pročitao si da je moje rodovsko ime Dodo(dodović) upravo zato što je došao iz jednog dela u drugi ako dete , znači moje rodovsko ime koje je moglo postati i prezime je doslovno od glagola hodati tj.dohoditi(nestanak glasa h) :zubati


U stvari je originalan izgovor bio "Do'odović", ali pretpostavljam da je danas kratko o... Dodović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 25 lis 2016, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
srbi i prezimena :kava

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 27 lis 2016, 17:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Sad pregledavam štampu i naiđoh na srpskog muzičkog producenta Voju Aralicu , i onda se zapitah jel on Hrvat ili Srbin poreklom jer najpoznatitji Aralica je onaj nacionalistički hrvatski pisac.

A najbolji način za proveru takvog čega je telefonski online imenik Srbije , i naravno tamo nađoh mnoštvo Aralica i po svoj prilici su svi Srbi , isto kao kad sam ukucao prezime Sanader i gle čuda svi su Srbi takođe.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 27 lis 2016, 18:14 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Pa naravno da su ista kada ste jedan te isti narod. Najbolji dokaz toga su Srbi pravoslavci i Srbi katolici u dolini Neretve, u juznoj Dalmaciji i u jugoistocnoj Hercegovini.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 27 lis 2016, 18:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Amiđa je napisao/la:
Pa naravno da su ista kada ste jedan te isti narod. Najbolji dokaz toga su Srbi pravoslavci i Srbi katolici u dolini Neretve, u juznoj Dalmaciji i u jugoistocnoj Hercegovini.


Bili nekad isti narod koje je vera razdvajala , ali već odavno to nismo.

A šta su muslimani iz doline Neretve i istočne Hercegovine??

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 111 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO