HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 16:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 233 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 02:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
ha neznam,mislim slabo je ostalo toga ali je nedvojbena vojan moc to se nemoze osporit,takodjer znamo da je u bosni bilo puno zlata,srebra

sjecam se ja jos jedne teme di si ti pisao o crkvama koje su srbski vladari izgradili te usporedjivao sa ovima koje si u bosni izgradili i stvarno malo toga ima u bosni bar sto je ostalo e sad po meni moze to bit i razoreno ipak nisu isti gradjani ottomanije pravoslavci i katolici!

tragicno je da od bosanskih vladara imamo samo jednog kralja na slici kako kleci i jednog bana hrvoja ilustriranog .(((

jebote rumunji imaju od samog tepeša vise slika!!

i zasto nemanjici imaju 2 krune kad su presli na pravoslavlje

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 02:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Heero je napisao/la:
ha neznam,mislim slabo je ostalo toga ali je nedvojbena vojan moc to se nemoze osporit,takodjer znamo da je u bosni bilo puno zlata,srebra

sjecam se ja jos jedne teme di si ti pisao o crkvama koje su srbski vladari izgradili te usporedjivao sa ovima koje si u bosni izgradili i stvarno malo toga ima u bosni bar sto je ostalo e sad po meni moze to bit i razoreno ipak nisu isti gradjani ottomanije pravoslavci i katolici!

tragicno je da od bosanskih vladara imamo samo jednog kralja na slici kako kleci i jednog bana hrvoja ilustriranog .(((

jebote rumunji imaju od samog tepeša vise slika!!

i zasto nemanjici imaju 2 krune kad su presli na pravoslavlje


U Bosni je bilo sasvim dosta zlata i srebra ali ono nije završavalo u džepovima bosanskih vladara nego uglavnom u džepovima franjevaca i ostalih katoličkih redova i još plus Dubrovčana i okolnih vladara i vladarčića.
E to dovljno govori o snazi bosanskih kraljeva , jer oni nisu kontrolisali svoje resurse , isamim time nisu mogli graditi,niti su mogli uspostaviti kult dinastički ,i nisu imali prepisivačke škole,...

Primera radi srpski kralj Milutin za kojeg je car Dušan običan mlakonja bio , je kontrolisao svoje resurse i sam doveo Sase zarad iskopvanja srerbra i zla , i onda sa tim novcem izašao na tržište i zavrršio zbog lažnih venecijanskih dukata u Danteovm Paklu :zubati , ali je sam sagradio 40 manastira i osvojio Makedoniju,delove Albanije,.. , što dovoljno govori o snazi i kontroli resursa.

Bosanski vladari su zavisili od franjevaca i Dubrovčana , tj.nisu se ništa pitali , jer franjevci i Dubrovčani su bili kao bankarski konglomerat koji je držao bosanske kraljeve u dužničkom ropstvu. :zubati

Pa Nemanjići su imali 2 krune , jer zapravo kraljevska čast(kruna) je katolička tj.zapadna stvar , i nema pravoslavnih kraljeva a da nisu dobili od pape krunu.
Prvi srpskki kralj Stefan Prvovennčani je bio katolik kao i ćaća mu Nemanja i brat Vukan zetski kralj , i tek kad je sv.Sava uspeo dobitii od vizantije arhiepiskopiiju on je jednostavno preuzeo tu katoličku krunu(ne doslovno) i sam krunisao srpspkog kralja svoga brata ponovo.

Politika je neverovatna stvar bila i tada , jer papi i Vatikanu nije smetalo sprsko pravoslavlje i korišćenje kraljevskog zvanja od tih istih pravoslavaca , ali je smetalo mađarskom kralju kojeg nikad papa nije podržao u svojem krstaškom ratu protiv šizmatika iz Raške(bilo ih nekoliko).
Inaače mađarski kralj je išao u rat i protiv Bosne tj.bosanskih kraljeva iz istih razloga kao i protiiv srpskih jer ih je smatrao jereticima tj.šizmaticima , a svi znamo da su bosanski kraljevi bili katolici.
Znači opšte luudilo i svako svakog jebe i baš ih briga.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 02:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
pa da,znam ja da su kosace i hrvatinici bili bogatiji od njih ali opet sveukupno od sve te tri familije nije ostalo puno,aj jajce je velicanstveno za ono doba i jos ima tu misal i hvalov zbornik i to je to mislim!!

cek jel to zato sto katolicka crkva nije od bosne nego od pape a pravoslavna crkva je drzavna??
dubrovcani su i trebali ceh uzimat pa i srbima su i svima koji su poslovali sa njima

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 02:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
nije mi jasno na koju foru papa daje krunu pravoslavcima,i zasto ona njim vrijedi pa nije da je papa autoritet seljacima pravoslavcima??

cekaj okrunio sebe pa brata,koji je ovo presedan sada?
e za to da je magjaron i u srbiji vidio heretike nisam znao,ovo se moglo spomenit na puno tema ovdi
@ceha znas ti sta o ovome,ovo cemo morat pod povecalo a ne da meni turknjaci tupe da su oni heretici bili jerbo ih je madjkar guzil radi toga!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 03:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Heero je napisao/la:
nije mi jasno na koju foru papa daje krunu pravoslavcima,i zasto ona njim vrijedi pa nije da je papa autoritet seljacima pravoslavcima??

cekaj okrunio sebe pa brata,koji je ovo presedan sada?
e za to da je magjaron i u srbiji vidio heretike nisam znao,ovo se moglo spomenit na puno tema ovdi
@ceha znas ti sta o ovome,ovo cemo morat pod povecalo a ne da meni turknjaci tupe da su oni heretici bili jerbo ih je madjkar guzil radi toga!


Papa je politička vlast , i on je radio šta god mu se prohte i šta mu politički odgovara.

Rekao sam ti da je Nemanja bio katolik , kao i svi njegovi , ali samo u nominalnom smislu tj.političkom , dakle priznajju papu kao političku vlast ali ne i duhovnu zvanično.

I papa šalje krunu Stefanu(srednjem sinu Nemanjinom) i on ostaje nominalno katolik , ali kad mu brat Sava dolazi iz Svete Gore uzima tu istu krunu i stavlja mu na glavu boleći ga briga što je ona katolička.
I još posle traži od brata kralja Stefana da odrekne latinske jeresi:

slika

Gledaj Heero , ovdašnji narodi su bili hrišćani pod raznih uticajima , i igrali su političku igru kako su im okolnosti dozvoljavale , pa tako Knez Miroslav Humski(brat Nemanje a stric Stefanov i Savim) gradi pravoslavni manastir u Bijemo polju , a ujedno gradi katoličke crkve u Blagaju i Ljubuškom , svi oni su kršteni kao kartolici u današnjoj Crnoj Gori.

Moraš se Heero otrgnuti od mitologije ovdašnjih naroda o ukorenjenom pravoslavlju i ukorenjenom katoličanstvu ovdašnjiih vladara.

Bosanski vladari(banovi) su bili nešto slično Nemanji i njegovoj braći pre proglašenja srpske kraljevine , bili su katolici,pa pravoslavci , pa neki obični hrišćani istočnog obreda,...ma sve živo.
I kad su Nemanjići izumrli oni nasleđuju krunu i pod uticajem katoliččke crkve postaju nominalno katolici , ali njihovoo katoličansttvo je bilo uvek samo nominalno jer da je bilo pravo ono bi se ogledalu u dinatičkom kultu u katoličkom maniru,ggradnjiom crkvi zarad slave katoličke vere i krune , ali od toga slabo šta se desilo , jer su oni nastaviili biti ono što su bili banovi , neka vrsta pravoslavaca(crkva bosanska) uz katoličke uticaje ali su račun polagali papi i franjevcima i mađarskom kralju čiji bili non-stop do kraja vazali.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 04:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
PA ZNAM JA DA SU VLADARI SAMO MUTILI ALI CRKVA BOSANSKA NEMA VEZE SA PRAVOSLAVLJEM

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 04:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Heero je napisao/la:
PA ZNAM JA DA SU VLADARI SAMO MUTILI ALI CRKVA BOSANSKA NEMA VEZE SA PRAVOSLAVLJEM


Pa nema direktno jer nije bila uređena jasno po pravoslavnom vizantijskom modelu , ali je duhovno i u samom ispovedanju bila istočnog tipa(da ne kažem pravoslavnog) , uz naravno uticaj zapada.

Da bi ti bilo jasnije moraš pogledati Miroslavljevo Jevanđelje(kraj 12.veka) koji tipičan primer tog mešanja.
To je jevađelistar istočnog tipa iz starije vizantijske epohe koji je preveden na staroslovenski tj.to je zapravo koren buduće "bosansčice" u jezičkom smislu , a uređen je i oslikan po zapadnom načinu.

Da budem jasniji:

Katoličko ispovedanje na latinskom jeziku ništa u duhovnom smislu nije značilo za ovdašnje slovenske vladare a kamoli za narod , i zato su oni zvali razne pisce vične staroslovenskom jeziku , a pisci kojji su vični staroslovenskom su bili u 99% slučajeva pravoslavci , ali to ne znači da su vladari time postali formalno pravoslavne vere već su samo korisitili pravoslavno ispovedanje tj.liturgičke spise i molitve , a bili odani papi i bili u sklopu katoličke crkve.

Heero , vidim da si jako zagriženo velikim slovima izjavio da crkva bosanska nema veze sa pravoslavljem jer si godina bio pod uticajem mitologije , kao što i srpski nacionalisti neće da priznaju katolički deo srpskog naroda i srpske srednjovekovne države.

Da bi davap takve zaključke moraš se dobro informisati sa svih strana , i onda davati sudove o tome , dok ovako si samo žrtva mitomanije ljudi koji hoćće menjati prošlost zarad današnjeg nacionalnog stava jer se ne uklapa.

Srbi i Hrvati se moraju pomiriti sa time da žive ti gde žive , i da su uticaju jedni na druge bili veliki kao što su bili i uticaju crkve.

I samo budala kad vidi bosanske ćirilične povelje gde se očitava pravoslavni model ispovedanja može reći decidno da je Crkava Bosanska bila pravoslavna , kao što je još tupavije reći jda je bila katolička.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 11:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
pa bio mi je caps look uppaljen a nije mi se dalo ponovno pista,ja nekazem da znam

a cuj u crkvenom smislu nije bila nista jer je to narodna crkva niti drzavna niti pod rimom a u liturgijskoj neznam uglavnom misljenje znanstvene zajednice(novije) da se radi o katolickoj podlozi

a mi smo ti rvacki koristili i u davnini

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 233 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 70 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO