HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 13:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 194 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5926
Tema je pozdrav "za dom spremni".

Prvo da kažem svoje mišljenje- ja sam protiv zabrane tog pozdrava, koji mi baš dobro zvuči, i retoriku kako je to neki ustaški horor smatram besmislenom. Koliko znam, to je bio pozdrav u NDH, dok su ustaše imale i "Poglavnika" u toj priči.

I to je šire od samoga pozdrava, nego se tiče odnosa prema NDH. Neki "antifašistički" stav bi bio da je NDH bila crno zlo i da je sve povezano s njom nešto demonski katastrofalno. To je budalaština. U toj državi je bilo i dobrih stvari, a na primjer, u kreativnom polju, glede historigrafije, literature i jezka, više je napravljeno od 41- 45, nego od 45-50- ne samo u Hrvatskoj, nego cijeloj FNRJ.

A opet- postoji neka hrvatska apologetska priča koja smatra da je NDH bila super, skoro Disneyland, a na racionalne zamjedbe da je to bila, u dobroj mjeri, Hitlerova kolonija, s rasnim zakonima, progonima Srba, Cigana i Židova- tu se zapjene i počnu se ponašati kao derišta, kao "tko to širi četničku promičbu". Ne mogu prevaliti preko jezika da je dobar dio pokolja Srba u ljeto 41 bio ne reakcija na nekoliko pro-četničkih i jugooficirskih pokolja Hrvata (Mostar, Bjelovar,..), nego planiran udar u krajevima sa Srbima gdje ovi nisu ništa poduzimali protiv novostvorene države.

ZDS je benignija stvar nego kuna, a nitko normalan oko tog više ne diše dreku. Ja sam da se to pusti i ne proganja, no mislim da kuna i ZDS praktički iscrpljuju ikonografsko-asocijativni repertoar NDH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 15:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ovako nešto cinično može samo izreći Hrobatos , jer ovakav besraman tekst nije pišanje po žrtvama tog režima kao što to rade direktne ustaše , nego se Hrobatos prvo ispiša u bocu i onda kaže da ide zaliti cveće sa tom bocom po grobovima žrtava da bi im odao poštu.

Čuj pozitivna strane NDH u vezi jezika ,historiografije i literature?? :rigam , da je Hrobatos rekao u vezi prirodnih nauka i tehnologije ne bi ništa bio problem , ali on hvali upravo ono na čega jeste uticala direktno i pod njenom šapom zločinačka ideologija ustaštva.

Kuna nije problem , jer to je naziv za novac i ništa više i nema simboličku fašistiko-zločinačku konotaciju , dok ZDS je doslovno simbol fašizma i zločina.

Ali Hrobatose možeš slobodno maknuti zabranu i uvesti je gde god hoćeš , ali budi pravi ustaša nemoj ove fore "sviđanja" i ove jeftine relativizacije , znaš malo je gadljivo biti takav seronja.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 16:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1447
Trebalo bi ga ostaviti kao službeni pozdrav HOS-a kojeg bi trebalo pretvoriti u ogranak teritorijalne obrane uz već tri postojeće grane OSRH-a.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8164
Sve ovisi o tome koliko RH misli biti slobodna i liberalna država.
Recimo u USA se može na skupu pozdraviti Heil Hitler i nositi svastika,
ne kažem da je to pozitivna ikonografija a opet nije zabranjeno.

RH nije u položaju USA pa mislim da to kod nas(njih) nije prihvatljivo kod
dijela ljudi (možda i većine). Zabrane i verbalni delikt su jako infiltrirani
u umove ljudi i tražiti će zabrane i urlikajući ako treba.

p.s.
Ograđujem se od fašizma i ne podržavam tu ikonografiju a opet
to nema veze sa zakonima u državi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23316
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
U ropotarnicu povijesti. Zakonska zabrana spominjanja II svjetskog rata u javnom dnevnom-političkom diskursu.

Nek se povjesničari bave s istim.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5926
joe enter je napisao/la:
Ovako nešto cinično može samo izreći Hrobatos , jer ovakav besraman tekst nije pišanje po žrtvama tog režima kao što to rade direktne ustaše , nego se Hrobatos prvo ispiša u bocu i onda kaže da ide zaliti cveće sa tom bocom po grobovima žrtava da bi im odao poštu.

Čuj pozitivna strane NDH u vezi jezika ,historiografije i literature?? :rigam , da je Hrobatos rekao u vezi prirodnih nauka i tehnologije ne bi ništa bio problem , ali on hvali upravo ono na čega jeste uticala direktno i pod njenom šapom zločinačka ideologija ustaštva.

Kuna nije problem , jer to je naziv za novac i ništa više i nema simboličku fašistiko-zločinačku konotaciju , dok ZDS je doslovno simbol fašizma i zločina.

Ali Hrobatose možeš slobodno maknuti zabranu i uvesti je gde god hoćeš , ali budi pravi ustaša nemoj ove fore "sviđanja" i ove jeftine relativizacije , znaš malo je gadljivo biti takav seronja.


Možda za Srbe jest, no za mene- nije. Osim toga, ustaše nisu bili fašisti, nego njihovi idejni štićenici.

I osim toga- što onda ako je asocijativno povezano s ustašama ? Komunizam je pobio bar 120 milijuna ljudi, pa je niz pojava, asocijativno povezanih s komunizmom, napose ikonografski, općeprihvaćen ili se na to nitk one obazire.

Pozdrav "Za dom spremni" je dio ikonografije Domovinskoga rata, Bojne Čavoglavi, HOS-a, i ne vidim nikakvoga razloga da se to proskribira. Zapravo- super zvuči. :zubati

U pogledu kulture, NDH je bila Meka za FNRJ.

U tih nekoliko trusnih godina objelodanjena su takva kapitalna djela kao.

* "Povijest hrvatskih zemalja Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena do 1463.", djelo tima stručnaka, pretisnuto 1991. i 1992 bez hrvatskog imena u naslovu. To je historigrafija najviše razine onoga doba, najbolje djelo o staroj Bosni

* "Povijest glazbe" Josipa Andreisa. Isto, vrhunsko djelo.

* "Poviest hrvatske književnosti do Preporoda" Mihovila Kombola. Prva znanstvena povijest hrvatske književnosti do 1835., pretisnuta 1960ih novosadskim, za razliku od korijenskoga pravopisa kojim je tiskana 1945.

* "Povijest hrvatske književnosti" Slavka Ježića. Isto, vrhunsko djelo, no koje je potisnuto i nije objavljeno ponovo do 1992., kad više nije bilo tako važno budući da je u nekoliko desteljeća, nakon 1971., izašlo više povijesti.

* "Nacrt hrvatske slovnice u poviestnom pregledu" Blaža Jurišića, jedina hrvatska povijesna gramatika do 21. st. i Matasovićeve, a vrijedna koliko i Belićeva za srpski (ili "srpsko-hrvatski"), iz ranih 60ih godina

* "Hrvatska enciklopedija" Mate Ujevića, temelj na kojem je kasnije razvijana jugoslavenska enciklopedistika

* "Biblija", prvi hrvatski moderni prijevod Biblije, sarajevskoga biskupa Ivana Šarića, pretiskivan u inozemstvu, a kasnije u BH pred koju godinu

* romani Čolakovića "Legenda o Ali-paši" i Zvonimira Remete, "Greih" i "Tako svršava", bolji od jugo-romaneskne produkcije 50-ih

* drugdje u kulturi, u NDH su karijeru ostvarili i počeli Ivica Šerfezi, Marija Crnobori, Vojin Bakić ("hrvatski pravoslavac"), zatim sportaši, posebno nogometaši..

http://shp.bizhat.com/Karamatic.html

NDH je bila kulturna Meka, a FNRJ kulturna Sahara u sumjerljivom vremenskom periodu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 16:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Ma nema šta, zajebali su i antičku Grčku i njen doprinos kulturi, literaturi, arhitekturi, pogledu na svet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Hroboatos je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ovako nešto cinično može samo izreći Hrobatos , jer ovakav besraman tekst nije pišanje po žrtvama tog režima kao što to rade direktne ustaše , nego se Hrobatos prvo ispiša u bocu i onda kaže da ide zaliti cveće sa tom bocom po grobovima žrtava da bi im odao poštu.

Čuj pozitivna strane NDH u vezi jezika ,historiografije i literature?? :rigam , da je Hrobatos rekao u vezi prirodnih nauka i tehnologije ne bi ništa bio problem , ali on hvali upravo ono na čega jeste uticala direktno i pod njenom šapom zločinačka ideologija ustaštva.

Kuna nije problem , jer to je naziv za novac i ništa više i nema simboličku fašistiko-zločinačku konotaciju , dok ZDS je doslovno simbol fašizma i zločina.

Ali Hrobatose možeš slobodno maknuti zabranu i uvesti je gde god hoćeš , ali budi pravi ustaša nemoj ove fore "sviđanja" i ove jeftine relativizacije , znaš malo je gadljivo biti takav seronja.


Možda za Srbe jest, no za mene- nije. Osim toga, ustaše nisu bili fašisti, nego njihovi idejni štićenici.

I osim toga- što onda ako je asocijativno povezano s ustašama ? Komunizam je pobio bar 120 milijuna ljudi, pa je niz pojava, asocijativno povezanih s komunizmom, napose ikonografski, općeprihvaćen ili se na to nitk one obazire.

Pozdrav "Za dom spremni" je dio ikonografije Domovinskoga rata, Bojne Čavoglavi, HOS-a, i ne vidim nikakvoga razloga da se to proskribira. Zapravo- super zvuči. :zubati

U pogledu kulture, NDH je bila Meka za FNRJ.

U tih nekoliko trusnih godina objelodanjena su takva kapitalna djela kao.

* "Povijest hrvatskih zemalja Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena do 1463.", djelo tima stručnaka, pretisnuto 1991. i 1992 bez hrvatskog imena u naslovu. To je historigrafija najviše razine onoga doba, najbolje djelo o staroj Bosni

* "Povijest glazbe" Josipa Andreisa. Isto, vrhunsko djelo.

* "Poviest hrvatske književnosti do Preporoda" Mihovila Kombola. Prva znanstvena povijest hrvatske književnosti do 1835., pretisnuta 1960ih novosadskim, za razliku od korijenskoga pravopisa kojim je tiskana 1945.

* "Povijest hrvatske književnosti" Slavka Ježića. Isto, vrhunsko djelo, no koje je potisnuto i nije objavljeno ponovo do 1992., kad više nije bilo tako važno budući da je u nekoliko desteljeća, nakon 1971., izašlo više povijesti.

* "Nacrt hrvatske slovnice u poviestnom pregledu" Blaža Jurišića, jedina hrvatska povijesna gramatika do 21. st. i Matasovićeve, a vrijedna koliko i Belićeva za srpski (ili "srpsko-hrvatski"), iz ranih 60ih godina

* "Hrvatska enciklopedija" Mate Ujevića, temelj na kojem je kasnije razvijana jugoslavenska enciklopedistika

* "Biblija", prvi hrvatski moderni prijevod Biblije, sarajevskoga biskupa Ivana Šarića, pretiskivan u inozemstvu, a kasnije u BH pred koju godinu

* romani Čolakovića "Legenda o Ali-paši" i Zvonimira Remete, "Greih" i "Tako svršava", bolji od jugo-romaneskne produkcije 50-ih

* drugdje u kulturi, u NDH su karijeru ostvarili i počeli Ivica Šerfezi, Marija Crnobori, Vojin Bakić ("hrvatski pravoslavac"), zatim sportaši, posebno nogometaši..

http://shp.bizhat.com/Karamatic.html

NDH je bila kulturna Meka, a FNRJ kulturna Sahara u sumjerljivom vremenskom periodu.


I kukuruz je rastao na njivama u NDH i niko ne misli da kukuruz treba zabraniti saditi , ovde se jasno misli na dela koja su diretkni produkt NDH ili dela koja počivaju na osnovu te ideologije , ili su samo autori bili deo tog režima(tipa Budak).

Što se tiče onoga ZDS u vreme vašeg domovinskog rata mogu ti reći da ne samo da si se sovjim pristupom popišao po žrtvama NDH nego si se sad i posrao po vašoj pravednoj borbi samo zato što se ložiš na seljačke fore i pozdrave koje ti dobro zvuče.

Ja zaista mislim da ste se vi branili u vašem domovinskom ratu i da je on moralno čist kao celina , ali ti ovim što pišeš i predlažeš me razuveravaš , ali koga briga šta mislim ja Srbin i ko jebe Hrvate koji nisu hrvatski nacionalisti i fašisti a broli su se , bitno je da se odlično osećaju neoustaše i da zadovoljiš niske pučke pobude čobana u crnom.

p.s
Vojin Bakić hrvatski pravoslavac?! , mora da su mu braća pobijena jer su bili Hrvati , ili možda kako kaže hr-wikipedija da su bili Vlasi.
:rigam

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 16 sij 2017, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5926
Ne bih o emotivnim i iracionalnim izljevima, to je utrošak vremena,a i zamara..

No, da kažemo koju o problematici:

1. nikad se hrvatska javnost ne može dovoljno sagnuti, a da razni EUnusi (o Srbima ne govorim) budu zadovoljni. Uvijek će diplati o fašizmu, ustašama, štajaznam... Domaći izdajnici kao Josipović će stalno oko toga glodati. Mi trebamo dio ikonografije jasno dekriminalizirati, a iz toga miljea je najbolji ZDS. HOSovci su ga koristili u doba rata, Thompson ga je "uklesao" u Bojni Čavoglave- i to je to. Bijedno izmotavanje zbog kojeg je Joe Šimunić ispušio kazne FIFE (kriminalno-korupcionaške udruge), te neke zabrane koncerta Thompsona, pokazuju da tomu treba stati na kraj. Ili- Zuroff i FIFA, sod off.

2. to se ne može "ostaviti" povjesničarima, jer povijest nikad nije mrtva. I danas su živi sukobu u SAD oko pitanja Građanskoga rata i Lincolna. Za zatucane se ne može racionalni konsenzus uspostaviti, no za nešto normalnije može: NDH je bila hrvatska država, nastala na žalost u okviru Hitleova poredka i nestala s njim. Većina Hrvata nije bila luda za njom, neki jesu, no većina je bila pasivna. No, jugoslavenski agitprop je od te države stvorio demona, i to hrpom laži (milijarda u Jasenovcu, srbosjek, dječje oči- Curzio Malaparte, Vukašin koji nikad nije postojao, natjecanja nu klanju i sl.). Nije stvar u tom da se ide na rehabilitaciju režima koji i nije neki.

Nego je stvar u tom da se jasno kaže da je bilo vrlo kvalitetnih ljudi u ustaškom pokretu, da je bilo boraca za domovinu koji nisu bili nikakvi "zločinci" (samih ustaša je bilo u nekom razdoblju 40.000), te da se ne samo u NDH- toj kulturnoj Meki u odnosu na jugoslavensku Saharu- nego i u ikonografiji ustaškoga pokreta prestane s lovom na vještice i javno kaže da je ta cijela vojska oklevetana. I ne mislim nimalo pisati "nisu svi bili zločinci"- to ne kažem ni za ostale vojske na području Jugoslavije onoga doba. Sve "kolektivne osude" su besmislene: tako je osuđen Waffen SS, s 900.000 vojnika, preko 50% ne- Nijemaca. To je obična farsa pobjednika u 2. svj. ratu koja će nestati, sigurno, zajedno s antifašističkom ideologijom koja je, u ovom stadiju, opasnija po opstanak Europljana nego Hitler i Staljin zajedno.

Koliko pak hrvatska javnost, u kojoj i dalje postoji neki strah od normalnoga prihvaćanja NDH to uopće može, drugo je pitanje. No, zabrana većega dijela ustaške ikonografije može ići jedino sa zabranom komunističke. I to je problem svih zabrana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 01:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Sigurno ne treba zabranit, jer sam protiv bilo kakvih verbalnih zabrana. Ali nipošto ne treba radit na promicanju i očuvanju tog pozdrava, i smatram da bi intelektualni i kulturalni krugovi trebali radit na obeshrabrivanju uporabe istog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 09:32 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Također mislim da su zabrane kontraproduktivne. Ali i također mislim da uopće ne postoji dobra namjera da se iskorijene ti ostaci NDH iz javnog života nego da se ima čime ucjenjivati današnju RH. Zato stalni pritisci i potezanje te priče.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 09:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18575
Hroboatos je napisao/la:
Nego je stvar u tom da se jasno kaže da je bilo vrlo kvalitetnih ljudi u ustaškom pokretu, da je bilo boraca za domovinu koji nisu bili nikakvi "zločinci" (samih ustaša je bilo u nekom razdoblju 40.000), te da se ne samo u NDH- toj kulturnoj Meki u odnosu na jugoslavensku Saharu- nego i u ikonografiji ustaškoga pokreta prestane s lovom na vještice i javno kaže da je ta cijela vojska oklevetana. I ne mislim nimalo pisati "nisu svi bili zločinci"- to ne kažem ni za ostale vojske na području Jugoslavije onoga doba. Sve "kolektivne osude" su besmislene: tako je osuđen Waffen SS, s 900.000 vojnika, preko 50% ne- Nijemaca. To je obična farsa pobjednika u 2. svj. ratu koja će nestati, sigurno, zajedno s antifašističkom ideologijom koja je, u ovom stadiju, opasnija po opstanak Europljana nego Hitler i Staljin zajedno.


Dragi Hrobi, ja sam onomad kod Inkvija identifikovao tri paradigme kada je reč o odnosu prema državi u kontekstu Hitlerove Evrope. Prva paradigma je srpska: Narod i vođstvo svoju postojeću državu izlažu uništenju time što odbijaju bilo kakav, možda i povoljan, pakt sa Hitlerom, jer ne žele sramotu na svojoj istoriji i svom imenu koja bi svakako pala na njih ako bi bili u društvu sa Hitlerom. Druga paradigma je bugarska: da bi se sačuvala postojeća država, pristaje se na savez sa Hitlerom, i dobijaju se određeni benefiti u vidu teritorijalnog proširenja. Treća paradgima je hrvatska: da bi se stvorila država, pristaje se na savez, služenje, ideološki identitet sa Musolinijem i Hitlerom. Pristaje se čak i na odricanje od nacionalih težnji prema teritorijama na Jadranskom moru. Pošto ove paradigme govore o tome šta je za koga moralno prihvatljivo, mi iz njih možemo da razlikujemo i etičke svetonazore spomenutih naroda.
Tako da, uprkos tvrdnji, ili činjenici, da je u NDH bilo kvalitetnih ljudi uključenih u sistem, ostaje ono "što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi" ili parafrazirano: nakaradno rođenu državu, ni nekolicina kvalitetnih pojava i pojedinaca ne ispraviše.
Ne mogu da savetujem Hrvate kakav odnos da imaju prema NDH, ali znam šta bih uradio da Srbi imaju sličan primer: rekao bih da to nije ono što je srpski narod ikada želeo, i da je to grupa izdajnika koji su prezreni u srpskom narodu.
Međutim, vaš upokojeni otac nacije Franjo Tuđman je u svoje vreme izjavljivao da je NDH izraz povijesnih težnji hrvatskog naroda za svojom državom. Možda se pri tom ne misli da hrvatski narod želeo baš takvu državu, saveznicu Hitlera i Musolionija, nacifašistiku, ali eto, tada se samo to nudilo pa je hrvatski narod rekao "daj šta daš"! Pretpostavljam da može i tako, a može i onako kako su se Srbi odneli prema Hitleru marta 1941.
U skladu sa tom filozofijom "ipak je to bila borba za hrvatsku državu" je i odnos prema hosovcima iz devedesetih i njihovom pozdravu.
Rekao bih još,i mislim da ćeš se složiti, da antifašizam, kao i bilo šta drugo sa prefiksom "anti" ne može biti uzgidnuto u rang ideologije. To je tek negativan stav, i ima ga u raznim ideologijama.

Citat:
Koliko pak hrvatska javnost, u kojoj i dalje postoji neki strah od normalnoga prihvaćanja NDH to uopće može, drugo je pitanje. No, zabrana većega dijela ustaške ikonografije može ići jedino sa zabranom komunističke. I to je problem svih zabrana.


Možda bi se moglo reći da je normalan strah od normalnog prihvatanja nenormalnog. :zubati
Malo sam se interesovao anatomiju muslimanske i hrvatske političke prevrtljivosti i došao sam do interesantnog zaključka. Muslimani su prevrtljivi zato što je pojedinac unutar te političke grupe u stanju da menja svoju političku priču zavosno da li je pre ili posle podne. Pa tako kada kritična masa takvih pojedinaca zaposedne političku moć onda cela zajednica deluje prevrtljivo. Hrvati pojedinačno uopšte nisu takvi, uopšte nisu prevrtljivi. Hrvati su grupisani u više grupa, koje pasionirano slede svoje ideologije i politike, iskreno i beskompromisno. Međutim, te grupe, dijemetralno ideološki suprotstavljene, menjaju se na poziciji moći unutar cele zajednice, pa se prevrtljivost ogleda u tome što zajednica čas ide putem koju je zacrtala jedna ideološka grupa, čas putem koji je zacrtala druga.
Ovo sam ispričao da bih naglasio tu osobinu ideološke beskompromisnosti, a one se danas vide i u odnosu prema komunističkoj i ustaškoj tradiciji, koje spominješ. Možda je hrvatska javnost, naročito u RH danas podeljena na neofašiste i neokomuniste, ispred čijih se imena može staviti i prefiks "kripto" jer ipak obe strane ne ispoljavaju radikalno svoje svetonazore već su prihvatile pravila igre koja nameće demokratija.
Latentni radikalizam se ispoljava kada na dnevni red dođu teme oko zabrane ovih i onih ikonografija. Razuman je stav da nema razloga čuvati bilo jednu bilo drugu ikonografiju. A kad se obe izbrišu, koja ostaje?

Ustaštvo i komunizam su fenomeni nastali u Drugom svetskom ratu. Moje pitanje nije retoričko, nego konkretno, i molim svakog Hrvata koji je upućen da mi odgovori: ima li neka treća, neka srednja tradicija i ideja, oko koje bi se nacija složila, ili su Hrvati spali na te dve: ustaštvo i partizanstvo? Ne mora to biti nešto veliko, ali neka bude neka pozicija, neki temelj, iz koje bi se kritikovala ova dva ekstremna puta? Šta znam, postoji li "mačekovština" i šta bi to bilo?

Ja bih imao svoj skromni predlog, pod naslovom: Hrvati u JVuO. Prilažem i deo odgovarajućeg teksta: Hrvati sa dalmatinske obale, verni kralju i jugoslovenskoj ideji, teško su prihvatali raspad Jugoslavije i stvaranje tzv. NDH. Dolaskom starog vojvode Ilije Trifunovića Birčanina u Split započelo je organizovanje orjunaša u novim uslovima, pod italijanskom okupacijom. Ubrzo su formirane prve četničke grupe sastavljene od Hrvata. Bili su to Kaštelanski četnički odred, Splitsko-šibenski odred i Odred Ilije Birčanina. Formirani su ilegalni četnički odbori u Splitu, Trogiru, Šibeniku, Makarskoj i na ostrvima Korčula i Krk. Dalmatinski četnici su stavljeni pod komandu tek osnovane Dinarske divizije Momčila Đujića. Rad četničke organizacije na primorju podupirao je čitav niz dalmatinskih književnika, starih orjunaša, Mirka Korolije, Nika Bartulovića, Đure Vilovića, Ćire-Čičin Šaina, Sibe Miličića i drugih. Kasnije će Niko Bartulović biti hrvatski predstavnik na Svetosavskom kongresu, a teolog Đuro Vilović savetnik u štabu Draže Mihailovića. A ceo tekst je ovde: http://www.nspm.rs/politicki-zivot/naci ... alphabet=l
Vi ćete mi se naravno smejati. Ali ne možete da se ne složite sa jednim: Ako si bio pod jednim vrhovnim komandantom (kraljem Petrom) i jednim obeležjima (jugoslovenskim) pa ih u uslovima rata napustiš i prikloniš se neprijatelju, onda si izdajnik, a ako ih ne napustiš onda nisi izdajnik. To je primenjivo na sve, ne samo na ove naše, balkanske prilike.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Hroboatos je napisao/la:
U pogledu kulture, NDH je bila Meka za FNRJ.

U tih nekoliko trusnih godina objelodanjena su takva kapitalna djela kao.

http://shp.bizhat.com/Karamatic.html

NDH je bila kulturna Meka, a FNRJ kulturna Sahara u sumjerljivom vremenskom periodu.


Sva ova djela su takve prirode da je bilo nemoguće napisati ih za 2-3 godine, dakle vjerovatno su spremana ranije a objavljena u kulturnoj Meki.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
aleksije radicevic je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
Nego je stvar u tom da se jasno kaže da je bilo vrlo kvalitetnih ljudi u ustaškom pokretu, da je bilo boraca za domovinu koji nisu bili nikakvi "zločinci" (samih ustaša je bilo u nekom razdoblju 40.000), te da se ne samo u NDH- toj kulturnoj Meki u odnosu na jugoslavensku Saharu- nego i u ikonografiji ustaškoga pokreta prestane s lovom na vještice i javno kaže da je ta cijela vojska oklevetana. I ne mislim nimalo pisati "nisu svi bili zločinci"- to ne kažem ni za ostale vojske na području Jugoslavije onoga doba. Sve "kolektivne osude" su besmislene: tako je osuđen Waffen SS, s 900.000 vojnika, preko 50% ne- Nijemaca. To je obična farsa pobjednika u 2. svj. ratu koja će nestati, sigurno, zajedno s antifašističkom ideologijom koja je, u ovom stadiju, opasnija po opstanak Europljana nego Hitler i Staljin zajedno.


Dragi Hrobi, ja sam onomad kod Inkvija identifikovao tri paradigme kada je reč o odnosu prema državi u kontekstu Hitlerove Evrope. Prva paradigma je srpska: Narod i vođstvo svoju postojeću državu izlažu uništenju time što odbijaju bilo kakav, možda i povoljan, pakt sa Hitlerom, jer ne žele sramotu na svojoj istoriji i svom imenu koja bi svakako pala na njih ako bi bili u društvu sa Hitlerom . Druga paradigma je bugarska: da bi se sačuvala postojeća država, pristaje se na savez sa Hitlerom, i dobijaju se određeni benefiti u vidu teritorijalnog proširenja. Treća paradgima je hrvatska: da bi se stvorila država, pristaje se na savez, služenje, ideološki identitet sa Musolinijem i Hitlerom. Pristaje se čak i na odricanje od nacionalih težnji prema teritorijama na Jadranskom moru. Pošto ove paradigme govore o tome šta je za koga moralno prihvatljivo, mi iz njih možemo da razlikujemo i etičke svetonazore spomenutih naroda.
Tako da, uprkos tvrdnji, ili činjenici, da je u NDH bilo kvalitetnih ljudi uključenih u sistem, ostaje ono "što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi" ili parafrazirano: nakaradno rođenu državu, ni nekolicina kvalitetnih pojava i pojedinaca ne ispraviše.
Ne mogu da savetujem Hrvate kakav odnos da imaju prema NDH, ali znam šta bih uradio da Srbi imaju sličan primer: rekao bih da to nije ono što je srpski narod ikada želeo, i da je to grupa izdajnika koji su prezreni u srpskom narodu.
Međutim, vaš upokojeni otac nacije Franjo Tuđman je u svoje vreme izjavljivao da je NDH izraz povijesnih težnji hrvatskog naroda za svojom državom. Možda se pri tom ne misli da hrvatski narod želeo baš takvu državu, saveznicu Hitlera i Musolionija, nacifašistiku, ali eto, tada se samo to nudilo pa je hrvatski narod rekao "daj šta daš"!


Mislila sam zalijepiti sličicu pinokia kako mu raste nos. Medjutim za ovakvu notornu laž to bi bilo suviše bezazleno i djetinjasto, pa ću te jednostavno pitati " je li te imalo sramota nebuloza " - osobito ove crne? I Crvene.

paradigma je srpska: Narod i vođstvo svoju postojeću državu izlažu uništenju time što odbijaju bilo kakav, možda i povoljan, pakt sa Hitlerom, jer ne žele sramotu na svojoj istoriji i svom imenu koja bi svakako pala na njih ako bi bili u društvu sa Hitlerom

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 11:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18575
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Mislila sam zalijepiti sličicu pinokia kako mu raste nos. Medjutim za ovakvu notornu laž to bi bilo suviše bezazleno i djetinjasto, pa ću te jednostavno pitati " je li te imalo sramota nebuloza " - osobito ove crne? I Crvene.

paradigma je srpska: Narod i vođstvo svoju postojeću državu izlažu uništenju time što odbijaju bilo kakav, možda i povoljan, pakt sa Hitlerom, jer ne žele sramotu na svojoj istoriji i svom imenu koja bi svakako pala na njih ako bi bili u društvu sa Hitlerom


Moram izraziti divljenje kako si vešto uspela da izbegneš opasnost da deluješ detinjasto. =))

Ovo je zaista zrelo i ozbiljno: ne pokazati da razumeš na šta sam uopšte mislio u rečenici koju si citirala; i ne demantovati nekim kontraargumentom to na šta sam mislio. :001_smile

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
aleksije radicevic je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Mislila sam zalijepiti sličicu pinokia kako mu raste nos. Medjutim za ovakvu notornu laž to bi bilo suviše bezazleno i djetinjasto, pa ću te jednostavno pitati " je li te imalo sramota nebuloza " - osobito ove crne? I Crvene.

paradigma je srpska: Narod i vođstvo svoju postojeću državu izlažu uništenju time što odbijaju bilo kakav, možda i povoljan, pakt sa Hitlerom, jer ne žele sramotu na svojoj istoriji i svom imenu koja bi svakako pala na njih ako bi bili u društvu sa Hitlerom


Moram izraziti divljenje kako si vešto uspela da izbegneš opasnost da deluješ detinjasto. =))

Ovo je zaista zrelo i ozbiljno: ne pokazati da razumeš na šta sam uopšte mislio u rečenici koju si citirala; i ne demantovati nekim kontraargumentom to na šta sam mislio. :001_smile


[img]http://img5.fotos
hochladen.net/uploads/screenshot2017be03ymkrzv.png[/img]

slika

slika

Koji su ovo šošoni? Da niste imali kapacitet i naklonost Hitlerove Njemačke za uspostavljanje Srbohazije. ..niste.
No ne zato što VI niste htjeli i bucali ste se u antifašizam. Nego zato što vam povjesne prilike i rangiranje kao narodu u trećem rajhu nisu išle na ruku.
No to vam nije smetalo da tlačite Rome. ..i Židove. ..iako ste bili kao narod isto rangirani.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 12:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32141
mirv je napisao/la:
Trebalo bi ga ostaviti kao službeni pozdrav HOS-a kojeg bi trebalo pretvoriti u ogranak teritorijalne obrane uz već tri postojeće grane OSRH-a.


Zašto samo HOS-a? Službeni pozdrav OSRH :ujko


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18575
SarajkaDjevojka je napisao/la:

slika

slika


Dobro, sad je malo jasnije. No, ako bi ovaj argument bio ključan u osporavanju onoga što sam naveo u "sramnoj" rečenici, ta ista rečenica, da ne bi bila sramna, trebalo bi otprilike da glasi ovako:
Srpski narod je 1941. i(li) neku godinu ranije težio da stvori državu kakva je bila Nedićeva, i kad je Hitler to omogućio srpskom narodu, ovaj je bio mnogo srećan. Čak je u znak zahvalnosti formirao dobrovoljački korpus.

Može li tako? :001_smile

I sam general HOS-a, Ante Prkačin, bez ikakvih problema kaže da su Srbi bili antifašistički nastrojeni, jer je Hitler podelio Srbiju.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23316
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Prekratak je rok od 4 godine da neka država razvije svoju kulturološku, umjetničku i društvenu posebnost. Sva djela su dio kontinuuma stvaralaštva, tako da dobra djela na području književnosti, kulture ili umjetnosti tih 4 godine uglavnom nisu produkt okolnosti i dobrih uvjeta kvislinške NDH kao takve. Možda samo za kapitalna dijela iz historiografije ili hrvatskog jezika se mogu uzeti u obzir da su posljedica i NDH, jer je društvo poticalo nacionalni fetiš, a takva djela su dio takvog miljea.

Ja osobno mislim da onako rigidan sustav fašizma bi dugoročno bio smrt za kulturu, književnost i umjestnost i da je, nedaj Bože ostala NDH, da bi prštilo od cenzure i autocenzure stvaratelja na svim poljima društva.

Što se tiče pozdrava ZDS, ja sam osobno za bezuvjetnu zabranu, jer nam je svima vrlo dobro jasno, na što se referira svaki korisnik tog pozdrava. Meni ta "država" izaziva gadost. Odmah je vežem za Jasenovac, rasne zakone, zločine, cenzure, strah, izdajništvo, prodavanje Hrvatske, kompleks inferiornosti prema Nijemcima i opća bježanija vrha NDH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 12:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
aleksije radicevic je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:

slika

slika


Dobro, sad je malo jasnije. No, ako bi ovaj argument bio ključan u osporavanju onoga što sam naveo u "sramnoj" rečenici, ta ista rečenica, da ne bi bila sramna, trebalo bi otprilike da glasi ovako:
Srpski narod je 1941. i(li) neku godinu ranije težio da stvori državu kakva je bila Nedićeva, i kad je Hitler to omogućio srpskom narodu, ovaj je bio mnogo srećan. Čak je u znak zahvalnosti formirao dobrovoljački korpus.

Može li tako? :001_smile

I sam general HOS-a, Ante Prkačin, bez ikakvih problema kaže da su Srbi bili antifašistički nastrojeni, jer je Hitler podelio Srbiju.


Ne pravi se grbav.

Citat:
Od 16,700 Židova u Srbiji i Banatu, 15,200 je ubijeno.Sveukupno, procjenjuje se da je otprilike 80,000 - 100. 000 ljudi ubijeno u koncentracijskim logorima diljem Nedićeve Srbije od 1941. do 1944


U suradnji s Nijemcima četnički vojvoda Kosta Pećanac Milan Nedić (koji je sebe zvao "srpski Pétain") je gotovo sve djelove postojećeg srpskog državnog aparata stavio na raspolaganje nacistima. Pogotovo srpska policija je pomagala nacistima primjerice pri uhićenjima Židova.
Več u kolovozu 1942. general Alexander Löhr Srbiju je proglasio "Judenfrei" (nacistički izraz za područje očišćeno od Židova).

Od 16,700 Židova u Srbiji i Banatu, 15,200 je ubijeno.Sveukupno, procjenjuje se da je otprilike 80,000 - 100. 000 ljudi ubijeno u koncentracijskim logorima diljem Nedićeve Srbije od 1941. do 1944



BANJICA
Koncentracijski logor Banjica osnovan je u srpnju 1941., a zatvoren je u rujnu 1944. na prostoru vojarne Jugoslavenske vojske. Logor je imao dvije sekcije u kojoj je jedna bila u nadležnosti Srpske policije, dok je drugi dio bio u nadležnosti Gestapoa. Prvi zatvorenici dovedeni su 9. svibnja 1941..i zatvorenici bili su: Židovi, Romi, a od 1941. kada je Beograd proglasen Judenfrei uglavnom protivnici Nedićevog režima, vecinom zarobljeni partizani i srpski komunisti. Banjica je bio sabirni i egzekucijski logor. Mnogi zatvorenici iz Banjice bili su prebačeni u druge koncentracijske i radne logore koje su Nijemci držali pod svojom kontrolom u okupiranoj Europi. Broj žrtava procjenjuje se na između 27.000 do 80.000, no broj nikada neće biti poznat zbog toga što je mnogo dokumentacije bilo uništeno 1943., a i mnoga tijela koja su bila pokopana na području logora bila su prebačena na druga mjesta ili su bila uništena.



SAJMISTE
Logor Sajmište nalazio se na lijevoj obali Save u dijelu današnjeg Beograda gdje se nalazio sajamski prostor 15.000 m² koji je bio izgrađen 1938. Formalno je taj teritorij pripadao Zemunu i NDH, no logorom je tijekom rata upravljao njemački SS te su u njega dovodili ljude s područja tadašnje Nedićeve Srbije.
Nakon okupacije Kraljevine Jugoslavije poslije kratkog rata, Nijemci prvo preuređuju Sajmište u zatvor, a potom 1942. pretvara se u koncentracijski logor. Ovaj logor koristi se za ubijanje: antifašističkih Srba, Židova, Roma, zarobljenih partizana i ostalih protivnika režima, uglavnom iz Beograda, koje je srpska vlast uhićivala i slala u logor.

Židove u Srbiji nisu hvatali i ubijali samo Nijemci, nego i srpska policija, Nedićevi dobrovoljci i četnici.
Procjenjuje se da je kroz logor prošlo oko 100.000 zatvorenika od kojih su mnogi odvedeni u druge logore po okupiranoj Europi, dok je izravno u logoru ubijeno oko 48.000 zatvorenika. Logor je radio sve do rujna 1944. Broj žrtava odredila je Državna komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njegovih pomagača koja je objavila svoj izvještaj br 87 u listopadu 1946. Spomenik SRPSKIM žrtvama iz koncentracijskog logora Sajmište postavljeno je 21. travnja 1994., djelo akademskog kipara Miodraga Miše Popovića, dok spomenik OSTALIM žrtvama ovog logora još ne postoji







ZIDOVSKE NOVINE

 

«Leider gibt es auch in Serbien Antisemitismus»

 

 



Graffitis «Jüdische Parasiten - raus aus Serbien!», neonazistische Organisationen wie

«Nationale Ordnung», Buchpublikationen mit Titeln wie «Jüdische Verschwörung gegen Serbien» oder «Warum ich Adolf Hitler bewundere» und ähnliches mehr findet sich allerorten in Serbien, im 60. Jahr nach dem Ende des Zweiten Weltkriegs.

Zu Beginn des Kriegs gegen Jugoslawien im März 1941 zählte die Jüdische Gemeinde der Hauptstadt Belgrad 11.870 Mitglieder. Im Krieg wurden über 10.500 getötet - von den deutschen Besatzern, ihren Helfern des serbischen Nediç-Regimes und dessen «Spezialpolizei», von deren Untaten 15.000 Dossiers im Belgrader Historischen Archiv zeugen. Wie viele Juden es heute in Serbien gibt, weiß niemand. 

Wer von der Belgrader Flaniermeile Terazije in Richtung Donau und Kalemegdan-Park schlendert, kommt an der Kralja-Petra-Straße vorbei. Im Haus Nr. 71 residiert der Verband Jüdischer Gemeinden Serbiens und Montenegros. Zu dessen Vorstand gehört der Publizist Aleksandar (Aca) Lebl. Der vitale, temperamentvolle ältere Herr ist eine lebende Enzyklopädie der Geschichte der Juden Jugoslawiens, Serbiens, Belgrads und Dorçols - des jüdischen Viertels der Hauptstadt, das noch sympathisch altertümlich anmutet. Obwohl einige alte Gebäude fehlen, etwa die Stara sinagoga, die 1952 abgerissene Alte Synagoge. Vor allem aber fehlen die jüdischen Handwerker, Händler und Wirte, die einst den besonderen Charme von Dorçol ausmachten.

Mit Aleksander Lebl sprach unser Korrespondent Wolf OSCHLIES.

 

Ich bin als Jude dem Holocaust entkommen, weil ich im Krieg rechtzeitig aus Belgrad in die italienische Besatzungszone des okkupierten Jugoslawiens geflüchtet bin, nach Dalmatien. Dort wurde ich interniert, im Lager auf der Insel Rab waren noch weitere 3.500 Juden. Später war ich im Jüdischen Bataillon der Partisanen, 240 Angehörige hatte es, etwa 100 sind gefallen. Eigentlich waren wir Juden eine relativ kleine Truppe unter den Partisanen, aber deren Sanitätsdienst haben vorwiegend Juden versehen. Auch bei uns im Lager gab es auffallend viele jüdische Ärzte.

Ich bin von Beruf Journalist. Meine Funktion im Verband der Jüdischen Gemeinden Serbiens und Montenegros ist die Leitung der Kommission zur Beobachtung des Antisemitismus. Außerdem redigiere ich das monatliche Bulletin des Verbands.

 





Wie viele Juden lebten vor dem Weltkrieg in Serbien, wie viele sind es heute?

Vor dem Krieg lebten hier meines Wissens ungefähr 35.000 Juden, von denen rund 85 Prozent umkamen. Ganz exakte Zahlen kennt niemand. Die Überlebenden sind zum größten Teil nach Israel gegangen. Von 1948 bis 1952 sind sehr viele Juden ausgewandert. Bitte, fragen Sie mich nicht, wie viele es heute sind - das weiß keiner genau.

 





Srpski dobrovoljački korpus (njemački: Serbisches Freiwillingenkorps) je bila kvislinška vojna formacija koja je tokom drugog svjetskog rata u okupiranoj Srbiji pod komandom Wehrmachta vodila borbe protiv partizana.

Do 15. veljace 1942 zbora dosegao snagu od 172 časnika i 3513 ljudi, što je vrlo blizu planirane snage za pet bataljuna. (7) Čim sastavne jedinice su doveli do snage, odmah su bili raspoređeni za anti-partizanskih operacija protiv Titovih snaga u središnjoj i sjevernoj Srbiji. 1942 partizani su pretrpjeli tolike poraze u Srbiji, odluka je donesena od strane Tita prenijeti taktički naglasak na sjever u Hrvatskoj. Tijekom 1942, njemačke okupacijske snage i razni autohtoni teritorijalne formacije u Srbiji, od kojih je dobrovoljački korpus jedan, bili angažirani u zaštiti industrijske resurse i čuvajući linije komunikacije. Nekoliko značajnih akcija dogodila, a žrtve su bili svjetlo. 

Korpus je bio zloglasan po zločinima nad stanovništvom, posebno Jevrejima i Romima, partizanskim ustanicima i pripadnicima pokreta otpora.

Korpus je 1944. zvanično postao Srpski dobrovoljački SS korpus (njemački: Serbischer SS-Freiwilligen Korps).

Srpski dobrovoljački korpus je bio angažirani u operacijama protiv 2. i 5. divizije NOVJ pri njihovom prodoru u zapadnu Srbiju u proljeće 1944. i u operacijama u Toplici i Jablanici u ljeto 1944. Tada je osnovan je i Crnogorski dobrovoljački korpus Pavla Đurišića, ukupne jačine oko 3.800 vojnika, po ugledu na SDK.

 

29. travnja, kao Titove snage su zatvaranje na tršćanskoj području, general Damjanović izdao naloge za 1. i 5. pukovnija prijeći u Italiju, gdje je 5. svibnja u gradu Palmanova (31 km sjeverozapadno od Trsta) između 2,400 i 2800 SFK muškaraca predao Britancima. (28) 
 
Ljudi koji pripadaju drugim tri pukovnija doživjela manje prijatan sudbinu. Kretali su se sjeverno od područja u Ljubljani u Austriji i predali se Britancima na Unterbergen na rijeku Dravu, 12. svibnja 1945. 20 dana kasnije ove 2418 ljudi bili predani Titovim partizanima. Neki pogubljeno gotovo odmah u Gottschee šumi, dok su ostali bili odvezli zajedno s 10.000 slovenske domobranaca na zloglasnom logoru svetoga Vida, u blizini Ljubljane. 



_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 12:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1447
aleksije radicevic je napisao/la:
Ustaštvo i komunizam su fenomeni nastali u Drugom svetskom ratu. Moje pitanje nije retoričko, nego konkretno, i molim svakog Hrvata koji je upućen da mi odgovori: ima li neka treća, neka srednja tradicija i ideja, oko koje bi se nacija složila, ili su Hrvati spali na te dve: ustaštvo i partizanstvo? Ne mora to biti nešto veliko, ali neka bude neka pozicija, neki temelj, iz koje bi se kritikovala ova dva ekstremna puta? Šta znam, postoji li "mačekovština" i šta bi to bilo?


Ti uopće ne razumiješ bit stvari oko ustaštva jer vaša promičba cijelo vrijeme pokušava povezati hrvatsku državu s nacizmom kako bi ju se diskreditiralo i onemogućilo joj postojanje.

Ustaštvo nije ideologija. Načela ustaškog pokreta kao glavne ciljeve imaju to da su Hrvati poseban narod, da imaju svoje jedinstveno i nezamjenjivo ime, da Hrvatska ima nezamjenjivo ime, da Hrvatska ima svoju povijest, da postoji pravo na stvaranje hrvatske države koja će biti samostalna i da je hrvatski narod suveren u Hrvatskoj. To nisu obilježja nikakve ideologije, to su najobičnije činjenice ali je to u posvemašnjoj suprotnosti s jugoslavenskom ideologijom koja kaže da su Hrvati pleme troplemenog jugoslavenskog naroda, da Hrvatska ne može biti samostalna nego je dio Jugoslavije, da ne postoji hrvatski jezik, kultura povijest... Tu dolazi do nepomirljivog sukoba.

Danas nema Ustaša ali imamo Ustav RH koji kaže isto ovo što kažu Ustaše i u nekim stvarima je to čak i radikalniji dokument od ustaškog. I kako se sada netko može odreći ustaške "ideologije" a poštivati hrvatski ustav kada on isto kaže da imamo Hrvate, Hrvatsku, hrvatski jezik, suvereni hrvatski narod, zabranu balkanskih asocijacija, izvorišne osnove... U tome je cijela priča. Sukob s hrvatskim jugoslavenčinama nije oko nacizma i fašizma nego u tome što oni ne priznaju članke 1., 2. i 12. našeg ustava. Ne će tribina vikati "ajmo Partizani" umjesto "ajmo Ustaše" jer su se ovi prvi borili za Jugoslaviju a nama nikakva Jugoslavija nije prihvatljiva. Da se kakva partizanska jedinica 1991. borila za Hrvatsku a ne protiv nje možda bi i ona dobila svoju spomen ploču.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 18:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5926
Odgovorit ću nešto kasnije, imam sad nekih prečih posla: Naši Srbi se uznemirili kao da je sletio Poglavnik u odjeći Supermana ,
slika

druge strane, na hkv.hr hrpa nabrijanih Hrvata me optužilo da sam četnički provokator (v, na komentarima od Newest):
http://www.hkv.hr/izdvojeno/vai-prilozi ... eksta.html
(dobar tekst, vidjeti i novije komentare, ja sam UH)


Očito kontroverzne teme trebaju jake živce i analitički um...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 18:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ostavit ga normalno. Tko dobije rat sebi ostavlja što želi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 18:59 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Jedan predivan hrvatski domoljubni pozdrav
Ko je za zabranjivanje istog izdajnik je


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što da radimo sa ZDS ?
PostPostano: 17 sij 2017, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58845
Lokacija: DAZP HQ
ZDS nije bio sporan dok ga Šimunić nije tri puta izviknuo. Otada traje hajka.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 194 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: estoyAqui, goran2hr, Jean Luc Picard i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO