HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 12:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Srbokatolički pokret
PostPostano: 23 ožu 2017, 18:16 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Danas življi nego ikada. :D



Citat:
Pokret Srba katolika javlja se u Dubrovniku krajem 19. i početkom 20. veka. Nestaje stvaranjem južnoslovenske države (zadovoljenjem svojih političkih interesa) 1918. godine. Reč je o političkom i kulturnom pokretu malog dela Dubrovčana koji su u vreme formiranja savremenih nacija izgradili srpski nacionalni identitet, a ne hrvatski kao ogromna većina Dubrovčana. Srbi katolici u koaliciji sa autonomašima vladali su Dubrovnikom bezmalo čitavu jednu deceniju, od 1890. do 1899. godine. Pokret nije zaživeo i danas nema dubrovačkih katolika koji se smatraju Srbima. Zaostavština pokreta su imena njegovih pripadnika u nazivima dubrovačkih mesta: Šetalište Nika i Meda Pucića, Ulica Pera Budmanija, Ulica Baltazara Bogišića, Bogišićev park, spomenik Baltazaru Bogišiću na cavtatskoj rivi.

U istoriografiji pokret je zaboravljen i nije detaljnije razrađen do aprila 2011. kada je izašla detaljna analiza dubrovačkoga srbokatoličkog pokreta, na 711 strana. Dubrovački doktor sociolog objavio je knjigu Dubrovački Srbi katolici - istine i zablude. Objavljivanjem izuzetnog dela “Dubrovački Srbi katolici, istine i zablude”, dubrovačkog naučnika dr. sc. Nikole Tolje, koji je za to dobio Nagradu Grada Dubrovnika, javnosti je tek tada ponuđen sveukupan uvid u okolnosti i razloge iz kojih se preko hiljadu Dubrovčana, predvođenih serijom najuglednijih ličnosti u poslednjoj deceniji 19. veka, odlučuje deklarisati kao Srbi.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 23 ožu 2017, 18:37 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
@ateist koliko ima srbokatolika u tvom naselju?

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 23 ožu 2017, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Razrađen je, ovdije :)

https://www.rastko.rs/rastko-du/istorij ... nik_l.html

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 25 ožu 2017, 01:08 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Ja sam autor tog članka na Wikipediji iz kojeg si postavio izvadak. Sve sam to ja napisao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 25 ožu 2017, 03:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ateist je napisao/la:
Ja sam autor tog članka na Wikipediji iz kojeg si postavio izvadak. Sve sam to ja napisao.


То није чланак на википедији већ књига издата 92.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 25 ožu 2017, 15:35 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Izvadak iz uvodne poruke je s Wikipedije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 18:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Srbokatolički pokret je najbolji primer suludost ovdašnjih nacionalizama.

Kako je moguće da npr.dubrovački građani i to baš oni "fetivi" budu u tako velikoj zabludi pa sebe proglase da su neke druge nacije a ne zapravo one svoje hrvatske??!!

Ono što je pšredhodilo nacionalnoj svesti je samo verski osećaj i teritorijalni identitet , pa smo imali Dalmatince,Vojvođane,Bosance,...koji su posle ušli u srpski i hrvstski nacionalni korpus.

Ali neko da se ovako zajebe i fundamentalno pogreši je prosto nemoguće jer nije u pitanju politička partija i struja već nacionalni osećaj iza kojeg mora stajati tradicija.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
joe enter je napisao/la:
Srbokatolički pokret je najbolji primer suludost ovdašnjih nacionalizama.

Kako je moguće da npr.dubrovački građani i to baš oni "fetivi" budu u tako velikoj zabludi pa sebe proglase da su neke druge nacije a ne zapravo one svoje hrvatske??!!

Ono što je pšredhodilo nacionalnoj svesti je samo verski osećaj i teritorijalni identitet , pa smo imali Dalmatince,Vojvođane,Bosance,...koji su posle ušli u srpski i hrvstski nacionalni korpus.

Ali neko da se ovako zajebe i fundamentalno pogreši je prosto nemoguće jer nije u pitanju politička partija i struja već nacionalni osećaj iza kojeg mora stajati tradicija.


rijetko koji fetivi je bio u pitanju. većina ih se šljegla uglavnom iz cg

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 18:46 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Pa i vecina katolika jugoistocne Hercegovine (Capljina, Neum, Stolac i Ravno) jeste sljegla upravo iz Crne Gore. Isti govor, mentalitet i obicaji. Cak i krsne slave imaju. To vazi i za ove iz Konavala, Cavtata i uopste juzne Dalmacije i Dubrovnika.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 20:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Amiđa je napisao/la:
Pa i vecina katolika jugoistocne Hercegovine (Capljina, Neum, Stolac i Ravno) jeste sljegla upravo iz Crne Gore. Isti govor, mentalitet i obicaji. Cak i krsne slave imaju. To vazi i za ove iz Konavala, Cavtata i uopste juzne Dalmacije i Dubrovnika.



Ne znam o kojoj većini pričaš? Ja sam iz tog kraja i prvi put čujem da neko ima krsnu slavu?

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 20:22 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
U dubrovačkom kraju postoji nešto nalik krsnoj slavi, pod imenom festa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Krsna slava je postojala odavno u stanovništvu BiH(pogotovo hercegovine) , lai je vremenom zbog katoličke evangelizacije u kasnijem periodu suzbijana tako da je danas retkost.

Da bude sve jasnije , prva zabeležna krsna slava zapravo nije zabeležena kod pravoslavaca iz SPC već kod Crkve Bosanske i njenog velikodostojnika Gosta Radina koji je bio pod Hercegov Šćepanom u njegovom testamentu iz 1466 napisanom u Dubrovniku jer je Gost Radin bio dubrovački građanin.


Citat:
TESTAMENT GOSTA RADINA

Neka je svidjenije svemog(uće)ga G(ospo)d(i)na B(og)a i u znanje samovladuštaago i B(o)goljubimaago g(o)spostva dubrovačkoga, jere jaa gost Radin buduće m(i)lostiju B(o)žjom namjestan u svojoj pameti na svako cijelo i istino ufanje da mi je nepotvoreno za mene i ko(j)i mene. Postavih u kneza Tadioka Marojevićja i u sinovca mu Maroja Naokovića kako se i što zdrži i uzdrži u zapisjeh i načinijeh. Kojaa pisma jedna su u Notari g(o)spostva dubrovačkoga, a druga pisma jesu u mene gosta Radina od iste ruke kneza Tadioka Marojevićja, a pod njegovu pečat vjerovanu za ti za isti pokladu eda lib se što zgodilo menie gostu Radinu smrt li, ali ko(j)im drugem uzrokom, taj pisma ostaju i jesu u (J)ovan Kaboga[1] ko(j)i se zdrže u imenu u više rečenijeh pismjeh i poveljah, za koji poklad s(a)da odlučih i razredih na bolji i na pravi nego što se i kako imenuje u prvijeh pismjeh. S(a)da ovoj poslijegnje od prvijeh pismo učinismo da zdrži sva ina i po sem pismu mojem gosta Radina da se imaa i hoće razrediti i učiti za moje rečeno imanje koje se nahodi u prvijeh više rečenijeh poveljah da je svakomu momu surodniku, a ili sluzi, ali prijatelju, na punu i na tvrdu moje razregjenje.
Najprvo za moju dušu gosta Radina .6.sat dukat zlatijeh da se dadu[2] na službu Božiju. Taj šest sat dukat da se imaju i hoće dati u ruke netja mi gosta Radina Seoničanina da on taj razdjeli s pravom dušom i z dobrijemi[3]načinom i krštenijem koji su prave vjere Apostolske, pravijem krstjanom, kmetem i pravijem kmeticam krstijanicam. Ko(j)i da za moju dušu svaki velik dan i Svetu Nedjelju i Svetu Petku na zemlju koljena poklečuće govore Svetu Molivitvu (!) Božiju da bi nas izbavio Gospod B(o)g od grijehov našijeh i pomilovao na Strašnom Sudištu vijeku vjekoma, a navlašno da se toj dijeli starijem kmetem i kmeticam. Takoge,[4] tko bi bil ubozi dobri mužje od koje su godje vrste, ili krstjane, ili krstjani ko(j)i grijeha ne ljube, da im imaa i hoće dijeliti rečeni neti mi Radin kako koga vidi i znaa od našega zakona ili slijepa ili hroma ili mlobna ili uboga, kako koga videći, nikomu tri perpere, a nikomu četiri, a nikomu .5., a nikomu .6., a nikomu .7., a nikomu 8. takođe i mrsnijem ljudem, prokaženijem i slijepim i hromijem i gladnijem i žednijem i starcem i staricam tjem da se imaa i hoće davati kako koga vidjeće na velike blage dni i u Svetu Nedjelju i u Svetu Petku i navlašno na dan Svetoga Rož(d)astva Hristova i na Sveto Blagovještenije, Sveto V(a)zkrsenje Gospodnje i na dan Svetoga Georgija moga krsnoga imena. I na dan Svetoga V(a)znesenija Gospogja i na dan Svetoga Petra i na dan Svetoga Pavla i na dan Svetoga Stjepana Prvomučenika i na dan Svetoga Mihalja Arhangela, na dan Svete Nedjelje[5], Djeve Marije, na d(a)n Svijeh Svetijeh. Toj više pisano imenovano kako se i što u sem pismu zdrži, tej .300. dukat da ima dati knez Tadiok Marojevik i sinovac mu Maroje Naoković rečenomu gostu Radinu svrhu njegove vjere koju vjeruje i posta ko-ji posti, da ne može ni hoće na manje donesti ni učiniti više pisanoga imenovanoga .300. dukat, nego razdjeliti pravo i cijelo i istino za moju dušu kako se i što više[6] imenuje, ako neće biti pričešnik Božijem neposlušnikom i ako hoće da mu je mirna i pokojna[7] duša prid Višnjijem Gospodom B(o)gom i prid Svetom Tro(j)icom i nerazdjelimom tijem[8] pravo da upoko(j)i dušu moju koliko ushoće G(ospo)d(i)n B(o)g svemogući.
Takogere, po ti način riječ slovo poslao od tijeh je najprije .3.sat dukat sta(v)lju na ufanje Božije. Drugu trista dukat u oblast i razgledbu kneza Andruška Sorkočevićja i Tadioka Marojevićja da su oni tomuj počelo i svrha razrediti i razdjeliti rečeno zadušje moje gosta Radina po pravomu pravilu ništetnijem i ubozijem, slijepijem i hromijem i sirotam i udovicam. Za to povje i ostavih u njih moje rečeno zadušje svrhu vjere i duše plemistva njih da dijele kako koga vide stara ili uboga, a ili nevoljna čovijeka, nikomu .3. dinari, a njekomu .4., a njekomu .5., a njekomu .3. , a njekomu ?, a njekomu mimo .8. dinara.
K tomu da se imaju svijeće žeći za dušu moju gosta Radina u hramjeh Božijeh na onej Svete velike dni koji se više imenuju, svaku Svetu Nedjelju i Svetu Petku od veće togaj zadušja koje je odlučeno na službu Božiju i svijeh Svetijeh.
Jaa gost Radin ne znaje svršenja životu momu, kada li, gdje li, u koje li vrijeme naredih i sredih i razpisah ostaalo pravo imanje moje bude zdrav u pameti mojoj da stoji rečeno imanje moje sve podpuno menije za menije na moju volju, po svem, u svem i po sve, a zgodilo li se smrt meni [menѢ] gostu Radinu, osta(v)ljam i nareguju ostalo moje imanje.
Najprvo, Vukavi krstjanici bratučeda mi, a kćerši Tvrtkovi .108. dukat. A Gostu Ra-dinu, netju mi Seoničaninu, .100. dukat. A drugoj Vukavi, krstjanici mlajšoj, Vuknin .100. dukat. Stoisavi, mlajšoj mojoj, šest dest dukat. Vukni, sestri mojoj, 60 dukat. Vukni, sestri mojoj, .300. dukat, a Vučici, kćerši mojoj,.200. dukat. A trem krstjam, koji su za mnom pošli najpre, da se daa .60. dukat, a od pročijeh najprije da se daa Pavi nevjesti mi. Stremi, sin mi, dvije tisuće dukat, a kćerši mi Alinci .100. dukat. A sinovcu mi Vladisavu, z duma sinovma, tisuću dukat, a nevjesti mi Ktavi .100. dukat, a slugam mojem ko(j)i su za mnom pošli, najprije, Vukasu komorniku, .100. dukat, Radosavu i bratu mu Vukiću Radilovićem .60. dukat, Radovanu Ostoiću .30, dukat, a četirem Gojtanovićem, Radivoju i Mihoju i Radosavu i Obradu, svijem njim .2. dukat, tako da budu Mihoju tridesti dukat, a onijem svijem trijem .40. dukat. Radonji Vukotiću .40. dukat, Vukiću Vukašinoviću .30. dukat. Obradu i Milici slugam Pavinijem .10. dukat, a Gjurgju i Ilije .10. dukat. A našemu prijatelju knezu Tadioku Morojeviću dvijesti dukat. A šubu moju crvenu od aksamita podstavljenu ciblini koju mi je darovao g(ospo)d(i)n kralj Matijaš. A knezu Andrušku .100. dukat.
A za hram i za greb gdje mi kosti budu i legu .140. dukat.
A ovoj neka se znaju pokladi pravi gost Radin što je tko u mene postavio da mu ne izgine ni na manje doge. Najprije, bratučeda mi gosta Radivoja, .270. dukat, toj da mu se daa djetetu, a sinu Božićka Miloševićja Sjerčanice da mu se da .190. dukat, a Vuoku gostu Uskopaljskomu .110. dukat.
A ostalo moje imanje, ili je u sudovjeh, ili u inom kovu, toj da razdijele četiri sino-vca moji Vladisav i Tvrtko i Juraj i Radič, a ostalo pokućje i imanje moje, toj da je na glave Vukni i Vučni i Mihni i Tvrtku i Jurju i Radiču, ili bi konji, ili su svite moje i bisazi, ili koje god je prtište, izam šuba sa zlatom, onaj da je Tvrtku.
Toj sve više pisano imenovano na ufanije Božije razdjelismo i naredismo da dobar način i razredbu učine tomuj svemu više pisani počteni i više imenovani vlastel knez Druško Sorkočević i knez Tadioko Marojević i š njim moja dva sinovca Vladisav i Tvrtko.

Pisano ljet G(o)spodnjeh na: .1466. ljeto m(je)se(c(a) ženara .5. d(a)n u Dubrovniku
.


Iz ovog testamenta se vidi da je Crkva Bosanska se nije raszlikovala od praovoslavne crkve.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
joe enter je napisao/la:
Krsna slava je postojala odavno u stanovništvu BiH(pogotovo hercegovine) , lai je vremenom zbog katoličke evangelizacije u kasnijem periodu suzbijana tako da je danas retkost.

Da bude sve jasnije , prva zabeležna krsna slava zapravo nije zabeležena kod pravoslavaca iz SPC već kod Crkve Bosanske i njenog velikodostojnika Gosta Radina koji je bio pod Hercegov Šćepanom u njegovom testamentu iz 1466 napisanom u Dubrovniku jer je Gost Radin bio dubrovački građanin.



Briga me za Crkvu Bosansku i Pravoslavce. Ovdje se priča o katolicima.


Daj neki dokaz, zapis da je "KC suzbijala krsnu slavu"?


Osim tog ai ta krsna slava je vaš obiaj iz 19. stoljeća. Obrenović je naredio da svaka familija mora imati svoju krsnu slavu. prije toga samo kod južnjaka i Crnogoraca.


Prema tome - novokomponavana stvar a predstavlja se kao da dolazi iz perioda faraona i piramida.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 13:26
Postovi: 1198
Je li istina da je SPC probala iskorjeniti slavu?

Je li to nesto kao imendan kod nas? Prije se nisu slavili rodjendani, vec imendani. Iako je to dvoje cesto padalo na isti dan jer su ljudi davali imena po svecu na ciji spomendan se dite rodilo.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
iJozo je napisao/la:
Je li istina da je SPC probala iskorjeniti slavu?

Je li to nesto kao imendan kod nas? Prije se nisu slavili rodjendani, vec imendani. Iako je to dvoje cesto padalo na isti dan jer su ljudi davali imena po svecu na ciji spomendan se dite rodilo.



Ma to je nešto kao naš mjesni svetac. Njima je manjkalo tih nekih tradicionalnih stvari pa su ih dekretima uvodili. A kasnije je naravno došla mistifikacija da je to nešto vezano uz predkršćansku mistiku iako za to nema nikakvih zapisa, šugi-bugi

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 21:49 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
pjosip je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Krsna slava je postojala odavno u stanovništvu BiH(pogotovo hercegovine) , lai je vremenom zbog katoličke evangelizacije u kasnijem periodu suzbijana tako da je danas retkost.

Da bude sve jasnije , prva zabeležna krsna slava zapravo nije zabeležena kod pravoslavaca iz SPC već kod Crkve Bosanske i njenog velikodostojnika Gosta Radina koji je bio pod Hercegov Šćepanom u njegovom testamentu iz 1466 napisanom u Dubrovniku jer je Gost Radin bio dubrovački građanin.



Briga me za Crkvu Bosansku i Pravoslavce. Ovdje se priča o katolicima.


Daj neki dokaz, zapis da je "KC suzbijala krsnu slavu"?


Osim tog ai ta krsna slava je vaš obiaj iz 19. stoljeća. Obrenović je naredio da svaka familija mora imati svoju krsnu slavu. prije toga samo kod južnjaka i Crnogoraca.


Prema tome - novokomponavana stvar a predstavlja se kao da dolazi iz perioda faraona i piramida.


To ti je Džo već objašnjavao, ali ti vodiš svoju politiku.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
iJozo je napisao/la:
Je li istina da je SPC probala iskorjeniti slavu?

Je li to nesto kao imendan kod nas? Prije se nisu slavili rodjendani, vec imendani. Iako je to dvoje cesto padalo na isti dan jer su ljudi davali imena po svecu na ciji spomendan se dite rodilo.


Bilo je ponekih tendancija i u SPC-u da se iskoreni slava kao nešto pagansko i sujeverje.
Fratri su bili temeljniji po pitanju iskorenjivanja paganština i sujeverja pa su je zaista u 18. i 19.veku suzbijali u Imotskoj Krajini.

Imao sam knjigu gde dotični fra Radman piše o istoriji toga kraja pa usput pominje i "krsno ime" koje treba iskoreniti jer je to sujeverje , a ne zato što je to neki pravoslavni praznik i da će njegova pastva se postati pravoslavna zbog toga.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 22:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ima i dan danas na području južne Hercegovine katolika koji imaju svoju slavu. Nisu baš česti ali ih ima.
Što se više ide ka istočnoj Hercegovini toga više ima, kao i nekih drugih srpsko-pravoslavnih obilježja, npr imena koja drugdje zvuče srpska na tom lokalitetu se daju i katolicima.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 23:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Bobovac je napisao/la:
Ima i dan danas na području južne Hercegovine katolika koji imaju svoju slavu. Nisu baš česti ali ih ima.
Što se više ide ka istočnoj Hercegovini toga više ima, kao i nekih drugih srpsko-pravoslavnih obilježja, npr imena koja drugdje zvuče srpska na tom lokalitetu se daju i katolicima.


Tačno.

Po pitanju imena je jako zanimljivo da je postojao dotični Don Savo Vukić(1696.-1704) iz Ravnog koji je održavao katolike pod Turcima u tim predelima , ali to i ne čudi jer je kult sv.Save ima koren upravo u Hercegovini(istočnoj najviše) pa je ima Savo bilo i kod katolika.

Evo ga jedan dubrovački Savo uf pardon Sabo. :zubati

https://hr.wikipedia.org/wiki/Sabo_Bobaljevi%C4%87_Mi%C5%A1eti%C4%87

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 01 tra 2017, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Bobovac je napisao/la:
Ima i dan danas na području južne Hercegovine katolika koji imaju svoju slavu. Nisu baš česti ali ih ima.
Što se više ide ka istočnoj Hercegovini toga više ima, kao i nekih drugih srpsko-pravoslavnih obilježja, npr imena koja drugdje zvuče srpska na tom lokalitetu se daju i katolicima.



Vrlo upitno prozvat takve stvari srbo-pravoslavnim. Nadbiskupija u Trebinju je starija od zagrebačke. Nemanjii su na maču donijeli pravoslavlje i u Crnu Goru i istočnu Hercegovinu.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 02 tra 2017, 07:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
joe enter je napisao/la:

Po pitanju imena je jako zanimljivo da je postojao dotični Don Savo Vukić(1696.-1704) iz Ravnog koji je održavao katolike pod Turcima u tim predelima , ali to i ne čudi jer je kult sv.Save ima koren upravo u Hercegovini(istočnoj najviše) pa je ima Savo bilo i kod katolika.

Evo ga jedan dubrovački Savo uf pardon Sabo. :zubati

https://hr.wikipedia.org/wiki/Sabo_Bobaljevi%C4%87_Mi%C5%A1eti%C4%87


Ejs, eto sad ispada da je to ime nastalo po svetom Savi.
Dakako da nije, i dakako da je starije od njega i dakako da su Hrvati imali to ime i prije tog sveca.
Doduše u vrlo malom broju ali je bilo. Tako je i najslavnija Hrvatica XX stoljeća imala ime Savka.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 02 tra 2017, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Bobovac je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Po pitanju imena je jako zanimljivo da je postojao dotični Don Savo Vukić(1696.-1704) iz Ravnog koji je održavao katolike pod Turcima u tim predelima , ali to i ne čudi jer je kult sv.Save ima koren upravo u Hercegovini(istočnoj najviše) pa je ima Savo bilo i kod katolika.

Evo ga jedan dubrovački Savo uf pardon Sabo. :zubati

https://hr.wikipedia.org/wiki/Sabo_Bobaljevi%C4%87_Mi%C5%A1eti%C4%87


Ejs, eto sad ispada da je to ime nastalo po svetom Savi.
Dakako da nije, i dakako da je starije od njega i dakako da su Hrvati imali to ime i prije tog sveca.
Doduše u vrlo malom broju ali je bilo. Tako je i najslavnija Hrvatica XX stoljeća imala ime Savka.


Upravo po sv.Savi je nastalo to lično ime , jer istočna Hercegovina je koren svetosavskog kulta , a sama je puna kao i zapadna CG toponima sa imenom "sava" , tipa Savin Kuk,Savine Doline,Savina Greda,.....

Ako nije dobio ime po ovom ovom zaštitniku Hercegovine nego je baš po izvornom Savi Osvećenom onda nešto nije u redu , jer Hrvati ne štuju toga sveca niti ima ijedno svetište niti ijedna crkva posvećena njemu , i Sava Osvećeni je istočni tj.pravoslavni svetac mada ga i katolici priznaju.
I bilo bi malo glupo da je sad odjednom palo napamet da Duubrovčani odjednom vole Savu Osvećenog i onda daju imena ista kao i pravoslavni , pa se eto sve slučajno podudarilo.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Saba_Posve%C4%87eni

Bobovče , ja nisam od oni koji govore o "pokatoličenim Srbima" i Srbima katolicima koji su šatro izdali svoj srpski narod jer to tako nije bilo niti je moglo biti , već je ovde poenta da narod u ono vreme jeste bio jedan i samo ihh je vera delila , a nacionalne svesti nije bilo.

Odakle onda Dubrovčanima i onima iz okoline ime Savo,Savko,...?! , pa to je prosto zbog narodne tradicije i sujeverja , jer Sv.Sava je bio mitska i polubožansko biće , o čijem uticaju dosta znamo upravo zahvaljujući katoličkim tj.hrvatskim piscima koji su mu pesme pisali.

Šrto se tiče Savke Dapčević Kučar , njeno ime nema veze sa sv.Savom već je Savka jedan od nadimaka imena Jelisava,Jelisaveta(Elizabeta zapadno) , a poznati nadimak imena Jelisava je Cajka po kome vi Hrvati zovete narodnjake.
Znači kad vi idete u narodnjačke klubove da ločete i veselite se zapravo idete na "Elizabete". :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 02 tra 2017, 16:40 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
pjosip je napisao/la:
iJozo je napisao/la:
Je li istina da je SPC probala iskorjeniti slavu?

Je li to nesto kao imendan kod nas? Prije se nisu slavili rodjendani, vec imendani. Iako je to dvoje cesto padalo na isti dan jer su ljudi davali imena po svecu na ciji spomendan se dite rodilo.



Ma to je nešto kao naš mjesni svetac. Njima je manjkalo tih nekih tradicionalnih stvari pa su ih dekretima uvodili. A kasnije je naravno došla mistifikacija da je to nešto vezano uz predkršćansku mistiku iako za to nema nikakvih zapisa, šugi-bugi

MJESNI SVETAC, ILI IME CRKVE U SELU, NASELJU, DELU GRADA, ZOVE SE litija, i nosi se kroz mesto, uz crkvene obrede i mestane, te vasare, ringispil, svetkovinu, koad prijatelji i familija dodju na janjce i prasce.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 02 tra 2017, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
joe enter je napisao/la:

Upravo po sv.Savi je nastalo to lično ime , jer istočna Hercegovina je koren svetosavskog kulta , a sama je puna kao i zapadna CG toponima sa imenom "sava" , tipa Savin Kuk,Savine Doline,Savina Greda,.....

Ako nije dobio ime po ovom ovom zaštitniku Hercegovine nego je baš po izvornom Savi Osvećenom onda nešto nije u redu , jer Hrvati ne štuju toga sveca niti ima ijedno svetište niti ijedna crkva posvećena njemu , i Sava Osvećeni je istočni tj.pravoslavni svetac mada ga i katolici priznaju.
I bilo bi malo glupo da je sad odjednom palo napamet da Duubrovčani odjednom vole Savu Osvećenog i onda daju imena ista kao i pravoslavni , pa se eto sve slučajno podudarilo.




Sava ima korijene u bibliji. Prosječan otac koji je davao svojemu djetetu ime Sava nije to činio u spomen na sv. Savu ili Osvećenika već što je smatrao to narodnim imenom čija se verzija nalazi i u katoličkom kalendaru, dakle imao je i pokriće svoje crkve za to. Dakako da je pod utjecajem Srba takovih bilo nešto više tamo gdje su Hrvati graničili s njima, isto kao što je mnogo više Srba u Vojvodini dobilo ime Anto ( nekoć kod Srba neomraženo) nego u Nišu.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbokatolički pokret
PostPostano: 02 tra 2017, 19:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Mitomanija na kvadrat, Saba nije isto Sava u ovom slučaju, ovo o Ratku da ne spominjem.
U ovom slučaju ime je kalendarsko, sv. Saba je i katolički svetac prije raskola, utemeljitelj samostana i redovništva.
Valjda bi koristio srpsku verziju imena.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 76 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO