HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 04:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 779 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 32  Sljedeća

Jesu li Crnogorci Srbi?
da 34%  34%  [ 50 ]
ne 66%  66%  [ 96 ]
Ukupno glasova : 146
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 12:21 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
boksnamnik je napisao/la:
Ma pusti ti Kolubaru. On je zajebant :)
Znaj samo jedno - tad ni Hrvati ni Srbi nisu imali potpuno izgrađeno nacionalno biće, a nije to ni bilo tako vrijeme. Sve su to bile ili vazalne ili poluvazalne države. Takođe, raskol između crkava tad nije bio ovoliki koliki je danas (makar na ovim međuprostorima). Svi su uprađnjavali i slušali vjeru na sebi stranim jezicima.

Kolubara mi se više čini kao Šešeljev omladinac :)

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 12:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
šta reče na dokument autrougarskog popisa?

prelazis na viceve jel... tipicno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 12:40 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Nisam uvjeren. A i na kraju krajeva Mađari i Austrijanci nisu nešto previše razlikovali Slavene.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 13:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
tako piše, u svetskim dokuentima o popisu na tlu evrope

jeste drugi su laici, vi ste specijalisti

od sad pokusaj se voditi dokuentima cime su odredjeni postupci i dela zacementirani za vek vekova u svetskoj istoriji

to je bilo 1850, dakle postojao si koliko i civava na ovim prostorima tad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ceha je napisao/la:
Stavlja kartu na kojoj hr. ide do Bojane, pa tvrdi da je nema od Cetine? =))
totem je napisao/la:
I jos nesto. Ako nisu bili Srbi, kako su se odjednom poceli osjecati Srbima, kada Srbija u tom periodu ne funcionira nikako...Pod Turcima, ne znaju gdje su, a kamoli da imaju mehanizma da infiltriraju agenturu u Crnoj Gori da propagira Srpstvo. Van pameti. Crna Gora je organizirana, pa moze se reci za to doba isuvise dobro.

Za vrijeme Turaka. Katoličanstvo je tada bilo skoro pa zabranjena vjera, nije bilo svećenika, a za ljude koji nisu htjeli preći na islam, bolje bilo kakav "pop" nego hodža.
SPC i ništa više.
totem je napisao/la:
Ja nigdje nisam sporio da na primorju nije bilo ni traga od Srba. Ali sve istocno od Cetinja, i sve sjevernije od Podgorice je bilo naseljeno Slavenima.
Doseljenika je kod Vasojevica . Mahom iz Kosova. Kod drugih plemena je gotovo sve autohtono.
Cak i da si u pravu, da je danasnji zivalj U CG dosao iz Srbije...Onda su to Srbi.
Ali nisu dosljaci.

Ali to "Primorje" obuhvaća i Podgoricu i Cetinje.
Nisam rekao da su se doselili, krivo si me shvatio.
Asimilirali ih Srbi. U pravoslavlju je dobrim djelom vjera=narod, zar ne?
totem je napisao/la:
I Samuil uzeo papsku krunu. Jel bio katolik?
U to doba jos nije bilo razgranicenja Katolicanstvo-pravoslavlje kao danas.
Pokopan na Svetoj Gori. Tamo nisu se ukopavali katolici. Nikada

Nije, ali to nije ni bitno.
Poanta je da se Nemanja krunio po katoličkom obredu jer u Duklji tog doba nije bilo pravoslavnih. Drugo je krštenje, drugo je krunidba.
Nemanja vjerojatno nikad nije bio "preveliki" katolik, starci su mu došli iz Raške bili pravoslavci. Na kraju život je sigurno bio pravoslavac.




Tada nije bilo tako jake distinkcije izmedju katolika i pravoslavaca kao u kasnijem srednjovekovlju, i period nakon toga. A to sto kazes da su ih brojniji Srbi asimilirali...ne mijenja nisto. Imamo na tisucu primjera da su neki asimilirani...i ti isti asimilirani postaju neraskidiv dio nacionalnog tkiva. Prusi recimo....

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 14:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Forumašš je napisao/la:
Nisam uvjeren. A i na kraju krajeva Mađari i Austrijanci nisu nešto previše razlikovali Slavene.




Nemoj braniti Hrvate vise, matere ti.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 16:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21528
totem je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Stavlja kartu na kojoj hr. ide do Bojane, pa tvrdi da je nema od Cetine? =))
Za vrijeme Turaka. Katoličanstvo je tada bilo skoro pa zabranjena vjera, nije bilo svećenika, a za ljude koji nisu htjeli preći na islam, bolje bilo kakav "pop" nego hodža.
SPC i ništa više.
Ali to "Primorje" obuhvaća i Podgoricu i Cetinje.
Nisam rekao da su se doselili, krivo si me shvatio.
Asimilirali ih Srbi. U pravoslavlju je dobrim djelom vjera=narod, zar ne?
Nije, ali to nije ni bitno.
Poanta je da se Nemanja krunio po katoličkom obredu jer u Duklji tog doba nije bilo pravoslavnih. Drugo je krštenje, drugo je krunidba.
Nemanja vjerojatno nikad nije bio "preveliki" katolik, starci su mu došli iz Raške bili pravoslavci. Na kraju život je sigurno bio pravoslavac.

Tada nije bilo tako jake distinkcije izmedju katolika i pravoslavaca kao u kasnijem srednjovekovlju, i period nakon toga. A to sto kazes da su ih brojniji Srbi asimilirali...ne mijenja nisto. Imamo na tisucu primjera da su neki asimilirani...i ti isti asimilirani postaju neraskidiv dio nacionalnog tkiva. Prusi recimo....

Ali je postojala distinkcija između Hrvata i Srba.
Za ovo s asimilacijom kaj si rekao, tu vrijedi ona;
"Crnogorci su Srbi, ali drugačiji Srbi."
Mislim da je iz 18.st-a, no nisam siguran.
Odnosi se prvenstveno na vjeru, to je ta asimilacija.
Nikad CG nisu bili "samo Srbi".
Nigdje nisam rekao da su Srbi (doseljeni) bili brojni ili brojniji. Riječ je o pravoslavnom svećenstvu, ništa više.
Forumašš je napisao/la:
kolubara je napisao/la:
pokazati zvanicnu kartu ...
tisucljetnji san se ostvario tek 1941 ali se kao fol ogradjuju od paveliceve fasisticke tvorevine, te je tudjman licno na mitinzima naglasavao 1990 tisucljetnji san se ostvaruje...
nigde vas nije bilo osim pod tudjim imenom, svidelo ti se ili ne ali tudje sluge...
za njih i ratovali...
1914 da se ne vracamo unazad... dovoljno je i ovo...
dakle sedi, jedan

Hrvatska za kralja Tomislava. Usput da napomenem, vi ste njemu bježali pred Bugarima.

Karta ima grešaka, ova je točnija;
slika
Hrvatska je vjerojatno išla do Neretve, a sigurno je obuhvaćala Posušje i Grude (dio župe Imota).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Ako imate još koju kartu da proširimo vidike :)

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 03 kol 2015, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ma može.


Privitak/ci:
pusacka_karta_svijeta.jpg
pusacka_karta_svijeta.jpg [ 46.28 KiB | Pogledano 8213 put/a. ]

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 04 kol 2015, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ali je postojala distinkcija između Hrvata i Srba.
Za ovo s asimilacijom kaj si rekao, tu vrijedi ona;
"Crnogorci su Srbi, ali drugačiji Srbi."
Mislim da je iz 18.st-a, no nisam siguran.
Odnosi se prvenstveno na vjeru, to je ta asimilacija.
Nikad CG nisu bili "samo Srbi".
Nigdje nisam rekao da su Srbi (doseljeni) bili brojni ili brojniji. Riječ je o pravoslavnom svećenstvu, ništa više.



Sada, vakvi ili onakvi, izjasnjavali su se odvijek kao Srbi. I bili stoljecima kicma Srpstva.
I svi lideri Srba, od tamo vuku korijene.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 14 tra 2017, 15:09 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
Većina onoga što se danas zove Crnom Gorom povijesno gledajući uopće nije Crna Gora. Ovo je zemljovid prave, izvorne Crne Gore. Prije početka širenja na tuđe zemlje u Balkanskim ratovima.

slika

U današnjoj državi Crnoj Gori ima puno općina u kojima se jako malo žitelja smatra Crnogorcima po narodnosti: Rožaje (1.75% Crnogoraca, 17.27% crnogorski govorećih), Plav (6.27%, 14.02%), Gusinje (2.26%), Petnjica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Hrvati Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 07:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Šta vi mislite?

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 07:59 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6813
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
To se pitanje i ne postavlja u ozbiljnom smislu.Pravo pitanje je da li su Hrvati Srbi ?

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 09:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Velika većina jesu.

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 12:38 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Srbi dabome.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 14:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1446
Genetski i povijestno nisu ali su se u zadnja dva stoljeća dragovoljno posrbljivali pa ona trećina stanovništva CG koja se sada izjašnjava kao Srbi zaista i je takva. Kakav je to narod uopće koji se da asimilirati u neki drugi zbog jedne knjige, pa napisao ju i njihov vladar? Kakva je to narodna i nacionalna svijest, kakva je to kultura da te obična knjiga pretvori u tamo nekog stranca? Vrlo su jadan narod ti Crnogorci, nije nikakvo čudo da ne znaju ni tko su ni što su a ni kakvi su. A ako ne znaš ništa od toga onda mogu biti i Srbi, svejedno im je.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Evo recimo Hercegovina..
https://www.google.rs/search?q=%D0%B3%D ... 3NaNOlnLgH

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 18:12 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
Crnogorci su Crveni Hrvati i dinaridi i nakon pada Turaka dobro su se proširili Srbijom jer su visoki i dominantni kao Hrvati, naravno u Srbiji ih nikada nisu prihvatili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 15 tra 2017, 20:48 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Milogorci i Hrvati su braca, i to blizanci, jednojajcani i sijamski, neraskidivi.
Sto se nazoci i po povjesnoj karti iz doba Karla Velikog 814, gde se vidi od tada, ta neraskidiva nit povjesna.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 16 tra 2017, 15:49 
Offline

Pridružen/a: 02 srp 2015, 15:00
Postovi: 258
Pozdrav svima na forumu! :zivili

Registrovan sam već godinama (sa prošlog, crknutog kompjutera još duže) ali sam izbegavao da se mešam već sam samo čitao i pratio ovaj vaš jako zanimljiv forum. :palacgore1

Možda ni sada nisam trebao da se uplićem (to ćete mi sami reći) ali eto, reko', da i ja dam neki svoj minijaturni doprinos ovom forumu u kome sam našao raznih dragocenih i vrednih stvari.

Dakle, kao neko ko je odrastao dole i završio osnovnu i srednju (silom prilika-da nije izbio rat i ja bih odrastao sa vama u divnoj multietničkoj trouglastooblikovanoj pitomini zvanoj BiH), i često je dole (prošle godine sam bio 3 meseca, vratio se u novembru) možda vam mogu malo pomoći u razumevanju specifikuma kakav je, bez sumnje, Crna Gora.

Elem... sve što ću napisati je moje iskustvo i ono što smo mi učili dole i ponešto šta sam nege čuo ili pročitao. Ne tvrdim ništa niti pokušavam ikoga da ubedim u ovo.

Znači, jeste, katoličanstvo je imalo jakog upliva u tadašnjoj Duklji i Zeti (primorsko područje do polovine današnje dubine CG) a u okolini Podgorice ima raznolikih ostataka bogomolja, gradina i građevina najverovatnije katoličkog obreda koje se ne istražuju zbog besparice (koga ovo zanima može naći kolumne Slobodana Čukića na portalu "Vijesti" - mogu okačiti ako neko želi) no severnije od toga nema ništa.

Jeste, Nemanja je imao katoličke početke ali to je bilo jedno doba kada se lomilo u Zeti da li će i dokle katoličanstvo zahvatiti, on se opredelio za istočni obred i osvojio i Rašku i Zetu (danas se ovo jako potencira u modernoj srbofobnoj crnogorskoj istoriografiji u vidu citata da je "Nemanja porušio i popalio sve gradove zetske sem Kotora"). Od tog momenta više nije bilo sumnje šta je odnelo prevagu i uzelo korena.

Mene je čak smaralo koliko smo učili o crnogorskom srpstvu i koliko su Crnogorci "srbastični" (učili smo delove "Gorskog vijenca" napamet, narodne pesme i priče...)... te su tako ostali Srbi prema njima meki, mlitavi, slabašni, tunjavi itd...

Crnogorski prostor je meni zanimljiv sa psihološkog aspekta-naime, istorijski gledano, to je jedan prostor fluidnog osećaja pripadnosti... najpre katolička Duklja, pa fifty-fifty Zeta, pa od 16og veka supersrbastična Crna Gora, te do perioda neutralnosti za vreme komunizma ("jeste, mi smo Crnogorci po imenu a SRbi po veri i jeziku") do perioda povratka supersrbštine tokom '90ih (da ne navodim citate velikosrpske Mila Đukanovia tih godina, možete ih i sami naći na netu) do, na koncu, današnje supercrnogorastične Crne Gore.

Da li su moderni Crnogorci Srbi ili nisu i zašto? Moje neko lično istraživanje i ispitivanje ljudi tamo me je dovelo do činjenice da je tamo narod jako podeljen po tom pitanju:

1. neki jesu Srbi jer su to oduvek i bili - ovi su možda i najveći Srbi od svih i ovog momenta bi uzeli pušku ako bi Srpstvo bilo ugroženo... prilično ih je malo... opština za primer: Herceg Novi

2. neki jesu Srbi ali im je korisnije da se izjasne kao Crnogorci - znam lično ljude koji su treskali šakom o sto i preglasno grmeli o svom srpskom biću koji su odjednom, naprečac, prešli na drugu stranu. U poverenju su mi priznali da im je lakše ovako. Jer, ne znam koliko ste upućeni, to je mala zemlja, svako svakog zna, centar moći privlači ljude da se priklone raznim nagradama (zaposlenje, manje pritisaka, manje mrcvarenja od strane inspekcija i dr)... ovih je prilično mnogo... sutra da Srbija opet postane moćna (što se, doduše, ne čini izglednim), ovi bi opet prvi odirali grla od srbovanja... opština za primer: Nikšić (inače, češće ćete čuti "bolan" u Nk nego igde u Bosni... oko Ct se umesto toga koristi "jadan"... i kad već pomenuh Nk-nikad se ne kačite sa njima :smajl014 )

3. neki su Crnogorci jer su oduvek to bili - bar oni tako tvrde Naročito Cetinjani (iako ima valjda popis iz 1908e kada se 94% izjasnilo kao "najčistiji Srbi")... ovih nema mnogo... opština: rekoh, Cetinje

4. neki su Crnogorci jer je to prilika za novi početak Dakle, za Mila znate ali ne znam da li ste čuli za ljude kao Novak Kilibarda i slični koji su '90ih srbovali do proliva i progonili zametke crnogorstva a sada odjednom prave emisije u kojima dokazuju sve suprotno od onog što su onomad tvrdili (što deluje komično i nije ti jasno kako takvi ljudi očekuju da im iko prizna ikakav kredibilitet). Ovi vide u Srpstvo kao prevaziđen, anahron, necivilizovan, buntovan "gusle & kubura" koncept koji je bilo greška uopšte furati ali se treba u 21om veku, dok još nije kasno, ograditi i distancirati od njega što je više moguće (no i takav je koristan za prebacivanje krivice, lično mi je drug rekao: "Da nije bilo vas Srba bilo '90ih, mi bi već odavno bili Monako na Jadranu"/"Nismo mi krivi ni za šta, Slobo i Srbija su!"). Jer, tom konceptu se prognozira dalja golgota a oni ipak, uz jače natezanje, mogu nekako iskonstruisati novi identitet bez ikakvih dodirnih tačaka sa pomenutim, inkriminisanim, i krenuti čisti i neokaljani u novo jutro, novu Evropu, novi jezik, novu crkvu, novu naciju. Pred referendum 2006e, sećam se Filipa Vujanovića koji je pričao kako "Srbija ima Kosovo kao dugoročni problem koji će se rešiti ko zna kad dok mi nemamo nikakvih problema ni sa kim i možemo nakon referenduma pravo u EU - možda već za godinu, 2007e, 2, max, čisto ta poglavlja da otvorimo radi reda..." ...nekako mentalno izvaditi alku '90ih i prikopčati lanac vremena sa komunizma pravo na 21. vek. Neoliberalizam je superioran, otpor je uzaludan i stoga hvatajmo zadnji voz da se prišlepamo Zapadu! Objašnjenje ovoga leži i u činjenici da ljudi dole nemaju zemljoradnički mentalitet ("imam svoje voćke i nešto svinja i kokoši-neću umreti od gladi!") već život na golom kamenu prisiljava čoveka a se prilagođava i dovija kako da prehrani porodicu i preživi. Ovi su drugi po brojnosti. Opština za primer: Budva

5. neki su Crnogorci jer mrze Srbe i na antisrpstvu zasnivaju sebe i svoj identitet Ovi će vam, raširenih očiju i uz preteranu gestikulaciju pričati o genocidima Srbije nad Crnogorcima ("Nemanja je tu praksu započeo, a otada bezbroj puta kroz srednji vek, pa do ulaska srpske vojske 1918e") kako je g. Sarajlija na Cetinju naivnog (iako je bio jedan od najvećih umova svog vremena) Njegoša ubedio da je Srbin iako Srbi/Srbija/Srpstvo nije pre toga ni postojalo (zamislite Iluminate-e toliko je moćna, organizovana i uticajna bila srpska konspirativna organizacija za nametanje i širenje Srpstva koja je čak i moćno Papstvo, Venecijance i Angle ubedila da pravi mape sa ucrtanim Srbima... volim da slušam ove, često sam deprimiran bednim stanjem svog roda ali ovi me dignu iz depre jer shvatim da smo mnogo jaki i uticajni), kako su tzv. Srbi koji zapravo ni ne postoje ukrali jezik, crkvu i teritoriju Crnogorcima, itd... u suštini, njihove rečenice počinju "mi smo jer/zato što Srbi..." (u suštini, ako im izmakneš Srbe kao osnovu za građu negacije, oni ostaju bez ičeg). Ovih je broj u porastu. Opština za primer: svuda ih ima.

6. neki su Crnogorci jer... pa, kako mi je jedan drug rekao: "Viđi, brate, mi smo bili Srbi, to stoji. Ali više ne želimo da budemo. Želimo da budemo svoji." Ovome sam pružio ruku i rekao "svaka čast". Pošteno. Legitimno. Ovi vas neće gnjaviti prenategnutim pričama i naduvavanjem miniaturnih naznaka. I ovih je broj u porastu i ima ih svuda.

Van kategorije: Bar. Ovde imate interesntne pojave. Imate ljude koji su Katolici, ali nisu Malisori ni Hrvati (da, ima vas na području Bara ali i H.Novog.... no, ne znam da li ste upoznati, najveća je fora bila na prošlim izborima kada je vaša HGI odlučujuće glasove za mandat dobila u Pljevljima i sl mestima na severu gde po popisu nema ni 1 Hrvat-genijalna šema Mila, da dobije mandat za manje para zbog pozitivne diskriminacije... Milo je naprefriganiji političar na Balkanu) već-ponosni Crnogorci! I isti takvi Muslimani (dakle, ne Bošnjaci). Oni vide Bar kao drevnu multietničku sredinu modernog kosmopolitizma i svetle budućnosti. Barski Srbi su među najvećima, otvoreno prkose svima i ne jebu živu silu. Što i nečudi, Barani se kotiraju kao potpuno ludi i izbegavanje konflikta sa njima je nešto što se preporučuje. Važe za najluđe mafijaše, ono "ukrao džip interventnoj (kod vas Hrvata specijalcima iz Lučkog) i vozikao se kroz grad sa laktom probačenim kroz prozor i odvrnutom muzikom do daske".

Šta ja mislim? Mislim da su moderni Crnogorci mešavina Ilirskog, Slovenskog i Arbanaškog življa. Dinarski tip dominantan. Crna Gora se od osnovne pozicije Cetinja sa okolinom udesetostručila i jedina na Balkanu ostvarila velikodržavni san. Ona treba da bude što god želi da bude, to ona sama treba da odabere.

Za mnoge negativne emocije prema Srbiji imam razumevanja-mnogi retardi iz Srbije odu dole i podsmevaju se sa visine "kolpacna vam je ova Crna Gora/vi ste manji od grada u Srbiji/vi ste šaka jada/smešni ste i zaostali sa tim svojim naglaskom, itd" A političari i javne ličnosti Srbije su preterivali sa legendarnim "ako se otcepite-nećete imati hleba", Koštunica je lično nazvao C.Goru "27om izbornom jedinicom" (tako je bila podeljena SRJ, svaka jedinica po pola miliona ljudi). To je uvredilo mnoge jer Crnogorci, bili Srbi ili ne, svoju samosvojnost su sabljom izborili između 2 Imperije (Austrijske i Otomanske) i imali je kad niko ovde nije. To što su to uspeli tako malibrojni im samo služi na čast i diku. Ta ozlojađenost je prisutna kod mnogih i potpuno je opravdana i očekivana.

Ja sam zahvalan Crnoj Gori što je nosila baklju Srpstva i sačuvala ju neugaslom tokom najtežih vremena... doduše, Život je jedna velika ironija pa je i Crna Gora krenula putem sopstvene negacije potezima političara u proteklim godinama ali dobro... ona je svoje obavila, plamičak je prenela, platila na Mojkovcu, dala je Srpstvu najveće velikane (doduše i mnoge unazađivače ali... nema čaše meda bez čaše žuči, jel' tako?) zbog toga je zaslužila poštovanje i zahvalnost, a baklju će dalje preuzeti, izgleda, Bosanci & Hercegovci (ovi Srbijanci mi nešto ne deluju od tog kova, ali možda grešim, vreme će pokazati).

Crna Gora je tlo specifične energije i atmosfere. I verovatno najboljeg humora na ovim prostorima-mada ne leži svakom taj humor i način izražavanja ali vama Hercegovcima je poznat jer verovatno skoro pa isti vašem. U njoj treba živeti da bi se razumela i zavolela, shvatila u svojim specifičnostima i krajnostima.

Nažalost, sa druge strane, Crna Gora je jako, jako bolna tema... ko god je bolje upućen i boravi tamo makar deo godine zna koliko je situacija teška dole... puno je potisnute tenzije i napetosti... sad zapaljivih govora i akcija... unutar jezgra porodice razmimoilaženja i pizme... deca i roditelji, braća između sebe u mnogim slučajevima vide sebe drugačijom nacijom/pripadnosti partiji... za vreme izbora jesenas je situacija bila jako zapaljiva... geopolitiča važnost podiže cenu i ulog u borbi za nju... a, naažalost, građanske, nenacionalne države (države bez većinskoga naroda) na Balkanu su one nad kojima večito visi Damoklov mač... podeljenost unutar samih porodica, podeljenost unutar nacija, priličan procenat manjina, jak uticaj komšija... tužno je što postoji prilična verovatnoća da će biti sukoba... :sad

Vas Hrvate mnogi simpatišu i vide kao uzore (EU, NATO, turizam na višem nivou, više plate...)... imate određenog prostora za uticaj...

Eto, možda sam malo doprineo a možda sam samo u zabludi i ne treba više da vam dosađujem. Živeli :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 16 tra 2017, 16:32 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
CG ce biti podeljena, izmedju Milogoraca dukljana, centralni deo, Srba HN, i Boka, te sever od Mojkovca Pljevlja do Andrijevice i Berana (bez Rozaja, Plava, Gusinja, Ulcinja, Tuzi, malisorije), sto ce sipke jamiti, i ako ce, nije steta, a ni greda. Tko ih hebe, otpad i deponija.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 16 tra 2017, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
KiM je napisao/la:
CG ce biti podeljena, izmedju Milogoraca dukljana, centralni deo, Srba HN, i Boka, te sever od Mojkovca Pljevlja do Andrijevice i Berana (bez Rozaja, Plava, Gusinja, Ulcinja, Tuzi, malisorije), sto ce sipke jamiti, i ako ce, nije steta, a ni greda. Tko ih hebe, otpad i deponija.
slikaPrestani srati.

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 16 tra 2017, 20:41 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
http://www.nspm.rs/hronika/miras-dedeic ... alphabet=l

Raspop jede gnjile kruske, i to one ranke, karamanke, za kacu izgnjecano gnjile......
Hronika
Miraš Dedeić: Sveštenici SPC su apostoli zla - koriste okupacione akte Nemanjića da se predstave kao vlasnici naše baštine

Iako Crnogorska Pravoslavna Crkva predstavlja kontinuitet paravoslavlja u zemlji, nosioca vjerskog autoriteta, još od vremena Crnojevića, i tumača pravoslavlja, čije je pravo na korišćenje naših crkava neporecivo”, navodi u saopštenju.

Mitropolit Mihailo navodi da Beogradska patrijaršija podstiče velikosrpski nacionalizam i njegov radikalni oblik šovinizam, uperen protiv Crne Gore, Crnogoraca i svega crnogorskoga.

„Svještenici su im apostoli zla i mržnje koju siju na sve strane po našoj zemlji. Ona je i organizacija koja služi za bogaćenje beogradskih popova, rasprodajom naše crkvene imovine, našim neprijateljima, i nesmetano protivustavno bavljenje politikom u Crnoj Gori. Beograd je koristi za sprovođenje spoljne imperijalne politike pozivajući se na pravoslavlje, i predstavljajući se kao vlasnik crnogorske pravoslavne baštine, zasnivajući takvu tvrdnju na okupacionim aktima Nemanjića i svetosavlju. Ta crkva u svetosavlju nalaze temelje antievropske politke, koju najerava da nametne Crnoj Gori kao obrazac duhovnoga i političkoga ponašanja, i suprostavi je Evropi i svim evropskim vrijednostima. S osloncem na Srbiju i Republiku Srpsku, ugrađuje pravoslavni fundamentalizam u svijest prostoga svijeta, gradeći od crkve moćan politički subjekat koji se nameće kao zaštitnik srpskih interesa”, navodi u saopštenju.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 21 kol 2018, 21:40 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2842
Kratka povijest Crne Gore.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jesu li Crnogorci Srbi?
PostPostano: 22 kol 2018, 04:05 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
bobanovski je napisao/la:
Crnogorci su Crveni Hrvati i dinaridi i nakon pada Turaka dobro su se proširili Srbijom jer su visoki i dominantni kao Hrvati, naravno u Srbiji ih nikada nisu prihvatili.


Nije sto posto ali na dobrom si tragu, dinarci većinom jesu Hrvati i obratno.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 779 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 32  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 38 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO