HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 04:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2945 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 118  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6242
Lokacija: Izvan sebe
Svi su mentalno zaostali, nacionalisti, razbijaci i potkopaci bih, neodgojeni, neobrazovani, nedemokrati, umobolni, jer njihovi argumenti su bezvrijedni, treba im tutor, jer neznaju sta je dobro za njih i njihov narod, samo je ona eticka i intelektualna mjera, po kojoj bi se morali ravnati.
A jeste li vidjeli kako je samo nisko pala, kada sam je isprovocirao, propala je tri sprata ispod podruma.Odjednom spao sav lak i politura i ostala cista sirovina.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
Sve to se da podvesti pod 50 nijansi zelene.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
S gospodom komuniciram gospodski a sa sirovinama po zasluzi. I nie ovo ništa novo ni propadajuće u mom forumskom opusu. Sa Srbima pojedinim ovako sam godinama komuniciralaaa.
Jedino jeste znak, koliko ste mi VI pojedini pali u očima tkz; Hrvati.
Sad ima forumskih Srba par levela iznad vas... koje poštujem. Za nepovjerovati :D
Vujo je bolji čovjek od dudu-a. Tip otvoreno mrzi i podjednako. Nacionalista i četnik mladi :D
No meni u očima trenutno dingospo za dudu-a. A tako si mi ljubice biooo dragggg :(

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Ја сам поносни Босанац и Херцеговац.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Old Fridolin je napisao/la:
Svi su mentalno zaostali, nacionalisti, razbijaci i potkopaci bih, neodgojeni, neobrazovani, nedemokrati, umobolni, jer njihovi argumenti su bezvrijedni, treba im tutor, jer neznaju sta je dobro za njih i njihov narod, samo je ona eticka i intelektualna mjera, po kojoj bi se morali ravnati.
A jeste li vidjeli kako je samo nisko pala, kada sam je isprovocirao, propala je tri sprata ispod podruma.Odjednom spao sav lak i politura i ostala cista sirovina.


Što se tebe tiče strvino matora, draži mi je zemo MAtemma iako je bio na kakvoj ćuki i granatirao Śeher uz brlja - doping nego ti.
Em si glup, em si polupismen, em glumataš a kad si u Šeheru vjerovatno Vartom mlatiš i glumataš Bosanca. Ljigo.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
S poštenim svijetom nemam problema, imam samo s lijevim i desnim muslimanskim nacionalistima koji žele anulirati moj narod najprije politički, a onda i fizički i to u kontinuitetu 25 godina. Kad prestanu s tim i kad se trajno razgraničimo možemo biti ok susjedi ako se previše ne radikaliziraju, pa HV bude prisiljen intervenirati.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Agathonikos je napisao/la:
Ја сам поносни Босанац и Херцеговац.


Čak i s vama i pored dugogodišnjih nesuglasica prije bi prijateljsku kaVu popila, nego sa ljigavcima pojedinim. Znam što mislite. Bez uvijanja; )

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Kafa je lep napitak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Pa bre, u ovu zemlju šta god da se dogadja, roštilj radi! Ovolika propas', ovolika nesreća, a roštilj radi!

To je lepo Pantiću, i treba da budeš pošten. Samo ne treba ići u krajnos'!

Đole, uglavi ti s'njega, a meni uglađenos nalaže da se pozdravim s'muziku.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6242
Lokacija: Izvan sebe
SarajkaDjevojka je napisao/la:
S gospodom komuniciram gospodski a sa sirovinama po zasluzi. I nie ovo ništa novo ni propadajuće u mom forumskom opusu. Sa Srbima pojedinim ovako sam godinama komuniciralaaa.
Jedino jeste znak, koliko ste mi VI pojedini pali u očima tkz; Hrvati.
Sad ima firumskih Srba par levela iznad vas... koje poštujem. Za nepovjerovati :D

Nikad se ni na forumu, ni u realnom zivotu nisam ni sa kim mjerio i potpuno mi je svejedno sta neko misli o mene.Ako se sa nekim mjeris i usporedujes, automatski padas u opasnost od toga da dobijes razlicite komplekse, koji iskreno receno samo smetaju u zivotu.
Potpuno je jasno da ima onih koji su mladi, stariji, ljepsi, pametniji, siromasniji, bogatiji, utjecajniji ili bez utjecaja. Moduse i kategorije mozes prosiriti u kojem god pravcu hoces, to ama bas nista ne znaci.
Prije 4-5 godina sam upoznao covjeka koji je tecno govorio 14 jezika. Od toga je znao izuzetno dobro pisati engleski, francuski ( to mu je bio maternji jezik- u smislu da mu je majka bila francuskinja), arapski, njemacki. Radio je na porti i imao satnicu od 9 eura i 50 centi.
Bio je iskompleksiran, jer dolazi iz afrike i crnac je. Trebalo mi je dvije godine sa njim da hodam i da ga podsticem da ide da trazi bolje placeni posao, jer je to po mome misljenju zasluzio, tri puta je pobjegao sa razgovora, na kraju smo uspjeli da radi na recepciji jednog poznatog hotela u Münchenu, sto je po mome nekompetentnom misljenju daleko ispod njegovih sposobnosti i kvaliteta.Ako bi se ja slucajno poredio sa njim, sto naravno ne cinim, ja nebih zasluzio satnicu ni od tri eura.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Da se vratimo na temu. Sarajka je nekad voljela ovog izvođača.


_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 12 lip 2017, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6242
Lokacija: Izvan sebe
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Old Fridolin je napisao/la:
Svi su mentalno zaostali, nacionalisti, razbijaci i potkopaci bih, neodgojeni, neobrazovani, nedemokrati, umobolni, jer njihovi argumenti su bezvrijedni, treba im tutor, jer neznaju sta je dobro za njih i njihov narod, samo je ona eticka i intelektualna mjera, po kojoj bi se morali ravnati.
A jeste li vidjeli kako je samo nisko pala, kada sam je isprovocirao, propala je tri sprata ispod podruma.Odjednom spao sav lak i politura i ostala cista sirovina.


Što se tebe tiče strvino matora, draži mi je zemo MAtemma iako je bio na kakvoj ćuki i granatirao Śeher uz brlja - doping nego ti.
Em si glup, em si polupismen, em glumataš a kad si u Šeheru vjerovatno Vartom mlatiš i glumataš Bosanca. Ljigo.

Ti si gospojice sigurno dovoljno kompetentna, da mozes procjeniti koliko sam glup.Bas mi je drago.
A sada si dala jedan perfektan primjer uvlacenja u guzicu, kada si uporedila Matemma i mene. A nas kritiziras za surovanje sa srbima.
sto se tice glumatanja tu si potpuno u pravu, tu smo skoro jednaki.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 14 lip 2017, 06:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
ljigvstina muslimanska izvire i iz doticne bule, koja na sve nacine pokusava da razdvoji nesto sto je odavno razdvojeno, hrvate i srbe u bih, kako bi njihov mudzahedinsko isilovsko turski pokret bio jaci a srpska toboz slabija...

ko da srpska zavisila od rvata...

zna se da zg krvnicki se odnosi prema srbima od pamtiveka, a u bih srbi su hrvtim spasavali guzice, od njihove bratije obrezanih kad su ih povampireni klali

posle tog zuluma gde se u sarajevu samo optuzuju hrvati, kacuci im epitete ustasa, doticna pokusava ovde da licemerno usdi toboz neku sradnju i ljubav snjim a sve samo zbog kompleksa i mrznje prema srpskom narodu


nema potrebe primati se na ono sto izgovori bakirova nesretnica


od onog dana kada mu je babo potpisao kutierov plan u martu 1992 (koji je ispao deset puta bolji po turke nego dejton, mada je dejton otprilike to, ali losiji po turcina a veca ovlscenja srbinu od kutierovog ) i potom na to pljunuo potvrdilo se ono narodno

U TURCINA VERE NEMA!

bagra ljigava, koja dogovar i potpisuje jedno a posle....

od tog dana su oni obicna gov.na, koja su najveci krivac za rat u bih, a pogotovo ono iz haga u koji su se toliko kleli, dokzano je d je tzv armij bih grnatirala svoje civile i polozaje unprofora rdi propagande!

sta drugo reci, osim ***.a


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 14 lip 2017, 16:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Dotična je potpala pod uticaj svojih neispunjenih snova pa sad žestoko bičinguje i istresa pepeljaru svojih kompleksa kako bi prikrila nedovoljnu količinu femininiteta pred izazovima koji joj se nameću (jedan od tih izazova sam i ja). :zubati :whistling

Da se vratim na temu. Bošnjaci polažu svoju nadu u to da će Hrvati, u slučaju rata, ponovo stati na bošnjačku stranu i to nakon ukidanja trećeg entiteta i onemućavanja raznih drugih prava, a koje Hrvatima i po evropskim pravilima pripadaju (poput prava na kanal na hrvatskom jeziku recimo).

Od tih vlažnih snova u satenu i mlijeku od kokosa nema ništa jer su svi u BiH, ne samo Hrvati, shvatili da svako za sebe je najbolja opcija. Može s vremena na vrijeme u nekim zajedničkim interesima da se desi podudaranje na obostranu korist i zadovoljstvo (što ja lično, u okviru misije širenja pozitivnih vibracija, priželjkujem :whistling), ali da se desi veliko sveopšte opštenarodno spajanje po svim parametrima svih naroda i narodnosti naše nam drage i mile BiH e to nije moguće pošto prošlo je vrijeme lažnog bratstva i jedinstva.

Jedino čemu danas treba ići jeste pozitivna kompeticija tj. da se takmičimo u npr. ko će više stranih investitora dovesti ili ko će napraviti bolje uslove za otvaranje (početno) malih firmi.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 22 lip 2017, 14:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27395

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 26 lip 2017, 10:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27395
Citat:
Dosje Herceg – Bosna: Niti je bila država niti se željela odcijepiti
BiH je 1992. opstala zahvaljujući Hrvatima, no Izetbegović mimo njih pregovara s JNA

Autor Davor Ivanković / Večernji list


Žalbeni postupak na suđenju hrvatskoj šestorci iz BiH u Haagu opet je aktivirao interes šire hrvatske javnosti za ratna zbivanja u BiH i postojanje Hrvatske zajednice Herceg-Bosne. Haaški je sud šestoricu bh. Hrvata u svibnju 2013. nepravomoćno osudio na kazne od 10 do 25 godina zatvora zbog zločina nad muslimanima tijekom rata u BiH, a kazne su bile rigorozne jer im se sudilo na osnovi udruženog zločinačkog pothvata. Hrvatska, kao i prije, kampanjski se sada zabrinula, jer prođu li bh. Hrvati i u pravomoćnoj presudi kao i u prvostupanjskoj, to će zakomplicirati i položaj RH, koja ostaje izložena optužbama da je provodila i agresiju na BiH. Postoji nada da ta presuda bude i drukčija, jer promijenile su se okolnosti, a obrane aktivno objašnjavaju apsurde iz prve presude, gdje se bh. Hrvati primjerice optužuju i za agresiju na vlatsiti teritorij!? Što je, dakle, bila HZHB, ili kasnije preimenovana u Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu, koja je i formalno ugašena nakon rata i potpisa u Daytonu. Je li bila država, paradržava ili tek svojevrsna zajednica općina koje su formirale obrambeni savez radi opstanka. To relevantno istražuje i govori vojni povjesničar Davor Marijan iz Hrvatskog instituta za povijest, dugogodišnji istraživač Vojnog arhiva MORH-a i arhiva Hrvatske izvještajne službe (HIS-a). Dovršava novu knjigu posvećenu baš hrvatskim zajednicama u BiH u vrijeme rata. Da bi se danas shvatili događaji i razlozi osnivanja HZHB-a, valja objasniti kontekst tog vremena, početka 90-ih.

U BiH pobjedu na izborima odnose nacionalne stranke. I sve tri različito gledaju na budućnost BiH. Muslimanska elita koja preuzima vlast i ima jaku vjersku crtu, formirana je u razdoblju komunizma i tada je bila izrazito prosrpska. Hrvati elite nemaju, uglavnom zato što političkog hrvatstva nakon 1945. u BiH nema, ono je potpuno zatrto. Tko želi biti Hrvat, ide u Hrvatsku, kaže Marijan. Objašnjava da tada postoje tri strategije, Srbi žele Jugoslaviju jer to odgovara njihovu projektu svih Srba u jednoj državi, a Hrvati su tu najslabije organizirani i točno se na njima vidi što im je učinio komunizam. Oni su najmanji od tzv. konstitutivnih naroda, što je ionako bila floskula u BiH, premda zapisana u Ustavu. Stoga Hrvati lutaju 1990-ih. Prvi predsjednik HDZ-a bio je Davorin Perinović, koji je bio više Srbin nego Hrvat. Zamijenio ga je nesretni Stjepan Kljujić, što je bilo daleko od elite. No, Sarajevo i nije bio prostor gdje bi se ta elita formirala, jer su Hrvati tamo malobrojni, a kad si u manjini prilagođavaš se većini. I tako se u HDZ-u BiH dogodio i rascjep koncepata između sarajevskog kruga Hrvata i hrvatskog kruga iz rubnih općina gdje su Hrvati većinsko stanovništvo.

Godinama se, međutim, i medijski i politički pažnja davala sarajevskom krugu, kao da su oni autentični zagovornici hrvatstva u BiH. – Položaj Hrvata u BiH ne gleda se kroz osobu Kljujića i Ive Komšića, nego kroz poziciju Mate Bobana, koji jest iz hrvatske sredine, a oni nisu. I danas je to na djelu, pa se nimalo ne čudim inicijativama Katoličke crkve u Sarajevu. To je mentalitet “zimije”, što je turski termin, to je hrvatstvo fra Anđela Zvizdovića, a označava uvjete pod kojima se na islamskom prostoru tretira katolička manjina – šuti, pusti me da živim (nacionalna mimikrija). To je osoba koja plaća harač, šuti, donekle je zaštićena i to i danas gura sarajevska biskupija, kaže Marijan. Hercegovačko je svećenstvo bilo drugo, ono je stalo uz HVO, a ovi nisu, kaže. Ima dojam da su “ovi u Sarajevu stali uz svoje nekretnine, a drugi uz svoj narod”.

Petkovićeva obrana: Nije bilo etničkog čišćenja u Herceg Bosni

Stoga se i dogodilo da su Hrvati bili više okrenuti prema Zagrebu. U BiH je 1991. jedino postignut konsenzus nacionalnih stranaka o tome da dobiju izbore. Podijeljena je vlast, promijenjen ustav, gdje su tri naroda s jednakim pravima, što se često zaboravlja, bez obzira na njihovu brojnost. Iskristaliziralo se da muslimanska elita želi i cilj joj je da BiH postane nacionalna država muslimanskog naroda. Marijan to razumije, no postoje druga dva naroda koji se s time nikako ne mogu složiti. Muslimani su 1990. bili najbrojniji, no ipak manje brojniji od Hrvata i Srba zajedno. Hrvati i Srbi su u političkom smislu bili bliži jedni drugima, jer ni jedni ne žele centraliziranu državu.

Labava zajednica općina

Zašto uopće dolazi do osnivanja Herceg-Bosne? Nažalost, kad se čita bošnjačka publicistika i optužnica iz Haaga šestorki, to je isto štivo. Zajedničko je da se potpuno zanemaruje tadašnje stanje u BiH. Godine 1991. dogodio se rat u RH, a BiH sudjeluje u tom ratu. Veliki dio napada na RH odvija se iz BiH, veliki broj Srba mobiliziranih u JNA (banjalučki korpus, istočna Hercegovina i dio teritorijalne obrane BiH) sudjeluju u ratu protiv RH. Dakle, čuvena izjava Alije Izetbegovića kojoj mnogi aplaudiraju “ovo nije naš rat”, napisana je i izrečena da se ne zamjeri JNA i Srbima. U tim okolnostima dolazi do stvaranja onoga što se naziva Hrvatska zajednica Herceg-Bosna.

Ona je, za Marijana, ali i za primjerice Ivića Pašalića, tadašnjeg savjetnika Franje Tuđmana, bila i ostala zajednica labavo povezanih općina. – Svatko tko tvrdi da je ona bila država ili laže ili ne razumije stvari. I čak kad se kasnije proglasila republikom, u kolovozu 1993., to je bio odraz onih pregovora (Owen-Stoltenberg), kada je u jednom trenutku Izetbegović donekle prihvatio da se BiH formira kao unija triju država, smatra Marijan. Ni zajednica, ni republika HB nisu imale ustav, što je ključna stvar da biste imali državu. Reći da su Hrvati i Srbi napravili istu stvar, a Srbi su već 1991. na 1992. proglasili državu i napravili sve akte, donijeli sve zakone koji je i definiraju kao državu, jest blago rečeno zlonamjerno. HB je, smatraju i Marijan i Pašalić, nastala iz nužde jer je potpuno zakazala središnja vlast, a ponovimo, BiH je aktivno uključena u projekt i rat protiv RH.

Zanimljivo, HZHB nastaje na isti dan kad se u Hrvatskoj smatra da je formalno pao Vukovar i tu se vidi potpuni slom jugoslavenske konstrukcije. Hrvatske općine koje su naslonjene na RH pokušavaju formirati svoju obranu i pripremaju se za rat u BiH, koji počinje u travnju 1992. BiH je ostala kao zemljopisno politički pojam, a opstala je zahvaljujući Hrvatima. No, tada Izetbegović i dalje pregovara s JNA, mimo Hrvata. Igra svoju igru, prigrabio je dužnost predsjednika Predsjedništva premda Marijan misli da, kada su iz njega izašli predstavnici Srba ono više nije imalo legitimitet. I što se događa – srpske snage počinju čišćenje istočne Bosne, u čemu najvećim dijelom i uspiijevaju, zauzimaju prostor duž Drine i počinju čišćenje dijela Bosanske krajine.

Ključne tri točke

Hrvati iz BiH uz pomoć RH uspijevaju tada obraniti prostore i omogućuju da BiH teritorijalno prežive na tri točke. Prva je Šuica - Livno. HVO je izgubio na Kupresu, no pokušaji proboja Srba preko Livna ne uspijevaju. Praktično istodobno oko 10. travnja u Hercegovini kreće napad 4. vojne oblasti JNA s ciljem da izbije na Neretvu. Zaustavljaju ih hrvatske snage na području Čapljine i Stoca. To je bila druga točka, istočna, a na sjeveru je bilo selo u općini Bosanski Brod, Gornje Kolibe, gdje su 16. na 17. travnja 1992. HV i HVO zaustavili pokušaj tuzlanskog korupsa da izađe na rijeku Savu. Tu je stvorena osnova na tri točke za formiranje teritorija na kojemu će kasnije muslimani napasti Hrvate. Državni sustav BiH se raspao i nastala je HZHB kao zajednica općina, što je imalo osnova i u ustavu BiH koji dopušta udruživanje općina. I stoga neki pravnici tvrde da je HZHB bila legalna, ističe povjesničar Marijan.

U Haagu je Ciril Ribičić primjerice tvrdio da nije, ali Mato Arlović da jest. Kasnije je započeo rat Hrvata i Muslimana, no u svemu je očito da gdje god su bili Hrvati u većem broju, oni su pružili otpor Srbima. I kad se pogleda na karti gdje se sve Hrvati brane kao najmalobrojniji, to je i danas fascinantno. Proizvod toga je da Hrvata danas u BiH ima tamo gdje je bio HVO, a tamo gdje ga nije bilo više nema ni Hrvata. Od ljeta 1992. se i muslimani uključuju u HVO.

Istodobno, mjesta gdje su muslimani većina (Doboj, Stolac, Vakuf) padaju često i bez ispaljenog metka. Danas se može reći da Hrvati nisu imali izbora, braneći sebe tada brane i BiH, dok Izetbegović pregovara s JNA i sprečava otpor i stornira čak naredbe svojih zapovjednika o otporu Srbima. Muslimani počinju nabavljati oružje, koje najvećim dijelom stiže preko Hrvatske. Izetbegović, na sastanku s Tuđmanom u Zagrebu 21. srpnja 1992. doslovno priznaje, “s obzirom na to da vi imate više oružja, možete što hoćete”. No, u jesen 1992. počinju prvi sukobi Hrvata i muslimana, nakon što su muslimani skupili oružje. Kasnije to Izetbegović otvoreno kaže, da “od količine oružja ovisi njegova vizija BiH”. Muslimani su vrlo brzo shvatili da Srbima ne mogu vojno ništa značajnije učiniti. No, s Hrvatima su bili izmiješani i gledamo li 1993., kada izbija hrvatskio-muslimanski rat. Muslimani postižu velike uspjehe u središnjoj Bosni, Konjicu primjerice, znači na području gdje su izmiješani s Hrvatima i gdje ne postoji kontinuirana crta razdvajanja. Tamo gdje je ta crta postojala, ne uspijevaju prodrijeti. Na kraju, Washingtonski sporazum se i potpisuje u trenutku kada je Izetbegović shvatio da ne može uspjeti riješiti do kraja središnju Bosnu. Jer se u veljači 1994. njegov treći korpus Armije BiH raspada, jer kampanja traje predugo, a otpor Hrvata je prejak, što dokazuju i dokumenti. Lašvanska dolina je bila u istom položaju, izolirana i odvojena, poput muslimanskih enklava u istočnoj Bosni, koje su na kraju pale, ali hrvatske enklave nisu. Istina, enklave Žepče i Kiseljak bile su dijelom naslonjene na Srbe preko kojih je stizala pomoć, no to se puno plaćalo.

Izetbegovićev koncept

Dakle, HB, drži povjesničar, nije bila država i ne postoji ni jedan akt gdje stoji da se ona želi odvojiti od BiH. Niti je Franjo Tuđman htio odvojiti HB. On je smatrao, potpuno opravdano, da BiH bez jamstava okolnih susjeda nije održiva. A Srbi su prekršili to jamstvo. U uvjetima kada jedan susjed dovede u pitanje teritorij BiH, što ostaje drugom, pita se Marijan. Objašnjava da se Izetbegović zalagao za tzv. građansku opciju u BiH, s ciljem da većina dominira. Jedan čovjek, jedan glas bila je opcija Miloševića na razini Jugoslavije, a Izetbegovića na razini BiH. To jest normalan način funkcioniranja u građanskoj državi, ali u višenacionalnoj nije. Tuđman prihvaća realnost i njegova se politika prema BiH formira u okvirima šire politike, a međunarodna zajednica već u startu BiH tretira kao problem koji se treba riješiti na isti način kao problem Jugoslavije, dakle podjelom.

No, problem je što u BiH ne postoje granice. Postojao je Vance-Owenov plan, ali muslimani su ga odbijali i na koncu su tu uniju tri republike uništili Amerikanci. Mate Boban je, kaže, proizvod rata. I bio je nedorastao toj funkciji, tvrdi Marijan te dodaje da je i HVO više bila milicija, obrambena formacija koja je pokušavala braniti svoj prostor, a ne vojska. I povjesničar Ivo Lučić dokazuje da je riječ tek o obrambenoj zajednici. – To jasno potvrđuju svi dokumenti od osnivačkog akta pa do posljednje odluke koju je ta zajednica/republika donijela. U Odluci o osnivanju naglašeno je da će HZHB „poštovati demokratski izabranu vlast Republike BiH sve dok postoji državna nezavisnost BiH u odnosu na bivšu ili svaku drugu Jugoslaviju”.

Danas se zna da je RH u odnosu prema HZHB pazila da ne ugrozi svoj interes, što je imalo i dobrih i loših strana. U studenom 1991. postojala je jedna struja koja je pokušala proglasiti pripajanje RH, no Tuđman nije pristao. Dakle, HZHB je uvijek funkcionirala u okvirima BiH. Isto tako, koliko god da je RH pridonijela opstanku hrvatstva u BiH, i Hrvati iz BiH dali su svoj oboj ratu za opstanak RH. Prema vojnom registru, u ratu u RH sudjelovala je 41 tisuća osoba rođenih u BiH. HVO je pak, po procjeni, imao oko 45.000 ljudi, a dugo je bio vojska s najvećim brojem pripadnika drugih nacionalnosti. Značajan postotak Bošnjaka bio je u operativnim zonama jugoistočna Hercegovina i Bosanska Posavina. U OZ Srednja Bosna nije bilo Bošnjaka, a u sjeverozapadnoj Hercegovini značajniji ih je postotak bio u brigadama Petar Krešimir IV iz Livna, Rame i Prozora. Početkom lipnja 1993. brigada Rama imala je u svojem sastavu 23,3% muslimana u brigadi. Brigada Petar Krešimir IV 24,85%, a brigada Kralj Tomislav iz Tomislavgrada, Kupresa i Posušja 9,69% muslimana.

Napadi na Hrvate

U travnju 1993. Armija BiH napada Konjic, događa se pokolj Hrvata u Trusini, no istog dana događaju se i Ahmići, za koje naprotiv svi znaju. Ahmiće su posebice Britanci eksploatirali do besvijesti kako bi dokazali da u BiH rat vode svi protiv svih. I to postaje opterećenje za RH. Nekoliko puta se HVO koncentrirao da riješi neka područja, no akcije su svaki put prekinute iz Zagreba. I onda se dogodila eskalacija muslimansko-hrvatskog sukoba u ljeto 1993., pa je RH bila prisiljena aktivirati pomoć i u srpnju 1993. počinje angažman HV-a, kad su stvari otišle kvragu. Dana 30. lipnja došlo je do izdaje muslimana u HVO-u koji prelaze na drugu stranu i pada sjeverni logor, a mnogi Hrvati bivaju zarobljeni. Tako je palo i Podveležje bez ispaljenog metka. Nakon tog događaja HVO više nema izlaza i krenuo je razoružati sve muslimane unutar HVO-a, a nastaju i logori za zarobljenike. Razlika između muslimana i Hrvata tada je u tome da je Armija BiH provodila temeljito etničko čišćenje Hrvata u BiH s namjerom da stvori svoj prostor, a Hrvati su na to reagirali zato što nisu imali izbor, smatra povjesničar Marijan.

Nažalost, morali su razoružati i zatvoriti oko četiri tisuće vojnika na području od Mostara do Stoca. I onda svi znaju za Dretelj, Gabelu, Helidrom, premda je bilo i daleko gorih stvari na muslimanskoj strani. – Nigdje se okrutnost HVO-a ne može mjeriti s onim što su muslimani radili Hrvatima u Bugojnu i Konjicu, kaže. Istina, HZHB je imala i svoje oznake, zastavu i grb, dokumente, registarske pločice, ali je i u službenim dokumentima u zaglavlju pisalo “Bosna i Hercegovina”. HZHB nestaje s potpisivanjem Washingtonskog sporazuma, kad su se Amerikanci napokon umiješali da zaustave rat 1994. Marijan ističe mnoge apsurde tog doba. Hrvati su odlučili na referendumu o nezavisnoj BiH, a time su zapravo pomogli da se nadglasa jedan od konstitutivnih naroda, a to su Srbi. To je kontekst, da su sva muslimanska preglasavanja Srba 1991. postignuta uz pomoć Hrvata. Izetbegović je Hrvatima bio obećao “njihovu državu”, on je, pokazalo se, obećavao sve, no lagao je.

U intervjuu pred smrt čak je priznao da je njegova taktika bilo laganje.
A strategija stvaranje muslimanske države od BiH. Dakle, bez analize lika i djela Izetbegovića, kojemu ću Marijan, kaže, posvetiti posebno poglavlje u novoj knjizi, ne može se shvatiti ni muslimansko-hrvatski rat niti rat u BiH. On je ključ cijele priče jer Izetbegović vara, za razliku od Tuđmana, koji nije imao dvoličnu politiku prema BiH. – On je glasno i jasno govorio što misli o BiH, jednostavno nije vjerovao u BiH i danas se možemo samo pitati je li u tome bio u krivu.

No, bez obzira na to mišljenje, podržao je granice BiH. Volio bih vidjeti dokaze da je činio drukčije, kaže Marijan. U današnjem obrascu ponašanja državnih vlasti BiH on može prepoznati nastavak Izetbegovićeva ratnog obrasca. U pravosuđu BiH za Hrvate vrijedi jedan obrazac suđenja, za muslimane drugi.

Da se Hrvatima sudi po lošijem zakonu koji govori o zapovjednoj odgovornosti i udruženom zločinačkom pothvatu, a Bošnjacima za individualnu odgovornost. I to je onda država, zaključuje Marijan.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 27 lip 2017, 19:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ako ste blizu ne zaboravite.

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 29 lip 2017, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27395
Cijeli koncert:


_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 30 lip 2017, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jel tko bio na Markovom koncertu u Novom Travniku ? Da prepriča doživljaj.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 25 stu 2017, 12:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2014, 21:01
Postovi: 1588
Ne treba nasedati na propagandu EU medija u regionu. HB ne gubi ništa u oba slučaja.
Ako šestorku osude, onda ''HB zločinci'' moraju pojačati saradnju sa nama ''genocidašima'', dakle sila osovine Dodik-Čović mora biti još jača, jer će u Hrvatskoj promuslimanski lobi predvodjen Mesićem i onim ****** što glumi ustašu biti dominantan.
Ako šestorku oslobode, onda Čović i ekipa imaju otvoren put ka konačnom odnosno zvaničnom stvaranju entiteta Herceg Bosna, čak i bez velike pomoći Hrvatske.
Zato je zapad u problemu, šta god da urade pogrešiće.

"Neizvesnost i zebnja" u Zagrebu zbog presude u Hagu
Haški tribunal izreći će sledeće srede pravosnažnu odluku u slučaju "Prlić", koju Hrvatska očekuje sa mnogo zebnje i neizvesnosti.

IZVOR: TANJUG SUBOTA, 25.11.2017. | 11:25
Podeli
Ilustracija: Thinkstock
Ilustracija: Thinkstock
Od te presude zavisi da li će nekadašnji državni vrh Hrvatske biti proglašen odgovornim za učešće u zajedničkom zločinačkom poduhvatu i zločine nad muslinama u takozvanoj "Herceg-Bosni".

Ukoliko Žalbeno veće tribunala potvrdi navode prvostepene odluke, to bi bila prva presuda kojom je hrvatskom političkom i vojnom vrhu pripisana odgovornost za "zajednički zločinački poduhvat".

Hrvatska bi zbog toga, kako pišu tamošnji mediji, mogla da doživi težak finansijski, ali i moralni udarac.

Uz isplatu brojnih odšteta raseljenim i proteranim civilima, ta presuda bi u Hrvatskoj mogla da poljulja stav o "Domovinskom ratu", koji u toj zemlji inače propisuje i posebna saborska Deklaracija.

Naime, reč je o slučaju u kojem je prvostepenom presudom Tribunala iz 2013. godine šest bivših visokih funkcionera takozvane republike "Herceg-Bosna" i Hrvatskog saveta odbrane (HVO) osuđeno na ukupno 111 godina zatvora zbog zločina nad muslimanima u BIH u okviru "udruženog zlocinackog pothvata" u kojem je učestvovao i deo političkog i vojnog rukovodstva Hrvatske, uključujući i predsednika Franju Tuđmana.

Cilj toga udruženog zločinackog pothvata, prema zaključku prostepene presude, bio je uspostavljanje hrvatskog entiteta u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. godine i njegovo spajanje sa Hrvatskom, kako bi se ponovo ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda u slučaju raspada BIH, odnosno da on postane nezavisna država unutar BiH tesno povezana s Hrvatskom.

Prvostepenom presudom iz 2013. godine Haški tribunal je osudio na 25 godina zatvora bivšeg predsednika vlade "Herceg Bosne" Jadranka Prlića.

Bruna Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića osudio je na po 20 godina zatvora, Valentina Ćorića na 16, dok je Berislavu Pušiću izrečena kazna od 10 godina zatvora.

Tom presudom izrečeno im je ukupno 111 godina zatvora za zločine protiv čovečnosti, kršenje zakona i običaja ratovanja i Ženevskih konvencija u periodu od 1992. do 1994. godine u BIH.

U martu ove godine, Tužilaštvo Haškog tribunala zatražilo je od Žalbenog veća im izrekne duplo više kazne i pravosnažno ih osudi na ukupno 220 godina zatvora.

Kako su naveli tužioci u završnoj reči, zločini nad bosanskim muslimanima su po obimu bili masovni, više desetina hiljada ljudi premešteno je iz svojih domova i proterano, više hiljada zarobljeno je i držano u teškim uslovima, slani su na prisilni rad pri čemu su neki izgubili život.

U svojoj završnoj reči, prvooptuženi, bivši predsednik Vlade Herceg-Bosne Jadranko Prlić je pak Žalbenom veću Tribunala rekao da je "Herceg-Bosna bila za Bosnu i Hercegovinu, protiv prekrajanja granica i za saradnju s muslimanima.

Tvrdio je da je za vreme njegovog delovanja u vladama BIH bio osiguran povratak svima koji su napustili domove, kao i da su evakuacije vršene zbog potencijalnih humanitarnih katastrofa i napada "Armije RBiH, potpomognutih mudžahedinima".

Haški tribunal ranije je saopštio da je ovaj slučaj "najveći i najkomplikovaniji slučaj pred tim sudom".

Suđenje je počelo 26. aprila 2006. godine, a tužilaštvo je završilo sa predstavljanjem svojih dokaza 2008. godine, među kojima su bila i ispitivanja 249 svedoka.

Odbrana je svoje dokaze predstavljala od 2008. do 2010. godine kada je ispitano 77 svedoka.

Ukupan broj sudećih dana iznosi 465 , a završne reči okončane su u martu 2011.

Presuda, koja je izrečena 29. maja 2013. ima više od 2.600 strana uključujući i izdvojena mišljenja dvoje sudija.

Ova odluka biće poslednja presuda Tribunala, koji će dan kasnije završiti svoj 24-godišnji rad.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... id=1329292

_________________
Република Српска & Herceg Bosna against Mordor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 25 stu 2017, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 stu 2017, 13:21
Postovi: 382
Lokacija: Tešanj
dudu je napisao/la:
Al su ti Srbi komplekse nabili- divota. Nije da ne znamo za to, svaki politički angažiran Bošnjak u pravilu u sebi nosi kompleks od Srba, tako je to valjda kad izgubiš rat.

Jel ti jos uvjek zivis u iluziji da su Srbi pobijedili u ratu ? ahah
Hajd sad po svoju licnu, vozacku sa BH oznakama i mrs na pijacu

_________________
Pobuni se .Uvijek.Bez obzira na ishod.Makar završio u lancima.
Jedini način da se osjećaš kao čovjek


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 25 stu 2017, 12:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 stu 2017, 13:21
Postovi: 382
Lokacija: Tešanj
Hrvatska sestorka ce biti oslobodjena po svim tackama ...zbog presude Mladicu koja je odjeknula kao bomba u svijetu presuda hrvatima ce proc ispod radara..

_________________
Pobuni se .Uvijek.Bez obzira na ishod.Makar završio u lancima.
Jedini način da se osjećaš kao čovjek


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 25 stu 2017, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2014, 21:01
Postovi: 1588
caco je napisao/la:
Hrvatska sestorka ce biti oslobodjena po svim tackama ...zbog presude Mladicu koja je odjeknula kao bomba u svijetu presuda hrvatima ce proc ispod radara..

Super, znači Herceg Bosna je legitimni cilj Hrvata i vi nećete moći ništa da uradite kako bi zaustavili zvanično kreiranje trećeg entiteta.

_________________
Република Српска & Herceg Bosna against Mordor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 25 stu 2017, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8156
Blitz je napisao/la:
caco je napisao/la:
Hrvatska sestorka ce biti oslobodjena po svim tackama ...zbog presude Mladicu koja je odjeknula kao bomba u svijetu presuda hrvatima ce proc ispod radara..

Super, znači Herceg Bosna je legitimni cilj Hrvata i vi nećete moći ništa da uradite kako bi zaustavili zvanično kreiranje trećeg entiteta.


Nisu mogli zaustaviti ni samoupravu 2000,
morao je SFOR intervenirati. Oni samo stvaraju buku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Praljak i šestorka
PostPostano: 25 stu 2017, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 stu 2017, 13:21
Postovi: 382
Lokacija: Tešanj
pa ne znam bas hocel to ic bas onako kako si ti zamislio da ce se herceg Bosna reaktivirat nakon ove presude..to mi djeluje bas malo nerealno...

_________________
Pobuni se .Uvijek.Bez obzira na ishod.Makar završio u lancima.
Jedini način da se osjećaš kao čovjek


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2945 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 118  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Tomba17 i 475 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO