HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 20:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1552 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 63  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 11 kol 2017, 12:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Ali indikativno jest da je ova afera s Pravilnikom izbila nekoliko dana nakon podatka (istinitog ili ne) da je 80 posto hrane na Jadranu iz uvoza.
Što nas stavlja uz bok Crnoj Gori.
U kakvom je stanju domaća poljoprivreda, ništa me ne bi čudilo.
Gotovo jedini sektor koji iz kvartala u kvartal bilježi minuse, a trebao bi nam donijeti dodatni prihod u turizmu.

http://www.portaloko.hr/clanak/zasto--8 ... i/0/95764/
Ljudi iz članka su jedini koji su javno podržali Tolušića u ovom raspletu oko Pravilnika.
A i on se počeo izrađivati nekako u vreme kad je članak izašao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 16 kol 2017, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8231
Lokacija: Na rubu egzistencije
snowflake je napisao/la:
Ali indikativno jest da je ova afera s Pravilnikom izbila nekoliko dana nakon podatka (istinitog ili ne) da je 80 posto hrane na Jadranu iz uvoza.
Što nas stavlja uz bok Crnoj Gori.
U kakvom je stanju domaća poljoprivreda, ništa me ne bi čudilo.
Gotovo jedini sektor koji iz kvartala u kvartal bilježi minuse, a trebao bi nam donijeti dodatni prihod u turizmu.

http://www.portaloko.hr/clanak/zasto--8 ... i/0/95764/
Ljudi iz članka su jedini koji su javno podržali Tolušića u ovom raspletu oko Pravilnika.
A i on se počeo izrađivati nekako u vreme kad je članak izašao.


iz kojih zemalja je ta hrana?

nešto nije s ovim pravilnikom dobra priča.

ili je tolušić naivan da povećanje s 90 na 2.000 kn neće biti primjećeno.

s tim da je to 2.000 kn po vrsti robe, što znači da ako voziš po certifikaciji 3 vrste paprika vakja izdvojiti 6.000 kn :D

isto kao s porezom na imovinu.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 24 kol 2017, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Graničar Jozo je napisao/la:
snowflake je napisao/la:
Ali indikativno jest da je ova afera s Pravilnikom izbila nekoliko dana nakon podatka (istinitog ili ne) da je 80 posto hrane na Jadranu iz uvoza.
Što nas stavlja uz bok Crnoj Gori.
U kakvom je stanju domaća poljoprivreda, ništa me ne bi čudilo.
Gotovo jedini sektor koji iz kvartala u kvartal bilježi minuse, a trebao bi nam donijeti dodatni prihod u turizmu.

http://www.portaloko.hr/clanak/zasto--8 ... i/0/95764/
Ljudi iz članka su jedini koji su javno podržali Tolušića u ovom raspletu oko Pravilnika.
A i on se počeo izrađivati nekako u vreme kad je članak izašao.


iz kojih zemalja je ta hrana?

nešto nije s ovim pravilnikom dobra priča.

ili je tolušić naivan da povećanje s 90 na 2.000 kn neće biti primjećeno.

s tim da je to 2.000 kn po vrsti robe, što znači da ako voziš po certifikaciji 3 vrste paprika vakja izdvojiti 6.000 kn :D

isto kao s porezom na imovinu.

Roba je osamdeset posto iz EU-a, dvadeset iz zemalja CEFTA-e.
A čuj, barem se nešto trudi, koliko je to populizam, to je pitanje.
Evo što još čitam u medijima.
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska ... inozemstvu
https://www.vecernji.hr/premium/hrast-t ... ca-1175175


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 kol 2017, 14:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 lis 2016, 06:43
Postovi: 882
Lokacija: Zadar / Bihac
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je prvu procjenu bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom ovogodišnjem tromjesečju prema kojem je rast realno veći za 2,8 posto.

2017.
Q1: +2,5%
Q2: +2,8%

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/pro ... 87414.html

Manje od procjena, ali i dalje neloše.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 kol 2017, 17:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Evo detaljnija analiza s Ekonomskog laba.
https://arhivanalitika.hr/blog/rast-bdp ... siti-rast/

Portal je odličan, iako se ne slažem s pogledima na gospodarstvo, liberalizam iznad svega, kao dogma i tako to, ali ima odlične analize.
Posebno preporučujem komparativnu analizu poljskog i hrvatskog gospodarstva ili pak našeg i baltičkih zemalja.
Jer sam o tome ovdje već govorila, a i nedavna vrlo dobra kolumna Ivice Šole zavređuje pažnju.
P.S. Njihova analiza procjenjuje da je realni rast malo veći od ovoga, što bi bilo dobro, ali osobno mislim da nam treba puno više.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 kol 2017, 18:05 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13485
Lokacija: ZG
Ispod 3% slabo
3-5% solidno
Preko 5% odlicno

Mi moramo u ovaj razred 5+ asap

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 kol 2017, 18:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
samo nek je uzlazni trend i nek je rast sve jači, ne smije se zanemariti negativan efekt koji Agrokor ima na rast ove godine. sad tek slijede dva najbitnija kvartala kad se zapravo u Hrvatskoj uistinu događa neka ekonomska aktivnost.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 30 kol 2017, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
Bakić veli da je desezonirani rast 3,4% (tako računa EU).

Citat:
-- FAKE NEWS O GOSPODARSKOM RASTU

Mediji su prepuni izvještaja o 'gospodarskom rastu od 2,8%'. Neki čak kažu da je 'smanjen' s prethodnih 3,4%.

To je pogrešno. Treba gledati DESEZONIRANE podatke, koji kažu 3,4%, upravo isto kao i desezoniranih 3,4% u prošlom kvartalu.

Znači, rast je prilično robustan.

Još dobrih vijesti: 'Marićeva' obveznica je na rekordnih preko 104, oko 6% skuplje nego pri izdanju prije samo pola godine (u komentaru ispod).


https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/ ... 2_2017.htm

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 31 kol 2017, 09:14 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13485
Lokacija: ZG
https://eclectica.hr/2017/08/31/rast-bdp-34-fake-news-oko-rasta-bdp/

Da, to je to.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 31 kol 2017, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8231
Lokacija: Na rubu egzistencije
snowflake je napisao/la:
Evo detaljnija analiza s Ekonomskog laba.
https://arhivanalitika.hr/blog/rast-bdp ... siti-rast/

Portal je odličan, iako se ne slažem s pogledima na gospodarstvo, liberalizam iznad svega, kao dogma i tako to, ali ima odlične analize.
Posebno preporučujem komparativnu analizu poljskog i hrvatskog gospodarstva ili pak našeg i baltičkih zemalja.
Jer sam o tome ovdje već govorila, a i nedavna vrlo dobra kolumna Ivice Šole zavređuje pažnju.
P.S. Njihova analiza procjenjuje da je realni rast malo veći od ovoga, što bi bilo dobro, ali osobno mislim da nam treba puno više.


cijela ta ekipa, bakić, šonje, račić, brkljača, pa čak i vuković, su odlični.

samo dio njih ne razumije da bogatstvo koje su akumulirali pojedinci nije baš na zakonit način stečeno i da je to zapravo glavni razlog neprihvaćanja liberalnijih stavova glede ekonomije šireg spektra populacije.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 31 kol 2017, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Graničar Jozo je napisao/la:

cijela ta ekipa, bakić, šonje, račić, brkljača, pa čak i vuković, su odlični.

samo dio njih ne razumije da bogatstvo koje su akumulirali pojedinci nije baš na zakonit način stečeno i da je to zapravo glavni razlog neprihvaćanja liberalnijih stavova glede ekonomije šireg spektra populacije.


Možda dijelom i jest, ali to nije cijela istina. Nije stvar toliko u prošlosti koliko u sadašnjosti, ljudi bi prihvatili prošlost kad bi sadašnjost bila bolja.
No ljudi znaju kakve su plaće u privatnom sektoru i koliko se radnici cijene.

Stvar sa stereotipnim imidžom svakoga, pa tako i poduzetnika, jest u tome da je barem do neke mjere utemeljen u stvarnosti. Ako spomenuta gospoda žele nešto mijenjati, prvo bi se trebali zapitati zašto je tome tako.
Za pretvorbu kakva je bila neće odgovarati nitko i ne treba na to gubiti vrijeme, ali bi nam ipak dobro došla ozbiljna povijesnoekonomska istraživanja i analize iste. Da se s nekim stvarima raščisti i izvede na čistac.
A to se pak nikad neće provesti jer je to već desetljećima prvorazredno političko pitanje s kojim nitko neovisan ne želi imati posla da ga ne bi optužili da je pristran.
Tu smo gdje smo. Dok smo.
Osobno, ja sam ljevičarka i egalitarist. Mislim da liberalna ideja i nema dubljeg korijena u Hrvatskoj. Znajući nešto o povijesti političkih ideja u Hrvatskoj, znam da, iako pluralno društvo s najvećom tradicijom lijeve misli na slavenskom jugu, mi ove tradicije jednostavno nemamo. Oko razloga zašto je tako posve se slažem s korenspodirajućim člankom na Labu (ne i s tumačenjem Šajatovićevog članka objavljenog u Lideru nešto prije, a na koji se osvrće u toj analizi; mislim da Šajatović misli da svi ti liberali da izađu na izbore ne bi dobili ni 1%, i ne mislim da mu je nešto previše žao zbog toga).
Liberalni kapitalizam jest ideologija koja je premoćno pobijedila u Hladnom ratu i zato je zavrijedila pravo da ju se ne smatra ideologijom, već maltene prirodnom pojavom koju se ne propitkuje. Osim u vrijeme krize kada su drukčije medijske reportaže i drukčiji politički izbori globalno, barem kratkotrajno, dobili pravo javnosti. Sad očito više nismo u krizi jer su isti nestali iz javnosti kako su se i pojavili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 31 kol 2017, 23:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Što se mene tiče, ne volim kad me se pretvara u vjernicu ičega zemaljskoga, uvredljivo je za moj ograničeni mozak.
Što se Hrvatske tiče, ta ideologija i taj sustav ima nijanse i mi moramo pronaći onu koja najbolje odgovara našim specifičnostima. I to brzo. Jer ili ćeš plivat ili ćeš se utopit.
Ili da se izrazim cinično: Slobodno tržište zaista jest nepogrešivo i samoregulirajuće, upravo nas po tom principu i lišava radne snage s kojom ne znamo što bismo. Na FFZG-u, toj utvrdi ljevice, smo učili da se društveni sustavi s jasnim granicama ponekad ponašaju poput prirodnih sustava, ovo je taj primjer, čisti primjer osmoze.
Ali valjda nitko ne očekuje da itko povjeruje u floskule tipa: Kapital nema ni okus, ni miris ni naciju, pogotovo ovo posljednje.
Što se Portala tiče, kao netko tko cijeni prosvjetu i znanje, cijenim i vrijeme uloženo u Portal.
A Hrvati bi općenito puno bolje prošli da su, umjesto četiri milijuna nogometnih izbornika, imali četiri milijuna ekonomista.
Pa sam i ja tako, ne baš potpuno svojom voljom, postala jedan.
Ne bih kvarila teško stečeni optimizam, samo bih napomenula da se srednjoročne Vladine prognoze rasta do 2020. kreću negdje oko 2.5 posto.
Život u Hrvatskoj me naučio da te samo izvoz čini samoodrživim.
A od premijerovog odijela, kravata, osmijeha i rečenica tipa: Ja i moja Vlada smo... mi se bljuje, a danas sam se, to je očito po tonu ovog posta, predozirala Plenkovićem.
Oprosti na malo duljem odgovoru, koji nije baš sasvim u skladu s onim o čemu smo raspravljali.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 01 ruj 2017, 08:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8231
Lokacija: Na rubu egzistencije
snowflake je napisao/la:
Što se mene tiče, ne volim kad me se pretvara u vjernicu ičega zemaljskoga, uvredljivo je za moj ograničeni mozak.
Što se Hrvatske tiče, ta ideologija i taj sustav ima nijanse i mi moramo pronaći onu koja najbolje odgovara našim specifičnostima. I to brzo. Jer ili ćeš plivat ili ćeš se utopit.
Ili da se izrazim cinično: Slobodno tržište zaista jest nepogrešivo i samoregulirajuće, upravo nas po tom principu i lišava radne snage s kojom ne znamo što bismo. Na FFZG-u, toj utvrdi ljevice, smo učili da se društveni sustavi s jasnim granicama ponekad ponašaju poput prirodnih sustava, ovo je taj primjer, čisti primjer osmoze.
Ali valjda nitko ne očekuje da itko povjeruje u floskule tipa: Kapital nema ni okus, ni miris ni naciju, pogotovo ovo posljednje.
Što se Portala tiče, kao netko tko cijeni prosvjetu i znanje, cijenim i vrijeme uloženo u Portal.
A Hrvati bi općenito puno bolje prošli da su, umjesto četiri milijuna nogometnih izbornika, imali četiri milijuna ekonomista.
Pa sam i ja tako, ne baš potpuno svojom voljom, postala jedan.
Ne bih kvarila teško stečeni optimizam, samo bih napomenula da se srednjoročne Vladine prognoze rasta do 2020. kreću negdje oko 2.5 posto.
Život u Hrvatskoj me naučio da te samo izvoz čini samoodrživim.
A od premijerovog odijela, kravata, osmijeha i rečenica tipa: Ja i moja Vlada smo... mi se bljuje, a danas sam se, to je očito po tonu ovog posta, predozirala Plenkovićem.
Oprosti na malo duljem odgovoru, koji nije baš sasvim u skladu s onim o čemu smo raspravljali.


:zubati vidim da mi je kao iznenadna šaka u oko.

floskularno rečeno, istina je negdje između.

problem je što je je čovjek, a barem sam ja takav, malo u vlastitoj kontradikciji. s jedne strane bi htio društvo jednakih uvjeta, a s druge strane meritokraciju. iako, teoretski, jedno ne isključuje drugo, čak je i komplementarno. samo realno, u okviru hrvatske zbilje, to nije moguće. a nije niti u HB, o čemu sam razgovarao s jednim gosparom iz mostara prošli tjedan.

a što se tiče poduzetnika, sjećam se šta je meni moj bivši šef rekao kad sam tražio veću plaću. to je bio moj prvi posao, ali mi je odgovornost vrlo brzo pala na pleća. uglavnom, on je meni tada rekao da šta će meni veća plaća, jer je njegovom cimeru iz studenskih dana mater slala hranu vlakom u Sarajevo, pa zašto ne bi i meni moja. :D Tako da ne vidi kako to meni ostane sića nakon plaćanja stana, hrane, režija i sl. A ima opet i divnih primjera poslodavaca.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 01 ruj 2017, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 lis 2016, 06:43
Postovi: 882
Lokacija: Zadar / Bihac
http://vijesti.hrt.hr/403284/britanski- ... va-stupnja

Citat:
Hrvatska cilja transakciju od približno 900 milijuna eura uz oko 250 milijuna eura vrijedno jamstvo Svjetske banke. To bi Hrvatskoj pomoglo u reprofiliranju duga nekih državnih kompanija i ispunjenju kriterija potrebnih za ostvarivanje cilja o ulasku u eurozonu


Citat:
Udio hrvatskog javnog duga u BDP-u iznosi 83,8 posto, a Hrvatska se nada njegovu smanjenju na 75,3 posto na kraju 2019. godine.


Citat:
Euromoney Country Risk navodi da Hrvatska ide u smjeru investicijskog rejtinga, s obzirom na dramatična poboljšanja državnih financija. Hrvatsku trenutno svrstavaju na 65. mjesto na ljestvici globalnih rejtinga prema rizičnosti, a trenutni joj je rejting dva stupnja ispod investicijskog.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
Citat:
Rekordan kolovoz

Od ukupnog broja dolazaka i noćenja u kolovozu, strani turisti su ostvarili 4.1 milijun dolazaka (+6 posto) i 28.2 milijuna noćenja (+6 posto), a poraste bilježe i domaći turisti s rastom od 1.4 posto u dolascima i 8 posto u noćenjima. Tako je u kolovozu najviše noćenja ostvareno u Istri (8.6 milijuna noćenja), Kvarneru (6.1 milijuna noćenja) te u Splitsko-dalmatinskoj županiji (6 milijuna noćenja). Slijede Zadarska županija s 4.7 milijuna noćenja, Šibensko-kninska s 2.4 milijuna noćenja, Dubrovačko-neretvanska s 2.2 milijuna noćenja, Ličko-senjska s 1.5 milijuna noćenja te Zagreb sa 250 tisuća noćenja. Na kontinentu je u kolovozu, ne računajući grad Zagreb, ukupno ostvareno 316 tisuća noćenja (rast od 12 posto), a najviše je noćenja ostvareno u Karlovačkoj (150 tisuća noćenja), Krapinsko-zagorskoj (43 tisuće noćenja) i Međimurskoj županiji (24 tisuće noćenja). Gledajući po destinacijama, najviše je noćenja u kolovozu ostvareno u Rovinju, Medulinu, Poreču, Dubrovniku, Umagu i Crikvenici.

Tijekom kolovoza najviše noćenja su ostvarili turisti iz Njemačke (6.8 milijuna noćenja), Slovenije (3 milijuna noćenja), Italije (2.8 milijuna noćenja), Poljske (2.2 milijuna noćenja) i Austrije (2 milijuna noćenja). Od ukupnog broja noćenja najviše ih je ostvareno u objektima u domaćinstvu (13 milijuna noćenja), kampovima (6.2 milijuna noćenja) te hotelima (5 milijuna noćenja), dok je u nautičkom charteru ostvareno više od 720 tisuća noćenja (+13 posto).


Citat:
Dolasci stranih
2016. 13,8 milijuna
31.8.2017. 13,3 milijuna

Noćenja stranih
2016. 72 milijuna
31.8.2017. 75,3 milijuna


Citat:
Na razini godine 85 milijuna realiziranih noćenja

Promatrajući pak period od siječnja do kolovoza, strani turisti su ostvarili 13.3 milijuna dolazaka (+14 posto) i 75.3 milijuna noćenja (+13 posto), a poraste bilježe i domaći turisti s rastom od 9 posto u dolascima i 13 posto u noćenjima. U periodu od siječnja do kolovoza najviše je noćenja ostvareno u Istri (23.4 milijuna noćenja), Kvarneru (15.8 milijuna noćenja) i Splitsko-dalmatinskoj županiji (15.7 milijuna noćenja). Slijede Zadarska županija sa 11.6 milijuna noćenja, Dubrovačko-neretvanska županija s 6.7 milijuna noćenja, Šibensko-kninska sa 6 milijuna noćenja, Ličko-senjska županija s 2.8 milijuna noćenja te Zagreb s 1.5 milijuna noćenja. Na kontinentu je ostvareno 1.4 milijuna noćenja (+18 posto), a najviše noćenja je ostvareno u Karlovačkoj županiji (470 tisuća noćenja), Krapinsko-zagorskoj županiji (221 tisuća noćenja) te u Osječko-baranjskoj županiji (118 tisuća noćenja).

Tijekom prvih osam mjeseci najviše noćenja su ostvarili turisti iz Njemačke (16.6 milijuna noćenja), Slovenije (8.9 milijuna noćenja), Austrije (6.2 milijuna noćenja), Poljske (5.6 milijuna noćenja) i Italije (4.7 milijuna noćenja), a top 10 destinacija po noćenjima su Rovinj, Dubrovnik, Poreč, Medulin, Umag, Split, Mali Lošinj, Crikvenica, Pula i Novalja. Od ukupnog broja noćenja najviše ih je ostvareno u objektima u domaćinstvu (31 milijun noćenja), hotelima (19 milijuna noćenja) te kampovima (16.3 milijuna noćenja), dok je u nautičkom charteru ostvareno 2.4 milijuna noćenja (+16 posto).


http://hrturizam.hr/wp-content/uploads/ ... z-2017.pdf

unutra su sjajni podaci, vidljivo je kakav veliki potencijal ima Dalmacija jer još uvijek jako zaostaje za Istrom i Kvarnerom. u top 5 gradova po noćenjima čak su 4 istarska i samo im je Dubrovnik ugrozio totalnu dominaciju.

zanimljivo je da je nakon prvih 8 mjeseci splitska zračna luka prestigla zagrebačku. :klanjam na kraju godine će Zagreb opet prestići, ali ovo je sulud splitski porast (+24%).

Dalmaciji treba više zračnih luka da bi parirala Istri jer je predaleko da bi bila dominantno cestovna destinacija.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:12 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13485
Lokacija: ZG
Ma ne treba više zračnih luka postojeće su sasvim dovoljne samo ih je potrebno proširiti i to ASAP.
Zadarska i splitska pokrivaju de facto komplet Dalmaciju + dubrovačka na jugu (koja se proširila).

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 06 ruj 2017, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
ima i Brač zračnu luku, i baš dobro radi, iznenadio sam se ovog ljeta da tamo slijeću i poveći avioni.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 11 ruj 2017, 17:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
ROBNA RAZMJENA REPUBLIKE HRVATSKE S INOZEMSTVOM od siječnja do lipnja 2017

Ukupan izvoz Republike Hrvatske u razdoblju od siječnja do lipnja 2017., prema privremenim podacima, iznosio je 49,9 milijardi kuna. Istodobno je uvoz iznosio 80,6 milijardi kuna. Vanjskotrgovinski deficit iznosio je 30,7 milijardi kuna.

Izvoz je u razdoblju od siječnja do lipnja 2017. iznosio 6,7 milijardi eura, a uvoz 10,8 milijardi eura. Vanjskotrgovinski deficit iznosio je 4,1 milijardu eura.

Izvoz je u razdoblju od siječnja do lipnja 2017. iznosio 7,2 milijarde američkih dolara, a uvoz 11,6 milijardi američkih dolara. Vanjskotrgovinski deficit iznosio je 4,4 milijarde američkih dolara.

Pokrivenost uvoza izvozom (1 - 6. mjesec 2017.) bila je 61,9%
.
U proslogodisnjem razdoblju pokrivenost uvoza izvozom (1 - 6. mjesec 2016.) iznosila je 60,1%.

slika

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 11 ruj 2017, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Top izvozne destinacije I.-VI. 2017. u tisućama kuna

Italija = 6 826 211
Njemačka = 6 069 867
Slovenija = 5 536 516
BiH = 4 673 397
Austrija = 3 148 960

Srbija = 2 388 248
SAD = 2 253 343
Mađarska = 1 623 715
Francuska = 1 108 370
Češka = 924 034

Španjolska = 783 907
Poljska = 760 953
Nizozemska = 717 300
Ujedinjena Kraljevina = 674 494
Rusija = 663 944

Slovačka = 644 685
Belgija = 576 428
Švicarska = 547 311
Švedska = 546 813
Crna Gora = 537 992

Rumunjska = 533 907


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 12 ruj 2017, 07:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8231
Lokacija: Na rubu egzistencije
dudu je napisao/la:
ima i Brač zračnu luku, i baš dobro radi, iznenadio sam se ovog ljeta da tamo slijeću i poveći avioni.


bračkoj zračnoj luci nije problem pista, nego mikroklimatski uvjeti koji ne dopuštaju slijetanje tako velikih zrakoplova. koliko sam shvatio iz priče tu je problem rijetkost zraka, pa za uzlijetanje treba mnogo više goriva nego u resniku (kaštelima). zato je ta zračna luka osuđena na manje avione kojima ne treba veliki uzgon.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 15 ruj 2017, 20:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
Ministar financija Zdravko Marić kazao je u četvrtak na sjednici Vlade kako deficit proračuna za prvih šest mjeseci ove godine iznosi 1,6 milijardi kuna ili 0,4 posto projiciranog BDP-a, dok je na razini opće države, kada se proračunu dodaju i rezultati izvanproračunskih korisnika i jedinica lokalne samouprave, ostvaren najbolji rezultat unazad 15-ak godina - suficit od 35 milijuna kuna.

Naglašavajući da se "može očekivati da ovu godinu možemo završiti i bolje nego što smo planirali", Marić je rekao i kako se procjenjuje da će udio javnog duga u BDP-u na kraju ove godine iznositi 81,1 posto, što je 2,5 postotnih bodova manje u odnosu na kraj 2016., kada je po prvi put smanjen i njegov udio u BDP-u i njegov nominalni iznos.

http://www.politikaplus.com/novost/1615 ... -35-mln-kn

Još da je ubrzat rast GDPa na iznad 4% i ovo bi već bio jako dobar smjer.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 17 ruj 2017, 21:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69275
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Dug se smanjuje, autoceste se otplaćuju...

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 ruj 2017, 12:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Robbie MO je napisao/la:
Dug se smanjuje, autoceste se otplaćuju...

http://www.zabranjeni.hr/vijesti/hrvatska/maric-progovorio-o-uvodenju-tzv-zelenog-poreza-moramo-poceti-voditi-racuna-o-tome-vozni-park-je-zastario/6559734/

Citat:
Refinanciranje dugova cestarskog sektora

Marić je rekao i da mu je fokus do kraja godine refinancirati dugove cestarskog sektora, pri čemu će nastojat refinancirati i reprogramirati više od polovine od 5,3 milijarde eura aktualnog duga tog sektora, koji je u potpunosti uključen u hrvatski javni dug, odnosno poduprt garancijama države.

Gotovo tri četvrtine duga, po njegovim riječima, već je dospjelo ili brzo dospijeva, dakle ove godine ili iduće dvije odnosno tri godine.

"Dakle, produljenje ročnosti s jedne strane, a s druge strane iskoristiti situaciju na tržištima da smanjimo i cijenu tog duga", rekao je Marić.

"Što se međunarodnog tržišta tiče, kao neki bazni scenarij mogućnost je izdavanja jedne obveznice, koja bi između ostaloga bila poduprta garancijom Svjetske banke, međutim to još uvijek nije u potpunosti definirano", istaknuo je.

Kaže i kako postoji dio duga koji neće dirati, jer je on je mahom od multilateralnih organizacija EIB-a, EBRD-a, koji je u smislu ročnosti, ali i same cijene vrlo zadovoljavajući.

Na pitanje hoće li se obveznica izdavati na europskom ili američkom tržištu, Marić je kazao da mu je u ovom trenutku europsko možda bliže.

Marić je također progovorio o eventualnom uvođenju tzv. 'zelenog poreza'.


Dio je refinanciran već, drugi dio će biti. Marić je daleko najbolji ministar financija kojeg smo imali dosad. Cijelo njegovo reprogramiranje duga, osim što ima dvostruko ili trostruko niže kamate od prethodnika (dijelom zbog povjerenja u njega na tržištima, dijelom zbog jeftinog novca na tržištima) ide za tim da se nikad više ne dogodi da 30 milijarda kuna duga dođe na dospjeće u istoj godini (kao ove godine samo za autoceste, bez uračunatog ostalog poslovanja države) već da se sve razlomi na manje segmente od 5-10 milijarda kuna duga godišnje. Uz sve te nepogodne uvjete još uspijeva smanjiti dug i porezno opterećenje. Još da nema za svojim vratom grabežljivce iz ostalih ministarstava koji ponovno pokušavaju nekontrolirano trošiti vjerujem da bi nam uspio smanjiti dug ispod 60% BDPa u roku 5 godina.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 ruj 2017, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
Marićeva obveznica s početka godine hara na tržištu, najbolji tržišni kredit ikad za Hrvatsku.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 ruj 2017, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
dudu je napisao/la:
Marićeva obveznica s početka godine hara na tržištu, najbolji tržišni kredit ikad za Hrvatsku.


slika

Zahvaljujući Bakićevoj eclectici imamo jednostavan link.

Svakako dokaz velikog povjerenja u samog ministra. Mislim da se radi o prvoj obveznici RH koja se procjenjuje po višoj cijeni od cijene izdavanja.

Mostaši, SDPnjare i ostali teoretičari urote i progenitori priča o Marićevoj nesposobnosti mogu da mi ga poduvaju 104,263%.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1552 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 63  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO