HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, kako
PostPostano: 15 ruj 2017, 21:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27103
Citat:
Miroslav Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, kako bi je očistio od Hrvata


http://www.dnevnik.ba/teme/miroslav-tud ... -sredisnju


_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 15 ruj 2017, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Odlična analiza, jasno i bez uvijanja. :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 15 ruj 2017, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27103
Vrijedi knjigu pročitati, 200 kn

slika

http://www.zabranjeni.hr/globus/Globus-po ... a/6511825/

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 15 ruj 2017, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27103
Tuđman za N1 objasnio zašto je pisao o Aliji Izetbegoviću
Video.

http://ba.n1info.com/a202373/Svijet/Reg ... ovicu.html

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 16 ruj 2017, 12:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jel ovo stoji da je prebačeno 7500 vojnika?
Gdje ih je prebacio i kuda?
Ako je prebačeno toliko vojske znaci da se moglo i stanovništvo, koje je onda tome namjerno ostavljeno na milost i nemilost kao žrtveni janjci.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 16 ruj 2017, 12:33 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Ja jebote. Preko srpske teritorije se teleportiralo 7500 boraca 28 divizije kako bi očistili srednju Bosnu od zapadnouljudbenih nositelja europskih vrijednosti. =)

Pojesti će oni sva *** koja su izasrali.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 16 ruj 2017, 12:50 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Tesko da moze bit ljigaviji od vas islamista koji nijedan mirovni sporazum niste potpisali a glumite neke zrtve. Kutiljero vam je davao 44% a danas imate skoro duplo manje. Plus stotine tisuca iseljenih i nepovratno unisten natalitet. Prije ce bit da ste vi pojeli sva *** koja ste izasrali.
Tako lajes tudjmanu koji vas je nahranio, naoruzao, udomio pola milijuna izbjeglica, itd, itd. Pseto muslimansko lazljivo nezahvalno.
I tako je, priblizava se presuda, koja ce, kakva god da bude, dovest do vrhunca napetosti izmedju nas i vas. Plus taman onda izbori i sve ostalo. :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 16 ruj 2017, 14:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Čitam upravo novu Tuđmanovu knjigu na temu Alije Izetbegovića. Izvrsna analiza, čovjek zbilja uspjeva biti objektivan u pisanju jer daje za gotovo svaki Alijin potez pro i contra razloge sa bošnjačkog gledišta.
Dakako, to nikako ne ide u prilog apologetima Alije. Vidi se da je tip samostalno uspio razbiti ikakva mirna rješenja na početku rata.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 16 ruj 2017, 14:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Nisam siguran da stoji ova teza iz naslova teme. Jer gdje su te postrojbe bile?? Na kojem ratištu?? Ja ne znamm ni jednu postrojbu iz Istočne Bosne da se borilau Središnjoj. Teoretski je mogućno da su neke postrojbe prešle ka Tuzli ali to ne mjenja mnogo na stvari jer su Tuzlaci bili aktivni jedino ka Varešu.
Druga je stvar samog broja - 7500 vojnika? Otkud toliko u Srebrenici a da ih povrh toga dosta tamo i ostane. Koliko je to ljudi bilo u Srebrenici - 100.000??
Malo Miroslav špekulira sa Srebrenicom u cilju rušenja nekih stereotipa pred javnosti u HR koja inače nema pojma.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 25 lis 2017, 18:54 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Citat:
'Hercegovinu možete pripojiti, srednju Bosnu ćemo zauzeti'
Taj prijedlog Alije Izetbegovića Tuđman je odbio, a o njemu je govorio na sjednici Predsjedništva HDZ-a 24. ožujka 1994. godine.


Predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman često je na sjednicama državnih i stranačkih tijela govorio o državnoj politici prema Bosni i Hercegovini. Ta se tema nametnula i na sjednici Predsjedništva HDZ-a održanoj 24. ožujka 1994., kad je odgovarao na kritike Josipa Manolića, koji je, među ostalim, tvrdio da je potpisivanje Washingtonskog sporazuma zaokret Tuđmanove politike i dokaz da je ona bila pogrešna. Što je Tuđman rekao, otkriva nam transkript s te sjednice. FELJTON (2) Vrdoljak: Star si čovjek, Joža, moraš snositi konzekvence “Je li to zaokret?”, upitao se Tuđman i nastavio: “Gospodo, ja sam bio taj koji je na početku predlagao kantonalno rješenje. Cutileiro, to su bile moje ideje. Ja sam bio taj koji je natjerao Hrvate iz BiH da idu na referendum. Ja sam bio taj koji je vodio Vancea i Owena na Brijune da bih ih pridobio, da bismo dobili onaj prijedlog o rješenju krize Bosne i Hercegovine (Vance-Owenov plan predviđao je decentraliziranu BiH podijeljenu u deset provincija, nap.a.). I Šušak mi je tu pomagao. I kad je sve to skupa palo u vodu, onda sam bio taj koji je potpomagao stvaranje Hrvatske Republike Herceg-Bosne. I nije HR Herceg-Bosna bila uzrok rata s Muslimanima. Mi smo pomoću te i takve politike kakvu smo vodili u BiH, uključujući i stvaranje HR Herceg-Bosne, obranili ne samo te krajeve od srpske agresije negoli da čitava BiH ne padne u ruke Velike Srbije, jer Muslimani uopće nisu bili spremni za obranu, jer su Muslimani dočekivali i s cvijećem srpske tenkove u Stolcu. Mi smo pomoću HR Herceg-Bosne – mobiliziranjem prije svega Hercegovaca, ali znatnim dijelom i Hrvata iz čitave Bosne – spriječili Srbe da osvoje sve to do lijeve obale Neretve, što im je bio minimalni zahtjev. Uzroci sukoba I zašto je došlo do sukoba između Hrvata i Muslimana? Došlo je prije svega zbog toga što su se Muslimani, kad već ne mogu vratiti područja koja su osvojili Srbi, orijentirali na stvaranje islamske države. Računajući da se mi ne smijemo angažirati, išli su na osvajanje hrvatskih područja srednje Bosne. Alija Izetbegović mi je otvoreno rekao: ‘Vi možete proglasiti prisajedinjenje Hercegovine Hrvatskoj, ali srednju Bosnu ćemo mi zauzeti, jer mi ne puštamo taj narod i to ne možemo ni po koju cijenu dopustiti’. FELJTON (1) Manolić Tuđmanu: Neću dati ostavku, pobijedila je moja politika, a ne tvoja! I sada vidite ovo što Joža nije uspio shvatiti u toj i takvoj orijentaciji Muslimana da stvore svoju islamsku državu, kad već nisu mogli iz čitave Bosne, makar da stvore u srednjoj Bosni, ali što veću na račun Hrvata. Koliko god je engleska centrala, da bi izjednačila Hrvatsku sa Srbijom, u početku sama provocirala sukob između Muslimana i Hrvata, među inim zato da bismo i mi Hrvati dovršili ono što Srbi nisu do kraja dovršili, ali je engleska politika bila za to da se ni po koju cijenu ne smije dopustiti islamska država u Bosni, u srednjoj Europi. Znači, najprije su išli s provociranjem sukoba između Hrvata i Muslimana, a onda su jednog momenta došli do ovog zaključka: ne smije se dopustiti Muslimanima da ovladaju hrvatskim područjima. Ja nisam znao za tu odluku, ali sam pozvao u lipnju prošle godine ministra Šuška i generala Bobetka, kao načelnika Glavnog stožera, i rekao sam: ‘Gospodo, naša situacija je takva da mi ne smijemo ići u oružano oslobađanje hrvatskih područja pod srpskom okupacijom. Kada bismo išli u to, onda bi proglasili sankcije protiv nas i Hrvatska bi bila, ako ne poražena, a onda skrenuta s puta kojim smo pošli. Prema tome, u Hrvatskoj ne smijemo sada ići na rat, na oslobađanje, ali se u BiH rješavaju ili granice Hrvatske ili sudbina Hrvatske za budućnost i izvolite mi osigurati da srednja Bosna, to znači ono što smo tada još imali: Novi Travnik, Vitez, Busovača, Kiseljak, Kreševo, ne padne u ruke Muslimanima. Izvolite to izvršiti po svaku cijenu!’ SLAVEN LETICA Novi, posve nepotrebni, hladni rat Srbije i Hrvatske Šušak iznio glavni teret Gospodo, u stanovitim vojnim krugovima imao sam i otpora, ali je Šušak iznio glavni teret. A budući da smo morali rješavati prije svega svojim zračnim snagama, svojim helikopterima, gdje smo imali mnogo ljudi i starog kova, gdje su neki pojedinci letjeli makar su bili bušeni mecima, jednog sam dana generalu Agotiću, kada mi je govorio da je nemoguće, rekao: ‘Generale, izvoli letjeti sam pa mi se javi da si izvršio zadaću, ili da pogineš!’ To je takva situacija bila, gospodo, u borbi za ranjenike, za dopremanje ratnog materijala čitavom tom području u srednjoj Bosni. I, gospodo, u tom momentu taj Zapad, koji vidi svakog mrava, on je vidio da mi to branimo. Oni su na to gledali kroz prste jer su htjeli da obranimo od Muslimana. Onda je jednoga momenta (Zapad) došao s prijedlogom i nama i Muslimanima, s tim da je na Muslimane bio daleko veći pritisak. Predložili su nam, znači, federalni savez u Bosni i konfederaciju. Zaključili su da je u interesu Zapada da dadu podršku Hrvatskoj i da je obvežu da te Muslimane nose na svojim leđima u zapadnu civilizaciju, da ne dopuste to stvaranje, što je Izetbegović htio, što je potpisao i sporazum sa Srbima o stvaranju samostalne države. Zapad nije htio dopustiti stvaranje samostalne muslimanske države, zato je progledao, zato je dopustio da mi obranimo srednju Bosnu i zato je nametnuo njima rješenje. A mi smo ga lako prihvatili jer smo na taj način u najvećoj mogućoj mjeri ostvarili svoje interese u smislu opstojnosti hrvatskog naroda u čitavoj BiH i zaštiti hrvatskih državnih interesa. Prema tome, potpuno pogrešna prosudba Jože Manolića. DAN NEOVISNOSTI 'Domovinski rat je bio osloboditeljski. Komentari iz Beograda su neprihvatljivi...' Što se tiče pitanja da li je to kontinuitet ili zaokret politike, to da je zaokret htjeli su upravo oni koji su, po londonskoj uputi, htjeli da ne bude HDZ-a, da ne bude Tuđmana, odnosno ako već ne mogu Tuđmana skinuti, da barem HDZ izgubi većinu, da Tuđman nema oslonac za provedbu takve politike kakvu je provodio. Uz ono što sam kazao, gospodo, ponavljam, neka uđe u zapisnik. Ja sam bio za vojni savez jer mi je trebao, ali ga Izetbegović nije prihvaćao. Izetbegović ga nije prihvaćao zato što je muslimanska politika bila takva da su željeli, ne rat s Jugoslavenskom armijom i Srbijom, negoli su se nuđali Srbima sve donedavno, ali ih Srbi nisu prihvatili. Izetbegović je za vrijeme rata Jugoslavenske armije protiv Hrvatske rekao: ‘To nije naš rat’. Vodili su razgovore i Zulfikarpašić i Filipović sa Srbima, nuđajući čitavu BiH Srbima, ali je Srbi nisu prihvatili zato što su se, s jedne strane, bojali demografske nadmoći Muslimana u toj njihovoj Srbiji i Jugoslaviji i, s druge strane, jer su znali da Europa ne želi muslimansku državu”, objasnio je prvi hrvatski predsjednik svoju politiku prema BiH.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/hercego ... ti-1203301 - www.vecernji.hr


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 25 lis 2017, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Muslimani su se htjeli namiriti na hr. račun, to je svima očito.
Još mjesec dana do presude, pa...
Vidjet ćemo što su odlučili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 26 lis 2017, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
dugo ste se vi igrali na racun srbaa... lepo su ubijali u doba ndh zajedno sa vama

dosadilo im biti cvece

ebali mater bastovanu koji je uvideo da mu srbin spasio guzicu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 20 vel 2018, 15:21 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
novem je napisao/la:


Dio recenzije akademika Davorina Rudolfa o toj knjizi: "Izedbegovic je htio biti lider 'gradjanske Bosne i Hercegovine' - pise Tudjman - a bio je lider samo Muslimana, muslimanskog naroda, dok Hrvatima i Srbima nije priznavao ni status nacionalnih manjina. Zato su njegovi ideali bili konfuzni u provedbi, neposteni prema druga dva naroda, neiskreni prema medjunarodnoj zajednici. Zagovarao je ravnopravnost Hrvata, Muslimama i Srba u BiH a nije im priznavao pravo na konstitutivnost i suverenost, nije pristajao na federalno uredjenje ker je smatrao da je Bosna i Hercegovina prvenstveno drzava muslimanskog naroda...s takvim stavovima i politikom Izedbegovic se upustio u rat protiv Hrvata, a da ni u jednom trenutku nije bio spreman preuzeti odgovornost za posljedice rata u koji se upustio.
Citalac u faktografiji i Izedbegovicevoj doktrini nalazi i zanimljive paralele izmedju Izedbegoviceve doktrine i Miloseviceve politike stvaranja jedne drzave (Velike Srbije ili Srboslavije) u kojoj ce zivjeti svi Srbi, Srbi u Srbiji i Srbi dijelom rasprseni u federalnim jogoslavenskim republikama...
Nakon citanja Tudjmanovog rukopisa jasna je - usprkos svim mutezima - srz Izedbegoviceve politike i cilj njegovih nastojanja: ostvarivanje islamske, muslimanske dominacije u unitarnoj drzavi BIH. Nikakva federacija, konfederacija, nikakvi razliciti nacionalni entiteti nisu dolazili u obzir. BiH mora biti, smatrao je, jedinstvena zajednica gradjana koji u njoj zive, a kako su Muslimani najbrojniji, njihov status biva praktiki privilegiran i dominantan u svim podrucjima. Usprkos populistickim proklamacijama o ravnopravnosti i jednakosti naroda koji u BiH zive. Razumljivo da ta dominacija razumijeva i dominaciju islama, vjere koju je Izedbegovic upio u mladosti skolujuci se u prestiznim islamskim sredistima".

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 20 vel 2018, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Izetbegovic se predstavljao kao vođa građanske BiH i to mu je prolazilo cak i sinu sve do sad.
Znaci MZ je odbacila aliju i ovakve knjige možemo u nekoj daljoj buducnosti ocekivat i od zapadnjaka,ali polako njima treba malo duže da skontaju.

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 21 vel 2018, 10:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
kolubara je napisao/la:
dugo ste se vi igrali na racun srbaa... lepo su ubijali u doba ndh zajedno sa vama

dosadilo im biti cvece

ebali mater bastovanu koji je uvideo da mu srbin spasio guzicu


Naubijali =))
Kaže joe eter da vas je u kraini bilo više nego hrvata u BiH!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 22 vel 2018, 08:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
kolubara je napisao/la:
dugo ste se vi igrali na racun srbaa... lepo su ubijali u doba ndh zajedno sa vama

dosadilo im biti cvece

ebali mater bastovanu koji je uvideo da mu srbin spasio guzicu


Hajde idite više u pičku materinu i vi i ndh i jasenovac. Dopizdili ste više..

Glede ovih mundzosa. Svaka budala zna da su iz sarajeva slali vojsku u srednju Bosnu kontra Hrvata a nisu ni pomislili slati pomoć u istočnu Bosnu. Nisu samo muslimane iz ist. Bosne novacili kontra Hrvata vec i one iz turske Hrvatske.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 22 vel 2018, 15:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Tulkas je napisao/la:
Glede ovih mundzosa. Svaka budala zna da su iz sarajeva slali vojsku u srednju Bosnu kontra Hrvata a nisu ni pomislili slati pomoć u istočnu Bosnu. Nisu samo muslimane iz ist. Bosne novacili kontra Hrvata vec i one iz turske Hrvatske.


Ne obraćati pažnju na lupetanja glede brojeva.
http://www.bosanskehistorije.com/forum/ ... .php?t=381
Citat:

Pošto situacija u S.Vitezu postaje kritična krajem novembra i tokom decembra 1993. godine, snage ARBiH u cilju deblokade pokreću veće oslobodilačke :zubati akcije i to jednu krajem decembra 1993 i jednu početkom januara 1994. godine. Upravo taj period i taj prostor je ono na čemu se baziraju fantazije velikohrvata o nekakvim odnosima 1:10, herojskoj odbrani šake malobrojnih hrabrih vitezova protiv "zelenih hordi" i slične gluposti.
Prvo da pogledamo kakav je bio raspored snaga ARBiH oko ovog područja a posebno brojnost.
Sa desna na lijevo u polukrugu od Putiša pa sve do G.Rovne (pogledajte kartu iz Balkan Battlegrounds) bile su sljedeće snage ARBiH: jedan bataljon iz sastava OPŠO Zenica, 2.bataljon 325.bbr, jedan bataljon iz 27.kbbr, jedan bataljon iz 306.bbr, dva bataljona iz 312. bbr, dva bataljona 308.bbr, jedan bataljon 17.kbbr , 3.bataljon 325.bbr. Ostale snage nekih od ovih brigada su bile usmjerene prema SCA.
Znači ukupno 10 bataljona ARBiH koji ako su (a nisu gotovo sigurno ali eto) bili formacijski popunjeni sa po 300 boraca imali brojnost od oko 3000 boraca.

Na istom tom prostoru se u tom trenutku "branile" (i atakovale na S.Vitez u isto vrijeme :zubati ) snage HVO-a jačine najmanje (i to vrlo konzervativna procjena snaga) 4.brigade :ucelo (sa svim PPN-ovima, policijom i ostalim) znači oko 4000 ljudi ako upotrijebimo isti metod kao i za snage ARBiH.
Toliko o odnosima na "opsadnim" linijama.
Međutim pošto je ARBiH izvodila ofanzivna dejstva logično je bilo da se ta dejstva izvrše u povoljnom odnosu snaga za ARBiH a konvencionalna vojna mudrost kaže da je to 3:1 u korist napadača i zaista u svrhu deblokade i oslobađanja ARBiH je napravila TG (taktičke grupe) koje su trebale izvoditi ofanzivna dejstva.
To su bile TG "Ose", TG "Alfa", TG "Delta", TG "Sjever" i TG "Jug".
Međutim kakvog su sastava i koje jačine bile te TG?
Uzmimo na primjer TG "Ose". Ova Taktička Grupa se sastojala od ČSN "Živiničke Ose", Odreda za Specijalne Namjene (OSB) Centra Službi Bezbjednosti (CSB) Zenica, Protivterorističkog voda (PTV) CSB-a i voda iz sela Bukve što je 2 čete i 2 voda (od čega je jedan vod pripadao prisutnim lokanim snagama). Znači čak ni bataljon.
U periodu od kraja decembra 1993. godine pa do prve polovine februara 1994. godine sve Taktičke Grupe su bile ovakvog ili sličnog sastava, jačine oko bataljona sa rezervama snage jednog ili dva voda, gdje se kao na udarne grupe računalo na specijalne jedinice jačine otprilike četa (čete 7.muslimanske, jedinice mudžahedina, Ose, Laste, Delte, Vikićevci itd.)
Možemo znači reći da je ovih pet TG, koje su napadale iz različitih pravaca, bilo snage od oko 1500-2000 boraca (u najboljem slučaju i ako predpostavimo da su uključivale samo snage sa strane a ne i lokalne jedinice - a nisu ali eto radi maksimalne korektnosti) tako da su zajedno sa već prisutnim snagama ARBiH brojale oko 4500-5000 boraca naspram 4000 HVO bojovnika.
Vratimo se sada na onaj vojni aksiom o minimalnom odnosu 3:1 u korist napadača ako se želi uspješno izvođenje ofanziva.
Snage ARBiH u ofanizivi ne da nisu imale prednost u omjeru 10:1 nego ni u omjeru 1.5:1.
Toliko o odnosima snaga.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 22 vel 2018, 21:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Bahahahahahaha
Hrvati bili u defanzivi protiv vojske skoro iste vlicine hahahahahha e to povjest nije zapamtila niti nece.

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: M.Tuđman: Izetbegović je 7.500 pripadnika Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Središnju Bosnu, k
PostPostano: 23 vel 2018, 00:14 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
Navodno i lazljiva bosnjacka plejada 99 intelektualaca propagira da je u BIH poginulo 11.000 elitnih hrvatskih vojnika, a poginulo ih je ukupno trinaest imenom i prezimenom, 10:11, https://m.youtube.com/watch?t=601s&v=pveWuAYJ29Q

Kada nekome istina ne odgovara, onda po doktrini Dobrice Cosica zapocinje s lazima.

A kada se lazi gomilaju, ratovi koji slijede su krvaviji. To nas je naucilo razdoblje lazljive totalitarne komunisticke Titine diktature, kada su jugokomunisti lagali o Drugom svjetskom ratu.

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 56 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO