HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7905 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 317  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 06 pro 2017, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Izrael također nudi američke avione i softver zatvorenog koda

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 06 pro 2017, 23:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
iJozo je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Koja dva minusa?


Prvi je taj sto dolazi gol, bez naoruzanja, a uzevsi u obzir cijenu ne ostavlja ni prostora za nabavku naprednijeg naoruzanja. U blagajni nista ne ostaje.

Ako se uzme izraelske oboruzane do zuba, jos ostane i za Apache helikoptere koji su za prijetnje i zadace s kojima se OSRH suocava jos korisniji od lovaca.

Medjutim, to sve je manje znacajan minus.

Najveca mana americkog novog F-16 je sto ne daju uvid u softverski kod. To je fly-by-wire avion, u prijevodu: nasi ne bi imali pojma kakve sve naredbe taj stroj osluskuje. Vrlo vjerojatno bi ga Ameri mogli prizemljiti tj. izvesti da se zabije u zemlju ili planinu iz neutvrdjenih razloga, ako im se ne bi svidjalo u nekom trenutku za koju misiju se koristi.

Ovo je razlog zasto je Indija odbila taj isti avion unatoc sokantno primamljivoj ponudi.

Ameri su dugo govorili da nama nadzvucna avijacija ne treba, a sad nam pokusavaju uvalit tog trojanca.

Da je presuda sestorci bila oslobadjajuca, mozda bih i povjerovao u dobre namjere.

Većina današnjih civilnih i vojnih zrakoplova jesu fly by wire, Gripen također.

Softverski modul koji direktno upravlja aktuatorima na F16 i F18, u žargonu zovu "George". :-)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 06 pro 2017, 23:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2013, 13:16
Postovi: 962
Znači nude nam se:
SAD - novi F-16 block 70, no bez naoružanja i skuplji od ostalih ponuda
Izrael - 25 godina stari, ali obnovljeni i modernizirani F-16 Barak (u biti block 30/40 na izraelski način), sa naoružanjem kao bonusom
Švedska - novi Gripen bez naoružanja, avion nešto lošije klase i nešto upitnije podrške u slučaju nekog mogućeg sukoba
Grčka - preko 30 godina stari i neobnovljeni F-16 block 30

Po meni je Grčka ponuda jednostavno loša, oni se samo pokušavaju riješiti svog starog željeza.
Kod Šveda me brine što im avion nije testiran u ratnim uvjetima, te je objektivno barem za pola klase niže u odnosu na F-16, kao i činjenica da su Švedi upitne lojalnosti prilikom mogućih sukoba na ovim područjima.
Jedini problem izraelske ponude jest činjenica da njihov avion nije nov, niti najmoderniji oblik (Sufa), ali samo naoružanje je definitivno plus.
I na kraju ponuda SAD-a, novi najmoderniji F-16 block 70, novo je novo, a oružje se po potrebi uvijek lako nabavi, no problem leži u tome kako je ovo stari model aviona koji bi u narednih 10 godina sa uvođenjem F-35 u upotrebu mogao postati apsolutno zastarjela tehnologija, recimo kao MiG 21 u odnosu na MiG 29 tamo '90-ih, pa je onda upitno dati značajno veći novac za tako nešto.

Meni je u biti nešto jeftiniji, a opet ratno testiran izraelski Barak nekako naoptimalnija opcija za narednih cca. 25 godina i prijelaz ka najnovijoj klasi aviona nakon toga (F-35), mada bi ih iskreno još volio pritisnuti i pokušati ubaciti 6 Sufa u ponudu (znači da ide 6 Baraka i 6 Sufa).
Švedi bi možda čak i bili bolja opcija (zbog novih aviona) da im dijelove rade jedni operateri (da nisu razbacani po cijelome svijetu) i da nisu upitne geopolitičke lojalnosti (pacifisti koji ne razumiju potrebu upotrebe aviona u ratnim uvjetima).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 07 pro 2017, 07:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58272
Lokacija: DAZP HQ
F-16 ostaje dio USAF-a najmanje do 2050. godine. F-15 i starije verzije F-16 mjenjat će s F-35 i novijim F-16icama.

Toliko o tome da je to zastarjela platforma.

Novi Gripen C/D je al pari sa Barakom, vjerojatno i bolji, a novi F-16 Block 70 je iznad svih ponajprije zbog suvremenog AESA radara.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 07 pro 2017, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Crni Božo je napisao/la:
Kod Šveda me brine što im avion nije testiran u ratnim uvjetima.


Moderni avioni od ratnih uvjeta osjete samo pojacano naprezanje. jebote pa nije ti avion tenk, oklopnjak ili vojnik da se vidi hoce li prezivjeti bojiste. Svi gadjaju ciljeve sa sigurne udaljenosti od potencijalne ugroze.

Gripen jednako kao i f-16 uspjesno nacilja i ispusti projektil, u vecini slucajeva isti.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 pro 2017, 01:13 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Crni Božo je napisao/la:
Švedi bi možda čak i bili bolja opcija (zbog novih aviona) da im dijelove rade jedni operateri (da nisu razbacani po cijelome svijetu) i da nisu upitne geopolitičke lojalnosti (pacifisti koji ne razumiju potrebu upotrebe aviona u ratnim uvjetima).


Što znači geopolitička lojalnost? Upravo o tome ja cijelo vrijeme govorim , ako bi mi za korištenje aviona koje smo kupili i platili morali pitati dozvolu onoga koji nam ih je prodao (a iz upisa na ovoj temi čini se da bi) onda ih ni ne trebamo kupovati.

Šveđani nisu ratovali, ali imaju dovoljno iskustva proizvodnje i prodavanja oružja u povijesti onima koji jesu. Recimo tvornica Husqvarna danas poznata samo po kosilicama i puhalicama za lišće proizvodila je oružje preko 200 godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 pro 2017, 07:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Dozvola za koristenje aviona trazi se samo u okolnostima koje nisu definirane ugovorom o najmu ili ti lizingu. Madzari i cesi su gripene iznajmili uglavnom za airpolicing i uvjezbavanje podrske zemaljskim trupama. U slucaju borbenih operacija moraju se prethodno usuglasiti sa stranom koja je dala avione u najam.

Tajvan i JAR su kupili gripene i mogu sa njima izvrsavati zadace koje pozele. Brazil kao buduci korisnik gripena je takodjer kupac.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 pro 2017, 08:24 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2010, 11:13
Postovi: 649
Sta god izabrali kvantni skok je naspram sadasnjih Migova, ono sta je bitno da se pilotima omoguci puni nalet od 150-200 sati godisnje makar na Gripenima. Za *** ti najnoviji Blockovi ako na njima ne letimo redovno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 pro 2017, 08:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ronaldinho je napisao/la:
Sta god izabrali kvantni skok je naspram sadasnjih Migova, ono sta je bitno da se pilotima omoguci puni nalet od 150-200 sati godisnje makar na Gripenima. Za *** ti najnoviji Blockovi ako na njima ne letimo redovno.


Odluka je donešena pitanje je kad će se objaviti.

Samo novi zrakoplovi omogućuju puni nalet pilotima u periodu dužem od 10 godina. Resursi Baraka su produženi, no ako ga želimo koristiti idućih 15 a ne 10 godina nalet će morati biti oko 100-120 sati godišnje.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 09 pro 2017, 10:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6217
Lokacija: Izvan sebe
iJozo je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Koja dva minusa?


Prvi je taj sto dolazi gol, bez naoruzanja, a uzevsi u obzir cijenu ne ostavlja ni prostora za nabavku naprednijeg naoruzanja. U blagajni nista ne ostaje.

Ako se uzme izraelske oboruzane do zuba, jos ostane i za Apache helikoptere koji su za prijetnje i zadace s kojima se OSRH suocava jos korisniji od lovaca.

Medjutim, to sve je manje znacajan minus.

Najveca mana americkog novog F-16 je sto ne daju uvid u softverski kod. To je fly-by-wire avion, u prijevodu: nasi ne bi imali pojma kakve sve naredbe taj stroj osluskuje. Vrlo vjerojatno bi ga Ameri mogli prizemljiti tj. izvesti da se zabije u zemlju ili planinu iz neutvrdjenih razloga, ako im se ne bi svidjalo u nekom trenutku za koju misiju se koristi.

Ovo je razlog zasto je Indija odbila taj isti avion unatoc sokantno primamljivoj ponudi.

Ameri su dugo govorili da nama nadzvucna avijacija ne treba, a sad nam pokusavaju uvalit tog trojanca.

Da je presuda sestorci bila oslobadjajuca, mozda bih i povjerovao u dobre namjere.

Kod vojnih aviona software treba da bude opensource, tako da svi mozemo ucestvovati u razvoju.
Ako nasi hakeri otkriju kod mozemo i mi amerima prizemljiti avione, bolje da se ne upustaju u prljave igre sa nama.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 10 pro 2017, 14:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Nezvanicno: Gripen je otpao, tijesna utrka izmedju dva f-16 novog koji nudi usa i rabljenog na stereoidima kojeg nudi izrael. Izraelski ce imati jos oko 2500 sati naleta do isteka resursa, tj 16 i vise godina aktivne sluzbe u hrz ako se bude godisnje letjelo do 150 sati.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 10 pro 2017, 14:59 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Zadar1993 je napisao/la:
Ronaldinho je napisao/la:
Sta god izabrali kvantni skok je naspram sadasnjih Migova, ono sta je bitno da se pilotima omoguci puni nalet od 150-200 sati godisnje makar na Gripenima. Za *** ti najnoviji Blockovi ako na njima ne letimo redovno.


Odluka je donešena pitanje je kad će se objaviti.

Samo novi zrakoplovi omogućuju puni nalet pilotima u periodu dužem od 10 godina. Resursi Baraka su produženi, no ako ga želimo koristiti idućih 15 a ne 10 godina nalet će morati biti oko 100-120 sati godišnje.

Zato je Kolindica bila odsutna, preko oceana. Moraju se Amerima napuniti dzepovi, penezima od hrv.poreznih obveznika.
Nije Koli dzaba bila tajnica. Moraju se izvrsavati zadace.

Jos ako kapne koje milionce $ na provizije na Djevicanskom otocju, puna saka brade.

Dok se nizi stalez hrvatski puk mora boriti po baustelima i burzama rada diljem EU.
Da bi bio konkurentan sa migrantima. oko placa i satnice.

To je nama nasa borba dala, da imamo Koli za marsala.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 10 pro 2017, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Od Finaca su kupljene Patrie, bio je potpisan off-set pa ništa od toga se nije realiziralo, toliko smo nesposobni nešto prodat čak i preko offseta, Finci ne znaju šta će plaćaju nekakve specijalizacije hrvatskim doktorima u Španjolskoj, i onda za koju godinu će ti doktori u Švedsku il Finsku nakon što je u njih uloženo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 10 pro 2017, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
ManInBlack je napisao/la:
Nezvanicno: Gripen je otpao


Tko kaže?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 10 pro 2017, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
a sta ce nam to?
samo nas mogu natjerat na srpsku sa njima a sve ostalo ce nam bit nelegalna meta i UZP

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 11 pro 2017, 08:20 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
neretvanin je napisao/la:
Od Finaca su kupljene Patrie, bio je potpisan off-set pa ništa od toga se nije realiziralo, toliko smo nesposobni nešto prodat čak i preko offseta, Finci ne znaju šta će plaćaju nekakve specijalizacije hrvatskim doktorima u Španjolskoj, i onda za koju godinu će ti doktori u Švedsku il Finsku nakon što je u njih uloženo.


Problem je kod offseta unutar slobodnog tržišta što je on sam po sebi kontradiktoran, kako tebi netko može garantirati poslove u tuđe ime? Nije to kao kad je Tito išao kod diktatora pa su oni odredili da će raditi s našim firmama i što će raditi.

Patria ili Gripen ne može doći ni u finski dućan ili švedski i odrediti da moraju kupiti hrvatsku paštetu ako vlasnik dućana to ne želi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 11 pro 2017, 09:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Držimo se zadanog vremenskog okvira. Ovaj četvrtak je sjednica odbora za obranu Hr Sabora zatvorena za javnost - tema je nabavka VBZa. Ide se prema zadanom cilju korak po korak. Do Nove Godine će vjerojatno i javnost biti upoznata sa odabirom i svim detaljima.

Nisam čuo da je Grippen otpao, mada bih bio izuzetno iznenađen da je isti izabran.

Glede Patria stvar je jednostavna : Offset nije bio javan - navodno je bio 150% vrijednosti programa. Jedini dio koji je skroz bio javan - a to je obuka tehničara ĐĐ i davanje licence tvrtci za proizvodnju dodatne opreme za Patriu, sklapanje oklopnjaka i popravke istih - je zapravo i ispunjen. Navodno se ostatak offseta bazirao na davanju poslova pojedinačnim hrvatskim firmama kao kooperantima za Patriu. Ovakav oblik offseta je pogodno tlo za korupciju. Tako je po istim navodima oko 700 000 eura otišlo za nekakav kooperantski posao nekoj firmi iz hrvatskog Zagorja.

O ovome govori ministar Krstičević. Takav tip offseta - nejavan, prikriven velom tajne, koji se bazira na de facto jeftinom kreditiranju pojedinih hrvatskih d.o.o-a i d.d.-a nije prihvatljiv niti u skladu sa NATO standardima.

S druge strane Poljaci su sada vrlo javno obznanili od čega se sve sastoji offset pri njihovoj nabavci F-16 te tu nema zamračenih firmi za koje nitko ne zna ni gdje su ni koliko zaposlenika imaju. Njihov offset program će biti ispunjen.

Na stranu offset koliko je ovo veliki posao HRZa govori činjenica da iako nabavljamo u ovoj rundi samo 1 eskadrilu borbenih zrakoplova oni su jedini u ovom dijelu EU koji bi imali kapacitet djelovanja i po ciljevima u zraku i po ciljevima na zemlji. Pojednostavljeno takve zrakoplove unutar V4+RH imaju samo RH i Poljska. Mađarska i Češka su uzele Grippene na lizing i samo za Air policing.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 12 pro 2017, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Citat:
Procedura odlučivanja o tome koje ćemo borbene avione kupiti ušla je u završnu fazu te su sad u igri ostala četiri ponuđača, Izrael, SAD, Švedska i Grčka. Ponuđena su dva nova aviona, američki F-16 i švedski Gripen te dva polovna grčki i izraelski F-16. O tome smo ekskluzivno razgovarali s legendom hrvatskog zrakoplovstva brigadirom Ivanom Selakom.

Gripen ili F-16? MORH završio s procjenom, odlučit će politika.

– Nisam član tima koji je radio evaluaciju pristiglih ponuda, pa je to moje mišljenje, a ne stav i mišljenje ekipe koja je na njima radila. Bio sam član tima ministra obrane koji je prezentirao ministru, Vladi i predsjednici razloge zadržavanja sposobnosti komponente borbenog zrakoplovstva u HRZ i koji su svojim odlukama potvrdili, svi redom, i složili se u konačnoj odluci o zadržavanju iste sposobnosti, a što se mene tiče najvažnija strategijska odluka u povijesti HRZ-a nakon odluke o formiranju HRZ-a, sve ovo dalje su operativne odluke – rekao nam je Selak.

‘Ako iz povijesti nismo ništa naučili onda nam borbeni zrakoplov ne treba’
– Nikada si nisam postavio pitanje, i neću, treba li nam ili ne borbeni zrakoplov. Postavljam si samo jedno pitanje – kada će mi trebati. Ako iz povijesti nismo ništa naučili onda nam borbeni zrakoplov ne treba i priča završena – kazao je Selak.

Što se tiče isplativosti nabave borbenih aviona, tu ima više parametra.

– Idemo redom. Rat je koštao 65 milijardi eura ovu zemlju, a sad smo dužni 59,5 milijardi. Mislite li da bi rata bilo da nas nisu razoružali? Da su postojali eto i ti moćni borbeni avioni? Mislite li da će netko na cesti napasti Mirka Filipovića? Naravno ne jer će dobiti po onome gdje ga najviše boli – kaže Selak i dodaje kako je u ratu izgubljeno 13.500 ljudi, a šest puta više je ranjeno te je uništeno pola infrastrukture.

– A zašto – zato što se nisi imao čime braniti, toliko o isplativosti – rekao je.

‘Noviji i najnoviji – velika je razlika’

Što se tiče novog ili rabljenog aviona, Selak kaže: “Ako kažete novi ja tu vidim već dvije vrste. Novi i najnoviji, razlika je ogromna, ako kažete rabljeni i tu vidim više vrsta: malo rabljen, rabljen i izrabljen, opet velike razlike. Dugoročno gledano uvijek je najisplativiji najnoviji, vijek takvog je minimalno 30 godina, kad izračunate njegove troškove kroz cijeli životni vijek stvari su jasne. Kod grupe rabljenih bitno je napomenuti da održavanje zrakoplova sa svakom godinom starosti povećava se za 1,2-1,5%, pa računajte”.

– Bio sam u Izraelu i imao sam privilegiju letjeti iznad Izraela u MiG-21 sa opremom lovaca 4. generacije i osjećao sam se suvišnim u avionu jer mi gomilu prije zadanih problema sada rješava zrakoplovna oprema. Za mene su Izraelci najbolji piloti na svijetu, možda i zato što su stalno u ratu, od njih bi mogli ponešto naučiti, ali takvu taktiku kod sebe ne možeš primijeniti jer takvu podršku i infrastrukturu koji oni, a i mnoge druge zemlje koje nam prodaju zrakoplove, imaju. Mi nikada nećemo imati tako da u svojoj obuci i taktici moraš biti svjestan svojih limita, a Amerikanac, Izraelac ili Šveđanin taj zrakoplov će koristiti i koriste na njima primjeren način. Glede vrućina i pustinjskog pijeska naravno da atmosferske (ne)prilike utječu na trajnost aviona – naročito motora, no svi današnji avioni čiji računalni sustavi baziraju rad na slaboj toleranciji prema vlazi zahtijevaju stalno kondicioniranje njihove opreme i naoružanja. Infrastruktura čuvanja je sličnija ljekarni nego hangaru. Što god uzeli, moramo za to izgraditi kompletnu novu infrastrukturu jer nemamo ništa – ispričao je Selak.

Jedan od naših najboljih borbenih pilota kaže kako je generalan stav o svim ponuđenim avionima da oni za nas predstavljaju velik evolucijski korak naprijed, a loše strane ne mogu se saznati nikako osim na temelju vlastitih znanja i iskustava.

– Nekoliko meni zanimljivih stvari kod F-16 C/D Barack. Odličan je avion čim ga je izabrao Izrael, ali to mu je i mana jer znam kako i koliko je taj korišten i iskorišten. Oni su najbolji i iskoristili su ga maksimalno. Za mene on nije rabljen već izrabljen. Zašto u ponudama nismo tražili manje rabljen, ne znam. Naravno aspekt njegovog naoružanja je impresivan, on je letno agilan. Imao sam priliku i zadovoljstvo isprobati njegove letne maksimume. Oprema je pretpostavljam vrhunska, no što god tko rekao i mislio znam da se na njemu neće letjeti ni blizu onoga što se vrti po novinama. Na žalost mali broj i te godine su izvor niske ispravnosti, naročito kad odu Izraelci – komentirao je Selak.

– Što se tiče Gripena, njega na žalost nisam probao osim simulatora, no to i nije bitno. Iskreno žao mi je što u ponudi nije najnoviji Gripen E, a mogao je. Visoka cijena mi nije iznenađenje jer broj proizvedenih se mjeri ne tisućama, kao kod F-16, nego puno, puno manje. Naravno razlog toj cijeni je i ponovno pokretanje proizvodnje, a da se u akviziciji ponude ponudio Gripen E i u okviru toga proizvodnja bilo čega mogućeg za taj avion kod nas priča bi možda bila i malo drugačija. To važi i za F-16, nedostižan ovako, a dostižan ako i ti radiš na njemu. Nemojte mi samo reći to je nemoguće, pitajte gospodina Rimca je li tako razmišljao kad je počeo sa električnim automobilima. Žao mi je što se nekada i podcjenjujemo. No da i o Gripenu kažem. Naravno da je vrhunski, manji broj ljudi za održavanje, manja cijena sata letenja, njegova oprema je vrhunska, novi je i kao takav sigurno omogućava veći nalet, a o prednosti da poleti s ceste – s tim neka uveseljava publiku – kaže pilot.

Što se tiče uporabe aviona kaže kako nam je najvažnija kontrola i zaštita zračnog prostora, zračna potpora snagama kopnenoj vojsci i ratnoj mornarici u njihovim zadaćama kao i operacije snažnog udara po svim strateškim ciljevima duboko u neprijateljskoj pozadini, a što je jedino moguće ovakvim borbenim zrakoplovom. Naravno moguće je i atomskom bombom ili krstarećim raketama, a to nemamo.

– Ako ih mislimo imati zbog air policinga i uveseljavanja publike na aeromitinzima i raznim obljetnicama, a što sad radimo, onda nam takav luksuz ne treba. Dovoljno je i to što imamo još sto godina – kaže Selak.

Sigurnost i mir nemaju cijenu

– Avione koje imamo namjeru kupiti i koristiti kupujemo ne zbog rata nego zbog mira. Kupujemo ih da nemamo ponovo 13.500 poginulih, štetu od 65 milijardi eura i poluporušenu zemlju. Njihova cijena, čak onih koje bih ja htio, iznosi 2% ove ranije cifre – ističe.

– Moje razmišljanje je dugoročno i gradacija aviona koji su meni zanimljivi ide od najnovijih prema novijima i malo rabljenima. I tu sa zaustavlja. Sigurnost i mir nemaju cijenu, ako zaista želiš mir onda za rat moraš biti spreman. Svako ali baš svako ulaganje u borbeni zrakoplov je daleko, daleko jeftinije od nanesenih budućih ratnih šteta. Tko kaže da moramo imati 12 aviona 2024., možda mogu imati šest F-35, ili šest F-16 Block 70/72, ili šest Gripen E, a onda oko 2030. još šest istih. Naravno taj od kojeg ćemo kupiti mora uložiti u nas i mi moramo proizvoditi neke komponente tih zrakoplova. To je jedini način da se osiguramo za dugo vremena. Sve ostalo su kanaderi, a požare imaš svake godine – zaključuje Selak.

gornji tekst pod izvornim nazivom “Legendarni pilot Selak: Trebaju nam avioni, a ne leteće kante” autora Luke Negovetića objavljen je 11.prosinca na portalu 24sata na poveznici (https://www.24sata.hr/news/legendarni-p ... nte-551995).

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 15 pro 2017, 02:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Odbor za obranu danas jednoglasno za kupnju borbenih aviona. :smajl007
Konačna odluka o izboru do kraja godine, da se malo upoznamo sa najizglednijom zvijeri u HRZ-u 21. stoljeća.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

:zivili

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 15 pro 2017, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 15 pro 2017, 20:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Citat:
MORH nabavlja dodatne količine jurišnih pušaka VHS-D2 i VHS-K2 uz određeni broj bacača granata

Tvrtka HS PRODUKT d.o.o. je u suradnji s MORH-om započela razvoj nove inačice jurišne puške kalibra 5,56×45 mm VHS-D2 i VHS-K2 te je potpisan Ugovor UG-201-15-0028 o isporuci 50 komada navedenih pušaka, kako bi se kroz korištenje u postrojbama obavila verifikacija od strane stručnog Povjerenstva MORH-a za uporabu iste u OSRH. Proizvodnja navedenih pušaka je uspješno završena te su iste isporučene MORH-u i date na uporabu postrojbama OSRH.

Nakon provedenog testiranja predmetne puške potpisan je s tvrtkom HS PRODUKT d.o.o. novi ugovor o proizvodnji dodatne količine jurišne puške kalibra 5,56×45 mm VHS-D2 i VHS-K2 .

Kroz realizaciju navedenog Ugovora završen je razvoj puške i uspostavljena serijska proizvodnja iste. U ovom postupku nabave sukladno raspoloživim financijskim sredstvima traži se isporuka dodatne količine jurišnih pušaka kalibra 5,56×45 mm VHS-D2 i VHSK2 za potrebe opremanja postrojbi OS RH ukupne vrijednosti 3,5 milijuna kuna.

Također, HS PRODUKT d.o.o. iz Karlovca je razvio i usvojio proizvodnju bacača granata kalibra 40 mm za podcjevnu montažu na jurišnu pušku VHS-2, a isti je verificiralo stručno Povjerenstvo MORH-a. U prethodnim godinama isporučen je veći broj jurišnih pušaka VHS-2 u kalibru 5,56 mm i određeni broj bacača granata za podcjevnu montažu na jurišnu pušku VHS-2. U ovom postupku nabave se traži dodatna količina istog tipa bacača granata za kompletiranje isporučenih jurišnih pušaka VHS-2 s podcjevnim bacačima u vrijednosi 1,8 milijuna kuna

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 24 pro 2017, 14:55 
Offline

Pridružen/a: 24 pro 2017, 14:44
Postovi: 76


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 26 pro 2017, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58272
Lokacija: DAZP HQ


Citat:
Fires Coordination Exercise of the Croatian Volcano Battery, the first outside of Croatia with the Battle Group Poland near Bemowo Piskie Training Area, Poland, on December 20, 2017. These soldiers are part of a unique, multinational battle group, comprised of U.S., U.K., Croatian and Romanian soldiers serve with the Polish 15th Mechanized Brigade as a deterrence force in northeast Poland in support of NATO’s Enhanced Forward Presence

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 26 pro 2017, 15:19 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
KiM je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Odluka je donešena pitanje je kad će se objaviti.

Samo novi zrakoplovi omogućuju puni nalet pilotima u periodu dužem od 10 godina. Resursi Baraka su produženi, no ako ga želimo koristiti idućih 15 a ne 10 godina nalet će morati biti oko 100-120 sati godišnje.

Zato je Kolindica bila odsutna, preko oceana. Moraju se Amerima napuniti dzepovi, penezima od hrv.poreznih obveznika.
Nije Koli dzaba bila tajnica. Moraju se izvrsavati zadace.

Jos ako kapne koje milionce $ na provizije na Djevicanskom otocju, puna saka brade.

Dok se nizi stalez hrvatski puk mora boriti po baustelima i burzama rada diljem EU.
Da bi bio konkurentan sa migrantima. oko placa i satnice.

To je nama nasa borba dala, da imamo Koli za marsala.

Kolinda ostro nastupa. kontra zelenih, jer joj "jedra" napuhavaju ove dudu "igrackice".....a nekoc bila "kraljica Balkana"....

....jela cevape po Bascarsiji, bakljave, hurmasice....kopernikanski obrt u politickom stajalistu.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 26 pro 2017, 16:29 
Offline

Pridružen/a: 24 pro 2017, 14:44
Postovi: 76


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7905 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 317  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO