HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:06.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 16:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Obratite pažnju na datum (15 travanj), vrlo važno u kontekstu kronologije sukoba na tom području.

http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/hrvati-zenice-sjecaju-se-pocetka-svoje-ratne-kalvarije-915.html

Citat:

slika

U danima od 15. do 18. travnja 2010. godine Koordinacija Udruga domovinskog rata HVO općine Zenica, obilježava 17 godina od početaka napada postrojbi Armije na HVO i Hrvate Zenice.

Tim povodom su u naselju Podbriježje obitelji poginulih hrvatskih branitelja, Udruga proisteklih iz Domovinskog rata općine Zenica, predstavnici Hrvatske koalicije za Zenicu, te predstavnici kulturnih institucija položili vijence i upalili svijeće na spomen obilježju gdje su prije 17 godina ubijeni pripadnici brigade ''Jure Francetić'', Zenica, Marko Ljubić, Tihomir Ljubić, Anto Zrnić i Ivica Vidović. Prigodnu molitvu za poginule vodio je fra Slavko Petrušić, župnik župe sv. Ilija, Zenica.

U ime Koordinacije Udruga HVO sjećanje na 15. travanj 1993. godine predstavio je ratni zapovjednik brigade, pukovnik Željko Ljubanić, uz zahtjev da se zločinci, izvršitelji i nalogodavci kazne, te napomenuo da je ubojstvo 4 pripadnika brigade bilo dio jednoga širega plana napada na HVO i Hrvate Zenice. Nakon polaganja vijenaca, u Hrvatskom domu u Zenici održana je svečana sjednica UDVDR-a Zenica u povodu 15 obljetnice udruge u kojoj se aktualni predsjednik Udruge Petar Panđa osvrnuo na rad u proteklih 15 godina. Obilježavanje stradanja Hrvata Zenice nastavlja se sutra polaganjem vijenaca na središnjem spomen obilježju u Crkvicama i misom za poginule hrvatske branitelje Zenice u crkvi sv.Josipa u Zenici. Na taj dan desila se kulminacija napada postrojbi Armije. Rezultat toga su ubojstva vojnika i civila, popaljene i razrušene kuće, egzodus 15 000 Hrvata i zatočenje oko 500 vojnika i civila u znane i neznane logore, priopćeno je iz Koordinacije Udruga iz Domovinskog rata općine Zenica.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 16:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Svaka cast.. kako li reagiraju multietnicari iz ZE na ovo?
Imas li kakvih infosa Junuze??

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 16:26 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2010, 08:04
Postovi: 1122
Jebiga što reći o Zenici(do 1992. sam živio tamo)... Mogu samo reći da se zanemaruje u medijima,grad primjer etničkog čišćenja. Nije bio opkoljen kao Sarajevo,tako da ovo etničko čišćenje dobija jednu novu dimenziju...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 16:29 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
koliko je jaki bio hvo u zenici?

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Bez obzira kako se brigada zvala nije se dobro prošla među "saveznicima",
za očekivati je bilo da će ime smetati Srbima ali dogodilo se suprotno,
islamizacija ABiH je bila uzrok sukoba sa Hrvatima. Prošli su težak put kao i
Hrvati Kaknja i Vareša.

Slabo je opravdanje Bošnjacima da je to bio odgovor na stanje u nekim drugim djelovima zemlje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 16:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
i_jopet je napisao/la:
Bez obzira kako se brigada zvala nije se dobro prošla među "saveznicima",
za očekivati je bilo da će ime smetati Srbima ali dogodilo se suprotno,
islamizacija ABiH je bila uzrok sukoba sa Hrvatima. Prošli su težak put kao i
Hrvati Kaknja i Vareša.

Slabo je opravdanje Bošnjacima da je to bio odgovor na stanje u nekim drugim djelovima zemlje.


Istina.
To još jednom dokazuje tezu da je rat u BiH od mnogih vođen samo u želji za što više teritorija i apsolutne kontrole nad njima.
Mene upravo to nervira, zato što se implicira svakom ovom pričom o dogovorima i podelama, da su samo Muslimani bili operisani od toga, i nevine žrtve.

Mogao bi da se izvuče sled: Muslimani-> Bošnjaci (dekret-1993) => "agresije i plan podele između Hrvata i Srba" => pomoć MZ i ICTY-a => Visoki predstavnik i OHR => "građanska" država pod kapom Sarajeva => nacionalna država autohtonih "Bosanaca" pod idejnim i svakim drugim vođstvom Bošnjaka.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 17:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... -177-P.pdf

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Real gone je napisao/la:
Istina.
To još jednom dokazuje tezu da je rat u BiH od mnogih vođen samo u želji za što više teritorija i apsolutne kontrole nad njima.
Mene upravo to nervira, zato što se implicira svakom ovom pričom o dogovorima i podelama, da su samo Muslimani bili operisani od toga, i nevine žrtve.

Mogao bi da se izvuče sled: Muslimani-> Bošnjaci (dekret-1993) => agresije i plan podele između Hrvata i Srba => pomoć MZ i ICTY-a => Visoki predstavnik i OHR => "građanska" država pod kapom Sarajeva => nacionalna država autohtonih "Bosanaca" pod idejnim i svakim drugim vođstvom Bošnjaka.

Teško je govoriti o podjednakoj krivnji u svim godinam rata,
ali godina 1993 je drugo veliko stradanje Hrvata i to direktno u
bošnjačko hrvatskom sukobu, ako su bošnjaci bili u okruženju u Sarajevu,
Hrvatima u Vitezu je bilo isto teško s time da je omjer vojnika bio još veći,
i ne mogu prihvatiti jednu stvar, da za zločine nad Kakanjcima i Zeničanima
postoji opravdanje ili još gore da progona nije bilo. A gdje su onda oni danas?
Znači sve polako miriše i na smišljen zločinački pothavat.

A kronologija koju si izvela je otprilike to, s ciljem da se izostavi ovo o čemu pišem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
19. Sijecanj 1993 - Dusina (opcina Zenica) - pripadnici ABiH su ubili Hrvata civila. Nekoliko sela (Visnjica, Lasva, Dusina…) je etniski ocisceno, prognano je vise od 3.000, a dio civila je koristen kao zivi vojni stit.

18. Travnja 1993. - Grm (Zenica) - ubijeno 6 civila. Tri starca su ziva zapaljena

05. Travnja 1993. - Susanj (Zenica) - ubijeno 17 civila, mahom starijih osoba koji su ostali u selu i docekali ABiH nakon povlacenja HVO.

Jos malo, al poslijeratne Zenice

multietnicke naravno uz velike proteste ljevicara i titoista iz navijacke skupine robijasi koji mrze nacionalizam

http://www.youtube.com/watch?v=Ed-bdj4Z_cM

http://www.youtube.com/watch?v=vTY935FC ... re=related

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Zenički HVO je platio cijenu "tapšačke" politike sa abih...Kao i Bugojno npr.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Mar-kan je napisao/la:
Zenički HVO je platio cijenu "tapšačke" politike sa abih...Kao i Bugojno npr.


Zeničani su platili cijenu HOS-a.

Naoružali su kroz HOS muslimane (4.000 pripadnika), mislim da je bio odnos 60:40 za njih i taj dio je je poslije postao cvijet ABiH. Ironija i dokaz koliko su iz Hrvatske utjecali na cijelu priču davajući im gunove i puštajući mudžahedine.

Ni meni se nije svidjelo ime brigade tad, no bilo je vrijeme natjecanja u hrvatstvu, a rekao sam ranije i Zenica je nekad važila kao ustaško leglo.

Doista se nije očekivao napad, nije niko ni napadao Zenicu iz hrvatskih naselja, slična stvar se dogodila ranije Drivuši (skupu srpskih sela jugozapadno od Ze) još dok sam ja bio, naprosto puste par tisuća vojnika na sela kao policijsku akciju, u stvarnosti su to tad radili da bi digli moral jer i to su smatrali da pobjedom. Mora se znat da je bila velika frustracija nedeblokadom Sarajeva, ginuli su kao muhe a Ilijaš ni načeli nisu.
Demoralizirani, njima su pod hitno trebali sukobi u kojima će dobivat bitke a Srbi su doista tad izgledali nedodirljivo.

Naši su znali da ne mogu ništa i nije bilo nikakvih planova o zauzimanju i slično, no pustili su na nas i mudžahedine koji su na kraju i uzeli ono što je bila naša vojarna, i tu napravili glavni kamp i to u gotovo čistom hrvatskom kraju, naravno i to je bilo "slučajno". Tako je bilo sve dok dragi nam Turci nisu došli, e rek'o samo su nam ono nedostajali, kad gle čuda pokazaše se kao mudžahedineliminatori i stoga mislim da i ne treba na Tursku tako negativno gledati kad se upliće u Balkanske priče.

Ono što je zanimljivo u svemu jest da za vrijeme sukoba se u gradu sjedilo normalno kao da se ništa ne događa, naši vojnici i civili su pokušali bježati prema Travniku no naletili su opet na njihovu vojsku, većina je u međuvremenu se presvukla u civilnu odjeću i svi su se nekako spustili do grada te se pomiješali sa ostalima pa je lov trajao još danima. Oni s više sreće su završili u KPD-u gdje je svašta bilo a oni s manje, u muzičkoj školi koja je danas opet upravo to, kako nevino izgleda, a oni koji su završili u njoj su i danas, ako su ostali živi, u totalnom rastrojstvu. Vjerojatno ti mučitelji danas imaju zlatne ljiljane.

Uglavnom problemi su počeli nakon toga pa i za moje, nekoliko puta dolazile bande u pohode po kućama, svašta se događalo, uglavnom znam da mi je stari rekao da je htio i sebe i sve u kući ubit kada je njih 6 opkolilo kuću i derali mu se da će zapalit kuću da izlazi a da će sve žensko silovat u kući (ovo je bilo samo jednom), i izišao im je na balkon razgovarao s njima, bacao im pare koje je imao, ključeve od vozila i slično, svejedno su pokušavali ući no ipak nisu bar tad očito im je zvučao uvjerljivo kad im je rekao da će sve raznijeti, 4x su dolazili noću i haračili po kući, obitelj se sklanjala noću kod susjeda, na kraju je primio neke muslimane izbjeglice u kuću i pješke u Vareš a dalje preko srpske za Stolac i Hr.

Pred smrt (umro je) mi je govorio da kad god i danas zatvori oči pred spavanje vidi uniformirane kako šetaju oko kuće. A vjerujem da je i obolio i umro djelomično i zbog toga svega.

I što je najgore ovo je jedna od boljih priča ljudi iz rata u BiH. Ne ponovilo se!

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 19:36 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
Meni sve to izgleda dosta naivno od strane naših. Mislim kako nisu znali da će biti napad, kakava je situacija bila u gradu, sad ispada kao da su muslimani pali s marsa, a bili su tu cijelo vrijeme.

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Junuz Djipalo je napisao/la:
Doista se nije očekivao napad, nije niko ni napadao Zenicu iz hrvatskih naselja


koliko si tada imao godina?

Znalo se da će abih napasti za Uskrs '93.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 19:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
sotto voce je napisao/la:
Meni sve to izgleda dosta naivno od strane naših. Mislim kako nisu znali da će biti napad, kakava je situacija bila u gradu, sad ispada kao da su muslimani pali s marsa, a bili su tu cijelo vrijeme.


Nisu znali ni muslimani Zenice, kako da naši znaju, jednostavno u svim pregovorima pričaju jedno a u praksi drugo. Možda su i mogli naši im gadnih sranja napravit ali već je bilo presječeno prema Travniku tako da bi samo civile ugrozili.

Ono što se moglo da je doista bilo planirano da se napadnu muslimani je recimo poziv na izvlačenje iz Zenice u Vitez i vojske i civila prije Ahmića.

Tada bi ovaj dio dobio na snazi, no naprosto nigdje nije bilo takve koordinacije, svugdje defanziva osim u Ahmićima, i tu u okruženju tolike njihove vojske se dogodi ubijanje koje snimi BBC i prikaže se i u Zenici i u Travniku i u Bugojnu...

Nisu tu čista posla. Ja bih doista volio da se sazna sve

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Mar-kan je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Doista se nije očekivao napad, nije niko ni napadao Zenicu iz hrvatskih naselja


koliko si tada imao godina?

Znalo se da će abih napasti za Uskrs '93.


Ja osobno sam već 6 mj. prije bio u Zagrebu na faksu sa svojih taze napunjenih 18.

Tako da sve ovo pričam iz druge ruke...

Zapravo su moji imali velikih problema i zato što se mislilo da sam ja negdje u Vitezu u HVO-u a ja ispijao kavice po Zg.

No poslije rata je to bilo ovako dobro došlo da sam mogao saznat neke stvari poput ove priče s Počulice koje inače ne bi čuo...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 sij 2010, 20:19
Postovi: 786
Lokacija: HercegBosna
Junuz Djipalo je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

koliko si tada imao godina?

Znalo se da će abih napasti za Uskrs '93.


Ja osobno sam već 6 mj. prije bio u Zagrebu na faksu sa svojih taze napunjenih 18.

Tako da sve ovo pričam iz druge ruke...

Zapravo su moji imali velikih problema i zato što se mislilo da sam ja negdje u Vitezu u HVO-u a ja ispijao kavice po Zg.

No poslije rata je to bilo ovako dobro došlo da sam mogao saznat neke stvari poput ove priče s Počulice koje inače ne bi čuo...


I poslije toga svega januze ti si jos uvjek naklonjen drzavi koja te je istjerala.
Razmisli malo.
Ja upravo radi takvih dogadjaja ne zelim vise da zivim sa njima.
Njima njihovo a nama nase. Pa poslije mozemo da krenemo da saradjujemo.
Zato sam cak i da se izvrsi zamjena pa svak u svoje kantone i onda znamo da nam je narod na sigurnom.


:hrvatinic :HVO :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:07 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
Kako se nije ništa znalo, pa moralo je se nešto znati, sad ispada da smo dočekali rat s muslimanima u bosni totalno nepremni i iznenađeni.

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
josi je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:

Ja osobno sam već 6 mj. prije bio u Zagrebu na faksu sa svojih taze napunjenih 18.

Tako da sve ovo pričam iz druge ruke...

Zapravo su moji imali velikih problema i zato što se mislilo da sam ja negdje u Vitezu u HVO-u a ja ispijao kavice po Zg.

No poslije rata je to bilo ovako dobro došlo da sam mogao saznat neke stvari poput ove priče s Počulice koje inače ne bi čuo...


I poslije toga svega januze ti si jos uvjek naklonjen drzavi koja te je istjerala.
Razmisli malo.
Ja upravo radi takvih dogadjaja ne zelim vise da zivim sa njima.
Njima njihovo a nama nase. Pa poslije mozemo da krenemo da saradjujemo.
Zato sam cak i da se izvrsi zamjena pa svak u svoje kantone i onda znamo da nam je narod na sigurnom.


:hrvatinic :HVO :HercegBosanac



Bio sam 94. u Ljubuškom, svašta vidio i svašta čuo nije mi se to naše svidjelo pretjerano da bih žudio za ekskluzivno našim, a i u Zagrebu sam se nagledao svakakvih bojovnika.

Tražit budućnost s boljim dijelom Muslimana i Srba, to mi se najviše sviđa, nismo ni mi Hrvati tako idealni kako se volimo gledat, nije meni dobar bilo ko samo zato što je Hrvat.

A opet je moguće uredit da imamo osjećaj da smo u Hrvatskoj, pogotovo neke dijelove, i pogotovo ako uđemo u EU.

Uostalom i ovdje nema hrvatskih zastava na svakoj kući...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
sotto voce je napisao/la:
Kako se nije ništa znalo, pa moralo je se nešto znati, sad ispada da smo dočekali rat s muslimanima u bosni totalno nepremni i iznenađeni.


Čudno ha?

Dvije stvari mogu biti:

Nesposobnost tadašnjeg vodstva, što ne isključujem i

namjera...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
sotto voce je napisao/la:
Kako se nije ništa znalo, pa moralo je se nešto znati, sad ispada da smo dočekali rat s muslimanima u bosni totalno nepremni i iznenađeni.


Znalo se,postojala su obavještajna izvješća,a i laik je mogao povezati 2 i 2...U veljači 93. abih je imala većinu planova spremnih.Pročitajte malo šta se dešavalo U Travniku,pa izvješća iz Zenice...
Mi smo se pripremali koliko su dati uvjeti dopuštali u datom trenutku,ali mora vam biti jasno da smo imali odnos vojnika totalno nepovoljan.
Nama je odgovarala samo ograničena akcija na nivou par općina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 sij 2010, 20:19
Postovi: 786
Lokacija: HercegBosna
Junuz Djipalo je napisao/la:
josi je napisao/la:

I poslije toga svega januze ti si jos uvjek naklonjen drzavi koja te je istjerala.
Razmisli malo.
Ja upravo radi takvih dogadjaja ne zelim vise da zivim sa njima.
Njima njihovo a nama nase. Pa poslije mozemo da krenemo da saradjujemo.
Zato sam cak i da se izvrsi zamjena pa svak u svoje kantone i onda znamo da nam je narod na sigurnom.


:hrvatinic :HVO :HercegBosanac



Bio sam 94. u Ljubuškom, svašta vidio i svašta čuo nije mi se to naše svidjelo pretjerano da bih žudio za ekskluzivno našim, a i u Zagrebu sam se nagledao svakakvih bojovnika.

Tražit budućnost s boljim dijelom Muslimana i Srba, to mi se najviše sviđa, nismo ni mi Hrvati tako idealni kako se volimo gledat, nije meni dobar bilo ko samo zato što je Hrvat.

A opet je moguće uredit da imamo osjećaj da smo u Hrvatskoj, pogotovo neke dijelove, i pogotovo ako uđemo u EU.

Uostalom i ovdje nema hrvatskih zastava na svakoj kući...


Hmmm znam sta hoces da kazes i ja sam odrastao u mjesanome drustvu, ali ne mislim da si sve prokontao kako treba.
Svaki rat koji dodje u bosnu mi smo placali sa nasih ledja i sa teritorijem i sa ljustvom.
Ako se jos jednom izmjesa narod i dogodi rat mislim da ce nas da potpuno nestadne iz srednje bosne i dijela hercegovine.
Ta politika moze samo da valja jednoj strani a to je muslimanskoj.


:hrvatinic :HVO :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:34 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 867
Mar-kan je napisao/la:
sotto voce je napisao/la:
Kako se nije ništa znalo, pa moralo je se nešto znati, sad ispada da smo dočekali rat s muslimanima u bosni totalno nepremni i iznenađeni.


Znalo se,postojala su obavještajna izvješća,a i laik je mogao povezati 2 i 2...U veljači 93. abih je imala većinu planova spremnih.Pročitajte malo šta se dešavalo U Travniku,pa izvješća iz Zenice...
Mi smo se pripremali koliko su dati uvjeti dopuštali u datom trenutku,ali mora vam biti jasno da smo imali odnos vojnika totalno nepovoljan.
Nama je odgovarala samo ograničena akcija na nivou par općina.

a nije se baš očekivao totalni napad arbih

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 sij 2010, 20:19
Postovi: 786
Lokacija: HercegBosna
sotto voce je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Znalo se,postojala su obavještajna izvješća,a i laik je mogao povezati 2 i 2...U veljači 93. abih je imala većinu planova spremnih.Pročitajte malo šta se dešavalo U Travniku,pa izvješća iz Zenice...
Mi smo se pripremali koliko su dati uvjeti dopuštali u datom trenutku,ali mora vam biti jasno da smo imali odnos vojnika totalno nepovoljan.
Nama je odgovarala samo ograničena akcija na nivou par općina.

a nije se baš očekivao totalni napad arbih


Kako se nije ocekivalo. Sjecam se da je se u stozeru pricalo da muslimani nesto naveliko muljaju i pripremaju i mnogi su predpostavljali da ce da nas napadnu umjesto da idu i vracaju svoja mijesta. Medjutim nase glave nisu mogle to da shvate, posto smo im davali i pomoc i oruzije da bi se zajedno branili i odbranili. Gdje da pas ujede gazdu koji mu daje sta ce jesti i daje mu krov nad glavom. Tako smo mi mislili i to nas je kostalo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
I njima je odgovaralo općinu po općinu,ali gdje su jači...Srediti te općine,pa onda lagano na ove ostale.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvati Zenice sjećaju se početka svoje ratne kalvarije
PostPostano: 17 tra 2010, 20:49 
Offline

Pridružen/a: 21 sij 2010, 15:20
Postovi: 2
Ma vise manje se znalo junuze,pogotovo kad su oteli Totica i pobili mu osobnu pratnju!Znas da je par ""glavonja"" iz HDZ-a vec dan prije sveopceg napada,sprasio preko UN-a za Vitez!A i u brigadi je vladala neka cudna atmosfera,pola ih se htijelo borit,pola nije...///moral na nezavidnoj razini,ma mnogo se tu cimbenika nije poklapalo!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, nesorta i 290 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO