HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 lip 2026, 18:19.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 92 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 07 ožu 2010, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43692
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
Papa Benedikt XVI. želi, čini se, napokon raščistiti fenomen Međugorja i to bi, navodno, htio učiniti prije 30. godišnjice prvoga navodna Gospina ukazanja, dakle prije lipnja 2011. godine.

Papa bi trebao uskoro osnovati posebnu komisiju za izučavanje fenomena Međugorja, kako se u Vatikanu nazivaju tamošnja navodna Gospina ukazanja.


U Vatikan je pozvan mostarski biskup Ratko Perić, pod čijom se biskupijom nalazi Međugorje i koji, kao ni njegov prethodnik Pavao Žanić, ne priznaje da je međugorski fenomen nešto nadnaravno, odnosno ne priznaju ukazanja.

Ne mogu naći biskupa

Perić bi trebao u Rim stići u nedjelju i poslije razgovora u Vatikanu će se znati nešto više o eventualnu osnivanju vatikanske komisije za Međugorje, kao i o mogućoj podjeli mostarsko-duvanjske biskupije na dvije kako Međugorje više ne bi bilo pod mostarskom biskupijom. Prije nekoliko mjeseci već je, navodno, sve bilo spremno za osnivanje nove biskupije, ali nije pronađen biskup koji bi mogao preuzeti biskupiju. Smatra se kako bi izvlačenje Međugorja iz mostarsko-duvanjske biskupije i osnivanje nove s novim biskupom smanjilo napetosti između biskupa i franjevaca te olakšalo dolazak do zaključka o međugorskom fenomenu. Prema pisanju talijanskog tjednika Panorame, papa bi za čelnika komisije, koja bi trebala biti osnovana pri Kongregaciji za nauk vjere, mogao imenovati bivšeg predsjednika talijanske biskupske konferencije kardinala Camilla Ruinija. 


Takva se mogućnost spominjala i pri nedavnu boravku sarajevskoga nadbiskupa, kardinala Vinka Puljića u Vatikanu. Puljić nije isključio mogućnost osnivanja posebne vatikanske komisije, koja bi trebala proučiti pojavu Međugorja, ali je zapazio kako je komisija, koju je na poticaj Biskupske konferencije Jugoslavije osnovao mostarsko-duvanjski biskup Pavao Žanić, poslije trogodišnjeg razmatranja 10. travnja 1991. objavila izjavu u kojoj se uz ostalo kaže: “Na temelju dosadašnjeg istraživanja ne može se ustvrditi da je riječ o nadnaravnim ukazanjima i objavama.”

Milijun vjernika u godini

Time nije rečeno da se Gospa ne ukazuje, nego samo da to još nije ustanovljeno. Kardinal Puljić smatra da je ipak doktrinalni dio fenomena riješen. Treba međutim obratiti više pozornosti pastoralnom značenju međugorskog fenomena jer se ondje svake godine okuplja više od milijun vjernika iz cijelog svijeta, a na mjestima na kojima se ljudi okupljaju na molitvu, Bog daje svoj blagoslov. Stoga treba pomno proučiti sve strane te pojave.

Svakako, zasad je sve u nadležnosti mjesnog biskupa i Kongregacije za nauk vjere, koja se očito priprema osnovati posebnu komisiju kako bi se proučio cijeli slučaj Međugorja. Kongregacija za nauk vjere svojedobno je, kada je njezin pročelnik bio kardinal Joseph Ratzinger, sadašnji papa Benedikt XVI., a tajnik Tarcisio Bertone, sadašnji državni tajnik, potvrdila zaključak bivše Biskupske konferencije Jugoslavije koja je u Zadru obznanila kako je međugorski fenomen povjeren pomnome crkvenom promatranju, bez organiziranja službenih hodočašća, uz ohrabrivanje molitve i ispovijedi.

Na programu molitvenog susreta u Casalecchiju najavljeno “dnevno ukazanje”

Možda će se naći rješenje za Međugorje, ali upitne ostaju vidjelice kojima se, navodno, i dalje ukazuje Gospa, i to bez obzira na to gdje su one. Tako je sada najavljen molitveni susret u Sportskoj palači u mjestu Casalecchio kraj Bologne 13. svibnja gdje bi, osim novinara Paola Brosija koji je postao strastveni zagovornik Međugorja i upravo je objavio knjigu o fenomenu, trebala doći i vidjelica Mirjana Dragićević, a na pozivu vjernicima za dolazak u dvoranu piše kako je “na programu i dnevno ukazanje Gospe”. Dakle, već se zna kako će se Mirjani pokraj Bologne 3. svibnja ukazati Gospa. Očito, pred vatikanskom je komisijom nimalo lagan zadatak jer će se kontroverze oko međugorskog fenomena vući čak i ako pronađu rješenje, a teško je vjerovati da će ono zadovoljiti sve uključene.

Vecernji List


_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 08 ožu 2010, 10:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90144
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Podržavam.
Još nek proglasi Mostarsku biskupiju nadbiskupijom i neka kardinal bude u Mostaru, tako da više nemamo kukavičke kardinale okružene muslimanima.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 13 ožu 2010, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 lis 2009, 22:27
Postovi: 294
Bilo bi krajnje vrijeme da naša lokalna rivalstva i neprijateljstva svake vrste prestanu, a posebno ova religiozna!
Vjerujem, uskoro!


Privitak/ci:
Uskrslom Isusu brisu i ljube suze, Medjugorje, 2008 - 314.jpg
Uskrslom Isusu brisu i ljube suze, Medjugorje, 2008 - 314.jpg [ 90.58 KiB | Pogledano 6959 put/a. ]

_________________
Znam dvije istine:
Prva: Da ima Boga!
Druga: To nisam ja!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 13 ožu 2010, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90144
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Kako će se zvat nova biskupija? :001_huh

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 13 ožu 2010, 22:44 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2010, 02:09
Postovi: 107
Robbie MO je napisao/la:
Podržavam.
Još nek proglasi Mostarsku biskupiju nadbiskupijom i neka kardinal bude u Mostaru, tako da više nemamo kukavičke kardinale okružene muslimanima.


Ti si smjesan pa crkva se nikad ne povlaci imaju svu infrastrukturu u sarajevu toliko zgrada ,skola ,i da to ostave :osama :osama


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 14 ožu 2010, 00:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90144
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Bošnjo slabo si me razumio.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 14 ožu 2010, 03:35 
Offline

Pridružen/a: 06 vel 2010, 02:09
Postovi: 107
Robbie MO je napisao/la:
Bošnjo slabo si me razumio.


nema veze neka nama nase katedrale a vi sebi pravite :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 15 ožu 2010, 23:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1111
Najtužnija stvar što se dozvolilo stvaranje titule novog bosanskog kardinala, inače je Bosna nekoć bila pod Hrvatskim(ipak jedan narod)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 18 ožu 2010, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90144
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Pa šta, Italija ima sto kardinala.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 03 tra 2010, 22:27 
Offline

Pridružen/a: 25 ožu 2010, 10:53
Postovi: 854
pa hercegovina već ima 2 biskupije: trebinjsko-mrkansku, i mostarsko-duvanjsku, znači mogla bi se proširiti trebinjska, a mostarsku proglasiti nadbiskupijom....... :HercegBosanac

_________________
"1+1=2"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 07 svi 2010, 16:18 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2010, 12:45
Postovi: 9
@ sotto voce
Citat:
pa hercegovina već ima 2 biskupije: trebinjsko-mrkansku, i mostarsko-duvanjsku, znači mogla bi se proširiti trebinjska, a mostarsku proglasiti nadbiskupijom.......


Mislim da će biti trebinjska biskupija zasebna i u nju će ući Međugorje. Zanimljivo je da u trebinjskoj danas ima više muslimana nego katolika. Imat će fratri opet puno posla da vrate ono što je nekada bilo - katoličko.

_________________
Ne boj se, stado malo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 04:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5137
VIDEO: Gospa se u Međugorju ukazala vidjelici pred stotinama hodočasnika

slika



http://www.dnevno.hr/vijesti/regija/116 ... snika.html

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 11:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31938
Robbie MO je napisao/la:
Podržavam.
Još nek proglasi Mostarsku biskupiju nadbiskupijom i neka kardinal bude u Mostaru, tako da više nemamo kukavičke kardinale okružene muslimanima.

:zivili
sotto voce je napisao/la:
pa hercegovina već ima 2 biskupije: trebinjsko-mrkansku, i mostarsko-duvanjsku, znači mogla bi se proširiti trebinjska, a mostarsku proglasiti nadbiskupijom....... :HercegBosanac

Da bi bila nadbiskupija, treba imati 2 biskupije pod sobom.
Tu ti je primjer Zadra, ne može biti nadbiskupija (ni da mu daju Šibenik) jer fali 2.

Fakat kak će se zvat?
(A i koje će joj granice bit :D)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 5937
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Ceha je napisao/la:
Tu ti je primjer Zadra, ne može biti nadbiskupija (ni da mu daju Šibenik) jer fali 2.

Zadar jest nadbiskupija, sa specifičnim statusom, pod izravnom upravom Svete Stolice. :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 29405
Lokacija: Heartbreak Hotel
Pessimus dux je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Tu ti je primjer Zadra, ne može biti nadbiskupija (ni da mu daju Šibenik) jer fali 2.

Zadar jest nadbiskupija, sa specifičnim statusom, pod izravnom upravom Svete Stolice. :wink


Ne odriču se Talijani Zadra tako lako. :D

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 18:00 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31938
Pessimus dux je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Tu ti je primjer Zadra, ne može biti nadbiskupija (ni da mu daju Šibenik) jer fali 2.

Zadar jest nadbiskupija, sa specifičnim statusom, pod izravnom upravom Svete Stolice. :wink

Imaš pravo, zeznuo sam se.
Da bi se ukinuo specifični status, potrebne su 2 biskupije pod Zadrom. E sad, Šibenik to baš ne želi, a Gospić je pod Rijekom...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15238
Lokacija: Misao svijeta
Ceha je napisao/la:
Pessimus dux je napisao/la:
Zadar jest nadbiskupija, sa specifičnim statusom, pod izravnom upravom Svete Stolice. :wink

Imaš pravo, zeznuo sam se.
Da bi se ukinuo specifični status, potrebne su 2 biskupije pod Zadrom. E sad, Šibenik to baš ne želi, a Gospić je pod Rijekom...


Nije ti to županija pa da "Šibenik ne želi" :zubati, nemaju oni riječ kod toga, zadnja riječ je ona svetog oca , ako će ukidati specijalan status to znači ili stavljanje Gospića i Šibenika pod Zadar ili osnivanje nove biskupije u primjerice Kninu.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 5937
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Zadar1993 je napisao/la:
Nije ti to županija pa da "Šibenik ne želi" :zubati, nemaju oni riječ kod toga, zadnja riječ je ona svetog oca , ako će ukidati specijalan status to znači ili stavljanje Gospića i Šibenika pod Zadar ili osnivanje nove biskupije u primjerice Kninu.

Zadnja jest kod Svete Stolice i njezini interesi su na prvom mjestu, ali nije da se baš ne osluškuju informacije s terena...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 22:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31938
Zadar1993 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Imaš pravo, zeznuo sam se.
Da bi se ukinuo specifični status, potrebne su 2 biskupije pod Zadrom. E sad, Šibenik to baš ne želi, a Gospić je pod Rijekom...

Nije ti to županija pa da "Šibenik ne želi" :zubati, nemaju oni riječ kod toga, zadnja riječ je ona svetog oca , ako će ukidati specijalan status to znači ili stavljanje Gospića i Šibenika pod Zadar ili osnivanje nove biskupije u primjerice Kninu.

Kao što ti je rekao Pessimus.
Knin mi je nekako premali za biskupiju, a i ima premalo gravitacijsko područje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 04 ožu 2014, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 srp 2010, 12:57
Postovi: 2347
Neće ostat od Međugorčana ako dobiju svoju Biskupiju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 10 svi 2014, 10:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90144
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Prijasnji papa je izbjegavao posjetiti Hercegovinu vjerojatno zato da bi mogao lakse izignorirati vruci krumpir Medjugorje.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 10 svi 2014, 13:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15072
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
MIR je napisao/la:
VIDEO: Gospa se u Međugorju ukazala vidjelici pred stotinama hodočasnika

slika



http://www.dnevno.hr/vijesti/regija/116 ... snika.html


Pomiješala izgleda Hercegovački duhan sa travom.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 10 svi 2014, 13:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 29405
Lokacija: Heartbreak Hotel
korrisnik je napisao/la:
MIR je napisao/la:
VIDEO: Gospa se u Međugorju ukazala vidjelici pred stotinama hodočasnika

slika



http://www.dnevno.hr/vijesti/regija/116 ... snika.html


Pomiješala izgleda Hercegovački duhan sa travom.


Krmak, nije tvoje da ovo komentiraš.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 10 svi 2014, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15072
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Bobovac je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:

Pomiješala izgleda Hercegovački duhan sa travom.


Krmak, nije tvoje da ovo komentiraš.


Pa da se odužim za čestitaje dana džamija.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Papa osniva novu Biskupiju u kojoj će biti Međugorje?
PostPostano: 10 svi 2014, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90144
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Upozorenje.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 92 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO