HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 ožu 2024, 07:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Farme puževa
PostPostano: 23 kol 2011, 02:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2370
Lokacija: HR
Bila neki dan emisija Plodovi zemlje, i uglavnom uzgoj puževa je unosan posao u Hrvatskoj. Lagan plasman, lagana zarada i lagan rad.

slika

Uzgoj puževa postaje sve isplativiji posao koji i kod nalazi svoje mjesto. Kao i u drugim poljoprivrednim aktivnostima i u uzgoju puževa najdalje su otišli u Istri koja sve češće postaje uzor Dalmacije. Inicijalna ulaganja za uzgoj puževa su mala, posao ne iziskuje veliki fizički napor, tehnologija proizvodnje je poznata i lako dostupna. Najpotrebnije je imati strpljenje, izdržati početak i kasnije ubirati unosne plodove svoga rada.

EDIT: nađoh malo na netu
Na jednom hektaru zarada je oko 45 tisuća eura godišnje.
Nakon dvije godine jamči se povrat od 70% uloženog, a svaku sljedeću godinu 100%
Početna ulaganja za farmu površine 2 000 m²se kreću između 5 i 6 tisuća eura.

http://www.uzgojpuzeva.com/


Potrošnja mesa puževa u ishrani se u poslijednjih 5-6 godina, prema podacima Instituta, povećala čak 20 puta. U 2001. godini dostigla je količinu od 460.000 tona. Posebno je cijenjen na stolovima zemalja zapadne Evrope, Amerike, Australije i Japana.


pa eto ima dosta zapustene zemlje u HB...zajamcen otkup je dobra stvar..pa dragi hercegbosanci razmislite o ovome..male farme kao biznis za vikend ili za ozbiljno za ozbiljne ljude :sega
bar da se otvori jedno 100farmi puževa za 100 obitelji :herceg_bosna
u emisiji uzgajivaci su imali dobra iskustva, pa malo proucite sve to :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 23 kol 2011, 07:31 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Na opće zgražanje obitelji (ah te predrasude :)), rado ih jedem i imam jednog na mojoj strani. Dovoljno za "puževe na francuski način":
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 23 kol 2011, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Wind je napisao/la:
Na opće zgražanje obitelji (ah te predrasude :)), rado ih jedem i imam jednog na mojoj strani. Dovoljno za "puževe na francuski način":
slika


slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 23 kol 2011, 11:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24479
Lokacija: Heartbreak Hotel
Pokvari mi ručak... u klinac...!!

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 23 kol 2011, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Zanimljiva ideja o uzgoju puževa, ljudi imaju zemlju, no nedostaje početni kapital:)
Ja sam probao puževe u ratu na liniji, nije nešto htio niz grlo, valjda smo previše sluz očistili :D

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 23 kol 2011, 12:47 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
=))Ajde, ajde, ne glumite da imate tako osjetljiv želudac ( tema 10/10 :D).
Upotreba mesa puža u ljudskoj prehrani, u odnosu na ostale vrste mesa, vrlo je mala. Meso puževa je teško klasificirati što utječe na kupca koji misli da je najbolje ne jesti ono što još nije dobro provjereno. Drugi razlog je slaba ponuda proizvoda. Ponekad se koristi i kao luksuzna roba, rezervirana samo za elitu. Puževe su jeli Grci i Rimljani te ih i uzgajali u tu svrhu. U Republici Hrvatskoj potrošnja puževog mesa je zanemariva, dok se svijetu stalno povećava, a u pojedinim zemljama predstavlja nacionalni specijalitet. Prema kemijskom sastavu mesa i njegovoj probavljivosti, moramo opovrgnuti tvrdnje da su nejestivi. Ovaj mekušac siromašan masnoćama, bogat bjelančevinama, njegovo meso sadrži puno mineralnih soli i esencijalnih aminokiselina. Puž je niskokalorična hrana. Dakle, puževi se smatraju dijetetskom namirnicom visoke kakvoće. Dijetolozi i nutricionisti preporučuju uvrštavanje te namirnice u uravnoteženu, niskokaloričnu prehranu. S dijetalne točke gledišta, puž se može jesti za vrijeme bolničkih liječenja, te u dijetama za snižavanja tjelesne težine. Za puževe se vežu i afrodizijačka svojstva. Iz svega navedenog proizlazi da puž zadovoljava sve uvjete za dobru hranu
Francuzi uvoze puževe prikupljene u prirodi iz Moldavije, Rumunjske, Ukrajine i Srbije, gdje puževi još uvijek nisu zakonom zaštićeni, dok je Hrvatska zakonom zabranila njihovo sakupljanje 1999., spasivši ih tako od nestanka.
Eto!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 26 kol 2011, 00:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2370
Lokacija: HR
Alternativa je ponekad dobro rješenje. Kad bi u HB neko probio led s puževima i dizao godisnje 10k eura na tome, bilo bi toga još ipak su Herceg-Bosanci najsposobniji u BiH :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 26 kol 2011, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 tra 2011, 00:49
Postovi: 808
neretvanin je napisao/la:
Alternativa je ponekad dobro rješenje. Kad bi u HB neko probio led s puževima i dizao godisnje 10k eura na tome, bilo bi toga još ipak su Herceg-Bosanci najsposobniji u BiH :D



Ima neko na Buni kod Mostara da ovo radi...
Uglavnom kažu...sve što proizvedu...prodaju Dubrovniku...
Ovo sam čitao prije dvije-tri godine...čini mi se...
U RS u BL bila nekakva zadruga Puž...tako nešto...
U Posušju neko počeo sa proizvodnjom...pa bilo problema pri izvozu u Italiju...

U Srbiji dosta popularno bilo...sad ne znam...
Više informacija... Institut Cerasco u Italiji....
Inače radi se o uzgoju "Vinogradara"-Helix Pomatia,dok se znatno sitniji "Mediteranac"-Helix Aspersa skuplja po prirodi...Dosta je skuplji...
Dobar posao...kojeg kontrolira mafija...kakao mi "bolje upućeni" objasniše...
Pa zar mafija ne kontrolira sve...Upitah...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 26 kol 2011, 15:25 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Ja bih rado nabacila još koju sličicu, ali eto neću, proglasit će me neki najvećim fašistom na ovom forumu. :yawn


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 26 kol 2011, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Wind je napisao/la:
Ja bih rado nabacila još koju sličicu, ali eto neću, proglasit će me neki najvećim fašistom na ovom forumu. :yawn


samo ti daj...

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 26 kol 2011, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23193
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Imao sam ih na stolu (salata od puževa), ali je nisam jeo. To je bilo pred desetak godina.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 27 kol 2011, 07:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32012
Kao djeca smo skupljali puževe,pa u otkupnu stanicu.Koliko god ih pohvataš,sve se proda.Dan prije ih dobro zalijemo vodom da otežaju,cijena je išla na kg,a ujutro trka za njima-razmile se na sve strane:) Ukusni su,samo ih treba znat pripremiti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 27 kol 2011, 09:56 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Mar-kan je napisao/la:
Kao djeca smo skupljali puževe,pa u otkupnu stanicu.Koliko god ih pohvataš,sve se proda.Dan prije ih dobro zalijemo vodom da otežaju,cijena je išla na kg,a ujutro trka za njima-razmile se na sve strane:) Ukusni su,samo ih treba znat pripremiti.


Bravo Mar-kan, ja sam ih probala samo u ovakvom obliku kao gore na slici.Zapečeni u pečnici, punjeni maslacem, češnjakom i peršinom. Uz času dobrog vina kao toplo predjelo, extra!



Josipe, plisir suknjice nisu već odavno u modi! :smajl007


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 27 kol 2011, 10:17 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
ManInBlack je napisao/la:
Zanimljiva ideja o uzgoju puževa, ljudi imaju zemlju, no nedostaje početni kapital:)
Ja sam probao puževe u ratu na liniji, nije nešto htio niz grlo, valjda smo previše sluz očistili :D

i ja sam na liniji jednom i nije moglo kroz grlo , jos ih je ovaj jedan ko razumije se u to , planinar od prije rata, drzao u vodi 2 dana , pa kuhao , dodao gljiva , ali na kraju samo on jeo... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 27 kol 2011, 11:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32012
Betandwin je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:
Zanimljiva ideja o uzgoju puževa, ljudi imaju zemlju, no nedostaje početni kapital:)
Ja sam probao puževe u ratu na liniji, nije nešto htio niz grlo, valjda smo previše sluz očistili :D

i ja sam na liniji jednom i nije moglo kroz grlo , jos ih je ovaj jedan ko razumije se u to , planinar od prije rata, drzao u vodi 2 dana , pa kuhao , dodao gljiva , ali na kraju samo on jeo... :zubati


Moja mater ima neki recept,oni to tamane odkad znaju za sebe...Baš ću je pitati šta im radi,niko se nije žalio dosad.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 29 kol 2011, 12:27 
Offline

Pridružen/a: 04 sij 2010, 20:25
Postovi: 35
U Donjem Vakufu je bila farma puževa i otkupna stanica, ali gazda mi je rekao da to jednostavno nije isplativo prvo zbog nasih ministarstava i mnogobrojnih propisa te nestrucnih ljudi koji rade tamo pa se oni zgrazavaju sto netko to uopce otvara umjesto da im je bitnije sto ce neko placati porez ovoj drzavi ma kako god on bio stecen!
A drugo on je poslovao sa talijanima za koje kaze da su pravi cigani, prvo uzmu posiljku od polatone puzeva i kao isplata kad oni dodju do Italije i ono kad su dosli kao nedaekvatne su kvalitete pa ne zele plaiti dogovorenu cijenu (a par dana prije isporuke su bili u DV i rekkli sve ok) ili pak zahtejvaju da ima se salju samo posiljke malih puzeva koji nisu uzgojeni nego iz prirode pa ih onda oni kod sebe dohranjivaju, tebi plate nesto sitno i mizerno a pordaju po enormnim cijenama!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 29 kol 2011, 14:28 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
feniks je napisao/la:
U Donjem Vakufu je bila farma puževa i otkupna stanica, ali gazda mi je rekao da to jednostavno nije isplativo prvo zbog nasih ministarstava i mnogobrojnih propisa te nestrucnih ljudi koji rade tamo pa se oni zgrazavaju sto netko to uopce otvara umjesto da im je bitnije sto ce neko placati porez ovoj drzavi ma kako god on bio stecen!
A drugo on je poslovao sa talijanima za koje kaze da su pravi cigani, prvo uzmu posiljku od polatone puzeva i kao isplata kad oni dodju do Italije i ono kad su dosli kao nedaekvatne su kvalitete pa ne zele plaiti dogovorenu cijenu (a par dana prije isporuke su bili u DV i rekkli sve ok) ili pak zahtejvaju da ima se salju samo posiljke malih puzeva koji nisu uzgojeni nego iz prirode pa ih onda oni kod sebe dohranjivaju, tebi plate nesto sitno i mizerno a pordaju po enormnim cijenama!


Vjerujem, 1000 primjera sličnih i u drugim poslovima...
Što se tiče Talijana moguće je i to, ali ovo;
Citat:
nije isplativo prvo zbog nasih ministarstava i mnogobrojnih propisa te nestrucnih ljudi koji rade tamo pa se oni zgrazavaju sto netko to uopce otvara

Talijani su male bebe za ove...
Koliko toga je upropašteno iz čistog neznanja ljudi koji sjede na važnim pozicijama?!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 22 lis 2011, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6205
Lokacija: Izvan sebe
Jeo vise puta i ukusni su.
Cak su jeli i zena i djeca iako su se kleli da to nece nikada. naravno u momentu nisu znali sta jedu.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 22 lis 2011, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Old Fridolin je napisao/la:
Jeo vise puta i ukusni su.
Cak su jeli i zena i djeca iako su se kleli da to nece nikada. naravno u momentu nisu znali sta jedu.


Zlobniče jedan :zubati !

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 22 lis 2011, 18:45 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Što fali puževima?
Čudnog li foruma.... :smajl034... i ljudi Bože sačuvaj!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 22 lis 2011, 18:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Wind je napisao/la:
Što fali puževima?
Čudnog li foruma.... :smajl034... i ljudi Bože sačuvaj!


Taško ih uhvatiti.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 22 lis 2011, 19:17 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
feniks je napisao/la:
U Donjem Vakufu je bila farma puževa i otkupna stanica, ali gazda mi je rekao da to jednostavno nije isplativo prvo zbog nasih ministarstava i mnogobrojnih propisa te nestrucnih ljudi koji rade tamo pa se oni zgrazavaju sto netko to uopce otvara umjesto da im je bitnije sto ce neko placati porez ovoj drzavi ma kako god on bio stecen!
A drugo on je poslovao sa talijanima za koje kaze da su pravi cigani, prvo uzmu posiljku od polatone puzeva i kao isplata kad oni dodju do Italije i ono kad su dosli kao nedaekvatne su kvalitete pa ne zele plaiti dogovorenu cijenu (a par dana prije isporuke su bili u DV i rekkli sve ok) ili pak zahtejvaju da ima se salju samo posiljke malih puzeva koji nisu uzgojeni nego iz prirode pa ih onda oni kod sebe dohranjivaju, tebi plate nesto sitno i mizerno a pordaju po enormnim cijenama!

čim ti ne želi otvoriti bankarsku garanciju možeš računati da tu nisu čista posla. Kod uvoz je prraksa obrnuta, za sitnice ti traže garancije.

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 19 vel 2012, 19:53 
Offline

Pridružen/a: 19 vel 2012, 19:47
Postovi: 1
pozdrav svima, ja sam iz brckog, mlad sam i imam zelju da pocnem gajiti puzeve, pa me zanima kolika su odprilike ulaganja za pocetnu proizvodnju na 500 m kvadratnih


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 30 ožu 2012, 13:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Neznam koliko je potrebno uloziti sredstava na 500 m2, ali znam da je na jednom dunumu zemlje (dakle na 1000 m2) za uzgoj puzeva za pocetak potrebno uloziti nekih 8000 do 9000 KM, a sto se tice same isplativosti ulozenih novcanih sredstava, cistu dobit mozes ocekivati tek od druge godine od pocetka uzgoja puzeva, a kasnije slijedi najbolji period, tako da je uzgoj puzeva odlicna stvar, samo su problem te prve kriticne dvije godine, tako da ako nakon dvije godine uspjes da se odrzis onda slijedi, kao sto rekoh, najbolji period, jer cijena puzeva u otkupu dostize nekih najmanje 5 KM za jedan kilogram i sto je najbitnije, otkup je zagarantovan posto je puz kao hrana izuzetno trazen delikatesni proizvod i vecina puzeva koja budu kupljena u otkupu zavrse za izvoz u Italiju, najcesce za potrebe italijanskih restorana u kojima su puzevi restoranski specijalitet de luxe.

P.S. Nadam se da sam ti ista pomogao mojim odgovorom.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Farme puževa
PostPostano: 07 srp 2012, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2370
Lokacija: HR
http://www.business.hr/kompanije/hrvats ... -eu-115266


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO