HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:35.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sudjelovanje HV u ratu u BiH i pomoć Muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog sukoba
PostPostano: 04 ruj 2011, 08:29 
Offline

Pridružen/a: 04 ruj 2011, 08:18
Postovi: 1
Pozdrav svima.

Budući da ovdje ima bivših vojnika HVO-a (mar-kan itd), zanima me koliko je prema vašim saznanjima na vašim rajonima gdje ste bili bilo pripadnika HV-a? Pritom ne mislim na Hrvate iz BiH koji su bili u HV-u pa su se vratili kući braniti svoje, nego baš na Hrvate iz RH. I nekakva vaša procjena ukupnog broja.
Znam za onu bojnu 4.gardijske brigade koja je jedno vrijeme '92 bila kod čitluka, znam da je bilo nekoliko tenkovskih posada, a što se tiče pješaka, izvori su kontradiktorni. Muslimani govore o nekakvih 12 brigada što je suludo, hrvatski izvori govore o 100-500 pješaka u jednom trenutku, dobrovoljaca iz različitih brigada, a ne planskog slanja dijelova brigada, govori se o povremenom uskakanju pojedinih dijelova postrojbi, a mene zanima vaša verzija.

I što je s pomoći muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog rata, znači nakon pada jajca? Na praljkovoj stranici je hrpa dokumenata koja govori o konstantnoj pomoći čak i tijekom tog sukoba, oružje, oprema itd. S druge strane, Sefer Halilović govori da nijedan metak nije nakon 15.studenog '92 prošao preko teritorija HZ HB za Armiju BiH što je opet smiješno

zanima me vaša verzija svega. hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sudjelovanje HV u ratu u BiH i pomoć Muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog sukoba
PostPostano: 04 ruj 2011, 08:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Većinu odgovora možeš naći ovdje:

http://www.hercegbosna.org/dokumenti_upload/20100204/herceg_bosna201002041330160.pdf

Izdvajam:

Citat:
Značajka bošnjačko-hrvatskog rata jest i angažman vojnika Republike Hrvatske u njemu. U rat HVO-a i ABiH u proljeće 1993. godine (vjerojatno u travnju), prvi se uključio vod
pripadnika bojne “Zrinski”, postrojbe koju su uglavnom činili Hrvati Herceg-Bosne. O pravom angažmanu može se govoriti tek od srpnja 1993. kada je na mostarsku bojišnicu ušla ojačana bojna 5. gardijske brigade HV. Na tom području kasnije je bila i dragovoljačka postrojba Vojne policije jačine pješačke polubojne (oko 2 satnije). Pripadnici Hrvatske vojske u kolovozu se usmjeravaju na uskopaljsko-ramsku bojišnicu gdje će se zadržati do svibnja 1994.

Najbrojnija je bila 5. gardijska brigada koja je na bojišnici duže vrijeme imala postrojbu jačine bojne. Iz profesionalnog sastava na drugom mjestu bila je 7. gardijska brigada sa snagama jačine satnije. Iz 1. i 2. gardijske brigade HV bile su dvije nepotpune satnije dragovoljaca (90 i 113 ljudi). Stigle su 2. kolovoza 1993. a do kraja godine, njihovo brojno stanje palo je na 58 iz 1., i 78 iz 2. gardijske brigade. Ostale profesionalne postrojbe i razne specijalne skupine, brojno su bile u rasponu od voda do ojačanog voda. Dragovoljačke skupine iz pričuvnih postrojbi masovnije su bile zastupljene iz domobranskih pukovnija iz Slavonije, dok je iz nekoliko pričuvnih brigada HV bilo skupina jačine pješačkog voda. Intenzitet dolazaka bio je najveći u razdoblju kolovoz-studeni 1993.

Na samom kraju 1993. godine, od vojnih bjegunaca i obveznika Hrvata iz BiH ustrojena je 175. brigada koja je od kraja prosinca 1993. do svibnja 1994. po bojnama bila na ramsko-uskopaljskom bojištu. 94 Bio je to čin vraćanja izbjegli vojnih obveznika, čest u proljeće i ljeto 1992., no za razliku od 1992., kada su vraćani Bošnjaci, u 1993. vraćani su Hrvati.

U već spominjanom govoru, general Delić ustvrdio je da je vojnički “poražen HVO, pa, samim tim, i koncepcija HZ Herceg-Bosna, koji su opstojali samo uz angažovanje veoma značajnih snaga vojske Republike Hrvatske. U protivnom, potpuno bi nestali sa ovih prostora. I to kao politička i vojna snaga”.95

Valja napomenuti da se kod bošnjačkih autora ustalila tvrdnja o ogromnom broju vojnika iz Hrvatske. Neki govore i o 13 brigada HV.96 Koliki je bio nedostatak ljudstva na uskopaljsko-ramskoj bojišnici vidi se iz izvješća zapovjednika Zbornog područja Tomislavgrad od 5. siječnja 1994. u kojem piše: “Čitavo uskopaljsko-ramsko bojište nema ni interventnog vojnika slobodnog, osim mene”.97

Pripadnici Hrvatske vojske u BiH u dokumentima se uglavnom vode kao dragovoljci, što je za pričuvni sastav nedvojbeno. Njihov broj nikad nije prešao snagu formacijske lake brigade JNA (1.400-1.800 ljudi) uz potporu ekvivalenta topničke bitnice i oklopne satnije. Nikada nisu bili koncentrirani na jednom taktičkom pravcu ili mjestu, već su dijeljeni na manje skupine u svrhu “krpljenja” prevelike crte obrane. Najveća od tih postrojbi, koja je uporabljena na jednom pravcu, bila je pješačka bojna. Tijekom sukoba približnu ratnu formaciju bojne imala je samo 5. gardijska i 175. brigada. U vojnoj terminologiji pješačka bojna je osnovna združena taktička postrojba pješaštva. Po bojnim pravilima, bojna na ravničarskom zemljištu napada na širini od 1,5 km, odnosno 2-3 km na teže prohodnom zemljištu. U obrani ima pojas širine od 3 do 5 km na ravničarskom zemljištu, odnosno preko 5 km na planinskom zemljištu. No, to je sve u granicama male taktike. Nedvojbeno je da se taktičkim postrojbama postižu samo taktički učinci. S takvim snagama ne ide se u agresiju i secesiju druge države, a pogotovo se ne koristi razdijeljena na manje skupine i razbacana na širokom području od Mostara do Uskoplja. Njihova uloga je u prvom redu bila psihološka i stvarno je bila simbolična potpora HVO-u u obrani prevelike crte, koju je HVO 1993. s mukom održavao sprječavajući da Armija BiH u pohodu “oslobađanja” ne oslobodi BiH od najmanjeg konstitutivnog naroda.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sudjelovanje HV u ratu u BiH i pomoć Muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog sukoba
PostPostano: 06 svi 2013, 18:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sudjelovanje HV u ratu u BiH i pomoć Muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog sukoba
PostPostano: 07 svi 2013, 00:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sudjelovanje HV u ratu u BiH i pomoć Muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog sukoba
PostPostano: 07 svi 2013, 19:34 
Offline

Pridružen/a: 16 vel 2013, 04:53
Postovi: 367
garrincha je napisao/la:
Pozdrav svima.

Budući da ovdje ima bivših vojnika HVO-a (mar-kan itd), zanima me koliko je prema vašim saznanjima na vašim rajonima gdje ste bili bilo pripadnika HV-a? Pritom ne mislim na Hrvate iz BiH koji su bili u HV-u pa su se vratili kući braniti svoje, nego baš na Hrvate iz RH. I nekakva vaša procjena ukupnog broja.
Znam za onu bojnu 4.gardijske brigade koja je jedno vrijeme '92 bila kod čitluka, znam da je bilo nekoliko tenkovskih posada, a što se tiče pješaka, izvori su kontradiktorni. Muslimani govore o nekakvih 12 brigada što je suludo, hrvatski izvori govore o 100-500 pješaka u jednom trenutku, dobrovoljaca iz različitih brigada, a ne planskog slanja dijelova brigada, govori se o povremenom uskakanju pojedinih dijelova postrojbi, a mene zanima vaša verzija.

I što je s pomoći muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog rata, znači nakon pada jajca? Na praljkovoj stranici je hrpa dokumenata koja govori o konstantnoj pomoći čak i tijekom tog sukoba, oružje, oprema itd. S druge strane, Sefer Halilović govori da nijedan metak nije nakon 15.studenog '92 prošao preko teritorija HZ HB za Armiju BiH što je opet smiješno

zanima me vaša verzija svega. hvala

Znas one momke sto su krenuli prema Banja Luci da proteraju Slaveno Srpsku pasminu,pa to je bila vojska tada vec priznate i oformnjene Hrvatske,Milosevic nikad nije smeo ni pomisliti da uradi tako nesto ili bi Srbija danas izgledala kao ploca a Tudman je to sebi mogo dopustiti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sudjelovanje HV u ratu u BiH i pomoć Muslimanima tijekom muslimansko-hrvatskog sukoba
PostPostano: 30 svi 2013, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7952
HV se nije mjesala u sukob u BIH: :HercegBosanac

Ali nije samo HV pomagala:


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO