HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 11:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 11:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Citat:
Teško bolesni Jastreb: Razočaran sam, više mi nije do života

slika

Heroj obrane Vukovara danas je napušten, teško bolestan i u financijskim problemima


Ratni zapovjednik obrane Vukovara i jedan od heroja Domovinskog rata Mile Dedaković Jastreb danas živi u Fernandovcu pokraj Đurđevca, teško je bolestan i napušten, piše Braniteljski portal. Kada se nije pojavio na obilježavanju obljetnice okupacije Vukovara 18. studenog malo tko se zapitao što se s njim dogodilo. Dedakovićevi problemi počeli su još tijekom devedesetih. Optuživan je za dezerterstvo i rušenje tadašnje vladajuće garniture zbog čega je u Zagrebu teško premlaćen. Tada mu je slomljena kralježnica i nanesene su mu mnoge druge teške ozljede.

– U toj "kotlovnici", negdje na Lašćinskoj u Zagrebu, obrađivala su me izvjesna gospoda – kaže Dedaković dodajući da ga je u Lašćinskoj posjetio general Ivan Kapular i pitao ga treba li mu išta. Dedaković je rekao da mu trebaju tablete protiv bolova, a Kapular je odgovorio da ih nema i otišao.

Tus se ne sjeća

Dedaković objašnjava da nije dezerter, već je po zapovjedi tadašnjeg zapovjednika Antona Tusa otišao u Vinkovce i osnovao Operativnu skupinu Vukovar-Vinkovci-Županja.

– Nisam otišao u Glavni stožer HV-a, nisam "kidnuo" u "minhen-bojnu", ostao sam na zapovjednom mjestu. General Tus, zamislite, ne sjeća se te zapovijedi, premda ona postoji! – kaže Dedaković. Iako je nakon medijskog i pravnog pritiska na kraju pušten, nitko mu se nije ispričao za mučenje.

– Cijelo ovo vrijeme ostao sam negdje na margini, a ono što je najžalosnije jest to da u Hrvatskoj još i danas ima ljudi koji me smatraju veleizdajnikom i dezerterom, lopovom kojeg je trebalo zatući…

Biznis mu propao

Dedaković je danas gotovo nepokretan, što je uvelike posljedica upravo tog premlaćivanja u Lašćinskoj. Većinu lijekova i liječenja mora plaćati sam, tražio je električna invalidska kolica, no nije ih dobio, kao ni odgovarajući krevet, pa mora spavati u fotelji. Djeca mu ne mogu pronaći zaposlenje, a i biznis s proizvodnjom voća tijekom zadnje tri godina teško mu ide.

– Sve što imamo, sve prodajemo! Više ne možemo ni vraćati kredite, ali ni raditi. Ono što je ostalo kao sjećanje na krvave ratne dane nalazi se daleko od očiju. Kao da se ništa nije dogodilo, kao da je Vukovar bio tek jedan običan san. Toliko sam razočaran u sve da mi više nije ni do života – rekao je Dedaković.



Mogu samo ostaviti ovu pjesmu od MPT-a kao komentar...dođe mi da se predam,kad oko sebe gledam...



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
žalosno... čovjek stvarno ne zna što bi rekao na ovo.
javnost brzo zaboravlja ljude koji su nekad nešto značili, ne iz zlih namjera, nego jednostavno ne razmišljaju o onima o kojima se ne piše i koji su se povukli iz javnosti.
političari brinu o onima na kojima mogu sakupiti nešto bodova kod glasača.. toje općepoznata stvar.

međutim!!
ono što meni nije jasno je kakvi su to ljudi u zdravstvu, na zavodima, na šalterima, u ordinacijama... koji odlučuju o medicinskoj pomoći tom hrvatskom branitelju??
to su ljudi koji su direktno upućeni u stanje stvari i po pitanju zdravlja i po pitanju materijalnog stanja jastreba.
znaju li oni tko je on i kako to da se nikad ne može naći neki način za pomoći tom čovjeku, nazvati neki broj, pa i zaobići nekakva asdministrativna prepreka ili ubrzati, pogurati...??
kakvi su to ljudi??

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Na facebook stranici "Heroj Blago Zadro" su pokrenuli akciju za pomoć Mili Dedakoviću-Jastrebu.
Pa tko hoće više informacija neka malo prošvrlja po toj stranici.

Nevjerojatno kako se neke ljude zaboravlja.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
daj link, tih stranica posvećenim herojima ima mali milijun..

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
https://hr-hr.facebook.com/HerojBlagoZadro

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 14:39 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Sramota.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 15:17 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Tužno, valjda će se sad bar nešto učiniti.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 17:57 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Ministarstvo salje pomoc, napokon.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 20:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Josipović će ga staviti u javni registar branitelja. Kako narod u HR bira još im je i dobro. Da nema EU davno bi opet u novoj diktaturi završili.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 11 pro 2012, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Sursum corda

http://www.vecernji.hr/vijesti/stizu-el ... nak-485606


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 14:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Nismo mu ostavili minimum dostojanstva. Tužno.
Bolest me ne rastužuje, no kad se čovjeku oduzme dostojanstvo cijelom tom šaradom da bismo mi ispali dobrotvori i mislili dobro o sebi....
Koliko sam vidjela, čovjeku treba njegovatelj, vjerojatno i prilagodba kuće, a ne samo električna kolica.
On će možda zbog svog imena to i dobiti, drugi kojima treba neće uopće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Hroboatos je napisao/la:

Hroboatos, u ovom slučaju, to nikakve veze sa srcem ne bi trebalo imati jer srce u ovom kontekstu obično znači sažaljenje, ono tom čovjeku ne treba, treba mu da mu se da ono što mu je potrebno i omogući da zadrži dostojanstvo.
To je stvar društva i to nismo učinili, već smo osobu poput Jastreba pretvorili u molitelja i prosjaka.
Bijedno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 15:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
čitala sam negdje da je ovaj specijalni krevet darovala merčepova udruga, a da su kolica iz ministarstva rabljena i premala za jastreba.. ne znam jel to istina pa neću ni linkati ništa.
uglavnom, slažem se sa snješkom. jastrebu treba dati što mu kao čovjeku, ratniku i zaslužnom borcu pripada, a ne milostinja na kojoj će se kupiti politički bodovi.

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
snowflake je napisao/la:
Nismo mu ostavili minimum dostojanstva. Tužno.
Bolest me ne rastužuje, no kad se čovjeku oduzme dostojanstvo cijelom tom šaradom da bismo mi ispali dobrotvori i mislili dobro o sebi....
Koliko sam vidjela, čovjeku treba njegovatelj, vjerojatno i prilagodba kuće, a ne samo električna kolica.
On će možda zbog svog imena to i dobiti, drugi kojima treba neće uopće.


E da...

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 15:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
okorio sam više,...

Jednostavno, još uvijek ginu ljudi koji su ustali u obranu Hrvatske, jer ako netko misli da je rat stao, e pa nije, on još uvijek traje i gine se, tako to izgleda iz perspektive nas u BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 15:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
snowflake je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:

Hroboatos, u ovom slučaju, to nikakve veze sa srcem ne bi trebalo imati jer srce u ovom kontekstu obično znači sažaljenje, ono tom čovjeku ne treba, treba mu da mu se da ono što mu je potrebno i omogući da zadrži dostojanstvo.
To je stvar društva i to nismo učinili, već smo osobu poput Jastreba pretvorili u molitelja i prosjaka.
Bijedno.


Čitaj malo što znače ti teološki izrazi, ne ću valjda ovdje raspisivati ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Ima dobrih stvari na forum.hr. Prvo je neka KOSovska gamad lupala o Tuđmanu,
no vidjelo se što je to, pa sve više ima prijedloga da se uhiti batinaška gamad, a i Manolić i sl.
Vrijedi čitati, http://www.forum.hr/showthread.php?t=755531&page=15


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 16:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Hroboatos je napisao/la:
snowflake je napisao/la:
Hroboatos, u ovom slučaju, to nikakve veze sa srcem ne bi trebalo imati jer srce u ovom kontekstu obično znači sažaljenje, ono tom čovjeku ne treba, treba mu da mu se da ono što mu je potrebno i omogući da zadrži dostojanstvo.
To je stvar društva i to nismo učinili, već smo osobu poput Jastreba pretvorili u molitelja i prosjaka.
Bijedno.


Čitaj malo što znače ti teološki izrazi, ne ću valjda ovdje raspisivati ...


Znam što to znači. Teološki i neteološki. Samo mi se takav pristup ne sviđa.
Dapače, prezirem ga.
Jer je patetičan, fokus nije na onom koji pomoć treba, nego na onom koji daje...
Jedino ako sam krivo interpretirala ili si bio ironičan...
A kako u obitelji imam osobu s invaliditetom, znam koliko el. kolica koštaju, u kunu.
Znam koliko je teško do njih doći, a znam i da su sitniš. S obzirom na potrebe takvih osoba.
Sve znam, vjeruj mi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 13 pro 2012, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
snowflake je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:

Čitaj malo što znače ti teološki izrazi, ne ću valjda ovdje raspisivati ...


Znam što to znači. Teološki i neteološki. Samo mi se takav pristup ne sviđa.
Dapače, prezirem ga.
Jer je patetičan, fokus nije na onom koji pomoć treba, nego na onom koji daje...
Jedino ako sam krivo interpretirala ili si bio ironičan...
A kako u obitelji imam osobu s invaliditetom, znam koliko el. kolica koštaju, u kunu.
Znam koliko je teško do njih doći, a znam i da su sitniš. S obzirom na potrebe takvih osoba.
Sve znam, vjeruj mi.


Sve krivo. Sursum corda u svjetovnom diskursu znači "ima nade" ili "ne klonimo duhom" ili "evo, krenulo je nabolje".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 14 pro 2012, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Hroboatos je napisao/la:
snowflake je napisao/la:

Znam što to znači. Teološki i neteološki. Samo mi se takav pristup ne sviđa.
Dapače, prezirem ga.
Jer je patetičan, fokus nije na onom koji pomoć treba, nego na onom koji daje...
Jedino ako sam krivo interpretirala ili si bio ironičan...
A kako u obitelji imam osobu s invaliditetom, znam koliko el. kolica koštaju, u kunu.
Znam koliko je teško do njih doći, a znam i da su sitniš. S obzirom na potrebe takvih osoba.
Sve znam, vjeruj mi.


Sve krivo. Sursum corda u svjetovnom diskursu znači "ima nade" ili "ne klonimo duhom" ili "evo, krenulo je nabolje".

Dobro. Hvala :zubati Ja sam našla da u doslovnijem prijevodu to može značiti nešto inspirativno, nadahnjujuće.
To si i ti sad rekao, no ja ne mislim da je onaj članak pun nade ili inspirativan, još uvijek mislim ono što mislim, ako baš hoćeš možeš ga podvesti pod treću stavku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 14 pro 2012, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
snowflake je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:

Sve krivo. Sursum corda u svjetovnom diskursu znači "ima nade" ili "ne klonimo duhom" ili "evo, krenulo je nabolje".

Dobro. Hvala :zubati Ja sam našla da u doslovnijem prijevodu to može značiti nešto inspirativno, nadahnjujuće.
To si i ti sad rekao, no ja ne mislim da je onaj članak pun nade ili inspirativan, još uvijek mislim ono što mislim, ako baš hoćeš možeš ga podvesti pod treću stavku.


Ima nade da ide na bolje. Ali, ima tu nešto čudno. Jastreb ima djece, a spominje se samo žena.
Pa gdje su jastrebići ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 14 pro 2012, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Inače, u globalu ima i pozitivnih primjera. Recimo, svi hrv. ratni vojni invalidi su stambeno zbrinuti, oni prve kategorije su dobili posebno prilagođene stanove.
Tako da nije sve crno i loše.
Poseban problem je što smo napravili vijetnamizaciju opće populacije svojih ratnih veterana.
Dakle, svih branitelja. Kad su društveno prozvani kao kriminalci i lopovi, a rat proglašen zločinačkim, obesmišljena je njihova žrtva.
Kao što se dogodilo vijetnamskim veteranima.
A to je, pak, snažno koleririra s učestalošću PTSP-a i raznih drugih somatskih oboljenja.
Dakle, zaključno, populacija HRVI-a je, unatoč nekim lošim primjerima, dobro zbrinuta, branitelji koji ne pripadaju toj kategoriji nisu.
To bi mogao biti slučaj i ovdje.

Prava civilnih invalida su nam, često znam benevolentno reći, negdje na razini Etiopije i Eritreje.
Po tom pitanju, ja ne priznajem zemlju u kojoj živim za europsku.
Zato sam i napala Hroboatosa, naime, naša polemika vodi se manje oko značenja latinskih izraza, a više oko prikladnosti crkveno-litugijskog diskurza kada se govori o osobama s invaliditetom ili osobama oboljelim od neke bolesti općenito.
Samo što on to ne zna :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 14 pro 2012, 15:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Što mislim da se dogodilo u ovom slučaju.
Naime, Jastrebu je invaliditet nastao relativno nedavno, a kod nas procedure traaaju..
Drugo, što je bitno da se zna jest to da je njemu invaliditet nastao kao posljedica šećerne bolesti poslije rata.
Nisam sigurna može li na temelju toga sada ostvariti status HRVI-a.
Ako ne može, to znači da su ga strpali među civilce, a onda mi je jasno jer je status civilnih invalida takav kakvim sam ga opisala.
No, mislim da će se napraviti iznimka.

Ipak, živcira me cijela šarada jer, kad se sve zbroji i oduzme, ispada da čovjeku opet nisu dali ono što mu je potrebno bez medija i samopromocije.
Neki su ispali veliki dobrotvori jer su darovali nešto što vrijedi okvirno oko 20 000 kuna, i to ako su nova.

Osobe s invaliditetom u cjelini jedna su od najdiskrimiranijih skupina u ljudskoj povijesti. Lat. invalidus znači nevrijedan
RKC, i religijske zajednice općenito, bile su rijetke institucije koje su toj populaciji sustavno pomagale.
Njihov doprinos je nemjerljiv.
Ali, danas je pristup s kojim su one počele kontraproduktivan, dapače i štetan.
Nije slučajno, nažalost, što je s RKC povezan jedan od najgorih slučajeva zlostavljanja osoba s invaliditetom u HR, bez sudskog epiloga, onaj J. Brajše.

Postoji i drugi princip, onaj koji su uvele nevladine udruge na Zapadu, profesionalci koji se bave tom populacijom i koji se ne bazira samo na milosrđu, kao prvi, već takve osobe vidi kao ravnopravne. Daje im ono što trebaju da bi se uključili u društvo kao ravnopravni, a ne humanitarnu pomoć, pogotovo ne isključivo humanitarnu pomoć (i Brajša je bila velika humanitarka).
Taj pristup zagovaram.
Radi se samo o promjeni očišta.
Sve se svodi na to jesi li orijentiran na ono što osobe s invaliditetom mogu ili na ono što ne mogu, tj. na njihov hendikep.
Nažalost, milosrdni princip, koji je imao svoju ulogu u prošlosti, i koji je još i danas dominantan u Crkvi, vidi i danas te ljude samo kroz ono što ne mogu, a ne kroz ono što mogu.
Prevedeno, on ih kao ljude zapravo i ne vidi.

Princip dobrotvorstva, milosrđa, samilosti, kako se uzme, prevagnuo je i u ovoj priči nad pravom i ravnopravnošću.
A ne radi se o tome, već o pravu i u ovom slučaju, o zasluzi
A oslanjajući se samo na milost u HR nikad neće biti primjera kakav je njemački ministar financija.
Principom milosti se do toga ne dolazi.
Nije da imam nešto protiv milosti, ali samo kad je stvarno potrebna.

Eto, to kao duboko obiteljski, profesionalno, volonterski i na svaki drugi način involvirana osoba, to mislim :zubati .
A osobno se mislim angažirati na tome vrlo skoro...
Dakle, ako me nema na Forumu... :zubati znate gdje sam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 16 pro 2012, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Generalno se puno napravilo s obzirom na naše mogućnosti. Ovakvi slučajevi zbilja frustriraju i tu bi se trebala naći agilnost u tom tromom birokratskom aparatu da se to riješi i prije, a ne da se po novinama mora moljakati.

Nažalost najveća pogreška je što se ljude zaslužne u ratu slalo u mirovinu, a sposobni su za rad. Invalide, teško ranjene, ratne ili civilne u mirovinu. Ali zdravom čovjeku treba posao. Nažalost nema ga ni za ostale.

I opća klima kriminalizacije kako kaže pahuljica vijetnamizacije umjesto da se smo ih tretirali kao što se veterani Drugog svjetskog rata tretiraju na Zapadu. Kao heroji.

I psihološka pomoć nam je manjkava. Kako se u Izraelu radi s veteranima. Nema PTSP-a.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Teško bolesni Jastreb
PostPostano: 17 pro 2012, 00:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 29 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO