HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 13 vel 2013, 23:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Stecak je napisao/la:
Nisam uzeo sam slike sa Facebook-a ovdje: https://www.facebook.com/groups/171951461342

Mogu li se slike viditi, ako nisam na facebook-u?
:zivili

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 14 vel 2013, 21:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
MIR probaj ovaj link: http://hr-hr.facebook.com/media/set/?se ... 342&type=3


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 16 vel 2013, 06:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Stecak je napisao/la:

Hvala Stečak, slike su vrlo lijepe i zanimljive sa prelijepim krajolikom.
Nije ni čudo da se želite vratiti i oživiti svoje rodeno mjesto!
Vidim i izvorsku vodu, što je vrlo lijepo i vrlo važno za zdravi i ugodni život.
Čestitam vam na gradnji ove nove, lijepe i prostrane Crkve, samo naprijed!
Lijepo je viditi ljude kako dolaze i grade!
Početak je odličan!
:HercegBosanac :zivili :hrvatinic


Privitak/ci:
Crkva u Stjepan Krstu, Nevesinje.jpg
Crkva u Stjepan Krstu, Nevesinje.jpg [ 119.11 KiB | Pogledano 15888 put/a. ]
Gradnja Crkve u Stjepan Krstu, Nevesinje.jpg
Gradnja Crkve u Stjepan Krstu, Nevesinje.jpg [ 120.9 KiB | Pogledano 15889 put/a. ]

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 15 tra 2013, 23:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
de zovite ove svoje sto su se ugnijezdili u mostaru, da se malo vise angaziraju na obnovi djedovine, a malo manje furaju na gradske sminkere :)

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 18 lip 2013, 14:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Popodnevno hodočašće 23.06 nedjelja Sv.Ivi na Stjepan Krst. Naši krizmanici idu pješice i žele da im se i drugi pridruže! Oni koji ne mogu ići pješice, a žele poći na hodočašće za njih polazi autobus ispred crkve na Rotimlji u 18 sati, staje na Hodovu i sve vraća nakon Sv.Mise.

SVOJIM HODOČAŠĆEM POČASTIMO SV.IVU NA STJEPAN KRSTU I NEVINE ŽRTVE DOM.RATA STRADALE ŽUPNE ZAJEDNICE!

SV.MISU U 19 SATI IMA SIN OVOG KRAJA don MILE VIDIĆ, kapelan u katedrali u Mostaru!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 24 lip 2013, 22:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Izvor: http://www.stolac.co/stolac/vijesti/426 ... en-ivandan

Na Stjepan Križu svečano proslavljen Ivandan

Objavljeno Ponedjeljak, 24 Lipanj 2013 20:06


slika

STJEPAN KRIŽ - Blagdan sv. Ivana Krstitelja, Ivandan, i ove je godine svečano proslavljen na Stjepan Križu, entitet RS.

Na uočnici blagdana organizirano je i prvo službeno hodošašće u to mjesto, gdje su neki stigli i pješice.

Svetu misu na Stjepan Križu ove je godine predvodio don Nikola Menalo, župnik Blagaja i Bune. Koncelebriralo je 10-ak svećenika, a nazočan je bio i biskupski kancelar don Antun Lubirić.

Nakon mise oživjeli su mnogi ovdašnji domovi, posebice izvorište Dobrović.

Začula se i pjesma "Stjepan Križ mi uzeše, a tamo mi najljepše uspomene ostaše".

Kako nam reče župnik don DAMJAN RAGUŽ, uskoro bi Stjepan Križ mogao postati biskupijsko svetište posvećeno svetom Ivanu Krstitelju.

I. Raguž/Stolac.co


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 12 kol 2013, 16:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Pogled sa Stjepan Krsta na kapelicu u groblju na G.Brštaniku.


Privitak/ci:
Brstanik_Kapelica.jpg
Brstanik_Kapelica.jpg [ 226.21 KiB | Pogledano 15501 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 14 kol 2013, 17:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Izvor: http://www.republikainfo.com/index.php/ ... ene-ostase

"Stjepan Križ mi uzeše, a tamo mi najljepše uspomene ostaše"

Temperatura ugodnih 24 stupnja, 700 metara nadmorske visine, lijepa obnovljena crkvica sv. Ivana Krstitelja i raseljeni narod. Slika je to sa Stjepan Krsta, mjesta u istočnoj Hercegovini, koje u ratu pripade RS-u. Katolici se raseliše, najviše po Hrvatskoj. Međutim, svima drago ovdje doći.

Don Damjan Raguž ove godine organizira i hodočašće, te se neki čak iz Čapljine usudiše krenuti u ovo svetište. Stigao i jedan autobus, a pješice došli i krizmanici s Rotimlje.

I reče župnik kako je to lijepo, te će se nastojati još među narodom proširiti običaj hodočašćenja na uočnicu svetom Ivanu u ovo mjesto.

Misa jučer služena pod borovima, u dubokom hladu ispred novobnovljene crkve.

Ondje 5-6 svećenika, među njima i prvi i zadnji župnik - don Slavko Maslać. Propovijedao don Nikola Menalo.

U propovijedi reče da se obično kaže da se svecem postaje, no da je Ivan Krstitelj i po rođenju i po životu bio svetac. I još štošta lijepo i poučno ovdje se reče o Ivanu Krstitelju, čiji se rođendan proslavljao jučer.

Nakon svete mise, svi na svoja polomljena i pogromljena ognjišta, a poveli i prijatelje. Tu se lijepo častilo, pjevalo, pa tako cijeli dan. Negdje nema kuće, negdje samo zidovi, no sjedilo se i slavilo, pa makar i na livadi.

Lijepo se, barem na trenutak i zaboravi da ovdje više katolika nema, da su ostala samo njihova imanja. Na ponekom ponešto posađeno, na poneko se dođe vikendom, na ponekom živi koja baka i opet nekako živi neka nada u život toga mjesta.

Stjepan Križ se nalazi na sjeveroistočnom dijeli općine Stolac. Graniči sa sjevera: Kamenom (općina Mostar), sa sjeveroistoka i istoka: Žuberinom, Jasenom i planinom Sniježnicom (općina Nevesinje), s jugoistoka: Dabricom, s juga, jugozapada, zapada i sjeverozapada selima: Ljubljenicom, Donjem i Gornjem Brštanikom. Pred 2. svjetski rat (1941) u selu živjelo 37 obitelji s 241 članom, a 1991. taj broj iznosi: 31 obitelj sa 159 članova.

Na Stjepan Križu živjeli su i žive uglavnom katolici - Hrvati i to: Marići, Kukrike, Keve, Lončari, Puljići-Vidići, te Ivankovići koje preseliše na Vrtjeljke poslje 2. svjetskog rata. U ovom selu živjele su i 3-4 kuće Srba: Rupar, Ivković, Vukosav. U minulom ratu katolici ovog mjesta su prognani i pobijeni.

"Svatko ima zavičaj gdje se rodio, mjesto gdje je odrastao, što je volio. A ja, a šta imam ja. Stjepan Križ mi uzeše, a tamo mi najljepše uspomene ostaše" pjesma je koja govori o čežnji naroda iz ovoga mjesta. /K.Spajić-Perić, republikainfo.com/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 18 ruj 2013, 17:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Crkva Na Kamenu roj 11(12) studeni 1981.


Privitak/ci:
Stjepan_Krst_CnK1.jpg
Stjepan_Krst_CnK1.jpg [ 112.39 KiB | Pogledano 15311 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 01 lis 2013, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Izvor: http://poskok.info/wp/?p=64535

Privitak:
Boskan_Puljic-Handzic.jpg
Boskan_Puljic-Handzic.jpg [ 56.68 KiB | Pogledano 15226 put/a. ]


Što su rimska, osmanska i austrijska carstva prema entitetu!?

Desetljećima, stoljećima pa i dublje u povijest, južno hercegovački stočari tzv. planištari izgonili su stada na planine sjeveroistočne Hercegovine. Planištari iz čapljinske, stolačke i neumske općine, odnosno iz Humnine, polovicom lipnja uz podršku pratidžija, kiridžija… i svega što ide uz tu gungulu, s ovcama i drugom stokom, kretali su put planina gdje bi ostajali do druge polovice listopada.

Sjećanja o tim pohodima još su živa, a Čapljinac Boško – Boškan Puljić-Handžić kaže: ”Ogromno je bilo područje gdje se izgonila stoka, veličine pet čapljinskih općina, od Morina na jugu preko Somina i Crvnja, pa do bosanskih planina. Za prve Jugoslavije tu je išlo više naroda nego je ostajalo ovđe.

Tako je bilo od davnina. Moji đedovi, prađedovi su išli ima zapisano, preko dvjesto godina! Svaka dolinica je bila popunjena. Ljudi su gonili svoj i tuđi ajvan, kosili sijeno, sijali žito i onda ga gonili prema moru“, sjetno će Boškan pokazujući rukom prema jugu

U istom nastavlja da je tu bilo sve što je čovjeku potrebno.

”Mali prihodi ko sad meni penzijica, pa onda hajd’ na planinu. Bio je to način života. Pedeset posto žita je ovdje sijano, a onda se gonilo dole. Ne na kamionima, ja kolima, nego natovari na konja, pa u karavanima po četiri, pet konja slame, žita, sjena…, natovari odavde pa put Dubrava, Hrasna, Hutova… Po tri, četiri dana se putovalo!

Zavisi koliko je ko bio udaljen, do Stjepan Krsta dva dana, a dole dalje po tri, četiri, pa i do pet dana. Zanoći, rastovari, ujutro natovari, pa haj tako dokle je trebalo“, veli Boškan čiji pripovjedački zanos prekidamo pitanjem o isplativosti tolike muke.

”Sve se isplatilo. Gledajte vi ste još đeca. Đeca danas ne razumiju kako smo mi živjeli. Vidite ova zemlja oko nas, brda i planine, četrdeset posto je vlasništvo naših ljudi iz Humnine. Grunt! Kasnije, poslije Drugog rata, nešto bolje zemlje je oduzeto za one zadruge, a danas vidiš sve pusto“, sugestivno rukom pokazuje Boškan na nepregledna prostranstva.

Nastavlja da je pred ovi zadnji rat na mjestu gdje se nalazimo bilo i 200 koliba.

”Čim dođi plaćaj porez, pašarinu, čobaniju i šta ti ja znam. Danas tu nema ništa! Od Rotimlje u stolačkoj općini, pa preskočite Nevesinje, pa gore do Kalinovika nema žive duše. Gore prema Ulogu, pokazuje Boškan u pravcu Kalinovika, gdje je katolička crkva sv. Ane, bila je škola s preko 400 đaka, danas u sedamnaest sela nema nitko! Pusta zemlja, kome je to trebalo“, pita se Boškan.

On ističe da je prvi put planištario 1973. godine, sa 600 brava. Težak je to bio život, govori, ali tada već gospodski.

”Malo bašče, krumpira i povrća, a sve se prodavalo od sira do đubriva. Planinario sam do 1991. godine kada sam išćerao 800 brava. Te godine kad smo ujutro došli sve su kolibe gorjele. Malo ranije smo otišli, moralo se. Od 1991. nitko se nije vratio na Morine i druge planine”, zaključuje Boškan oporu priču.

Uglavnom, tradicija planištarenja vjerojatno još od doba Ilira, povremeno i privremeno prekidana, preživjela je sve ratove i bune, ali ne i zadnji rat, odnosno entitetske granice.

”Jadan”, što bi rekao Boškan, ”što su rimsko, tursko i austrijsko carstvo, prema entitetu!”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 07 lis 2013, 17:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Izvor: http://www.stolac.co/stolac/vijesti/524 ... epan-krizu

slika

Pohod vjernika Stjepan Križu

Svake prve nedjelje u mjesecu župnik Rotimlje don Damjan Raguž, koji pastoralno i na druge načine skrbi o vjernicima župe Stjepan Križ, u obnovljenom crkvenom zdanju u 13 sati služi svetu misu. Tako je bilo i u nedjelju 6. listopada, kada smo se i mi u ambijentu lijepog jesenjeg dana uključili u kolonu hodočasnika što se kretala prema Stjepan Križu.

Okupilo se oko 100 vjernika podrijetlom "s Gornjeg kraja" koje su rat i ekonomske neprilike rasijale diljem svijeta.

Sada se mnogi, posebice oni iz Babanova Sela, Stoca, Bune, Mostara, Čapljine i još nekih mjesta rado vraćaju zavičaju. Misnom slavlju posebice. Raduje veliki broj djece i to da se rodni kraj ne zaboravlja.

Šestoga listopada otpočela je i lovna sezona i na stolačkom (FBIH) području i na području Stjepan Križa (od Daytona i službeno općina Berkovići, entitet RS). Lovci s dvije strane "crte" feštaju u prirodi i u lovačkim kućicama. Više "rade" mobiteli nego lovačke puške. Uživa se u lovačkim okusima, mirisima i pričama. Lovočuvarska služba iz Berkovića "gostima" iz FBIH u njihovu gruntu naplatila je 300 KM! Tako vam je to - ovo je drugi entitet.

Kraj puta složena drva za ogrijev. Rodile drenjine, divilji šipci, gloginje... Do Lučindana se ne može biti gladno, govori jedna baka.

U povratku na vrelu "Dobrović" nalijeva se voda u bidone i plastične boce, te odnosi u Humninu.

Navraćamo i do župnika u Rotimlji, na njegov poziv. Stjecajem okolnosti u Rim ispraćamo hodočasnike iz Stoca i Rotimlje, priključit će im se i oni iz Bune, ukupno njih 87 u Globturovu autobusu na kat. Sretno i s Božijim blagoslovom. Hodočasniku Martinu poželili smo da se bolji vrati iz Rima, kako ne bi bilo po onoj narodnoj "Martin u Rim, Martin iz Rima".

A u Godini vjere na Stjepan Križu don Damjan propovijedao je o vjeri koja će proklijati ponovo ako je opstala kao "gorušicino zrno". Propovijed u župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja završio je riječima: - Bože, daj mi snage izdržati u onome što ne mogu promijeniti - Neka bude tako!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 10 lis 2013, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Stecak je napisao/la:
Izvor: http://www.stolac.co/stolac/vijesti/524 ... epan-krizu

slika

Pohod vjernika Stjepan Križu

Svake prve nedjelje u mjesecu župnik Rotimlje don Damjan Raguž, koji pastoralno i na druge načine skrbi o vjernicima župe Stjepan Križ, u obnovljenom crkvenom zdanju u 13 sati služi svetu misu. Tako je bilo i u nedjelju 6. listopada, kada smo se i mi u ambijentu lijepog jesenjeg dana uključili u kolonu hodočasnika što se kretala prema Stjepan Križu.

Okupilo se oko 100 vjernika podrijetlom "s Gornjeg kraja" koje su rat i ekonomske neprilike rasijale diljem svijeta.

Sada se mnogi, posebice oni iz Babanova Sela, Stoca, Bune, Mostara, Čapljine i još nekih mjesta rado vraćaju zavičaju. Misnom slavlju posebice. Raduje veliki broj djece i to da se rodni kraj ne zaboravlja.

Šestoga listopada otpočela je i lovna sezona i na stolačkom (FBIH) području i na području Stjepan Križa (od Daytona i službeno općina Berkovići, entitet RS). Lovci s dvije strane "crte" feštaju u prirodi i u lovačkim kućicama. Više "rade" mobiteli nego lovačke puške. Uživa se u lovačkim okusima, mirisima i pričama. Lovočuvarska služba iz Berkovića "gostima" iz FBIH u njihovu gruntu naplatila je 300 KM! Tako vam je to - ovo je drugi entitet.

Kraj puta složena drva za ogrijev. Rodile drenjine, divilji šipci, gloginje... Do Lučindana se ne može biti gladno, govori jedna baka.

U povratku na vrelu "Dobrović" nalijeva se voda u bidone i plastične boce, te odnosi u Humninu.

Navraćamo i do župnika u Rotimlji, na njegov poziv. Stjecajem okolnosti u Rim ispraćamo hodočasnike iz Stoca i Rotimlje, priključit će im se i oni iz Bune, ukupno njih 87 u Globturovu autobusu na kat. Sretno i s Božijim blagoslovom. Hodočasniku Martinu poželili smo da se bolji vrati iz Rima, kako ne bi bilo po onoj narodnoj "Martin u Rim, Martin iz Rima".

A u Godini vjere na Stjepan Križu don Damjan propovijedao je o vjeri koja će proklijati ponovo ako je opstala kao "gorušicino zrno". Propovijed u župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja završio je riječima: - Bože, daj mi snage izdržati u onome što ne mogu promijeniti - Neka bude tako!

Stečak, moje iskrene čestitke na povratku i obnovi Crkve!
:zivili

_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 25 lis 2013, 16:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
MIR vidim da nisam nikada stavio sliku crkve iz vana....

Privitak:
Stjepan_Krst4.jpg
Stjepan_Krst4.jpg [ 51.58 KiB | Pogledano 14997 put/a. ]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 25 lis 2013, 16:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
PROGRAM SVETIH MISA PO GROBLJIMA ŽUPE STJEPAN KRST ZA BLAGDAN SVIH SVETIH I DAN MRTVIH 2013.

Nedjelja, 27. 10.
- Ljubljenica u 13 sati

Ponedjeljak, 28.10.
- Dabrica u 15 sati

Srijeda, 30.10.
- Donji Brštanik u 15 sati

Četvrtak, 31.10.
- Gornji Brštanik u 15 sati

Nedjelja, 3.11.
- Stjepan Krst(groblje) u 13 sati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 17 sij 2014, 18:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Pored crkve uređen okoliš i zasađen voćnjak


Privitak/ci:
SKrst_Vocnjak.jpg
SKrst_Vocnjak.jpg [ 148.95 KiB | Pogledano 14693 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 03 vel 2014, 20:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
STJEPAN KRIŽ Povratak misionara Bernarda Marijanovića iz Tanzanije

Izvor: http://www.stolac.co/stolac/vijesti/641 ... -tanzanije

slika

Iz daleke Tanzanije u rodno selo Ljuca u župi Rotimlja na zasluženi jednomjesečni odmor došao je misionar don Bernard Marijanović.

Nakon što je predvodio misno slavlje u župnoj crvi svetih Petra i Pavla u Rotimlji, zajedno sa župnikom don Damjanom Ragužom, zaputio se na Stjepan Križ, gdje se u ponovo sagrađenom župnom zdanju okupilo oko 100 raspršenih župljana koji tu dolaze svake prve nedjelje u mjesecu. Tako smo se i mi, na blagdan Svijećnice, a bio je to i Dan posvećenog života, uključili u kolonu što je iz humnine vijugala uzbrdo prema Stjepan Križu. Ovoga puta odlučili smo proći kroz Donji i Gornji Brštanik, ali već nakon 100 metara izrupanog puta vidjeli smo kako smo upali u planinsku avanturu, ali povratka nije bilo.

Ali, kao zauzvrat, pokraj puta je grgoljio planinski potok, lijep i bistar kao u neko filmu ili slikovnici.

Ipak, uspjeli smo na vrijeme stići na Stjepan Križ, gdje je misno slavlje predvodio misionar Bernard Marijanović, kazujući u propovijedi svoja iskustva iz Tanzanije zemlje velike, sa preko 45 milijuna stanovnika i sve više kršćana.

Tanzanija po njemu nije više "zemlja gladi" i u ekonomskom i u vjerskom smislu dobro je napredovala.

U povratku sa planine u humninu, dok je vjetar svirao svoju zimsku sinfoniju, na vrelu Dobrović punile su se boce sa vodom. Imali smo nakanu navratiti i kod jedinog stalnog povratnika na to područje Mile Raguža Pikuše iz sela Ljubljanice, ali to ćemo uraditi nekom drugom prigodom.

Iznad Crnugovca zastali smo malo i uživali u prelijepom pogledu na humninu, kamo su se, nakon hodošašća, na Stjepan Križ, zaputili i njegovi bivši stanovnici.

Župnik Rotimlje don Damjan Raguž koji pastoralno i na druge načine skrbi o vjernicima raspršene župe Stjepan Križ, kazao nam je kako ova raseljena i mučenička župa slavi 40-tu obljetnicu utemeljenja, a središnja svečanost će biti održana na Ivandan, 24. lipnja na Stjepan Križu.

I. Raguž/Stolac.co

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 03 vel 2014, 23:49 
Online

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Njegovo selo prazno a on misjonira po tanzaniji .... hmmmm interesting.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 04 vel 2014, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Izvor: http://www.stolac.co/stolac/vijesti/642 ... godina-tek

Posjetili smo Stojana Kevu, najstarijeg Stočanina - 99 mu je godina tek

slika

U skromnom jednosobnom stanu na drugom katu stare višekatnice u središtu Stoca pronašli smo Stojana Kevu, najstarijeg stanovnika stolačke općine, rođenog, kako se to vidi iz njegove osobne iskaznice, 5. lipnja 1915. godine na Stjepan Križu.

Djedu Stojana, tog za svoje godine vitalnog starca, u više smo navrata susretali i na ulicama Stoca, i u prodavnici, gdje je nabavljao kruh i mlijeko, a ovoga puta u kišovitom nedjeljnom prijepodnevu posjetili smo ga u njegovom skromnom stanu, upravo na prvu godišnjicu smrti njegove treće supruge.

Najveći dio života Stojan Kevo proveo je u rodnom Stjepan Križu baveći se stočarstvom i zemljoradnjom.

Od 1962 do 1980. bio je planištar, čuvajući svoja i tuđa stada ovaca na padinama Morina.

Iz tri braka ima četvero djece 2 sina i 2 kćeri. Sin i kćer su mu u Njemačkoj, dok je drugi sin u Dubrovniku, a kćer u Ljubuškom. Svi se o sebi zabavili, priča nam Stojan, ni na što se posebno ne žaleći, jedino ga noge bole i pomalo muči prostata.

Redovite socijalne skrbi nema, zbog toga, kako su mu rekli, što ima djecu po svijetu. Kaže kako mu je pred Božić načelnik stolačke općine dao 100 KM. Navraćale su, veli i 2 djevojke iz stolačkog Crvenog križa, a i stolački župnik ponekad upita treba li mu što.

A djedu Stojanu Kevi uistinu trebalo bi dosta toga. Tu je, među nama, sam, u središtu Stoca.

Kazao nam je djed Stojan obilje podataka o svom dugom životnom putu, započetom još u vrijeme Austro-Ugarske, o teškom životu, patnjama, izbjeglištvima, povracima u rodni Stjepan Križ i još o mnogočemu, ali o tome, možda, nekom drugom prigodom.

Posljednji je, veli 13. lipnja 1992. godine, na sv. Antu, napustio svoj dom na Stjepan Križu, u Domovinskom ratu.

U izbjeglištvu je potom bio kod kćeri u Ljubuškom i sina u Dubrovniku. Od 1995. je u ovom stolačkom stanu. Prije godinu dana umrla mu je i treća supruga i od tada u središtu Stoca živi svoj starački i samački život. Živa je enciklopedija. Mnogo toga se sjeća i lijepo priča.

I zato, pozdravite djeda Stojana kada ga vidite na stolačkim ulicama, a budući da nema nikakvih financijskih primanja, navratite u njegov skromni stan, sa iscjepanim drvima za ogrijev u hodniku, i ponesite svoj dar.

Starina Stojan Kevo bit će vam vrlo zahvalan, a i vi ćete se ljepše i bolje osjećati.

I što još reći na koncu ove ne baš svakodnevne priče. Tek toliko: SRETAN TI 99. rođendan djede Stojane. A vjerujemo da ćeš u životu - doživjeti - stotu!

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 08 vel 2014, 12:58 
Offline

Pridružen/a: 03 vel 2011, 09:43
Postovi: 28
Eh da mi se opet napiti vode na Dobrovicu..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 25 vel 2014, 10:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
kikx_sb je napisao/la:
or'o ima nebo, riba ima more
jelen ima šuum, a vuk ima gore

a ja, a što imam ja?
šćepan križ mi uzeše
a tamo mi najdraže
uspomene ostaše!

svatko ima zavičaj gdje se rodio
mjesto gdje je odrasto, što je volio

a ja, a što imam ja?
šćepan križ mi uzeše
a tamo mi najdraže
uspomene ostaše!

sad kad sam daleko od svog rodnog kraja
želja da se vratim sve se više javlja

a ja, a što imam ja?
šćepan križ mi uzeše
a tamo mi najdraže
uspomene ostaše!


ovu pjesmu obožavam, iako nisam nešto blizu stjepan krsta :zubati


Šta je se u prošlu subotu uvečer čaša razbilo na ovu pjesmu u mojoj ekipi. :zubati Harmonika i gitara i opleti.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 25 vel 2014, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
lider: :thumbup1

Postoji i ovu verziju (hvala TS Zvona) http://www.youtube.com/watch?v=6j-4VkPoDIs


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 25 vel 2014, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Dobra je verzija i sa tamburicama, ali harminika razvaljuje na ovu pjesmu.

Ovo bi trebala biti himna BiH Hrvata. Umjesto Šćepan Križ, nek ide Herceg-Bosna i taman.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 01 tra 2014, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Poštovani župljani i svi koji vole naš,

Molim Vas za financijsku pomoć u obnovi i rekonstrukciji puta u župi Stjepan Krst.

Kao što znate, ove godine se slavi 40. godina od osnutka župe, te će biti izdan Zbornik Župe i svečano misno slavlje na dan patrona Župe Sv. Ivana Krstitelja 24.06.2014.

Također ste upoznati sa činjenicom da su naša sela potpuno uništena ( kako obiteljske kuće i gospodarski objekti, tako i sva infrastruktura – posebno put) , ali da je počela obnova i povratak.

Na veliku radost svih koji su rođeni u našim selima Stjepan Krst, Ljubljenica, Gornji Brštanik, Donji Brštanik i Dabrica (kao i onih koji vode porijeklo iz ovih sela), župna crkva je obnovljena i u njoj se govori misa svake 1. nedjelje u mjesecu. Međutim, put do Crkve i u svim selim je dosta uništen u posljednjem ratu i otežava komunikaciju narodu da dođe na Sv. Misu i do svojih kuća. Mi sami nismo u stanju sve to popravti, pa se obraćamo Vam za pomoć, da bi uspjeli obnoviti put do blagdana Sv. Ivana, kako bi narod na blagdan došao u što većem broju.

Po našim procjenama treba oko 7000 KM (za hitne sadašnju akciju). Uplatiti možete na žiro račune Udruge "Gornji kraj" ili nekom od naših aktivista na terenu.
Unaprijed hvala u ime svih župljana.

Podatci ispod:
Udruga „Gornj kraj“, Identifikacijski broj: 4227535250005,
Žiro račun KM kod UniCreditBank: 3382702200446974
zA UPLATE IZ INOZEMSTVA: BA 3382704850611813, swift UNCRBA22


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 06 lip 2014, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Foto: Najstariji Stočanin proslavio 99. rođendan

slika

Vitalnog 99-godišnjeg Stojana Kevu ugodno su iznenadili prijatelji i susjedi, priredivši mu rođendansko slavlje. Proslava je organizirana u gradskom Klubu umirovljenika/penzionera, gdje su se okupili njegovi susjedi, kako sadašnji tako i bivši.

Skromni djedica bio je vidno iznenađen, a posebno se obradovao rođendanskoj torti. Smijeha i dobrog raspoloženja nije nedostajalo, kako i dolikuje ovoj prilici. Na pitanje kako doživjeti stotu, jednostavno je odgovorio - "Volite, poštujte i činite dobro". Ove riječi su prava poruka mladima, koji nažalost danas zaboravljaju one prave životne vrijednosti. Njegov vedar duh i vitalnost, izgleda, nisu mogli uništiti ni ratovi, a ni nedaće na koje je u životu nailazio. Nadamo se da će tako i ostati i da ćemo se na jubilarni stoti rođendan okupiti u još većem broju.

Do tada mnogo zdravlja i sreće djede Stojane!

Izvor: http://www.stolac.co/stolac/vijesti/791 ... 9-rodendan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Župa Stjepan Krst
PostPostano: 06 lip 2014, 17:15 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2014, 23:38
Postovi: 1165
Imali iko u toj zupi,postoji li zupa ako nema ljudi u njoj.

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO