HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 17:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 14:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Dobar Senad...šteta što nema grafikona iz 1991

Citat:
Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog aprila 1992.

Dvadeset i prvog novembra 1991. godine objavio sam u tadašnjoj „Slobodnoj Bosni“ (i na naslovnu stranicu metnuo da vrišti koliko je grlo nosi) tekst SARAJEVO NA ČETNIČKOM NIŠANU.

Distancirati ću se, ignorisat ću što budem više mogao brojne, protokolarne, prigodničarske svečane akademije, kulturno-umjetničke manifestacije koje će uslijediti u povodu obilježavanja dvadesete godišnjice opsade Sarajeva. Razlozi su brojni i različiti. Mnogo će se novca tu skršiti što iz fondova nevladinog sektora, što je manji problem, što iz budžetskih rezervi, što je ogroman problem.

Pored ostalog spičkat će se i preko stotinu hiljada maraka na uvoz 13 hiljada stolica iz Srbije, što je drskost i bezobrazluk ravan onome kada je Hasan Čengić milione maraka nakon rata trošio na uvoz crijepa iz Kikinde i stakla iz Paraćina za obnovu sprženih, porušenih bosanskih kuća?!

No, mnogo važniji, suštinskiji razlog moje rezerviranosti prema šestom aprilu 1992. godine kao datumu kada je oficijelno počela opsada Sarajeva, jeste što je istorijski netačan, faktografski nategnut. Šestog aprila možda je (a nije nego petog, napadom na Policijsku školu na Vracama) počeo JNA-ovsko-SDS-ovski opći napad na Sarajevo, ali opsada Sarajeva je počela najmanje pola godine ranije.

Početak opkoljavanja Sarajeva može se vezati za ranu jesen davne 1991. godine i prethodio je ratu u Sarajevu. Dvadeset i prvog novembra 1991. godine objavio sam u tadašnjoj „Slobodnoj Bosni“ (i na naslovnu stranicu metnuo da vrišti koliko je grlo nosi) tekst SARAJEVO NA ČETNIČKOM NIŠANU.

Grafički smo tada prikazali sva ključna uporišta sa brda oko Sarajeva koje je zasposjela Jugoslovenska narodna armija i instalirala na njima tešku artiljeriju. Imao sam tada priliku vidjeti snimke desetina rovova iskopanih na Crepoljskom na kojima su postavljeni višecijevni bacači raketa čije su cijevi bile okrenute prema gradu.

Slične fortifikacijske „iskopine“ sa pripadajućom artiljerijom već su tada (jesen 1991.) godine bile načičkane i na brojnim drugim dominantnim kotama oko grada, koje će se tek nakon šestog aprila i početka napada na Sarajevo tretirati adekvatno, „jaka neprijateljska uporišta“.

Iz vrha Sarajevskog korpusa JNA (u to vrijeme nije bilo Druge armijske oblasti, niti njenog komandanta generala Milutina Kukanjca, oni će doći tek u januaru 1992. godine) cinično je, zapravo drsko objašnjeno: na brdima oko Sarajeva instalira se protuzračna odbrana koja će „grad braniti od eventualnih napada iz zraka!?“ „Čijih napada?!“, malo se ko u Gradu tada usudio upitati

„Da je ratni plan SDS-a u završnoj fazi, nagovještavaju i činjenice da se na području Sokoca, Trebevića, Vogošće i Jahorine u posljednje vrijeme skladište ogromne količine živežnih namirnica (šečer brašno, ulje, so, povrće, konzerve...) dopremljenih iz Vojvodine koje bi se koristile za prehranu evakuiranih Srba po izbijanju ratnog sukoba.“ Tako je završen tekst u Slobodnoj Bosni objavljen 21. novembra 1991.godine.

U to vrijeme projekat opsade Sarajeva bio je u poodmakloj fazi. Kada je opsada završena, samo je bilo pitanje dana kada će početi završna operacija agresije, razaranja grada, ubijanja građana... Recimo da se početak tih zločina može vezati za šesti april.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2011, 17:30
Postovi: 16
Opsada Sarajeva, pocela je i godinama prije, reklo bi se.
Obzirom na mnogobrojne, unaprijed pripremljene betonske bunkere oko grada :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 20:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24635
Lokacija: Heartbreak Hotel
vira bosanska je napisao/la:
Opsada Sarajeva, pocela je i godinama prije, reklo bi se.
Obzirom na mnogobrojne, unaprijed pripremljene betonske bunkere oko grada :D


Hahah, da tako je JNA 1980-ih u sklopu plana obrane protiv invazije NATO saveza na grad Sarajevo formirali lanac utvrda. Prva crta obrane protiv NATO-vaca je bila u mjestu Čekrčići kod Visokog. To je izgrađena jak obrambeni lanac za koji se smatralo da je dovoljan za NATO.
1992 ta crta je bila zaposjednuta od Srba i bio dio vanjskog obruča oko Sarajeva. Muslimani su u ljeto 1992 čak bili toliko ludi da pokušaju proboj preko točno toga predjela kako bi deblokirali Sarajevo ali dakako, doživjeli su fijasko. Kasnije su pokušavali malo pametnije, zaobilazno... ali također bez rezultata.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6885
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
To nije bio naš rat,ne znam što radi tema na ovom portalu ikako. :HVO

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 20:56 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
kiler je napisao/la:
To nije bio naš rat,ne znam što radi tema na ovom portalu ikako. :HVO


Nije bio naš, ali je bilo naših tamo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Bobovac je napisao/la:
vira bosanska je napisao/la:
Opsada Sarajeva, pocela je i godinama prije, reklo bi se.
Obzirom na mnogobrojne, unaprijed pripremljene betonske bunkere oko grada :D


Hahah, da tako je JNA 1980-ih u sklopu plana obrane protiv invazije NATO saveza na grad Sarajevo formirali lanac utvrda. Prva crta obrane protiv NATO-vaca je bila u mjestu Čekrčići kod Visokog. To je izgrađena jak obrambeni lanac za koji se smatralo da je dovoljan za NATO.
1992 ta crta je bila zaposjednuta od Srba i bio dio vanjskog obruča oko Sarajeva. Muslimani su u ljeto 1992 čak bili toliko ludi da pokušaju proboj preko točno toga predjela kako bi deblokirali Sarajevo ali dakako, doživjeli su fijasko. Kasnije su pokušavali malo pametnije, zaobilazno... ali također bez rezultata.


Mislim da su Čekrčići dio Ilijaša. Šta je Zeničana izginulo u tim pokušajima deblokade. Inače, slavio se pad Čekrčića jedno 6 puta najmanje. Puške pucaju u zrak, Allahu se zahvaljuje, a mi upalimo radio Ilijaš kad tamo trešte srpski narodnjaci, i odmah znaš da lažu.

Bili su uvjereni kako će Sarajevo deblokirat dok si rekao keks tim putem.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Junuz Djipalo je napisao/la:
Mislim da su Čekrčići dio Ilijaša. Šta je Zeničana izginulo u tim pokušajima deblokade. Inače, slavio se pad Čekrčića jedno 6 puta najmanje. Puške pucaju u zrak, Allahu se zahvaljuje, a mi upalimo radio Ilijaš kad tamo trešte srpski narodnjaci, i odmah znaš da lažu.

Bili su uvjereni kako će Sarajevo deblokirat dok si rekao keks tim putem.


Čekrčići su u općini Visoko.

Ako netko (npr. Bobovac) zna gdje se točno na ovoj karti nalaze Čekrčići, može opisati. Trebali bi biti bliže Visokom, nego Ilijašu, a na karti je vidljiv cijeli potez Visoko-Ilijaš.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Citat:
U selu Čekrčići koje se ganiči sa općinom Ilijaš ali koje se nalazi na teritoriji općine Visoko, naseljenom isključivo srpskim stanovništvom, još u decembru 1991. godine, formiran je Krizni štab SDS-a Visoko. U istom mjesecu je formiran i Krizni štab MZ Čekrčići. U januaru 1992. godine već su formirani vodovi (5 vodova)- sa ukupno 150 vojnika; u februaru mjesecu ’92. objedinjeni su u paravojnu formaciju SDS- Odred Čekrčići, kada je formirana i linija otcjepljenja od općine Visoko (Dobrići-Kopači-most na autoputu; Kuta-Usijela-Počivala; Počivala-Vis-Ikine livade-Kandića kuće).


http://magazinplus.eu/index.php/kultura ... 20-juna-92

slika

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 03 tra 2012, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Junuz Djipalo je napisao/la:
Citat:
U selu Čekrčići koje se ganiči sa općinom Ilijaš ali koje se nalazi na teritoriji općine Visoko, naseljenom isključivo srpskim stanovništvom, još u decembru 1991. godine, formiran je Krizni štab SDS-a Visoko. U istom mjesecu je formiran i Krizni štab MZ Čekrčići. U januaru 1992. godine već su formirani vodovi (5 vodova)- sa ukupno 150 vojnika; u februaru mjesecu ’92. objedinjeni su u paravojnu formaciju SDS- Odred Čekrčići, kada je formirana i linija otcjepljenja od općine Visoko (Dobrići-Kopači-most na autoputu; Kuta-Usijela-Počivala; Počivala-Vis-Ikine livade-Kandića kuće).


http://magazinplus.eu/index.php/kultura ... 20-juna-92

slika


Hvala na slici. Evo iste u boljoj rezoluciji. Ako netko zna crveno označiti na satelitskoj karti, bilo bi lijepo da to napravi, ili bar opiše.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 09 tra 2012, 10:34 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
Glazbenik je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Mislim da su Čekrčići dio Ilijaša. Šta je Zeničana izginulo u tim pokušajima deblokade. Inače, slavio se pad Čekrčića jedno 6 puta najmanje. Puške pucaju u zrak, Allahu se zahvaljuje, a mi upalimo radio Ilijaš kad tamo trešte srpski narodnjaci, i odmah znaš da lažu.

Bili su uvjereni kako će Sarajevo deblokirat dok si rekao keks tim putem.


Čekrčići su u općini Visoko.

Ako netko (npr. Bobovac) zna gdje se točno na ovoj karti nalaze Čekrčići, može opisati. Trebali bi biti bliže Visokom, nego Ilijašu, a na karti je vidljiv cijeli potez Visoko-Ilijaš.

slika

čim iz Visokog izađeš prema Sarajevu autoputem i pređeš onaj most i još malo naprijed cestom iza benzinske ,s desne strane i sad ima sjebanih kuća to su ti Čekrčići , mada me čudi da Junuz nije spomeno otvoreno prvenstvo u ping pongu u čekrčićima iz top liste nadrealista lol


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 11 tra 2012, 14:54 
Offline

Pridružen/a: 13 tra 2011, 17:10
Postovi: 45
Ne postoji opsada Sarajeva.Srbi su samo drzali naselja na kojima su bili najnaseljeniji gde su bili vecina,blaga vecina ili blaga manjina ali dovoljno odlucni i naoruzani na pocetku rata preuzeli kontrolu drzali ih citav rat,i nikad nisu imali ambiciju da zauzimaju citav grad,a to sto Muslimani citavu tu situaciju nazivaju opsadom Sarajeva samo kake i nista drugo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 04 svi 2013, 09:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
"Juka Prazina je 1992. pucao na mitingaše pred Skupštinom BiH"
Čegar tvrdi da se Dragan Vikić uplašio istrage koju Federalna uprava policije vodi protiv njega, ali naglašava da ga ne dotiču optužbe koje Vikić preko pojedinih sarajevskih medija iznosi protiv njega

'Jeb. i 'Avaz' i Dragana Vikića!'

Bivši zamjenik komandanta Specijalne jedinice MUP-a Republike BiH Zoran Čegar tvrdi da je predratni sarajevski kriminalac Juka Prazina u proljeće 1992. godine pucao na mitingaše pred Skupštinom BiH, za šta su kasnije optuženi Srbi.



Čegar je za „Press“ progovorio o početku rata u BiH, ali i o optužbama koje posljednjih dana protiv njega iznosi njegov bivši komandant Dragan Vikić.



Čegar otvoreno kaže da je #predratni sarajevski kriminalac i ratni komandant paravojne jedinice Juka Prazina u proljeće ‘92. sa svojim vojnicima pucao na mitingaše pred Skupštinom BiH, za šta su bili optuženi navodni srpski snajperisti sa hotela „Holidej in".



Čegar tvrdi da se Dragan Vikić uplašio istrage koju Federalna uprava policije vodi protiv njega, ali naglašava da ga ne dotiču optužbe koje Vikić preko pojedinih sarajevskih medija iznosi protiv njega.



- Jeb. i „Avaz" i Dragana Vikića! Poslije 20 godina sam izašao i rekao istinu. Dosta je bajki o gradu i o herojima i borbi u Sarajevu. Koga god pitam gdje je bio i šta je radio, kaže da je bio heroj, komandant, kuhar ili u auto-jedinici... Ja nisam, ja sam bio borac... Pucao sam, pucali su na mene, tri puta sam ranjavan, ponosan sam na to i opet bih bio isto. Ne mogu ja da pričam bajke - i bilo je ovako i onako, ali ne mogu ljudi koji prije rata nisu imali za perec, a danas imaju milione, pričati o ratu u Sarajevu - kaže Čegar.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 04 svi 2013, 16:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Ministry of Sound je napisao/la:
Dobar Senad...šteta što nema grafikona iz 1991

Citat:
Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog aprila 1992.

Dvadeset i prvog novembra 1991. godine objavio sam u tadašnjoj „Slobodnoj Bosni“ (i na naslovnu stranicu metnuo da vrišti koliko je grlo nosi) tekst SARAJEVO NA ČETNIČKOM NIŠANU.

Distancirati ću se, ignorisat ću što budem više mogao brojne, protokolarne, prigodničarske svečane akademije, kulturno-umjetničke manifestacije koje će uslijediti u povodu obilježavanja dvadesete godišnjice opsade Sarajeva. Razlozi su brojni i različiti. Mnogo će se novca tu skršiti što iz fondova nevladinog sektora, što je manji problem, što iz budžetskih rezervi, što je ogroman problem.

Pored ostalog spičkat će se i preko stotinu hiljada maraka na uvoz 13 hiljada stolica iz Srbije, što je drskost i bezobrazluk ravan onome kada je Hasan Čengić milione maraka nakon rata trošio na uvoz crijepa iz Kikinde i stakla iz Paraćina za obnovu sprženih, porušenih bosanskih kuća?!

No, mnogo važniji, suštinskiji razlog moje rezerviranosti prema šestom aprilu 1992. godine kao datumu kada je oficijelno počela opsada Sarajeva, jeste što je istorijski netačan, faktografski nategnut. Šestog aprila možda je (a nije nego petog, napadom na Policijsku školu na Vracama) počeo JNA-ovsko-SDS-ovski opći napad na Sarajevo, ali opsada Sarajeva je počela najmanje pola godine ranije.

Početak opkoljavanja Sarajeva može se vezati za ranu jesen davne 1991. godine i prethodio je ratu u Sarajevu. Dvadeset i prvog novembra 1991. godine objavio sam u tadašnjoj „Slobodnoj Bosni“ (i na naslovnu stranicu metnuo da vrišti koliko je grlo nosi) tekst SARAJEVO NA ČETNIČKOM NIŠANU.

Grafički smo tada prikazali sva ključna uporišta sa brda oko Sarajeva koje je zasposjela Jugoslovenska narodna armija i instalirala na njima tešku artiljeriju. Imao sam tada priliku vidjeti snimke desetina rovova iskopanih na Crepoljskom na kojima su postavljeni višecijevni bacači raketa čije su cijevi bile okrenute prema gradu.

Slične fortifikacijske „iskopine“ sa pripadajućom artiljerijom već su tada (jesen 1991.) godine bile načičkane i na brojnim drugim dominantnim kotama oko grada, koje će se tek nakon šestog aprila i početka napada na Sarajevo tretirati adekvatno, „jaka neprijateljska uporišta“.

Iz vrha Sarajevskog korpusa JNA (u to vrijeme nije bilo Druge armijske oblasti, niti njenog komandanta generala Milutina Kukanjca, oni će doći tek u januaru 1992. godine) cinično je, zapravo drsko objašnjeno: na brdima oko Sarajeva instalira se protuzračna odbrana koja će „grad braniti od eventualnih napada iz zraka!?“ „Čijih napada?!“, malo se ko u Gradu tada usudio upitati

„Da je ratni plan SDS-a u završnoj fazi, nagovještavaju i činjenice da se na području Sokoca, Trebevića, Vogošće i Jahorine u posljednje vrijeme skladište ogromne količine živežnih namirnica (šečer brašno, ulje, so, povrće, konzerve...) dopremljenih iz Vojvodine koje bi se koristile za prehranu evakuiranih Srba po izbijanju ratnog sukoba.“ Tako je završen tekst u Slobodnoj Bosni objavljen 21. novembra 1991.godine.

U to vrijeme projekat opsade Sarajeva bio je u poodmakloj fazi. Kada je opsada završena, samo je bilo pitanje dana kada će početi završna operacija agresije, razaranja grada, ubijanja građana... Recimo da se početak tih zločina može vezati za šesti april.

Pogled na ratna zbivanja iz bošnjačkog ugla. :yawn

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 04 svi 2013, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ožu 2013, 10:16
Postovi: 1254
gloryfox je napisao/la:
Ne postoji opsada Sarajeva.Srbi su samo drzali naselja na kojima su bili najnaseljeniji gde su bili vecina,blaga vecina ili blaga manjina ali dovoljno odlucni i naoruzani na pocetku rata preuzeli kontrolu drzali ih citav rat,i nikad nisu imali ambiciju da zauzimaju citav grad,a to sto Muslimani citavu tu situaciju nazivaju opsadom Sarajeva samo kake i nista drugo.


Bez sumnje.
Građani Sarajeva, prevashodno civili, djeca, starci, žene, ljudi, su mirno šetali, išli na izlete na Trebević i Vrelo Bosne, teferičili, dokoličarili i naprosto uživali u raskoši i slobodnom životu, otvorenih puteva, prometnica svih vrsta i naravno, svjetskih premijera...
Grad očito nije bio pod divljačkom i krajnje primitivnom srednjevjekovnom opsadom, kako to cijeli svijet govori, a samo da bi napakostio nekim srbima, kojima čak proturaju gluposti o ubijenih 1100 djece i više od 10.000 žena, ljudi, staraca, građana urbicidno razorenog Sarajeva.

Srbi su bili ugroženi i često bi se oglasili putem medija da im Sarajevo nije bitno i da ga, Bože sačuvaj, ne planiraju zauzeti, što najbolje ilustrira nešto glasnija izjava gospodina Ratka Mladića, da u "Velušićima nema srpskog življa"..., i još je ponešto gospodin Mladić rekao tom prilikom i eto, radi verbalnog delikta je siromašak završio u Hagu, možeš misliti nepravde, za ovog jadnog, nemočnog i bolesnog starca...

_________________
I svjetlost sviječe je jača od potpune tame...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 04 svi 2013, 20:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 06 svi 2013, 18:15 
Offline

Pridružen/a: 13 tra 2011, 17:10
Postovi: 45
vezista je napisao/la:


Bez sumnje.
Građani Sarajeva, prevashodno civili, djeca, starci, žene, ljudi, su mirno šetali, išli na izlete na Trebević i Vrelo Bosne, teferičili, dokoličarili i naprosto uživali u raskoši i slobodnom životu, otvorenih puteva, prometnica svih vrsta i naravno, svjetskih premijera...
Grad očito nije bio pod divljačkom i krajnje primitivnom srednjevjekovnom opsadom, kako to cijeli svijet govori, a samo da bi napakostio nekim srbima, kojima čak proturaju gluposti o ubijenih 1100 djece i više od 10.000 žena, ljudi, staraca, građana urbicidno razorenog Sarajev[/quote]

Gradjani dela Sarajeva koji je u toku rata drzala pod svojom kontrolom tzv.ARBIH definitivno nisu mogli da rade sve to sto si nabrojao,ali ne zbog nepostojece opsade vec zbog rata koji je izmedju ostalog vodjen skoro 4 godine kako u celoj BIH tako i u samom Sarajevu.Samom cinjenicom da je linija fronta dve zaracene strane prolazila kroz sam grad a borbe u njemu vodjene citav rat manjim ili vecim intenzitetom,ocekivati onakvu zivotnu idilu kakvu si ti opisao u gore citiranom postu moze samo potpuni iluzionista i naivac,da ne koristim teze reci.Znaci,Sarajlije s obe strane linije fronta u gradu nisu mogle da zive takav zivot ni,Srbi ni Muslimani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 00:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
opsada je pocela tako davno, da se vise ni ne sjecamo datuma

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 06:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9549
Lokacija: HR HB
Opsada je zvanično počela kada je Alija doživio prosvjetljenje u obliku svjetleće munje iz guzice u glavu sa spoznajom "da to ipak jeste njihov rat".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 08:44 
Offline

Pridružen/a: 16 vel 2013, 04:53
Postovi: 367
Posto svi imate svoje teorije jel opsada pocela u maju 1327 ili junu 1994 da bacim i ja svoju na sto.Rat je poceo onog momenta kad su se muslimani odlucili za Aliju umesto Abdica(prateci dogadaji nevazni),a sem sto je Jugo armija pokusala zauzet Sarajevo na pocetku tu nije bilo nikakvi dalji planova za osvajanje ako neko ima neki drugi podatak volio bi da procitam.Sto se opsade tice ,evo da postavim pitanje dezurnim Hrvatima sta bi oni tu radili na Srpskom mestu ,pustili Bosnjake i Arape ,unuke i praunuke onih od 1941-14,1875-12....da se slobodno setaju po vasim kucama,ponudili im mozda cvarke i mleko,pustili vasu djecu da se igraju sa njima,pogotovo djecake ili bi ipak malo pripucali
p.s.znam Hrvate .njihove saveznike kako su zavrsavali ako u rodbini nije bilo gastarbajtera da plate za glavu ,cudno jest ali neznam nijednog Srbina ozdo,ko da ih je noc pojela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 09:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
rastko je napisao/la:
Rat je poceo onog momenta kad su se muslimani odlucili za Aliju umesto Abdica


I ja nekako tu smještam početak sranja, mada, kako onda objasnit rat u RH? Eto da nije bio Mesić ili ovaj ili onaj...

Ajde recimo da su Muslimani pružili opravdanje za rat sa tim izborom Alje umjesto Fikre. :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
Pa Alija ga je doveo u stranku, zaprdi mu

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 17:34 
Offline

Pridružen/a: 16 vel 2013, 04:53
Postovi: 367
Junuz Djipalo je napisao/la:
rastko je napisao/la:
Rat je poceo onog momenta kad su se muslimani odlucili za Aliju umesto Abdica


I ja nekako tu smještam početak sranja, mada, kako onda objasnit rat u RH? Eto da nije bio Mesić ili ovaj ili onaj...

Ajde recimo da su Muslimani pružili opravdanje za rat sa tim izborom Alje umjesto Fikre. :D

Nije pitanje koga su birali vec ko je vlado :001_cool .Pa ni Nemci nisu izabrali Hitlera
Sto se rata u Hrvataskoj tice ,posle raspada Juge je bilo "uzmi sta dobijes",vi ste imali bolje saveznike,Tita koji vam je homogenizirao teritoriju,ojaco industriju i dao granice,mi smo imali veci deo JNA ali samo na papiru od vas,Siptare na Kosovu koje je naselio i iste neprijatelje ko ww2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 17:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30429
bumbar92 je napisao/la:
Opsada je zvanično počela kada je Alija doživio prosvjetljenje u obliku svjetleće munje iz guzice u glavu sa spoznajom "da to ipak jeste njihov rat".


Slikovito objašnjenje. :palacgore1

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 19:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2013, 19:27
Postovi: 257
Lokacija: Mannheim
rastko je napisao/la:
Posto svi imate svoje teorije jel opsada pocela u maju 1327 ili junu 1994 da bacim i ja svoju na sto.Rat je poceo onog momenta kad su se muslimani odlucili za Aliju umesto Abdica(prateci dogadaji nevazni),a sem sto je Jugo armija pokusala zauzet Sarajevo na pocetku tu nije bilo nikakvi dalji planova za osvajanje ako neko ima neki drugi podatak volio bi da procitam.Sto se opsade tice ,evo da postavim pitanje dezurnim Hrvatima sta bi oni tu radili na Srpskom mestu ,pustili Bosnjake i Arape ,unuke i praunuke onih od 1941-14,1875-12....da se slobodno setaju po vasim kucama,ponudili im mozda cvarke i mleko,pustili vasu djecu da se igraju sa njima,pogotovo djecake ili bi ipak malo pripucali
p.s.znam Hrvate .njihove saveznike kako su zavrsavali ako u rodbini nije bilo gastarbajtera da plate za glavu ,cudno jest ali neznam nijednog Srbina ozdo,ko da ih je noc pojela




1. Fikret Abdic je svojevoljno ustupio mjesto rahmetli Aliji Izetbegovicu.


2. Bosnjaci i Arapi su najvecim dijelom islamske vjeroispovjesti, zadrzi cvarke za sebe.

_________________
Oj Alija, još uvijek si glavni, obrezanog ti duva narod pravoslavni!



slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Opsada Sarajeva počela je barem pola godine prije šestog travnja 1992.
PostPostano: 07 svi 2013, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2013, 19:27
Postovi: 257
Lokacija: Mannheim
gloryfox je napisao/la:
Ne postoji opsada Sarajeva.Srbi su samo drzali naselja na kojima su bili najnaseljeniji gde su bili vecina,blaga vecina ili blaga manjina ali dovoljno odlucni i naoruzani na pocetku rata preuzeli kontrolu drzali ih citav rat,i nikad nisu imali ambiciju da zauzimaju citav grad,a to sto Muslimani citavu tu situaciju nazivaju opsadom Sarajeva samo kake i nista drugo.








slika

_________________
Oj Alija, još uvijek si glavni, obrezanog ti duva narod pravoslavni!



slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO