HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 12:12.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2010, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Josip Plavčić,poznatiji kao Đokac,legenda i heroj Lašvanske doline i Viteza...

Na današnji dan,15.veljače 1994. umro je od posljedica ranjavanja dan prije, pri vraćanju izgubljenih položaja.Kao i uvijek,bio je prvi...
Samo par dana prije pogibije,napustio je liječenje u Splitu.Ranjavan mnogo puta.Nije mogao izdržati u bolnici dok mu rodno selo gori u plamenu,i neoporavljen se vratio prvim letom u Dolinu.
Rođen 1968.,prije rata uposlen u firmi "Vjetrenice".Među prvima se uključio u obranu ovih prostora.

U čast njegovoj herojskoj borbi za opstojnost hrvatskog naroda,postavljena je njegova bista u gradskom parku u Vitezu.

Neka mu je laka hrvatska zemlja... :HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2010, 21:00 
Offline

Pridružen/a: 14 lip 2009, 15:27
Postovi: 490
vječna mu slava i hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2010, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Vjecna mu Hvala i Slava! :hrvatinic :HercegBosanac

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2010, 11:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Pokoj mu duši.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2010, 11:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 pro 2009, 11:52
Postovi: 85
Kakav je to momak bio,motivator,sila jedna...Djeca su u igrama tadašnjim uzimala njegovo ime umjesto Indijanaca i kauboja...pokoj mu duši i hvala mu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2010, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Zašto nitko nikad od nas koji nismo iz tog kraja, nije čuo za njega.

To je ta naša sramota.

A da nije takvih bilo ne bi nas bilo. Jedan lav vrijedi ko tisuću ovaca.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2010, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2010, 18:53 
Offline

Pridružen/a: 01 lis 2009, 18:48
Postovi: 66
Lokacija: Lašvanska dolina
Hvala za sve što si učinio za Hrvate Lašvanske doline i laka ti bila zemlja za koju si život dao


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2011, 22:44 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 23:31
Postovi: 62
Obilježena godišnjica smrti Josipa Plavčića Đokca! Neka mu je laka hrvatska zemlja!

http://www.vitez.info/index.php?option= ... &Itemid=53

Nikad zaboravljeni! Uvijek u srcu!
Hvala VAM!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2011, 23:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
da si slavljen Hrvatski Viteze

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 23 kol 2011, 22:30 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Ajd markane mogo si upisat nesto o akciji gdje ranjen itd. ako nije prevelika tajna.
Ljudi nisu ni o njemu culi a kamoli o rodnom selu njegovom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 24 kol 2011, 09:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 tra 2011, 00:49
Postovi: 808
Neka mu je pokoj duši...I vječna slava...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 25 kol 2011, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
VUKsaJUGA je napisao/la:
Ajd markane mogo si upisat nesto o akciji gdje ranjen itd. ako nije prevelika tajna.
Ljudi nisu ni o njemu culi a kamoli o rodnom selu njegovom!


neces izvuc od marka ni za lemuzine :zubati

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 25 kol 2011, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
pagan je napisao/la:
VUKsaJUGA je napisao/la:
Ajd markane mogo si upisat nesto o akciji gdje ranjen itd. ako nije prevelika tajna.
Ljudi nisu ni o njemu culi a kamoli o rodnom selu njegovom!


neces izvuc od marka ni za lemuzine :zubati


Ma nije problem,onoliko koliko znam...Znam da je bio ranjen prvi put,prebačen za RH,nije se dovoljno oporavio i vratio se u Dolinu.Kad je bila guzva sa Buhinim kućama,nije mogao gledati bez obzira na rane,uključio se i on jer mu se rodno selo naslanja na Buhine kuće,bio je dobro ranjen,poslije je umro u bolnici,mislim da je dobio sepsu...Čuo sam jednom verziju od njegovog prijatelja-suborca da je moguće da ga je zabunom pogodio naš snajper misleći da je armijac,sve moguće jer su vojnici bili preblizu jedni drugima,a zima je,magle i loša vidljivost...

Iskreno da kažem,ne volim se podsjećati na sve te događaje,momke,mladost koja leži po našim grobljima...Što je čovjek stariji,sve više fale,nedostaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2012, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/vitez-obiljezena-godisnjica-smrti-zapovjednika-joze-plavcica-dokca-5122.html

Citat:
Vitez - Obilježena godišnjica smrti zapovjednika Joze Plavčića Đokca

slika

Uz Jozino spomen-poprsje položeno je svježe cvijeće i zapaljene su svijeće

Prije 18 godina, 15. veljače 1994. godine, nakon višednevnih krvavih borbi, postrojbe „Viteške“ brigade HVO-a oslobodile su viteško prigradsko naselje Buhine Kuće.

Ovo su naselje daleko nadmoćnije postrojbe Armije i MUP-a BiH osvojile 9. siječnja 1994. godine, presjekle magistralnu prometnicu Vitez – Busovača i obranu Viteza, pa tako i lašvanske enklave doveli u vrlo tešku poziciju.

Pri zauzimanju Buhinih Kuća postrojbe Armije BiH i MUP-a ubile su i masakrirale dvadeset i sedam pripadnika HVO-a i civila, mještana ovoga naselja. Među ubijenim bilo je zarobljenih vojnika te žena i staraca.

U kasnijim borbama za oslobođenje Buhinih Kuća poginulo je još 9 vojnika HVO-a a više desetaka ih je ranjeno. U završnim borbama za oslobođenje ovog naselja, 14. veljače, teško je ranjen zapovjednik III satnije I bojne „Viteške“ brigade HVO-a, bojnik Jozo Plavčić Đokac.

Dan poslije, 15. veljače, Jozo je preminuo u Franjevačkoj crkvi – bolnici „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj.

Njemu u spomen u župnoj crkvi sv. Jurja u Vitezu slavljena je sveta misa zadušnica, a uz Jozino spomen-poprsje postavljeno ispred Hrvatskog doma položeno je svježe cvijeće i upaljene svijeće.

slika

Uz majku Sarafinu i drugu bližu rodbinu to su učinili i prijatelji i suborci pokojnog Joze, predstavnici stradalničkih udruga koje je predvodila Ljubica Garić, predsjednica županijske Udruge obitelji poginulih i nestalih branitelja, općinski načelnik Viteza, Vlado Alilović i federalna parlamentarna zastupnica, Katica Čerkez.

| VL | HB.org |

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2012, 16:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Počivao u miru...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 17 vel 2012, 17:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 13:24
Postovi: 95
Dao je svoj zivot,za svoj narod a vecina nas nije ni cula za njega,a smradovi poput Lijanovica,Jurisica pune stranice novinskei internet.Laka mu Hrvatska zemlja,i sucut porodici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2014, 11:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
20 godina prođe,počivao u miru...

http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/ ... 12912.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2019, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Junak naš..

Citat:
Sjećanje na legendarnog zapovjednika Josipa Plavčića Đokca

slika

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO Vitez prigodno će sutra, 15. veljače, obilježiti godišnjicu pogibije Josipa Plavčića Đokca.

Sveta misa bit će služena u 8 sati u župnoj crkvi u Vitezu, a u 8,30 sati bit će položeno cvijeće i upaljene svijeće ispred spomen biste, koja se nalazi ispred Hrvatskog doma,prenosi Radio Vitez.

Podsjećamo, 14. veljače 1994., u završnim borbama oslobađanja naselja Buhine Kuće u općini Vitez, teško je ranjen dvadesetšestogodišnji zapovjednik III. satnije, I. bojne Viteške brigade HVO-a, Josip Plavčić Đokac.

Dan poslije, 15. veljače, preminuo je u Franjevačkoj bolnici „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj.

https://www.dnevnik.ba/dogadaji/sjecanj ... cica-dokca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 15 vel 2021, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Mar-kan je napisao/la:
Junak naš..

Citat:
Sjećanje na legendarnog zapovjednika Josipa Plavčića Đokca

slika

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO Vitez prigodno će sutra, 15. veljače, obilježiti godišnjicu pogibije Josipa Plavčića Đokca.

Sveta misa bit će služena u 8 sati u župnoj crkvi u Vitezu, a u 8,30 sati bit će položeno cvijeće i upaljene svijeće ispred spomen biste, koja se nalazi ispred Hrvatskog doma,prenosi Radio Vitez.

Podsjećamo, 14. veljače 1994., u završnim borbama oslobađanja naselja Buhine Kuće u općini Vitez, teško je ranjen dvadesetšestogodišnji zapovjednik III. satnije, I. bojne Viteške brigade HVO-a, Josip Plavčić Đokac.

Dan poslije, 15. veljače, preminuo je u Franjevačkoj bolnici „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj.

https://www.dnevnik.ba/dogadaji/sjecanj ... cica-dokca

Počivao u miru Božjem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2021, 00:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Premalo mi Hrvati pričamo o našim junacima. I povijesti. Nije ni čudo da mladi dosta toga ne znaju kad im nitko nije rekao.

A trebalo bi. Čuvari plamena.

PS. Hvala.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: JOSIP PLAVČIĆ-ĐOKAC
PostPostano: 16 vel 2023, 20:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Citat:
Na današnji dan, 15. veljače 1994. godine od posljedica ranjavanja u borbama oko naselja Buhine Kuće, preminuo je Josip Plavčić Đokac, heroj Viteza i hrvatskog naroda u Lašvanskoj dolini.
Đokac, kako su ga nazivali suborci, rođen je 29. ožujka 1968. godine. Prije rata bio je zaposlen u firmi "Vjetrenica" u Vitezu. Početkom ratu u Bosni i Hercegovini pristupio je Hrvatskom vijeću obrane, točnije Viteškoj brigadi u kojoj je bio zapovjednik 3. satnije 1. bojne. Više puta je za vrijeme rata bio ranjavan no svaki se put vraćao braniti svoju Lašvansku dolinu. Slično je bilo i par dana prije njegove smrti kada je odlučio neoporavljen napustiti bolnicu u Splitu i prvim se letom vratiti u dolinu rijeke Lašve gdje je ponovno ranjen.

Preminuo je dan nakon ranjavanja u Franjevačkoj crkvi – bolnici „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj. Njemu u čast i kao znak zahvale za doprinos u ratu, u središtu grada mu je postavljena spomen bista, te je ulica, koja prolazi kroz naselje Buhine Kuće nazvana po njemu. O njegovoj hrabrosti svjedoče riječi kojima se danas u Vitezu prisjećaju Josipa Plavčića: "Kakav je to momak bio, motivator, sila jedna. Djeca su u igrama tadašnjim uzimala njegovo ime umjesto Indijanaca i kauboja."


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Majestic-12 [Bot] i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO