HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 07:36.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 16 pro 2011, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2011, 01:39
Postovi: 1170
Lokacija: Bosna i Hercegovina (Herceg Bosna)
Tifa i navijaci zelje - Grbavice rano ljuta



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 17 pro 2011, 00:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Apatinac je napisao/la:
Evo kako su stajale stvari u istocnom(Srpskom) Sarajevu 92-96 god.Ovo pisem bez namere da nekog vredjam i da ulazim u polemike sa bilo kim. Rodjen sam u SA ali sam se sa majkom preselio u Apatin 83 god dok su otac i brat ostali u SA. Vratio sam se sredinom petog meseca 92 god u Vogoscu i skoro ceo rat sam proveo u Ilijasu i na Ilidzi. Ni u jednom trenutku VRS nije imala nameru da osvaja SA nego je cilj bio zastita opstina sa vecinskim Srpskim stanovnistvom. Cak i kada je poceo Muslimanko - Hrvatski rat na tom prostoru i kada je u samom SA vodjena borba izmedju kriminalaca i tzv ABiH nije pokusan ulazak u SA iako su njihove linije bile napustene. U to vreme je velik deo Srba civila napustio grad i presao u RS. Na brdu Zus su prelazili u kolonama kada su videli da je Muslimanska linija napustena. Sa Hrvatima iz Kiseljaka je VRS imala vise nego dobru saradnju jer smo imali zajednickog neprijatelja. Osim svercera koji su u Kiseljak nosili cigare a kupovali benzin bilo je pomoci u MTS-u i logistici. Nisam bio svedok ali sam cuo od pouzdanih boraca da su Hrvati nakon Muslimanske ofanzive propustani da sa kompletnim naoruzanjem prodju kroz nasu teritoriju i da se nasa linija naslanjala na njihovu i da smo na jednom delu fronta imali zajednicki IKM. Ovde citam bajke poput one da je " Mladic spremao 150 000 " vojnika za ulazak u grad a cela VRS od Bihaca i Banja Luke pa do Zvornika i Trebinja ni u jednom trenutku nije prebacila brojno stanje preko 70 000 vojnika.

Ceo Sarajevsko - Romanijski korpus je tokom rata brojao 12 hiljada vojnika a pokrivali smo od Zepe i Gorazda pa do Grbavice , Vogosce i Ilidze. Preko ilijasa i Vogosce je vodio Muslimanski pravac koji je spajao Sarajevo sa Zenicom i po posleratnim Muslimanskim podatcima u gradu su imali 35 000 vojnika a na spoljnom prstenu isto toliko. Uopste , odnos snaga na SA ratistu (iz pravca grada) je bio 3:1 u korist Muslimana i u ljudstvo i u opremi. Mi smo imali prednost samo u oklopu koji je iznosio 1,5 : 1. Ovo su podatci generala Rasima Delica koje je izneo u svojoj analizi operacije deblokade grada (koverat). Sto se tice aerodroma , on je predat UNPROFORU 92 godine i preko njega su naoruzavani Muslimani u gradu. Vidim i da je neko okacio sliku Brneta o kome licno nemam visoko misljenje mada sam cuo da su njegovi momci uradili dobar posao na aerodromskom naselju. Upoznao sam ga pre rata na putovanjima po Evropi sa Zvezdom a kasnije sam cuo da mu je rat postao brat i da se fino snasao i profitirao. Linije oko Sarajeva su manje vise ostale iste od 92 pa do Dejtona i pored muslimanskih ofanziva,Nato bombardovanja nasih polozaja i trgovine. Linije su ostale na svom mestu najvise zbog toga sto su ih branili borci cije su porodice zivele 500 m od linije i sto je na tom delu komandovao jedan od najsposobnijih oficira VRS.


Sve što si napisao je otprilike OK, ali si napravio žešću provalu sa izjavom da su Muslimani imali prednost u omjeru 3:1 i u opremi, da ne govorim o ovom bulažnjenju o oklopu "samo" 1.5:1 u korist Srba.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 17 pro 2011, 01:27 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 13:45
Postovi: 22
Dali neko zna D. Fajefer(a).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 17 pro 2011, 08:30 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
vanjushka je napisao/la:
Pa nista, samo sam definirao sta spada pod grad ili mjesto Ilidzu.

O nacionalnom sastavu, govori popis stanovnistva. Tu su Srbi vecina, lijevo je Osijek i Blazuj takodje srpska vecina, Otes i Stup nekada hrvatska vecina ali ne znam kako je danas jer su se muslimanske vlasti svojski potrudile naseliti muslimane iz Podrinja na tim prostorima, bas na Stupu je ova dole rugoba od zgradurine (nadjoh je na panoramiju) u kojoj su stanove dobili ili kupili u 99% slucajeva muslimanske izbjeglice iz Podrinja.

slika

Slicno je i na Otesu, izgradjeno je dosta zgrada u kojima stanove dobijaju muslimanske izbjeglice iz Podrinja.

Prije rata u opstini Ilidza Hrvati su bili vecina jedino u dijelu Stupa,a Srbi su bili vecina u Blazuju,Luzanima,Osijeku,Vrelu Bosne i drugom dijelu Stupa...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 17 pro 2011, 09:54 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24628
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ministry of Sound je napisao/la:
Apatinac je napisao/la:
Evo kako su stajale stvari u istocnom(Srpskom) Sarajevu 92-96 god.Ovo pisem bez namere da nekog vredjam i da ulazim u polemike sa bilo kim. Rodjen sam u SA ali sam se sa majkom preselio u Apatin 83 god dok su otac i brat ostali u SA. Vratio sam se sredinom petog meseca 92 god u Vogoscu i skoro ceo rat sam proveo u Ilijasu i na Ilidzi. Ni u jednom trenutku VRS nije imala nameru da osvaja SA nego je cilj bio zastita opstina sa vecinskim Srpskim stanovnistvom. Cak i kada je poceo Muslimanko - Hrvatski rat na tom prostoru i kada je u samom SA vodjena borba izmedju kriminalaca i tzv ABiH nije pokusan ulazak u SA iako su njihove linije bile napustene. U to vreme je velik deo Srba civila napustio grad i presao u RS. Na brdu Zus su prelazili u kolonama kada su videli da je Muslimanska linija napustena. Sa Hrvatima iz Kiseljaka je VRS imala vise nego dobru saradnju jer smo imali zajednickog neprijatelja. Osim svercera koji su u Kiseljak nosili cigare a kupovali benzin bilo je pomoci u MTS-u i logistici. Nisam bio svedok ali sam cuo od pouzdanih boraca da su Hrvati nakon Muslimanske ofanzive propustani da sa kompletnim naoruzanjem prodju kroz nasu teritoriju i da se nasa linija naslanjala na njihovu i da smo na jednom delu fronta imali zajednicki IKM. Ovde citam bajke poput one da je " Mladic spremao 150 000 " vojnika za ulazak u grad a cela VRS od Bihaca i Banja Luke pa do Zvornika i Trebinja ni u jednom trenutku nije prebacila brojno stanje preko 70 000 vojnika.

Ceo Sarajevsko - Romanijski korpus je tokom rata brojao 12 hiljada vojnika a pokrivali smo od Zepe i Gorazda pa do Grbavice , Vogosce i Ilidze. Preko ilijasa i Vogosce je vodio Muslimanski pravac koji je spajao Sarajevo sa Zenicom i po posleratnim Muslimanskim podatcima u gradu su imali 35 000 vojnika a na spoljnom prstenu isto toliko. Uopste , odnos snaga na SA ratistu (iz pravca grada) je bio 3:1 u korist Muslimana i u ljudstvo i u opremi. Mi smo imali prednost samo u oklopu koji je iznosio 1,5 : 1. Ovo su podatci generala Rasima Delica koje je izneo u svojoj analizi operacije deblokade grada (koverat). Sto se tice aerodroma , on je predat UNPROFORU 92 godine i preko njega su naoruzavani Muslimani u gradu. Vidim i da je neko okacio sliku Brneta o kome licno nemam visoko misljenje mada sam cuo da su njegovi momci uradili dobar posao na aerodromskom naselju. Upoznao sam ga pre rata na putovanjima po Evropi sa Zvezdom a kasnije sam cuo da mu je rat postao brat i da se fino snasao i profitirao. Linije oko Sarajeva su manje vise ostale iste od 92 pa do Dejtona i pored muslimanskih ofanziva,Nato bombardovanja nasih polozaja i trgovine. Linije su ostale na svom mestu najvise zbog toga sto su ih branili borci cije su porodice zivele 500 m od linije i sto je na tom delu komandovao jedan od najsposobnijih oficira VRS.


Sve što si napisao je otprilike OK, ali si napravio žešću provalu sa izjavom da su Muslimani imali prednost u omjeru 3:1 i u opremi, da ne govorim o ovom bulažnjenju o oklopu "samo" 1.5:1 u korist Srba.


Ma nije taj Sarajeva u ratu očima vidio čim može pisati takve nebuloze. Ili je negdje čitao ili mu netko pričao pa nije dobro neke stvari popamtio.
Muslimani su 1992 imali 2 tenka u Sarajevu, znači da su Srbi imali 3? LoL. Da ne spominjem topništvo koje je kod muslimana bilo zanemarivo. Možda je brojčano, na papiru u opkoljenom Sarajevu bilo više vojnika nego u Srpskom "unutarnjem prstenu grada", ali mala im je to bila korist jer je samo manji dio mogao biti iskorišten za ofenzivna djejstva,a Srbi su to mogli spriječiti mobilnošću postrojbi.
Veoma je čudan opis odnosa sa Hrvatima... govori neke stvari koji svi znaju i on ih kao eto, otkriva, a istovremeno ne govori neke stvari koje opet skoro svi koji su bili gore znaju, npr ulazak srpskih tenkova u Kiseljak.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 17 pro 2011, 16:30 
Offline

Pridružen/a: 13 tra 2011, 17:10
Postovi: 45
Citat:
Linije su ostale na svom mestu najvise zbog toga sto su ih branili borci cije su porodice zivele 500 m od linije i sto je na tom delu komandovao jedan od najsposobnijih oficira VRS.

Da pogadjam u pitanju je D.J.?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 17 pro 2011, 16:34 
Offline

Pridružen/a: 13 tra 2011, 17:10
Postovi: 45


Evo ga Brne na 3,08 taze Vojvoda. :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 25 ožu 2014, 19:47 
Offline

Pridružen/a: 06 ožu 2014, 20:47
Postovi: 34
Na Grbavici je uvijek živio dobar broj srba. Moglo se znati da će srbi krenuti na Grbavicu. Na Vracama postavljene barikade, muslimani odlaze sa tog područja jer vide šta će da se desi. Na Grbavici i u gradu sasvim druga slika. Ljudi normlano na posao - sa posla. Srbi su preko noći uzeli Grbavicu i ostali do kraja rata. Na Grbavici je bilo i unutrašnjih neprijatelja srba koji su napali svoje komšije muslimane. Pouzdano znam da su srbi nakon što su zauzeli Grbavicu, mobilisali srpsko stanovništvo. Čovjeka od 70-tak godina stavili na vrh nebodera sa puškom na ramenu. Na vracama baba od 80 godina je imala pušku u kuči. Na Grbavici je bio jedan od popularniji srpskih vojvoda Slavko Aleksić. Bio je vođa Novosarajevskoh četničkog odreda sa sjedištem na Grbavici. Za četničkog vojvodu imenovao ga je Vojislav Šešelj i Momčilo Đujić. Što se tiče zauzimanja Sarajeva nije to bilo tako jednostavno. Mnogo bi se žrtva izdvojilo da se Sarajevo odbrani, jer ako padne glavni grad past će i država. Priča se da je Alija prodao Srebrenicu da bi se oslobodili neki djelovi Sarajeva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Grbavica
PostPostano: 25 tra 2014, 01:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
ako padne vrhbosna pada i drzava hehehe kakve budalastine

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 134 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO