HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:00.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 srp 2014, 14:15 
Offline

Pridružen/a: 28 lip 2014, 10:57
Postovi: 2
Pavo, Neven, hvala najljepša na odgovoru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 12 srp 2014, 13:14 
Offline

Pridružen/a: 14 ožu 2014, 14:43
Postovi: 3
marin2 je napisao/la:
Obersoldat je napisao/la:
Mene zanima za 2 prezimena, Mikulić iz Ljubuškog, i Kelava iz Tomislavgrada(Roško Polje)

U Ljubuški se iz Borajne doselio Ivan Mikulić negdje prije 1900. Navodno je imao kuću u Gornjem gradu u Ljubuškom i nekakvu radnju u centru. Po priči za vrijeme radnog vremena ubijen je u toj radnji od strane nekih Turaka. Razlog ne znam. Htjeli su mu ubit i ženu i djecu, međutim javljeno im je na vrijeme i pobjegli su na Humac gdje su se skrivali jedno vrijeme i preživjeli. Više manje znam zadnjih 120 godina u detalje i imam dokumente, ali me zanima ta starija linija iz Borajne, tj. pitanje je je li iz Borajne, i ako je, da nešto što dalje u prošlost saznam.

Hvala :)


Prvi upis Mikulića u humačkim maticama je vjenčanje 20.4.1868. godine u Ljubuškom navedenog Ivana Mikulića sa Matijom Kozina iz Stare Gabele (HuMV 48).
Iduće 1869. godine roditi će im se Delfa, pa slijedi ponovo Delfa, Mate, Jozo, Stanko, … i eto prve obitelji Mikulića u Ljubuškom.

Ivan Mikulić nije se doselio iz Borajne i nije ubijen od strane Turaka. Umro je prirodnom smrću (starost) 15.3.1914. u 84 godini (HuMU 162), a njegova žena Matija umrla je (iznenada-kap) 22.8.1911. u 63 godini starosti (HuMU 156).
Kako stare matice umrlih nisu vjerodostojne za utvrđivanje točne godine rođenja ispada da je Ivan rođen 1830. godine.

Međutim, Ivan Mikulić rođen je u Ružićima 6.1.1843. od oca Franje i majke Ive Pezer iz Pogane Vlake. Kum na krštenju bio mu je Toma Zorić iz Gruda. Krštenja ostalih ukućana (braće i sestara) bila su također u Ružićima.

Vas Mikuliće iz Ljubuškog put do djedovine ne vodi u Borajnu već trebate otići u Ružiće.

Sretan put!


E hvala Vam od srca. Sretan sam ko malo dijete čitat i vidit točne podatke, umjesto da slušam priče koje su se prenosile i iskrivljene. Imao bih par podpitanja, ako Vas previše ne gnjavim.

Moja linija od Ivana ide preko Mate, koji je moj prapradjed koji je doselio u D.Radišiće, dok mu je jedan od braće ostao na Humcu,Petar. Od Mate pa do danas, imam hrpu dokumenata o njima, čak i njihove svjedodžbe, potvrde od mirovine, sudske spise i hrpu toga.Znam što mu se dogodilo sa svom djecom itd. To mi je sve poznato u detalje.

Međutim, za Matinu braću ne znam. Prvi put čujem ime Delfa. I bile su dvije ako sam dobro shvatio? U toj kući na Humcu, koju je sagradio Ivan je ostao živjeti Petar, stavili ste tri točke na imena djece, sad predpostavljam da je Petar mlađi od Stanka. Potvrdite čisto da znam da o točnom Ivanu govorimo. Mada ako smo prvi Mikulići u Ljubuškom, onda nema zabune. Ako možete ukratko mi reći što mu se dogodilo sa ostalom braćom.

Isto, ako imate pristup dokumentima iz Ružića, jel možete mi reći kako se zvao djed od Ivana, tj. što dalje me zanimaju imena roditelja. Dakle Ivan je sin od Franje i Ive , kako se zovu roditelji Franje, itd. :)

Još jednom hvala puno na odgovoru. Kad uspostavite svoj website, to će biti hit nad hitovima. :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 12 srp 2014, 23:09 
Offline

Pridružen/a: 12 srp 2014, 22:55
Postovi: 1
Gospodine pavo da li nesto znate o porijeklu obitelji Vidovic iz mostara/rodoc. Na nasem stablu prvi je Miji oko 1700 godine dosao na to podrucje. Znate li ista prije toga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 srp 2014, 21:59 
Offline

Pridružen/a: 14 srp 2014, 21:38
Postovi: 2
Poštovani,zamolila bih Vas ako mi možete nešto reći o podrijetlu obitelji Pavlović iz Graca u neumuskom zaleđu. Znam da su baka i djed živjeli u selu Prašna Glavica, ali rano su umrli, kad je moj otac bio mal. Zvali su se Janja i Jozo.Interesira me koje godine se pojavljuje to prezime na tom području i ako postoje neki podatci o njihovim pretcima.
Unaprijed hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 15 srp 2014, 09:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
http://www.vestinet.rs/pogledi/fudbalsk ... -do-srbina

Svaki ozbiljniji istraživač istorije balkanskih naroda zna da su današnji Hrvati pokatoličeni Srbi. U nastavku ćemo pogledati poreklo nekih „poznatih“ Hrvata – onih koji su se „proslavili“ na svetskom prvenstvu u fudbalu u Brazilu 2014 – analiziraćemo poreklo prve postave hrvatske fudbalske reprezentacije.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 15 srp 2014, 10:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Metemma je napisao/la:
http://www.vestinet.rs/pogledi/fudbalska-reprezentacija-hrvatske-u-brazilu-sve-srbin-do-srbina

Svaki ozbiljniji istraživač istorije balkanskih naroda zna da su današnji Hrvati pokatoličeni Srbi. U nastavku ćemo pogledati poreklo nekih „poznatih“ Hrvata – onih koji su se „proslavili“ na svetskom prvenstvu u fudbalu u Brazilu 2014 – analiziraćemo poreklo prve postave hrvatske fudbalske reprezentacije.


Dozvoljavam ovaj trol samo zato kako bi Pavo, ako ima priliku, ovo pocepao na vodionik i kiseonik.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 15 srp 2014, 10:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ja vama kaem svi smo mi Srbi a niko ne vjeruje :D

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 15 srp 2014, 23:03 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
Obersoldat je napisao/la:
marin2 je napisao/la:

Prvi upis Mikulića u humačkim maticama je vjenčanje 20.4.1868. godine u Ljubuškom navedenog Ivana Mikulića sa Matijom Kozina iz Stare Gabele (HuMV 48).
Iduće 1869. godine roditi će im se Delfa, pa slijedi ponovo Delfa, Mate, Jozo, Stanko, … i eto prve obitelji Mikulića u Ljubuškom.

Ivan Mikulić nije se doselio iz Borajne i nije ubijen od strane Turaka. Umro je prirodnom smrću (starost) 15.3.1914. u 84 godini (HuMU 162), a njegova žena Matija umrla je (iznenada-kap) 22.8.1911. u 63 godini starosti (HuMU 156).
Kako stare matice umrlih nisu vjerodostojne za utvrđivanje točne godine rođenja ispada da je Ivan rođen 1830. godine.

Međutim, Ivan Mikulić rođen je u Ružićima 6.1.1843. od oca Franje i majke Ive Pezer iz Pogane Vlake. Kum na krštenju bio mu je Toma Zorić iz Gruda. Krštenja ostalih ukućana (braće i sestara) bila su također u Ružićima.

Vas Mikuliće iz Ljubuškog put do djedovine ne vodi u Borajnu već trebate otići u Ružiće.

Sretan put!


E hvala Vam od srca. Sretan sam ko malo dijete čitat i vidit točne podatke, umjesto da slušam priče koje su se prenosile i iskrivljene. Imao bih par podpitanja, ako Vas previše ne gnjavim.

Moja linija od Ivana ide preko Mate, koji je moj prapradjed koji je doselio u D.Radišiće, dok mu je jedan od braće ostao na Humcu,Petar. Od Mate pa do danas, imam hrpu dokumenata o njima, čak i njihove svjedodžbe, potvrde od mirovine, sudske spise i hrpu toga.Znam što mu se dogodilo sa svom djecom itd. To mi je sve poznato u detalje.

Međutim, za Matinu braću ne znam. Prvi put čujem ime Delfa. I bile su dvije ako sam dobro shvatio? U toj kući na Humcu, koju je sagradio Ivan je ostao živjeti Petar, stavili ste tri točke na imena djece, sad predpostavljam da je Petar mlađi od Stanka. Potvrdite čisto da znam da o točnom Ivanu govorimo. Mada ako smo prvi Mikulići u Ljubuškom, onda nema zabune. Ako možete ukratko mi reći što mu se dogodilo sa ostalom braćom.

Isto, ako imate pristup dokumentima iz Ružića, jel možete mi reći kako se zvao djed od Ivana, tj. što dalje me zanimaju imena roditelja. Dakle Ivan je sin od Franje i Ive , kako se zovu roditelji Franje, itd. :)

Još jednom hvala puno na odgovoru. Kad uspostavite svoj website, to će biti hit nad hitovima. :)


Prvi upis Mikulića u humačkim maticama je 20.4.1868. godine vjenčanje u Ljubuškom Ivana Mikulića iz Ružića sina pokojnog Franje i Vide Pezer iz Pogane Vlake sa Matijom Kozina iz Stare Gabele kći Ante i pokojne Marije Klarić (HuMV 48). Iduće 1869 u Ljubuškom roditi će im se Delfa (HuMK 15), pa ponovo 1872 Delfa (HuMK 382), Mate 1873 (HuMK 508), Stanko 1876 (HuMK 126), Jozo 1878 (HuMK 462) i Marija 1879 (HuMK 575). Nakon 1879 godine obitelj Ivana Mikulića iz Ljubuškog seli na Humac gdje se rađaju opet 1884 Delfa (HuMK 253), 1887 Perka (HuMK 835), 1891 Ilija (HuMK 277) i 1892 Petar (HuMK 583) što je ukupno 11 rođenja djece u obitelji Ivana Mikulića.
Mariju Mikulić kći Ivana oženio je 1897 Bariša Marković sa Humca (HuMV 175), a Perku ženi 1908 Petar Kljajo iz Mostara (HuMV 5).
U humačkoj matici umrlih nalazim da umire 1871 Delfa, 1878 Jozo a ukopani su u Ljubuškom. Druga Delfa umire 1885 i ukopana je na Humcu, kao i 1891 Stanko, 1891 Ilija … Matija Kozina ž. Ivana umire 1911 (HuMU 156) i glava kuće Ivan Mikulić umro je 1914 godine (HuMU 162) i pokopani su na Humcu.
Najmlađi Petar sin Ivana rođen 18.10.1892. ženio se dva puta. Prva žena bila mu je Iva Šunjić udovica iz Radišića koju ženi 1922 (HuMV 29). S njom imao je 1923 Milu i 1925 Ivana. Mila i Ivan umiru 1926 od tifusa (HuMU 61) a Petrova žena Iva Šunjić umire 1927 (sušica) (HuMU 14). Udovac Petar Mikulić ženi se drugi put 1927 sa Matijom Govorko i rađa im se 1929 Mara (HuMK 28) koja umire iste godine, te 1929 Ivan (HuMK 307) koji će se ženiti 1953 od Lauca iz Vašarovića.
Mate Mikulić sin Ivana i Matije Kozina iz Gabele rođen 4.2.1873. ženio se dva puta. Prva žena mu je bila Iva Petrina kći Mate iz Radišića a ženio se 1896 (HuMV 121). Na Humcu rađa im se 1898 Ivan (HuMK 118) a nakon toga sele u Radišiće gdje im se rađa Anđa 1901 (HuMK 979). Matina žena Iva Petrina (trećarka) umire 8.9.1904. u 30 godini - ženska bolest (HuMU 88) a Mate udovac ženi se drugi put 4 mjeseca kasnije, točnije 17.1.1905. sa Marom Bošnjak (HuMV 1).
Ivan Mikulić sin Matin rođen 27.4.1898. oženio je 18.6.1918 Matiju Hrstić (HuMV 25) i s njom ima 1922 Mirka, 1924 Milu, 1926 Dragu, 1928 Dragicu, 1931 Anicu … valjda sam ih sve nabrojao a Vi tvrdite da znate dalje.

Mikulići u starim maticama župe ružićke upisivani su na krštenjima i vjenčanjima u: Ružićima, Selinama, Borajni, Cerovu Docu, Tihaljini, Dragićini, Krištelici, Blaževićima, Drinovcima i Kongori.
Ivan Mikulić, doseljenik u Ljubuški iz Ružića koji je ženio Matiju Kozinu 1868 god., rođen je u Ružićima 1843 (RuMK 255). Sin je Franje Mikulića i Vide Pezer. Imao je sestru Josipu rođ. 1838 koju ženi 1864 Ante Ilićić (RuMV 140), brata Križana rođ. 1841 (RuMK 108), brata Šimuna 1848 (RuMK 284) i brata Jozu rođ. 1845 (RuMK 108) koji ženi 1866 Mariju Bandić (RuMV 179). Obitelj Franje Mikulića zatečena je i u turskom defteru Ružića s tri sina (nema navedenog najmlađeg sina Šimuna koji je umro nakon poroda).
Za Franju Mikulića u matici vjenčanih 15.12.1837. kada se ženio, navedeno je da je sin Bariše Mikulića i pokojne Andrijane Kvesić iz Rasna a njegova žena da je Vida Pezar iz Pogane Vlake kći Joze i Marije Kordić iz Tihaljine. (RuMV 49). Bariša Mikulić imao je i kći Luciju koju je oženio 1827 Martin Glavaš (RuMV 68). O ostalim Barišinim sinovima, kao ni Franjinim nema potrebe da Vam pišem jer su to grane koja ostaje u Ružićima i Selinama.
Prvi popis iz 1742. godine, bilježi u Ružićima samo jedan dom Mikulića – dom Nikole Mikulića s 18 ukućana (12+6), dok popis 1768. bilježi u Ružićima tri doma Mikulića i to: dom Matin s 19 (10+9), Lukin s 13 (6+7) i Jure Mikulića s 3 ukućana (2+1). Prezime Mikulić bilježi se 1725. godine u Prološcu.

Na kraju, ostali ljubuški Mikulići (nastanjeni u Klobuku i Vitini) nemaju mnogo zajedničkih točaka sa Vašim rodoslovljem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 15 srp 2014, 23:51 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
podrijetlo je napisao/la:
Poštovani,zamolila bih Vas ako mi možete nešto reći o podrijetlu obitelji Pavlović iz Graca u neumuskom zaleđu. Znam da su baka i djed živjeli u selu Prašna Glavica, ali rano su umrli, kad je moj otac bio mal. Zvali su se Janja i Jozo.Interesira me koje godine se pojavljuje to prezime na tom području i ako postoje neki podatci o njihovim pretcima.
Unaprijed hvala!

U dubrovačkim spisima spominje se davne 1375. Radoslav Pavlović sin kneza Pavla. Njegovi sinovi Petar i Nikola, podrijetlom su bosanska vlastela, a potomci Pavla Radinovića. Širenjem države na jug dobili su polovicu Konavala i Trebinje i njime gospodarili do uklapanja u zemlje hercega Stjepana. Stari su rod različitog podrijetla, a ima ih u čitavoj Hercegovini i Dubrovačkom primorju. U Dubrovačkom primorju u selu Mravinci 1498. nalazimo obitelj Pavlović. U Visočanima u Smokovljanima i u Stupi nalazimo 1577. 1583. i 1606. Pavloviće. U Veljoj Međi u Popovu spominje se 1604. Ivan Pavlović . U Dolima je 1654. živio Miho Ivanov rečeni Pavlović .

Priimak Pavlović u Zažablju i prostorima Popova nahodimo od 1456. a Pavloviće u Popovu trajno susrećemo i nakon dolaska Turaka. Tako se 1604. na glasovitom saboru svega Popova i Zažablja navodi i Ivan Pavlović iz Velje Međe. U Popovu treba tražiti i korijene gradačkih Pavlovića. U Primorju priimak Pavlović sus¬rećemo 1583. u Topolom i Štedrici, 1650. u Mravincima te 1654. u Dolima i Grgurićima. U gradačkim maticama prezime Pavlović prvi put susrećemo 1730. na Drijenu gdje je neki od Krmeka nosio prezime Pavlović.
U Prološcu kod Imotskog 1725. nalazimo Ivana Pavlović Miškova, u Imotskome i Glavini 1725. Mijata Pavlović Zažabca, doseljenika iz istočne Hercegovine (Zažablja) na Podvornici u Glavini Donjoj.

U selu Strmica 1737. god. vjenčaje se, Nikola Pavlović sin Nikolin sa Katom Stojanović ćeri Nikole iz Brijega. U Čarićima, točnije u Hotnju, Žukovici i Podgojnici žive Pavlovići, a u Drijenu Pavlovići Krmeci koji su se doselili iz Hrasna.

Gradačke matice krštenih i vjenčanih sačuvane su od 1709. godine a imaju i dva sačuvana stanja duša iz 1763 i 1855. godine (nalaže se kod župnika u Gracu). U ovome iz 1855 u selu Hotanj ima Vama interesantnih 8 obitelji Pavlović i to:
obitelj udovice Anđe Pavlović, te Nikole Pavlović, Luke Pavlović, Mate Pavlović, Ilije Pavlović, Mate Pavlović, Nikole Pavlović i Nikole Pavlović Mijina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 16 srp 2014, 10:19 
Offline

Pridružen/a: 14 srp 2014, 21:38
Postovi: 2
Dragi Pavo puno Vam hvala. Obvezno ću otići u Gradac kod župnika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 16 srp 2014, 21:00 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
podrijetlo je napisao/la:
Dragi Pavo puno Vam hvala. Obvezno ću otići u Gradac kod župnika.


Marin ti piše, a ne Pavo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 16 srp 2014, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
:smijeh
Naučili da Pavo bude dežurni taj koji odgovara na pitanja.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 srp 2014, 18:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lis 2012, 22:15
Postovi: 12
Lokacija: Na Neretvi
Poštovani može li mi tko reći porijeklo Mandića iz Usore ?

Fala

Živili

:hajduk


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 srp 2014, 04:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Ministry of Sound je napisao/la:
Dozvoljavam ovaj trol samo zato kako bi Pavo, ako ima priliku, ovo pocepao na vodionik i kiseonik.


Mislim da ovo sve govori o članku.

Citat:
Napisao: Božidar Kljajević, istoričar


U predgovoru jednoj od svojih knjiga, ovako opisuje sebe: "Izučavanje porekla stanovništva započeo sam negde posle sedamdesetih godina dvadesetog veka, prvo kao student a onda i u školi kao nastavnik."

Mislim da bih i ja trebao staviti u potpis "Pavo B. Rajkovača, gitarist." Pošto znam par akorda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 srp 2014, 20:34 
Offline

Pridružen/a: 14 ožu 2014, 14:43
Postovi: 3
Marine, ja bi Vas sad izljubio i počastio čime god hoćete! :D Na tavanu sam imao stari drveni kovčeg u kojemu je bila hrpa starih papira: sudskih rješenja, oporuka, školskih svjedodžbi, propusnica iz WWII za okupacijske zone, potvrda o otkupu duhana, karte na njemačkom, ma hrpa toga. I jedno ljeto sam se bacio na to, svaki ubacio u posebnu foliju i posložio ih u registru po tipu dokumenta i kronološki. Imam pečata, poštanskih markica od Austro-Ugarske do SFRJ. Čak sam našao i knjigu, tiskanu u Beču 1880-ih, na starom hrvatskom jeziku,o tome kako pravilno oslovljavati koju razinu plemića prilikom pisanja pisma. Mene ta povijest, a pogotovo direkno moja, oduševljava. :D

Sad ste mi Vi izredali cijelu jednu liniju stabla sa ćaćine strane dokle je god išlo. Ma ja sam presretan! :D

Ako bi mi mogli dokle ide ugrubo i sa materine strane. Dakle imena i gdje su živjeli. O tome dijelu, nemam pojma. Dakle dedo i baba su mi Paško i Dragica Kelava iz Roškog Polja kraj Tomislavgrada. Dobili su petero djece, dvoje najstarije je umrlo od tuberkuloze,zaboravio sam imena, a ostalo troje su kronološki Iva, Lucija, Ante. Nadam se da je to dovoljno za start.

Na kraju bi to složio u obiteljsko stablo i uokvirio nekako. Evo ne znam kako da vam se zahvalim. Otkriti ovoliko imena, datuma, drugih obitelji s kojima su se ženili, ma ja nemam riječi. Hvala Vam od srca!!! :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 srp 2014, 18:49 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
Obersoldat je napisao/la:
Marine, ja bi Vas sad izljubio i počastio čime god hoćete! :D Na tavanu sam imao stari drveni kovčeg u kojemu je bila hrpa starih papira: sudskih rješenja, oporuka, školskih svjedodžbi, propusnica iz WWII za okupacijske zone, potvrda o otkupu duhana, karte na njemačkom, ma hrpa toga. I jedno ljeto sam se bacio na to, svaki ubacio u posebnu foliju i posložio ih u registru po tipu dokumenta i kronološki. Imam pečata, poštanskih markica od Austro-Ugarske do SFRJ. Čak sam našao i knjigu, tiskanu u Beču 1880-ih, na starom hrvatskom jeziku,o tome kako pravilno oslovljavati koju razinu plemića prilikom pisanja pisma. Mene ta povijest, a pogotovo direkno moja, oduševljava. :D

Sad ste mi Vi izredali cijelu jednu liniju stabla sa ćaćine strane dokle je god išlo. Ma ja sam presretan! :D

Ako bi mi mogli dokle ide ugrubo i sa materine strane. Dakle imena i gdje su živjeli. O tome dijelu, nemam pojma. Dakle dedo i baba su mi Paško i Dragica Kelava iz Roškog Polja kraj Tomislavgrada. Dobili su petero djece, dvoje najstarije je umrlo od tuberkuloze,zaboravio sam imena, a ostalo troje su kronološki Iva, Lucija, Ante. Nadam se da je to dovoljno za start.

Na kraju bi to složio u obiteljsko stablo i uokvirio nekako. Evo ne znam kako da vam se zahvalim. Otkriti ovoliko imena, datuma, drugih obitelji s kojima su se ženili, ma ja nemam riječi. Hvala Vam od srca!!! :klanjam


Gospodine Mikuliću, nisam pobornik ljubljenja s muškarcima, a što se tiče čašćenja tu neman ništa protiv (pošaljite mi privatnu poruku sa brojem telefona pa se nađemo kada dođem u Ljubuški).

Za slaganje rodoslovlja ljubuških Mikulića (pet do šest koljena) trebalo mi je pregledati desetke matica (Ružića, Veljaka, Humca, Vitine i Klobuka) i ostale arhivske građe. Istina, neke podatke imao sam od ranije jer su se poklapale sa nekim drugim rodovima na kojima sam radio, a Vi ste dobili samo manji dio podataka o Mikulićima!
Za povaditi Kelave iz matica pa ih složiti u rodoslov trebalo bi mi dosta vremena kojega sada nemam (radim na nekim drugim meni interesantnijim a i naručenim rodovima).
Ljubuški slikar Damir Čotić ne previše skupo (pozovite se na mene), na platnu naslikati će vam stablo Mikulića.

KELAVE/KELAVIĆI

Evo vam nekoliko prvih, osnovnih i polaznih informacija o rodu Kelava iz Roškog Polja.
Kelave su staro roško pleme iz sela Vojkovići. 1741. godine zatekao je biskup Dragićević u Roškom Polju dom Matija (Mate) Kelavića (8+5), te 1768. biskup Bogdanović dom Nikole Kelavića (11+7) i dom Antuna Kelavića (6+6).
Iz Roškog Polja - Vojkovića raseljavali su se u Hambar, Bukovicu, Šuicu, Tomislavgrad, Vinjane, Bitelić, Hrvace, livanjski kraj, Slavoniju …

U roškoj župi 1944. godine bilo je 48 obitelji Kelava (39 u Vojkovićima i 9 u Hambaru) a iz jedne od ovih obitelji potiču vaši predci. Arhiv Župnog ureda u Roškom Polju ima sačuvane matice a i tri knjige stanja duša (pet svezaka) koji će Vam pomoći da nađete dida Pašku i baku Dragicu. Probajte sami ili nađite nekoga od Kelava tko se tim bavi kako bi vam pomogao u slaganju vašeg stabla.

[u]Najstariji upisi Kelava iz matica[/u]
Matica umrlih Roško Polje 1758.-1808. je najstarija sačuvana matica u zapadnoj Hercegovini.
Prvi upis prezimena Kelava u ovoj matici je 13.5.1765. u Vojkovićima, smrt Matije Kelavić u 70 godini starosti (RPMU str. 10, br. 2) što znači da je Matija (Mate) rođen oko 1695. godine i vjerojatno onaj kog zatiče biskupov popis 1741. s 13 ukućana.
27.5.1768. umro je Andrije Kelava sina Marka u 14 godini života (RPMU str. 13, br. 42) …

Matica krštenih župe Duvno 1750.-1758.
15.9.1750. Marko Kelavić iz Vojkovića krsni je kum Tadiji sinu Jure Barbića i njegove zakonite žene Kate od Zrinića. (DUMK br. 1)
29.9.1753. u Duvnu krsti se Matija kći Filipa Kelavića i njegove zakonite žene Dome od Jazidžića. Kuma bi Mande Protuđerova. (DUMK br. 61)…

Matica krštenih Roško Polje vođena je od 1758. ali sačuvani su listovi od 1763. – 1777.
Prvi upis Kelava bio je 25.12.1763. kad fra Rafo krsti Božu sina Antona Kelave iz Vojkovića i majke Matije Protucer (Protuger). Kum je bio Anton Nevistić (RPMK str. 3).
3.3.1766. krstila se Matija kći Marka Kelave iz Vojkovića i majke Anice Ćurčić iz Brišnika. Kuma je Anica Jurić iz Duvna (RPMK str. 20).
13.4.1767. krsti se Ivanica kći Matije Kelavić iz Vojkovića i Josipe Bešlić. Kuma je Anica Jurčević iz Bučića (RPMK str. 31) …

Matica vjenčanih Roško Polje sačuvana je od 1809. – 1836.
5.10.1809. upis je vjenčanja Bože Bagića sa Lucijom Kelavom kćeri Stipana Kelave i Ruže Nevistić (RPMV str. 1, br. 1)
5.11.1816. prvi Kelava koji se ženi (u ovoj matici) je Ilija Kelava sin Pave i Šime Gašparević a ženi Pavicu Dodig kći Luke i Ruže iz Skoplja. Svjedoci su Ante Kelava i Andrija Kelava (RPMV str. 37, br. 63)…


I tako Kelave do današnjih dana!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 kol 2014, 14:53 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2014, 14:49
Postovi: 3
može li prezime Glavaš Poriče, Bugojno
i prezime Kostić Donja Borovica Vareš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 kol 2014, 20:39 
Offline

Pridružen/a: 21 kol 2014, 20:27
Postovi: 13
Bog.
Ljudi trazim sve podatke koji bi imali na prezimena raic-rajic iz donje hercegovine.
I ako sam dosta nakupio na moj prezime, nikad se ne zna.

Pavo, svaka cast, malo sam prelisto 30 prvi list od forum i stvarno si jos bolje od mene upoznat u to sve :)

Htio sam ti pitat Pavo, u knjigu nikole mandic "podrijetlo hrvatskih starosjedilackih rodova u capljini i okolici" ako si cuo za nju, spominje se 3 popis i te
1742 od fra pavo dragicevic.
1768 od fra marijan bogdanovic
(Koji je dominik mandic ojavio pod naslovom chroati catholici bosnae et hercegovinae in descriptionibus annis 1743 et 1768)
I 1972 od don grgo matusko.

Zna li iko kako mogo doci do njih???????


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 kol 2014, 00:15 
Offline

Pridružen/a: 22 kol 2014, 00:11
Postovi: 3
zna li iko odakle vuce prezime ČAVARA ??


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 kol 2014, 07:25 
Offline

Pridružen/a: 21 kol 2014, 20:27
Postovi: 13
Cini mi se da su cavari nekad se prezivali vidosevic kraj siroki brijeg. A od vidosevic niklo nadimak cavar oko 1700 pa sa vremena postalo i prezime. Mozes trazit njihovi potomci u gostuse i surmancima oko siroki brijeg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 kol 2014, 09:53 
Offline

Pridružen/a: 22 kol 2014, 09:51
Postovi: 1
Gospodine Pavo,

Imate li mozda podatke o obitelji Blazevic iz sela Turic u Posavini.

Hvala unaprijed


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 kol 2014, 10:33 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
Nidjo je napisao/la:
Bog.
Ljudi trazim sve podatke koji bi imali na prezimena raic-rajic iz donje hercegovine.
I ako sam dosta nakupio na moj prezime, nikad se ne zna.

Pavo, svaka cast, malo sam prelisto 30 prvi list od forum i stvarno si jos bolje od mene upoznat u to sve :)

Htio sam ti pitat Pavo, u knjigu nikole mandic "podrijetlo hrvatskih starosjedilackih rodova u capljini i okolici" ako si cuo za nju, spominje se 3 popis i te
1742 od fra pavo dragicevic.
1768 od fra marijan bogdanovic
(Koji je dominik mandic ojavio pod naslovom chroati catholici bosnae et hercegovinae in descriptionibus annis 1743 et 1768)
I 1972 od don grgo matusko.

Zna li iko kako mogo doci do njih???????


listaj dalje, pa ćeš naići i na njih- barem na 1743 i 1768.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 kol 2014, 10:35 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
tspli50 je napisao/la:
zna li iko odakle vuce prezime ČAVARA ??


a gdi se to prezime pojavljuje?
moj rođak se prezivao Ćavar, pa mu matičar krivo upisao Čavar- pa tako i ostalo...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 kol 2014, 11:03 
Offline

Pridružen/a: 21 kol 2014, 20:27
Postovi: 13
Jeste tako.valda doso do greske.
Ja ti imam samo podatke da su cavari iz Gostuša kraj siroki brijeg. Pa u danasnje dobe mozes i naci isto u graci,ciganskom brdu,lisama,dobrkovicima,knespolju oko siroki.
A isto u gracu u brotnju,sovicima,vlasnicima,rodocu,zovnici,doljanima,risovcu u duvanjskom i livanjskom polju.
A cavari imas isto blizu capljine i to u surmancima dje je tamo doso mate sin ilije cavara koji je roden na gostusi 1815g


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 kol 2014, 14:21 
Offline

Pridružen/a: 21 kol 2014, 20:27
Postovi: 13
E da pitam isto nesto. Zivim van domovine i slabo sam tu. Jel zna neko dje bi mogo nac negdje u hercegovinu ili u zagreb cak split neka knjiznica dje se moze nac knjige od plemena. Specialno trazim knjigu od ivice sindik dubrovnik i okolina. Lani sam nasao par lijepe knjige na konjevodi,raguza,humski zbornik na stradanje hrvata za drugih svijetski rat i humski zbornik na hutovo. Te od nikole mandic na rodovi iz capljine i okolice. Volio bi nac jos dosta toga pa ako neko zna neku adressu


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 62 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO