HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 15:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: VO2 max
PostPostano: 26 tra 2014, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35317
Lokacija: Gl. grad regije
http://en.wikipedia.org/wiki/VO2_max

maximal oxygen consumption, maximal oxygen uptake, peak oxygen uptake or maximal aerobic capacity

slika

Uvijek sam se pitao kao mladić zašto se neki ljudi ranije uspušu a neki kasnije pri podjednakom naporu. Unatoč uvijek velikom kapacitetu pluća baš i nisam mogao dugotrajno podnosit veći napor. Trik je u ovoj brojčici. Kombinacija pluća i srca. Prije se išlo u lab da bi se mjerilo a sad s novim "satićima" to možemo i kući a s boljim to je i preciznije.

Meni Polar pokazuje 53 predvečer, a ujutro nakon buđenja 55 kad sam odmoran. Nije loše, pogotovo po tablicama, ali daleko je to još od "rokera".

Jeste li mjerili ikad i koliko pokazuje?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VO2 max
PostPostano: 27 tra 2014, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Za to bi se trebalo testirati posebno.

No, imaš i aplikaciju online koja je u stanju procjeniti V02 max na osnovu godina i vremena u kojem istrčiš određene udaljenosti.

http://www.runningfreeonline.com/Tools/Running_Race_Calculator

No, nešto ovdje ne štima sa tvojom tabelom. Ukucam jako pristojna vremena (muškarac, 34 god) za 1km (4 min), 5km (25 min), 10km i polumaraton, i V02 max ne ide više od 39-42, što je po tvojoj tabeli prosječno.

Ne kontam kako ti Polar pokazuje V02 max? Polar mjeri otkucaje srca po minuti, osim ako nemaju neki drugi uređaj sa kojim nisam upoznat.

Ako ti imaš V02 max od 53, sa svojih 39-40 godina, to znači da trčiš 5km za 19 min (ili 1km za 3.15 min), što je gotovo u rangu profesionalnih trkača iz atletskih klubova.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VO2 max
PostPostano: 27 tra 2014, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Ministry of Sound je napisao/la:
Za to bi se trebalo testirati posebno.

No, imaš i aplikaciju online koja je u stanju procjeniti V02 max na osnovu godina i vremena u kojem istrčiš određene udaljenosti.

http://www.runningfreeonline.com/Tools/Running_Race_Calculator

No, nešto ovdje ne štima sa tvojom tabelom. Ukucam jako pristojna vremena (muškarac, 34 god) za 1km (4 min), 5km (25 min), 10km i polumaraton, i V02 max ne ide više od 39-42, što je po tvojoj tabeli prosječno.

Ne kontam kako ti Polar pokazuje V02 max? Polar mjeri otkucaje srca po minuti, osim ako nemaju neki drugi uređaj sa kojim nisam upoznat.

Ako ti imaš V02 max od 53, sa svojih 39-40 godina, to znači da trčiš 5km za 19 min (ili 1km za 3.15 min), što je gotovo u rangu profesionalnih trkača iz atletskih klubova.


Ja istrčim 5km za nekih 25 minuta (nakon velike stanke, odnosno rijetko trčim zadnjih par godina), za što sam uvijek mislio da je blago iznad prosjeka. :neznam

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VO2 max
PostPostano: 27 tra 2014, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35317
Lokacija: Gl. grad regije
Ministry of Sound je napisao/la:
Ako ti imaš V02 max od 53, sa svojih 39-40 godina, to znači da trčiš 5km za 19 min (ili 1km za 3.15 min), što je gotovo u rangu profesionalnih trkača iz atletskih klubova.


Evo tu objašnjenje:

http://www.aksljeme.com/2009/12/30/izracunavanje-maksimalnog-aerobnog-kapaciteta-vo2max/

Evo i rukoper:

Citat:
To ne znači da, ukoliko imate VO2max 54 budete automatski trčali maraton između 2h:58min i 2h:59min , nego da imate potencijal, da uz kvalitetne treninge, visoku tjednu kilometražu, ravnu stazu, povoljne vremenske uvjete, možete trčati oko 2h:59min.


Ja sam si digao aerobni kapacitet s biciklom. Dakle, kad bih smršavio jedno 20 kg, redovno trenirao, imao bih tu rezu, po ovom.

Svejedno, i meni se čini to malo preoptimistično. Doista ne znam kako računa ali računa.
Moram probat istrčat 5 km i oduzet faktor kg. Koristi se ponekad za hendikep utrke često BMI koji je iznad 20, tj. razlika BMI-20 *3% i oduzme se vremenu.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VO2 max
PostPostano: 27 tra 2014, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Bez ove sprave,ne znam kako je moguće izračunati sve te parametre...Ovo sam vidio-koristio prvi i zadnji put 90te...

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VO2 max
PostPostano: 28 tra 2014, 06:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
SDB je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Za to bi se trebalo testirati posebno.

No, imaš i aplikaciju online koja je u stanju procjeniti V02 max na osnovu godina i vremena u kojem istrčiš određene udaljenosti.

http://www.runningfreeonline.com/Tools/Running_Race_Calculator

No, nešto ovdje ne štima sa tvojom tabelom. Ukucam jako pristojna vremena (muškarac, 34 god) za 1km (4 min), 5km (25 min), 10km i polumaraton, i V02 max ne ide više od 39-42, što je po tvojoj tabeli prosječno.

Ne kontam kako ti Polar pokazuje V02 max? Polar mjeri otkucaje srca po minuti, osim ako nemaju neki drugi uređaj sa kojim nisam upoznat.

Ako ti imaš V02 max od 53, sa svojih 39-40 godina, to znači da trčiš 5km za 19 min (ili 1km za 3.15 min), što je gotovo u rangu profesionalnih trkača iz atletskih klubova.


Ja istrčim 5km za nekih 25 minuta (nakon velike stanke, odnosno rijetko trčim zadnjih par godina), za što sam uvijek mislio da je blago iznad prosjeka. :neznam


To je čisto pristojno vrijeme ako se uzme u obzir opća populacija, no polu-profi trkači svi trče debelo ispod 20 min.

Ja ne znam moje 5km vrijeme (sa 100% napora) jer trčim 10-20km nekom konstantnom brzinom, a i kada trčim cirka 30 min, fokus je na držanje otkucaja srca ispod 150 (prosjek). Nedavno sam otrčao 2.5km za 10:45, ali sumnjam da bih 5km uspio održati ispod 23:30.

Poigraj se malo sa ovim linkom gore, poprilično je dobar u predviđanju.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VO2 max
PostPostano: 28 tra 2014, 06:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Ako ti imaš V02 max od 53, sa svojih 39-40 godina, to znači da trčiš 5km za 19 min (ili 1km za 3.15 min), što je gotovo u rangu profesionalnih trkača iz atletskih klubova.


Evo tu objašnjenje:

http://www.aksljeme.com/2009/12/30/izracunavanje-maksimalnog-aerobnog-kapaciteta-vo2max/

Evo i rukoper:

Citat:
To ne znači da, ukoliko imate VO2max 54 budete automatski trčali maraton između 2h:58min i 2h:59min , nego da imate potencijal, da uz kvalitetne treninge, visoku tjednu kilometražu, ravnu stazu, povoljne vremenske uvjete, možete trčati oko 2h:59min.


Ja sam si digao aerobni kapacitet s biciklom. Dakle, kad bih smršavio jedno 20 kg, redovno trenirao, imao bih tu rezu, po ovom.

Svejedno, i meni se čini to malo preoptimistično. Doista ne znam kako računa ali računa.
Moram probat istrčat 5 km i oduzet faktor kg. Koristi se ponekad za hendikep utrke često BMI koji je iznad 20, tj. razlika BMI-20 *3% i oduzme se vremenu.


Ne znam koliko je korisno kao mjera izvan elitnih krugova. Mislim da je koristan samo za one ljude koji kapacitet pluća ne mogu povećati kroz dodatnu vježbu. Ovo prebacivanje sa V02 max na vrijeme za utrku je besmisleno jer je riječ o cirkularnoj referenci (greška u Excelu). Veći V02 max to predvidi kraće vrijeme za utrku, a kraće vrijeme za utrku ti predvidi veći V02 max.

Citat:
The average untrained healthy male will have a VO2 max of approximately 35–40 mL/(kg·min). The average untrained healthy female will score a VO2 max of approximately 27–31 mL/(kg·min). These scores can improve with training and decrease with age, though the degree of trainability also varies very widely: conditioning may double VO2 max in some individuals, and will never improve it in others. In one study, 10% of participants showed no benefit after completing a 20 week conditioning program, although the other 90% of the test subjects all showed substantial improvements in fitness to varying degree.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: VO2 max
PostPostano: 28 kol 2014, 07:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8229
Lokacija: Na rubu egzistencije
što se tiče trčanja i udaljenosti trčim istim tempom7k i 5k (6 min/km što i nije nešto). Iako, to se poboljšava pomalo (al stvarno). Pretpostavljam da je to zbog kapaciteta pluća. ima dobra tablica tih vrijednosti u novom magazinu VL-a Go out (prvi broj). Mjeri kapacitet pluća na temelju pretrčane udaljenosti i ostvarenih vremena. naravno da je to sve aproksimativno, ali su mjerenja pokazala da je to manje više to.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 25 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO