HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 11:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 370 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 30 kol 2014, 11:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Nisam spominjao pagane rekao sam simbole paganstva. Kakvi plemići na čemu on temelji zaključak.
Znači ako su plemići kršćani onda je i narod takav. Evo ti pismo papi:
Obaviješten sam da turski car Muhamed misli idućega ljeta s vojskom da me udari da je već vojsku i topove pripravio. Tolikoj sili ne mogu ja sam odoljeti, stoga zamolih Ugre i Mlečane i Jurja (Kastriotu) Arbanasa da mi u pomoć priteku. Jednako molim i tebe; ja ne tražim zlatnih gora, ali bih rado da moji neprijatelji i zemljaci znaju da im neće uzmanjkati tvoja priklonost. Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati, a neće se ni Turci osmjeliti na moje zemlje napasti, jer su ulazi u njih vrlo tegotni, a gradovi na monogim mjestima gotovo neosvojivi. Tvoj predšasnik Eugenije ponudio je mom ocu krunu i još htio podići u Bosni biskupske crkve. Otac se ustručavaše da ne izazove protiv sebe mržnje Turaka; bijaše nov kršćanin i nije još izagnao maniheja (patarena) iz kraljestva. Ja sam pak kao dijete kršten i učio sam latinsku knjigu i čvrsto prihvatio kršćansku vjeru, pak se ne plašim čega se otac bojao. Stoga želim da mi krunu pošalješ i svete biskupe, što će biti znak da me nećeš ostaviti, ako bi rat planuo. Od tebe krunjen, donijet ću pouzdanje podanicima, strah neprijateljima. Za života moga oca bio si naredio da mu se pošalje oružje, skupljeno za križarsku vojsku a spremljeno u Dalmaciji u mletačkoj ruci; ali to nije mletačkom vijeću bilo po volji; zapovijedi da se sada meni pošalje. Sada ćeš valjda naći više odziva, budući da i mlečani drgačije misle, jer nakaniše, kako se govori, rat Turčinu navijestiti.Još molim da izašalješ poslanika također u Ugarsku, koji će moju stvar kralju preporučiti i naputiti ga da sa mnom pođe u vojnu. Tim se načinom može Bosna spasiti, inače će propasti. Turci su u mojoj kraljevini podigli nekoliko tvrđava i ljubezni se prema seljacima pokazuju; obećavaju da će svaki od njih biti slobodan koji k njima otpadne. Prosti um seljaka ne razumije prijevare te misli da će ona sloboda vazda trajati. Lako da će puk, tim varanjem zaveden, od mene otpast, ako se ne vidi da sam tvojom vlašću ojačan; ni vlastela nisu se dugo održala u svojim gradovima, ostavljena od seljaka. kada bi Muhamed samo moju kraljevinu tražio, a ne bi htio dalje poći, onda bi me mogli sudbini prepustiti, te ne bi trebalo uzbuniti ostalo kršćanstvo radi moje obrane. Ali nezasitljivo vlastoljublje nema granica; nakon mene napast će na Ugarsku i Dalmaciju, potčinjenu Mlecima, i preko Kranjske i Istre potražit će Italiju koju želi svladati. I o Rimu često govori te mu onamo srce čezne. Ako on nemarom kršćana moju kraljevinu osvoji, naći će najprikladniju zemlju i naj zgodnija mjesta da ispuni svoju želju. Ja prvi dočekujem buru, a za mnom će Ugri i Mlečani i ostali narodi okusiti svoju sudbinu. Ovako misli neprijatelj: ono što iskusih tebi obznanjujem, da ne bi jednom rekao da nije bilo prijavljeno i da ne bi mene s nemarnosti potvorio. Moj je otac tvomu predšasniku Nikoli i Mlecima udes Carigrada proricao; kršćanstvo je na veliku štetu izgubilo carski stol, stolicu patrijaršije i stup Grčke. Sada ja o tebi proričem: ako mi vjerujete i pomognete, spasit ću se; inače ću propasti i sa mnom mnogi drugi. Ovo ti doglasuje Stjepan; ti, koji si otac kršćanstva, daj savjet i pomoć.

Ps:
Evo po tvome. Bošnnjaci su Srbi jelde
Ali Bošnjacima ne pripadaju ti stećci iako su od istog predka.
Kako licemjerno.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 30 kol 2014, 11:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
To nije tvoj predak , jer da jeste ti bi ih baštinio 500 godina bez prekida.

Okupator nema šta tražiti sa tuđim nasleđem.

Da je bilo baštinjenja svega toga niko ti A ne bi prigovorio , nego je baš bilo suprotno , sve što je bilo staro i hrišćansko muslimani su se odrekli , ali to i ne čudi jer bez odricanja ne bi mogli potvrditi sovj status.

Meni ne može prodavati bajke , i samo ovim svojim sranjima zabijaš prst u oko Srbima i Hrvatima , ali to me i raduje jer upravo insistiranje na različitosti od Srba i Hrvata po pitanju srednjeg veka i predotomanskog perioda govori o karakteru muslimana , jer su muslimani upravo svoj identitet igradili na odricanju i različitosti.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 30 kol 2014, 11:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ja nisam okupator. Ti si okupator iz Srbije prdiš o Bosni i Hercegovini. Zbog toga smo i mi ratovali radi "VElike Srbije i tih sranja ti ložiš sve pod krinkom ateizma što je još i gore nego da si pravoslavac. Jer bi se znalo na čemu se stoji.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 30 kol 2014, 11:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
korrisnik je napisao/la:
Ja nisam okupator. Ti si okupator iz Srbije prdiš o Bosni i Hercegovini. Zbog toga smo i mi ratovali radi "VElike Srbije i tih sranja ti ložiš sve pod krinkom ateizma što je još i gore nego da si pravoslavac. Jer bi se znalo na čemu se stoji.


Za mene jesi potomak okupatora jer je to prosto činjenica , i to je lako dokazati jer ste svi ponosni na tog istog okupatora s'obzirom da ste zaslugom njihovom dana jeste to što jeste.

Svko ko na način kao ti što činiš tretira Bosnu i sebe tako predstavlja za mene je okupator , jer sve vam je bitno samo da nemate veze sa Srbima , a to je iz čistog razloga što vrlo dobro znate da ste svi poreklom isto što i Srbi.

Pre 150 godina su srpski prosvetitelji prvo u oslobođenoj Srbiji muslimanima nudili da budu Srbi-islamske vere , međutim njima je to bilo ispod časti jer ne može vlah da vlada muslimanom i to još one vere koje su se ti isti muslimani odrekli.

Isto je bilo i u Bosni , išla je priča tipa :"Ne znam šta sam po nacionanosti al' znam sigurno da neću biti isto što i vlah , i ništa me ne zanima sem Alaha i Stambola".

To što ste se setili krajem 20 veka da budete Bošnjaci i to na način da se naprave stvari da nemate dodirne tačke sa Srbima i Hrvatima(naravno) dovoljno govori o čemu je reč , i da je vaš identitet uvek samo inatskog tipa i odricajućeg.

Zato kad čujem iz ustiju Bošnjaka danas o jedinstvu BiH , dođe mi da rigam jer upravo su Bošnjaci sa svojim identietom i verom iskra i osnova razdvajanje i mržnje.

Ja mrzim sve vere , a naročito islam jer je to okupatorska vera koja je podelila moj narod i uvukla u njega mržnju kojanikad neće nestati(nažalost).

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 30 kol 2014, 23:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
bezimeni12 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Prva karta je brozovićeva, druga je velikosrpska.
To moraš biti ćorav da fulaš.
Plitki potok Cetina?
Imota je gdje onda na Marsu?
A o Plivi i doticaju s rijekom Bosnom da ne pričam.
Hrvati graniče s Bugarima na Drini, a gdje su Srbi ? :)
Hrvoje, Herceg Splita pravoslavac ? =))
Inače, kad smo već na dijalektima;
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... roatia.png
Srba ima samo u novoštokavskoj jekavici i ekaviziranom srijemu.
Sveskupa, koliko ni 10% su jekavci?
Ako vas je 10-12 milijuna, a u RS vas je samo milijun :)

U pravu si, kod Hrvata se dobro primio srpski jezik.
A Hrvoje, Herceg Splita je bio pravoslavac i pisao/citao samo cirilicu.To su cinjenice. No kao da je to sve vazno sada.
Nije postojao ni bosanski pa sad postoji.

Koji srpski, onaj za kojeg se žalite da u crtićima kroatizira vaše klince ? :D
Ćirilica kao srpsko pismo? Ajte obavijestite Ruse i Bugare o tome. Ili da prvo pogledaš koje su razlike između ćirilica i zašto Arvatica ne može biti srpska ? :)
I po čemu je Hrvatinić bio član SPCa, ajd molim te, objasni mi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 06:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
Ceha je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
U pravu si, kod Hrvata se dobro primio srpski jezik.
A Hrvoje, Herceg Splita je bio pravoslavac i pisao/citao samo cirilicu.To su cinjenice. No kao da je to sve vazno sada.
Nije postojao ni bosanski pa sad postoji.

Koji srpski, onaj za kojeg se žalite da u crtićima kroatizira vaše klince ? :D
Ćirilica kao srpsko pismo? Ajte obavijestite Ruse i Bugare o tome. Ili da prvo pogledaš koje su razlike između ćirilica i zašto Arvatica ne može biti srpska ? :)
I po čemu je Hrvatinić bio član SPCa, ajd molim te, objasni mi.

Zbrda ,zdola.
Hrvatinic nije bio clan SPC, to niko nije rekao, ali je bio pravoslavac.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 14:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
bezimeni12 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Koji srpski, onaj za kojeg se žalite da u crtićima kroatizira vaše klince ? :D
Ćirilica kao srpsko pismo? Ajte obavijestite Ruse i Bugare o tome. Ili da prvo pogledaš koje su razlike između ćirilica i zašto Arvatica ne može biti srpska ? :)
I po čemu je Hrvatinić bio član SPCa, ajd molim te, objasni mi.

Zbrda ,zdola.
Hrvatinic nije bio clan SPC, to niko nije rekao, ali je bio pravoslavac.


Hrvatinić nije bio pravoslavac , već pripadnik Crkve Bosanske koji je kao i većina plemića te crkve kalkulirao i prihvatao katoličanstvo po potrebi jer katoličanstvo je tad bila religija stranaca i zavojevača(venecija,rima,raznih nemaca,mađara,...).
Ko je lud da se odriče hrišćanskog obreda na svoe jeziku zarad onog kojeg ne razume i zarad togada ti neki stranac određuje kako ćeš svoju veru praktikovati.

Hrvatinići nije bio pravoslavac jer nije imao striktne pravoslavne sakremente već je imao one koje je koristila Crkva Bosanska , a oni jesu više daleko sličniji pravoslavlju nego katoličanstvu.
Da je Hrvatinić bio pravoslavac morala bi se znati ko ga je krstio i koja je to pravoslavna crkva bila i ko je tog istog poglavara te pravoslavne crkve hirontisao, jer nijedna autokefalna pravoslavna crkva nije nastala sama od sebe već je morala proizaći iz druge strarije crkve iliti od samog crkvenog kontunuiteta.
Znači kako je sv.Sava postao arhiepiskop i dobio autokefaliju tkao je morao i taj neki iz Bosne koji bi krstio i blagosiljao Hrvatinića , ali to se nije desilo nikada već su oni kako sam već rekao bili nezavisni seljački hrišćani koji su po potrebi i od straha postajali nominalno katolici tj.priznavali us papu i njegove biskupe.

Pripadnci Crkve bosanske su isto ono što su bili hrišćani u Raškoj pre Nemanje i njegovog gej-sina Rastka koji je postao sv.Sava i prvi arhiepiskop , a do tada je bila ta tzv.seljačka varijanta hrišćanstva tj.pravoslavlja kao i u Bosni , što znači da je Bosna i tada bila najzaostalija država ako uzmemo da je crkva i njena rabota uz vladare bila osnova države i njenog napretka.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 14:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ceha je napisao/la:
Koji srpski, onaj za kojeg se žalite da u crtićima kroatizira vaše klince ? :D
Ćirilica kao srpsko pismo? Ajte obavijestite Ruse i Bugare o tome. Ili da prvo pogledaš koje su razlike između ćirilica i zašto Arvatica ne može biti srpska ? :)
I po čemu je Hrvatinić bio član SPCa, ajd molim te, objasni mi.


Ćirilica je svugde ista , a jezik i jezička pravila kojim se piše može biti različit , zato ne postoji arvatica niti bosančica a bogami ni "srpska pismena" kako su tzv.arvaticu još zvali fratri.

U srpskoj tradiciji postoja bar 4 sigurne redakcije staroslovenskog , ali takođe postoji i kurzivna ćirilica koja je slična tzv.bosansčici,arvatici,...jer nije pisana po kanonima jer ćirilica je stvorena za hrišćanski obred a ne za prepisku mladih dok čuvaju ovce.

Arvatica iliti bosansčica ima u sebi dosta uticaja narodnog jezika , ali kao kurzivna ćirilica je daleko primitivnija jer to bi bilo kao kad bi danas SMS-poruke ili komentare na člancima proglasio za "specijalnu latinicu".

"Arvativa" je srpska je se njome služio davno pre Hrvatinića knez Miroslav Humski , i eno njegove Blagajske Ploče u Sarajevu gde na čistoj hrvatskoj arvatici i bošnjačkoj bosančici piše da u ime Velikoga Župana Nemanje podiže crkvu.
Ali ta ploča je iz nekih "čudnih razloga" nestala iz glava bošnjačkih pa i hrvatskih stručnjaka za naciju,povjest,jezik i pismo kao i osnova i preteča te iste arvatice i bosansčice kao što je Miroslvljev jevanđelistar.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
joe enter je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Zbrda ,zdola.
Hrvatinic nije bio clan SPC, to niko nije rekao, ali je bio pravoslavac.


Hrvatinić nije bio pravoslavac , već pripadnik Crkve Bosanske koji je kao i većina plemića te crkve kalkulirao i prihvatao katoličanstvo po potrebi jer katoličanstvo je tad bila religija stranaca i zavojevača(venecija,rima,raznih nemaca,mađara,...).
Ko je lud da se odriče hrišćanskog obreda na svoe jeziku zarad onog kojeg ne razume i zarad togada ti neki stranac određuje kako ćeš svoju veru praktikovati.

Hrvatinići nije bio pravoslavac jer nije imao striktne pravoslavne sakremente već je imao one koje je koristila Crkva Bosanska , a oni jesu više daleko sličniji pravoslavlju nego katoličanstvu.
Da je Hrvatinić bio pravoslavac morala bi se znati ko ga je krstio i koja je to pravoslavna crkva bila i ko je tog istog poglavara te pravoslavne crkve hirontisao, jer nijedna autokefalna pravoslavna crkva nije nastala sama od sebe već je morala proizaći iz druge strarije crkve iliti od samog crkvenog kontunuiteta.
Znači kako je sv.Sava postao arhiepiskop i dobio autokefaliju tkao je morao i taj neki iz Bosne koji bi krstio i blagosiljao Hrvatinića , ali to se nije desilo nikada već su oni kako sam već rekao bili nezavisni seljački hrišćani koji su po potrebi i od straha postajali nominalno katolici tj.priznavali us papu i njegove biskupe.

Pripadnci Crkve bosanske su isto ono što su bili hrišćani u Raškoj pre Nemanje i njegovog gej-sina Rastka koji je postao sv.Sava i prvi arhiepiskop , a do tada je bila ta tzv.seljačka varijanta hrišćanstva tj.pravoslavlja kao i u Bosni , što znači da je Bosna i tada bila najzaostalija država ako uzmemo da je crkva i njena rabota uz vladare bila osnova države i njenog napretka.

Mnogo jakih rijeci.
CB po simbolu vjere/vjerovanju,liturgijskom obredu je bila hriscanska crkva istocnog obreda, odnosno ono sto je danas poznato pod imenom pravoslavna crkva.
Organizaciono nisu priznavali nadleznost ni onih na zapadnoj ni onih na istocnoj strani.
Danas probleme imaju CPC i MPC no niko ne tvrdi da to nisu kanonski i liturgijski pravoslavne crkve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
bezimeni12 je napisao/la:
Mnogo jakih rijeci.
CB po simbolu vjere/vjerovanju,liturgijskom obredu je bila hriscanska crkva istocnog obreda, odnosno ono sto je danas poznato pod imenom pravoslavna crkva.
Organizaciono nisu priznavali nadleznost ni onih na zapadnoj ni onih na istocnoj strani.
Danas probleme imaju CPC i MPC no niko ne tvrdi da to nisu kanonski i liturgijski pravoslavne crkve.


Netačno , simbol vere je isti i kod pravoslavnih i kod katolika.

I što je glavno nema nijednog pravog liturgijskog spisa koji govori da je se CB držala ikakvih kanona hijerarhije pravoslavne crkve.

Ta crkva je toliko primitvna da sam u pravu kad kažem da je Bosna bila i tad zaostala , jer zamisli da ne postoji nijedna prepisivačka škola i da nema nijednog liturgijskog spisa te crkve da bi uopšte znali o čemu se radi , a bogomolje takođe ne postoje.

Znači mi možemo samoda predpostavljamo na osnovu onoga što se zna , a to je da us koristili ćirilicu a ćirilica mora ići u hodu sa pravoslavnim obredom jer je stvorena za pravoslani obred , ali taj obrede nije jedinstven i on se menjao u smislu jendostavnosti i kompleknsoti od razdoblja do razdoblja.
Imali su pokušaj monaštva , i pominje se episkop CB što znači direktan pravoslavni uticaj.
Imali su Didiće ili Djedove kao neke crkvene velikodostojnike , a to su narodni stari nazivi , koje smo npr.mogli čuti kod seljaka na Kosovu pre samo 100 godina da su tako zvali(dedić) vladike i razne crkvene činovnike.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
joe enter je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Mnogo jakih rijeci.
CB po simbolu vjere/vjerovanju,liturgijskom obredu je bila hriscanska crkva istocnog obreda, odnosno ono sto je danas poznato pod imenom pravoslavna crkva.
Organizaciono nisu priznavali nadleznost ni onih na zapadnoj ni onih na istocnoj strani.
Danas probleme imaju CPC i MPC no niko ne tvrdi da to nisu kanonski i liturgijski pravoslavne crkve.


Netačno , simbol vere je isti i kod pravoslavnih i kod katolika.

I što je glavno nema nijednog pravog liturgijskog spisa koji govori da je se CB držala ikakvih kanona hijerarhije pravoslavne crkve.

Ta crkva je toliko primitvna da sam u pravu kad kažem da je Bosna bila i tad zaostala , jer zamisli da ne postoji nijedna prepisivačka škola i da nema nijednog liturgijskog spisa te crkve da bi uopšte znali o čemu se radi , a bogomolje takođe ne postoje.

Znači mi možemo samoda predpostavljamo na osnovu onoga što se zna , a to je da us koristili ćirilicu a ćirilica mora ići u hodu sa pravoslavnim obredom jer je stvorena za pravoslani obred , ali taj obrede nije jedinstven i on se menjao u smislu jendostavnosti i kompleknsoti od razdoblja do razdoblja.
Imali su pokušaj monaštva , i pominje se episkop CB što znači direktan pravoslavni uticaj.
Imali su Didiće ili Djedove kao neke crkvene velikodostojnike , a to su narodni stari nazivi , koje smo npr.mogli čuti kod seljaka na Kosovu pre samo 100 godina da su tako zvali(dedić) vladike i razne crkvene činovnike.

Bosna je bila zaostala, u pravu si. Isto tako postoji dovoljno ocuvanih pisanih izvora prvog reda koji govore o liturgiji CB.
A simbol vjere nije isti kod pravoslavnih i katolika, dapace, to je kicma velike sizme.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 15:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
bezimeni12 je napisao/la:
Bosna je bila zaostala, u pravu si. Isto tako postoji dovoljno ocuvanih pisanih izvora prvog reda koji govore o liturgiji CB.
A simbol vjere nije isti kod pravoslavnih i katolika, dapace, to je kicma velike sizme.


E jbg sad , kako da znamo jel Didić dok je jebavao koze uvrstio problematiku filloque u doktrinu CB ili ne?!

Simbol vere je isti , ali tumačenje i dodavanje je različito što su svojevremeno učinile rimske pape , mada je bilo papa koje su se držali simbole vere bez uticaja filloque i čak bili protiv toga.

Nađi mi te spise o liturgiji CB . živo me zanima jer ih nikad nisam čitao niti video svojim očima.

Pogledaj primera radi Hrvojev Misal , to je glagoljski spis za neku vrstu katoličkog obreda jer prosto nije postojao tada katolički obred na staroslovenskom već su to činili samoinicijativno hrvatski glagoljaši i to tajno naročito u kasnijem periodu.
Međuti pošto je pisan na glagoljici i on mora imati uticaja pravoslavnig obreda i umetnosti , kao što je u suprotnom slučaju Miroslavljev jevanđelistar uprošćeni pravoslavni obrddni spis iz starog vizantijskog perioda a velikim umetničkim zapadnim uticajima.

Nije samo Bosna bila primitivna već ceo prostor je su htwli mi to ili ne sloveni uvek kaskali za zapadom kako onda tako i danas.
Tu se ne zna ko pije ko plaća , Miroslav proteruje katoličkog biskupa a jednog ubija zajedno sa "patarenima" Kačićima , a posle gradi katoličke crkve po svojoj zemlji(ljubuški,blagaj,..) i naravno pravoslavni manastir(bijelo polje).

I Srbi i Hrvati bi bili jako razočarani na koji su način srednjovekvni vladari kontali veru i crkvu samo kad bi hteli da ksinu nacionalistički povez sa očiju koji im nedozvoljava da vide istinu , a istina boli.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
joe enter je napisao/la:
E jbg sad , kako da znamo jel Didić dok je jebavao koze uvrstio problematiku filloque u doktrinu CB ili ne?!

Nepotreban rijecnik.Nisam obozavatelj religije, ali nepostovanje iste, koju postuje ogroman broj ljudi, ne doprinosi argumentovanoj raspravi.
Filioque nije ni jedini ni najveci uzrok velike sizme, ali su morali nesto promijeniti da izidju iz jedinstvene crkve (bar formalno) do tada. Znaci, prije 1054 su svi, ukljucujuci i pape bili pravoslavci, katolici se pojavljuju tek 1054 sa formalnim uvodjenjem filioque u vjerovanje.Pravoslavci nisu nista mijenjali.

Citat:
Nađi mi te spise o liturgiji CB . živo me zanima jer ih nikad nisam čitao niti video svojim očima.

Nekoliko jevandjelja, ukljucujuci i Hvalov zbornik.Pocni od njega pa cemo dodati.

Citat:
Pogledaj primera radi Hrvojev Misal , to je glagoljski spis za neku vrstu katoličkog obreda jer prosto nije postojao tada katolički obred na staroslovenskom već su to činili samoinicijativno hrvatski glagoljaši i to tajno naročito u kasnijem periodu.
Međuti pošto je pisan na glagoljici i on mora imati uticaja pravoslavnig obreda i umetnosti , kao što je u suprotnom slučaju Miroslavljev jevanđelistar uprošćeni pravoslavni obrddni spis iz starog vizantijskog perioda a velikim umetničkim zapadnim uticajima.

Hrvojev misal nije pisan za Hrvoja nego za crkvu u Splitu,kao poklon. Posto nije postojala glagoljica u njegovom okruzenju, Hrvoje je narucio fratra glagoljasa iz Omisa da napise misal koji ce predati u Splitu kad ga proglase za "hercega Splita".
Naprotiv, za vlastitu upotrebu narucio je Hvalov zbornik, na cirilici i sa svim elementima istocnog obreda.
Svako je slobodan da izvede vlastite zakljucke.

Citat:
Nije samo Bosna bila primitivna već ceo prostor je su htwli mi to ili ne sloveni uvek kaskali za zapadom kako onda tako i danas.
Tu se ne zna ko pije ko plaća , Miroslav proteruje katoličkog biskupa a jednog ubija zajedno sa "patarenima" Kačićima , a posle gradi katoličke crkve po svojoj zemlji(ljubuški,blagaj,..) i naravno pravoslavni manastir(bijelo polje).

I Srbi i Hrvati bi bili jako razočarani na koji su način srednjovekvni vladari kontali veru i crkvu samo kad bi hteli da ksinu nacionalistički povez sa očiju koji im nedozvoljava da vide istinu , a istina boli.

Bosanski vladari ( a i svi iz okruzenja)su bili istinski politicari, mijenjali dresove, obecavali vjeru, sklapali saveze i neprijateljstva svako sa svakim. Jedna veoma razvijena politicka i svaka druga prostitucija, tako da danas gubi svaki smisao dokazivati koje su vjere bili i s kim su saveze sklapali. Svi su zvali u pomoc Turke, Mlecane,Ugare, Dubrovcane, papu,sultana... samo ako je bilo zarade u tome.Normalno, ono nesto naroda niko nista nije pitao, pa su lijegali jedne vjere a budili se druge a uvece u krevet isli trece.
No, kada bi to ovdje na forumu bilo prihvaceno, bilo bi poprilicno dosadno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 16:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
bezimeni12 je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
E jbg sad , kako da znamo jel Didić dok je jebavao koze uvrstio problematiku filloque u doktrinu CB ili ne?!

Nepotreban rijecnik.Nisam obozavatelj religije, ali nepostovanje iste, koju postuje ogroman broj ljudi, ne doprinosi argumentovanoj raspravi.
Filioque nije ni jedini ni najveci uzrok velike sizme, ali su morali nesto promijeniti da izidju iz jedinstvene crkve (bar formalno) do tada. Znaci, prije 1054 su svi, ukljucujuci i pape bili pravoslavci, katolici se pojavljuju tek 1054 sa formalnim uvodjenjem filioque u vjerovanje.Pravoslavci nisu nista mijenjali.

Citat:
Nađi mi te spise o liturgiji CB . živo me zanima jer ih nikad nisam čitao niti video svojim očima.

Nekoliko jevandjelja, ukljucujuci i Hvalov zbornik.Pocni od njega pa cemo dodati.

Citat:
Pogledaj primera radi Hrvojev Misal , to je glagoljski spis za neku vrstu katoličkog obreda jer prosto nije postojao tada katolički obred na staroslovenskom već su to činili samoinicijativno hrvatski glagoljaši i to tajno naročito u kasnijem periodu.
Međuti pošto je pisan na glagoljici i on mora imati uticaja pravoslavnig obreda i umetnosti , kao što je u suprotnom slučaju Miroslavljev jevanđelistar uprošćeni pravoslavni obrddni spis iz starog vizantijskog perioda a velikim umetničkim zapadnim uticajima.

Hrvojev misal nije pisan za Hrvoja nego za crkvu u Splitu,kao poklon. Posto nije postojala glagoljica u njegovom okruzenju, Hrvoje je narucio fratra glagoljasa iz Omisa da napise misal koji ce predati u Splitu kad ga proglase za "hercega Splita".
Naprotiv, za vlastitu upotrebu narucio je Hvalov zbornik, na cirilici i sa svim elementima istocnog obreda.
Svako je slobodan da izvede vlastite zakljucke.

Citat:
Nije samo Bosna bila primitivna već ceo prostor je su htwli mi to ili ne sloveni uvek kaskali za zapadom kako onda tako i danas.
Tu se ne zna ko pije ko plaća , Miroslav proteruje katoličkog biskupa a jednog ubija zajedno sa "patarenima" Kačićima , a posle gradi katoličke crkve po svojoj zemlji(ljubuški,blagaj,..) i naravno pravoslavni manastir(bijelo polje).

I Srbi i Hrvati bi bili jako razočarani na koji su način srednjovekvni vladari kontali veru i crkvu samo kad bi hteli da ksinu nacionalistički povez sa očiju koji im nedozvoljava da vide istinu , a istina boli.

Bosanski vladari ( a i svi iz okruzenja)su bili istinski politicari, mijenjali dresove, obecavali vjeru, sklapali saveze i neprijateljstva svako sa svakim. Jedna veoma razvijena politicka i svaka druga prostitucija, tako da danas gubi svaki smisao dokazivati koje su vjere bili i s kim su saveze sklapali. Svi su zvali u pomoc Turke, Mlecane,Ugare, Dubrovcane, papu,sultana... samo ako je bilo zarade u tome.Normalno, ono nesto naroda niko nista nije pitao, pa su lijegali jedne vjere a budili se druge a uvece u krevet isli trece.
No, kada bi to ovdje na forumu bilo prihvaceno, bilo bi poprilicno dosadno.


Nisam uvredio veru uopšte , ne izmišljaj , već sam rekao da Didić je jebao koze.
Pa kao je pominjanje Didića u nekom psovačkom kontekstu uvreda vere onda znam da sam sigurno u pravu kad psujem jer se uvek neko nađe da kaže kako je nepotšovanje vere kad se na loš način pominju njeni velikodostojnici(ko ih jebe nisu sveci već živi ljudi koji imaju vlast i lovu na osnovu vere).

Hvalov Zbornik je prepis sa glagoljice na ćirilicu , i nije tipičan liturgijski spis za pravoslavnu crkvu već ima elemente katoličkog i pravoslavnog obreda.
Nemojmo izmišljati priče jer kad bi to bio stopostotni pravoslavni liturgički spis ne bi se moglo živeti od srpskih i pravoslavnih ludaka i mitomana . međutim nije i to je naučna struka davno utvrdila , i niko od srpskih istoričara(onih normalnih) nije ni pomislio da je to čisti pravoslavni spis.

A i da jeste(kao što nije) opet to ne čini nijednog bosanskog krstjanina kao ni Hvala a ni Hrvoja pravoslavcima , ama baš nimalo , kao ni katolicima naravno.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
joe enter je napisao/la:

Hvalov Zbornik je prepis sa glagoljice na ćirilicu , i nije tipičan liturgijski spis za pravoslavnu crkvu već ima elemente katoličkog i pravoslavnog obreda.
Nemojmo izmišljati priče jer kad bi to bio stopostotni pravoslavni liturgički spis ne bi se moglo živeti od srpskih i pravoslavnih ludaka i mitomana . međutim nije i to je naučna struka davno utvrdila , i niko od srpskih istoričara(onih normalnih) nije ni pomislio da je to čisti pravoslavni spis.


Hvalov zbornik nije prepis Hrvojevog misala.
Istoricari (koji se najvise spominju u vezi sa CB po forumima) ga nisu mogli proucavati jer je prvi put objavljeno fototipsko izdanje 1986, kad su skoro svi uobicajeni istoricari vec bili pokojni.
Sve biblijsko napisano unutra je i katolicko i pravoslavno (zajednicko) osim Psalitra koji sadrzi devet pjesama koje jedino pravoslavna crkva dodaje Psalitru jer je po njima sastavljen kanon jutrenja.Normalno, isti kanon jutrenja se i danas upotrebljava u pravoslavnoj crkvi i jedino pravoslavnoj crkvi i nikad ga nije katolicka crkva upotrebljavala.
Cak i Franjo Racki ne moze izbjeci priznanje:"Red posladica nije, kako se ovde vidi, onakav u nasem rukopisu, kakav je u vulgati, vec kakav je u grckih kodeksih."
Ima jos elemenata koje je i tada kao i danas upotrebljavala jedino pravoslavna crkva a nikad katolicka crkva, no dalje daviti pucanstvo nema efekta osim ako se pojavi potreba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 21:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
bezimeni12 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Koji srpski, onaj za kojeg se žalite da u crtićima kroatizira vaše klince ? :D
Ćirilica kao srpsko pismo? Ajte obavijestite Ruse i Bugare o tome. Ili da prvo pogledaš koje su razlike između ćirilica i zašto Arvatica ne može biti srpska ? :)
I po čemu je Hrvatinić bio član SPCa, ajd molim te, objasni mi.

Zbrda ,zdola.
Hrvatinic nije bio clan SPC, to niko nije rekao, ali je bio pravoslavac.

SPC je najzapadnija pravoslavna crkva, zapadno od nje pravoslavlja nema :kava:
@Joe; petljao je nešto po herezi da. Nije ima veze s pravoslavljem.
Katolici su imali povlasticu misa na svom jeziku, to si zaboravio?
Što se ćirilice tiče, bome nije. Pogledaj razliku između bugarske, ruske, srpske i hrvatske.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 31 kol 2014, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
Ceha je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Zbrda ,zdola.
Hrvatinic nije bio clan SPC, to niko nije rekao, ali je bio pravoslavac.

SPC je najzapadnija pravoslavna crkva, zapadno od nje pravoslavlja nema :kava:


Potpuno tacno.
Jedini problem je sto je CB bila istocno od najzapadnijih dijelova SPC. :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 01 ruj 2014, 00:04 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
bezimeni12 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
SPC je najzapadnija pravoslavna crkva, zapadno od nje pravoslavlja nema :kava:


Potpuno tacno.
Jedini problem je sto je CB bila istocno od najzapadnijih dijelova SPC. :biceovodobro


To jeste tacno.
Zadar, Sibenik, Split i Dubrovnik su cekali na srpske pastire da preuzmu njihovu kulturu.
how yes no.
Nikako nije bilo moguce da ti gradovi imaju utjecaj na "rejon Bosna".Ne,ne.

Amebe-Samebe-Sarmebe-Srmebe-Srbebe-...itd

Svi smo mi cekali Srbe i njihove obicaje.
Tko nevjeruje, prodji Srbijom i sve ti je jasno.

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 01 ruj 2014, 10:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ceha je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Zbrda ,zdola.
Hrvatinic nije bio clan SPC, to niko nije rekao, ali je bio pravoslavac.

SPC je najzapadnija pravoslavna crkva, zapadno od nje pravoslavlja nema :kava:
@Joe; petljao je nešto po herezi da. Nije ima veze s pravoslavljem.
Katolici su imali povlasticu misa na svom jeziku, to si zaboravio?
Što se ćirilice tiče, bome nije. Pogledaj razliku između bugarske, ruske, srpske i hrvatske.


Imali katolici specijalne povlastice od pape u vidu misa na svome jeziku?? :sega , nema potrebe meni da prosipaš mitove , to mogu da gutaju ovi što vole da su od stoljeća sedmog.
Drugo , nisu mogli imati misu na svome jeziku već na staroslovenskom , a staroslovenski ne ide bez istočnog obreda jer je ćirilica i sam staroslovenski jezik napravljen za istočni tj.pravoslavni obred.

Prva ćirilica za katolike je iz vremena Divkovića i njegovog Nauka Krstjanskog , znači početak 17.veka , ali ni to nisu liturgijske knjige niti su služile za mise.

Znači da je bila zaista postajala ta "povlastica" onda bi ćirilica bila neverovatno utemeljena kod katolika jer ne znbam zaista ko se odriče svojevoljno staroslovenskog ili svoga jezika u korist nekog izumrlog latinskog.

To što vam popovi pričaju bajke ne bi li učvrstila papski uticaj tako što eto papa i KC su oduvek voleli Hrvate i njihov jezik , pa su nekada davno Hrvati sklpoli ugovor sa papom a kasnije dobili "specijalnu povlasticu"u vidu mise na svome jeziku.

Kako ti ta priča ne vređa inteligenciju?? , to izmišljanje te ne čin manje katolikom nti te pretke ćirličare ne čini pravoslavnima niti Srbima.
Nema potrebe za izmišljanjem.

Inače Matija divković je zvao "arvaticu" srpskim slovima(pismanima) , jel on laže ili ti lažeš?? , pa biće da ti iz 21.veka ideš mitomanskom linijom , a Divković jednostavno ćirlicu naziva po slovenskim narodima , pa tako je zove i srpskim pismenima , a drugi fratri je zovu arvaticom,bosanicom,.... , ali to nema veze ni sa hrvatskim jezikom,niti srpskim , niti bosanskim , već je to samo pismo i ništa više.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jezik u BIH prije Turaka
PostPostano: 08 ruj 2014, 23:42 
Offline

Pridružen/a: 04 vel 2013, 00:55
Postovi: 60
joe enter je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Koji srpski, onaj za kojeg se žalite da u crtićima kroatizira vaše klince ? :D
Ćirilica kao srpsko pismo? Ajte obavijestite Ruse i Bugare o tome. Ili da prvo pogledaš koje su razlike između ćirilica i zašto Arvatica ne može biti srpska ? :)
I po čemu je Hrvatinić bio član SPCa, ajd molim te, objasni mi.


Ćirilica je svugde ista , a jezik i jezička pravila kojim se piše može biti različit , zato ne postoji arvatica niti bosančica a bogami ni "srpska pismena" kako su tzv.arvaticu još zvali fratri.

U srpskoj tradiciji postoja bar 4 sigurne redakcije staroslovenskog , ali takođe postoji i kurzivna ćirilica koja je slična tzv.bosansčici,arvatici,...jer nije pisana po kanonima jer ćirilica je stvorena za hrišćanski obred a ne za prepisku mladih dok čuvaju ovce.

Arvatica iliti bosansčica ima u sebi dosta uticaja narodnog jezika , ali kao kurzivna ćirilica je daleko primitivnija jer to bi bilo kao kad bi danas SMS-poruke ili komentare na člancima proglasio za "specijalnu latinicu".

"Arvativa" je srpska je se njome služio davno pre Hrvatinića knez Miroslav Humski , i eno njegove Blagajske Ploče u Sarajevu gde na čistoj hrvatskoj arvatici i bošnjačkoj bosančici piše da u ime Velikoga Župana Nemanje podiže crkvu.
Ali ta ploča je iz nekih "čudnih razloga" nestala iz glava bošnjačkih pa i hrvatskih stručnjaka za naciju,povjest,jezik i pismo kao i osnova i preteča te iste arvatice i bosansčice kao što je Miroslvljev jevanđelistar.


Dakle tkz.srbska ćirilica je ustvari bugarsko pismo a izumio ju je Konstantin Preslavski a bugarski narodni sabor g.893 uveo u staroslavenske knjige..One je slijepo vezana na svoj uzor,grčko ustavno pismo(majuskula)od koje se na prvi pogled jedva razlikovala.Imala je sve grčke znakove pa i glasove kojih nema u slavenskim jezicima,sa druge strane nije imala znakove za posebne slavenske glasove.Ovo su prihvatili srbi kada su naj kasnije 1020g.primili bizantsku liturgiju sa staroslavenskim knjigama bugarsko preslavske recenzije.Poslje je nešto preuređena za svjetovnu upotrebu pod imenom građanska ćirilica.Srbi su je prihvatili i koristili gdje god su se kretali.
Ovog i ovakvog pisma nema na prostorima Bosne i Huma,i gotovo da ne postoji bilo crkvena,bilo svjetovna književnost na ovom pismu izvan srbske matice Raške .
Hrvati nisu primili takvu ćirilicu,nego su je preuredili prema svojim potrebama...npr.izbacili su neke suvišne grčke znakove i nadodali nove napravljene prema glagoljskom i latinskom pismu za one glasove za koje bugarsko-srbska ćirilica nije imala znakove.Može se kazati da je na taj način nastalo novo pismo koje Jeronim Ćaletić(1546g. zove Hrvatskim pismom,pop Ilija Jurčević iz Duvna pismo zove ,,slova arvacka,,Petar Kružić ,,bosanskim pismom,,,bosanski fratar fra Mato Mikić zove ga bosansko-arvatcka slovarica,,slovenac Kopitar zove ga bosanskom ili horvatskom Kirilovom azbukom itd.Ovim pismom su napisani svi natpisi na stećcima,sva pisma bosanskih banova i kraljeva,koja su pisana narodnim jezikom,te sva književna ostavština bosanskih kristjana.Njome se pisalo i u Dubrovniku,na dvorovima turskih careva u Carigradu i u Bosni nakon prvih stoljeća Turske vladavine..U samoj Bosni njome su se služili Hrvati katolici sve do pol 19st. a begovske obitelji sve do početka 20 st..
Činjenica da Hrvati ne prihvaćaju ćirilicu kao svoje pismo onakvu kakvom su se služili Srbi nego stvaraju novo,znatno različito pismo,dok se Srbi gdje god da jesu služe bugarskom ćirilicom i onda kada za vrijeme Turaka prelaze u Bosnu i Hum,govori nam i to da se Hrvati kao urođeni stanovnici BIH nikada nisu osjećali Srbima niti pripadnicima srbske narodne kulture.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 370 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 148 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO