HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 14:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 30 svi 2014, 00:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27387
Robbie MO je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Ako su neandertalski geni više od 5%, neću objaviti. Reći ću da je došlo do nekakvih tehničkih problema, a vi me nemojte prozivati, i pravite se da niste ništa primjetili kada ova tema nestane. :D


:smajl007


Prije koju godinu u zapadnoj Europi uzimali su uzorak od Krapinskog pračovjeka, gledah nedavno u jednoj dokumentaciji na tu temu. Navodno je ostalo oko 5% gena neandertalera u genima Europljana, mada i tu tko zna šta sve ima.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 09 kol 2014, 11:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ministry of Sound je napisao/la:
jaiv je napisao/la:

Taj fokus na mušku stranu može lako dati nerealnu situaciju genetske slike neke populacije.

Općepoznato je da su muškarci uvijek bili veći pustolovi od žena, skloniji napuštanju rodnog kraja, što zbog različitosti među spolovima što zbog odgoja. Tamo gdje bi došao taj neki muškarac Z miješao bi se s domaćim ženama, njegovi sinovi također, njihovi također itd. a ipak će i nakon nekoliko generacija ostati ta oznaka muškarca Z u Y-dna njegovih potomaka, čak i nakon x generacija. Onda ispada da su oni po genima isto što i muškarac Z, a zapravo se jaaako razlikuju jer je njegovih gena u njima preostala mrvica, a ostatak su geni populacije u koju je muškarac Z doselio.

Tako primjerice zbog specifičnosti svog prezimena znam da mi je davni predak po muškoj liniji doselio prije nekoliko generacija u Bosnu. Sam, kako su muškarci najčešće i selili iz rodnog kraja (Ako nisi najstariji sin i otac ti nije bio vele bogat...) Znam točno iz kojeg je mjesta - zapisano je u maticama odakle je iselio i gdje je doselio. Tamo se oženio domaćom curom, njegov sin također, njegov opet... Sada nakon x generacija ja imam viška novaca i napravim taj test i ispadne da sam genetski sličniji onima koji žive tamo odakle je taj moj davni predak po muškoj liniji odselio, nego domaćim ljudima gdje je doselio, a to nema veze sa stvarnošću.


Ne, poanta haplogrupe je da se utvrdi najstarije moguće porijeklo, kada su sve te grupe nastale.

Miks gena, iliti kome si genetski najsličniji je zadnji dio analize, kojeg su upravo dovršili za mene:

slika

slika


Kod mene su napravili određene korekcije, vjerojatno kao rezultat rasta baze podataka (odnosno korisnika sa ovih područja). Smanjili su mi istočno europsku komponentu, a povećali balkansku.

Uz to imaju i tri opcije-filtera, prva je konzervativna procjena (najmanje detalja), zatim standardna i spekulativna.

slika

Kroz mjesec-dva ću imati i rezultate National Geographic, oni imaju veću bazu, ali njihove podjele su puno grublje (dijele europu samo na sjevernu i mediteransku).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 20 ruj 2014, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Stigli su rezultati i sa National Geographica. Pozitivno je što imaju veću bazu od 23 and me, sa 678.000 ljudi koji su dali uzorak.

Pozitivno je također što su rezultati za ove haplogrupe identične onim sa 23 and me (majčina linija iz Rusije, očeva ova autohtona dinaridska).

slika

No negativno je što za razliku od 23 and me, koji su svjetsku populaciju radzvojili na 23 podgrupa, ovi imaju samo 9.

Također je ključna razlika to što ovi iz Nat-Geo idu u povijest od prije 5000-10.000 godina, a ovi iz 23 and me su dali podatke od prije otprilike 500 godina (vidi gore). Tako npr ovi trpaju cijelu zapadnu i istočnu Europu u "Northern European".

slika

Dokaz da ovo nije baš najidealnije je usporedba moje analize sa tipičnom autohtonom njemačkom:

slika

Zaista premalo za klasifikaciju svih svjetskih populacija danas, no možda dovoljno za to doba do 10.000 BC.

Citat:
Northeast Asian: This component is found at highest frequencies in the populations of northeast Asia—people from Japan, China and Mongolia in our reference populations. It is also found at lower frequencies in southeast Asia and India, where it likely arrived in the past 10,000 years with the expansion of rice farmers coming from further north. Interestingly, it is also found at a frequency of 5-10% in the Finns, likely introduced by the migrations of the Saami people from Siberia into Finland over the past 5,000 years.

Mediterranean: This component is found at highest frequencies in southern Europe and the Levant—people from Sardinia, Italy, Greece, Lebanon, Egypt and Tunisia in our reference populations. While not limited to these groups, it is found at lower frequencies throughout the rest of Europe, the Middle East, Central and South Asia, due to these populations traveling through this region on their journeys and retaining that in their DNA. This component is likely the signal of the Neolithic population expansion from the Middle East, beginning around 8,000 years ago, likely from the western part of the Fertile Crescent.

Southern African: This component is found at highest frequency in the Khoisan people of southern Africa—the famous ‘Bushmen of the Kalahari.’ It likely represents the earliest split in the human population in Africa, before we left to colonize the rest of the world, more than 100,000 years ago. These early southern Africans were once more widespread, accounting for the low frequency of this component in other African populations.

Southwest Asian: This component is found at highest frequencies in India and neighboring populations, including Tajikistan and Iran in our reference dataset. It is also found at lower frequencies in Europe and North Africa. As with the Mediterranean component, it was likely spread during the Neolithic expansion, perhaps from the eastern part of the Fertile Crescent. Individuals with heavy European influence in their ancestry will show traces of this because all Europeans have mixed with people from Southwest Asia over tens of thousands of years.

Native American: This component is found at highest frequency in the populations of the Americas. It represents the signal of the original settlers of North and South America who arrived via the Bering land bridge between 15-20,000 years ago. Interestingly, the only other place in the world where it is found—at frequencies of 2-3%—is in central Siberia and Mongolia, the likely place of origin of the first Native Americans.

Oceanian: This component is found at highest frequencies in Near Oceania—people from Papua New Guinea and Melanesia in our reference populations. It is also found at much lower, but still detectable, frequency in populations from eastern India, reflecting a small degree of migration between these regions. It is likely a signal of the earliest coastal migrants to Near Oceania, who arrived in the region around 50,000 years ago.

Southeast Asian: This component is found at highest frequencies in the populations of southeast Asia and India, particularly in the northeast Indian and Vietnamese populations in our reference set. It is also found at lower frequency in populations from Oceania, where it persists as a signal of the Austronesian migrations into the region beginning ~5,000 years ago—a migration that would eventually colonize Polynesia. Interestingly, it is also found in the population of Madagascar, brought there by the seafaring Austronesians around 2,000 years ago.

Northern European: This component is found at highest frequency in northern European populations—people from the UK, Denmark, Finland, Russia and Germany in our reference populations. While not limited to these groups, it is found at lower frequencies throughout the rest of Europe. This component is likely the signal of the earliest hunter-gatherer inhabitants of Europe, who were the last to make the transition to agriculture as it moved in from the Middle East during the Neolithic period around 8,000 years ago.

Sub-Saharan African: This component is found at highest frequency in the people of sub-Saharan Africa, particularly among those speaking Bantu languages such as the Yoruba and Luhya in our reference populations. It likely represents a signal of the original inhabitants of eastern and central Africa, and was spread in part due to the migrations of the Bantu speakers throughout Africa in the past 2,500 years. It is also found at lower frequencies north of the Sahara, in populations such as the Tunisians and Egyptians.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 20 ruj 2014, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Nekako me živo zanima koja je svrha ovolikog bavljenja genima ako neko nema namjeru da ih prenese dalje :)

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 21 ruj 2014, 13:08 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Metemma je napisao/la:
Nekako me živo zanima koja je svrha ovolikog bavljenja genima ako neko nema namjeru da ih prenese dalje :)


Pa dokazati da pripadaš najčišćoj i najnaprednijoj rasi. Ili da si na ovim prostorima od Adama.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 21 ruj 2014, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
U Arapa dosta masla pa i dupe maze.

Tako i ova istrazivanja Ministrova i analize!

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 22 ruj 2014, 07:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Metemma je napisao/la:
Nekako me živo zanima koja je svrha ovolikog bavljenja genima ako neko nema namjeru da ih prenese dalje :)


Radoznalost, pogotovo spoznaja da pristup ovoj genetici ruši povijest i mitove ovih prostora. Onaj zdravstveni dio analize je dragocjen.

Što se tiče gena, oni se apsolutno moraju prenijeti dalje, ne zbog mene ili obitelji, nego zbog kvalitete koja je potrebna ljudskoj vrsti, sada barem za to imam potvrdu. :D

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 22 ruj 2014, 10:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Moj doprinos čovječanstvu.

Pohrani ti u ambalazu nešto.. Što je sigurno, sigurno je :D

A upustvo za cuvanje izgooglaj :D


Privitak/ci:
image.jpg
image.jpg [ 68.87 KiB | Pogledano 8064 put/a. ]

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 17 ožu 2015, 00:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27387
Citat:
Objava: 13.3.2015 / VL
Krapinski pračovjek izradio je najstariji nakit na svijetu

Ogrlica od orlovih kandži
 nastala je 80.000 godina prije pojave Homo sapiensa

Nakit od orlovih kandži pronađen na arheološkom lokalitetu neandertalaca nedaleko od Krapine najstariji je nakit na svijetu.

Prepoznavali ljepotu

Potvrdilo je to istraživanje koje je proveo tim znanstvenika sa zagrebačkog Prirodoslovnog muzeja i Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara, na čelu s kustosicom Davorkom Radovčić. U projektu su sudjelovali i Jakov Radovčić, Ankica Oros Sršen i David Frayer sa sveučilišta u Kansasu (SAD). Rezultati istraživanja objavljeni su u stručnom časopisu PLoS ONE.

– Riječ je o uistinu nevjerojatnom i fascinantnom otkriću. Pokazuje, prije svega, da neandertalci nisu bili toliko primitivna i nezgrapna vrsta kao što se smatra, nego su imali sposobnost pomnog planiranja i prepoznavanja ljepote ornamenata – kazala je za Večernji Davorka Radovčić.

Znanstvenici su uspjeli dokazati da je riječ o kandžama najmanje triju primjeraka orla štekavca, što dokazuje da su kandže neandertalci pažljivo skupljali, a hvatanje tih ptica grabljivica zahtijevalo je planiranje i domišljatost.

Sudeći prema obliku pronađenog nakita, znanstvenici misle da je riječ o dijelu nekog većeg ukrasa, poput ogrlice ili narukvice. Pretpostavlja se da su orlove kandže bile međusobno povezane tankim vrpcama kože ili upletenim vlatime trave ili kore šiblja te da su ih nosili na sebi. Zaključuje se to po tragovima na njima, ponajprije od međusobnog trenja, ali i tragovima koji govore da su kandže bile u kontaktu sa znojem.

Znanstvenici su fascinirani i razinom fizičke obrade elemenata nakita.

– Otkriće tih elemenata ogrlice ili narukvice krapinskih neandertalaca koji su stari čak 130 tisuća godina pokazuje da su izrađivali nakit čak 80 tisuća godina prije pojave Homo sapiensa – objašnjava Radovčić i dodaje da je sada jasno da Homo sapiens nije jedina vrsta koja se koristila različitim simbolima.

Neandertalac diskriminiran

– Bez obzira na desetljeća predrasuda i svojevrsne diskriminacije neandertalaca, najnovija istraživanja, posebno ovo otkriće, dokaz su da taj tip pretpovijesnog čovjeka nije bio tako primitivan kako se misli – zaključuje voditeljica istraživanja Davorka Radovčić.

slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 24 lip 2015, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Malo nas je al nas ima, best $99 ever spent!

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 10 kol 2015, 17:43 
Offline

Pridružen/a: 10 kol 2015, 17:40
Postovi: 4
Nemoguce da si ovo dobio sa nekog sajta??!

I ja bih nesto slicno uradio, ali ne znam gdje je najbolje da se registriram.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 11 kol 2015, 15:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Dinarac je napisao/la:
Nemoguce da si ovo dobio sa nekog sajta??!

I ja bih nesto slicno uradio, ali ne znam gdje je najbolje da se registriram.


Prelistaj cijelu temu, sve je detaljno opisano:

https://www.23andme.com/

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 11 kol 2015, 21:20 
Offline

Pridružen/a: 10 kol 2015, 17:40
Postovi: 4
Ministry of Sound je napisao/la:
Dinarac je napisao/la:
Nemoguce da si ovo dobio sa nekog sajta??!

I ja bih nesto slicno uradio, ali ne znam gdje je najbolje da se registriram.


Prelistaj cijelu temu, sve je detaljno opisano:

https://www.23andme.com/

Procitao sam ja sve, odnosno sve tvoje postove. Nije problem platiti tih 99 dolara ili eura ali, koji su jos troskovi? Mora li se placati clanarina na sajtu i koliko to traje? Kako je sa placanjem carine prilikom slanja-primitka tog pribora za analizu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 12 kol 2015, 08:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Dinarac je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Prelistaj cijelu temu, sve je detaljno opisano:

https://www.23andme.com/

Procitao sam ja sve, odnosno sve tvoje postove. Nije problem platiti tih 99 dolara ili eura ali, koji su jos troskovi? Mora li se placati clanarina na sajtu i koliko to traje? Kako je sa placanjem carine prilikom slanja-primitka tog pribora za analizu?


Jedini trošak je tih $99 (plus poštarina dakako), nema troškova članarine, jer su tvoji rezultati i analitika uvijek dostupni online (dobiješ korisničko ime i lozinku).

Ako si u RH i poručiš iz njihove UK filijale: https://www.23andme.com/en-gb/ ne bi trebalo biti nikakve carine jer je to unutar EU zone.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 12 kol 2015, 09:08 
Offline

Pridružen/a: 10 kol 2015, 17:40
Postovi: 4
Problem je sto sam iz BiH, pa pretpostavljam da bi bilo komplikacija sa carinom, kad vide tu cifru na posiljci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 13 kol 2015, 13:37 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија


I ovo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 25 kol 2015, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 kol 2015, 17:39
Postovi: 27
probao bih ovo ali mi je skupo 99$ za nesto sto nisam siguran da je 100% tacno..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 29 kol 2015, 20:42 
Offline

Pridružen/a: 10 kol 2015, 17:40
Postovi: 4
steta je napisao/la:
probao bih ovo ali mi je skupo 99$ za nesto sto nisam siguran da je 100% tacno..


a tvoj potpis? :thumbup1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 06 lis 2015, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Zaboravih se pohvaliti kakve sam prepreke prebrodio, u genima mi je zapisano da sam trebao imati IQ retaja (znači neznatno više od Budimira itd). Nurture kicked nature's ass.

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 06 lis 2015, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Sta ce ti sve ovo bolan? Nećeš mladoj na uvid zdravstveni karton dati i tražiti isto zauzvrat? Udaje se od moje rodice prijateljica skupa rade u banci. I djevojka ima 32. Spojili je s nekim iz BiH ( ona je polutanka turkinja i austrijanac roditelji )

Kaze djevojka za tog lika optički je ok. Al ne zna dobro ni njemački a ni turski. Plus intelektualni nivo mu je na jedno pet levela ispod. Sad kontam da i njoj predložim da trazi kartoteku na uvid kod budućeg.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 06 lis 2015, 12:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Udaje se od moje rodice prijateljica skupa rade u banci. I djevojka ima 32.


Pics?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 06 lis 2015, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Moraš njemački naučiti :D

A valja ti i u Antaliju rodbini. Razmisli dobro. Niti voliš Turke niti Švabe :D

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 06 lis 2015, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Ministry of Sound je napisao/la:
Zaboravih se pohvaliti kakve sam prepreke prebrodio, u genima mi je zapisano da sam trebao imati IQ retaja (znači neznatno više od Budimira itd). Nurture kicked nature's ass.

slika

Ili taj gen ima ulogu razvijanja intelektualnog potencijala samo u germanskih naroda, a kod Dinaraca i Slavena ta mutacija i ne postoji. Mislim, i stari ti je fakultetski obrazovan, i to u vrijeme kad je to bilo 5 posto ljudi u BiH, sigurno nemaš gene idiota...

Genetika je još u začetku i ovakve stvari trebaju dobiti potvrdu iz više izvora.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 06 lis 2015, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Jebeš mi sve ako ja kontam išta... rs363050, neko slovo A koje pospješuje inteligenciju... :/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Genetsko testiranje sada dostupno svima
PostPostano: 25 lis 2015, 20:32 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2012, 09:26
Postovi: 3402
Lokacija: Србија
Ministry of Sound je napisao/la:
Obvezujem se da ću kada se vratim kući za nekoliko mjeseci odraditi ovo i postaviti rezultate ovdje (osim zdravstvenih). Ako me netko do tada preduhitri, samo naprijed.

Testiranje ovog tipa u laboratorijama je prije koštalo tisućama dolara, a sada je u potpunosti komercijalizirano i relativno pristupačno (između $99 i $199). Dvije najveće kompanije su 23 and me, i National Geographic Project. 23 and me daje dosta informacija o porijeklu, ali se dosta fokusira i na zdravstvene aspekte. National Geographic je više fokusiran na porijeklo (idu unazad desetinama tisuća godina).

https://www.23andme.com/

https://genographic.nationalgeographic.com/


Zvanično je zvanično, nema sporenja oko toga. Mada sam ja saznao to što me je zanimalo i bez uzorka krvi. Ima dovoljno verodostojne istorijske građe o tome. Znam ko su mi preci.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 31 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO