HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 07:53.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Cetingradski sabor 1527. i izbor dinastije Habsburg
PostPostano: 23 sij 2015, 20:15 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Ispričavam se ako je već bila tema, ali postavio bih par pitanja vezano za događaj iz naslova. U školi nas uče da je hrvatsko plemstvo slobodno i samostalno 1527. izabralo dinastiju Habsburg kao hrvatsku kraljevsku kuću te da je taj događaj bio pokazatelj naše neovisnosti u to doba. Uostalom, isto navodi i Ustav RH u izvorišnim osnovama. Međutim, ja tu primjećujem određene nelogičnosti. Naime, Hrvatska je bila od 1102. u personalnoj uniji s Ugorskom te je spadala u "zemlje Krune sv. Stjepana". Ako je tome tako, nije li Hrvatska prije izbora nove dinastije trebala raskinuti tu uniju? Jer, nije moguće da članice personalne unije imaju različite kraljevske kuće, to je suprotno samoj biti takve unije. A kao što znamo, Hrvatska na Cetingradskom saboru nije raskinula Uniju s Ugarskom, nego je ona opstala do 1918. Druga stvar, znamo da je slavonsko plemstvo na vlastitom Saboru izabralo drugog kandidata za kralja, pa se opet nigdje ne spominje da je to neki dokaz neovisnosti i samostalnosti Kraljevine Slavonije. Što vi mislite o tome?

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cetingradski sabor 1527. i izbor dinastije Habsburg
PostPostano: 23 sij 2015, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Divlja svinja5 je napisao/la:
Ispričavam se ako je već bila tema, ali postavio bih par pitanja vezano za događaj iz naslova. U školi nas uče da je hrvatsko plemstvo slobodno i samostalno 1527. izabralo dinastiju Habsburg kao hrvatsku kraljevsku kuću te da je taj događaj bio pokazatelj naše neovisnosti u to doba. Uostalom, isto navodi i Ustav RH u izvorišnim osnovama. Međutim, ja tu primjećujem određene nelogičnosti. Naime, Hrvatska je bila od 1102. u personalnoj uniji s Ugorskom te je spadala u "zemlje Krune sv. Stjepana". Ako je tome tako, nije li Hrvatska prije izbora nove dinastije trebala raskinuti tu uniju? Jer, nije moguće da članice personalne unije imaju različite kraljevske kuće, to je suprotno samoj biti takve unije. A kao što znamo, Hrvatska na Cetingradskom saboru nije raskinula Uniju s Ugarskom, nego je ona opstala do 1918. Druga stvar, znamo da je slavonsko plemstvo na vlastitom Saboru izabralo drugog kandidata za kralja, pa se opet nigdje ne spominje da je to neki dokaz neovisnosti i samostalnosti Kraljevine Slavonije. Što vi mislite o tome?


Mislim da je glede Cetingrada to definitivno pokazatelj hrvatske samostalnosti jer je bilo više opcija na stolu - je li izbor Habsburgovaca bio najbolji izbor je pitanje za drugu temu, no činjenica jest da smo odabrali samostalno.

Nije bilo potrebno raskidati uniju sa Ugarskom jer se smatralo da se radi o izvanrednoj situaciji (kralj je mrtav, loza je zatrta a većina Ugarske je pod okupacijom) - a praksa je kod izbora novih loza bila takva da se odluče i hrvatski i ugarski plemići o novoj lozi. Mi smo samo u toj odluci preduhitrili Mađare.

Slavonsko plemstvo više nije nosilo nikakvu političku težinu s obzirom da su njihove zemlje vrlo brzo pale pod Turke izuzev sjeverozapadnog dijela. Održala se upravo središnja Hrvatska koja je izabrala u Cetingradu Habsburgovce za kraljeve.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cetingradski sabor 1527. i izbor dinastije Habsburg
PostPostano: 23 sij 2015, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
mjesto da brane i oslobadjaju hrvatsku,oladise becani jaja i naselise vlahe

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cetingradski sabor 1527. i izbor dinastije Habsburg
PostPostano: 24 sij 2015, 20:19 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Divlja svinja5 je napisao/la:
Ispričavam se ako je već bila tema, ali postavio bih par pitanja vezano za događaj iz naslova. U školi nas uče da je hrvatsko plemstvo slobodno i samostalno 1527. izabralo dinastiju Habsburg kao hrvatsku kraljevsku kuću te da je taj događaj bio pokazatelj naše neovisnosti u to doba. Uostalom, isto navodi i Ustav RH u izvorišnim osnovama. Međutim, ja tu primjećujem određene nelogičnosti. Naime, Hrvatska je bila od 1102. u personalnoj uniji s Ugorskom te je spadala u "zemlje Krune sv. Stjepana". Ako je tome tako, nije li Hrvatska prije izbora nove dinastije trebala raskinuti tu uniju? Jer, nije moguće da članice personalne unije imaju različite kraljevske kuće, to je suprotno samoj biti takve unije. A kao što znamo, Hrvatska na Cetingradskom saboru nije raskinula Uniju s Ugarskom, nego je ona opstala do 1918. Druga stvar, znamo da je slavonsko plemstvo na vlastitom Saboru izabralo drugog kandidata za kralja, pa se opet nigdje ne spominje da je to neki dokaz neovisnosti i samostalnosti Kraljevine Slavonije. Što vi mislite o tome?

Nije trebala u slučaju da je Ugarska namjerala izabrati nekog drugog kralja. Naime, personalna unija bi značila kada dvije neovisne države imaju jednog te istog monarha odnosno državnog poglavara. Danas također postoje slučajevi toga, primjerice Kanada i Velika Britanija, Andora i Francuska i još par. To je suprotno od realne unije gdje je jedna pokrajina doista i dio jedne druge zemlje.

Sada pošto je Ugarska izabrala Ivana Zapolju a tek jedan manji dio je htjelo izabrati Feridinanda I. došlo je do građanskog rata u Hrvatskoj u kojem su pobijedili Ferdinandove pristaše. Sada pošto je postao hrvatskim kraljem upravo mu je to između ostalog bio i razlog zašto je po svojem mišljenju morao postati mađarskim kraljem. On sam je na kraju i u Ugarskoj prisvojio vlast nakon što je uspio ukloniti Zapolju. Inače, obitelj Zapolja su hrvatskog porijekla iz okolice Požege.

Krune Sv. Stjepana se tek kasnije profiliraju. A i u 19. stoljeću hrvatski anti-mađarski nastrojeni političari su uvijek dokazivali da kruna sv. Stjepana ne pripada Mađarskoj već obitelji Habsburg kao suverenu.

Za slavonski sabor nisam još 100% siguran, no koliko sam skužio taj sabor koji su organizirali plemići je bio ilegalan u očima hrvatskog sabora, dakle to je bio kao svojevrsan puč korist Zapolje. Radilo se jednostavno o djelu hrvatskih plemića koji se nisu mogli pomiriti s odlukama Centigrada pa organizirali svoj sabor.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 77 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO