HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 18:41.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 18 kol 2013, 17:45 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
U celosti podržavam tekst Antonija Pušića. Kome je besmislen, nije ga razumeo.

U potpisu:

Majka


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 20 kol 2013, 02:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Graničar Jozo je napisao/la:
Ne drži vodu to što pišeš. Neke stvari ću i možda ponoviti.

Prvo, komisija je odredila tko što je izlječivo, a što nije. Dakle, ako se tko igra boga onda su to ljudi koji o tome donose odluku na institucionalnoj razini, tj. konzilij liječnika. Onim bolesnicima, za koje komisija utvrdi da postoji mogućnost izlječenja, institucionalna podrška pruža onoliko koliko je moguće u okvirima zakona.

Drugo, ako je osoba A organizirala humanitarnu akciju na svoju ruku, da bi pomogla nekome, bez obzira kakvim ga slučajem proglasila struka, tko je osoba B da to dovodi u pitanje te nečiju poduzetnost (nazovimo to tako) provlači kroz vlastite dileme i moralne nedoumice?

Treće, takvih humanitarnih akcija je bilo i za opremanje bolnica. Npr. Palčić gore i sl. Dakle, ako netko smatra da je ovo korisnije neka uplati tu. Ma koliko god mi siromašni kao društvo bili, ipak mislim da smo kao pojedinci dovoljno bogati da možemo oboje financirati. Pa jeli to pola marke, 5 kuna ili više, nebitno je.

I to nije kupovanje duševnog mira, dapače, počesto si postavim pitanje jesam li mogao dodati još malo, a vjerujem kako si mnogi postave isto pitanje.

I još jedna stvar, kad već govorimo o skupim liječenjima po inozemstvu. Takva lječenje su uglavnom eksperimentalna i za njih su potrebna i financijska sredstva i vrijeme. Mi imamo peh pa se takva istraživanja provode uglavnom u zemljama poput njemačke ili SAD-a. Međutim, dosta naših specijalizanata odlazi u baš te klinike kako bi usavršili svoje znanje o pojedinim bolestima, odnosno o mogućnostima njihovih liječenja. Stoga bi se moglo zaključiti kako je moralno upitno potrošeni novac na takva istraživanja dovoditi u pitanje.


Ti si jedan od rijetkih argumentiranih sugovornika ovdje pa bi mogao pogledati malo i link koji sam ovdje stavio, jer o farmakoekonomskim analizama postoji puno literature vani; tu je i EU direktiva 2011/24 i hrpa drugih stvari koje su propisale jasne kriterije o tim slučajevima. Postoji i dosta sudske prakse bivšeg Upravnog suda (današnji Visoki upravni sud) o upućivanju na liječenje u inozemstvo, a HZZO potroši oko 60 milijuna kuna godišnje na takve slučajeve.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 23 kol 2013, 08:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8121
Lokacija: Na rubu egzistencije
OK, ali to je neka druga tema, odnosno širi ovu u još jednu sferu koja se veže na novac i troškove zdravstva.

Ja ne znam donose li liječnički konzilij (i kako to uopće u stvarnosti izgleda - tek zamišljam kako bi to moglo biti) odluku na temelju tehničkog dostignuća i medicinske mogućnosti izlječenja, ili se za tu odluku koristi i ovaj pokazatelj kojeg si stavio. U suštini to je cost-benefit analiza, samo ne sa novcima nego sa konačnim ishodom liječenja te ukoliko razina, tj. kvaliteta života nakon toga ne odgovara očekivanoj razini nekih tabličnih (statističkih) vrijednosti liječenje se ne poduzima.

Malo mi je to i moralno upitno. Jer, kad pričamo o žrtvama u ratu, ljudski život nema cijenu, ali kada treba nešto platiti da bi se ljudski život spasio ili produžio onda je liječenje skupo, onda nam trebaju alati za izračun vrijednosti toga.

Na kraju krajeva, ako je nekome nepoželjno ostati prikovan za krevet sljedećih nekoliko mjeseci, godina, desetljeće, možda drugome nije. Ne mogu se ljudski životi svesti na distribuciju uzorkovanja, pa ako ne odstupa dobro je. A jbg, odstupa.

Slažem se, sve to treba platiti.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 23 kol 2013, 10:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8121
Lokacija: Na rubu egzistencije
http://www.youtube.com/watch?v=7RUqUNl3kqY

20:45 - Bernard Shaw

Inače, dobar dokumentarac koji se danas dijeli na internetu, ali nije on bitan.

George Bernard Shaw (26 July 1856 – 2 November 1950) was an Irish playwright and a co-founder of the London School of Economics.
http://en.wikipedia.org/wiki/George_Bernard_Shaw

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 19 vel 2015, 12:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Baš mi je u zadnja dva dana Facebook feed eksplodirao kao nikad prije, sve dječica (RH i BiH) sa terminalnim bolestima ili oštećenjima koja zahtijevaju operacije u inozemstvu koje iznose desetine ili stotine tisuća maraka, a koje su visoko rizične i sa ne baš velikim izgledima za uspjeh. Što činiti?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 19 vel 2015, 13:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Pomoći koliko možeš.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 19 vel 2015, 13:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ali ona djeca koju vidim su tu jer su nekako napravili dobar marketing, i jer su "slađa" od prosjeka. Što je s ostalim, koji nemaju roditelje i poznanike koji znaju napraviti kampanju u društvenim i inim medijima?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 19 vel 2015, 13:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
A kako ćeš tu doć do pametnog zaključka? Nema ga.

Šta ta djeca nisu zaslužila da ih se spasi jer su imala tu sreću u nesreći?

Pomogneš koliko možeš u svakoj situaciji u kojoj možeš.

Nikad nećeš moći pomoći svima.

Svako daljnje razbijanje glave nema smisla.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 19 vel 2015, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ne jer primjera radi, dijete kojem se skupi 150.000 KM za neku operaciju koja ima 5% šanse uspjeha, ili plasiranje tih 150.000 KM u preventivne, imunizacijske i ine programe koji će poboljšati zdravlje stotina i tisuća djece.

Taj model ulupavanja ogromnih iznosa u palijativnu skrb je samo na prvi pogled human u uvjetima gdje nemamo neograničene resurse.

Nakon dugog lutanja sam posve u skladu s razmišljanjima cijenjenog gospodina Amadeusa. Ako baš imam višak, on će ići u djelotvorne programe koji će pomoći najvećem broju ljudi, bez obzira koliko lijepo bilo dijete koje treba operaciju, i bez obzira koliko ljudi lajka i dijeli te objave.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rambo Amadeus: Zašto glumimo bogove i po svom nahođenju odlučujemo kom djetetu pomažemo, a kom n
PostPostano: 19 vel 2015, 14:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Nije to samo na prvi pogled human, već je jednostavno human pogled.

Ovo je hladna bešćutna analiza.

I ok, svi se služimo i tim, ali ako te ne takne konkretan slučaj ljudske patnje onda to jest nešto nehumano.

Ta iracionalnost, empatija, bez cost benefit analize, hladne logike i racionalnosti je ono što nas čini ljudima.

Ili bar onu polovicu koja nas čini dobrim ljudima.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO