HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:41.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 14:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
DzoniBG je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Slave i kod nas gotovo svi imendan, ali kažem da sam čitao o tome da neki slave krsno ime u Zapadnoj Hercegovini.


Imendan, ili krsno ime, je isto sto i ono sto mi zovemo Slava... taj obicaj je ziv jos kod katolika u Hercegovini, delu Bosne, Dalmacije, u Boki...

To je veza sa prastarim slovenskim kultom porodice i pretka zastitnika... to veze nema sa hriscanstvom...


Slava koja je tipicna kod srpskog naroda nema veze sa slavljem imendana.
slava je , koliko znam, obiteljsko dok je imendan osobno obiljezavanje (iako
i tu ucestvuje cijela obitelj)

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 15:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35591
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
STAROSLAVENSKA MITOLOGIJA - POSTANAK
Legenda kaže da je Svarog (bog vatre, kovanja i neba) plutao na moru, zarobljen u jajetu, u vrijeme kada je svijet bio mlad. Kada se izlegao iz jajeta, vidio je prazan svijet i tada je počeo stvarati kopno, biljke i životinje. SVAROG Vidjevši kako životinje zajedno žive i on je zaželio imati nekoga pa si je napravio ženu. Iz hrasta je napravio muškarca i svojim dahom mu dao život, a njegova žena je iz lipe napravila ženu i također joj udahnula život. Tako su nastali prvi ljudi.

Druga legenda kaže da je Svarog iskovao sunce i stavio ga na nebo. – božica zime i smrti Pojavljuje se u obliku lijepe djevojke svijetle puti, crne kose i ima vučje očnjake. Stari Slaveni su vjerovali da sve zimske nepogode, studen, snijeg, led i smrt dolaze od Morane, te su je prozvali boginjom smrti ljudskog, životinjskog i biljnog svijeta. MORANANo ona nije vječno ostala lijepa. Prije nastanka ljudi ona i Crni bog su vladali svijetom i Morana je zaledila cijeli svijet. Razljućen zbog tog čina, crni bog ju je protjerao u Nav (podzemni svijet). Tada se Morana pretvorila u ružnu vješticu koja vlada podzemljem.

slika

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 16:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 svi 2013, 19:17
Postovi: 732
Lokacija: Glavni grad
Tuta je napisao/la:
Vukan je napisao/la:
A tko je kolonizirao panonsku Hrvatsku pa se u njoj ne priča mađarski danas, a nema ni džamija više?


Katolici iz Bosne.


I iz Hercegovine pogotovo zadnjih 150 godina. Dakle, ljudi s dinarskog područja.

_________________
Audaces fortuna iuvat


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 16:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 svi 2013, 19:17
Postovi: 732
Lokacija: Glavni grad
Tuta je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:

Kod nas u Bosni slavi se imendan.


Slave i kod nas gotovo svi imendan, ali kažem da sam čitao o tome da neki slave krsno ime u Zapadnoj Hercegovini.


Moja rodbina iz Konavala (dubrovačko područje) slavi Petrovdan.

_________________
Audaces fortuna iuvat


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 16:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35591
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Pa svugdje se po Hercegovini slavi zaštitnik župe ili mjesta.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
daramo je napisao/la:
Pa svugdje se po Hercegovini slavi zaštitnik župe ili mjesta.


Patron Zupe.. da..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 17:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 svi 2013, 19:17
Postovi: 732
Lokacija: Glavni grad
daramo je napisao/la:
Pa svugdje se po Hercegovini slavi zaštitnik župe ili mjesta.


Njima je zaštitnik sela sv. Nikola, a obitelji sv. Petar.

_________________
Audaces fortuna iuvat


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 17:42 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
Tuta je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:

Da, to je istina.
koja je tvoja teorija "plavusanosti" Muslimana BiH
oni sa SAndzaka su dosta tamniji


Ne bih znao, ne leži mi genetika... to ostavljam drugim forumašima, samo sam iznio opažanje uz nadu da će netko pojasnit.



Ali si zato vrstan poznavatelj islamskih znanosti Kur'ana. :D No, mozda bismo mogli konsultirati vrhunskog biologa i genetik-eksperta Antu iz zapadnog Mostara? Da demantira ovu tvoju blasfemiju o plavusanosti Bosnjaka.


Ante disagrees. :D



slika

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 18:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35591
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
U Mostaru ima malo plavokosih muslimana kao i Hrvata i Srba, ovo vrijedi za cijelu Hercegovinu izuzevši sjevernije krajeve Ramu i Konjic.

Ovo za Bosnu je stvarno zanimljivo moguće da su plavokosi muslimani potomci bosanske slavenske vlastele koja je prešla na islam kako bi zadržali svoje posjede i položaj.
Ti Slaveni su bili većinom svijetle puti i kose, kao vladajući sloj u osmanskoj Bosni nisu bili izloženi silovanjima i miješanjima s rajom, pa su ostali kakvi jesu.
Ili doseljavanja u vrijeme AU.
slika
http://www.eupedia.com/images/content/e ... ur-map.swf

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 21:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Amidza je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Ne bih znao, ne leži mi genetika... to ostavljam drugim forumašima, samo sam iznio opažanje uz nadu da će netko pojasnit.



Ali si zato vrstan poznavatelj islamskih znanosti Kur'ana. :D No, mozda bismo mogli konsultirati vrhunskog biologa i genetik-eksperta Antu iz zapadnog Mostara? Da demantira ovu tvoju blasfemiju o plavusanosti Bosnjaka.


Ante disagrees. :D



slika


Amidža, čitaj, govorio sam za Bošnjake, a ne za Hercegovce, odnosno kvazi-Bošnjake iz Hercegovine... pfff


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 26 vel 2015, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Tuta je napisao/la:
Amidza je napisao/la:


Ali si zato vrstan poznavatelj islamskih znanosti Kur'ana. :D No, mozda bismo mogli konsultirati vrhunskog biologa i genetik-eksperta Antu iz zapadnog Mostara? Da demantira ovu tvoju blasfemiju o plavusanosti Bosnjaka.


Ante disagrees. :D



slika


Amidža, čitaj, govorio sam za Bošnjake, a ne za Hercegovce, odnosno kvazi-Bošnjake iz Hercegovine... pfff



Ante samo primjenjuje praktično ono što čita u knjigama o "Al Qaidi".

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 10 ožu 2015, 09:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
daramo je napisao/la:
U Mostaru ima malo plavokosih muslimana kao i Hrvata i Srba, ovo vrijedi za cijelu Hercegovinu izuzevši sjevernije krajeve Ramu i Konjic.

Ovo za Bosnu je stvarno zanimljivo moguće da su plavokosi muslimani potomci bosanske slavenske vlastele koja je prešla na islam kako bi zadržali svoje posjede i položaj.
Ti Slaveni su bili većinom svijetle puti i kose, kao vladajući sloj u osmanskoj Bosni nisu bili izloženi silovanjima i miješanjima s rajom, pa su ostali kakvi jesu.
Ili doseljavanja u vrijeme AU.
slika
http://www.eupedia.com/images/content/e ... ur-map.swf


Veliki broj srednjobosanskih Muslimana nije slavenskog prjekla već su potomci sjevernih (germani, sasi) rudara koji su se u zadnjem valu Muslimani Muslimani. Osobno znam par takvih sela gdje i oni sami tvrde da su potomci istih.
Što se tiče srednjobosanske vlastele oni se obično znaju jer su u turskom carstvu dobili begovate i naziv begova tako da nema nekog ogromnog broja njihovih potomaka.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 10 ožu 2015, 10:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Tulkas je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:

Imendan, ili krsno ime, je isto sto i ono sto mi zovemo Slava... taj obicaj je ziv jos kod katolika u Hercegovini, delu Bosne, Dalmacije, u Boki...

To je veza sa prastarim slovenskim kultom porodice i pretka zastitnika... to veze nema sa hriscanstvom...


Slava koja je tipicna kod srpskog naroda nema veze sa slavljem imendana.
slava je , koliko znam, obiteljsko dok je imendan osobno obiljezavanje (iako
i tu ucestvuje cijela obitelj)


Slava je slavenski običaj poštivanja kućnog boga. Ponegdje su kršćani to preuzeli i krstjanizirali odnosno sv. Sava je kod Srba to uradio na kanonskoj razini

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 10 ožu 2015, 12:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27112
14% prezimena u Njemačkoj su slavenskog podrijetla.

Vukan je napisao/la:
Mi smo samo slavenizirani Romano-Iliri.

Zanimljivost:

Slavenski toponimi u Njemačkoj
slika

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 16:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68220
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Slaveni su u spaljivali mrtve.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Oni prije njih su bili kanibali. Zanimljivo zbog glupog Osmanagića i "piramida" djeca više u školama neće ni učiti ispravnu povijest.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 17:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Robbie MO je napisao/la:
Slaveni su u spaljivali mrtve.


Tako je.

Inače sam čuo jednu fantastičnu teoriju o poreklu mita o vampirima kod Slovena.

Uglavnom fora je u tome da se tvrdi kako vampiri kao deo kulture i običaja pre primanja hrišćanstva nisu postojali kod Slovena , već da je upravo primanjem hrišćanske vere i samim time i pokopavanjem mrtvih vampiri se odjednom pojaviše kao fenomen.

Ako jedna kultura ima pogrebni običaj spaljivanje prosto je logično da promena tog običaja pokopavanjem mora izroditi određeni kulturološki šok koji će svakako plemena koja žive u skladu sa prirodom nagnati da stvori svoj mit o povratku iz mrtvih čim krenu boleštine i neobjašnjive štete jerr dotični umrli još uvek "postoji" jer je samo pokopan a ne spaljen.

Zato je kod svih slovenskih naroda običaj da se vampir spali.
A najveća je zabluda da se vampir ubija glogovim kolcem , već glogov kolac služi za doslovno zakucavanje mrtvaca da ne bi doslovno ustao i krenuo u pohod.
Glogov kolac je tzv.privremena mera protiv vampira , dok je spaljivanje jedini sigurni način da se vampir ubije , tj.kako nalaže stara slovenski običaj da bi duša našla mir i slobodu.

U Zakoniku cara Dušana iz 14.veka ima paragraf zakona gde se zabranjuje narodu i popovima da iskopavaju mrrtve i spaljuju ih vračajući nad njima.
Čim je takvo šta ušlo u zakon toga vremena onda je jasno da je moralo biti velikih razmera i kaoo ustaljeni običaj zbog kojeg država mora intervenisati zakonski , što opet dovoljno govori o tome koliko je hrišćanstvo utemeljeno kod lokalnih Slovena.

Verovatno je to iz vremena kuge i opšte paranoje zbog velike smrtnosti , pa je logično da Sloveni iz očaja pribegavaju starom običaju spaljivanja , mislići da upravo zato što nisu spaljeni pokojnici oni iz osvete razboljevaju narod koji masovno umire.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 18:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35591
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Nego joe jesi gledao ruski film Viking, šta kažeš na to?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
daramo je napisao/la:
Nego joe jesi gledao ruski film Viking, šta kažeš na to?


Jesam baš pre nekoliko dana.

Pretpostavljam da si ostao fasciniran onim scenama onog jebenog obreda kad svi zagrljeni nešto klimaju , i onih paganskih ćelavih žrecova koji su predstavljeni kao zli protivnici hrišćanstva?!

To je sve film , ali verujem da ima određenih detalja o kojima bi mogli reći da su verodostajni kad se rekonstruiše staro verovanje i stara slovenska kultura.

Nego hajmo mi o našim krajevima.

Već sam pominjao ranije nekad na forumu zabeležene običaje sa ovih prostora o iskopavanju mrtvih i pranju kostiju svakih 7 godina , to je sve objavio Čajkanović odavno , a potvrdu o tom običaju su dali pre 40 godina i otkrivena zapisa sa stećaka gde piše kao neka vrsta naredbe rodbini , piše :"Pristupaj i peri".

Odakle taj kurčev blesavi običaj u srednjem veku a koji je isčezao dolaskom Turaka??

Ja mislim da je to upravo određena simbioza stare vere i hrišćanstva u pogledu zagrobnih običaja i shvatanja , jer ne znam šta bi drugo bilo osnova toga sem stari paganski urođeni strah od pokopanih ljudi koji nose nesreću sebi i ostalima jer nisu spaljeni.
Ja pretpostavljam da je pranje kostiju svakih 7 godina zapravo prevencija od ustajanja iz groba , tj.čišćenje "tela" od zlih duhova da bi bio sprečen da ustane.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 18:44 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35591
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Užas od filma, totalno razočaranje, očekivao sam veću dubinu od ruske kinomatografije.
Tamo ispod prosječan propagandni film kojega je vjerovatno radio režimski pogodan redatelj.
Jedino dobro odrađene scene borbe a sve ostalo od priče, radnje, dramatike nula, još ona dodatna objašnjenja na kraju, pa koji idiot od redatelja ono može staviti na kraj.

Predkršćanski Rusi prikazani kao divljaci koji jedu djecu.
S druge strane na vladar koji je pobio sve živo rodbinski vezano oko sebe je naravno svetac, za dobrobit kršćanstva i pokrštavanja sve se to oprašta, počinje novi život Rusa.
Čisti kompleksi u filmu, mi Rusi nemamo veze sa stepom gdje su tamo neki divlji Azijati mi smo potomci Vikinga.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 19:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Režimski pravoslavno-udbaški film iz Rusije.

Ja se bojim da će taj udbaško-pravoslavni uticaj uraditi svoje i u seriji Nemanjići kod nas gde će tzv."staroverci" kojih je po svoj logici bilo u to vreme biti prikazani na sličan način kao u Vikingu iz vizure jednog pravoslavnog nacionalisttičkog majmuna.

Jbg , ja bi voleo da se ljudski prikaže ko su bili ti jebeni Babuni koje su Nemanjići istrebili čisto da se današnjim pravoslavnim idiotima prikaže da su idioti , i da Bošnjaci ne bi i dalje verovali u zabludu o nekoj specijalnoj monoteističkoj veri koja je šatro postojala na ovim prostorima. :zubati

Zar ne bi bilo odlično napraviti film jednoj lokalnoj zajednici na tlu srednjovekvovne Hercegovine i njiihovom životu.
U smislu da su prikazani onakvim kakvi zaista jesu bili(bar ja tako mislim) , znači malo Perun,malo Isus , i oba u duborezu na sred livade gde svi oko njega goli igraju , a onda svi piju i svi se jebu , i svi posle žurke strepe od lokalnog plemića i popa koji u ime pravoslavne i katoličke crkve sprovodi svoj brutalni zakon. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 19:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35591
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
U filmu Rusi upravo paganske svećenike nazivaju babunima.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
daramo je napisao/la:
U filmu Rusi upravo paganske svećenike nazivaju babunima.


Pogrdno slovensko ime za one koje hrišćanska vlastela hoće obeleži kao nevernike.

Mnogi istoričari su pokušali objasniti Babune u Srbiji , i zvanični stav je u smislu kao da su oni neka vrsta katolika koje novo državničko pravoslavlje istrebilo.
Što i jeste negde istina jer zapadni obred je bio oduvek u srpskim zemljama a pogotovo zbog vladavine Dukljanskih katoličkih kraljeva(ma šta katoličanstvo tada značilo) , ali ni blizu kako to misle tzv."pravoslavni istoričari" , jer na saboru Nemanjića protiv Babuna se kaže da tu jeres koja se klanja "gluhim kumirima" treba istrebiti.

Gluhi Kumiri kod pravoslavnih a posle i kod muslimana je naziv za kipove kojima se klanjaju hrišćani tj.katolici , ali u vreme Nemanje(12.vek) svakako štovanje kipova u KC još nije uzelo maha jer nema zapisa na ovim prostorima o relikvijama i svetosti nečem takvom kao što je sveti kip kod samih katolika.

Dakle , biće da je gluhi kumir zapravo drveni kip Isusa koji vuče svoje poreklo iz stare slovenske vere a ne iz katoličke doktrine štovanja kipova.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
krstjanin je napisao/la:
daramo je napisao/la:
U Mostaru ima malo plavokosih muslimana kao i Hrvata i Srba, ovo vrijedi za cijelu Hercegovinu izuzevši sjevernije krajeve Ramu i Konjic.

Ovo za Bosnu je stvarno zanimljivo moguće da su plavokosi muslimani potomci bosanske slavenske vlastele koja je prešla na islam kako bi zadržali svoje posjede i položaj.
Ti Slaveni su bili većinom svijetle puti i kose, kao vladajući sloj u osmanskoj Bosni nisu bili izloženi silovanjima i miješanjima s rajom, pa su ostali kakvi jesu.
Ili doseljavanja u vrijeme AU.
slika
http://www.eupedia.com/images/content/e ... ur-map.swf


Veliki broj srednjobosanskih Muslimana nije slavenskog prjekla već su potomci sjevernih (germani, sasi) rudara koji su se u zadnjem valu Muslimani Muslimani. Osobno znam par takvih sela gdje i oni sami tvrde da su potomci istih.
Što se tiče srednjobosanske vlastele oni se obično znaju jer su u turskom carstvu dobili begovate i naziv begova tako da nema nekog ogromnog broja njihovih potomaka.

LOL veliki broj,njih je bilo manje od židova!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Slaveni (kultura, običaji, mitologija)
PostPostano: 01 lip 2017, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
fora mi je onaj stari rimski izvor sta prica o slavenima,onaj neki iz 5 stoljeca neznam tocno jer sam citao na historumu.Slaveni isti dan danas kao i tada.Opisali su nas dobrocudnim a neki od nas(poljaci) su stereotipicno obri ljudi i slicno

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 81 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 64 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO