HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 00:13.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 305 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Zadar1993 je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Fermijev Paradoks, logičkim razmišljanjem do zaključka da vanzemaljske civilizacije ne postoje.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Fermijev_paradoks


Ne da ne postoje nego da ih je u jednoj galaksiji u jednom vremenskom periodu malo, otprilike oko 10. Ona druga jednadžba predviđa milijune civilizacija samo u Mliječnoj stazi.


Nemoj bezveznu semantiku i sitničarenje. Opća interpretacija i kontekst paradoksa je da ih nema, jer kroz milijarde godina univerzuma i tolikog broja galaksija, jednostavno se morala razviti civilizacija sa sposobnostima putovanja kroz galaksije.

Ja ne ulazim u to je li točna ili ne, jer postoje i argumentirani odgovori đe je paradoks fulao.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Ministry of Sound je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Ne da ne postoje nego da ih je u jednoj galaksiji u jednom vremenskom periodu malo, otprilike oko 10. Ona druga jednadžba predviđa milijune civilizacija samo u Mliječnoj stazi.


Nemoj bezveznu semantiku i sitničarenje. Opća interpretacija i kontekst paradoksa je da ih nema, jer kroz milijarde godina univerzuma i tolikog broja galaksija, jednostavno se morala razviti civilizacija sa sposobnostima putovanja kroz galaksije.

Ja ne ulazim u to je li točna ili ne, jer postoje i argumentirani odgovori đe je paradoks fulao.


Nije bezvezno sitničarenje pogotovo ne u ovim stvarima već je red iznijeti ono što sam paradok kaže, a ne odokativno reći da nema drugih civilizacija. Život svake civilizacije se procjenjuje na oko 10000 godina. Dakle ta činjenica u kombinaciji sa ovim paradoksom ti može dovoljno objasniti zašto nitko nije još uspostavio kontakt sa ljudima. Sa druge strane imaš teoriju o vječnoj civilizaciji, no to je malo vjerojatno.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Zadar1993 je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Nemoj bezveznu semantiku i sitničarenje. Opća interpretacija i kontekst paradoksa je da ih nema, jer kroz milijarde godina univerzuma i tolikog broja galaksija, jednostavno se morala razviti civilizacija sa sposobnostima putovanja kroz galaksije.

Ja ne ulazim u to je li točna ili ne, jer postoje i argumentirani odgovori đe je paradoks fulao.


Nije bezvezno sitničarenje pogotovo ne u ovim stvarima već je red iznijeti ono što sam paradok kaže, a ne odokativno reći da nema drugih civilizacija. Život svake civilizacije se procjenjuje na oko 10000 godina. Dakle ta činjenica u kombinaciji sa ovim paradoksom ti može dovoljno objasniti zašto nitko nije još uspostavio kontakt sa ljudima. Sa druge strane imaš teoriju o vječnoj civilizaciji, no to je malo vjerojatno.


Ne volim takve interpretacije jer vuku na ancient aliens i Danikena. A da nijedna od tih propalih civilizacija nije ostavila neki trag, eho.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ako postoje, kriju se.
To rjesava sve "prigovore" oko neopažanja.

Drugi odgovor na paradoks je da zapravo ni ne zivimo u toliko velikom svemiru nego u jako dobroj kompjuterskoj simulaciji (Matrix). :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Robbie MO je napisao/la:
Ako postoje, kriju se.
To rjesava sve "prigovore" oko neopažanja.

Drugi odgovor na paradoks je da zapravo ni ne zivimo u toliko velikom svemiru nego u jako dobroj kompjuterskoj simulaciji (Matrix). :zubati


Pročitao sam i tu tezu, neki znanstvenik joj je dao vjerojatnoću koristeći zakon velikih brojeva (neograničeni broj civilizacija i simulacija....jedna od njih je toliko sofisticirana da smo dio simulacije).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
PS: Ukoliko je u pitanju simulacija, onda je "developer" unutar igre ostavio nekoliko gamerskih easter eggs u vidu religija i priča o kreacionizmu (isprogramirao simulaciju za 7 dana).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ministry of Sound je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Ako postoje, kriju se.
To rjesava sve "prigovore" oko neopažanja.

Drugi odgovor na paradoks je da zapravo ni ne zivimo u toliko velikom svemiru nego u jako dobroj kompjuterskoj simulaciji (Matrix). :zubati


Pročitao sam i tu tezu, neki znanstvenik joj je dao vjerojatnoću koristeći zakon velikih brojeva (neograničeni broj civilizacija i simulacija....jedna od njih je toliko sofisticirana da smo dio simulacije).


Pa to je sasvim logicna ideja koja je obradjena i u knjigama i filmovima itd., pogotovo iz nase perspektive igrica, filmova itd.
Već i mi ovako jadni imamo tako dobre i realistične igrice.
Usporedi igrice danas i igrice 1990. Znači razliku od 25 godina.
I zamisli eksponencijalni rast kompjuterske grafike u slijedećih 100 milijuna godina, kakve će igrice tada biti?

I uopce ne treba toliko dugo cekati na grafiku koja je nerazluciva od realnosti.
Vjerojatno ce vecina nas dozivjeti (pred starost) kompjuterske simulacije s toliko dobrom 3D grafikom koje ne mozemo nasim okom (i mozgom koji je ogranicen kolicinom informacija koje moze obraditi u sekundi) razaznati od realnosti, a da ne govorimo sto ce biti za milijun godina. Prakticki sve sto smo napravili napravili smo u zadnjih 100 godina.

Moj glavni dokaz da je nešto "fishy", je činjenica da sam se rodio baš sad na početku tehnološkog doba. Znači od 2 milijuna godina ljudske vrste, prvih 1.9999 milijuna se ništa nije dešavalo, i samo zadnjih 0.0001 milijun traje tehnološko doba. I sad ako zamisliš vremensku crtu dugu 2000 metara, kolika je vjerojatnot da se rodiš baš na zadnjem metru kad tek pocinju prava desavanja?
Zar to nije malo sumnjivo?
Netko tko radi simulaciju, sigurno ce subjekta(subjekte) staviti u neko zanimljivo doba (ako mu je dosadno i zeli dobru pricu).

Ima jos par cudnih stvari, recimo Mjesec kao jedini satelit, gledano sa Zemlje skoro savrseno je jednake velicine Suncu (1% razlike), realno mala je vjerojatnost za takvo nesto. :zubati Znaci postoje neke stvari koje izgledaju malo namjestene. :zubati
Naravno postoji onaj efekt da od milijun stvari oko tebe, uvijek ce se naci nekoliko koje izgledaju "statisticki nemoguce". Recimo umjesto jednako velikog Mjeseca i Sunca mogao je slucajno neki kontinent imati oblik koji jako podsjeca na savrseni kvadrat, onda bi se pitali zasto je to tako, itd.

Vratimo se na tezu o simulaciji. Ako pretpostavimo da smo mi samo program, svaki program se mora popraviti i rebootati redovito. Kako objasniti primitivnom organizmu zasto se mora "iskljuciti" svako malo, a da mu ne bude sumnjivo? Pa izmislis nekakav "san" na kojeg mora ici svaki dan, malo se defragmentirati. :zubati

No prije ce biti neka napredna civilizacija koja nas simulira iz dosade, negoli jedan jedini usamljeni kozmicki lik iz Mojsijevih halucinacija (koje ako su postojale, vjerojatno je vidio samo rijetki bug u skoro savrsenoj simulaciji :zubati ).
Eto plota za novi nastavak Matrixa, kontaktirat cu bracu/sestre Wachowski.

Kraj filma (ukraden djelomicno od Interstellar, ipak spoiler alert!): developeri simulacije smo zapravo - mi! Mi smo ta ultrarazvijena alienska civilizacija, i toliko nam je dosadno da je jedan oblik zabave i dekadencije - pristanak na ulazak u kompjutersku simulaciju (igricu) koja traje 75 godina, gdje dobijes tijelo (avatar) neke primitivne vrste i u kojoj ti privremeno blokiraju sva sjecanja na stvarni svijet i priguse ti inteligenciju tako da budes neki primitivni stvor i bauljas 75 godina po igrici. Ovime bi cak i religije (namjerno ubacene kao easter egg, kao sto si ti predlozio) formalno bile u pravu kada tvrde da ima zivota poslije igrice.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 10:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ministry of Sound je napisao/la:
PS: Ukoliko je u pitanju simulacija, onda je "developer" unutar igre ostavio nekoliko gamerskih easter eggs u vidu religija i priča o kreacionizmu (isprogramirao simulaciju za 7 dana).


Pa uvijek je zanimljivo kad zbuljujes zivotinje u kavezu. :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 17:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Robbie MO je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Pročitao sam i tu tezu, neki znanstvenik joj je dao vjerojatnoću koristeći zakon velikih brojeva (neograničeni broj civilizacija i simulacija....jedna od njih je toliko sofisticirana da smo dio simulacije).


Pa to je sasvim logicna ideja koja je obradjena i u knjigama i filmovima itd., pogotovo iz nase perspektive igrica, filmova itd.
Već i mi ovako jadni imamo tako dobre i realistične igrice.
Usporedi igrice danas i igrice 1990. Znači razliku od 25 godina.
I zamisli eksponencijalni rast kompjuterske grafike u slijedećih 100 milijuna godina, kakve će igrice tada biti?

I uopce ne treba toliko dugo cekati na grafiku koja je nerazluciva od realnosti.
Vjerojatno ce vecina nas dozivjeti (pred starost) kompjuterske simulacije s toliko dobrom 3D grafikom koje ne mozemo nasim okom (i mozgom koji je ogranicen kolicinom informacija koje moze obraditi u sekundi) razaznati od realnosti, a da ne govorimo sto ce biti za milijun godina. Prakticki sve sto smo napravili napravili smo u zadnjih 100 godina.

Moj glavni dokaz da je nešto "fishy", je činjenica da sam se rodio baš sad na početku tehnološkog doba. Znači od 2 milijuna godina ljudske vrste, prvih 1.9999 milijuna se ništa nije dešavalo, i samo zadnjih 0.0001 milijun traje tehnološko doba. I sad ako zamisliš vremensku crtu dugu 2000 metara, kolika je vjerojatnot da se rodiš baš na zadnjem metru kad tek pocinju prava desavanja?
Zar to nije malo sumnjivo?
Netko tko radi simulaciju, sigurno ce subjekta(subjekte) staviti u neko zanimljivo doba (ako mu je dosadno i zeli dobru pricu).

Ima jos par cudnih stvari, recimo Mjesec kao jedini satelit, gledano sa Zemlje skoro savrseno je jednake velicine Suncu (1% razlike), realno mala je vjerojatnost za takvo nesto. :zubati Znaci postoje neke stvari koje izgledaju malo namjestene. :zubati
Naravno postoji onaj efekt da od milijun stvari oko tebe, uvijek ce se naci nekoliko koje izgledaju "statisticki nemoguce". Recimo umjesto jednako velikog Mjeseca i Sunca mogao je slucajno neki kontinent imati oblik koji jako podsjeca na savrseni kvadrat, onda bi se pitali zasto je to tako, itd.

Vratimo se na tezu o simulaciji. Ako pretpostavimo da smo mi samo program, svaki program se mora popraviti i rebootati redovito. Kako objasniti primitivnom organizmu zasto se mora "iskljuciti" svako malo, a da mu ne bude sumnjivo? Pa izmislis nekakav "san" na kojeg mora ici svaki dan, malo se defragmentirati. :zubati

No prije ce biti neka napredna civilizacija koja nas simulira iz dosade, negoli jedan jedini usamljeni kozmicki lik iz Mojsijevih halucinacija (koje ako su postojale, vjerojatno je vidio samo rijetki bug u skoro savrsenoj simulaciji :zubati ).
Eto plota za novi nastavak Matrixa, kontaktirat cu bracu/sestre Wachowski.

Kraj filma (ukraden djelomicno od Interstellar, ipak spoiler alert!): developeri simulacije smo zapravo - mi! Mi smo ta ultrarazvijena alienska civilizacija, i toliko nam je dosadno da je jedan oblik zabave i dekadencije - pristanak na ulazak u kompjutersku simulaciju (igricu) koja traje 75 godina, gdje dobijes tijelo (avatar) neke primitivne vrste i u kojoj ti privremeno blokiraju sva sjecanja na stvarni svijet i priguse ti inteligenciju tako da budes neki primitivni stvor i bauljas 75 godina po igrici. Ovime bi cak i religije (namjerno ubacene kao easter egg, kao sto si ti predlozio) formalno bile u pravu kada tvrde da ima zivota poslije igrice.


Nije mi sumnjiv datum rođenja, niti izvjesne statistike jer to vodi u numerologiju i conspiracy teoretičare koji traže značaj određenih brojeva i datuma. To je obični data mining gdje se sigurno može pronaći i korelacija između količine svile korištene u izradi hidžaba u Bangladešu i kretanja cijena Crobexa. Stari problem korelacije i kauzaliteta.

Ono što mene (a i ne samo mene) često dobro trzne je deja-vu. I to ne ono u smislu "sjedam jutros u auto u istoj garaži u i isto vrijeme kao svakog dana" nego kratki bljesak nekog vrlo specifičnog sjećanja (repriza toga mjesta, toga trenutka, zvukova, mirisa, ma svega) koje kao da je nekom silom zatomljenom.

A za mind fucking blown, pod uvjetom da u toj simulaciji mi nismo samo AI-ovi (koji nisu svjesni da su AI-ovi), nego biološka bića okružena hologramom - šta ako su razna iskustva nakon uzimanja psihodeličnih sredstava ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ayahuasca ) ne samo halucinacije proizvedene u mozgu nego privremena blokada receptora za simulaciju koja ti omogućuje uvid u što se nalazi iza holograma?

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 20 svi 2015, 18:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ovi iz SETI stalno seru kako je baš sad "prijeloman trenutak" i da im se donira u novcu i svom network kapacitetu i hardware-u.
Dok oni već godinama mlate donuts, odlaze na ekskurzije i za kitu materinu dobre plaće ubiru.

Već imamo Aliens na planeti Zemlji. SETI usposlenici, inteligentno gule ljude za novac.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 21 svi 2015, 11:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32145
Ministry of Sound je napisao/la:
PS: Ukoliko je u pitanju simulacija, onda je "developer" unutar igre ostavio nekoliko gamerskih easter eggs u vidu religija i priča o kreacionizmu (isprogramirao simulaciju za 7 dana).


Po nekim biblijskim tumačenjima,moglo bi da bude i drugih "civilizacija"....sa kojima će se uspostaviti kontakt kad prođe ljudska povijest.A možda i nema nikoga osim nas :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 22 svi 2015, 23:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Mar-kan je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
PS: Ukoliko je u pitanju simulacija, onda je "developer" unutar igre ostavio nekoliko gamerskih easter eggs u vidu religija i priča o kreacionizmu (isprogramirao simulaciju za 7 dana).


Po nekim biblijskim tumačenjima,moglo bi da bude i drugih "civilizacija"....sa kojima će se uspostaviti kontakt kad prođe ljudska povijest.A možda i nema nikoga osim nas :zubati


najbolji dokaz da postoje druge civilizacije je to da nas nikad nisu pokušali kontaktirati. :zubati Calvin&Hobbes

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 23 svi 2015, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Ministry of Sound je napisao/la:
Fermijev Paradoks, logičkim razmišljanjem do zaključka da vanzemaljske civilizacije ne postoje.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Fermijev_paradoks


Tesko se mozemo pozvati na logiku, jer ne postoje cinjenice, vec samo pretpostavke, koje su u startu falicne...

Na osnovu kojih pretpostavki se formira matematicki model... koje su ulazne velicine, kakav je algoritam... Enriko Fermi je slavan fizicar, velikan, ali to ne znaci da je u ovome u pravu... i Einstein je sa mnogim svojim teorijama ispadao smesan... on do svoje starosti nije hteo da prihvati da svemir nije nepokretan, vec je bio u lavirintu svoje kosmoloske konstante...

Prvo sto treba da se zapitamo koliko smo mi kao civilizacija vremenski dugo u stanju da uspostavimo bilo kakav oblik komunikacije sa vanzemaljcima... 50-70...ajde i 100 godina... sta je to u svemirskim odnosima...ni treptaj oka...

Druga stvar... zasto bi vanzemaljci imali bilo kakvu potrebu da sa nama komuniciraju?! Ako postoji toliko napredna civilizacija koja je prejebala sva fizicka ogranicenja koja danas nas sputavaju u savladjivanju daljina... mi smo im kao neki crvi, larve... ako nas primete, mogu da nas zgaze, ili ako su dokoni, odvedu na ispitivanje...

Postoji jedan los obicaj iz popularne kulture i SF filmova da se vanzemaljci predstavljaju kao neki mali dobrocudni zeleni, koji su strasno voljni da ispitaju kakve su ovde zivuljke... ili da su se mnogo naljutili pa zele da nas po svaku cenu uniste, dok se ne pojavi neki Bruce Willis pa im zabiberi... jok, ona civilizacija koja preskoci ogranicenje brzine svetlosti u kretanju, mi smo za njih prasina, neki nedorasli cobani na trecem kamenu od sunca...

Ono sto stize do nas, stize brzinom od 300.000 km u sekundi... koliko ima galksija koje su udaljene stotine hiljada, i miliona svetlosnih godina od nas... a mi to pratimo 70 godina, i strasno smo razocarani sto jos nije nesto stiglo kod SETI mudomlata... zamisli, nece da se jave... :bored

Po mojoj proceni, jako mali broj civilizacija uopste uspe da napusti svoju maticnu kuglu...jos manji broj uspe da pokori svoj sistem...da ne kazem galaksiju... ne vrvi kosmos od nekih brodova iz ratova zvezda, ali duboko verujem da jos negde postoji zivot... i to mnogo napredniji nego sto je nas...

...a oni kao takvi uopste nemaju neku zelju da nas upoznaju, jer su vec sretali takve, i nisu ih odusevili...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 26 svi 2015, 09:29 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Ministry of Sound je napisao/la:





Ono što mene (a i ne samo mene) često dobro trzne je deja-vu. I to ne ono u smislu "sjedam jutros u auto u istoj garaži u i isto vrijeme kao svakog dana" nego kratki bljesak nekog vrlo specifičnog sjećanja (repriza toga mjesta, toga trenutka, zvukova, mirisa, ma svega) koje kao da je nekom silom zatomljenom.



slika




Jamais vu. :sega

Iz lijevog oka informacije idu u desnu polutku mozga, a iz desnog oka u lijevu polutku mozga.
Živci koji te informacije transportiraju nisu jednako dugački. Inače mozak regulira tako da informacije uvijek u isto vrijeme budu obrađene. U nekim momemtima to mozak ne napravi( umor naprimjer) i onda jedna te ista slika dođe sa kratkim vremenskim rastojanjem. Milisekunde su u pitanju, tako da se taj isti doživljaj već nalazi u memoriji i dobiješ osjećaj kao da je davno nekad viđen. Već viđen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 26 svi 2015, 23:49 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
nije to to wind, meni se desilo da sam cijelu scenu filma znao unaprijed, 5 min filma nikad viđenog prije sam znao točno u detalj, sad aj ti to objasni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 27 svi 2015, 00:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Pantagana je napisao/la:
nije to to wind, meni se desilo da sam cijelu scenu filma znao unaprijed, 5 min filma nikad viđenog prije sam znao točno u detalj, sad aj ti to objasni


Objasnjenje: Film je bio teški klišej

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 27 svi 2015, 00:52 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Robbie MO je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:
nije to to wind, meni se desilo da sam cijelu scenu filma znao unaprijed, 5 min filma nikad viđenog prije sam znao točno u detalj, sad aj ti to objasni


Objasnjenje: Film je bio teški klišej


da bar, nego sam baš vizualno znao cijelu scenu, ko da mi ju je mozak negdi prije vidio, a siguran sam da nikad prije film vidio nisam, niti ikakvu scenu iz njega, sad kako mi onda ta cijela scena došla u glavu Bog zna
inače radilo se o nekom SF-u koji sam pogledao kad mi je bilo oko 10 godina i to mi je uopće i prvi deja vu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 17 lip 2015, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27472
Što je ostalo od "Burana".

http://www.boredpanda.com/abandoned-sov ... ph-mirebs/


_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 06 srp 2015, 13:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nisu baš oni mali zeleni kojima smo se nadali, no izgleda da su na ovoj kometi pronašli znakove života.

http://news.sky.com/story/1514080/alien-life-on-philae-comet-scientists-say

Citat:
Alien Life On Philae Comet, Scientists Say

Evidence of alien life is "unequivocal" on the comet carrying the Philae probe through space, two leading astronomers have said.

The experts say the most likely explanation for certain features of the 67P/Churyumov-Gerasimenko comet, such as its organic-rich black crust, is the presence of living organisms beneath an icy surface.

Rosetta, the European spacecraft orbiting the comet, is also said to have picked up strange "clusters" of organic material that resemble viral particles.

But neither Rosetta nor its lander probe, Philae, are equipped to search for direct evidence of life after a proposal to include this in the mission was allegedly dismissed.

Astronomer and astrobiologist Professor Chandra Wickramasinghe, who was involved in planning for the mission 15 years ago, said: "I wanted to include a very inexpensive life-detection experiment. At the time it was thought this was a bizarre proposition."

He and colleague Dr Max Wallis, from the University of Cardiff, believe 67P and other comets like it could provide homes for living microbes similar to the "extremophiles" that inhabit the most inhospitable regions of the Earth.

They say comets may have helped to sow the seeds of life on Earth and possibly other planets such as Mars early in the solar system's existence.

Philae failed to attach itself to the surface of Comet 67P after being dropped by mothership Rosetta in November, and bounced several times before landing in the shade.

After being forced into hibernation by the lack of sunlight reaching its solar panels, scientists were euphoric when it began "waking up" as the comet raced towards the sun. It is currently about 176.7 million miles from Earth and travelling at more than 73,000 mph.

Computer simulations have suggested microbes could inhabit the comet's watery regions.

It has a black hydrocarbon crust overlaying ice, smooth icy "seas", and flat-bottomed craters containing "lakes" of re-frozen water overlain with organic debris.

Prof Wickramasinghe said: "What we're saying is that data coming from the comet seems to unequivocally, in my opinion, point to micro-organisms being involved in the formation of the icy structures, the preponderance of aromatic hydrocarbons, and the very dark surface.

"These are not easily explained in terms of pre-biotic chemistry.

"The dark material is being constantly replenished as it is boiled off by heat from the Sun. Something must be doing that at a fairly prolific rate."

Another tantalising find was the discovery of organic "particle clusters" by Rosetta in the gases surrounding the comet, which resembled viral particles collected from the Earth's upper atmosphere.

"They might be viral particles," said Prof Wickramasinghe.

"The current estimate for the number of extra-solar planets in the galaxy is 140 billion plus. Planets that can harbour life are really quite abundant in the galaxy, and the next neighbouring system to us is only spitting distance away. I think it's inevitable that life is going to be a cosmic phenomenon.

"Five hundred years ago it was a struggle to have people accept that the Earth was not the centre of the universe. After that revolution our thinking has remained Earth-centred in relation to life and biology.

"It's deeply ingrained in our scientific culture and it will take a lot of evidence to kick it over."

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 06 srp 2015, 15:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32145
He he...nisam ni započeo da čitam tekst,a već sam znao što će napisati...

Citat:
They say comets may have helped to sow the seeds of life on Earth and possibly other planets such as Mars early in the solar system's existence.


Uglavnom,ove hipoteze ne rješavaju pitanje podrijetla života,nego ga samo udaljavaju.Ljudi vide da je nelogično da je život nastao abiogenim putem na planeti Zemlji,a neće da vjeruju da Bog postoji. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 14 srp 2015, 13:00 
Offline

Pridružen/a: 13 srp 2015, 22:58
Postovi: 64
slika

Pluton, tek za nekoliko dana će doći slike visoke rezolucije u kojima se razaznaju oblici veličine do 100 metara.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 06 kol 2015, 23:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Tzv. tamna strana mjeseca snimljena Nasinim satelitom udaljenim milion kilometara od zemlje.


_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 28 ruj 2015, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
NASA će danas objasniti jednu veliku misteriju vezanu uz Mars:

http://mars.nasa.gov/news/whatsnew/inde ... ewsID=1856

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 28 ruj 2015, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Citat:
IZVANREDNA KONFERENCIJA! NASA OBJAVILA SPOZNAJU O MARSU! (VIDEO)
Autor: M. BerićPonedjeljak, 28. Rujan 2015. u 17:53
Fizičar i bivši astronaut NASA-e John Grunsfeld na konferenciji je rekao da današnje novosti znače da bi na Marsu moglo biti života.

NASA je na izvanrednoj konferenciji predstavila, “veliko znanstveno otkriće” o Marsu. Naime, po prvi put potvrdili su postojanje tekuće vode na površini Marsa, piše RT

Fizičar i bivši astronaut NASA-e John Grunsfeld na konferenciji je rekao da današnje novosti znače da bi na Marsu moglo biti života.

Pod određenim uvjetima, tekuća voda pronađena je na Marsu – rekao je Jim Green, NASA-in direktor planetarnih znanosti, prenos Reuters.

U objavljenom istraživanju navodi se kako su znanstvenici prve dokaze da slana voda možda teče na površini Marsa pronašli tijekom ljetnih mjeseci tog planeta.

”Naša misija na Marsu bila je ‘slijediti vodu’ u potrazi za životom u svemiru, a sada imamo snažne dokaze koji potvrđuju ono u što smo dugo vjerovali” ,rekao je astronaut John Grunsfeld.

”Ne tvrdimo da smo pronašli dokaze tekuće vode. Pronašli smo hidratne soli ”, rekao je glavni autor istraživanja Lujendra Ojha s Instituta tehnologije Georgia.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Astronomija: Planetarna perspektiva
PostPostano: 05 stu 2015, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32145
HOW IT WORKS: The International Space Station

Život na ISS-u :zubati



Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 305 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO