HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 16:45.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 532 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 22  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 01 stu 2015, 23:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2012, 23:31
Postovi: 1384
Lokacija: Hercegovina
Da, očajno, a imali su tako fino ime...
Mislim da Široki ima najbolju ekipu samo što su imali lošeg trenera na početku + veliki Krle nije bio u formi na početku prvenstva(lik došao s prvenstva mjesnih zajednica Tomislavgrada u Široki =)) ), ali Zrinjski ima najboljeg trenera. Sarajevo ima odličnu ekipu također, a Sloboda i Radnik će pasti kasnije, nema sumnje. :pepam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 01 stu 2015, 23:46 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
Ministry of Sound je napisao/la:
VUKsaJUGA je napisao/la:

Pa odluci ti sta je bolje ?
Po izkustvu iz Austrije ALI i Hrvatske, koja je ipak bliza BiH smanjenje lige donosi napredak lige i klubova jer dovodi do koncentracije kvalitete i kao sto sam reko do koncentracije novca.
Pogledaj to ovako... 6 Klubova ispada, u tih 6 klubova imas 2 dobra igraca i 9 drvosjeca koji nemaju veze sa nogometom.
sad ispadne tih 6 klubova, ali ta 2 igraca (x6) ce da uzme onda jedan klub koji onda ima super team. Naravno da nece svi 12 igraca otic u taj jedan team ali valjda shvacas sta ocu rec. U BiH Premijer ligi imas dovoljno kvalitetni igraca za desetak klubova ali ako te igrace podjelis na 16, gdje naravno neki klubovi opet dobiju vise ti igraca a neki manje, onda pate i klubovi i liga.

Za momka od 16 godina koji se seli iz Marsonije zbog nogometa... Naravno da oce ali ko ce to da financira ? Moze ako ce prec da igra za Dinamo. Osijek jedva uspije da placa stanarinu igracima iz prvog tima a kako da plati za neke omladince ?
A ta Marsonija kad igra u drugoj ligi koja je slabija naravno da ce se igraci tu manje razvit.

@kiler u hrvatskoj imas 10 klubova i igra se cetverokruzno, znaci imas 36 kola u prvenstvu.
Trokruzno je neregularno jer onda igramo 2 put kod mene i jednom kod tebe sto donosi neku prednost meni.


A zašto bih ja odlučivao, ta nisam ja vrhovni autoritet.

To o raspodjeli novca ne pije nužno vode, jer ako taj argument dijeljenja iste love na manji broj klubova dovedeš do apsurda, onda zašto ne smanjiti ligu na 2 kluba? Pa valjda i oni koji plaćaju za TV prava između ostalog žele vidjeti ligu koja je regionalno reprezentativna, s velikim brojem gradova koje mogu ponuditi oglašavačima?

Općenito, koliko god se mi igrali s brojem klubova itd ne može se liga otrgnuti od općeg gospodarskog i društvenog stanja.

Istina, ima par šupačkih država s par dobrih klubova koje drže milijarderski tajkuni, ali ne znam koliko je postojanje takvih likova (gdje par oligarha kontroliraju cijelu ekonomiju) pozitivno za društvo.

Imala je i BiH tu fazu gdje su se lokalni moćnici natjecali i gradili instant klubove zbog prestiža. No, to je bio novac koji je otuđen od cijele zajednice, i preusmjeren u ugovore za igrače sa strane (umjesto da je potrošen u lokalnu infrastrukturu i npr školstvo). Na svu sreću, mnogi u Hercegovini su se okanili ćorava posla.

Jedino dugoročno rješenje je ustrojenje vrhunske omladinske škole i prepuštanje proizvodnji i trgovanju igračima. Ali ukoliko je moguće, imati dovoljno stabilnu financijsku konstrukciju da se može preuzeti rizik i mlađeg igrača zadržati barem godinu dvije dulje, kako bi se (kokošarski) transfer od 200.000 EUR pretvorio u 1.000.000 ili više. To je jedino realno u bh. uvjetima, i ako bi se dobro radilo, za 5-10 godina bi se mogao stvoriti klub koji bi bio negdje kvalitete gornjeg doma HNL-a.

Apropos BH Premier Lige, iz nje se može naučiti dosta. Npr. u Hrvatskoj i Srbiji lamentiraju nad monopoliziranjem uspjeha od strane dva (ili čak samo jednog kluba) i zamišljaju scenarije kako bi liga bila super kad bi talent bio malo ravnomjernije raspodijeljen. Pa mogli su komotno zaviriti u BiH gdje smo u zadnjih 15-ak godina imali 10-ak različitih prvaka (neki od njih tavore u drugoj ligi) kako bi vidjeli da to i nije baš tako super.


Nemoras odlucit ali jesil ti meni prebacio da samo nabrajam Pro i Contra ali sta bi ja drugo radio kao sto kazes nisam ja neko ko treba odlucit.
Vidim da sam propustio mnogo na ovoj temi pa cu se ovde nadovezat...
Kao sto kazes sam vodis argumentaciju u apsurd cuj 2 kluba, pokvari mi volju za argumentaciju sa takvom glupom izjavom ali ajd, ovako...
Naravno da pije to vodu sa raspodjelom novca jer da sutra ispadne npr. Olimpic iz lige nebi izgubio ni jednog gledatelja jer je klub bez duse kao sto si sam dole spomenu pricu o klubovima u vlasnistvu oligarha, Mosnjacima je bitan Zeljo i Sarajevo a Hrvatima Zrinjski i Siroki za Srbe i neznam bas ali mislim da niko nebi plakao kad bi Prijedor ispao. Tako niko nije plakao u HNLu za Karlovce ili jos davni dana za Kamen Ingrad itd.
Druga stvar da se recept "smanjivanje lige" pokazao uspjesan u mnogo drzava. Opet taj primjer sa Hrvatskom, sjecas se liga 16 ? kad je pola klubova nakon jedne sezone u ligi islo u stecaj jer nisu mogli ni troskove pokrit.
Sam spominjes da hrvatska nema ni stanovnistva da puni stadione.
Metemma je dobro spomenuo stvar za nekim ligama (Danska) gdje je to kult ic na stadion i stadioni su puni jer postoji taj kult pa nema veze kakv nogomet gledas. Svi mi Balkanci imamo problem da nikog nista ne zanima jedino gdje se narod okuplja je kafic i birtija. Prazna su sportska borilista ali i bioskopi i kazalista i sve ostalo. Mozemo pricat o ne imastini ali sumnjam da je u Pulu nekome tesko dat 20 Kuna za utakmicu ili nekome u vitezu 2-3 KM , ima takvi ali nije toliko siromastvo.
Ministry pises o gubitku "provincijski" klubova ako bi se smanjila liga i da ljudi iz ti gradova vise nebi pratili ligu a istovremeno pisemo o tome da te klubove niko neprati ?!
Da se nadovezem "monopoliziranju uspjeha" ministre opet grijesis naravno da je bolje ako nije samo jedna ekipa uvjek prvak (Dinamo u HR). Danas sam bio na proslavi jednog rodendana i propustio tekmu Hajduk vs Rijeka ali na tom rodendanu dok smo sjedili u reestoranu ljudi su pricali o utakmici (prije utakmice) o tablici i o HNLu i to ljudi koje znam i stvarno nisu zagrzeni fanovi kao ja. Cudio sam se i radovao da postoji opet zanimanje za HNL a zasto ?? Zato sto nije Dinamo vec prvak zato sto se ljudi nadaju da moze uzet Hajduk prvenstvo (ili Rijeka). Spominjat da ne monopolizirana liga nije bolja je apsurd kao pricat o ligi sa 2 kluba. Usporedujes Srpsku ligu i Hrvatsku sa Bosanskom i kazes da se po broju gledatelja vidi da je to svedno jel 10 godina isti klub prvak ili se to mjenja i liga je neizvjesna. Ludilo jer izoliras samo jedan faktor a sta je stim da je BiH liga ne atraktivna, ii valjda znas za veliku cetvorku ?!? Usporedi prosjek gledatelja Srpske lige bez Partizana i Zvezde i prosjek BH lige isto to za HR ligom bez Hajduka cak i ostavi Dinamo i Rijeku ! Eto danas je na Poljudu bilo nesto vise od 24.000 ljudi. NE zato sto je dosla Rijeka nego zato sto se u navijacima Hajduka probudila nada.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 00:10 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo, kome se daju tražiti svjetli primjeri, ja ih ne pronađoh nigdje:

http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm


Imas ga pred nosom a nevidis !
NK SIROKI BRIJEG
Valjda je i tebi jasno da se uspjeh ne gradi preko noci nego pomalo. Citao sam jos ljetos da je Siroki internacionalno naj uspjesni BH klub, znaci imaju najvise pobjeda u europi, ali i najbolji prosjek. Imaju fin stadioncic (sad napravili krov) sto znaci da i infrastruktura ide po malo naprijed. Imaju suradnju sa Dinamom. A to je sve izgradeno u zadnji 20 godina. Uspjeh je ipak najvazni za privuc navijace. Kad pogledas kolika je sredina Siroki Brijeg i opet se sjetis oni 2% mislim da ti je jasno da su utakmice sasvim ok posjecene jer opet trebas uzet u obzir da igraju oni ne samo protiv Zelje i Sarajeva nego i Drine i Rudara. Siroki nemoze imat 20.000 gledatelja ali za ligu sa ovom kvalitetom u ovoj drzavi i stim da je klub prije rata igrao seosku ligu, svjetli su primjer promoviranje kluba i uspjesnosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 12:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
VUKsaJUGA je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

A zašto bih ja odlučivao, ta nisam ja vrhovni autoritet.

To o raspodjeli novca ne pije nužno vode, jer ako taj argument dijeljenja iste love na manji broj klubova dovedeš do apsurda, onda zašto ne smanjiti ligu na 2 kluba? Pa valjda i oni koji plaćaju za TV prava između ostalog žele vidjeti ligu koja je regionalno reprezentativna, s velikim brojem gradova koje mogu ponuditi oglašavačima?

Općenito, koliko god se mi igrali s brojem klubova itd ne može se liga otrgnuti od općeg gospodarskog i društvenog stanja.

Istina, ima par šupačkih država s par dobrih klubova koje drže milijarderski tajkuni, ali ne znam koliko je postojanje takvih likova (gdje par oligarha kontroliraju cijelu ekonomiju) pozitivno za društvo.

Imala je i BiH tu fazu gdje su se lokalni moćnici natjecali i gradili instant klubove zbog prestiža. No, to je bio novac koji je otuđen od cijele zajednice, i preusmjeren u ugovore za igrače sa strane (umjesto da je potrošen u lokalnu infrastrukturu i npr školstvo). Na svu sreću, mnogi u Hercegovini su se okanili ćorava posla.

Jedino dugoročno rješenje je ustrojenje vrhunske omladinske škole i prepuštanje proizvodnji i trgovanju igračima. Ali ukoliko je moguće, imati dovoljno stabilnu financijsku konstrukciju da se može preuzeti rizik i mlađeg igrača zadržati barem godinu dvije dulje, kako bi se (kokošarski) transfer od 200.000 EUR pretvorio u 1.000.000 ili više. To je jedino realno u bh. uvjetima, i ako bi se dobro radilo, za 5-10 godina bi se mogao stvoriti klub koji bi bio negdje kvalitete gornjeg doma HNL-a.

Apropos BH Premier Lige, iz nje se može naučiti dosta. Npr. u Hrvatskoj i Srbiji lamentiraju nad monopoliziranjem uspjeha od strane dva (ili čak samo jednog kluba) i zamišljaju scenarije kako bi liga bila super kad bi talent bio malo ravnomjernije raspodijeljen. Pa mogli su komotno zaviriti u BiH gdje smo u zadnjih 15-ak godina imali 10-ak različitih prvaka (neki od njih tavore u drugoj ligi) kako bi vidjeli da to i nije baš tako super.


Nemoras odlucit ali jesil ti meni prebacio da samo nabrajam Pro i Contra ali sta bi ja drugo radio kao sto kazes nisam ja neko ko treba odlucit.
Vidim da sam propustio mnogo na ovoj temi pa cu se ovde nadovezat...
Kao sto kazes sam vodis argumentaciju u apsurd cuj 2 kluba, pokvari mi volju za argumentaciju sa takvom glupom izjavom ali ajd, ovako...
Naravno da pije to vodu sa raspodjelom novca jer da sutra ispadne npr. Olimpic iz lige nebi izgubio ni jednog gledatelja jer je klub bez duse kao sto si sam dole spomenu pricu o klubovima u vlasnistvu oligarha, Mosnjacima je bitan Zeljo i Sarajevo a Hrvatima Zrinjski i Siroki za Srbe i neznam bas ali mislim da niko nebi plakao kad bi Prijedor ispao. Tako niko nije plakao u HNLu za Karlovce ili jos davni dana za Kamen Ingrad itd.
Druga stvar da se recept "smanjivanje lige" pokazao uspjesan u mnogo drzava. Opet taj primjer sa Hrvatskom, sjecas se liga 16 ? kad je pola klubova nakon jedne sezone u ligi islo u stecaj jer nisu mogli ni troskove pokrit.
Sam spominjes da hrvatska nema ni stanovnistva da puni stadione.
Metemma je dobro spomenuo stvar za nekim ligama (Danska) gdje je to kult ic na stadion i stadioni su puni jer postoji taj kult pa nema veze kakv nogomet gledas. Svi mi Balkanci imamo problem da nikog nista ne zanima jedino gdje se narod okuplja je kafic i birtija. Prazna su sportska borilista ali i bioskopi i kazalista i sve ostalo. Mozemo pricat o ne imastini ali sumnjam da je u Pulu nekome tesko dat 20 Kuna za utakmicu ili nekome u vitezu 2-3 KM , ima takvi ali nije toliko siromastvo.
Ministry pises o gubitku "provincijski" klubova ako bi se smanjila liga i da ljudi iz ti gradova vise nebi pratili ligu a istovremeno pisemo o tome da te klubove niko neprati ?!
Da se nadovezem "monopoliziranju uspjeha" ministre opet grijesis naravno da je bolje ako nije samo jedna ekipa uvjek prvak (Dinamo u HR). Danas sam bio na proslavi jednog rodendana i propustio tekmu Hajduk vs Rijeka ali na tom rodendanu dok smo sjedili u reestoranu ljudi su pricali o utakmici (prije utakmice) o tablici i o HNLu i to ljudi koje znam i stvarno nisu zagrzeni fanovi kao ja. Cudio sam se i radovao da postoji opet zanimanje za HNL a zasto ?? Zato sto nije Dinamo vec prvak zato sto se ljudi nadaju da moze uzet Hajduk prvenstvo (ili Rijeka). Spominjat da ne monopolizirana liga nije bolja je apsurd kao pricat o ligi sa 2 kluba. Usporedujes Srpsku ligu i Hrvatsku sa Bosanskom i kazes da se po broju gledatelja vidi da je to svedno jel 10 godina isti klub prvak ili se to mjenja i liga je neizvjesna. Ludilo jer izoliras samo jedan faktor a sta je stim da je BiH liga ne atraktivna, ii valjda znas za veliku cetvorku ?!? Usporedi prosjek gledatelja Srpske lige bez Partizana i Zvezde i prosjek BH lige isto to za HR ligom bez Hajduka cak i ostavi Dinamo i Rijeku ! Eto danas je na Poljudu bilo nesto vise od 24.000 ljudi. NE zato sto je dosla Rijeka nego zato sto se u navijacima Hajduka probudila nada.


Nije mi baš jasan tvoj argument o raspodjeli love od TV prava (uostalom, kao da je to neka velika stavka na Balkanu). Kažeš da je moja izjava o ligi od 2 kluba pretjerivanje, a onda kažeš da u državi ionako ima samo 4-5 klubova koja su bilo kome zanimljiva.

U tome je srž argumenta o 8, 10, 12 štajaznam klubova. Ako u državi postoje samo 2-3 kluba zanimljiva gledateljima i oglašavačima, onda ne vidim neku veliku razliku između lige s 10 klubova ili 16 klubova. Nek barem bude neke geografske zastupljenosti, a anomalije tipa Olimpica iz Sarajeva se mogu rješiti ograničenjem max broja klubova iz jednog grada u toj ligi...nikome se ne gleda tramvaj liga.

Metemma nije spomenuo Dansku, nego Englesku. Već sam naveo da ne možemo praviti usporedbe s 10x bogatijim zemljama s lijepim stadionima, nego moramo pronaći svijetle primjere u zemljama i slične populacije i ekonomske moći. Do sada, osim Hajduka i Crvene Zvezde, ništa. Možda Rijeka, ali to je opet ona Deus Ex Machina, gdje ti s nebesa dođe bogat vlasnik, pa iz toga ne možemo izvlačiti zaključke (osim obijati pragove nudeći nekoj budali igračku u vidu nogometnog kluba).

Što se tiče Hrvatske, samo sam rekao da se žale na dominaciju 1-2 kluba, misleći da će im ravnopravnije prvenstvo donijeti blagostanje i uzbudljivost, ali primjer BiH kaže da to nije tako. Ne vidim da razlike u kvaliteti između te 2 lige igraju toliku ulogu, jer nije riječ o nekom kvalitativnom skoku kao npr između HNL-a i liga petica. Kao da je npr Zagreb vs Slaven Belupo puno atraktivniji ili zanimljiviji od npr Slavija vs Velež?

Kad spomenu Hajduk, oni rijetko idu ispod 8-9 tisuća za sezonu, a za derbi s Dinamom i Rijekom, to je uvijek iznad 20.000, a ide i bliže 30.000 kad Hajduku dobro ide. To je specifičnost Hajduka (i Crvene Zvezde) i nema previše veze ni sa kvalitetom HNL-a, ili nekim drugim faktorima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
VUKsaJUGA je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo, kome se daju tražiti svjetli primjeri, ja ih ne pronađoh nigdje:

http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm


Imas ga pred nosom a nevidis !
NK SIROKI BRIJEG
Valjda je i tebi jasno da se uspjeh ne gradi preko noci nego pomalo. Citao sam jos ljetos da je Siroki internacionalno naj uspjesni BH klub, znaci imaju najvise pobjeda u europi, ali i najbolji prosjek. Imaju fin stadioncic (sad napravili krov) sto znaci da i infrastruktura ide po malo naprijed. Imaju suradnju sa Dinamom. A to je sve izgradeno u zadnji 20 godina. Uspjeh je ipak najvazni za privuc navijace. Kad pogledas kolika je sredina Siroki Brijeg i opet se sjetis oni 2% mislim da ti je jasno da su utakmice sasvim ok posjecene jer opet trebas uzet u obzir da igraju oni ne samo protiv Zelje i Sarajeva nego i Drine i Rudara. Siroki nemoze imat 20.000 gledatelja ali za ligu sa ovom kvalitetom u ovoj drzavi i stim da je klub prije rata igrao seosku ligu, svjetli su primjer promoviranje kluba i uspjesnosti.


NK Široki Brijeg je solidan za bh. uvjete (prosjek gledatelja isto ispod 2.000 u skladu s ligom, ali malo bolje nego očekivano u odnosu na svoje seoske potencijale) ali to je više odraz katastrofalnog pada bivših SFRJ prvoligaša nego nečega nevjerojatnog što radi Široki Brijeg. 90ih su sva hercegovačka mjesta imala svog (jakog) prvoligaša, čini mi se čak da su Posušje i Brotnjo bili prvaci ili tu negdje pri vrhu. No bili su manji i populacijski i gospodarski slabiji od Širokog Brijega, pa je i tome došao kraj. Nemam pojma na kakvim je temeljima Široki Brijeg i kako klub posluje. Za sada ide OK, za razliku od bivših prvaka tipa Leotara, Modriče itd ali ne znam koliko su ovisni o dotacijama privrednih subjekata a koliko je klub sam na zdravim temeljima. Sa maksimalnom mobilizacijom Širokog Brijega i fanova iz ostalih gradova, opet jedva da bi mogli privući 10.000 gledatelja (osim ako ne izvuku neku jaku ekipu iz liga petice).

Na pamet mi pada Auxerre, gradić veličine općine Širokog Brijega, koji je dugo bio hit francuske lige. Ali čim su ostali veći centri počeli poslovati u skladu sa svojim populacijskim i gospodarskim kapacitetima, Auxerre je pao tamo gdje realno pripada. No, ne očekujem takvo što jer ipak se Široki Brijeg natječe sa sredinama koje su od 2-10x veće, a i manje gospodarske jačine, dok je Auxerre krahirao u srazu s Parizom i Marseillom.

Ne znam kakve pouke možeš izvući od Širokog Brijega i ko bi ih trebao kopirati (i u čemu?).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 14:17 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
Ministry of Sound je napisao/la:
VUKsaJUGA je napisao/la:

Nemoras odlucit ali jesil ti meni prebacio da samo nabrajam Pro i Contra ali sta bi ja drugo radio kao sto kazes nisam ja neko ko treba odlucit.
Vidim da sam propustio mnogo na ovoj temi pa cu se ovde nadovezat...
Kao sto kazes sam vodis argumentaciju u apsurd cuj 2 kluba, pokvari mi volju za argumentaciju sa takvom glupom izjavom ali ajd, ovako...
Naravno da pije to vodu sa raspodjelom novca jer da sutra ispadne npr. Olimpic iz lige nebi izgubio ni jednog gledatelja jer je klub bez duse kao sto si sam dole spomenu pricu o klubovima u vlasnistvu oligarha, Mosnjacima je bitan Zeljo i Sarajevo a Hrvatima Zrinjski i Siroki za Srbe i neznam bas ali mislim da niko nebi plakao kad bi Prijedor ispao. Tako niko nije plakao u HNLu za Karlovce ili jos davni dana za Kamen Ingrad itd.
Druga stvar da se recept "smanjivanje lige" pokazao uspjesan u mnogo drzava. Opet taj primjer sa Hrvatskom, sjecas se liga 16 ? kad je pola klubova nakon jedne sezone u ligi islo u stecaj jer nisu mogli ni troskove pokrit.
Sam spominjes da hrvatska nema ni stanovnistva da puni stadione.
Metemma je dobro spomenuo stvar za nekim ligama (Danska) gdje je to kult ic na stadion i stadioni su puni jer postoji taj kult pa nema veze kakv nogomet gledas. Svi mi Balkanci imamo problem da nikog nista ne zanima jedino gdje se narod okuplja je kafic i birtija. Prazna su sportska borilista ali i bioskopi i kazalista i sve ostalo. Mozemo pricat o ne imastini ali sumnjam da je u Pulu nekome tesko dat 20 Kuna za utakmicu ili nekome u vitezu 2-3 KM , ima takvi ali nije toliko siromastvo.
Ministry pises o gubitku "provincijski" klubova ako bi se smanjila liga i da ljudi iz ti gradova vise nebi pratili ligu a istovremeno pisemo o tome da te klubove niko neprati ?!
Da se nadovezem "monopoliziranju uspjeha" ministre opet grijesis naravno da je bolje ako nije samo jedna ekipa uvjek prvak (Dinamo u HR). Danas sam bio na proslavi jednog rodendana i propustio tekmu Hajduk vs Rijeka ali na tom rodendanu dok smo sjedili u reestoranu ljudi su pricali o utakmici (prije utakmice) o tablici i o HNLu i to ljudi koje znam i stvarno nisu zagrzeni fanovi kao ja. Cudio sam se i radovao da postoji opet zanimanje za HNL a zasto ?? Zato sto nije Dinamo vec prvak zato sto se ljudi nadaju da moze uzet Hajduk prvenstvo (ili Rijeka). Spominjat da ne monopolizirana liga nije bolja je apsurd kao pricat o ligi sa 2 kluba. Usporedujes Srpsku ligu i Hrvatsku sa Bosanskom i kazes da se po broju gledatelja vidi da je to svedno jel 10 godina isti klub prvak ili se to mjenja i liga je neizvjesna. Ludilo jer izoliras samo jedan faktor a sta je stim da je BiH liga ne atraktivna, ii valjda znas za veliku cetvorku ?!? Usporedi prosjek gledatelja Srpske lige bez Partizana i Zvezde i prosjek BH lige isto to za HR ligom bez Hajduka cak i ostavi Dinamo i Rijeku ! Eto danas je na Poljudu bilo nesto vise od 24.000 ljudi. NE zato sto je dosla Rijeka nego zato sto se u navijacima Hajduka probudila nada.


1Nije mi baš jasan tvoj argument o raspodjeli love od TV prava (uostalom, kao da je to neka velika stavka na Balkanu). Kažeš da je moja izjava o ligi od 2 kluba pretjerivanje, a onda kažeš da u državi ionako ima samo 4-5 klubova koja su bilo kome zanimljiva.

2U tome je srž argumenta o 8, 10, 12 štajaznam klubova. Ako u državi postoje samo 2-3 kluba zanimljiva gledateljima i oglašavačima, onda ne vidim neku veliku razliku između lige s 10 klubova ili 16 klubova. Nek barem bude neke geografske zastupljenosti, a anomalije tipa Olimpica iz Sarajeva se mogu rješiti ograničenjem max broja klubova iz jednog grada u toj ligi...nikome se ne gleda tramvaj liga.

3Metemma nije spomenuo Dansku, nego Englesku. Već sam naveo da ne možemo praviti usporedbe s 10x bogatijim zemljama s lijepim stadionima, nego moramo pronaći svijetle primjere u zemljama i slične populacije i ekonomske moći. Do sada, osim Hajduka i Crvene Zvezde, ništa. Možda Rijeka, ali to je opet ona Deus Ex Machina, gdje ti s nebesa dođe bogat vlasnik, pa iz toga ne možemo izvlačiti zaključke (osim obijati pragove nudeći nekoj budali igračku u vidu nogometnog kluba).

4Što se tiče Hrvatske, samo sam rekao da se žale na dominaciju 1-2 kluba, misleći da će im ravnopravnije prvenstvo donijeti blagostanje i uzbudljivost, ali primjer BiH kaže da to nije tako. Ne vidim da razlike u kvaliteti između te 2 lige igraju toliku ulogu, jer nije riječ o nekom kvalitativnom skoku kao npr između HNL-a i liga petica. Kao da je npr Zagreb vs Zadar puno atraktivniji ili zanimljiviji od npr Slavija vs Velež?

5Kad spomenu Hajduk, oni rijetko idu ispod 8-9 tisuća za sezonu, a za derbi s Dinamom i Rijekom, to je uvijek iznad 20.000, a ide i bliže 30.000 kad Hajduku dobro ide. To je specifičnost Hajduka (i Crvene Zvezde) i nema previše veze ni sa kvalitetom HNL-a, ili nekim drugim faktorima.


1-2 Ponavljam da se smanjivanje lige pokazalo kao pun pogodak u mnogo drzava. Imas 4-5 klubova koji se ozbiljno prate i koji imaju ozbiljne navijace (Zeljo, Sarajevo, Borac, Zrinjski i eto donekle Siroki) ali naravno da ligu neces svest na ti par timova nego imat ces ligu 10-12 da imas i neku regionalnu zastupljenost i da pruzis drugim timova priliku da nesto izgrade. Upravo je podjela novca razlog zasto je smanjenje lige u manjim drzava i financiski nemocnjim drzavama pun pogodak.
A objasnjivao sam i o sportskom aspektu da manje timova znaci jaci timovi jer svaka drzava ima jedan ogranicen broj talenata i bolje je njih koncantrirat na 10 nego 16 timova.

3.Slazem se da nije bas rijesenje uvjek kopirat nekog u necemu jer je svako drugacij i bori se sa drugacijm problemima tako da je svakom pa i nama potrebno drugo rijesenje. Ipak pomogne malo pogledat preko granice i nac inspiraciju.

4-5 Naravno da Dominacija Dinama nije dobra za gledanost lige. A HNL jest kvalitetni od Premijerlige. Hajduk je najposjeceni tim tamo ali dase ozbiljnoo bori zaTitulu jos bi bio gledani nego sto svakako jest. Sry ali da je svaki put protiv Rijeke preko 20.000 ljud na stadionu to nije istina! Prosle godine u dvije domace utakmice bilo je 5.500 http://www.weltfussball.de/spielbericht ... nk-rijeka/ i 6.500 http://www.weltfussball.de/spielbericht ... nk-rijeka/
Razlika od prosle godine i ovde je ipak enorman. Zasto ? Zato sto je liga opet zanimljiva.

Siroki Brijeg...
Ove godine ima prosjek od 1571 gledatelja (nk-sirokibrijeg.com) i stime stoje super u Premijer ligi, pogotovo kad pogledas sami grad Siroki Brijeg, sam si to reko. Nekazem da je Siroki savrsen primjer ali rade daleko bolje nego ostatak Premijer lige. Evo primjer Slobode iz Tuzle koja eto ove godine stoji dobro ali inace je klub iz veceg grada sa vise ljudi. Sloboda ima i tradiciju ipak su igrali nekad i 1. Ligu SFRJ ali daleko su nestabilni od Sirokog, imaju losi marketing, manje gledatelja (mozda ne ove godine) i u svemu su inferiorni prema Sirokom a imaju vece mogucnosti. Naravno da je Sloboda pala i ko nije i nebi prelaskom iz YU lige u BH ligu ?! Ali dok je Sloboda i ostali padali Siroki se dizao i stoji bolje nego ti BH klubovi koji imaju mnogo bolje uvjete. Siroki je meni svjetli primjer dobrog poslovanja i mislim da ljudi u klubu izvlace maksimum iz svoji uvjeta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Metemma je pominjao manje lige, škotsku, skandinavske, ne znam za Beneluks, Austriju, Švicu... gdje kvalitet fudbala nije vanserijski, ali opet imaš posjete stadionima, i tu neku fudbalsko-navijačku kulturu.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
http://www.klix.ba/vijesti/bih/zbog-ska ... /151102019

Piara Powar, izvršni direktor Mreže za borbu protiv rasizma u fudbalu u UEFA-i i FIFA-i (FARE network) najoštrije je osudio skandiranje "Ratko Mladić“ na jučerašnjoj utakmici 14. kola Premijer lige BiH između Rudar Prijedora i Željezničara.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Metemma je napisao/la:
Fakat glupo ime...

Jedno od najglupljih i najmanje probavljivih imena koje sam ikada čuo. Općenito, ta sponzorska imena klubova u svim športskim granama su baš žešći debakl, automatski sugeriraju da se radi o nekom kratkoročnom instant-projektu bez tradicije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 18:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35942
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Da Brotnjo je bio prvak 2000. umalo nisu na noge Glasgow Rangersu to sam gledao a danas je to propalo kao i KK Brotnjo.
Nekada je i Posušje dobro stajalo.

Široki ima solidan prosjek posjetitelja s obzirom na broj stanovnika kao i Zrinjski.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 20:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Pessimus dux je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Fakat glupo ime...

Jedno od najglupljih i najmanje probavljivih imena koje sam ikada čuo. Općenito, ta sponzorska imena klubova u svim športskim granama su baš žešći debakl, automatski sugeriraju da se radi o nekom kratkoročnom instant-projektu bez tradicije.


To me je nekad nerviralo strašno u italijanskoj košarci, sad se vidim proširilo i na kojekakve Red Bulove u fudbalu... ajde i nekako kad se doda iza imena, ali ovako...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 02 stu 2015, 22:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Metemma je napisao/la:
To me je nekad nerviralo strašno u italijanskoj košarci, sad se vidim proširilo i na kojekakve Red Bulove u fudbalu... ajde i nekako kad se doda iza imena, ali ovako...

Baš tako. :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 06 stu 2015, 23:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Očekivao sam da će Drina i Rudar biti putnici u niži rang, ali ne i Borac. Nadam se da će se Banjalučani spasiti.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 07 stu 2015, 00:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32122
storaB je napisao/la:
Očekivao sam da će Drina i Rudar biti putnici u niži rang, ali ne i Borac. Nadam se da će se Banjalučani spasiti.

Nadam se od idućeg kola,ne sutrašnjeg :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 07 stu 2015, 16:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6882
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Vitez dobio Borca,iduće dvije utakmice još igra na domaćem terenu.
Mogao bi lagano izboriti opstanak i dogodine uz Čapljinu ili Jajce biti 4 hb kluba u Ligi 12. :palacgore1

A Velež je ,čini mi se,čvrsto odlučio da dogodine ne bude mostarskog gradskog derbija u prvenstvu.

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 07 stu 2015, 18:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Veleža više neće ni zakulisne igra spasiti. Prethodnih godina bi u proljetnom dijelu prvenstva počela raditi sarajevska politička kuhinja, pa zbog nacionalnog interesa, Velež dur dur u zadnjih destak kola naglo se "poboljša", pa ostane u ligi.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 07 stu 2015, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32122
Mar-kan je napisao/la:
storaB je napisao/la:
Očekivao sam da će Drina i Rudar biti putnici u niži rang, ali ne i Borac. Nadam se da će se Banjalučani spasiti.

Nadam se od idućeg kola,ne sutrašnjeg :zubati

Kao što rekoh :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 07 stu 2015, 21:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
I Drina slavila :-)

Borac završio svoje.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 08 stu 2015, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Kakva loša tekma Zrinje na Tušnju. :ucelo

Zeba je stari majstor.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 08 stu 2015, 15:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35942
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Užas evo gledam i ne vjerujem, Karačić danas kriminalno loš.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 08 stu 2015, 15:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6882
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Slabo,slabo danas totalno od strane Zrinjskog.
Pola ih nije ni došlo u Tuzlu.Zaslužena pobjeda Slobode.
Široki jesenski prvak ,ali ne znači mnogo jer se još igraju tri kola u ovoj kalendarskoj godini nakon reprezentatvine stanke.

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 09 stu 2015, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Poredak nakon polovine odigranih utakmica:

slika

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 09 stu 2015, 13:45 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4368
Zar nije Siroki i prosle godine bio jesenski prvak?
Vide se vodeci 5 i onda ide razmak od 6 bodova,
7 ekipa u sredini sto nisu ni na nebu ni na zemlji
i 6 ekipa za ispadanje.
Iznenadili su me moji Kakanjci i Bijelina a razocarao Zeljo a malo sam i od Olimpika vise ocekivao ali sa druge strane u njih je otislo puno igraca ljetos. Mislim da ce se Zeljo i Borac u drugom dijelu popravit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 06 pro 2015, 17:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Rezultati 18. kola

Travnik Zrinjski 1:4
Drina Čelik 0:2
Olimpic Rudar 6:2
Sloboda Slavija 4:0
Mladost DK Borac 1:2
Velež Radnik 0:2
Široki Sarajevo 1:0
Željezničar Vitez 3:0

TABLICA

1. Sloboda 18 12 4 2 40
2. Zrinjski 18 12 3 3 39
3. Široki B. 18 10 6 2 36
4. Radnik 18 10 5 3 35
5. Sarajevo 18 11 1 6 34
6. Željezničar 18 8 4 6 28
7. Čelik 18 8 4 6 28
8. Mladost DK 18 6 8 4 26
9. Slavija 18 6 7 5 25
10. Vitez 18 7 2 9 23
11. Olimpic 18 5 4 9 19
12. Borac 18 5 3 10 18
13. Travnik 18 5 2 11 17
14. Rudar P 18 4 4 10 16
15. Drina Z. 18 3 0 15 9
16. Velež 18 1 5 12 8

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Premijer liga - sezona 2015/2016
PostPostano: 06 pro 2015, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 sij 2013, 13:46
Postovi: 8149
Lokacija: Republic of Srpska
Bravo Široki.

_________________
[img]https://oi39.tinypic.com/f21vf4.jpg[/img]


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 532 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO