HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 13:00.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 270 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 11 stu 2015, 17:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35935
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jesu i ti došli iz Bosne sad moraju povezati i dokazati da su i to Bošnjaci baš me zanima kako će cirkusanti objasniti Bošnjake na Kosovu?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 11 stu 2015, 17:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Uopste mi nije jasno sta se zeli postici time. Da li se zeli postici da je ime Bosnjak starije od drzave Bosne, kao sto je to slucaj kod Hrvata i Srba i njihovih srednjovjekovnih drzava? Mislim da je po sredi to, jer veliki je kompleks u pitanju prema komsijama (ne kod svih Bosnjaka, ali uglavnom).

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 11 stu 2015, 17:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Tuta je napisao/la:
Će da ja odgovorim na mjesto muslimana?

Zato jer nema poreznih olakšica, diskriminacije, protjerivanja, ubijanja itd.


Tako je lako na to dati odgovor. Dodao bih pljačku tuđeg i silovanja.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 11 stu 2015, 18:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
daramo je napisao/la:
Jesu i ti došli iz Bosne sad moraju povezati i dokazati da su i to Bošnjaci baš me zanima kako će cirkusanti objasniti Bošnjake na Kosovu?


Njihova teza je u vezi famoznih Babuna koje je proganjao Stefan Nemanja u svojoj državi , a to je gotovo 300 godina pre dolaska islama.

Dakle oni hoće da budu potomci tih Babuna koji su eto isti što i Bogumili , a to što se bogumili nikad nisu pimenuli na ovim prostorima i što Babuni nikako se ne dovode u vezu ama baš sa nikakvom jeresi koja je bila u Bosni.

Ko su Babuni?? , pa Babuni su isti oni po pitanju ispovedanja vere kao što su i Crkva Bosanska , a to znači da je to samo primitvni oblik hrišćanstva koje je pre učvršćivanja pravoslavlja i katoličanstva u doktrinalnom smislu bio raširen kod vlastele i manje kod naroda.

Nemanja donosi sa sinom Savom vizantijski oblik vladavine koji iziskuje pravoslavnu cvrkvu , i sasvim logično je da je dobar deo vlastele i naroda bio protiv jer je to značilo poslušnost i namete.
Isto se dešava u Bosni,Humu,CG,dobrom delu Dalmacije,... kad se bosanskim vladarima nameće katoličanatvo doduše od strane stranaca pa znamo za Bilinopoljsku izjavu i slično.

Ovde je poenta da je i ono vreme Bosna bila jako zaostala država i njeni vladari nisu pratili trendove koji su bili na raspolaganju a to je katoličanstvo i pravoslavlje tj.nisu bili u stanju napraviti za ono vreme modernu državu koja počiva na katoličkim ili pravoslavnim osnovama.

Znači to nema nikakve veze sa nekom jeresi niti posebnom verom , jer svaki pravosalavni i katolički vladar kad im se neko neće prikloniti oni ih nazovu paterenima,jereticima,bogumilima,babunima,....to su sve bila pogrdna imena a ne zapravo neka vera.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 12 stu 2015, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Fotografija daje odgovor na ovo pitanje.

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 13 stu 2015, 04:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Šta je sudbina i šta ironija života , neverovatno.

Srbi miniraju džamiju u Bijeljini za vreme rata , i kad su razgrnuli razvaline 2001 godina zbog obnove džamije , našli su ovo:

http://www.slobodnaevropa.org/media/video/tv-liberty-usnuli-u-semberiji/27353419.html?z=0&zp=1

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 16 stu 2015, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
joe enter je napisao/la:
Šta je sudbina i šta ironija života , neverovatno.

Srbi miniraju džamiju u Bijeljini za vreme rata , i kad su razgrnuli razvaline 2001 godina zbog obnove džamije , našli su ovo:

http://www.slobodnaevropa.org/media/video/tv-liberty-usnuli-u-semberiji/27353419.html?z=0&zp=1

spominje se POP na tom stecku ako to i jest stecak,radi oblika?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 28 vel 2016, 10:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2011, 20:26
Postovi: 1431
Masovno pokrštavanje izbjeglica u Njemačkoj

Oni su iz Irana, Afganistana i Pakistana i u svojim zemljama nisu mogli upražnjavati katoličku vjeru. U Njemačkoj ova zajednica raste. U bazenima se vrše masovna pokrštavanja izbjeglica.

slika

Za Benjamina, nakon što je na par sekundi zaronuo u vodu, više ništa nije kao ranije. 25 godišnji Iranac je od sada kršćanin. Kršten je u gradskom bazenu u Hamburgu. Krstio ga je svećenik perzijske zajednice. U njegovoj zemlji muslimani, onim koji konvertiraju u krišćanstvo, prijete smrtnom kaznom. Benjamin radosno govori da „danas počinje njegov novi život. Sada pripadam Isusu“.
Ovakvu odluku nije donio samo Benjamin. Na rubu bazena u bijelim odijelima na krštenje čeka više od 70 osoba. Samo ove godine je u ovoj zajednici kršteno više od 600 osoba. I druge zajednice bilježe sve veći broj izbjeglica koje traže učlanjenje. ...

http://www.dw.com/hr/masovno-pokr%C5%A1 ... a-19079577

_________________
The only true national autonomy is the freedom of the individual against the state and society.

Mises


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 29 vel 2016, 23:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
daramo je napisao/la:
Najjednostavniji odgovor je obično i najtočniji, jednostavno bogumila nikada nije niti bilo u BiH, niti ima i jedan zapis da oni sami sebe tako nazivaju.



Pa bilo ih je u malim lutajućim skupinama kao i po cjeloj Europi, međutim da su pripadnici Crkve Bosanske bili bogumili je krajnje smiješno kao i da su masovno prelazili na islam.
O prelasku na islam u prvih 100 godina okupacije jasno govore defteri, a oni jasno govore i o tome da je do dolaska Turaka ta crkva gotovo skroz nestala, a da su se ti slavenski kršćani već bili integrirali među latinske katolike. A onaj tko Malcolma Noela uzima kao relevantnog "znanstvenika" za propagiranje velikih mitova dovoljno govori o sebi. U prvom redu je nanio veliko zlo muslimanima koji se pokušavaju organizirati u naciju i poistovjetiti sa srednjovjekovnom Bosnom pri tom posežući za ovakvim naočiglednim mitovima i bajkama, umjesto za činjenicama
Malkolm je obični šarlatan koji je u tajnovitoj i Europi tada nepoznatoj Bosni vidio priliku za senzaciju i iskoristio je. Današnja ga znanost i histografija može komotno usporediti sa tvorcem zvjezdanih ratova ili onom što je napisala Harry Pottera. Dakle fantastikom

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 01 ožu 2016, 02:08 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
krstjanin je napisao/la:
daramo je napisao/la:
Najjednostavniji odgovor je obično i najtočniji, jednostavno bogumila nikada nije niti bilo u BiH, niti ima i jedan zapis da oni sami sebe tako nazivaju.



Pa bilo ih je u malim lutajućim skupinama kao i po cjeloj Europi, međutim da su pripadnici Crkve Bosanske bili bogumili je krajnje smiješno kao i da su masovno prelazili na islam.
O prelasku na islam u prvih 100 godina okupacije jasno govore defteri, a oni jasno govore i o tome da je do dolaska Turaka ta crkva gotovo skroz nestala, a da su se ti slavenski kršćani već bili integrirali među latinske katolike. A onaj tko Malcolma Noela uzima kao relevantnog "znanstvenika" za propagiranje velikih mitova dovoljno govori o sebi. U prvom redu je nanio veliko zlo muslimanima koji se pokušavaju organizirati u naciju i poistovjetiti sa srednjovjekovnom Bosnom pri tom posežući za ovakvim naočiglednim mitovima i bajkama, umjesto za činjenicama
Malkolm je obični šarlatan koji je u tajnovitoj i Europi tada nepoznatoj Bosni vidio priliku za senzaciju i iskoristio je. Današnja ga znanost i histografija može komotno usporediti sa tvorcem zvjezdanih ratova ili onom što je napisala Harry Pottera. Dakle fantastikom



Ne smeta tebi Malcolm zbog toga. Smeta ti jer nije prikazao Bosnjake u onakvom svijetlu kakvom ih ti gledas. Ali dzaba ti, grizi si muda dokle hoces od muke.

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 01 ožu 2016, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Amidza je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:


Pa bilo ih je u malim lutajućim skupinama kao i po cjeloj Europi, međutim da su pripadnici Crkve Bosanske bili bogumili je krajnje smiješno kao i da su masovno prelazili na islam.
O prelasku na islam u prvih 100 godina okupacije jasno govore defteri, a oni jasno govore i o tome da je do dolaska Turaka ta crkva gotovo skroz nestala, a da su se ti slavenski kršćani već bili integrirali među latinske katolike. A onaj tko Malcolma Noela uzima kao relevantnog "znanstvenika" za propagiranje velikih mitova dovoljno govori o sebi. U prvom redu je nanio veliko zlo muslimanima koji se pokušavaju organizirati u naciju i poistovjetiti sa srednjovjekovnom Bosnom pri tom posežući za ovakvim naočiglednim mitovima i bajkama, umjesto za činjenicama
Malkolm je obični šarlatan koji je u tajnovitoj i Europi tada nepoznatoj Bosni vidio priliku za senzaciju i iskoristio je. Današnja ga znanost i histografija može komotno usporediti sa tvorcem zvjezdanih ratova ili onom što je napisala Harry Pottera. Dakle fantastikom



Ne smeta tebi Malcolm zbog toga. Smeta ti jer nije prikazao Bosnjake u onakvom svijetlu kakvom ih ti gledas. Ali dzaba ti, grizi si muda dokle hoces od muke.



Oprosti razgovaram samo s onima koji su sposobni argumentirano razgovarati. A ja se nemam zbog cega gristi svak ima pravo misliti sta hoce pa i ti ali istina je uvjek istina nju se ne moze sakriti ispliva kad tad

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 01 ožu 2016, 14:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ja ne znam je li tko čitao Malcolma koji je jasno odbacio bogumilsku tezu... Čemu rasprava?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 01 ožu 2016, 14:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Tuta je napisao/la:
Ja ne znam je li tko čitao Malcolma koji je jasno odbacio bogumilsku tezu... Čemu rasprava?


Ja se ispricavam mislio sam na franju a pisem malcolma. Moja greska

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 01 ožu 2016, 14:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 01 ožu 2016, 22:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
krstjanin je napisao/la:
Tuta je napisao/la:
Ja ne znam je li tko čitao Malcolma koji je jasno odbacio bogumilsku tezu... Čemu rasprava?


Ja se ispricavam mislio sam na franju a pisem malcolma. Moja greska


Pa Rački svejedno nije bio šarlatan. Spada u pionire bh. povijesne znanosti. Ono što mi danas znamo, možemo zahvalit samo ljudima prije nas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 11:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Tuta je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Ja se ispricavam mislio sam na franju a pisem malcolma. Moja greska


Pa Rački svejedno nije bio šarlatan. Spada u pionire bh. povijesne znanosti. Ono što mi danas znamo, možemo zahvalit samo ljudima prije nas.



Što se tiče Crkve Bosanske bio je apsolutni šarlatan pa je postavio krajnje neozbiljne i fantastične teze koje se nije udostojao čak ni dublje proučiti. Tim tezama je učinio veliko zlo

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 11:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35935
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Za to vrijeme to nisu bile neozbiljne i fantastične teze, tako da mu se to ne može baš prigovoriti.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Pa nije baš istina, ima i drugih u njegovo vrijeme koji se itekako bave ovom temom i prilično se duboko o njoj raspitivaju i istražuju. Većinom je razlika između njihovih teza ta što ovi zagovaratelji bogumilizima nisu uopće iz BIH pa više posežu za fantastikom i mitovima umjesto činjenicama i istrazivanjem. Franjo je svoju tezu postavio na osnovu vatikanskih dokumenata o bogumilima i manihejcima u bugarskoj i makedoniji i jednostavno ih preslikao na CB, a da ocito nije ni istražio same dokumente ni ostatke te iste crkve. Što je čak i začuđujuće jer se bavio i glagoljaškom baštinom, a onda od jednom ovakav rekli bismo početnički blam. Na kraju je ta njegova teza svedena otprilike na: optužba bez suđenja

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
I ranije sam pisao o tzv.Bogumilima i šta se zapravo misli kad se oni pominju u starim bosanskim i srpskim spisima , pa evo opet.

Primera radi , kad je Despot Stefan Lazarević dobio od ugarskog kralja Srebrenicu , Srebreničani su se pobunili i on ih brutalno kaznio klečanjem na užarenom željezu.

I pritom je zapisao :


...Se že vsi jeresi bogomilskie sut...


Znači Despot Stefan kaže da su Srebreničani svi odreda Bogumili , a to je prosto NEMOGUĆE , jer pored živih katolika koji su i rudnik i smaostan osnovali da neki famozni Bogumili tu bivaju glavni i jedini.

Šta je poenta , pa poenta je u tome da su svi ondašnji spisi propagandni i u svakom od njih se neprijatelji olajavaju i nazivaju na loš način , pa je tako Despot Stefan katolike nazvao bogumilima da bi ih uvredio i ponizio.

Ista stvar postoji i obrnuto , pa katolici nazivaju pravoslavne osim šizmaticima takođe i patarenima.

Znači ako hoće neki vladar da ponizi i uvredi drugog vladara on ga nazove bogumilom ili patarenom , a da oni to realno nisu nikad bili.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 19:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
joe enter je napisao/la:
I ranije sam pisao o tzv.Bogumilima i šta se zapravo misli kad se oni pominju u starim bosanskim i srpskim spisima , pa evo opet.

Primera radi , kad je Despot Stefan Lazarević dobio od ugarskog kralja Srebrenicu , Srebreničani su se pobunili i on ih brutalno kaznio klečanjem na užarenom željezu.

I pritom je zapisao :


...Se že vsi jeresi bogomilskie sut...


Znači Despot Stefan kaže da su Srebreničani svi odreda Bogumili , a to je prosto NEMOGUĆE , jer pored živih katolika koji su i rudnik i smaostan osnovali da neki famozni Bogumili tu bivaju glavni i jedini.

Šta je poenta , pa poenta je u tome da su svi ondašnji spisi propagandni i u svakom od njih se neprijatelji olajavaju i nazivaju na loš način , pa je tako Despot Stefan katolike nazvao bogumilima da bi ih uvredio i ponizio.

Ista stvar postoji i obrnuto , pa katolici nazivaju pravoslavne osim šizmaticima takođe i patarenima.

Znači ako hoće neki vladar da ponizi i uvredi drugog vladara on ga nazove bogumilom ili patarenom , a da oni to realno nisu nikad bili.



Pa logično istu stvar su uradili i Mađari. Ćefnula im se bogata Bosna, lipo papi rekli da je tamo puno patarena, a ovaj ni pet ni šest odriješi ruke Mađarima na upad u Bosnu.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 19:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35935
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Nije to jedini put, to ti je tadašnja metoda diskeditacije kao danas fašist.
Sam teplarski red je oboren također jer je francuski kralj bacio oko na bogatstva i onaravno proglasio ih hereticima.
Imaš slučajeve roblja dovedenog u Dubrovnik kao bogumili da bi se kasnije utvrdilo da se radi o katolicima a Dubrovnikom zakonom nije mogao prodavati katolike u rolje.

To postpuno stoji radi se o propagandnim spisima KC i PC, posebno ako je dolazilo do neslaganja lokalnog stanovništva s politikom Crkve.
U Bosni i Humu jestu postojali krstjani koji su slijedili narodnu lokalnu verziju kršćanstva ali ih se nikako ne može povezati s bugarskim bogumilima ili francuskih paterana.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
daramo je napisao/la:
Nije to jedini put, to ti je tadašnja metoda diskeditacije kao danas fašist.
Sam teplarski red je oboren također jer je francuski kralj bacio oko na bogatstva i onaravno proglasio ih hereticima.
Imaš slučajeve roblja dovedenog u Dubrovnik kao bogumili da bi se kasnije utvrdilo da se radi o katolicima a Dubrovnikom zakonom nije mogao prodavati katolike u rolje.

To postpuno stoji radi se o propagandnim spisima KC i PC, posebno ako je dolazilo do neslaganja lokalnog stanovništva s politikom Crkve.
U Bosni i Humu jestu postojali krstjani koji su slijedili narodnu lokalnu verziju kršćanstva ali ih se nikako ne može povezati s bugarskim bogumilima ili francuskih paterana.


Naravno da ne može pogotovo jer svi dokazi upućuju na to da je njihova vjera odnosno kršćanstvo isto kao kod dalmatinskih glagoljaša. I ne samo to, sve spise, knjige dolaze upravo iz glagoljaskih manastira u dalmaciji, a kao zadnji dokaz tome je bosančica koja se bez ikakve sumnje razvila iz glagoljice odnosno nije se ni razvila ona jest čista kurzivna glagoljica. Znamo kako su glagoljasi prosli od strane latina. Čistim da se tako figurativno izrazim masakrom. Krstjani su imali više sreće jer su bili u izoliranijem području

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 19:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
krstjanin je napisao/la:

Pa logično istu stvar su uradili i Mađari. Ćefnula im se bogata Bosna, lipo papi rekli da je tamo puno patarena, a ovaj ni pet ni šest odriješi ruke Mađarima na upad u Bosnu.


Tako je.

Sloveni na ovim prostorima prosto logički u ono vreme nisu bili skloni katoličkoj crkvi , jer ko voli da mu stranci kroje kapu koje kurca ne razumeju , dakako osim vladara sa ličnim ambicijama.

Pa je tako u Raškoj krajem 12.veka hrišćanstvo bilo istovetno sa onim kasnije u Bosni , znači seljačka varijatna hrišćanstva uz istočni i zapadni obred ujedno, uz vrlo malo pismenosti na slovenskom jeziku.
I onda Nemanjići odjebu prvo grčku ohridsku arhiepiskopiju , pa kasnije onda i barsku nadbiskupiju , jer su obe bile nadležne za dotične zemlje , i naprave sebi priznaje za crkvu(SPC) i urede je po tačnim kanonima.
Ali opet su posle toga imali katoličke kraljeve tj.politički bliske papi.

Međutim Bosna je i tada bila zaostala zemlja , i njeni vladari nisu hteli ili nisu bili u stanju stvoriti crkveno središte koje će priznati tadašnja međunarodna zajednica(čitaj Rim i Carigrad) već su ih svi tretirali kao budale zato što su još uvek držali ono seljačko hrišćanstvo(Crkva Bosanska) koja nije 2 crkve sagradila za nekoliko stotina godina.

Srpski kralj Dragutin koji je bio katolik je doveo u Bosnu po prvi put franjevce vične "domaćem jeziku" iz Dalmacije jer lokalni popovi i narod prosto nije mogao da pojmi latinski jezik i strane svećenike.

Katolička crkva u Bosni je u srednjem veku bila kao Visoki Predstavnik , i ako se neko drzne od lokalaca odmah zovu Mađare na krstaški rat protiv patarena , kao što su i vodili krstaški rat protiv šizmatika takođe.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 19:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
joe enter je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Pa logično istu stvar su uradili i Mađari. Ćefnula im se bogata Bosna, lipo papi rekli da je tamo puno patarena, a ovaj ni pet ni šest odriješi ruke Mađarima na upad u Bosnu.


Tako je.

Sloveni na ovim prostorima prosto logički u ono vreme nisu bili skloni katoličkoj crkvi , jer ko voli da mu stranci kroje kapu koje kurca ne razumeju , dakako osim vladara sa ličnim ambicijama.

Pa je tako u Raškoj krajem 12.veka hrišćanstvo bilo istovetno sa onim kasnije u Bosni , znači seljačka varijatna hrišćanstva uz istočni i zapadni obred ujedno, uz vrlo malo pismenosti na slovenskom jeziku.
I onda Nemanjići odjebu prvo grčku ohridsku arhiepiskopiju , pa kasnije onda i barsku nadbiskupiju , jer su obe bile nadležne za dotične zemlje , i naprave sebi priznaje za crkvu(SPC) i urede je po tačnim kanonima.
Ali opet su posle toga imali katoličke kraljeve tj.politički bliske papi.

Međutim Bosna je i tada bila zaostala zemlja , i njeni vladari nisu hteli ili nisu bili u stanju stvoriti crkveno središte koje će priznati tadašnja međunarodna zajednica(čitaj Rim i Carigrad) već su ih svi tretirali kao budale zato što su još uvek držali ono seljačko hrišćanstvo(Crkva Bosanska) koja nije 2 crkve sagradila za nekoliko stotina godina.

Srpski kralj Dragutin koji je bio katolik je doveo u Bosnu po prvi put franjevce vične "domaćem jeziku" iz Dalmacije jer lokalni popovi i narod prosto nije mogao da pojmi latinski jezik i strane svećenike.

Katolička crkva u Bosni je u srednjem veku bila kao Visoki Predstavnik , i ako se neko drzne od lokalaca odmah zovu Mađare na krstaški rat protiv patarena , kao što su i vodili krstaški rat protiv šizmatika takođe.


Pa tim ljudima i jesu trebali samo franjevci. Ne zaboravimo da su franjevci upravo uradili najmudriju stvar. Slavenstvo nisu izbacili već su ga prigrlili. franjevci razvijaju i slavenski jezik i pismo zato nije ni čudo što su u kratkom vremenu uspjeli napraviti ono što dominikanci nisu uspjeli prije njih. staro popovstvo CB nisu odbacili već se dugo po franjevačkim spisima proteže da im u selima pomaže veliki broj popova koje oni sami nazivaju glagoljasima.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ako su "Bogumili" primali radosno islam časni, zašto danas nitko u BiH ne konvertira na islam ?
PostPostano: 02 ožu 2016, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
krstjanin je napisao/la:

Naravno da ne može pogotovo jer svi dokazi upućuju na to da je njihova vjera odnosno kršćanstvo isto kao kod dalmatinskih glagoljaša. I ne samo to, sve spise, knjige dolaze upravo iz glagoljaskih manastira u dalmaciji, a kao zadnji dokaz tome je bosančica koja se bez ikakve sumnje razvila iz glagoljice odnosno nije se ni razvila ona jest čista kurzivna glagoljica. Znamo kako su glagoljasi prosli od strane latina. Čistim da se tako figurativno izrazim masakrom. Krstjani su imali više sreće jer su bili u izoliranijem području


Kako je to "bosansčica" kurzivna glagoljica?? , kako si uspeo doći do ovog famoznog podatka i tvrdnje??

Tzv.bosansčica je primitvno kurzivno pismo koje se razvilo iz ćirilice jer bosansčica i jeste ćirilica , i ona se razvila iz najreprezentativnijeg ćiriličkog dela verovatno na svetu , a to je "Miroslavljev jevanđelistar" , koji je pisan starom humskom redakcijom.
Ali i na bosančicu su uticali i glagoljaši uvodeći pojedina glagoljska slova u nekim prilikama , ali glagoljskih slova ima u mnogim drugim ćiriličkim redakcijama takođe.

Jevanđelistar Kneza Miroslava je i mama i tata i baka i deka bosanske kurzivne ćirilice , a na nju su uticali definitvno katolici , što se jasno vidi u samo jevanđelistaru jer su ga delom i pisali i većinom ukrasili.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 270 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 41 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO