HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:43.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 325 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 02 ožu 2015, 20:59 
Offline

Pridružen/a: 25 lip 2012, 07:32
Postovi: 2505
Lokacija: United States Of Balkan
Ksenija je napisao/la:
Danas mnogi nemaju šansu ni da prežive a o moru ni govora osim ako ne skrpe za neko jevtino letovanje uz obavezno odricanje tokom godine i to ne svi. Danas mnogi nemaju ni za bus-plus a kamoli za Trst iako je u ponudi svega i svačega. Danas su fabrike postale orunule, opustele zgradurine a nekada su radile punom parom, izvozilo se naveliko; danas se ništa ne izvozi ili malo šta a uvozi ono što niko neće; dans se plaća svaki lek, svako učilo... Očajno!

Ne sme se zaboraviti da je u vreme Broza zemlja bila u posleratnom vremenu i vremenu obnove. A gde smo sada?

Što se mene tiče, više bih volela da imamo jednog Tita nego sto malih "titića" koji kao na buvljaku rasprodaju sve što može da se rasproda, a na kraju i nas, kao jevtinu radnu snagu.

Kupovalo se na kredit i niko nije doživeo stres kada mu se pokvari frižider ili bilo koji uredjaj u domaćinstvu kao što je sada. Ljudi su zidali vikendice, sada ih prodaju.

Ljudi su vozili automobile, kakve takve, ali su vozili. Danas, takva kategorija ljudi je ostala bez posla pa samim tim i bez automobila. Krpi kraj s krajem. Istina voze se i limuzine kao iz filmova ali ko ih vozi?

Bilo je tu dosta toga što je bolje funkcionisalo nego sada, ali u to malo ko hoće da veruje. Broz je bio vešt balanser i majstor manipulacije; imao je neka dobra ali i loša rešenja.

U to vreme niko nam nije tražio vizu, a crveni pasoš je bio na ceni.
U to vreme smo bili bezbedni na ulicama i retko koga je zakačio zalutali metak.
U to vreme se gradilo, dok se danas ruši i rasprodaje, a gradi tek nekoliko "vrednih neimara".

Ovo sve ne znači da to vreme veličam ali, u odnosu na ovo, bilo je sjajno. I još jednom da ponovim, nikako ne smemo prevideti činjenicu da je vreme Josipa Broza bilo vreme posleratno i ono nešto kasnije, vreme obnove.

Mnogi imaju interes da ga ocrne ili dignu u nebesa i svako ima svoje razloge za to; koliko su dobri ti razlozi, toliko je dobra i ocena.

I što neko reče: "Ovi danas koji najviše pljuju po njemu, ne mogu ni okrečiti ono što je on izgradio!"

Na kraju pitanje - ko je kriv? Pa krivi smo mi!


Pa da.

_________________
Israel


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 25 ožu 2015, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Citat:
Goldstein izazvao struku na 'okršaj': Je li Tito bio antifašist i nakon 1945.?

Ivo Lučić: 
Antifašizmu je rok istekao i danas se mora govoriti o antitotalitarizmu

slika

AUTOR:
Božena Matijević


– Žao mi je to reći, ali mislim da se Slavko pogubio u svojim komentarima novije hrvatske povijesti – odgovorio nam je Dražen Budiša na pitanje što misli o izjavi poznatog povjesničara i publicista Slavka Goldsteina da antifašizam danas ne možemo braniti Titovim imenom jer Tito nakon rata, odmah 1945., više nije bio antifašist zato što je uveo Staljinove metode. To da je Tito antifašist bio samo te četiri ratne godine, Goldstein je kazao na subotnjoj osnivačkoj skupštini Antifašističke lige i njegove riječi izazvale su negodovanje okupljenih.

Komunistički spin

– Svaki realan uvid u jednu ostrašćenu ideologiju izaziva negodovanje jer se slika stvarnosti ne poklapa s onom izmišljenom slikom. A zapravo, Tito je bio staljinist i prije 2. svjetskog rata jer ga je Kominterna, odnosno Staljin, imenovala sekretarom partije i kao NKVD-ovac u Rusiji je sudjelovao u Staljinovim čistkama. Antifašizam je prije svega komunistički spin i osnivanje Antifašističke lige samo je pokušaj jedne skupine ljudi da zauzme moralno superiornu poziciju te da si osigura neku društvenu funkciju i još neka društvena sredstva. Antifašizam je samo negacija fašizma. Hrvatska danas mora napraviti iskorak jer je antifašizmu rok istekao i danas se mora govoriti o antitotalitarizmu – kazao je povjesničar Ivo Lučić ironično dodajući da bi antifašisti zbog izrečenog i samog Goldsteina mogli proglasiti fašistom jer, kako je kazao, ako su Solženjicina mogli proglasiti fašistom samo zato što je otkrio gulage, moglo bi se to dogoditi i Goldsteinu zato što je izrekao da je Tito bio staljinist.

Povjesničar Hrvoje Klasić rekao je pak da je i Staljin bio antifašist te da biti staljinist ne znači da više niste antifašist.

– Tito je bio dosljedan antifašist i '41. i '45. i kasnije jer je uspostavljao diplomatske odnose sa svim zemljama osim s Francovom Španjolskom. Tito je bio i ostao dosljedan antifašist do kraja svog života. U prvoj fazi svog vladanja on je zaista bio staljinist, ali se 60-ih i 70-ih odmaknuo od staljinizma. On nije bio diktator i Tita iz '45. ne može se uspoređivati s Titom iz 60-ih i 70-ih – rekao je Klasić. Čelnik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Franjo Habulin drži da antifašizam i Tita nitko ne treba braniti jer su antifašizam i Tito neraskidivo vezani. Istaknuvši da je Tito zbog svojih djela ostvario ogroman ugled u svijetu, naglasio je:

– Tito je bio antifašist do kraja života. Tito i antifašizam su nedjeljivi.

Perica: Borio se za – vlast

A osvrćući se na Goldsteinov istup, Đuro Perica je rekao:

– Na neki način mogao bih izraziti ljudsko zadovoljstvo da se jedan od njihovih povjesničara sjetio pravog činjeničnog stanja. Čestitam Slavku da je smogao snage reći to. Podržavam njegovu izjavu, no Tito je bio borbeni vođa protiv okupatora jer se borio za vlast. A to da se bivši komunisti pozivaju na antifašizam, smiješno je. To su dva pola istog zla. Kad antifašist kaže da je komunist, smiješno je. I obrnuto. Pa komunisti su se služili istim metodama kao i fašisti.


Večernji list


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 25 ožu 2015, 20:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ovaj Hrvoje Klasić ne zna o čemu govori... Tito 1960-ih i 1970-ih nije bio diktator? Osim što je imao visoke ovlasti i doživotni mandat, i što je na raznorazne načine vršio represiju nad političkim neistomišljenicima, osim toga - bio je primjer kako se treba držati demokratski vođa.

Kako god. Ne znam uopće kako se netko može definirati kao antifašist? Što znači biti antifašist? Ovaj pojam je samo popularan na području bivše Jugoslavije, a o njemu se uopće ne govori ili se jedva govori u ostatku svijeta, mislim na današnje vrijeme, a ne vrijeme Drugog svjetskog rata. Kod nas je to abnormalno popularan pojam. Ne slažem se ni s Lučićem kada kaže da se ovaj pojam treba nadograditi "antitotalitarizmom". Jer šta je onda to? Koja se osoba može definirati primarno kao "antitotalitarist". To je razlika slična onoj ateist i anti-teist. Kako netko može biti primarno - anti?

Da dodam i citat Hayeka koji veli: "Mnogi koji se smatraju beskrajno superiornima u odnosu na odstupanja nacizma, i iskreno mrze sve njegove manifestacije, djeluju istovremeno za ideale čija bi realizacija vodila ravno ka ogavnoj tiraniji.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 28 ožu 2015, 17:12 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
U svom govoru na proslavi 35. godišnjice Bitke na Neretvi 12. studenog 1978. maršal Tito rekao je o suradnji partizana s Nijemcima između ostalog i iduće.
* "Još za vrijeme bitke kod Livna mi smo zarobili jednu grupu pripadnika takozvane organizacije TODT koja je pljačkala ekonomske resurse naše zemlje. To nisu bili vojnici, nego civili. S druge strane u zatvoru je bilo i kod ustaša i kod Nijemaca mnogo naših rukovodećih komunista, nešto onih koji su zarobljeni u borbi, a nešto onih koji su bili na partijskom radu po gradovima. Jedan iz te grupe zarobljenih pripadnika organizacije TODT predložio nam je razmjenu zarobljenika. Ja sam tada smatrao da bi to dobro bilo, jer radilo se o civilima koje je i inače štitila ženevska konvencija. Predložio sam da nam za jednog Nijemca daju pet naših ljudi koji su čamili u njemačkim i ustaškim zatvorima i logorima. To je bilo prihvaćeno. Tako smo uspjeli da oslobodimo veću grupu naših drugova i drugarica - komunista, da ih spasimo od krvničkih ruku. U toku bitke na Neretvi imali smo drugi slučaj. Kao što sam već rekao, imali smo veći broj zarobljenih Nijemaca i Talijana. Među njima je bio i onaj komandant bataljona SS, Strecker. Sa njima nismo znali šta da radimo. Hrane nismo imali ni za sebe. A nismo ih, naravno, htjeli likvidirati, jer smo se pridržavali odredbi ženevske konvencije o ratnim zarobljenicima. Nismo to činili, iako smo dobro znali da su Nijemci ubijali ne samo naše zarobljene borce, nego i ranjenike i bolesnike, zato smo predložili razmjenu i Nijemci su to odmah prihvatili. Tri naša druga su išli na pregovore sa direktivom da razgovaraju o razmjeni zarobljenika, čime bi se našoj vojsci priznao i status ratujuće strane u duhu postojećih normi međunarodnog ratnog prava. Uspjeli smo samo da dođe do razmjene zarobljenika, tako da su mnogi naši drugovi bili spašeni iz ruku dželata i potom raspoređeni u razne jedinice. Oko toga ja sam imao teškoća sa Staljinom koga sam obavještavao preko Kominterne. Javio sam da mi sa Nijemcima razmjenjujemo zarobljenike, imajući pored ostalog u vidu i to da nas mori glad, da ljudi od iscrpljenosti padaju mrtvi. On je meni odgovorio vrlo grubo, zamjerajući nam što razmjenjujemo zarobljenike sa neprijateljem. A s kime drugim da ih razmjenjujemo, ako ne sa neprijateljem? Ja sam tada Staljinu kratko odgovorio: ako nam ne možete pomoći, ostavite nas na miru, mi ćemo se nekako snaći. Kad sam se 1944. godine sa Staljinom sreo u Moskvi, on mi je oštro zamjerio zbog takovog odgovora. Ja sam ga gledao i rekao: druže Staljin, da ste bili na mome mjestu, vi biste vjerovatno, napisali i to grublje. Onda je zašutio. Jer, bilo je to teško vrijeme. Gledaš ljude umiru od gladi, a treba se boriti. Međutim, i danas ima pokušaja da se ta razmjena tendenciozno interpretira i zloupotrebi. Mi ćemo to sve napisati točno onako kako je bilo. Uvjeren sam da nam malo ko neće odobriti ono što smo tada učinili. Mi smo to morali napraviti. Spasili smo tako stotinak naših ljudi, dobrih boraca i aktivista. "

Istoga dana, u svom odgovoru na zdravicu predsjednika odbora za proslavu bitke na Neretvi, maršal Tito je dodao.
* "Ko nama danas može zamjeriti ako smo činili nešto što je jačalo našu snagu, ne prestajući, naravno, da se borimo. Niko od nas nije ni pomislio da Nijemci više neće ići protiv nas. Jedino smo znali da je i njima potreban predah, da bi napravili novi strategijski plan, i da ćemo se sigurno ponovo sukobiti. Ja ni jednog momenta nisam sumnjao u to da oni neće, čim prije to budu mogli, udariti na nas. Ali, kao što sam malo prije rekao u govoru, sprovodili smo naš strategijski plan - da idemo prema Crnoj Gori i Sandžaku, i dalje prema Kosovu, južnoj Srbiji i Makedoniji, da bi naše jedinice ojačali novim snagama. "

Prema tome, kontakti s Nijemcima do kojih je došlo prije i poslije Bitke na Neretvi, kao i u tijeku same bitke, imali su za cilj razmjenu zarobljenika i priznavanje Narodnooslobodilačkoj vojsci status ratujuće strane u duhu postojećih normi međunarodnog ratnog prava. Suglasnost pregovarača Vrhovnog štaba NOV i POJ s Nijemcima da se u vezi s tim postigne dogovor o privremenom smirivanju ratnih aktivnosti, na čemu je inzistirala njemačka strana, imala je svrhu kako bi se u povoljnim okolnostima dobilo na vremenu i steklo prednost u strategijskom rasporedu snaga zbog što uspješnijeg vođenja borbe za njen krajnji ishod. Ova suglasnost pregovarača dana je pod uvjetom da je Vrhovni štab naknadno odobri, što nikada nije bilo provedeno. U tom kontekstu komunisti tumače i razgovore o privremenom prekidu napada postrojbi NOV i POJ na prugu Beograd-Zagreb, kroz Slavoniju. U naredbi Vrhovnog komandanta Tita od 7. svibnja 1943. koju je uputio Glavnom štabu Hrvatske objašnjeno je o čemu se radi. Pored ostalog u njoj piše: "Petrović [misli se na dr. Vladimira Velebita] zaista je bio u Slavoniji za vrijeme razmjene zarobljenika u vrijeme velikih bojeva kod Konjica i Kalinovnika. Napad na prugu bilo je riješeno privremeno obustaviti u slučaju prebacivanja Slavonske divizije u Bosnu u vezi sa njemačko-ustaškom ofenzivom u Slavoniji ili zbog vojnih potreba u Bosni... " Ali, u ovo doba već je postignuta svrha ovog postupka, pa je istom naredbom Tito naredio da se "akcije na prugu moraju svim silama nastaviti", jer je borba protiv okupatora bila i ostala glavni zadatak NOR-a.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 svi 2015, 14:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Musliman. Samo ne znam kojeg je mezheba bio.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 21 lip 2015, 14:24 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
https://commons.wikimedia.org/w/index.p ... lshowall=1

Titova ostavština danas.

slika
slika
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 21 lip 2015, 16:54 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 17:01
Postovi: 52
Tuta je napisao/la:


Jedina srpska pjesma koja mi se sviđa :) :clap :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 25 lip 2015, 07:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
Tito šta god da je bio abolirao je Hrvatsku za njene strahovite zločine , pokolje, u kojima su im se zgrožavali i Nemci. Izvukao ju je iz kapitulacije i odgovornosti, potpune bestragije koja bi je u suprotnom zadesila. Bio je anti Srbin i katolik. Kratko i jasno.
Ne samo da joj je sačuvao teritoriju već i te kako proširio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 25 lip 2015, 07:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
kolubara je napisao/la:
Tito šta god da je bio abolirao je Hrvatsku za njene strahovite zločine , pokolje, u kojima su im se zgrožavali i Nemci. Izvukao ju je iz kapitulacije i odgovornosti, potpune bestragije koja bi je u suprotnom zadesila. Bio je anti Srbin i katolik. Kratko i jasno.
Ne samo da joj je sačuvao teritoriju već i te kako proširio.



Vama su iz Hrvatske slali antifasiste da dizu ustsnak. Eto koliki ste
antifasisti. Abolirao Hrvatsku za zlocine?
Jesi ti prirodno debil il treniras?

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 25 lip 2015, 10:14 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2015, 19:31
Postovi: 931
kolubara je napisao/la:
Tito šta god da je bio abolirao je Hrvatsku za njene strahovite zločine , pokolje, u kojima su im se zgrožavali i Nemci. Izvukao ju je iz kapitulacije i odgovornosti, potpune bestragije koja bi je u suprotnom zadesila. Bio je anti Srbin i katolik. Kratko i jasno.
Ne samo da joj je sačuvao teritoriju već i te kako proširio.

Nije Tito abolirao nikoga, već je od Hrvatske odsjekao neke teritorije tipe istočni Srijem i Boka Kotorska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 16:07 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 17:01
Postovi: 52
kolubara je napisao/la:
Tito šta god da je bio abolirao je Hrvatsku za njene strahovite zločine , pokolje, u kojima su im se zgrožavali i Nemci. Izvukao ju je iz kapitulacije i odgovornosti, potpune bestragije koja bi je u suprotnom zadesila. Bio je anti Srbin i katolik. Kratko i jasno.
Ne samo da joj je sačuvao teritoriju već i te kako proširio.

Komunist i katolik? A još je bio anti srbin jer je srbima dao Vojvodinu i Kosovo ? Daj ne pričaj lude... Tito je bio jugoslaven, anti-Hrvat i osoba koja je odobrila četnicima da budu partizani... ne znam koliko je ustaša išlo u partizane... Vjerojatno je bilo i takvih koji su na neke načine uspijevali, ali su većinom ubijeni ili otišli u emigraciju, dok je manjina mogla u logore pa doma...
:zastava_Hrvata :zastava_Hrvata :ban


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 16:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
B@hlija, ne maši tim hrvatskim zastavama.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 17:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
Tito dao srbinu vojvodinu i kosovo?

Sta konzumiras za uzinu? Bunike? Nestalo rahatluka?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 17:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
yayo je napisao/la:
kolubara je napisao/la:
Tito šta god da je bio abolirao je Hrvatsku za njene strahovite zločine , pokolje, u kojima su im se zgrožavali i Nemci. Izvukao ju je iz kapitulacije i odgovornosti, potpune bestragije koja bi je u suprotnom zadesila. Bio je anti Srbin i katolik. Kratko i jasno.
Ne samo da joj je sačuvao teritoriju već i te kako proširio.

Nije Tito abolirao nikoga, već je od Hrvatske odsjekao neke teritorije tipe istočni Srijem i Boka Kotorska.

Odsekao srem? Koji vi prisvojiste ndhazijom na silu?


Vojvodina bese i slavonija i baranja podseti se. Ne sramis se reci da je tito nesto srbima plemenito ucinio? Ustav iu 74 sve govori!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 17:53 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2015, 19:31
Postovi: 931
kolubara je napisao/la:
yayo je napisao/la:
Nije Tito abolirao nikoga, već je od Hrvatske odsjekao neke teritorije tipe istočni Srijem i Boka Kotorska.

Odsekao srem? Koji vi prisvojiste ndhazijom na silu?


Vojvodina bese i slavonija i baranja podseti se. Ne sramis se reci da je tito nesto srbima plemenito ucinio? Ustav iu 74 sve govori!

Srijem je bio hrvatski i prije NDH. Za vrijeme Habsburške Monarhije i za vrijeme narodnih vladara. Slavonija nikad nije bila dio Vojvodine, Baranja jest.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 17:54 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2015, 19:31
Postovi: 931
kolubara je napisao/la:
Tito dao srbinu vojvodinu i kosovo?

Sta konzumiras za uzinu? Bunike? Nestalo rahatluka?

Postojao je plan da Vojvodina bude zasebna republika. Tito je spriječio autonomiju Sandžaka koja je isto planirana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 18:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
Sedi jedan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 18:03 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2015, 19:31
Postovi: 931
kolubara je napisao/la:
Sedi jedan

:smijeh :smijeh :smijeh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 21:06 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 17:01
Postovi: 52
BBC je napisao/la:
B@hlija, ne maši tim hrvatskim zastavama.

Tko, ja? :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 03 srp 2015, 21:12 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
A Srbina Nijemci se zgražali nad zločinima to isti oni koji su ubili 6 milijuna Židova i još više Slavena, valjda ustaše nisi bili pedantni i učinkoviti kao oni pa se zgražali nad tim.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 24 pro 2015, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2014, 09:58
Postovi: 2352
Lokacija: Република Српска/Republika Srpska
Čudna koincidencija vezana za Tita i Jovanku:

Udala se - kažu - za Josipa Broza kad je imala 28 godina; ostala bez njega nakon 28 godina braka. U zatočeništvu, pod budnim okom ljudi iz Službe državne bezbednosti, bez dokumenata i mogućnosti kretanja, takođe je bila 28 godina.

_________________
Za dobar zivot nije rodjen svako


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 09 sij 2016, 18:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Hahahahahah Amfilohije troler =))

Citat:
TAJNI OBRED U KUĆI CVEĆA: Mitropolit Amfilohije OKADIO grobove Tita i Jovanke?

slika

- Porodica Broz je zgrožena ovim gestom i smatra da je mitropolitov gest bio neprimeren. Da smo znali šta planira, nikada mu ne bismo dopustili dolazak u Kuću cvijeća - rekao je Titov unuk

Unuk doživotnog predsednika SFRJ i lidera KPJ Joška Broz za Telegraf.rs kaže da je crnogorski mitropolit Amfilohije izvršio pravi udar na maršala i “smrtno uvredio” porodicu Broz kada je “na kvarno” ušao u Kuću cveća gde su sahranjeni Tito i Jovanka i obavio pravoslavni crkveni obred.

– Porodica Broz je zgrožena ovim gestom i smatra da je mitropolitov gest bio neprimeren. Da smo znali šta planira, nikada mu ne bismo dopustili dolazak u Kuću cvijeća – rekao je Broz i dodao da je ovo samo nastavak orkestrirane kampanje koja se već duže vreme vodi kako bi se uništio Titov kult.

On objašnjava da je crnogorski mitropolit Amfilohije prevario Jovankine sestre Nadu i Zoru rekavši joj da želi da se pokloni grobu, ali kada je ušao izvadio je “kandilo i obavio obred”.

– Tito je bio kršteni katolik i to je opšte poznato, a često je znao da za sebe kaže “ja kao katolik”, zato mislim da je obavljanje ovog pravoslavnog obreda na njegovom grobu totalna uvreda – kaže Joška i dodaje da su i pored svega Tito i Jovanka bili ateisti do kraja života, kao i svi pravi komunisti.

Mitropolit Amfilohije nije bio dostupan za komentar i nije se javljao na svoj telefon kako bi čuli njegovu stranu priče.

Amfilohije je još 2013. godine rekao da Jovanka Broz kao vernica zaslužuje opelo jer je njena porodica dala preko 70 sveštenika.

– Želio sam je posetiti u bolnici, ali su mi lekari zabranili ulaz, rekavši da njeno zdravstveno stanje to ne dopušta – rekao je tada.


Telegraf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 09 sij 2016, 18:54 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
I Tito se vratio veri pradjedovskoj.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 18 svi 2016, 09:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Evo da napišem nešto i pozitivno o njemu.

Iz memoara Dedijera, kako je Moša tražio od Tita Krajinu:

Citat:
"Sećam se još s kraja 1942. godine, kada se Vrhovni štab nalazio u Bosanskom Petrovcu, jednog poteza Moše Pijade. On je tada živeo i radio u selu Drinići, 10 kilometara od Petrovca. Spavali smo u istoj sobi. Moša je jedne noći došao na ideju da treba stvoriti srpsku autonomnu pokrajinu u Hrvatskoj. Imao je jedan tom službenog popisa stanovništva iz 1931. godine, pa je pokušavao da utvrdi granice te srpske autonomne oblasti. Ali nikako nije stigao da utvrdi majoritet Srba. Već je drugi put sipao gas u petrolejku, ali rešenje nije nalazio. Meni se spavalo, pa mu ja u gluvo doba noći predložih, da uzme dva sreza iz Bosanske krajine, koja se graniče sa Hrvatskom, pa da tako dobije majoritet Srba.
Kada sam se probudio u zoru, Moša je već imao tačno iscrtanu mapu i svojim lepim rukopisom je bio izradio statut te srpske autonomne pokrajine u Hrvatskoj. Osedlao je svoga Dorata i krenuo do Josipa Broza u Petrovac. Vratio se odande dvaput brže nego što je otišao. I u pitanju Kosova Moša Pijade je imao svoje ideje, ali posle ovoga iskustva nije smeo da ih više stavlja na papir".

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Josip Broz Tito
PostPostano: 01 vel 2017, 18:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27103
Citat:
CIA OBJAVILA NOVI DOKUMENT: "Titovi agenti izvodili su bombaške napade pa za to optuživali australske Hrvate"

Nedavno objavljeni izvještaj CIA-e pokazalo je kako su agenti jugoslavenskog režima bili odgovorni za neke od napada na jugoslavenske ambasade u Australiji tokom 1970-ih i 1980-ih, piše The Australian

Oni prenose kako je CIA pratila ‘ekstremističke’ hrvatske grupe koje su djelovale u Australiji tokom tih godina. Posebno je CIA istakla bombaške napade na jugoslavenske konzulate za koje su optuženi Hrvati.

Vjeruje se kako su Titovi agenti odgovorni za neke od tih napada te da su ih izveli kako bi diskreditirali hrvatsku zajednicu u Australiji.

‘Hrvatske i srpske emigrantske grupe bile su posebno aktivne u terorističkim napadima protiv jugoslavenskih institucija u inozemstvu. Većina njihovih aktivnosti odvijala se u Australiji, zapadnoj Evropi, SAD-u te Kanadi’, navodi CIA-in dokument.

U dokumentu je navedeno osam aktivnijih članova, uključujući i Srećka Rovera, koji danas nije među živima. Njegovo ime se u dokumentima CIA-e često spominje kao ime čovjeka koji je uključen u nekoliko grupa te ima reputaciju organizatora terorističkih akcija.

Nakon što je 1950. stigao u Australiju suočio se s optužbom za povezanost s nacističkim režimom u Hrvatskoj tokom Drugog svjetskog rata.

‘Hrvatsko revolucionarno bratstvo (HRB) jedna je od najradikalnijih i najopasnijih hrvatskih ekstremističkih grupa. Njihova je misija infiltriranje terorističkih grupa u Jugoslaviju te napadi na jugoslavenske diplomate u inozemstvu’, navodi se u dokumentu.

The Australian spominje i slučaj ‘Hrvatske šestorke’, koja je 1981. osuđena zbog navodnog planiranja bombaških napada, nakon čega su se pojavile snažne sumnje da je riječ o podmetanju jugoslavenskih agenata.


_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 325 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 54 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO