HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 07:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 166 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 21:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
BBC je napisao/la:
Ne ozbiljno. jel to neka srpska manjina ili se samo zajebavate zbog imena.

Lužički Srbi, mali slovenski narod u Nemačkoj, na granici sa Češkom i Poljskom.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Lužički_Srbi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 22:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Carmello Šešelj je napisao/la:
Rimski istoričar Tacit u svom delu "Germanija" pominje neke Vende koji žive u zemljama iza Germanije. Većina današnjih istoričara smatra da su to bili Sloveni.

I etimologija imena Sloveni je od reči Slovo, oni koji govore razumljivo, za razliku od Nemaca (mutavih) čiji jezik je Slovenima nerazumljiv. Druga teorija je da je od reči Slava. U svakom slučaju, Slav=Slave je budalaština.


slovo? ali oni ih nikad nisu imali! slava!! a sta ja znam onda bi trebali biti slavnii ili tako nesta nemam pojma meni intrigantno ovo:sklave,slave i slave(slejv citaj) slav na ingliš

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
BBC je napisao/la:
Ne ozbiljno. jel to neka srpska manjina ili se samo zajebavate zbog imena.


etnicka skupiuna u njemackoj koja sebe naziva serbi a po jeziku i genetici su najslicniji poljacima

sad nezz sta kaze genetika,mescini isto to

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 22:50 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Engleska riječ slave uistinu i dolazi od imena Slavena zato što je neko vrijeme Europom kolao veliki broj slavenskih robova pa je njihovo ime postalo sinonim za roba.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Carmello Šešelj je napisao/la:
daramo je napisao/la:

To je isto jedna od teza i to veoma zanimljiva koja važi i za Germane odnosno obrnuto.

Ime Slaveni vodi podrijetlo od gotskoga glagola slawan »šutjeti«
Otuda bi naziv za Slavene prvobitno imao značenje »oni koji šute« i odgovarao tumačenju slavenskog naziva za Germane (Nijemci od »nijemi« jer govore nerazumljivim jezikom, iako bi i ovdje mogla biti riječ o potonjoj pučkoj etimologiji).

Zanimljivo, nisam znao za ovo. Znači i mi smo za njih mutavi. :D

Mada mislim da je ipak nemoguća tolika podudarnost, tako da i dalje verujem da reč Sloveni ima koren u reči Slovo i da nam nisu Germani dali to ime.


neznam ja sam jos pod dojmom od prvi put kad sam citao mislim klaickine teze da su slaven,slave nesjecam se sada,uglavnom me intrigiralo sta sam i sam imao tu ideju i prije citanja tih teza/objasnjenja...

nezz mislim da se to ljudima nesvidja pa nezele prihvatiti tu tezu inace kako poznajem stranu percepciju slavena ovaj naziv mi se cini nekako odgovarajuci

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Agathonikos je napisao/la:
Heero je napisao/la:
Pa nije vam to dijaspora da je tako zovete,kako oces meni bolje sorbi isto da sad bunjevce zoves vojvodjanski hrvati svaki put

=))

2:16 - 2:18


iv got the devil on my shoulder,ower and ower


ajde racionaliziraj mi ovo!!! skupina slavena"sorbi" koji spadaju u skroz drugi civilizacijski krug,zapadne slavene,manje srodan jezik,itd su srbi

bunjevci,šokci koji su cisti hrvati... to su zasebna plemena LOL

:smajl006

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Heero je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Rimski istoričar Tacit u svom delu "Germanija" pominje neke Vende koji žive u zemljama iza Germanije. Većina današnjih istoričara smatra da su to bili Sloveni.

I etimologija imena Sloveni je od reči Slovo, oni koji govore razumljivo, za razliku od Nemaca (mutavih) čiji jezik je Slovenima nerazumljiv. Druga teorija je da je od reči Slava. U svakom slučaju, Slav=Slave je budalaština.


slovo? ali oni ih nikad nisu imali! slava!! a sta ja znam onda bi trebali biti slavnii ili tako nesta nemam pojma meni intrigantno ovo:sklave,slave i slave(slejv citaj) slav na ingliš

U većini slovenskih jezika, a i u staroslovenskom, "slovo" znači "reč", nema značenje koje ima u našem jeziku.

Zašto pokušavaš da raspravljaš o ovome kada je očigledno da u životu nisi pročitao ništa ozbiljnije od romana "Vinetu" Karla Maja (to ti je čovek koji je napisao i roman "Kapital" i začetnik je komunističke ideologije).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Carmello Šešelj je napisao/la:
Heero je napisao/la:
slovo? ali oni ih nikad nisu imali! slava!! a sta ja znam onda bi trebali biti slavnii ili tako nesta nemam pojma meni intrigantno ovo:sklave,slave i slave(slejv citaj) slav na ingliš

U većini slovenskih jezika, a i u staroslovenskom, "slovo" znači "reč", nema značenje koje ima u našem jeziku.
Zašto pokušavaš da raspravljaš o ovome kada je očigledno da u životu nisi pročitao ništa ozbiljnije od romana "Vinetu" Karla Maja (to ti je čovek koji je napisao i roman "Kapital" i začetnik je komunističke ideologije).


Heero ima pravo.
Eng. riječ slave, kao i talijanska schiavi poteče od riječi slaven, jer su oni bili dobrim djelom nekršteni, pa su ih odrđeni trgovci lovili za roblje.
Imaš više o tome tu; https://hr.wikipedia.org/wiki/Slaveni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Carmello Šešelj je napisao/la:
Heero je napisao/la:

slovo? ali oni ih nikad nisu imali! slava!! a sta ja znam onda bi trebali biti slavnii ili tako nesta nemam pojma meni intrigantno ovo:sklave,slave i slave(slejv citaj) slav na ingliš

U većini slovenskih jezika, a i u staroslovenskom, "slovo" znači "reč", nema značenje koje ima u našem jeziku.

Zašto pokušavaš da raspravljaš o ovome kada je očigledno da u životu nisi pročitao ništa ozbiljnije od romana "Vinetu" Karla Maja (to ti je čovek koji je napisao i roman "Kapital" i začetnik je komunističke ideologije).


cega ce se srbin sjetit od sve popularne kulture neg tog ddr-ovskog sranja,e bas si se toga sjetio

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Citat:
Heero ima pravo.
Eng. riječ slave, kao i talijanska schiavi poteče od riječi slaven, jer su oni bili dobrim djelom nekršteni, pa su ih odrđeni trgovci lovili za roblje.
Imaš više o tome tu; https://hr.wikipedia.org/wiki/Slaveni


A jel su i stari Rimljani imali slovenske robove pa su po njima smislili reč sclavus?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
nisu nego smo mi bili toliki bolikurci da smo se zvali sklavini

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Inače, Ceha, ovo piše u članku na wiki čiji si link postavio. :D

Citat:
Čak i porijeklo riječi "Slaven" nije sigurno. Očito postoji sličnost s riječju "slovo", pa možda "Slaveni" (Slovjani) znači "oni koji znaju govoriti", za razliku od "Nijemci", od "něm", "nijem", "oni koji ne znaju govoriti" (na sličan način su Grci skovali riječ "barbari"). Druga očita veza je riječ "slava", koja ima zajednički korijen sa "slovo" - kad je netko slavan, o njemu se širi glas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
a jesam vas fino zabavio,jucer tema otvorena a vi vec 7 stranica napravili,ovako rastu one teme sta su bitne vijest i to a ove povjesne i ostale ne bas aj neka samo vi pisite

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 28 sij 2016, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
jel se zna ko ih je prvi poceo zvat nemci,ja znam da su njih talijani pogdno isto zvali ali mi nije jasno znacenje te rijeci teuchen!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi - narod u Njemačkoj
PostPostano: 29 sij 2016, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Carmello Šešelj je napisao/la:
Inače, Ceha, ovo piše u članku na wiki čiji si link postavio. :D

Citat:
Čak i porijeklo riječi "Slaven" nije sigurno. Očito postoji sličnost s riječju "slovo", pa možda "Slaveni" (Slovjani) znači "oni koji znaju govoriti", za razliku od "Nijemci", od "něm", "nijem", "oni koji ne znaju govoriti" (na sličan način su Grci skovali riječ "barbari"). Druga očita veza je riječ "slava", koja ima zajednički korijen sa "slovo" - kad je netko slavan, o njemu se širi glas.

I sam izraz "držati slovo" koji je i danas prisutan, znači govoriti. On drži slovo - on govori.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sorbi-narod u njemackoj!
PostPostano: 08 ožu 2017, 17:02 
Offline

Pridružen/a: 17 pro 2016, 18:41
Postovi: 4
Lokacija: Herceg-Novi
daramo je napisao/la:
Samo je pitanje da li se radi o dijelu istog naroda koji je ostao u pradomovini ili samo o sličnosti naziva.
Iako je ova prva teza logičnija jer se spominju i Hrvati u južnoj Poljskoj koji su veoma rano asimilirani u Poljake dok Sorbi ostaju izolirani germanskim utjecajem.



Ukucaj na google ''Granica prema Srbima, ili latinski ''Limes Sorabicus'' tj. njemacki ''Sorben mark'', granica uspostavljena u 9. vijeku za vrijeme Karla Velikog.

Taj termin Srbin je objedinjavao slovenska plemana, tu na granici sa Germanima. Naziv Srbi prezivio je samo kod nas i kod Slovena u Istocnoj Njemackoj koji su svedeni samo na Luzice, pa se s toga zovu Luzicki.

Latinski Serv (Serb)- sluga
Germanski Slave (Slaven) - rob

Nekada Serb = Slaven


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 166 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 59 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO