HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 10:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 11 vel 2011, 03:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 pro 2009, 06:01
Postovi: 76
Da li je nekome poznato da je sama akcija "zavrtaljka" trebala biti obustavljena cak je i izdata naredba se vojska vrati nazad zbog vremenskih uvjeta i zbog nemogucnosti dejstovanja arteljerije. :hajduk1 :hajduk1 :hajduk1

_________________
Rasli smo u korijenu,ne u granama.
Ne previsoko,da bi sunca bilo za sve.
Ali duboko,da bi nam niti zivota bile jake.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 01 ožu 2011, 18:23 
Offline

Pridružen/a: 21 vel 2011, 17:03
Postovi: 8
Vidim dosta pametnjakovića ima .Pa gospodo posjanite mi malo sta je to hvo Fojnice branio poslije onog brzog pada grada u muslimanske ruke.I kako se dozvolilo da fojnica padne i spoi se od zenice koridor do jablanice,konjica mostara koridor armije bih.Dobro su mi poznata desavanja 93 god na tom području zato me intersira desavanja poslije jer nije mi jasno djelovanje nasi zapovjednika.Ako smo pozvali VRS da pomogne s topnistvo pri kraju 93 god sto nisu pozvani prije pada fojnice da nedodje do spajanja zenice i mostara tim koridorom.Prije pada fojnice sam bio na prvoj crti obrane iznad samostana pri prvom povlacenju sam cuo neke zapovjednike koi su izdali anredbu za povlacenje jer je bio nedostatak municije.Povlacili smo se prema gvožđanima i Otigošću gdje smo i ostali formirali crte obrane s druge starne rijeke tako da su Bakovici,Gvožđani bili kao neutralan teren put fojnica dusina nam bi na nisanu.tako je formirana crta preko basina brda gvozđana prema kreševu.Pod nasom kontrolom samo otigošće bilo i put prema kiseljaku.Moje misljenje je to je bila anmjera da se brani kiseljak a fonica nije bila nekima toliko znacajna.Laganja oko prolaza puta spasa prema prozoru sad znam da je to bila samo zvaravanje naroda tad jer da je doslo do pada desilo bi se to d a bi se povlacilo preko srpskog teritorija kao sto se travnik povukao na vlašic i vojno sposobni prebaceni u kiseljak.Da drze crte obrane oko kreševa,kiseljaka i jednim dijelom fojnice.Pri pokusaju olobađanja kaćuna,zavrsja dovezenisu srbi s svoim topnisvom u kiseljacko selo višnjicu da pri pomognu s topnistvom samo me zanima sto nisu pozvani prije pada fojnice.Ako je poznato da poslije pada jajca i prolaska izbjeglica prema hercegovini i sukoba hvo i armije u traviku da su srbi s vlašića rijetko vise pucali po travniku:Tad se sarmija okomila na hvo i pocela spajanje zenica kacuni fonica konjic jabalanica a svimaa nasim dobro je bilo poznato da nismo smjeli to dozvolit.Ali gospodina Rajica vise zanimao kiseljak i saradnja sa srbima nego hrvati fojnice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 02 ožu 2011, 02:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
IZDAJA! PRODAJA!

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 02 ožu 2011, 04:52 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 13:45
Postovi: 22
Srecko---uopce nisi u pravu,,kad je Tuka dobio zapovjed da napadne vi ste igrali nogomet sa muslimanima dok Kiseljak i Kresevo ratovalo,,,,kao u Fojnici je mir NECE BITI RATA,,,AA kad su vas Muslimani zaskocili vec je bilo kasno,,bjezali ste zajedno sa civilima HVO Kiseljak vas je vratio na pomenute polozaje,,,


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 02 ožu 2011, 08:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Dečki, je li Matorac bio u rukama HVO-a? Meni se čini da jest ali mi potvrdite...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 02 ožu 2011, 13:36 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:27
Postovi: 104
step je napisao/la:
Srecko---uopce nisi u pravu,,kad je Tuka dobio zapovjed da napadne vi ste igrali nogomet sa muslimanima dok Kiseljak i Kresevo ratovalo,,,,kao u Fojnici je mir NECE BITI RATA,,,AA kad su vas Muslimani zaskocili vec je bilo kasno,,bjezali ste zajedno sa civilima HVO Kiseljak vas je vratio na pomenute polozaje,,,


Ja se slazem sa tvojim misljenjem , ipak su ga oni nabrali , nikom nije jasno al Fojnica šaptom pade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 02 ožu 2011, 15:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6244
Lokacija: Izvan sebe
srecko je napisao/la:
Vidim dosta pametnjakovića ima .Pa gospodo posjanite mi malo sta je to hvo Fojnice branio poslije onog brzog pada grada u muslimanske ruke.I kako se dozvolilo da fojnica padne i spoi se od zenice koridor do jablanice,konjica mostara koridor armije bih.Dobro su mi poznata desavanja 93 god na tom području zato me intersira desavanja poslije jer nije mi jasno djelovanje nasi zapovjednika.Ako smo pozvali VRS da pomogne s topnistvo pri kraju 93 god sto nisu pozvani prije pada fojnice da nedodje do spajanja zenice i mostara tim koridorom.Prije pada fojnice sam bio na prvoj crti obrane iznad samostana pri prvom povlacenju sam cuo neke zapovjednike koi su izdali anredbu za povlacenje jer je bio nedostatak municije.Povlacili smo se prema gvožđanima i Otigošću gdje smo i ostali formirali crte obrane s druge starne rijeke tako da su Bakovici,Gvožđani bili kao neutralan teren put fojnica dusina nam bi na nisanu.tako je formirana crta preko basina brda gvozđana prema kreševu.Pod nasom kontrolom samo otigošće bilo i put prema kiseljaku.Moje misljenje je to je bila anmjera da se brani kiseljak a fonica nije bila nekima toliko znacajna.Laganja oko prolaza puta spasa prema prozoru sad znam da je to bila samo zvaravanje naroda tad jer da je doslo do pada desilo bi se to d a bi se povlacilo preko srpskog teritorija kao sto se travnik povukao na vlašic i vojno sposobni prebaceni u kiseljak.Da drze crte obrane oko kreševa,kiseljaka i jednim dijelom fojnice.Pri pokusaju olobađanja kaćuna,zavrsja dovezenisu srbi s svoim topnisvom u kiseljacko selo višnjicu da pri pomognu s topnistvom samo me zanima sto nisu pozvani prije pada fojnice.Ako je poznato da poslije pada jajca i prolaska izbjeglica prema hercegovini i sukoba hvo i armije u traviku da su srbi s vlašića rijetko vise pucali po travniku:Tad se sarmija okomila na hvo i pocela spajanje zenica kacuni fonica konjic jabalanica a svimaa nasim dobro je bilo poznato da nismo smjeli to dozvolit.Ali gospodina Rajica vise zanimao kiseljak i saradnja sa srbima nego hrvati fojnice.

Jebo ga srecko uvijek po obicaju neko izdao, pokazase ljudi u komentarima dolje da si ovog puta ti izdao.
Naravno ti ces se braniti ko i svi i izmisliti neku dobru pricu.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 03 ožu 2011, 18:40 
Offline

Pridružen/a: 21 vel 2011, 17:03
Postovi: 8
Mene osobno nitko nije vratio jer nisam ni izasao poslije pada Fonice 2 mjeseca u Kiseljak a prije sukoba i rata u na tim mjestima imao sam vise od 1 god ratnog iskustva i prvih crta obrane.A nemam namjeru da se branim jer sam časno i posteno svoje odradio tijekom rata i poslije rata u kojem sam i sam osjetio zatočenistvo i tesko ranjavanje zato nemam namjeru nikome se pravdat samo iznosim činjenice tadasnjeg stanja.Pa Tuka da je htjeo napadat prvi nebi se vratio nazad poslije pada fojnice.Samo mi nemoj mnogo pominjat Kiseljak jer moja obitelj dok sam ja bio na prvim crtama obrane bila je polu gladna dok su trgiovine bile pune svega i radile dok je moje izgorilo od od VRS neki su na trznicama prodavali s kokardom na glavi.Prosao sam cijelu središnju bosnu,zagreb na liječenje,al sam opet dosao nazad u bosnu.U Kiseljaku postujem samo sitinske barnitelje i pale pripadnike HVO-a od zivih pojedine zapovjednike koje nebi imenova ovdje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 04 ožu 2011, 07:45 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 13:45
Postovi: 22
Srecko ja tebe razumijem,rat je bio,sto hoces da kazes da je Tuka postupio kako treba(da bi se on mogao vratit u Fojnicu)?Razumijem za tvoju familiju u Kiseljaku gdje su bili u Duhrima ili Visnjici??(tukli su se za muslimanske kuce,Fojnicane niko nije postivao u vojnom aspektu)A kako je tvoje izgorjelo od VRS znaci nisi iz Fojnice?????????,,,a prodavali na trznici sa kokardama pa ti se zaista salis,nesto si mi sumnjiv koju cjelu sredisnju Bosnu si branio kad si mogao do Brestovskog pa Kobiljace (Lepenice)i povis Kreseva , pa do Bakovica


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 30 sij 2015, 14:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2013, 17:52
Postovi: 142
Lokacija: Bobovac
http://artinfo.ba/index.php/vijesti/lok ... zavrtaljku

21 godina.

Da li mi itko može ucrtati na google maps položaj spomen križa na mjestu gdje je se odigrala bitka i broj bojovnika HVO.a kao i broj muslimanskih vojnika koji su čuvali kotu, otprilike. I odakle su naše snage krenule u bitku s kojeg mjesta ili sela ?? pozzzz

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=VhQVWWM06R0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 30 sij 2016, 17:31 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Citat:
Kiseljak: Počast žrtvama u jednoj od najvažnijih bitki za opstanak Hrvata u središnjoj Bosni

Jučerašnji dan bio je skoro pa proljetni u Kiseljaku. Temperatura u “debelom” plusu, snijeg tek daleko na obroncima planina. Upravo suprotno vrijeme pratilo je pripadnike HVO-a 29. siječnja 1994. dok su nadljudskim naporima, praćeni pravom snježnom mećavom i velikom hladnoćom, pokušavali osvojiti dotad neosvojivu Zavrtaljku, prisjetili su se sudionici bitke koja se smatra jednom na najbrilijantnijih bitaka u DR u središnjoj Bosni, piše Večernji list BiH. Zavrtaljka je kota na planini Zahor koja dominira Brestovskom i Bilalovcem, selima pretežito nastanjenim hrvatskim stanovništvom, smještenim na rubnim područjima općine Kiseljak prema Busovači. Zauzimanjem Zavrtaljke i kontroliranjem spomenutih sela, Armija BiH u ratu je presjekla komunikaciju između Lepeničke i Lašvanske doline i tako od jedne hrvatske enklave napravila dvije.

Kontrolirati Zavrtaljku značilo je rasterećenje Lašvanske doline koja se nalazila u izuzetno teškom položaju, ali i sprečavanje daljnjih zločina Armije BiH. Bitci za Zavrtaljku prethodio je zločin nad hrvatskim stanovništvom Medovaca i drugih sela koja gravitiraju Brestovsku i Bilalovcu. Poseban doprinos u Bitci za Zavrtaljku dali su pripadnici postrojbi posebnih namjena, čijom zaslugom je postrojbama HVO-a bez ikakvih topničkih priprema uspjelo zauzeti ovu strateški važnu kotu.

Počast žrtvama

Operacija zauzimanja Zavrtaljke nije prošla bez žrtava. Svima koji su stradali u ovoj bitci, kao i na drugim kotama obrane središnje Bosne, na 22. obljetnicu bitke za Zavrtaljku pred spomen-obilježjem u Brestovskom, uz članove obitelji stradalih, poklonili su se članovi Udruga proisteklih iz Domovinskog rata općine Kiseljak, kao i hrvatski politički predstavnici na svim razinama vlasti u BiH, od općine Kiseljak, preko SBŽ-a, do Federacije BiH. Izaslanstvo hrvatskih dužnosnika predvodila je Lidija Bradara, predsjedateljica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, a u izaslanstvu su, uz ostale, bili i Josip Kvasina, predsjedatelj Sabora SBŽ-a, i Mladen Mišurić Ramljak, načelnik Kiseljaka. Među onima koji su se i ove godine došli pokloniti žrtvi poginulih hrvatskih branitelja bili su učenici Osnovne škole Brestovsko na čelu s ravnateljicom Anom Laštro. Već nekoliko godina učenici OŠ u Brestovskom dolaze se pokloniti žrtvama Zavrtaljke. Najbolji je to način učenja povijesti DR, ispisane i krvlju branitelja stradalih u, po mnogima, brilijantnoj bitci za Zavrtaljku. Posebnu pohvalu iskazivanju poštovanja prema žrtvi hrvatskih branitelja školarci su dobili od fra Damira Pavića, župnika župe Brestovsko, koji je pred spomen-obilježjem, ali i u župnoj crkvi na misi zadušnici govorio o smislu žrtve koju su hrvatski branitelji podnijeli te besmislu ratova. “Rat je veliko zlo, ali on je na jedan način i križ koji nam je često nametnut. Samo vjera i Isus braniteljima su dali snage prihvatiti i nositi taj križ i unatoč svemu obraniti svoj narod i domovinu. Dokazali su tako da je, pored časnog života, moguće i časno umrijeti”, poručio je okupljenima fra Damir.

Mladi će krenuti na Zavrtaljku

Pred oltarom župne crkve u Brestovskom su ovom prigodom bile izložene fotografije svih hrvatskih branitelja Kiseljaka koji su živote položili na oltar domovine. Bitka za Zavrtaljku jedna je od ključnih u obrani središnje Bosne, a ujedno i posljednja prije potpisivanja Washingtonskog sporazuma i zaustavljanja rata u BiH. Skupina mladih Kiseljačana, zajedno sa sudionicima bitke, ovih će dana put Zavrtaljke koja je ove godine, zahvaljujući vremenskim prilikama, daleko pristupačnija u odnosu na siječanj 1994. godine kada je njezino zauzimanje za Hrvate središnje Bosne bilo od životnog značaja.



http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/ ... 19602.html

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 26 ruj 2020, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
Kakva je formulacija te "sanitarne zone Fojnice" koju je predlagao francuski unproforov general?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zavrtaljka
PostPostano: 02 lip 2023, 23:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Sokolić je napisao/la:
Kakva je formulacija te "sanitarne zone Fojnice" koju je predlagao francuski unproforov general?

Mislim da je plan bio nešto poput Srebrenice, Žepe, Goražda, Bihaća, Tuzle, Sarajeva...

HVO se povukao s brda iznad grada.
Tri dana kasnije su muslimani bili tamo.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 37 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO