HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:41.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 152 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 22:09 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Tuta je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Je l' zna neko da mi objasni zašto se kralj Aleksandar nikada nije krunisao?


Nije volio kič. Nije se ni kralju Petre II. krunio.


Kako Srbin, a ne voli kič?!

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 22:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Nije volio kič. Nije se ni kralju Petre II. krunio.


Kako Srbin, a ne voli kič?!


Dubrovačkoj delegaciji se predstavio kao Hrvat pravoslavac. Htio je postat mitleuropljanin.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 22:18 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Tuta je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:

Kako Srbin, a ne voli kič?!


Dubrovačkoj delegaciji se predstavio kao Hrvat pravoslavac. Htio je postat mitleuropljanin.


Što ti je put, od mangulica do uljudbe.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 22:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Kralj Aleksandar... Ah, kralj Aleksandar. Tragična ličnost. Povijest mu nije dala mjesto koje zaslužuje, a ni Srbi ga se više ne sjećaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 22:49 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Dosta im je ovaj što priča srpski ko Orešković.
Secaju ga se, neki po dobru, neki po zlu.
Nego Tutane zatrola mi pitanje.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 22:54 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
Seselj bas i ne mirise kralja Aleksandra. Propustio je priliku za stvaranje velike Srbije kada mu su ovi istu nudili na pladnju. Veliki naivac. Mislio da ce moci graditi skupa s Hrvatima drzavu i da ce ovi kratkorocno privoljeti jugoslavenstvo, a dugorocno srpstvo. Ostalo je historija.

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Amidza je napisao/la:
Seselj bas i ne mirise kralja Aleksandra. Propustio je priliku za stvaranje velike Srbije kada mu su ovi istu nudili na pladnju. Veliki naivac. Mislio da ce moci graditi skupa s Hrvatima drzavu i da ce ovi kratkorocno privoljeti jugoslavenstvo, a dugorocno srpstvo. Ostalo je historija.


Tad smo nazalost propustili jedinstvenu sansu da vas i Siptare posaljemo Kemalu Ataturku u Anadoliju. Mada bilo je nekih pregovora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 23:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Prez komentara... Idem malo popit koju... Od ovoliko krvi i humanih preseljenja mi se pije. Pozz.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 vel 2016, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Citat:
Bio je i lični prijatelj kralja Aleksandra Karađorđevića, kome je neizmerno bio zahvalan na njegovoj neutralnosti, nakon završetka Prvog svetskog rata, kada je kralj Aleksandar odbio da sa saveznicima učestvuje u parčanju Turske. Aleksandar i Ataturk postigli su i sporazum o preseljenju Albanaca sa Kosova i Metohije na teritoriju Anadolije koja je ostala ne naseljena progonom Jermena, a stvorila bi se i bolja zaštita od Kurda. To je trebalo biti realizovano pomoću starih zakona Otomanskog kalifata. Turska iscrpljena i u teškom finansijskom položaju bi dobila ljudstvo, ali i novac koji bi Kraljevina SHS isplatila Albanskim porodicama na ime preseljenja u Tursku, dok bi sa druge strane Srbija rešila problem Kosova i Metohije. Sporazum nikada nije realizovan, iako se Ataturk svesrdno zalagao za njega.


I tadasnjih 600.000 BH muhamedanaca, Kemale. Cetvrtina prosjecnog kvarta Istambula, ne bi se ni osjetilo, a Srbekima bi mnogo znacilo. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 22 srp 2017, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
Citat:
Slikar Jozo Kljaković, Meštrovićev kolega i prijatelj, u svojim je uspomenama
pisanima sredinom 20. stoljeća, i objavljenim pod naslovom U suvremenom kaosu,
o zbivanjima tijekom Prvoga svjetskog rata zaključio da je ujedinjenje između
Hrvata i Srba bio pokušaj spajanja »dva svijeta, koji se nikako ne možemo razumjeti,
nikada voljeti i nikada spojiti«, te je u tom smislu ustvrdio: »Dok mislim,
da bismo mi morali ostati i dalje na braniku Europe, Europa trguje s mojom zemljom
i mojim narodom. Englezi i Francuzi s blagoslovom Rusije davaju našu
zemlju i naš narod Italiji, kao plaću za njen ulazak u rat. Italija nema pravo na
Istru i Dalmaciju, gdje ima samo pet posto Talijana, kao što nema pravo ni na
Nizzu, ni Savoiju, kao što nema pravo ni na Maltu. Ali, ako joj se već daje nešto,
na što ona nema pravo, onda vi, Englezi i Francuzi, dajte joj nešto od svoga, a ne
od tuđega! I tako se je hrvatska zemlja i hrvatski narod našao između čekića i
nakovnja. Misli Trumbić, da nam je lakše boriti se s neciviliziranim Srbima, nego
boriti se s civiliziranim Talijanima. Samo on nije mislio, da se mi ne znamo boriti
s istočnjacima, s Bizantom, i da mi nismo u stanju upotrebljavati njihove metode
u borbi. Zato sam ja stao na Supilovo stanovište: ujedinjenje na konfederativnoj
osnovi.«93

U svojim diskusijama s pojedinim Srbima po svršetku rata Kljaković je
znao istaknuti: »Srbi nisu ništa doprinijeli za ovu državu. Srbi s Pašićem na čelu
nisu htjeli nikakovu Jugoslaviju. Kada je nijesu htjeli, niti u programu imali, onda
nisu mogli za nju ništa ni doprinijeti. Oni su htjeli Veliku Srbiju, i za tu Veliku
Srbiju su se tukli, za tu svoju Srbiju su i stradali. Jugoslavenski je odbor s Trumbićem
na čelu ostvario državu Srba, Hrvata i Slovenaca, i preko saveznika natjerao
Pašića i Srbijance, da to prihvate. (...) Njemačku su potukle Engleska i Francuska,
uz pomoć Amerike. I ako je netko stradao i žrtvovao mnogo za ovu pobjedu, to su
bile Francuska i Engleska, pogotovo Francuska. One su imale šta žrtvovati. Koga
vraga, vi Srbi, dižete nogu, da vas se potkuje, kada ste obična žaba kreketuša. Raskreketali
ste po cijelom svijetu vaše junaštvo i vašu Golgotu. I htjeli biste, da vam
to saveznici plate s Hrvatskom. Samo zapamti, Miodragoviću, da je Hrvatska bila
tvrda kost i za Austro-Ugarsku i da će ona biti tvrda kost i za Srbiju.«

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 26 srp 2017, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Kako se navršava 100 godina od Prvog svjetskog rata, čitala sam pomalo Svjetsku povijest u izdanju Goldsteinove izdavačke kuće (nije točan naziv knjige, ali nikako da zapamtim). Naravno, dio posvećen tom razdoblju. Jugoistoku Europe posvećeno je jako malo pažnje od strane talijanskih autora, ali jedna rečenica je indikativna.
Parafraziram: Kraljevina Srbija počela je intenzivnije kontaktirati s Jugoslavenskim odborom tek nakon izlaska Rusije, njezinog najvažnijeg saveznika, iz rata, bojeći se gubitka budućih teritorijalnih koncesija.
Osobno mislim da bi ona dobila te koncesije neovisno o razvoju događaja, ali da jest značajno, jest.
Jugoslavenstvo tek kao rezevna opcija.
Prvo se išlo na ono što Kraljevina Srbija, naravno u savezništvu s Rusijom, može dobiti kad je to počelo klimati (ili se barem tako mislilo), onda je Odbor tu uletio kao dodatni legitimator.
Na jugoslavensku kartu nikako se nije igralo iz ljubavi ili da bi se poštovalo interese drugih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
snowflake je napisao/la:
Kako se navršava 100 godina od Prvog svjetskog rata, čitala sam pomalo Svjetsku povijest u izdanju Goldsteinove izdavačke kuće (nije točan naziv knjige, ali nikako da zapamtim). Naravno, dio posvećen tom razdoblju. Jugoistoku Europe posvećeno je jako malo pažnje od strane talijanskih autora, ali jedna rečenica je indikativna.
Parafraziram: Kraljevina Srbija počela je intenzivnije kontaktirati s Jugoslavenskim odborom tek nakon izlaska Rusije, njezinog najvažnijeg saveznika, iz rata, bojeći se gubitka budućih teritorijalnih koncesija.
Osobno mislim da bi ona dobila te koncesije neovisno o razvoju događaja, ali da jest značajno, jest.
Jugoslavenstvo tek kao rezevna opcija.
Prvo se išlo na ono što Kraljevina Srbija, naravno u savezništvu s Rusijom, može dobiti kad je to počelo klimati (ili se barem tako mislilo), onda je Odbor tu uletio kao dodatni legitimator.
Na jugoslavensku kartu nikako se nije igralo iz ljubavi ili da bi se poštovalo interese drugih.


Razlog više je bio i da su Saveznici tada još oklijevali dali će ići defintivno u razbijanje AU,
što je Srbe činilo uznemirenim, tako da su JO počeli u svoje svrhe koristiti, kao rezervnu varijantu.
Ne čudi da je Krfska dekalaracija potpisana baš 1917.

Iz današnje perspektive mislim da je za nas JO bila dobra stvar, što se najbolje može vidjeti iz pregovora
1919. i 1920. u Francuskoj, kako je bila ucjenjivana delegacija SHS od istih Francuza i Engleza.
Čak je i predsjednik Willson jedan ili dva puta poslao svoju Notu, glede grabeži Talijana za ostalim
područjima (iako je sam pristao, "Wilsonova crta" na odvajanje Istre i djelova Slovenije) na Istočnom Jadranu,
za što su se Engezi i Francuzi do maksimuma zalagali. Vidljivo kasnije u Rapalskom ugovoru.

Sve u svemu, praktički privatna udruga :zubati nas izvukla od najgore moguće verzije, naših nikad sitih
susjeda. I dandanas još kukaju. =)) A da je tako moglo biti, vidi se npr. po Južnom Tirolu koji
je otcjepljen od matice.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 14:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Koji ste vi licemeri ovo je neverovatno.

Kraljevina Srbija je mogla bez problema da napravi Veliku Srbiju , a Hrvati neka sami ostvaruju svoje nacionalne i državne interese kako god znaju i umeju , uz to da napomenem "veličinu bratske ljubavi" koju su pokazali Hrvati početkom i tokom rata spram Srba i Srbije.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/93/Proglas_Zagreb_1914.jpg

http://i61.tinypic.com/w1bp8m.jpg

http://www.27march.org/images/Image/feljton_proglas.jpg

Šta reći!

slika

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 14:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
joe enter je napisao/la:
Koji ste vi licemeri ovo je neverovatno.

Kraljevina Srbija je mogla bez problema da napravi Veliku Srbiju , a Hrvati neka sami ostvaruju svoje nacionalne i državne interese kako god znaju i umeju , uz to da napomenem "veličinu bratske ljubavi" koju su pokazali Hrvati početkom i tokom rata spram Srba i Srbije.


Licemjerno je posezanje za velikim djelovima Hrvatske, cijele BiH, pa i izlaska Srbije preko Albanije na Jadran
dodatno. Igrali ste od prvog dana prljavu igru. Mi smo gledali svoje interese, išlo nam je u prilog da ste
megalomani. Izabrali smo "manje zlo", što je legalno i legitimno, kao što ste vi slobodno izabrali da sve jamite
kroz ujedinjenje, što je se srećom dugoročno pokazalo kao pogreška. Sreća za nas, peh za vas. :zubati
Par naših političara jači nego sva iz rata izašla pobjednička Srbija. =)) Umijeće moj Joe. :thumbup

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 14:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
novem je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Koji ste vi licemeri ovo je neverovatno.

Kraljevina Srbija je mogla bez problema da napravi Veliku Srbiju , a Hrvati neka sami ostvaruju svoje nacionalne i državne interese kako god znaju i umeju , uz to da napomenem "veličinu bratske ljubavi" koju su pokazali Hrvati početkom i tokom rata spram Srba i Srbije.


Licemjerno je posezanje za velikim djelovima Hrvatske, cijele BiH, pa i izlaska Srbije preko Albanije na Jadran
dodatno. Igrali ste od prvog dana prljavu igru. Mi smo gledali svoje interese, išlo nam je u prilog da ste
megalomani. Mi smo izabrali "manje zlo", što je lagalno i legitimno, kao što ste vi slobodno izabrali da sve jamite
kroz ujedinjenje, što je se srećom dugoročno pokazalo kao pogreška. Sreća za nas, peh za vas. :zubati


Koje Hrvatske?? , koje BiH?? , to nisu bile države.
Srbija nije htela ništa osim ujedinjenja svoga naroda , čuj megalomani??

Koja prljava igra čoveče kad su upravo Hrvati i Muslimani bili najveći borci protiv Srba i Srbije , a kad je rat izgubljen onda gde ste braćo Srbi i mi hoćemo sa vama bez obzira što smo vas ubijali i progonili kao životinje uz neverovatnu mržnju.

Srbi su ispali budale jer su verovali slepo u ujedinjenje, jer da nisu slepo verovali oni bi uzeli svoje u napravili Veliki Srbiju , pa nek' Hrvati,Muslimani sami prave svoje države, uf pardon već su ih imali samo to još niko nije znao sem tebe s'obzirom da si izjavio kako je Srbija posezala za hrvatskim i BiH terotirijama. :001_rolleyes

Citat:
Mi smo izabrali "manje zlo", što je lagalno i legitimno


Definitvno je bilo "lagalno" , i zato ne čudi kad je Puniša pucao , jer kad pomogneš braći tj.nisi ih ostavio na svetsko-političkoj vetrometini same bez igde ičega a oni se posle toga rugaju ogromnim žrtvama Srba i još te duboko mrze ne sećajući se svome velikom doprinosu stradanju Srba i borbe njih uz velike zločine.

Ali postoji i druga strana medalje , a to je da je bilo dosta Hrvata koji su bili pravi Jugosloveni i koji su zaista Srbiju i Srbe smatrali braćom jer nikako nisu mogli se pomiriti sa time da im je draži Franc nego bilo koji Srbin , za razliku od ovog drugog dela koji je bio ogrezao u staroj tradicionalnoj mržnji koju su još dodatno potakli Švabe i KC.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
Citat:
Koje Hrvatske?? , koje BiH?? , to nisu bile države.
Srbija nije htela ništa osim ujedinjenja svoga naroda , čuj megalomani??


Hrvatska, Slavonija i Dalmacija su imale autonomiju u AU
kroz Hrvatsko-ugarsku nagodbu iz 1867., dakle odlike državnosti, a i BiH nikad nije bila u sastavu
Srbije. Ujedinjenja svog naroda? Jel´da, na uštrb ostalih. I Albanci u Albaniji
su po tebi Srbi, jer ste i njih gledali da pregazite na sjeveru te zemlje da se dokopate izlaza
na more. Eto, ona je bila tada priznata država. US predsjednik Wilson (kao saveznik) vam je baš to
javno priječio, kao što je Talijanima rekao da nemaju što tražiti u Rijeci i Zadru.


Citat:
Koja prljava igra čoveče kad su upravo Hrvati i Muslimani bili najveći borci protiv Srba i Srbije , a kad je rat izgubljen onda gde ste braćo Srbi i mi hoćemo sa vama bez obzira što smo vas ubijali i progonili kao životinje uz neverovatnu mržnju.


Hoće "braća" Srbi da se okupaju u hrvatskom moru, žrtve ih nisu nimlao interesirale. Ne vidim nimalo problem
u nadmudrivanju, vi hoćete sve, mi hoćemo da spasimo što više svoga. Čista politika, gdje ste vi na kraju krajeva
lošije prošli. Pa priznaj već jednom da smo bili lukaviji i pametniji. :zubati

Citat:
Srbi su ispali budale jer su verovali slepo u ujedinjenje, jer da nisu slepo verovali oni bi uzeli svoje u napravili Veliki Srbiju , pa nek' Hrvati,Muslimani sami prave svoje države, uf pardon već su ih imali samo to još niko nije znao sem tebe s'obzirom da si izjavio kako je Srbija posezala za hrvatskim i BiH terotirijama. :001_rolleyes


Niste vi ništa radili slijepo, već kalkulirali kao i svi, bez emocija ili neke "bratske ljubavi".
Budale da, jer ste se zajebali. Kockari moraju znati da mogu i izgubiti.


Citat:
Definitvno je bilo "lagalno" , i zato ne čudi kad je Puniša pucao , jer kad pomogneš braći tj.nisi ih ostavio na svetsko-političkoj vetrometini same bez igde ičega a oni se posle toga rugaju ogromnim žrtvama Srba i još te duboko mrze ne sećajući se svome velikom doprinosu stradanju Srba i borbe njih uz velike zločine.


Vaša "pomoć" je ciljala isključivo prema teritorijalnim dobicima. Vi ste Ilriski pokret za razliku od Hrvata odbacili, što sve govori koliko su vas "braća" doista zanimali. Ali njihove teritorije, to da.

Citat:
Ali postoji i druga strana medalje , a to je da je bilo dosta Hrvata koji su bili pravi Jugosloveni i koji su zaista Srbiju i Srbe smatrali braćom jer nikako nisu mogli se pomiriti sa time da im je draži Franc nego bilo koji Srbin , za razliku od ovog drugog dela koji je bio ogrezao u staroj tradicionalnoj mržnji koju su još dodatno potakli Švabe i KC.


Bilo da, ljudi su gledali iskreno, ali najveći dio njih se osvjestio nakon Vidovdanskog ustava
iliti mučkog ubojstva hrvatskih zastupnika u BG (neviđeno do danas), koji su samo zahtjevali
da se odnosi urede na ravnopravnim osnovama, gdje je nepravda uvođenjem diktature 1929.
dodatno cementirana, što najbolje potvrđuje vaše ciljeve, vladati nad drugima.

Da je doista bilo vaše "bratske ljubavi", to se nikad nebi desilo i SHS bi već od prvog
dana bila uređena kao federacija.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
Pašić i srpska bratija, kao saveznik, dobili nogu od SAD-a. Ništa od izlaza na more. :thumbup

Citat:
Poslanstvo Američkih Sjedinjenih Država.
U Londonu 25.2.1920.

Odgovor britanskom premijeru Davidu Lloydu George-u

Američka Vlada potpuno razumije, da bi trostruko dijeljenje Albanije, prema Francusko-britanskom sporazumu, moglo biti vrho prihvatljivo za jugoslavensku Vladu, ali ona je isto tako jako protivna, da ošteti albanski narod u korist Jagoslavije, kao sto je protivna, da ošteti jugoslavenski narod u korist Italije. Ona je uvjerena, da će se povećati razlike izmedju kršćanskog i muhamedanskog stanovništva, ako se ova dva dijela stave pod kontrolu naroda nejednakih po jeziku, po Vladi i po ekonomskoj snazi. Što više, jedan dio administrirala bi talijanska Vlada, koja je zastupana u Vijeću Lige Naroda, a drugi dio jugoslavenska Vlada, koja u njemu nije zastupana. Stoga bi bilo skoro nemoguće, da se u koje buduće doba mandat promijeni ili povuče.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
novem je napisao/la:
Citat:
Koje Hrvatske?? , koje BiH?? , to nisu bile države.
Srbija nije htela ništa osim ujedinjenja svoga naroda , čuj megalomani??


Hrvatska, Slavonija i Dalmacija su imale autonomiju u AU
kroz Hrvatsko-ugarsku nagodbu iz 1867., dakle odlike državnosti, a i BiH nikad nije bila u sastavu
Srbije. Ujedinjenja svog naroda? Jel´da, na uštrb ostalih. I Albanci u Albaniji
su po tebi Srbi, jer ste i njih gledali da pregazite na sjeveru te zemlje da se dokopate izlaza
na more. Eto, ona je bila tada priznata država. US predsjednik Willson (kao saveznik) vam je baš to
javno priječio, kao što je Talijanima rekao da nemaju što tražiti u Rijeci i Zadru.


Citat:
Koja prljava igra čoveče kad su upravo Hrvati i Muslimani bili najveći borci protiv Srba i Srbije , a kad je rat izgubljen onda gde ste braćo Srbi i mi hoćemo sa vama bez obzira što smo vas ubijali i progonili kao životinje uz neverovatnu mržnju.


Hoće "braća" Srbi da se okupaju u hrvatskom moru, žrtve ih nisu nimlao interesirale. Ne vidim nimalo problem
u nadmudrivanju, vi hoćete sve, mi hoćemo da spasimo što više svoga. Čista politika, gdje ste vi na kraju krajeva
lošije prošli. Pa priznaj već jednom da smo bili lukaviji i pametniji. :zubati

Citat:
Srbi su ispali budale jer su verovali slepo u ujedinjenje, jer da nisu slepo verovali oni bi uzeli svoje u napravili Veliki Srbiju , pa nek' Hrvati,Muslimani sami prave svoje države, uf pardon već su ih imali samo to još niko nije znao sem tebe s'obzirom da si izjavio kako je Srbija posezala za hrvatskim i BiH terotirijama. :001_rolleyes


Niste vi ništa radili slijepo, već kalkulirali kao i svi, bez emocija ili neke "bratske ljubavi".
Budale da, jer ste se zajebali. Kockari moraju znati da mogu i izgubiti.


Citat:
Definitvno je bilo "lagalno" , i zato ne čudi kad je Puniša pucao , jer kad pomogneš braći tj.nisi ih ostavio na svetsko-političkoj vetrometini same bez igde ičega a oni se posle toga rugaju ogromnim žrtvama Srba i još te duboko mrze ne sećajući se svome velikom doprinosu stradanju Srba i borbe njih uz velike zločine.


Vaša "pomoć" je ciljala isključivo prema teritorijalnim dobicima. Vi ste Ilriski pokret za razliku od Hrvata odbacili, što sve govori koliko su vas "braća" doista zanimali. Ali njihove teritorije, to da.

Citat:
Ali postoji i druga strana medalje , a to je da je bilo dosta Hrvata koji su bili pravi Jugosloveni i koji su zaista Srbiju i Srbe smatrali braćom jer nikako nisu mogli se pomiriti sa time da im je draži Franc nego bilo koji Srbin , za razliku od ovog drugog dela koji je bio ogrezao u staroj tradicionalnoj mržnji koju su još dodatno potakli Švabe i KC.


Bilo da, ljudi su gledali iskreno, ali najveći dio njih se osvjestio nakon Vidovdanskog ustava
iliti mučkog ubojstva hrvatskih zastupnika u BG (neviđeno do danas), koji su samo zahtjevali
da se odnosi urede na ravnopravnim osnovama, gdje je nepravda uvođenjem diktature 1929.
dodatno cementirana, što najbolje potvrđuje vaše ciljeve, vladati nad drugima.

Da je doista bilo vaše "bratske ljubavi", to se nikad nebi desilo i SHS bi već od prvog
dana bila uređena kao federacija.


Ako ste imali državu ne znam zašto ste ulazili u novu?? , tj.ako je državnost ta neka autonomija iz AU zašto se niste borili za nju i odjebali Srbe??
Da vas Srbi nisu možda naterali da uđete u SHS isprečilida se borite za svoju državu koju kažeš da ste je već imali??

U zadnjme ratu ste se borili za svoju državu i na tome svaka čast.
Dok onda se niste borili za svoju državu jer je niste ni imali , a kad je rat izgubljen onda ste očekivali od pobednika Srba da vam daruje ono isto što ste imali u AU koji su izgubili rat.

Srbi a i mnogi Hrvati su na tu vrstu logike gledali da je prst u oku , jer ispada da treba Jugoslaviju praviti da bi se odmah i raspala tj.da bi Hrvati ili čak i "Bosanci" dobili države.
Koja je onda svrha Jugoslavije bila?? , zašto bi Srbi pomagali nekom da ostvari svoje državne i nacionalne ciljeve u smislu neke federacije čija je svrha upravo raspad zajedničke države??

Ali svaka čast , odlično ste prevarili Srbe , i zato nemoj da se čudiš zbog Puniše jer samo trebaš zamisliti da neki srpski poslanici danas se na sednicima hrvatskog sabora direktno rugaju hrvatskom oslobodilačkom ratu i žrtvama , i još ih prokazuju kao nasilnike koji su ubijali,pljačkali i proterivali Srbe , a ne u ono vreme kad je mentalitet i društveni odnosi bili ipak drugačiji nego danas.

Inače 6.januarska diktatura jeste bila loša , ali ona je bila usmerena uglavnom protiv glavnih neprijatelja zajedničke države a to su hrvatski,bugarski i albanski fašisti , i naravno komunisti.
I da bude sve luđe i blesavije fašistička Italija je bila glavni protivnik Jugoslavije i podržavatelj hrvatskih težnji za federalnom jedinicom i nezavisnošću , a sama je htela većinu tvz.hrvatske obale.
I da ne zaboravim SSSR oni su bili isto veliki hrvatski podržavaoci i naravno Vatikan koji je uvek davao podršku fašistikoj Italiji i njenoj politici.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
novem je napisao/la:
Razlog više je bio i da su Saveznici tada još oklijevali dali će ići defintivno u razbijanje AU,
što je Srbe činilo uznemirenim, tako da su JO počeli u svoje svrhe koristiti, kao rezervnu varijantu.
Ne čudi da je Krfska dekalaracija potpisana baš 1917.

Da, upravo se prije koji dan navršilo točno stoljeće od Krfske deklaracije.
Imaš prije ovo. Ali tu su samoljudi iz Odbora, iako se to događa na teritoriju Srbije
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ni%C5%A1k ... cija_(1915)
Ili ovo. Ali nikad sve to zajedno s Odborom.
https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/%D0%9D ... 1%98%D0%B0

novem je napisao/la:
Iz današnje perspektive mislim da je za nas JO bila dobra stvar, što se najbolje može vidjeti iz pregovora
1919. i 1920. u Francuskoj, kako je bila ucjenjivana delegacija SHS od istih Francuza i Engleza.
Čak je i predsjednik Willson jedan ili dva puta poslao svoju Notu, glede grabeži Talijana za ostalim
područjima (iako je sam pristao, "Wilsonova crta" na odvajanje Istre i djelova Slovenije) na Istočnom Jadranu,
za što su se Engezi i Francuzi do maksimuma zalagali. Vidljivo kasnije u Rapalskom ugovoru.

Ovo što govoriš potvrđuju i neki objektivniji srpski povjesničari.

novem je napisao/la:
Sve u svemu, praktički privatna udruga :zubati nas izvukla od najgore moguće verzije, naših nikad sitih
susjeda. I dandanas još kukaju. =)) A da je tako moglo biti, vidi se npr. po Južnom Tirolu koji
je otcjepljen od matice.

Mi nikad ne bismo imali jezičnu i kulturnu autonomiju kakvu ima Južni Tirol. Pa nismo do Banovine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 21:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
Citat:
Ako ste imali državu ne znam zašto ste ulazili u novu?? , tj.ako je državnost ta neka autonomija iz AU zašto se niste borili za nju i odjebali Srbe??
Da vas Srbi nisu možda naterali da uđete u SHS isprečilida se borite za svoju državu koju kažeš da ste je već imali??


To Srbiji ne daje pravo da okupira hrvatska područja i izlaz preko Dalmacije na more. Niti je tu šta povijesno srpsko niti imaju što tražiti. Nego, obrnuto, zašto je Srbija uopće ulazila u tu državu, ako nije vidjela svoju korist?

Citat:
U zadnjme ratu ste se borili za svoju državu i na tome svaka čast.
Dok onda se niste borili za svoju državu jer je niste ni imali , a kad je rat izgubljen onda ste očekivali od pobednika Srba da vam daruje ono isto što ste imali u AU koji su izgubili rat.


Rekao sam ti već, to je bila čista politika političkog nadmudrivanja. Vi ste htjeli sve od Slovenije (da i ona nije srpska?)
do Makedonije, mi smo gledali da spriječimo parcijalna otkidnja kako od vas tako i od Talijana. Vrijeme je pokazalo da smo imali bolje karte, iako smo 70 godina to trpjeli.

Citat:
Koja je onda svrha Jugoslavije bila?? , zašto bi Srbi pomagali nekom da ostvari svoje državne i nacionalne ciljeve u smislu neke federacije čija je svrha upravo raspad zajedničke države??


Ideja Jugoslavije je nastala u Hrvatskoj, dok ste vi pisali svoje Načertanije. Srbi nisu nikom ništa "pomagali", nego
isključivo gledali da Velika Srbija bude do maksimuma. Smatrali su da će to kroz ujedinjenje najlakše i postići.

Citat:
Ali svaka čast , odlično ste prevarili Srbe , i zato nemoj da se čudiš zbog Puniše jer samo trebaš zamisliti da neki srpski poslanici danas se na sednicima hrvatskog sabora direktno rugaju hrvatskom oslobodilačkom ratu i žrtvama , i još ih prokazuju kao nasilnike koji su ubijali,pljačkali i proterivali Srbe , a ne u ono vreme kad je mentalitet i društveni odnosi bili ipak drugačiji nego danas.


Nije to prevara, bolje smo znali iskoristiti okolnosti, dosta sreće, amer. predsjednik, vaša bahatost...

Citat:
Inače 6.januarska diktatura jeste bila loša , ali ona je bila usmerena uglavnom protiv glavnih neprijatelja zajedničke države a to su hrvatski,bugarski i albanski fašisti , i naravno komunisti.
I da bude sve luđe i blesavije fašistička Italija je bila glavni protivnik Jugoslavije i podržavatelj hrvatskih težnji za federalnom jedinicom i nezavisnošću , a sama je htela većinu tvz.hrvatske obale.
I da ne zaboravim SSSR oni su bili isto veliki hrvatski podržavaoci i naravno Vatikan koji je uvek davao podršku fašistikoj Italiji i njenoj politici.


Ne lupaj, ustaše se tek formiraju nakon 1929., komunisti su bili na rezervnoj klupi, već godinama unazad. Diktatura je uvedena samo zbog nadstojanja Hrvata da budu ravnopravni. Sporazum Cvetković-Maček jasno potvrđuje gdje je bio uzrok problema, tj. srpska politika je shvatila da mora učiniti ustupke.

Rusija je pismeno podržavala izlazak Srbije na more preko Albanije, tijekom pregovora, tako da to
nije istina. Ali to na stranu, ako sama poklanja svoj teritorij i gubi rat, onda možeš misliti koliko joj
je stalo do drugih.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 22:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
snowflake je napisao/la:
novem je napisao/la:
Iz današnje perspektive mislim da je za nas JO bila dobra stvar, što se najbolje može vidjeti iz pregovora
1919. i 1920. u Francuskoj, kako je bila ucjenjivana delegacija SHS od istih Francuza i Engleza.
Čak je i predsjednik Willson jedan ili dva puta poslao svoju Notu, glede grabeži Talijana za ostalim
područjima (iako je sam pristao, "Wilsonova crta" na odvajanje Istre i djelova Slovenije) na Istočnom Jadranu,
za što su se Engezi i Francuzi do maksimuma zalagali. Vidljivo kasnije u Rapalskom ugovoru.

Ovo što govoriš potvrđuju i neki objektivniji srpski povjesničari.


Znaju oni to svi, no većina posve šizi što nisu uzeli što im je Londonskim ugovorom 1915. obećano.
Prava paranoja. Jednostavno su skontali da su previše zinuli. Pa normalno je da to ima svoje
posljedice. Uzročno-posljedična veza.

Nas je sudbina zadesila na pogrešnoj strani, Imaš s jedne strane jedne grabežljivce,
s druge strane druge, a i jednima i drugima su sile pobjednice nešto obećali. Što da u takoj kataklizmi radiš?
Po Trumbiću:

Citat:
... da nam je lakše boriti se s neciviliziranim Srbima, nego boriti se s civiliziranim Talijanima.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ne mogu ozbiljno raspravljati sa tobom Noveme@ čim govoriš o okupaciji hrvatskog mora,hrvatske obale,hrvatske teritorije,...bla,bla,...od strane Srbije.

To je uvreda svake logike i svakog smisla , i nije ništa drugo do ustaška bajka i propaganda , ali ja te ne mogu sprečiti u tome , tako da te ostavljam da držiš svoj stav u nemogućnosti da logički shvatiš kako je to sumanuto što govoriš.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 22:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
joe enter je napisao/la:
Ne mogu ozbiljno raspravljati sa tobom Noveme@ čim govoriš o okupaciji hrvatskog mora,hrvatske obale,hrvatske teritorije,...bla,bla,...od strane Srbije.

To je uvreda svake logike i svakog smisla , i nije ništa drugo do ustaška bajka i propaganda , ali ja te ne mogu sprečiti u tome , tako da te ostavljam da držiš svoj stav u nemogućnosti da logički shvatiš kako je to sumanuto što govoriš.


Razumjem ja vašu boljku, malkice. :zubati Od praktički zamišljena tri izlaza na more (HR, CG, ALB)
danas nemate niti jedno - vi ono kao 2x pobjednici. =)) Vi ste htjeli s tuđim teritorijama mešetariti,
danas vam to rade Albatrosi. Vi ste već imali državu i veliku prednost, a mi smo morali taktizirati,
da nas vi i Talijani ne rasparčate, tako da iako smo bili slabiji, vodili smo pametniju politiku.
Doduše i nas je to koštalo. No, sve u svemu, s obzirom na polazne uvijete, sile koje su okolo nas
vršljale, krojile planove i štošta obećavale, dobro smo prošli.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 22:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Zanimljivo. Komentari posebno. Patologija. Naravno, iz ugla nekoga tko nije Srbin. Indikativno jest da su samo oni obilježili sto godina od Krfske deklaracije.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... acije.html

plus
jedna poprilično objektivna emisija RTS-a u kojoj se potvrđuje ne samo teza o kasnom kontaktiranju Odbora i srpske vlade nego i iznosi teza o nesigurnosti granica nove države (ne samo hrvatskih dijelova nego i Banata) kao faktora zašto se izabrala Jugoslavija, a ne samo teritorijalno proširenje Srbije. Jednostavno, veće stanovništvo može dobiti veće teritorije. Sama Srbija to ne bi mogla.
Preporučujem emisiju i potpisujem njezin prvi dio.
http://www.rts.rs/page/radio/sr/story/2 ... aznje.html

Novem, ispravi me ako grijesim, no Srbija nije bila strana potpisnica Londonskog ugovora, samo Italija. Da su kasnije mogli mnogo dobiti, to stoji.
U svakom slučaju, čudno, imaš dva niška sporazuma, a dvije strane praktično nemaju kontakt.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 27 srp 2017, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27098
snowflake je napisao/la:
Novem, ispravi me ako grijesim, no Srbija nije bila strana potpisnica Londonskog ugovora, samo italija. Da su kasnije mogli mnogo dobiti, to stoji.
U svakom slučaju, čudno, imaš dva niška sporazuma, a dvije strane praktično nemaju kontakt.



Nije ni rečeno da je bila potpisnica, ali joj je obećano.

Citat:
Analizom teksta ugovora već u prvom članku se uočava obvezni karakter koji Italija gotovo nameće svojim saveznicima. Tako prvi članak nalaže bezuvjetno zaključenje vojne konvencije među generalštabovima Francuske, Velike Britanije, Italije i Rusije. Člankom 4. planiralo se Italiji odstupiti Istru do Kvarnera, uključujući i otoke Cres i Lošinj.476

Ključni članak ugovora o kojemu se i najviše raspravljalo i koji je imao najveću „Primjedbu“ bio je 5. članak koji na sljedeći način konkretizira podjelu istočne obale Jadrana; „Italija dobit će takodjer provinciju Dalmaciju u njenim administrativnim granicama, uključivši amo na sjeveru Lisaricu i Tribanj, a na jugu do linije, koja će polazeći od obale kod rta Planka, slijediti prema istoku vrhuncima visova, koji čine vodomedju, na način, da u talijanskom teritoriju ostaju sve doline i vode, koje teku prema Šibeniku, kao što su Čikola, Krka, Butišnica i njihovi pritoci. Italija će također dobiti sve otoke na sjeveru i zapadu Dalmacije od Premude, Silbe, Oliba, Škarde, Mauna, Paga i Visa na sjeveru, a do Mljeta na jugu, uključujući amo Svetac, Biševo, Vis, Hvar, Šćedro, Korčulu, Sušac i Lastovo…“477

Upravo u primjedbi ovome članku napominje se kako će područja južno od rta Planka pa do južnog korijena poluotoka Pelješca, a njima se dodaju i otoci koji nisu dodijeljeni Italiji te će taj teritorij biti neutraliziran, a kasnije će biti dodijeljen Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori.478 Konkretno se spominje da će Hrvatskoj pripasti gornji Jadran od Voloskog do sjeverne obale Dalmacije, a područja za koja se „otprije“ zanimaju Srbija i Crna Gora su južni Jadran od spomenutog rta Planka do rijeke Drima.479


Citat:
Slijedom ugovora, je također obećavao Kraljevini Srbiji stvaranje Velike Srbije; potpisnici ugovora su Srbiju - koja u pregovorima nije sudjelovala - o tome službeno obavijestili diplomatskom notom od 16. kolovoza 1915. godine. Saveznici su Srbiji obećali Bosnu i Hercegovinu, Slavoniju, Srijem, Bačku, južnu Dalmaciju (Šibenik, Zadar i Knin bi pripali Italiji) i sjevernu Albaniju, ali bez Makedonije i dijela Banata.

Hrvatskoj bi od mora ostao samo dio od Rijeke do početka Dalmacije, a na kopnu zapravo samo dio oko Zagreba i Lika. Ostalo je otvorenim pitanje bi li Hrvatska ostala državno vezana uz Mađarsku i Austriju.

Za ulazak u rat i izdaju Središnjih sila saveznici su Italiji ponudili Istru i veći dio Dalmacije (što je kasnije rezultiralo 1920. Ugovorom u Rapallu, 1924. i 1941. Rimskim Ugovorom), Rumunjskoj Banat, a Bugarskoj Makedoniju. Srbija je odbacila ugovor budući da se nije bila spremna odreći Makedonije.


Dovoljno je pogledati na kartu:

slika


http://hrcak.srce.hr/169448
http://hrcak.srce.hr/38206
http://see.uni-sofia.bg/wp-content/uplo ... e_1918.pdf

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 152 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 60 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO