HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 96 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Je li kvantna mehanika samo konstrukt?
PostPostano: 01 vel 2016, 01:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046


muci vas dualnost cestica,kopenhaska interpretacija,slom funkcije vala niste jedini ovaj dugogodisni insajder otkriva presucene nesigurnosti fizicara nikad provedene krucialne experimente unatoc tome sto su jeftiniji od nekih koji se trenutno provode,dakle sve je to samo namjerni propust i mistificiranje jedne pojave(interferencija valova) koja po njemu niti nije kvantni fenomen vec lko objasnjiva pojava..

@ceha ti si mi uzdanica na ovoj temi,ja neznam mogu li njemu vjerovat sta ti kazes ti si najupuceniji?
od kad je max planck napravio svoje bilo je jasno da se nema sta puno vise otkrit u svijetu fizike,dali su nam prodali maglu?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 01 vel 2016, 03:07 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Ne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 01 vel 2016, 09:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Mislis

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 06 vel 2016, 20:55 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Nije. Izgleda da zapravo vecina toga sto se znalo o fizici i sto je bilo "logicno" i "zdravorazumski" je zapravo pogresno.

Mene zanima, iako nije bas kvantna mehanika (bar ne jos), gravitacija. Sta je to gravitacija? Imamo Newtona i njegovu gravitaciju o privlacenju dva predmeta koja imaju masu, sam nije znao sta uzrokuje to privlacenje (koje je navodno poslije Einstain objasnio). Imamo sad prihvacenu Einstainovu teoriju gravitacije koja kaze da gravitacija nije sila koja djeluje izmedju dva tijela, vec sila tijela s masom koja djeluje na prostor - vrijeme tako sto ga zakrivljuje pa ce tako drugo tijelo u blizini tog zakrivljenja, tj. udubljenja prostora i vremena "skliznuti" u takvo zakrivljenje, kao klikeri na ravnomjerno zategnutoj gazi - svi ce ici prema najtezem klikeru, ako su na dijelu gaze koja je zakrivljena zbog ovog teskog klikera.

E sad, sve je to tako, tako stvari izgleda funkcioniraju. ALIiiiiiii, sto tijela s masom uopce zakrivljuju prostor i vrijeme? Sto uopce taj najtezi kliker (odnosno kliker s najvecom masom) udubljuje gazu da bi se ostali klikeri primakli najtezem? Reci cete, pa zemljina gravitacija. Znamo sto se "privlace", al sto uopce udubljuju prostor i vrijeme? Dakle, ovo trenutno objasnjenje je samo posljedica gravitacije, ali (opet) nema uzroka, a to je sto tijela s masom zakrivljuju prostor - vrijeme?

Hvala! :zubati

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Ajmo redom;
a) nije. Kvantna mehanika je eksperimentalno dokazana, ali je jebeno komplicirana za shvatiti. Mogu ti preporučit neke dokumentarce.
b) imaš gomilu luđaka koji svašta se*u o tome, ali to načelno nisu fizičari (ili nisu normalni :zubati:).

@Aztec, pucaj kaj te zanima.
Trenutno su ti popularne teorije o holografiji/projekciji. Po Einsteinu je gravitacija izobličenje prostorvremena. Holografija govori da je prostorvrijeme privid, odnosno da je projekcija informacija (programeri bi rekli koda :zubati:) s obzora događaja (dakle ruba) svemira. https://en.wikipedia.org/wiki/Holographic_principle
Imaš i teorije o tome da gravitacija zapravo nije "temeljna" sila kao ostale tri, već da je samo posljedica količine entropije (nešto slično vatri) https://en.wikipedia.org/wiki/Entropic_gravity
A ima ih još gro;
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_gravity


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 00:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Što se pitanja o gravitaciji tiče...
Imaš jednu grešku u zaključivanju :zubati
Gravitacija je zakrivljenje prostorvremena. Ona nije njegov uzrok.
Masa je područje koje ima neku interakciju s Higginsovim poljem, a to polje "savija" prostorvrijeme.

Ovo s gazom https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _earth.jpg je zapravo pogrešno, slika bi zapravo trebala biti da je tu čvor https://bsturge93.files.wordpress.com/2 ... ravity.jpg


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 02:05 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Ceha je napisao/la:
Što se pitanja o gravitaciji tiče...
Imaš jednu grešku u zaključivanju :zubati
Gravitacija je zakrivljenje prostorvremena. Ona nije njegov uzrok.
Masa je područje koje ima neku interakciju s Higginsovim poljem, a to polje "savija" prostorvrijeme.

Ovo s gazom https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _earth.jpg je zapravo pogrešno, slika bi zapravo trebala biti da je tu čvor https://bsturge93.files.wordpress.com/2 ... ravity.jpg


Nema greske. :zubati Mislim da sam tako i napisao.

Jasno je da masa uzrokuje zakrivljenje prstora i vremena, i na taj nacin dolazi do pojave koju zovemo gravitacija (bar se tako misli). Ali ono sto mene ovdje zanima je zasto masa zakrivljuje prostor - vrijeme? Dakle, gravitacija je sila koja nastaje tek kad tijelo s masom zakrivi prostor/vrijeme, ali nije gravitacija ta sila koja cini to zakrivljenje, masa je ta koja udubljuje prostor/vrijeme, gravitacija je zapravo samo posljedica tog utjecaja mase. Dakle, to je ono sto mene zanima. Sto masa tako utjece na prostor/vrijeme?

Jasno je da stvari nisu kao gaza, zelio sam dati primjer, a primjer je dosta slican ponasanju tijela s masom u svemiru, osim sto nije u 3D.

Ja nigdje na internetu nisam nasao odgovor. Srecom pa je HB org tu da pokusamo. :zubati

A sta je s gravitonima? To je vec kvantna fizika, odnosno pokusaj da se gravitacija objasni s gledista kvantne fizike.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Aztec je napisao/la:
Nema greske. :zubati Mislim da sam tako i napisao.
Jasno je da masa uzrokuje zakrivljenje prstora i vremena, i na taj nacin dolazi do pojave koju zovemo gravitacija (bar se tako misli). Ali ono sto mene ovdje zanima je zasto masa zakrivljuje prostor - vrijeme? Dakle, gravitacija je sila koja nastaje tek kad tijelo s masom zakrivi prostor/vrijeme, ali nije gravitacija ta sila koja cini to zakrivljenje, masa je ta koja udubljuje prostor/vrijeme, gravitacija je zapravo samo posljedica tog utjecaja mase. Dakle, to je ono sto mene zanima. Sto masa tako utjece na prostor/vrijeme?
Jasno je da stvari nisu kao gaza, zelio sam dati primjer, a primjer je dosta slican ponasanju tijela s masom u svemiru, osim sto nije u 3D.
Ja nigdje na internetu nisam nasao odgovor. Srecom pa je HB org tu da pokusamo. :zubati
A sta je s gravitonima? To je vec kvantna fizika, odnosno pokusaj da se gravitacija objasni s gledista kvantne fizike.

:zubati
To ti i kažem.
Onaj primjerak s udubljenjem je zapravo krivi. U stvarnosti je to bliže čvoru, ali je to teže za predočit.

Postoji ti jednostavno objačnjenje u teoriji struna.
Prostorvrijeme je podloga (nešto kao golema plahta) na kojoj vibriraju mali končići (strune).
Svi mali končići, osim jednog, su s jednom stranom pričvršćeni za plahtu.
Ovi jedni kaj nisu pričvršćeni su gravitoni. I oni mogu silaziti s plahte.
A kad siđu, ili uđu, onda "malo" promijene plahtu :zubati

A kaj se mase tiče...
Masa je mjera tromosti, odnosno otpora promjeni pozicije. Većina mase ti dolazi iz samog micanja čestica (npr. vibracija kvarkova u protonu ili neutronu). Ostatak mase ti se dobija interakcijom s Higgsovim poljem, ali to je isto kretanje čestica.
Dakle, imaš onu poznatu E=mC2, odnosno masa je oblik energije.
To je i razlog zašto masa/energija zakrivljava prostorvrijeme.
Dio prostorvremena i kojem se nalazi masa ima višak energije, a ta energija se onda očituje kao nabor, a mi taj nabor nazivamo gravitacijom.

Evo, ima smisla ? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 16:12 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Pa dobro, ima nekog smisla. Sad, koliko je tocno o tom po tom. :zubati

U pravu si kad kazes da je i energija osjetljiva na gravitaciju (jer kako si i rekao energija i masa su u biti iste stvari). Fotoni su tako osjetljivi na gravitaciju, pa npr. laserska zraka ce malo pasti na odredistu u odnosu na izvoriste, bas zbog gravitacije.

To za nabor ima nekog smisla, sad to cujem, al ima nekog smisla. :zubati Ugl., ja sto sam citao kazu da niko ne zna sto se prostor/vrijeme zakrivljuje. Znao sam ja da me HB org nece razocarati. :zubati

A sto elektron ne upadne u jezgru atoma? Ili mozda upadne? :zubati

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ceha je napisao/la:
Postoji ti jednostavno objačnjenje u teoriji struna.


Špekulacije,kao i većina sličnih teorija. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Aztec je napisao/la:
Pa dobro, ima nekog smisla. Sad, koliko je tocno o tom po tom. :zubati
U pravu si kad kazes da je i energija osjetljiva na gravitaciju (jer kako si i rekao energija i masa su u biti iste stvari). Fotoni su tako osjetljivi na gravitaciju, pa npr. laserska zraka ce malo pasti na odredistu u odnosu na izvoriste, bas zbog gravitacije.
To za nabor ima nekog smisla, sad to cujem, al ima nekog smisla. :zubati Ugl., ja sto sam citao kazu da niko ne zna sto se prostor/vrijeme zakrivljuje. Znao sam ja da me HB org nece razocarati. :zubati
A sto elektron ne upadne u jezgru atoma? Ili mozda upadne? :zubati

Radi elektromagnetizma; https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetism elektron je negativan, a proton (dakle jezgra) pozitivan. Odbijaju se :D

Mar-kan je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Postoji ti jednostavno objačnjenje u teoriji struna.

Špekulacije,kao i većina sličnih teorija. :kava

Teorija struna još uvijek nije dokazana, ali je zanimljiv način razmišljanja.
Ima potencijala.
Relativnost (opća i specijalna) je dokazana.
Kvantna teorija, također.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 17:15 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Ne. Bas bi zbog elektromagnetizma elektron trebao biti u jezgri atoma, ne van nje. Elektromagetizam radi po principu privlacenja pozitivnog i negativno naboja (i obratno), dok se isti odbijaju. Znas magnet kako radi. Elektron je kao sto znas negativno nabijen a jegra je zbog protona pozitivno nabijena (neutron je, je l', neutralan), dakle trebali bi se privalciti, ali to se ne dogadja.

I opet ni tu nema jedinstvenog misljenja, odnosno, ne znaju. Neki tvrde da elektron zapravo upada u jezgru, neki tvrde da je elektron vise kao oblak koji je i u jezgri i van nje (sta god to znacilo) itd... :neznam

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 21:48 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 07 vel 2016, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Aztec je napisao/la:
Ne. Bas bi zbog elektromagnetizma elektron trebao biti u jezgri atoma, ne van nje. Elektromagetizam radi po principu privlacenja pozitivnog i negativno naboja (i obratno), dok se isti odbijaju. Znas magnet kako radi. Elektron je kao sto znas negativno nabijen a jegra je zbog protona pozitivno nabijena (neutron je, je l', neutralan), dakle trebali bi se privalciti, ali to se ne dogadja.
I opet ni tu nema jedinstvenog misljenja, odnosno, ne znaju. Neki tvrde da elektron zapravo upada u jezgru, neki tvrde da je elektron vise kao oblak koji je i u jezgri i van nje (sta god to znacilo) itd... :neznam

Mea culpa, imaš pravo, nisam baš dobro objasnio.

Elektroni imaju pojedine orbitale (točnije je reći energetske pojase) radi elektromagnetizma.
Ako elektron otpusti foton (česticu sile em-a) past će bliže jezgri, a ako ju asimilira, udaljit će se od nje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_orbital

Išao sam malo gledat;
http://chemwiki.ucdavis.edu/Physical_Ch ... t_Collapse
http://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=18389
http://www.fnal.gov/pub/science/inquiri ... s/bob.html

Klasično objašnjenje bi ti bila centripetalna sila (kao poput planeta i sunca/zvijezde).
To ima svojih grešaka, pa je ovdje dobro objašnjeno;
http://physics.stackexchange.com/questi ... he-nucleus

Po meni je odgovor još uvijek elektromagnetska sila :zubati
Samo ne elektromagnetska sila koja djeluje na dvije nepomične čestice, nego em sila koja djeluje na 2 vala od kojih se barem jedan kreće.
Ima smisla?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 08 vel 2016, 12:51 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Nema. :zubati Nije mi to bas jasno. Sam val i je elektron.

Sto ce centripetalne sile tice to je pogresno, iako su tako djecu ucili (mozda jos i uce). Elektron koji kruzi oko jezgre atoma bi jako brzo izgubio svoju energiju i opet bi upao u jezgru.

Ovo je jako zeznuto pitanje i jedna od stvari zbog kojih i je nastala kvantna mehanika. Ni danas nema definitivnog 100% zadovoljavajuceg odgovora kako se meni cini, vec ima jedno 10 teorija.

U biti, vecina to objasnjava s Haisenbergovim nacelom nesigurnosti, koje je vec poseban tip mindfuckinga :D . Al u biti kaze, da nikad ne mozes sa 100% sigurnoscu izmjeriti polozaj i istodobno i brzinu neke subatomske cestice. Npr., ako mjeris njenu brzinu, proporcionalno tocnosti mjerenja njene brzine fuliti ces njen polozaj, i obratno. Sad, kad se elektron priblizi jezgri atoma (odnosno kad "skoci" na najblizu putanju) nacelo nesigurnosti polozaja elektrona se smanjuje i onda brzina elektrona proporcionalno raste a ta brzina ce ga opet izbaciti na udaljeniju (zadanu) orbitu oko jezgre. :zubati Isto bi bilo kad bi mogao odrediti da je elektron u jezgri, onda bi znacilo da on sad ima veliko ubrzanje (posto mu znas polozaj, brzina mu ne moze biti odredjena a ako miruje znacilo bi da je i ona odredjena) sto bi ga izbacilo iz jezgre, sto znaci da je nemoguce da elektron bude u jezgri. :D

Mada, sto meni pada odmah na pamet je utjecaj samog mjerenja, jer mjeris sa fotonima recimo, isto tako male cestice, pa i samo mjerenje moze imati ucinak na rezultat. Meni je ovo idiotizam. Jer ispada ako ne mjeris uopce brzinu odnosno polozaj elektrona onda on moze stvarno biti svugdje, ukljucujuci i u jezgri. Al elektroni (i fotoni, atomi) su jako cudni. Imas vezano za njih i Double Slit Experiment... Nikad im ne mozes odrediti polozaj, a ako ih pokusas mjeriti dobiti ces drugaciji rezultat, samo zato sto ih promatras (a da ne eksperiment ne utjeces na bilo koji nacin).



I opet elektron izgleda nekad stvarno i upadne u jezgru. :neznam

https://en.wikipedia.org/wiki/Electron_capture

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 08 vel 2016, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Ma dobro, ovo je sve elementarno.
Elektron po km-u ima svoj prostor vjerojatnosti u kojem može obitavati.
Za to mu je potrebna neka energija (što se manifestira otpuštanjem ili primanjem fotona).

Dakle, slučaj je sljedeći;
Planetu je dovoljna cp sila da se odupre gravitaciji.
Elektronu bi cp sila uzrokovala utrošak energije i konačan pad u jezgru. No s obzirom da je elekton (i) val, mehanika je malo drugačija.
KM govori da postoji prostor u kojem elektron može postojati a da ne gubi energiju, odnosno u kojem će vrijediti usporedba planeta i gravitacije.
Pratiš me do sada?

Ovaj pad https://en.wikipedia.org/wiki/Electron_capture je jednostavno posljedica činjenice da je elektron izgubio energiju (otpustio je foton) i pao na nižu razinu (u jezgru).

Ja bi ovako opisao situaciju;

Pojednostavimo, uzmimo vodik, koji je de facto jedan proton oko kojega kruži jedan elektron.
Dakle imamo energiju u jezgri i imamo energiju u orbitali elektrona.
Elektron po KMu ne može ispuštati energiju kako želi, već to mora biti kvantificirano.
Može primiti ili oduzeti jedan ili više fotona.
Foton je ujedno i čestica prijenosnik elektromagnetske sile.
https://en.wikipedia.org/wiki/Photon
Pratiš do sada ? :D

Elektron i proton/jezgre izmjenjuju virtualne fotone, koji su nositelj EM sile.
https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_particle
Ukoliko ta čestica postane realna, elektron pada u jezgru.

Sad, tvoje pitanje je vjerojatno, po kojem obrascu se to događa ? :D
Trenutni odgovor je random.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 08 vel 2016, 15:15 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Ma pratim ja tebe dobri moj Ceha. :D

Elektron ima svoje orbite u kojima ne gubi energiju (tako rece Bohr), medjutim, elektron gubi energiju. On je gubi svaki puta kad "skoci" iz jedne orbite u drugu (tako sto zraci, kad god "skoci"), al iz nekog razloga, kad dodje do najnize orbite (gdje bi po logici stvari EM sila trebala biti jos jaca) on ne ide dalje, ne upada u jezgru, odnosno ne neutralizira proton da bi nastao neutron, vec opet skace u dalju orbitu, i opet kad skoci opet daje svjetlost, znaci da gubi energiju. Sad, sto meni pada napamet ovako da to mozda vise nije uopce taj elektron vec neki drugi elektron sa svojom energijom, jer oni mogu jednostavno "skakati" u stvarnost i nestajati. :D

Jos nismo dosli nigdje s odogovorom, upada li elektron u "jezgru" ili ne upada? A ako upada tek onda da vidimo (pokusamo bar) zasto upada.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 08 vel 2016, 15:30 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Ja mislim da je najpostenije da elektron gledamo kao oblak koji je oko citave jezgre pa i u samoj "jezgri" i svi sretni. :D

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 10 vel 2016, 00:41 
Offline

Pridružen/a: 10 sij 2016, 17:54
Postovi: 59
Aztec je napisao/la:
Ja mislim da je najpostenije da elektron gledamo kao oblak koji je oko citave jezgre pa i u samoj "jezgri" i svi sretni. :D


Oblak cega???

@Ceha,kako mislis treba dokazati strun?? pa teorija je postavljena tako da se nemoze dokazat a ti brilijantni fizicari mogu jedino isteoretizirat logicnu konzistentnost i to je sve a nije bas puno,tako i religije funkcioniraju

teoretska fizika je postala kao moderna umjetnost,samo izvlace novce za nista produktivno prijeteci vlastima sa svojom intelektualnom superiornosti.Dajte nam dio kolaca i necemo opametovat ljude da se dignu protiv vas to je fizika a i umjetnost,paraziti!!

jesi li pogledao video?mene zanima ono sto je govorio covjek o tome da dual split nije kvantni fenomen?

kako mislis da je u praksi dokazana kvantna fizika?pa sta su one silne interpretacije(fantasticne) nego otvaranje vrata jednoj iracionalnoj ezoteriji s kojom oni mogu teoretizirat do beskraja??

strun je magla koju su izmislili ovakvi kao sheldon,kakvog smisla ima teoretizirati o velicinama manjim od planckove?
a kvantna mehanika nedovrsen posao,zasto mislis da nezele izvrsit experiment predlozen u videu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 10 vel 2016, 00:56 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
Prorok Muhamed je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Ja mislim da je najpostenije da elektron gledamo kao oblak koji je oko citave jezgre pa i u samoj "jezgri" i svi sretni. :D


Oblak cega???

@Ceha,kako mislis treba dokazati strun?? pa teorija je postavljena tako da se nemoze dokazat a ti brilijantni fizicari mogu jedino isteoretizirat logicnu konzistentnost i to je sve a nije bas puno,tako i religije funkcioniraju

teoretska fizika je postala kao moderna umjetnost,samo izvlace novce za nista produktivno prijeteci vlastima sa svojom intelektualnom superiornosti.Dajte nam dio kolaca i necemo opametovat ljude da se dignu protiv vas to je fizika a i umjetnost,paraziti!!

jesi li pogledao video?mene zanima ono sto je govorio covjek o tome da dual split nije kvantni fenomen?

kako mislis da je u praksi dokazana kvantna fizika?pa sta su one silne interpretacije(fantasticne) nego otvaranje vrata jednoj iracionalnoj ezoteriji s kojom oni mogu teoretizirat do beskraja??

strun je magla koju su izmislili ovakvi kao sheldon,kakvog smisla ima teoretizirati o velicinama manjim od planckove?
a kvantna mehanika nedovrsen posao,zasto mislis da nezele izvrsit experiment predlozen u videu?



Dje si Heero!

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 10 vel 2016, 02:12 
Offline

Pridružen/a: 10 sij 2016, 17:54
Postovi: 59
molim?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 11 vel 2016, 21:59 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Prorok Muhamed je napisao/la:
Aztec je napisao/la:
Ja mislim da je najpostenije da elektron gledamo kao oblak koji je oko citave jezgre pa i u samoj "jezgri" i svi sretni. :D


Oblak cega???

@Ceha,kako mislis treba dokazati strun?? pa teorija je postavljena tako da se nemoze dokazat a ti brilijantni fizicari mogu jedino isteoretizirat logicnu konzistentnost i to je sve a nije bas puno,tako i religije funkcioniraju

teoretska fizika je postala kao moderna umjetnost,samo izvlace novce za nista produktivno prijeteci vlastima sa svojom intelektualnom superiornosti.Dajte nam dio kolaca i necemo opametovat ljude da se dignu protiv vas to je fizika a i umjetnost,paraziti!!

jesi li pogledao video?mene zanima ono sto je govorio covjek o tome da dual split nije kvantni fenomen?

kako mislis da je u praksi dokazana kvantna fizika?pa sta su one silne interpretacije(fantasticne) nego otvaranje vrata jednoj iracionalnoj ezoteriji s kojom oni mogu teoretizirat do beskraja??

strun je magla koju su izmislili ovakvi kao sheldon,kakvog smisla ima teoretizirati o velicinama manjim od planckove?
a kvantna mehanika nedovrsen posao,zasto mislis da nezele izvrsit experiment predlozen u videu?


Pa elektrona. :D

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 11 vel 2016, 22:01 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Inace, veliko otkrice, odnosno potvrda! Nije vezano za kvantnu fiziku, ali bez obzira.

Citat:
Potvrda postojanja gravitacijskih valova ujedno je i konačna potvrda Einsteinove teorije relativnosti, koja je tim otkrićem u potpunosti dokazana.

Znanstvenici su u četvrtak oko 10:30 sati ujutro po lokalnom vremenu u New Yorku, na sveučilištu Columbia, potvrdili otkriće gravitacijskih valova.

Nobelova nagrada za fiziku tim je otkrićem za tekuću godinu praktički zagarantirana.

"Gravitacijski valovi su mreškanja u prostor-vremenu, koja je Einstein predvidio prije 100 godina. Mogu nastati tijekom rođenja i sudara crnih rupa i mogu doći do nas čak iz najudaljenijih galaksija", rekao je ranije u najavi konferencije za medije Szabi Marka, fizičar sa Sveučilišta Columbia.

To se smatra velikim probojem u fizici koji će otvoriti nove poglede na svemir i njegove tajne.

Do otkrića se došlo uz pomoć najnovijih podataka sustava LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Riječ je o znanstvenom eksperimentu vrijednom milijardu dolara, koji još od 2002. godine traga za fenomenom gravitacijskih valova.

Ligo je ogroman detektor u obliku slova "L" u kojem radi više od 1000 znanstvenika iz 15 zemalja svijeta.


Veliki Einstein. :yes

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/znanst ... 26218.html



Jos malo i warp pogon. :zubati

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 12 vel 2016, 14:38 
Offline

Pridružen/a: 10 sij 2016, 17:54
Postovi: 59
elektrona??? naci elektron je oblak elektrona!! a sta su ti elektroni?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: dali je kvantna mehanika samo konstrukt koji otvara teoretskim fizicarima prostor za beskrajno t
PostPostano: 12 vel 2016, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Aztec je napisao/la:
Ma pratim ja tebe dobri moj Ceha. :D
Elektron ima svoje orbite u kojima ne gubi energiju (tako rece Bohr), medjutim, elektron gubi energiju. On je gubi svaki puta kad "skoci" iz jedne orbite u drugu (tako sto zraci, kad god "skoci"), al iz nekog razloga, kad dodje do najnize orbite (gdje bi po logici stvari EM sila trebala biti jos jaca) on ne ide dalje, ne upada u jezgru, odnosno ne neutralizira proton da bi nastao neutron, vec opet skace u dalju orbitu, i opet kad skoci opet daje svjetlost, znaci da gubi energiju. Sad, sto meni pada napamet ovako da to mozda vise nije uopce taj elektron vec neki drugi elektron sa svojom energijom, jer oni mogu jednostavno "skakati" u stvarnost i nestajati. :D
Jos nismo dosli nigdje s odogovorom, upada li elektron u "jezgru" ili ne upada? A ako upada tek onda da vidimo (pokusamo bar) zasto upada.

Upada :zubati.

Dakle, situacija je jednostavna. Elektron ima svoje orbitale iz kojih se kreće primanjem ili otpuštanjem fotona.
Ista stvar je i s jezgrom. Elektron će upasti u jezgru ako otpusti foton.
Samo što se to događa rijetko.

Ako elektron ne otpusti ili primi foton, on je "začepljen" u svojoj orbitali.

Aztec je napisao/la:
Ja mislim da je najpostenije da elektron gledamo kao oblak koji je oko citave jezgre pa i u samoj "jezgri" i svi sretni. :D

Tak se i gleda. Samo kaj je oblak na nekim mjestima gušći, a na nekim mjestima rjeđi.
Elekton koji se nalazi u nekom atomu u čaši na stolu se sljedeći tren može nalaziti na drugom kraju svemira.
Samo je vjerojatnost za tako nešto mikroskopski mala.

S time da ako elektron pri tome promjeni orbitalu mora primiti ili otpustiti fotone.

@Prorok;

Ne namjeravam dokazati teoriju struna, to je realno povelik skup teorija u kojima ima svega i svačega, samo nabrajam shvaćanja.
A i mi ne pričamo toliko o strunama, već o kvantnoj mehanici koja je eksperimentalno dokazana. Zapravo se i primjenjuje na dnevnoj bazi, od tunelske diode, pa na dalje;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dioda
Pogledaj i fotoelektrični efekt.
Koji video?
Čim netko krene pričati o ezoteriji, nula bodova. To nije znanost.
Po čemu bi dual split bio klasični, a ne kvantni fenom?
U teoriji struna se ne raspravlja o veličinama manjim od planckove, to nema smisla.
KM je gotova.
Nije završena teorija ujedinjavanja KMa i gravitacije, ali izgleda da za to ne fali puno.

@Aztec, vidio sam :zivili
To mi je jedna dobra fora za warp. U njemu ti ne mičeš sebe, nego svemir okolo sebe :zubati


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 96 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO