HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 20:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 678 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 28  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 01 tra 2016, 01:15 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
svaka čast pajdo, sve najbolje želim :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 tra 2016, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
hvala hvala :)

danas mi zadnji dan bio za predat papire za stalni posao na faksu, ali ja se odlucio za Pougarje

ako Bog da 1.8. se vracam :)

luda glavo...

:herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 tra 2016, 22:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
cakara je napisao/la:
hvala hvala :)

danas mi zadnji dan bio za predat papire za stalni posao na faksu, ali ja se odlucio za Pougarje

ako Bog da 1.8. se vracam :)

luda glavo...

:herceg_bosna


Zašto luda glavo?To ti je najpametniji potez. :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 09 tra 2016, 10:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
mnogi mi vicu da sam lud, al stas

bas nasem gore zupniku za Uskrs sam mu iznio svoje planove i on mi nesto u tom smislu rece....odgovorim mu, ono sto je cojeku ludo, Bogu je drago i covjek se naravno slozi samnom i dadne mi podrsku


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 27 tra 2016, 13:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
izbori na pragu, a ja jos ne znam ime protukandidata

asli ce mi doktur znanosti nosit listu, vicemo jos :klanjam

inace do sada na listi ne znam jel bio koji magistar, al kamo li dr.sc. :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 28 tra 2016, 22:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2012, 23:31
Postovi: 1384
Lokacija: Hercegovina
@cakara Svaka čast, prijatelju. Da je vise naših ljudi kao što si ti...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 05 svi 2016, 10:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Hvala na podršci.

Miris pobjede vec se osjeti u zraku, samo treba igrat pametno do kraja i radit radit radit :)

:herceg_bosna :herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 07 svi 2016, 20:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2016, 15:19
Postovi: 285
Pratim ovaj forum oko pola godine, pa reko da ovdje ostavim prvu poruku.

Slažem se sa zecom, da je više naših ljudi kao ti gdje bi nam bio kraj...

Uglavnom, sretno. :zivili

_________________
Ori svoju njivu najbolje što možeš!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 10 svi 2016, 08:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Eh, eh, eh...

fala fala prijatelji

sve se odvija svojim tokom

preksinoc sam stigo iz zavicaja, u petak opet picim, u subotu se mozda s kim iz zupanije sastanem :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 03 lip 2016, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Životopis kandidata za načelnika Općine Dobretići

Zovem se Ivo Čakarić, rođen sam u Jajcu 1990. godine od Marka i Mare rođene Aščić. Zbog ratnih okolnosti obitelj je napustila Pougarje i skrasila se u Daruvaru gdje smo živjeli do 2005. godine. Od 2005. do danas živimo u Kraljevici kod Rijeke. Kroz školovanje pokazao sam poseban dar za povijest i zemljopis tako da sam u osnovnoj školi bio učenik generacije u tim predmetima i među nekoliko najboljih u županiji. Kasnije, u srednjoj školi osvojio sam 5. mjesto na državnom natjecanju građevinskih i geodetskih škola. U građevini sam ostao i dalje te se iškolovao za inženjera. Pisanje i obrana diplomskog rada dijele me da završim Specijalistički diplomski studij građevinarstva. Politika me je pratila od malena, tako da sam već sa 14 godina bio član Parlamenta mladih Grada Daruvara. S vremenom sam postao članom stranke i podrobnije se upoznao sa politikom. Kroz školovanje povremeno sam radio u obiteljskom građevinskom obrtu, a od početka 2015. godine zaposlen sam u Laboratoriju za materijale Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Intezivnije zanimanje za Pougarje krenulo je sa mojih 16 godina kada sam se uključio na internet stranicu Pougarje Online. Zanimalo me je sve što ima veze s Pougarjem i Pougarcima pa sam ubrzo, kako mnogi kažu postao najbolji promotor zavičaja sa više stotina napisanih članaka. Kada je Pougarje Online ugašen zajedno sa kumom Borisom Đukićem pokrenuli smo portal Pougarje U srcu. Nedugo zatim izabran sam za predsjednika Zavičajnog kluba Pougarje. Kruna svega rada bila je ponovno pokretanje časopisa Glas Pougarja. Danas me samog impresionira podatak da je prvi broj časopisa bio u tisku nakon samo 45 dana od donošenja zaključka da ga pokušamo pokrenuti. Već treću godinu Klub uspješno izdaje časopis Glas Pougarja koji se redovito šalje na više od 400 adresa vjernih članova. Zavičajni klub Pougarje okuplja više od 40 suradnika koji rade na pripremi, izradi i distribuciji časopisa. Aktivni sam član i Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva Pougarje iz Daruvarskog Brestovca gdje sam pomogao organizaciji pet Pougarskih sila, četiri Međunarodne košev'ne te mnoge tekuće poslove ove udruge. Bio sam prisutan i na posljednjih šest piknika Pougaraca koji se održavaju u Sloveniji. Sudjelovao sam i u mnogim drugim građevinskim, vjerskim i humanitarnim akcijama. Volontirajući kroz nabrojane aktivnosti proveo sam nekoliko tisuća sati.

Moje zalaganje, trud i sposobnosti prepoznali su mnogi ljudi. Stoga mi je i ponuđena kandidatura za načelnika Općine Dobretići. Odluka nije bila nimalo laka, lomila se je u meni nekoliko mjeseci da bi oko Uskrsa ove godine riješio prihvatiti izazov i upustiti se u izbornu utrku. Pougarje mi nije jedna od opcija u životu, ono mi je prioritet stoga sam odbio stalno zaposlenje na Građevinskom fakultetu i odlučio se vratiti u Pougarje čim privedem obveze što se tiče studija i posla kraju. Smatram da sam svojim dosadašnjim djelovanjem pokazao mnoge vrline koje bi čovjeku na poziciji načelnika općine Dobretići bile poželjne. Pokazao sam i ogromno domoljublje davanjem za zajednicu u mnogim akcijama te naravno konstantnim radom već nekoliko godina kroz pougarske internet stranice i Zavičajni klub. Što sam do sada oko Pougarja naumio to sam i ostvario. Put nikada nije bio lak, ali ustrajanje u poslu je dovelo do rezultata. Pitanje je sada mjerila toga svega, nekome je to veliko, a nekome malo. U slučaju da je malo učinjeno, može se postaviti pitanje tko je kroz posljednjih 10-ak godina učinio više za Pougarje kroz volonterski rad? Neka moj dosadašnji rad bude ogledalo onoga što bi radio ubuduće. Pougarje zaostaje u gotovo svim segmentima za mjestima poželjnim za život u 21. stoljeću. Od tonjenja u još dublju propast spašava ga samo predan i ozbiljan rad. I s radom će biti teško, ali bez njega nikako...

Radno iskustvo:
- 2005. – 2015. – Obiteljski građevinski obrt
- 2015. – 2016. – Laboratorij za materijale Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci

Obrazovanje:
- 1997. - 2005. - Osnovna škola Vladimir Nazor Daruvar
- 2005. - 2009. - Građevinska tehnička škola Rijeka
- 2009. - 2013. - Stručni prediplomski studij Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci
- 2014. - >>>> - Specijalistički diplomski studij Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci

Političko djelovanje:
- 2005. godine izabran za člana Parlamenta mladi grada Daruvara
- 2009. godine učlanio se u Hrvatsku stranku pravu
- 2012. godine izabran u mjesni odbor Kraljevica ispred HSP-a
- 2013. godine izabran za člana izvršnog odbora HSP-a podružnice Kraljevica
- 2016. godine izabran za člana nadzornog odbora HSP-a županijskog vijeća Primorsko-goranske županije

Djelovanje oko Pougarja:
- 2009. – 2010. - pomoćni urednik portala Pougarje Online – Pougarje moj zavičaj
- Od 2011. - urednik facebook stranice i portala Pougarje U srcu
- Od 2012. - član HKUD-a Pougarje Daruvarski Brestovac
- Od 2013. - predsjednik Zavičajnog kluba Pougarje
- Od 2014. - urednik časopisa Glas Pougarja
- 2015. - član organizacijskog odbora za obilježavanje 100 godina Gospojine u Melini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 30 lip 2016, 11:53 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 11:39
Postovi: 139
Hoće li logistika ovog portala podržati ovog našeg mladog kandidata, jer je očito da želi istinski pomoći svome kraju ili će zavist prevladati (kao mnogo puta dosad na ovome portalu)? Nadam se da se logistika neće "praviti luda" kao da ju se ne tiče, jer eto ovaj momak nije sin bivšeg partijskog čelnika pa da navodno ne zaslužuje podršku portala. Svima je jasno da je iskren, pošten i da radi za hrvatsku stvar, jer odbio je mnogo unosnija radna mjesta i krenuo u neizvjesnost i svojim primjerom pokazao privrženost rodnom kraju.

Upravo ova kandidatura će biti jako dobar test, dali ovaj portal istinski radi za dobrobit Hrvata u BIH i dali će podržati jednog istinskog kandidata koji istinski radi za hrvatsku stvar u BIH ili im je u prvom planu njihov ego i spoznaja da momak nije član HDZ-a BIH. Uskoro ćemo i to saznati.

Za Cakaru:
Osobno te ne poznajem, ali pratim tvoje pisanje ovdje već dugo i želim ti puno sreće na izborima i nadam se na poziciji načelnika i vjerujem da ćeš pošteno obavljati svoj posao i da će kojekakvi politički kriminalci nakon tvojega mandata shvatiti da je bespredmetno da se kandidiraju jer nemaju šanse. Očekujem da se ovaj tvoj entuzijazam prelije i na susjednu općinu Jajce.

Drži se i sretno. Pozdrav i Zagreba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 30 lip 2016, 12:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24669
Lokacija: Heartbreak Hotel
@cakara zna da će imati potporu ovoga i još nekih srodnih portala.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 30 lip 2016, 13:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58884
Lokacija: DAZP HQ
mogao si odmah reći, pa da ne pravim klona. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 30 lip 2016, 13:24 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 11:39
Postovi: 139
Bobovac je napisao/la:
@cakara zna da će imati potporu ovoga i još nekih srodnih portala.


Ako je tako, podržavam. Ali zar nebi trebalo u tom slučaju to javno objaviti s obzirom na čitanost portala i napraviti nekakav intervju s njime? U protivnom, kako će ga ljudi upoznati.
Nebi bilo u redu da jedan pošteni kandidat izgubi izbore, ako npr. HDZ odluči financirati 2 autobusa glasača, što nije nemoguće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 01 srp 2016, 14:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Zagreb, zahvaljujem se na podrsci :) fala naravno i ostalima

veliki dio posla je vec odradjen, masa ljudi je prijavljena za dopisno glasovanje.....brojku tesko moze iko stic, a jos k tome u samom Pougarju sam sigurno jaci, vecina mladih obitelji je za mene.....na listi su uglavnom ljudi iz Pougarja

neki dan sam sazno i imena protukandidata...ako izbori budu posteni, ja sam uvjeren da izbore izgubit ne mogu

ovo s intervjom je odlicna ideja...rado bih odradio, jer nikad do sada nisam...do sad sam ja bio taj koji je postavljao pitanja...to cisto da me ostatak hrvatskog korpusa upozna, u Pougarju me ionako svako ziv zna :)

moram bit oprezniji sta govorim...neki su me vec osudili sto sam reko da ce se u Dobreticima viorit zastava hrvatskog naroda i sto ce se u sluzbenoj upotrebi koristit iskljucivo hrvatski jezik...neki su to na noz docekali


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 01 srp 2016, 19:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
za sv Antu bila je promocija knjige o Jasenovcu, kojoj je izmedjuostalih autor i nas POugarac Stipo Pilic....ZK Pougarje je bio organizator

https://drustvojasenovac.wordpress.com/ ... ugom-selu/


Zavicajni klub Pougarje u suradnji sa udrugom Fra Marko Dobretic organizira ljetni kamp mladih u POugarju koji ce se odrzati od 8.8. do 15.8. u Dobreticima

http://www.pougarjeusrcu.com/pougarske- ... u-pougarju


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 02 srp 2016, 06:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
mi vazda specificni...il najbolji il najgori il unikatni po necemu itd

http://www.haber.ba/vijesti/bih/324469- ... g-bosnjaka


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 02 srp 2016, 13:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
cakara je napisao/la:
moram bit oprezniji sta govorim...neki su me vec osudili sto sam reko da ce se u Dobreticima viorit zastava hrvatskog naroda i sto ce se u sluzbenoj upotrebi koristit iskljucivo hrvatski jezik...neki su to na noz docekali

Samo naprijed s tim, ne obaziri se na te s čakijama! :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 02 srp 2016, 15:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21663
Pessimus dux je napisao/la:
cakara je napisao/la:
moram bit oprezniji sta govorim...neki su me vec osudili sto sam reko da ce se u Dobreticima viorit zastava hrvatskog naroda i sto ce se u sluzbenoj upotrebi koristit iskljucivo hrvatski jezik...neki su to na noz docekali

Samo naprijed s tim, ne obaziri se na te s čakijama! :wink

Dobretići su 100% hr. općina. Koji jezik bi se trebao govoriti, kineski ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 06 srp 2016, 12:05 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 11:39
Postovi: 139
cakara je napisao/la:
Zagreb, zahvaljujem se na podrsci :) fala naravno i ostalima

veliki dio posla je vec odradjen, masa ljudi je prijavljena za dopisno glasovanje.....brojku tesko moze iko stic, a jos k tome u samom Pougarju sam sigurno jaci, vecina mladih obitelji je za mene.....na listi su uglavnom ljudi iz Pougarja

neki dan sam sazno i imena protukandidata...ako izbori budu posteni, ja sam uvjeren da izbore izgubit ne mogu

ovo s intervjom je odlicna ideja...rado bih odradio, jer nikad do sada nisam...do sad sam ja bio taj koji je postavljao pitanja...to cisto da me ostatak hrvatskog korpusa upozna, u Pougarju me ionako svako ziv zna :)

moram bit oprezniji sta govorim...neki su me vec osudili sto sam reko da ce se u Dobreticima viorit zastava hrvatskog naroda i sto ce se u sluzbenoj upotrebi koristit iskljucivo hrvatski jezik...neki su to na noz docekali

Očekujemo da hercegbosna.org to odradi :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 07 srp 2016, 19:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Tvoj post naisao na plodno tlo. Urednici portala su me kontaktirali, pa cemo vjerojatno u drugom djelu mjesece i to odradit. Fala Zagi :herceg_bosna


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 19 ruj 2016, 10:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Intervju u nastavu:

https://web.facebook.com/profile.php?id ... 87&fref=ts

Intervju sa Ivom Čakarićem, kandidatom za načelnika općine Dobretići

Uvijek nas raduje kada čujemo da se mladi i sposobni ljudi vraćaju u BiH. Jedan je takav primjer Ivo Čakarić, koji je rodom iz Dobretića, a veći dio života proveo je u Hrvatskoj. Po struci inženjer građevine s radnim mjestom na Sveučilištu u Rijeci, ovaj dvadesetšestogodišnjak odvažio se vratiti u svoj zavičaj i dati svoj doprinos razvitku svojega kraja i opstanku našega naroda.
U vremenu iza sudjelovao je aktivno u održavanju veza dijaspore i starog kraja, pokretanju časopisa Glas Pougarja i web-portala Pougarje u srcu. Izabran je za predsjednika Zavičajnog kluba Pougarje, aktivni je član Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva Pougarje…

Njegovo zalaganje, trud i sposobnosti prepoznali su mnogi ljudi. Stoga mu je i ponuđena kandidatura za načelnika Općine Dobretići ispred Koalicije za Pougarje (HSS Stjepana Radića i HSP BiH).
Odluka nije bila nimalo laka, lomila se u njemu nekoliko mjeseci, da bi oko Uskrsa ove godine riješio prihvatiti izazov i upustiti se u izbornu utrku. Stoga je odbio stalno zaposlenje na Građevinskom fakultetu Rijeci i odlučio se vratiti u Pougarje.

Tim povodom gospodin Čakarić dao je intervju našem portalu.

HB: - Gospodine Čakariću, možete li ukratko predstaviti općinu Dobretiće s obzirom da veliki dio naših čitatelja ne zna mnogo o njoj.

- Vrlo rado, ali prvo bih pozdravio sve čitatelje i forumaše portala Hercegbosna.org i naravno uredništvo koje mi je ovim intervjuom dalo priliku da se još bolje predstavim svojim biračima i ostalom hrvatskom narodu. Istakao bih da sam 'glavni urednik' teme „Pougarje“ na vašem i našem forumu gdje sam od prvoga dana postojanja portala informirao zainteresirane o Dobretićima-Pougarju i događanjima u njima. Ukratko ću ponoviti ono što smatram najvažnije. Pougarje je naziv za 18 hrvatskih sela koji se nalaze na obroncima manje poznate planine Ranče, sa lijeve strane rijeke Ugra u središnjoj Bosni, 15-ak kilometara sjeveroistočno od Jajca. Jajcu smo kroz povijest uvijek i pripadali, da bi 1963. godine potpali pod novoosnovanu općinu Skender Vakuf protivno volji Pougaraca. Referendumom s početka 1992. godine, gotovo jednoglasnom voljom odvojili smo se od Skendera, da bi se sredinom godine odlukom tadašnjih pougarskih civilnih i vojnih vlasti pripojili Jajcu. Poslije oslobađanja Jajca i Pougarja, znači od rujna 1995. godine pa donošenja Zakona o osnivanju novih općina u FBiH iz ožujka 1998. bili smo ničija zemlja. Zakonom je utvrđeno osnivanje između ostalih i Općine Dobretići sa sjedištem u naselju Dobretići. Dobretići vuku naziv od plemićke obitelji Dobretića koja se padom Bosne sklonila u Pougarju. Do rata u Pougarju je živjelo gotovo 5000 Hrvata, da bi se nakon oslobađanja manji dio njih vratio, a još manji do danas ostao živjeti, tako da prema posljednjem blagoslovu župljana u Pougarju STALNO boravi nešto manje od 300 duša. Pougarje je uglavnom planinski kraj, a sela su smještena od 500, pa do gotovo 1400 m nadmorske visine. Infrastruktura je loša, nema većih proizvodnih pogona, a u ovoj 6. najrazrušenijoj općini BiH još veći dio stambenih jedinica nažalost nije obnovljen.

HB: - Gdje se danas sve nalaze raseljeni Pougarci?

- Najlakše reći, nema gdje nas sve nema. Ali izdvojio bi najveće koncentracije koje se nalaze oko gradova Daruvara, Pakraca, Đakova i Zagreba u Hrvatskoj te Črnomelja, Novog Mesta, Ljubljane, Kopra u Sloveniji. Ima nas i po ostalim europskim i prekooceanskim zemljama.

HB : - Što je bilo presudno u donošenju odluke o povratku u Pougarje i kandidaturi za načelnika općine?

- Kada mi je ponuđena kandidatura za načelnika Općine prvo sam iz dostupnih dokumenata analizirao stanje u Općini i uvidio da svojim znanjem, iskustvom i energijom mogu donijeti napredak. Drugo, u razgovoru sa biračima naišao sam na plodno tlo odnosno njihovu podršku i s te strane sam dobio potvrdu da sa kvalitetnim radom pobjeda na izborima neće izostati. Treće je bilo razmišljanje o tome što ti ja dobivam i gubim povratkom u Pougarje, a također što Pougarje dobiva ili gubi sa mnom. Jednostavno, kukavica bi ispao da nisam prihvatio i omalovažio svoj višegodišnji rad vezan za Pougarje. Odluka je logična i samo je nastavak slijeda aktivnosti. Tu je postojao čitav niz faktora koji su me potakli na tu odluku, a možda je ključni bio odgovornost prema zajednici jer činjenica da mi Pougarci i nemamo neki spektar ljudi koji bi bili primjereni poziciji načelnika Dobretića, a da održavaju veze sa zavičajem. U konačnici, za ovu zemlju mnogi su žrtvu podnosili i živote dali te se nadam da će i ova moja žrtva pomoći opstojnosti Hrvata u Pougarju i našoj Središnjoj Bosni.

HB: - Vi i vaš tim ste uglavnom mlađi ljudi, što bi bila vaša poruka ljudima koji bi rekli da ste premladi za politiku?

- Istina, tek mi je 26 godina pa velikom broju ljudi je to nepojmljivo, ali ne i onima koji me dobro poznaju. Nisu bitne godine, već ozbiljnost, način razmišljanja i konkretni rezultati koje sam pokazao. Mnogi i ne znaju, da sam već 11 godina u politici i kroz to vrijeme napredovao sam stepenicu po stepenicu. Istine radi, da sam sada ovom odlukom preskočio barem dvije. Život jednostavno traži nekad i takve poteze, a ja vjerujem da imam i znanja i volju da Pougarje učinimo boljim, ljepšim i sretnijim krajem za život.

HB: - Što smatrate najvećim problemima sa kojima se općina Dobretići susreće?

- Problema ima mnogo, a nabrojat ću ih nekoliko. Prvo bi izdvojio to što se nalazi u Bosni i Hercegovini koja još ne funkcionira kao normalna država. Da se ne shvati tu ništa nacionalno, jer i ostale općine i gradovi, vjere i narodi u BiH bore se s istim problemom. Ovo govorim iz razloga što 95% Pougaraca živi u sređenijim zemljama, pa misle da sve to idealno funkcionira kao u njihovim novim postojbinama. Navesti ću primjere. Ustav BiH kaže da se ratom porušene kuće moraju obnoviti, a 24 godine od rušenja naših pougarskih domova sredstvima obnove nije riješena ni trećina slučajeva. Hidrocentrale na Ugru već nekoliko godina rade, a općina ne ubire nikakve naknade. Šume su najveće prirodno bogatstvo općine, ali zbog loših zakona, prihod od njezine eksploatacije je zanemariv.
Infrastruktura u općini je vrlo loša. Struju veći dio sela ima, putovi su 80% makadamski i zbog veličine mreže napopravljat se ne mogu, dok vodovod veliki dio sela ne posjeduje. Zbog svog geografskog položaja, klimatskih uvjeta te planinskog raštrkanog tipa naselja izgradnja, održavanje i zimsko čišćenje putova iziskuje velike troškove. Da slikovito prikažem, 150 naseljenih kuća Pougarja stalo bi u 2 km slavonskog ušorenog sela, dok je ovako raspoređeno u više do 50 km. To naravno ima svoje draži, ali u konačnici i svoju cijenu. Smatram da je jedan od promašaja pougarske politike što se u početku nije išlo ka izgradnji jednog novog naselja za stanovnike udaljenijih i nepristupačniji sela, po uzoru na susjedno Vitovlje. Netko će ovu moju izjavu dočekati na nož, ali dovoljno je da samo razmisli i uvidi da danas u pet sela imamo naseljene dvije kuće. Nije to što oni manje vole Pougarje od drugih, nego što nemaju ni najminimalnije uvjete za povratak, a da bi se oni ispunili potrebna su milijunska sredstva kojih nema. Problem budućnosti su ljudi, kojih je iz godine u godinu sve manje i biti će sve teže raditi na boljitku jer se jednostavno neće imati s kime. Sutra da otvorimo pogon od 10 radnih mjesta nastao bi problem jer ne bi imali dovoljno radne snage, pa bi ju morali uvoziti, a to nije rješenje jer Pougarju trebaju ljudi koji će ovdje živjeti, a ne izletnici. Kroz koju godinu prijeti nam i zatvaranje OŠ u Dobretićima koja je sada do 5. razreda jer nekoliko obitelji je otišlo ili će tek otići, a baš nadolaze generacije sa malo ili nimalo djece. Ako nam se to dogodi, vjerojatno će još koja obitelj krenuti put Jajca ili EU. Mlade obitelji u Pougarju, koji je danas oko 20, imaju mnogo razloga da odu iz svoga zavičaja. Na budućoj pougarskoj vlasti je da nađu razlog više kako bi one ostale na svome, a ne sreću tražile negdje daleko od svoga rodnog kraja i u tuđoj zemlji.

HB: - Kako ocjenjujete rad dosadašnjih općinskih vlasti?

- O bivšim sve najbolje. Reći ću samo da sam uvjeren da je se moglo i moralo više i bolje. Sad zbog čega nije, to već iziskuje ozbiljnu analizu. Odgovornost je bila na svima nama, na nekima više, a na nekima manje, međutim naravno najviše na onima koji su bili na vlasti i odlučivali o svemu.

HB: - Gdje vidite potencijalne mogućnosti za razvoj općine, osobito u smislu turizma, stočarstva i šumarstva?

- Zbog prirodnih pogodnosti Pougarje je uvijek bio stočarski kraj. Za razliku od nekad samo mali dio obitelji od stočarstva i živi, ne znam da li bi rekao na sreću ili na žalost. Stoljetni brend u vidu Vlašićkog sira je nedovoljno iskorišten. Danas mnogi sve više gledaju na porijeklo hrane i je li proizvedena na prirodan i ekološki način. Tu mi trebamo tražiti svoju priliku i brendirati proizvode koji su Bogom dani u našem kraju. Mnogo je tu i samoniklog bilja koje jednostavno propada zbog nedovoljnog poznavanja istog. Treba educiranja stanovništva koje bi se moglo ozbiljnije početi baviti tom djelatnošću.
Što se tiče turizma potencijala ima za zimski, seoski i sportski ali je iskoristivost gotovo ravna nuli. Jedan od problema smo mi Pougarci, koji nikad kroz povijest nismo bili trgovci i pitanje je koliko smo u stanju iskoristit potencijale koje imamo. Nema gotovo dana u godini da netko ne traži smještaj, a nemamo nijedno prenoćište, nijedan krevet koji se izdaje. Svaki je početak težak, ali uvjeren sam da kvalitetnim radom i informiranjem možemo promijeniti svijest ljudi da naplaćivanje konaka ne bude uvreda za nas kao što to spominje jedan novinski članak od prije 30-ak godina.
Šumarstvo, odnosno drvna industrija do sada je proizvodila gotovo isključivo primarne proizvode i izvozila dalje. Sazrjelo je vrijeme da se potraži investitor za proizvodnju gotovih proizvoda od drveta jer prvi uvjet je zadovoljen – postojanje resursa.
Nedavno je od strane SBŽ izdata koncesija za izradu vjetroparkova u Dobretićima, tako u dogledno vrijeme možemo očekivati i njihovu izgradnju. Ako budemo imali više 'sreće' nego sa hidrocentralama na Ugru, isplatom koncesijskih naknada općina Dobretići trebala bi postati napokon samoodrživa, a pogotovo zajedničkom izgradnjom planirane hidrocentrale u ušću Ugra od strane Elektroprivereda HZ HB i Elektroprivrede Republike Srpske.

HB: - U proteklom periodu je bio aktualan projekt izgradnje hidroelektrana na rijeci Ugar. Možete li nam reći nešto detaljnije o tomu i vaš stav po tom pitanju.

- Na rijeci Ugru izgrađene svu dvije protočne hidrocentrale te postoji zanimanje za gradnju još nekoliko njih. Uvijek ću biti protiv projekata od kojih Općina Dobretići i njeni stanovnici nemaju koristi u vidu radnih mjesta, plaćanja komunalnih i koncesijskih naknada. Kada se bude znala potencijalna korist za zajednicu onda treba odvagati i donijeti primjerenu odluku. Ovako imamo devastiran riječni tok bez ikakva obeštećenja za zajednicu.

HB: - Imate li u vidu prijave za projekte iz fonda Vlade RH za Hrvate u BiH i koje konkretno?

- Imamo u vidu te projekte i sve one na koje imamo pravo aplicirati. Konkretno vam ne mogu odgovoriti, jer to će uvelike zavisiti tko će činiti buduću Vladu Republike Hrvatske i kakve će oni projekte podržavati. Svjedoci smo da se bivša SDP-ova Vlada orijentirala na kapitale projekte, dok je su prijašnje podražavale znatno veći broj aktivnosti sa manjim iznosima. Na općinskim službama da je projekte rade iz dana u dan, a prijavljivanje bi trebalo biti samo formalnost koja se neće sigurno raditi zadnji dan. U našoj Općini postoje sada osposobljeni ljudi koju su radili projekte prekogranične suradnje sa Općinom Gornji Bogićevci i Gradom Pakracom, te imamo u planu i dalje razvijati dobru praksu i širiti prijateljstva s drugim jedinicama lokalne samouprave gdje iseljeni Pougarci žive.

HB: - Korupcija je rak-rana našega društva. Čime se boriti protiv nje, barem na lokalnoj razini?

- Austro-Ugarska nije mogla stati u kraj korupciji u svoje vrijeme dok je upravljala Bosnom i Hercegovinom te je bila prinuđena jedan njen dio legalizirati. Društvo je takvo i teško ga je mijenjati, ali kada bi svi bili kao mi u Dobretićima, vjerujem da bi nam zemlja bila u rangu zemalja zapadne Europe. Mislim da je dobar početak smanjenja korupcije da narod počne birati nekompromitirane kandidate. Pougarci su to tvojim primjerom već pokazali kada su prije 4 godine.

HB: - Na kraju, vaša završna poruka stanovnicima Dobretića tj. vašim glasačima.

- „Čuvajte se lažnih proroka koji k vama dolaze u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivci.“ Mt 7:15


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 19 ruj 2016, 22:20 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4370
Bravo Ivo! Protukandidat iz HDZ?
Demi reci kako bas da si izasao ispred HSSa ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 19 ruj 2016, 23:12 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13485
Lokacija: ZG
Evo Pougarci, ne serite sad da nemate za koga i da su svi političari lopovi.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 20 ruj 2016, 08:50 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4370
Ocekujem barem 80% za Cakaru :herceg_bosna


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 678 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 28  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO