HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:10.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 22 svi 2016, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Bogati su se ohladili od kloniranja jer ne mogu prenijeti svoju svijest u druga tijela a ako žele organe ne trebaju im klonovi.

Kloniranje i uzgoj organa su baš za široke narodne mase.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 22 svi 2016, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24530
Lokacija: Heartbreak Hotel
Nestanak tiskanih medija i njihova supstitucija nečim novim što sada ne postoji ali za što postoje naznake, neka kombinacija tableta i smartphonea. To nešto će imati sve veći i veći značaj, time će se ne samo komunicirati i pratiti medije, fotografirati i sve ono što već postoji, već i plaćati računi ( zapravo i to sada postoji ali nije razvijeno) i mnogo drugoga što i ne slutimo (pratiti svoje zdravstveno stanje npr)
Najveći izazov - tko riješi kvaku 22 biti će bogat čovjek - kako napraviti što manji "nešto" a da istodobno ima što veći ekran? :)

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 22 svi 2016, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Zašto bi moralo da bude što manje? Ja koristim tablet od 7" kao telefon. Staje mi u džep bez problema. Jedina mana mu je što me ljudi na ulici gledaju kao kretena dok telefoniram. Ali mi to ne smeta uopšte, pošto me nijedno od tih ljudi ne poznaje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 24 svi 2016, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ha, kombinacija financijski ostvarivog, čak poželjnog a futurističkog izgleda. No, već je prošlo 6 godina od prvog predstavljanja, no aktualizira se opet. Moguće jer ne zahtijeva nove ceste i čuda, samo manja proširenja ili prekompoziciju već postojećih. Samo ne znam kako će riješiti kamione.



slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 24 svi 2016, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sumnjam da od tog ima nešto. Jednostavno nepotrebno, nijedno društvo i ljudska evolucija se neće prilagođavati autobusima.

Ovo je već skoro gotova tehnologija. Ali i od tog nema ništa. Ko će plaćati polaganje velikih cijevi ispod oceana i mora. Pukne na jednom mjestu svi koji su povezani poplave i ljudi izginu.


_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 svi 2016, 13:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ministry of Sound je napisao/la:
Ajfon iz 2007 i današnji


Citat:
Apple: 2017 iPhone Models to Feature Brighter, Higher-Definition Screens, Report Says


LOL

A najuzbudljiviji start-upovi su milijunte iteracije dejting ili chat appova, ili stvaranje posredničkih mreža za pružanje usluga (Uberizacija i Airbnbizacija).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 svi 2016, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2011, 20:26
Postovi: 1431
Uberizacija i Airbnbizacija potkopava iluziju potrebe za državnom regulacijom u ranije neviđenim razmjerima. Raskrinkava opsesiju birokrata kontrolom pružanja usluga jer se u praksi pokazuje da je tržište puno bolji regulator. Više ti vrijede komentari osoba koji su ranije odsjeli u nekom stanu koji je izlistan na Airbnb-u, nego milijun nepotrebnih državnih inspekcija i propisa.

_________________
The only true national autonomy is the freedom of the individual against the state and society.

Mises


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 svi 2016, 17:29 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Koristim Uber redovno. Odlicna prica :palacgore1

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 24 lis 2022, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ministry of Sound je napisao/la:
Svi ste sigurno nedavno vidjeli ismijavanja predviđanja iz filma Povratak u Budućnost (1985 i 2015). Prođoše davno i razne svemirske odiseje, pa i Bladerunner. Ništa ni od utopije a bome ni distopije.

Često se smijemo futurističkim magazinima iz 1950ih, svijetu u kojem već živimo u kojekakvim kupolama na zemlji (ili ispod oceana) ili pak negdje na Marsu.

Da ne govorimo o tome da mogu prebaciti osobu iz 1930ih u današnjicu i za cirka 5 minuta im objasniti stvari, koje im neće biti uopće toliko šokantne ili nepoznate (auta, TV, radio, telefoni...sve je to postojalo u njihovo doba, čak ni internet ne bi trebao biti toliko kompliciran za objasniti).

Kada bi pak u 2016 doveo osobu iz 1970, najviše problema bih imao kada bi im pokušao objasniti da ne samo ne živimo na Marsu, nego da tamo nismo još poslali ni osobu.

Sva ta promašena predviđanja ili razočarenja imaju jednu zajedničku crtu - jednostavno nema novca za ogromne kapitalne investicije (tipa nekakvih letećih gradova, radikalno drukčijih načina transporta ili svemirskih istraživanja). Privatni sektor (izuzev par avanturista poput Muska) jednostavno zbog vlastitih investitora ne može bacati novac na stvari koje nisu isplative unutar par godina.

Poredite osobni kompjuter 1982 i npr danas.
Mobitel iz 1992 i danas
Ajfon iz 2007 i današnji
TV od prije 10-15 godina i današnji.
Auta od prije 30-ak godina i današnja (prihvaćam auta bez vozača kao veliki ali ne neočekivan napredak)

Bit će napretka, ali mislim da smo već napravili najveće pomake. Sve odavde ide postepeno i inkrementalno. Malo moćniji kompjuteri, malo pametniji i manji uređaji, malo pametniji i funkcionalniji roboti. Slanje prvog čovjeka na Mars za 20-ak godina, možda i onda duga pauza od možda 100 godina do mogućnosti odlaska do neke udaljenije planete (mada nisam siguran da će do toga uopće doći jer nema rješenja za određene biološke limitacije). Za revolucionarne lijekove, genetske terapije i kloniranje bih rekao da je puno izglednije da će postati mainstream.

Futurolozi koji su odustali od radikalnih predviđanja kojima bi kumovao čovjek sada sve nade polažu u njihovu verziju Boga - singularnost i AI, što je isto glupost koja nije bazirana na bilo čemu drugom nego na hipotezama i gotovo religioznom potrebom da se vjeruje u neko superiorno biće.

Volio bih čuti neki scenarij po kojem će sljedećih 50 godina biti radikalno drukčiji od perioda 1965-2015, što se tiče baš nekih breakthrough inovacija. Odnosno scenarij po kojem bi se začudili tehnologijom u 2065.


Nakon 6 godina, relevantnije nego ikad.

Sviđa li vam se napredak na iPhone od tad, bolja rezolucija, brži procesor?

Sviđaju li vam se nove društvene mreže koje potiskuju stare?

Sviđa li vam se to što je Uber napravio inovaciju po kojoj vam student sada biciklom donosi hranu.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 pro 2021, 00:01
Postovi: 4116
Lokacija: Castle Grayskull
Glavni problem je država. Svako polje inovacija, pa tako i ovo digitalno, krene brzo, bez regulacija, privatni novac vidi potencijal za profit pa poteče kao reka, ali posle par godina eto države da uvede zakone, regulacije, propise, poreze, ovo može, ono ne može, potencijalni profit bukvalno preko noći nestane i posle toga inovacije idu sporom i predvidivom evolutivnom trajektoijom, bez ikakvih revolucija.

Uporedite mobilni telefon od pre 10 godina i nov, nikakve razlike, ali ako se uporede telefon od pre 10 i telefon od pre 20 godina, razlika je drastična. Posle revolucionarne inovacije, država uleti i zakoči sve. Isto se desilo i sa ličnim računarima, u poslednjih recimo 25 godina a posebno u poslednjih 10 su sve inovacije na kašičicu. Čim država uleti sa zakonima, DMCA, autorskim pravima koja ističu 500 godina posle smrti autora i slično, prave investicije presuše i vozdra. Krenule kriptovalute, država poletela u regulaciju i to je kraj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 stu 2021, 11:56
Postovi: 389
Najveći napredak napravljen je po pitanju razumijevanja osjećaja LGBT+ populacije. To nadilazi leteće aute i sl.

Nitko nije mogao ni zamisliti da ćemo biti ovako progressivni u tako kratkom roku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Jeste li vi evoluirali zajedno sa tehnikom?
Ja sam nekad smatrao da nema potrebe za većim monitorom od 17 incha na racunaru, da je HD precijenjen, da je 5 incha na ekranu mobitela ogromno.

Danas sam navikao oko na 4k na ekranu, filmove i tv teško gledam ako nije barem HD rezolucija, lagano primjetim razliku između 1080p i 4k ili trzuckanja na sportskim sadrzajuma, na mobitelu ako nije glatkih 120 HZ i ekran od skoro 7 incha mi smeta nakon što sam probao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Kad će ta leteća auta zna li se šta? Kažu postajemo i kiborzi hibridi terminatori, vidim i neki uvaženi forumaši bacaju drkicu na to, valjda po uzoru na globalnu elitu kojoj su to vlažni snovi veći 100+ godina, transhumanizam, čovjek kao bog i sve ostalo. Dajte dečki nazire li se šta barem? Kad će Elon Musk NASA ljudske kolonije na Marsu? Dajte bar nešto majka mu stara. A da nije SF film.
Nekidan mi izbacilo Muska kod Rogana, kaže Skynet scenarij iz Terminatora samo što se nije ostvario, svemoćni AI sve preuzima, jebali smo ježa. Sve sa dramatičnim pauzama od 10 sekundi dok smisli svoj IQ 300 odgovor. Ima li ovdje koji dežurni fanboy Muska i sličnih nadljudi da nama kromanjoncima objasne te neke stvari? Kad će Alcubiere warp drive? Slušao sam nekog NASA stručnjaka kaže 10 godina max i galaksija je naša. Nije li to divno.
Inače evo i jedna zanimljiva "slučajnost" u svezi dotičnih- https://youtu.be/dKzbbY0GRPw


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Što se tiče medicine, može li lijek za rak? Alzheimera? Nešto konkretno na šta bi se stvarno moglo reći da je vrijedno spomena, da je neki next level za čovječanstvo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Sve je to u posljednjih 60 godina malo.
Nekim izgleda da su računala i mobitel nešto fundamentalno, a realno- nisu. Bitni jesu, no radikalne promjene postojanja nema.

TV je bio nešto bitno novo, a sve futurističke priče otišle u nulu.

Nema ničeg bitno novoga ni u tehnologiji, ni u promjeni status ljudi.

Nema umjetnih maternica, nema promjene genoma da IQ ode u komparaciji sa sadašnjim na 500, nema - naravno mogućnosti putovanja drugamo - u biti, pravo bi bilo da se naprave, metaforički, kvantne kopije i pošalju negdje u ....

Ova fizika i medicina su dosegle plafon, a s njima i tehnologije na njima zasnovane.

Pa medicina ne liječi ni obične glavobolje, o čemu pričamo...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5701
Lokacija: planina
Zadnjih par desetljeća, svedostupan internet koliko je dobar toliko je zatupio pola novih generacija i od njih napravio totalne retarde. Ovo ostalo ni ne znam šta je uopće vrijedno spomena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Očito ne znaš kako su nekad ljudi bili neobrazovani, zatucani i glupi.

Bili su puno više nego sad.

Samo sad debile puno jasnije vidimo.

Meni je recimo GPS izuzetan izum. Počeo sam ga svakodnevno koristiti.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Planina je napisao/la:
Što se tiče medicine, može li lijek za rak? Alzheimera? Nešto konkretno na šta bi se stvarno moglo reći da je vrijedno spomena, da je neki next level za čovječanstvo?


Bionički udovi?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Junuz Djipalo je napisao/la:
Očito ne znaš kako su nekad ljudi bili neobrazovani, zatucani i glupi.

Bili su puno više nego sad.

Primjer?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 22:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Hroboatos je napisao/la:
Ova fizika i medicina su dosegle plafon, a s njima i tehnologije na njima zasnovane.


Fizika možda, posebno fundamentalna, iako u "inženjerskoj" ima prostora za potpuno nove paradigme (kombinacija sa AI). Medicinu i kemiju očito ne pratiš, ogromna eksplozija tehnologija i apsolutna revolucija zadnjih godina.

CRISPR (precizne genetske škare koje mogu izrezati točno mjesto s astronomskom preciznošću) je najjača Nobelova u zadnjih 20 godina.
https://en.wikipedia.org/wiki/CRISPR_gene_editing
Svi istraživački laboratoriji ga koriste kao tool.

Koristeći ove škare editiranje gena u odraslim ljudima je počelo ima par godina. Prve terapije polako dolaze:

Genetskim inženjeringom izliječena po prvi puta, genetska bolest srpastih krvnih stanica
https://www.npr.org/sections/health-sho ... l-thriving

Jedna vrsta genetske slijepoće
https://www.npr.org/sections/health-sho ... -treatment

Sa CRISPERom izbrisan HIV iz miša i majmuna:
https://www.nature.com/articles/d41586-019-02076-8
https://www.aidsmap.com/news/mar-2019/m ... ed-monkeys

O ovome će se puno pričati slijedećih godina, i biti će sve više vijesti oko terapija za razne stvari.

Side effects za sada nema.

Inače, dvije žene (nezavisni timovi) podijelile Nobelovu za ovo.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Mar-kan je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Očito ne znaš kako su nekad ljudi bili neobrazovani, zatucani i glupi.

Bili su puno više nego sad.

Primjer?


Ja sam cijelom naselju podešavao videorekordere. Rijetki su znali više od ubacit kazetu i start-play.

Danas bilo koja aplikacija na mobu je kompleksnija a hendlaju je mala dječica.

Puno manje je bilo fakultetski obrazovanih, opće znanje daleko manje nego danas u doba interneta. Danas se ipak ljudi ne daju bilo kojom ideologijom obuzet.

Je li dosta?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 22:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Ministry of Sound je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Svi ste sigurno nedavno vidjeli ismijavanja predviđanja iz filma Povratak u Budućnost (1985 i 2015). Prođoše davno i razne svemirske odiseje, pa i Bladerunner. Ništa ni od utopije a bome ni distopije.

Često se smijemo futurističkim magazinima iz 1950ih, svijetu u kojem već živimo u kojekakvim kupolama na zemlji (ili ispod oceana) ili pak negdje na Marsu.

Da ne govorimo o tome da mogu prebaciti osobu iz 1930ih u današnjicu i za cirka 5 minuta im objasniti stvari, koje im neće biti uopće toliko šokantne ili nepoznate (auta, TV, radio, telefoni...sve je to postojalo u njihovo doba, čak ni internet ne bi trebao biti toliko kompliciran za objasniti).

Kada bi pak u 2016 doveo osobu iz 1970, najviše problema bih imao kada bi im pokušao objasniti da ne samo ne živimo na Marsu, nego da tamo nismo još poslali ni osobu.

Sva ta promašena predviđanja ili razočarenja imaju jednu zajedničku crtu - jednostavno nema novca za ogromne kapitalne investicije (tipa nekakvih letećih gradova, radikalno drukčijih načina transporta ili svemirskih istraživanja). Privatni sektor (izuzev par avanturista poput Muska) jednostavno zbog vlastitih investitora ne može bacati novac na stvari koje nisu isplative unutar par godina.

Poredite osobni kompjuter 1982 i npr danas.
Mobitel iz 1992 i danas
Ajfon iz 2007 i današnji
TV od prije 10-15 godina i današnji.
Auta od prije 30-ak godina i današnja (prihvaćam auta bez vozača kao veliki ali ne neočekivan napredak)

Bit će napretka, ali mislim da smo već napravili najveće pomake. Sve odavde ide postepeno i inkrementalno. Malo moćniji kompjuteri, malo pametniji i manji uređaji, malo pametniji i funkcionalniji roboti. Slanje prvog čovjeka na Mars za 20-ak godina, možda i onda duga pauza od možda 100 godina do mogućnosti odlaska do neke udaljenije planete (mada nisam siguran da će do toga uopće doći jer nema rješenja za određene biološke limitacije). Za revolucionarne lijekove, genetske terapije i kloniranje bih rekao da je puno izglednije da će postati mainstream.

Futurolozi koji su odustali od radikalnih predviđanja kojima bi kumovao čovjek sada sve nade polažu u njihovu verziju Boga - singularnost i AI, što je isto glupost koja nije bazirana na bilo čemu drugom nego na hipotezama i gotovo religioznom potrebom da se vjeruje u neko superiorno biće.

Volio bih čuti neki scenarij po kojem će sljedećih 50 godina biti radikalno drukčiji od perioda 1965-2015, što se tiče baš nekih breakthrough inovacija. Odnosno scenarij po kojem bi se začudili tehnologijom u 2065.


Nakon 6 godina, relevantnije nego ikad.

Sviđa li vam se napredak na iPhone od tad, bolja rezolucija, brži procesor?

Sviđaju li vam se nove društvene mreže koje potiskuju stare?


Glavna inovacija zadnjih godina nije u dizajnu, novim materijalima niti u fizici.

Inovacija je recimo u daleko jačem AI recommendation sistemu.

Prvi Facebook nije pogađao koje reklame ti pokazati, nije mogao prepoznati lica (sam si taggirao) itd. Danas ti društvene mreže čitaju misli.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Junuz Djipalo je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Primjer?


Ja sam cijelom naselju podešavao videorekordere. Rijetki su znali više od ubacit kazetu i start-play.

Danas bilo koja aplikacija na mobu je kompleksnija a hendlaju je mala dječica.

Puno manje je bilo fakultetski obrazovanih, opće znanje daleko manje nego danas u doba interneta. Danas se ipak ljudi ne daju bilo kojom ideologijom obuzet.

Je li dosta?

Nije. :zubati
Ljudi su bili neinformirani, ne glupi. Videorekorder totalno nebitan u životu.
Današnje fakultetlije, čast izuzecima, popišat dobro. Nesposobni za većinu stvari, isprani mozgovi, robovi sustava.
Hebeš opće znanje i koji je glavni grad Zimbabvea, ljudi su znali svašta da rade i stvaraju. Majstorluk se prenosio, pravo znanje.
Danas je lakše doći do informacija, slažem se, ali kakve fajde ako ih čovjek ne zna uporabiti. A većina ne zna.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 22:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
50-ih su predvidjeli videopozive. Danas su normalni ali se gotovo i ne koriste.

Nas su plašili da će nas VR, umjetna stvarnost) pretvorit u biljke, skoro potpuno je propao.

Neke stvari su se ostvarile ali naprosto nisu prihvaćene.

El. bicikli i romobili su napredak.

Wingsuiti su isto novina.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Krah futurologije i tehnoloških inovacija
PostPostano: 25 lis 2022, 22:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Mobiteli u kombinaciji sa društvenim mrežama su sjebali društvo više nego išta.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO