HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 02:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ] 

U kojim programskim/skriptnim jezicima znate programirati?
Java 14%  14%  [ 9 ]
C 11%  11%  [ 7 ]
C++ 8%  8%  [ 5 ]
C# 3%  3%  [ 2 ]
Python 6%  6%  [ 4 ]
Java Script 5%  5%  [ 3 ]
PHP 6%  6%  [ 4 ]
Ruby 2%  2%  [ 1 ]
SQL 8%  8%  [ 5 ]
Matlab 8%  8%  [ 5 ]
Pearl 2%  2%  [ 1 ]
HTML 11%  11%  [ 7 ]
R 3%  3%  [ 2 ]
Visual Basic/VBA Excel 8%  8%  [ 5 ]
Assembly 3%  3%  [ 2 ]
Objective C 2%  2%  [ 1 ]
Shell 3%  3%  [ 2 ]
Scala 0%  0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 65
Autor/ica Poruka
 Naslov: Programiranje
PostPostano: 15 stu 2010, 01:49 
Offline

Pridružen/a: 15 stu 2010, 01:24
Postovi: 6
Tema o programiranju, operacijskim sustavima itd.


slika slikaslikaslikaslikaslika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 06:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Dodao sam anketu u temu.

Ovo su najpopularniji programski jezici prema Spectrum’s 2014 Ranking.

slika

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
E moj sinko ne znaš ti šta je prava stvar, ko nije programirao Commodore Basic, taj nije ni živio život punim plućima.

slika

Od modernijih, samo Visual Basic, i to baš basic i nisam odavno. Uz neizbježni HTML dakako.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 14:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 14:10
Postovi: 236
Učio C i MATLAB, C koristio samo za potrebe kolegija, a MATLAB će mi sasvim sigurno koristit u budućnosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Ministry of Sound je napisao/la:
E moj sinko ne znaš ti šta je prava stvar, ko nije programirao Commodore Basic, taj nije ni živio život punim plućima.

slika

Od modernijih, samo Visual Basic, i to baš basic i nisam odavno. Uz neizbježni HTML dakako.

U Hrvatskoj i ljudi rođeni 1996. su bili prisiljeni programirati u ovome, u verziji za PC naravno. :zubati
Bio sam solidan, u srednjoj sam krenuo na dodatnu informatiku gdje se programiralo u C++, ali brzo sam odustao.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 18:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
I jeste li kad programirali (napravili) nekakav softver, aplikaciju ili neki kontroler?

Ja ne bih da se hvalim pošto informatiku slabo znam, osim tehničke stvari (instalirati OS i softver od dravjera i razne druge slične stvari tehničke softverske prirode), ali programirati aplikacije to ne znam.

Kakvi su vaši radovi (ako h imate, pokažite ih).

Da vas čujem. :D

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 18:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
witj je napisao/la:
Učio C i MATLAB, C koristio samo za potrebe kolegija, a MATLAB će mi sasvim sigurno koristit u budućnosti.


R je slican Matlabu, ni u jednom ni u drugom ne trebas uopce deklarirat varijable.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 14:10
Postovi: 236
Robbie MO je napisao/la:

R je slican Matlabu, ni u jednom ni u drugom ne trebas uopce deklarirat varijable.

Točno, ne postoji deklariranje kao kod C-a, ali ipak ponekad (jako rijetko) je potrebno deklarirati i u Matlabu. To se radi naredbom "global" koja definiranu varijablu učini "vidljivom" svim funkcijama. Meni to nikada nije trebalo.

Za R sam čuo, ali nisam se nikad susreo s njim. Zašto si ga ti učio, koliko često ga koristiš i za što... malo se raspiši :zubati

:biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 19:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Za osnovnu sintaksu R je skoro isti ko Matlab (recimo iste ili slicne naredbe za inicijalizaciju vektora, npr. izraz x=1:100 prihvacaju oba, dok u C/C++ ima druga sintaksa), koristio sam ga u statistici, ima jako puno korisnih paketa.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 21 sij 2015, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
witj je napisao/la:
To se radi naredbom "global" koja definiranu varijablu učini "vidljivom" svim funkcijama.


Sto se tice nacina kako je rijesen "scope" (vidljivost lokalnih/globalnih varijabli), to je najljepse i najlogicnije rijeseno u C i C++, savrseno je jasno u kojem prostoru se koja varijabla vidi, po strukturi viticastih zagrada i funkcija, jedino je malo kompliciranije kod klasa jer su klase prakticki povezivanje vise kodova (objekata) u jedan. Ili kad definiras funkciju u C++/C mozes fino kontrolirati da li saljes adresu ili kopiju vrijednosti varijable. Sve je dosta logicno. U C++ zbog jasnog scopea, te vrlo jasnih osobina spremnika i pripadnih iteratora/pointera, savrseno razumijes gdje su podaci u memoriji (sto je u nekim situacijama vazno), dok je u Matlabu to manje jasno, barem meni koji nisam koristio toliko Matlab.

Razumijem da se vise radi o stilu nego efikasnosti, siguran sam da su i C++/C i R/Matlab efikasni za ono cemu su namijenjeni. C++ je jako low level (ujedno i najtezi) i u njemu mozes napisati sta god hoces, cak i vlastitu modifikaciju Windowsa ili Matlaba. Npr. sumnjam da virus mozes napisat u Matlabu. :zubati

R i Matlab su ponekad malo nepredvidljivi, koriste takozvani lexical scope, gdje programski jezik ima rutinu po kojoj trazi po memoriji objekt, i onda nekad nisi siguran da li program vidi nesto ili ne. No shvacam da su to morali tako napraviti, jer R i Matlab su puno vise interaktivni, ne pises samo skripte nego konstantno lupas enter u onom command prompt dijelu. Iz tog razloga ova dva programska jezika sve varijable moraju spremati u memoriju minimum cijelo vrijeme dok je sesija otvorena, dok u C++ lokalne varijable se unistavaju kad izadjes iz njihovog scopea, s idejom da se oslobodi vise RAM-a. U C++ se cak i globalne varijable mogu stvarati i unistavati dok se program vrti, koristeci dinamicku memoriju.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 22 sij 2015, 13:18 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Meni se sviđa recimo C#, ne znam šta je bilo, nekako mi uredan djelovao, uredniji od Jave. Eto mojih kriterija :D...Na poslu radim u C++, memory management je naravno dosta zeznutiji kad su u pitanju objekti i pointeri u odnosu na Javu i C# koji pointera nemaju, a imaju garbage collectore koji sami kupe nereferencirane objekte, tako da nema brige oko memory leakova ko u C++. A stvarčice tipa MATLAB su fora baš, samo utipkavaš linije i izbacuje rezultate.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 22 sij 2015, 19:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Opisi malo razlike izmedju C# i C++, ja ne znam C#.

Kod C++ ja pointere ne koristim nego iteratore, jer radim uglavnom s vektorima umjesto polja. Literatura po kojoj sam ucio promovirala je takav stil.

Glasaj gore u anketi.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 23 sij 2015, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Jesi Javu koristio? C# i Java su jako slični, oboje su inspirirani C++-om. Znači objektno orijentirani, sve se radi sa klasama i objektima (u C++ to ne moraš, mada je zamišljen da se tako koristi), kod svakog od njih je sintaksa preuzeta iz C-a, vrijedi ista stvar za scope-ove koje si spominjao. Svaki ima neke dodatke i proširenja u sintaksi. C# tako ima nešto što se zove LINQ, što ti omogućava da neki vektor pretražuješ u SQL stilu. Tipa:

Kod:
from broj in vektorbrojeva where broj >10 select broj


ili dodatne fore sa for petljama gdje joj puno jednostavnije kažeš pretraži mi sve elemente u tom i tom vektoru, tzv. foreach. I takve slične sitnice koje olakšavaju život.

Za Javu i C# je za razliku od C++-a potreban poseban environment za kompajliranje i vrćenje koda. Da bi mogao raditi za Javu ti je potreban Java Virtual Machine, a za C# CLI. Njihova funkcija je da interpretiraju kod koji si napisao, kompajliraju ga u tzv. bytecode i u konačnici u strojni kod, također služe i kao run time environment. Znači ako hoćeš na računalu vrtit java program, odnosno C# program moraš imati instaliran JVM odnosno CLI. Dok je JVM dostupan na svim platformama, CLI je vezan samo za Windowse.

Uglavnom u odnosu na C++ su daleko jednostavniji i imaju daleko bogatije standardne libraryije.

Što se vektora tiče OK je raditi sa iteratorima, to tako i treba. U Javi i C# se samo sa njima i radi kad su u pitanju vektori (tamo se zovu containeri). Ali ja primjerice moram koristiti pointere na poslu jer svaki objekt koji stvorim od neke klase mi daje pointer na taj objekt, sve se radi s njima. Objekti i pointeri u C++-u znaju bit zeznuta stvar jer lako možeš napravit memory leak. To je u Javi i C# riješeno tako da su pointeri totalno izbačeni i ostaju samo tzv. reference koje se koriste za sve. A kod njih postoje i dodatni mehanizmi koji brišu memory leakove ako ih slučajno napraviš.

U svakom slučaju ako netko želi malo učiti objektno orijentirano programiranje, koje je danas standard, očit izbor su Java ili C#. Java je popularnija ali lako se prešaltaš s jednog na drugi. C++ je ipak teška kategorija, koristi se tamo gdje su potrebne bolje brzinske performanse(igrice npr.). Java i C# se generalno smatraju malo sporijima pri izvedbi koda jer postoji taj srednji sloj, environmenti na kojima se vrte (JVM i CLI).

Isprike ako malo štekam u terminologiji, i ja sam priučeni programer.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 23 sij 2015, 21:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
useless je napisao/la:
Jesi Javu koristio? C# i Java su jako slični, oboje su inspirirani C++-om. Znači objektno orijentirani, sve se radi sa klasama i objektima (u C++ to ne moraš, mada je zamišljen da se tako koristi), kod svakog od njih je sintaksa preuzeta iz C-a, vrijedi ista stvar za scope-ove koje si spominjao. Svaki ima neke dodatke i proširenja u sintaksi. C# tako ima nešto što se zove LINQ, što ti omogućava da neki vektor pretražuješ u SQL stilu. Tipa:

Kod:
from broj in vektorbrojeva where broj >10 select broj


ili dodatne fore sa for petljama gdje joj puno jednostavnije kažeš pretraži mi sve elemente u tom i tom vektoru, tzv. foreach. I takve slične sitnice koje olakšavaju život.

Za Javu i C# je za razliku od C++-a potreban poseban environment za kompajliranje i vrćenje koda. Da bi mogao raditi za Javu ti je potreban Java Virtual Machine, a za C# CLI. Njihova funkcija je da interpretiraju kod koji si napisao, kompajliraju ga u tzv. bytecode i u konačnici u strojni kod, također služe i kao run time environment. Znači ako hoćeš na računalu vrtit java program, odnosno C# program moraš imati instaliran JVM odnosno CLI. Dok je JVM dostupan na svim platformama, CLI je vezan samo za Windowse.

Uglavnom u odnosu na C++ su daleko jednostavniji i imaju daleko bogatije standardne libraryije.

Što se vektora tiče OK je raditi sa iteratorima, to tako i treba. U Javi i C# se samo sa njima i radi kad su u pitanju vektori (tamo se zovu containeri). Ali ja primjerice moram koristiti pointere na poslu jer svaki objekt koji stvorim od neke klase mi daje pointer na taj objekt, sve se radi s njima. Objekti i pointeri u C++-u znaju bit zeznuta stvar jer lako možeš napravit memory leak. To je u Javi i C# riješeno tako da su pointeri totalno izbačeni i ostaju samo tzv. reference koje se koriste za sve. A kod njih postoje i dodatni mehanizmi koji brišu memory leakove ako ih slučajno napraviš.

U svakom slučaju ako netko želi malo učiti objektno orijentirano programiranje, koje je danas standard, očit izbor su Java ili C#. Java je popularnija ali lako se prešaltaš s jednog na drugi. C++ je ipak teška kategorija, koristi se tamo gdje su potrebne bolje brzinske performanse(igrice npr.). Java i C# se generalno smatraju malo sporijima pri izvedbi koda jer postoji taj srednji sloj, environmenti na kojima se vrte (JVM i CLI).

Isprike ako malo štekam u terminologiji, i ja sam priučeni programer.


Hvala na opsirnom odgovoru, nesto sam naucio.

Javu nazalost nisam koristio, mada imam osjecaj da ju "svi" znaju, a mozda me u buducnosti neki projekt bude natjerao da ju naucim (ili C#).

C++ je dobar kao sto si rekao onda kada je memorija limitirani resurs i kada je brzina vrtnje programa vazna, kad zelis sve sto ti je u moci napraviti da ubrzas program i potrebno je program optimizirati tako da ima najmanji "time complexity". Skolski primjer je problem sortiranja niza brojeva po velicini. Kada se program napise na glup nacin treba mu O(n^2) operacija da izvede zadatak sortiranja. Kada se koristi merge sort ili quick sort onda mu treba samo O(n log n).
Znaci kod brzih i efikasnih programa (kao sto su za igrice, izmedju ostalog) je potrebno koristiti algoritme koji su najpravljeni da rade nesto najbrze moguce i koriste najmanje RAM-a. C++ je tada dobar, recimo mape u C++ (vrsta kontejnera) su korisne jer se mogu koristiti za trikove kojima se ubrzava pretrazivanje. Kada spremis broj 10419097864 u vektoru velicine n, komjuteru treba i do n koraka da nadje taj broj u memoriji (ako ne znas gdje je, samo znas da je u tom vektoru, moras pretrazivati jedan po jedan element i usporedjivati ga sa 10419097864), medjutim s mapom ga nadje odmah (1 elementarna operacija). I onda ako imas vektor s milijun elemenata on ce biti milijun puta sporiji od mape kod takve vrste pretrazivanja. Ali naravno cijena je placena u necemu drugome, mape su daleko sporije od vektora kod pretrazivanja elemenata po poziciji u memoriji odnosno rednom broju.

Nisam znao da je C# pokupio cak i nesto od SQL-a.

Ova stranica je najbolja za C++ http://www.cplusplus.com/reference/stl/
.

Citat:
Isprike ako malo štekam u terminologiji, i ja sam priučeni programer.

Takodjer se ispricavam ako ponekad nesto kazem sto nije 100% tocno.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 29 pro 2015, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Godinu dana nakon zadnjeg posta na ovoj temi, svojoj paleti sam dodao i Python te VBA (Visual Basic with Applications). Sad mogu reci da otprilike za pola jezika s liste bar osnove znam.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 24 ožu 2016, 20:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2013, 14:10
Postovi: 236
Evo mene zainteresirao Python. Koji si učio, 2 ili 3, i odakle, knjiga ili neki online kurs?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 24 ožu 2016, 22:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
witj je napisao/la:
Evo mene zainteresirao Python. Koji si učio, 2 ili 3, i odakle, knjiga ili neki online kurs?


3

Prosao sam prvo ovaj lagani kurs https://www.codecademy.com/learn/python , koji se moze malo-pomalo uz kavu,
i onda jos pogledao https://www.stavros.io/tutorials/python/ kao "cheet sheet" za osnovnu sintaksu.

Znao sam da ce mi trebati ali nisam ga planirao koristiti bas "odmah", no dosao u situaciju da je nesto hitno iskocilo i morao sam neplanirano debuggirati nesto u Pythonu, tako da sam usput naucio, citajuci programe prilicno je jasno sto koja linija koda radi, a ako nije ima ova opsezna biblioteka: https://docs.python.org/3.4/ koja vrlo detaljno opisuje svaku naredbu i objekte.
Nije tesko ako vec znas par jezika.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 04 tra 2016, 16:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69051
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Danas mi je ovo bilo korisno.

Citat:
I love grep command on Linux, it helped to search and filter strings easily, always wonder what is the equivalent tool on Windows, and found this findstr recently.

In this article, I will share some of my favorite “grep” examples on Linux, and how to “port” it to Windows with “findstr” command.


http://www.mkyong.com/linux/grep-for-wi ... r-example/

I jos jedan:

http://www.windows-commandline.com/find ... s-regular/

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 29 tra 2016, 14:00 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Zanimljivo, i ja sam koristio python i vba u zadnje vrijeme.

Iznenadilo me koliko je python lagan za neke sitne stvari odradit. Sve se radi s listama, lako se pretrazuju, lako se kreiraju nove. Comprehension list je detalj koji mi se posebno svidja. Zadatak mi je bio pronaci imena svih jpegova iz par foldera i pretrazit sve xmlove u tim folderima da li su ti jpegov3 spomenuti u xmlovima. Python ko stvoren za takve stvari.

Vba radim zeni, automatizacija nekih stvari u excelu koje ne moze rijesit formulama. Primjerice sad mi slijedi ovo - u njen excel dokument stavim dugme koje ce dohvatit iz sql server baze neke podatke i onda kreirat od tih podataka u tom excelu tablicu kako njoj odgovara. Visual basic mi je uglavnom daleko najruzniji jezik s kojim sam radio. Posebno me zivcira sto imaju nelogicne scopove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 08 svi 2016, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2016, 20:31
Postovi: 8
Lokacija: Cajperspejs
Objektivno orijentirano programiranje je mrtvo.

Lisp i Haskell su ga ubili.

(>'')>Lisp masterrace <(''<)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 09 svi 2016, 01:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2011, 20:26
Postovi: 1431
HTML nije programski jezik, al' ajd.

_________________
The only true national autonomy is the freedom of the individual against the state and society.

Mises


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 09 lip 2016, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2015, 22:50
Postovi: 684
Lokacija: Okupirani teritorij
Pocetak sa ZX Basic-om, zatim QBASIC, TP, VB, FoxPro, Delphi, Borland C++, pa onda PHP, te onda C#/Java i zadnjih skoro 10 godina samo JavaEE i JavaScript. Sto se tice primjene od gaming konzole, gaming servera i PC gamedevanja, preko realtime sistema/prijem signala i upravljanje uredjajima preko PLC-a, do client i server side programiranja u telco, s nesto e-commerce-a i trash poslovnih aplikacija u 90im tipa videoteka i slc.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yBEVC-YZTVU
pax tibi marce evangelista meus

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Srbi RAUS!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 22 vel 2017, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ima li koristi od kurseva programiranja? Da li se može savladati iako osoba koja počinje prethodno nema iskustva?

Konstantno nas bombarduju reklamama IT akademija i kurseva koji ni malo nisu jeftini, a zanima me da li je siguran posao nakon toga i vrijedi li uložiti toliki novac?

Završio sam fakultet koji volim, ali od ljubavi nema života, jer nema posla.

Zanima me da li je siguran posao nakon obuke programiranja i da li je dobra zarada?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 22 vel 2017, 16:06 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Mislim da slabo od toga ima koristi. Posao definitivno nije zagarantiran nakon takvog tecaja jer je ljudima koji te zaposljavaju bitno sta si radio i koja iskustva imas, a to ce brzo skuzit. Malo se previse romantizira ta IT industrija, prikazuju to ko da se zabavljas sa frendovima na kompu, dovodis kucne ljubimce na posa, igrate drustvene igre, radite "inovacije" koje dolaze same od sebe ko na traci, a zapravo je u pitanju teski rad i neprestano ucenje novih stvari. Preduvjet za programirat je imat dobre klikere za matematiku i logiku. Ako nisi obrazovan za to i nemas nikakva iskustva mozes eventualno pocet se time bavit ko laganim hobijem da vidis oce ti ic, pa eventualno onda platit koji tecaj, a neka konkretna korist ti nece doci za nekoliko godina. Ne moze ti tu nikakav tecaj pomoc ekspresno. Sori, jebiga. To je bar moje poimanje stvari.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Programiranje
PostPostano: 22 vel 2017, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Hvala na odgovoru. To je i neko moje viđenje stvari.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 64 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 36 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO