HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 10 lip 2016, 11:57 
Offline

Pridružen/a: 11 pro 2015, 23:10
Postovi: 3
Stranica korijeni.com nije u funkciji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 lip 2016, 21:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
Prezime Bagavac?Najstariji podatak ako neko ima :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 lip 2016, 15:20 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2016, 13:43
Postovi: 1
Pavo B. je napisao/la:
uskokzg je napisao/la:
Poštovani Pavo

Prije svega sve pohvala za Vaš rad na ovoj temi. Vidim da su mnogi oduševljeni Vašim objavama a tako i ja. Molio bi sve što imate o prezimenu Bandić. U župi Ružići nas ima
u selu Cerov Dolac i zaseoku Dubrava(selo Dragićina), a u župi Grude nas ima u samom selu Dragićina. Sve ta mjesta su u nekoliko kilometara. Hvala i pozdrav iz Zagreba.


Bandići su u stvari Zovke. U Ružićima je oko 1750. godine rođen Nikola Zovko. On je kasnije upisivan i kao Nikola Zovko zvani Bandić ali i samo kao Nikola Bandić. To pokazuje da su Bandići ogranak Zovki koji u Ružićima žive u nekoliko domaćinstava na popisu 1743. godine. No, čini se da je jedan ogranak Zovki i ranije možda rabio prezime Bandić. 1705. se u Potravlju kod Sinja spominje Martin Bandić koji je kao izbjeglica iz Hercegovine dobio zemlju. On bi mogao biti iz Ružića, no zanimljivo je da je fra Antun Bandić koji je početkom XVIII stoljeća bio redovnik u sinjskom samostanu kao dijete nekad oko 1689. donešen iz Goranaca kod Mostara. U Gorancima 1743. nema Zovki ali ih ima u susjednom Pologu. Moguće je da je nadimak Bandić još iz 17. stoljeća ali da u samim Ružićima i Dragićini nije zamijenio staro prezime Zovko do sredine 18. stoljeća.


Ako mogu da se nadovežem na pitanje...
Da li postoje informacije o rodu Bandića koji unazad 300+ godina postoji u bjelašničkom selu Umoljani, islamske vjeroispovjesti.
Odakle njima to prezime, da li je to možda ta hercegovačka loza?

Uglavnom su se bavili stočarstvom.

Inače selo se spominje prvi put 1488. kada Turci nakon osvajanja vrše prvi popis, navodno izvor jedan od popisnih deftera:

"U popisu iz 1488. godine spominje se selo Umoljani kao timar Sinana Čelebija sina Abdus-selama. Ovom popisu se javljaju muslimanska imena u prvoj generaciji kao naprimjer Hamza sin Radina, Hamza sin Vukčina, Ahmed sin Tvrtka. Umoljani su imali 20 kuća i ukupni prihod od 1572 akče. Ovo navodi na zaključak da je Islam vrlo rano došao do stanovnika ovih sela i da su nakon 20 godina počeli primati Islam".

Danas, neka od prezimena iz umoljanskog kraja pored Bandic su i Fatic, Kadic, Velic, Susic, Elezovic.

Inace samo ime sela vuce korijen od Hum, odnosno Humljani, pa tako nastade Umoljani, kažu :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 17 srp 2016, 13:22 
Offline

Pridružen/a: 17 srp 2016, 13:18
Postovi: 1
Pozdrav ako neko zna porijeklo Jusića?Moj djed mi kaže da smo porijeklom iz Hercegovine,trenutno živimo blizu Tuzle :D :bihzastava :tank


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 10 kol 2016, 23:04 
Offline

Pridružen/a: 14 pro 2014, 10:08
Postovi: 2
Pozdrav svima, zanima me ima li netko podatke o podrijetlu/značenju prezimena Čale iz Gruda. Naravno, imam i detaljnije podatke (imena, godine rođenja ...), ali to bi mi bilo draže riješiti putem privatnih poruka. Puno hvala! :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 11 kol 2016, 06:25 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Waldgang je napisao/la:
Pozdrav svima, zanima me ima li netko podatke o podrijetlu/značenju prezimena Čale iz Gruda. Naravno, imam i detaljnije podatke (imena, godine rođenja ...), ali to bi mi bilo draže riješiti putem privatnih poruka. Puno hvala! :HercegBosanac



Çale=otac u Srbiji.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 11 kol 2016, 16:58 
Offline

Pridružen/a: 14 pro 2014, 10:08
Postovi: 2
Amiđa je napisao/la:
Waldgang je napisao/la:
Pozdrav svima, zanima me ima li netko podatke o podrijetlu/značenju prezimena Čale iz Gruda. Naravno, imam i detaljnije podatke (imena, godine rođenja ...), ali to bi mi bilo draže riješiti putem privatnih poruka. Puno hvala! :HercegBosanac



Çale=otac u Srbiji.


Hvala, rodijače. Oduvik san zna da san pokatoličeni Srbin, samo mi je tribala potvrda. Deder mi kaži koju slavu slavimo da znan kad ću okrenit janjca. Također, lajkam korištenje turskog Ć, zgodan detalj.

(u malo ozbiljnijem tonu - prvi spomen Čala je kod Slivna 1725. [ili '22.?] godine, zna li se oklen su došli ili su starosjedioci?)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 kol 2016, 21:40 
Offline

Pridružen/a: 20 kol 2016, 20:23
Postovi: 1
Pavo B. je napisao/la:
... Golužama je staro prezime Bronzić, a u stolačku okolicu su došli iz Prapratnice kod Neuma. Tamo se kao Bronzići spominju 1664., a 1743. je u Prapratnici prvi put zabilježeno novo prezime. Kuma na jednom krštenju je "Stana Bronzić rečena Goluža."


Pišem ti/vam zato što me zanima je li možda znaš/-te više o Bronzićima. U mojoj porodici iz Dubrovačkog Primorja ima i jednog Boža Bronzića (i njegovu ženu Katarinu, djevojačko ime nepoznato) iz Graca. Božo je rođen oko 1800 (+/- 10 god.) u Gracu, Katarina između 1790 i 1810. Njihov sin Stijepo se rodio 19.9.1830 u Gracu a kasnije se preselio u Riđicu (Dubrovačko Primorje). Tamo je oženio Anu Stjepović (u 4.2.1864 u Kliševo). Da li još ima kćerki ili sinova iz braka “Božo i Katarina Bronzić” nemam pojme. Evo link na moju "lozu": https://familysearch.org/tree/#view=tree&person=L5X8-XRJ&section=pedigree

Podatke iz matičnim knjigama iz Kliševa imam preko stranica FamilySearch.org-a. Šteta što samo mogu naći te/takve knjige iz Hrvatske, ali ne iz Bosne i Hercegovine.

Zato me sada zanima kako bih mogao dobiti više informacije. Gdje bih mogao naći te crkvene matične knjige iz Graca (i iz okoline)? Baš u tim ckrvama? Ili postoji neki arhiv?

Molim te/vas da mi odprostiš/-te moj slabi hrvatski jezik. Otac mi je njemac, a majka je Primorka (Gromača). Rodio sam se u Njemačkoj, ali “falabogu” mi je draga mater naučila naš lijepi jezik.

Hvala unaprijed! Bok, Sven


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 ruj 2016, 04:21 
Offline

Pridružen/a: 07 ruj 2016, 04:13
Postovi: 5
Pozdrav! Prezivam se Kraljević. Inače sam Iz Komina kraj Metkovića. Tu je prezime prisutno kojih 200god kolko sam uspio vidit po maticama župe. Ali ono št me zanima nemogu nigdi nać. Odakle su došli točno? Pretpostavljam iz Hercegovine al me zanima odakle točno. Ako neko zna malo više bio bih zahvalan! :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 ruj 2016, 16:36 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2016, 15:26
Postovi: 1
Zanima me gdje se moze kupiti knjiga "Podrijetlo hrvatskih starosjedilačkih rodova u Brotnju"-N.Mandić?
I postoji li mozda u pdfu? Hvala na bilo kakvim informacijama


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 ruj 2016, 23:25 
Offline

Pridružen/a: 16 tra 2016, 07:52
Postovi: 201
kralj1103 je napisao/la:
Pozdrav! Prezivam se Kraljević. Inače sam Iz Komina kraj Metkovića. Tu je prezime prisutno kojih 200god kolko sam uspio vidit po maticama župe. Ali ono št me zanima nemogu nigdi nać. Odakle su došli točno? Pretpostavljam iz Hercegovine al me zanima odakle točno. Ako neko zna malo više bio bih zahvalan! :)

Vjerojatno Široki. tamo ima zaselak Kraljevići


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 ruj 2016, 20:28 
Offline

Pridružen/a: 07 ruj 2016, 04:13
Postovi: 5
juanpablom je napisao/la:
kralj1103 je napisao/la:
Pozdrav! Prezivam se Kraljević. Inače sam Iz Komina kraj Metkovića. Tu je prezime prisutno kojih 200god kolko sam uspio vidit po maticama župe. Ali ono št me zanima nemogu nigdi nać. Odakle su došli točno? Pretpostavljam iz Hercegovine al me zanima odakle točno. Ako neko zna malo više bio bih zahvalan! :)

Vjerojatno Široki. tamo ima zaselak Kraljevići



Hm da problem je šta i u Crvenom Grmu ima zaselak Kraljevići ali mislim da nisu od tamo jer po popisu fra Dragičevića iz 1742 i Bogdanovića iz 1768 ne navodi se da tada u C.Grmu bilo tog prezimena a U Kominu se to prezime javlja već oko 1800tih...a prema tim popisima bilo je svega par obitelji u Hercegovini s prezimenom Kraljević i to U Grabu, Mokro Polje, Čerigaj I Biograci i još par obitelji iz Babunovića kraj Srebrenika čisto sumnjam da su otamo došli....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 ruj 2016, 10:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2016, 15:19
Postovi: 285
kralj1103 je napisao/la:
Hm da problem je šta i u Crvenom Grmu ima zaselak Kraljevići ali mislim da nisu od tamo jer po popisu fra Dragičevića iz 1742 i Bogdanovića iz 1768 ne navodi se da tada u C.Grmu bilo tog prezimena a U Kominu se to prezime javlja već oko 1800tih...a prema tim popisima bilo je svega par obitelji u Hercegovini s prezimenom Kraljević i to U Grabu, Mokro Polje, Čerigaj I Biograci i još par obitelji iz Babunovića kraj Srebrenika čisto sumnjam da su otamo došli....


Teško je procijeniti od kojih Kraljevića vučete porijeklo, s obzirom da ovi iz Širokog Brijega i Ljubuškog nemaju krvnu vezu, ali pošto se u radu Stanovništvo Komina u 18. i prvoj polovici 19. stoljeća spominju neki rodovi koji su doselili s područja općine Ljubuški, vjerojatno su i vaši preci došli iz Ljubuškog. Iako ne mora ništa značiti budući da su Kraljevići došli gotovo stoljeće kasnije od spomenutih rodova, vrlo je vjerojatno da je područje Ljubuškog i tada gravitiralo prema dolini Neretve.

_________________
Ori svoju njivu najbolje što možeš!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 ruj 2016, 10:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
Kraljević, Kotor (1397. god.); Kuti, Herceg-Novi (1693. god.) i kao: Vuksan, došli su iz Lovrače, Klobuk (Hercegovina), pa ih ima u Podima, Mojdežu i Igalu, Herceg-Novi; ogranak Vukmirovića, grana Liješevića doseljenih iz Zadolja (Piperi), nastanjeni su u: Bobiji, Dodošima, Dušićima, Meterizima (Rijeka Crnojevića); Vranjini i Žabljaku na Skadarskom jezeru; Oputnoj Rudini (Nikšić), od kojih su kod Risna; Gornje Crkvice (Nikšić), ogranak Popovića iz Kuta (Čevo), Cetinje; u Podgorici 1912. g.
Kraljevići, bratstvo u Ceklinu
Kraljevići iz Grblja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 ruj 2016, 17:16 
Offline

Pridružen/a: 27 ruj 2016, 17:00
Postovi: 1
Postovani Pavo - da li mi mozete reci nesto o obitelji Augustinovic iz Poljica - Moj pra-pra-pra...djed je bio veliki knez u Poljicama - Ivan Augustinovic od 1512 do 1537 godine. Da li znate tko je bio drugi Ivan Augustinovic - veliki knez od 1546 do 1567. Ne mogu vjerovati da je pradjed tako dugo zivio. Puno hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 lis 2016, 20:40 
Offline

Pridružen/a: 30 lis 2016, 19:44
Postovi: 2
Pozdrav,

Zanima me porijeklo prezimena Puljic iz sela Dezevice opcina Kresevo i Milisic sa Brestovska opcina Kiseljak.

Lp


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 lis 2016, 22:35 
Offline

Pridružen/a: 30 lis 2016, 19:44
Postovi: 2
Brogo6 je napisao/la:
Pozdrav,

Zanima me porijeklo prezimena Puljic iz sela Dezevice opcina Kresevo i Milisic sa Brestovska opcina Kiseljak.

Lp

Puljic je uvijek govorio da smo potekli iz nekog sela pored Stoca a Milisic da smo iz Sinja


Vrh
   
 
 Naslov: Prezime Milolaža
PostPostano: 02 stu 2016, 08:20 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2016, 08:07
Postovi: 4
Postovani gospodine Pavo, kao prvo moje cestitke na Vasem iztrazivanju,

Molio bih vas ako mozete pronaci nesto o porijeklu prezimena Milolaža. Ova se obitelj u 18 stoljecu preselila iz okolice Livna u Zupu vidonje (zazablje) kraj Metkovica. Navodno su se prezivali Milolažici. Vidim da postoji prezime Miloloža,Milolož pa me zanima nesto vise I o njima. Unaprijed zahvalan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 stu 2016, 00:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2015, 22:50
Postovi: 684
Lokacija: Okupirani teritorij
Postovani gospodine Pavo, kao prvo moje cestitke na Vasem iztrazivanju,

Molio bih vas ako mozete pronaci nesto o porijeklu prezimena Milolaža.

= i da mi uz brk kazere da je sve moje "milo" isto tako "lazno", jer ustaska me zadojila mati, aj aj sta cu U sad ....

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yBEVC-YZTVU
pax tibi marce evangelista meus

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Srbi RAUS!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 07 stu 2016, 08:53 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2016, 08:07
Postovi: 4
cvv35 je napisao/la:
Postovani gospodine Pavo, kao prvo moje cestitke na Vasem iztrazivanju,

Molio bih vas ako mozete pronaci nesto o porijeklu prezimena Milolaža.

= i da mi uz brk kazere da je sve moje "milo" isto tako "lazno", jer ustaska me zadojila mati, aj aj sta cu U sad ....



???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 pro 2016, 20:16 
Offline

Pridružen/a: 29 pro 2016, 20:07
Postovi: 3
Napiši cijeli stih gange.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 sij 2017, 13:34 
Offline

Pridružen/a: 06 sij 2017, 13:30
Postovi: 1
Možeti mi nešto kazati o prezimenu Šimat?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 sij 2017, 14:11 
Offline

Pridružen/a: 29 pro 2016, 20:07
Postovi: 3
Nabavio sam i proučio knjige matica umrlih i vjenčanih župe Uskoplje, što ih je objavio Ante Škegro. Našao sam više meni zanimljivih upisa. Već dugo očekujem i knjigu prijepisa matica rođenih. Vidim da Vi imate preslike tih matica. Molim Vas da mi pokažete podatke iz tih matica rođenih s prezimenom Tustonjić-Tustonja i Višić-Fišić. Hvala Lijepo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 sij 2017, 11:58 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2017, 11:55
Postovi: 1
Poštovani Pavo

Bila bi mi potrebna mala pomoć jer me jako interesuje.
Prezime Imočanin mjesto Vinac opčina Jajce.
Konstantno su bile priće da je prezime rodom od Imotskog pa bi me interesovalo dali postoji uopče mogućnost da se to ustanovi.

Hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 29 sij 2017, 23:14 
Offline

Pridružen/a: 29 sij 2017, 23:07
Postovi: 1
Ako iko ima kontakt korisnika Pavo B. veoma bih mu bio zahvalan.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2401 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 64 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO