HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:39.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 233 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 15 tra 2016, 23:50 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Tuta je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
Točno, kajkavski je element taj koji si opisao. Više su mirniji i recimo ajde liberalniji no ne smislu onog europskog gay liberalizma već u smislu da su pasivniji i svakako da imaju drugačiju životnu filozofiju. Doduše, ne bi baš do kraja opisao kao pičkice jer primjerice kada trebaju svoj grunt, djedovinu zaštiti znaju i te kako biti agresivni.

No, mišljenja sam da taj element ne dominira današnjim hr etnosom nego jedan treći element koji je dobio na značenju zadnjih 50ak godina. To je Hrvatska "urbanih" šminkera (jel valjda si čuo da se mnogi mediji u RH barataju s tim izrazom) odnosno purgera, likova koji se srame se odkud su pa tako blate cijelu Hrvatsku dok prema strancima gaje kompleks niže vrijednosti. Taj kompleks pak prenose na cijelu Hrvatsku. U tom svojem kompleksu preuzimaju sve najgore od Zapada (to su primjerice ovi malobrojni likovi što se zalažu sa ******** brakove, popuštanje pred EU i tako dalje). Ako bi ih negdje morao geografski smjestiti to bi onda bila viša klasa Zagreba te Rijeka i Istra.

Upravo zbog toga se i zalažem kada bi se primjerice glavni grad preselio iz Zagreba u Split. Jer bi stanovnici glavnog grada postali Dinaridi u pravom smislu riječi i ta dinarska Hrvatska bi zagospodarila jer bi Dinarski djelovi dobili na gospodarskoj važnosti. Dakle zaustaviti purgerizaciji Hrvatske.
Ako bi konkretno neku osobu naveo koja je predstavnica tog elementa onda bi to bila Zinka Badić.

Isto tako rekao bih da u tom svojem diskursu zanemaruješ utjecaj religije. Po meni pravoslavlje potiče tu muževnost i agresivnost jer pravoslavna teologija otvoreno propovijeda da je borba za svoje nešto moralno, dok kod Katoličke Crkve "svi su ljudi jednaki i tako se treba odnositi". Eto, uzmi si Vinka Puljića. Neočekivano je rekao da je Treći entitet nešto negativno, nešto protiv čovječnosti; pa cijela onda plejada daidža. Koliko ja znam u SPCu nema svoje verzije daiđža.
Zbog toga se otvoreno bojim da bi tako ovaj novi Papa Franjo svojim ******** još više mogao poticati taj element među hrvatskim etnosom. Za sada je Argentinac postavio dva biskupa i molim boga da na tome i ostane.

Eto, ne znam jesi li me uspio pratiti.


Elem, pošto inzistiraš na replici, evo i toga.

Ja sam jasno naznačio da govorim o idejama koje su obojale hrv. nac. osjećanje. Bez obzira je li tko desnica ili ljevica, pa i biološki dinarid ili Međimurac. Jedino je bitno da baštini nazovimo, ktonski karakter. Te su ideje postale dominantne i kod ustaša i kod pravaša i kod komunista. To je prosto postalo poimanje hrvatstva.

Glede religije. Donekle. Međutim, historijska je činjenica da narodni karakter također oboji religiju. Katoličanstvo u Irskoj ili u Hrvatskoj ili u Ugandi nije isto. Ima i svoja etnička obilježja.


A kod koga vidis ''zdrav, teluricki'' nacionalizam?

:zubati :sega

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 15 tra 2016, 23:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
master_mind_ je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Pa danas se ne govori kad su ga BH Hrvati kolonizirali i balkanizirali.

Ajde ne seri. Ne govori se ima nekih 70ak godina. Došli su ljudi iz ostatka RH također.


Sta mislis koja publika u Zagrebu slusa Lukasa, domaci purgeri ili doseljeni stokavci sa prostora istocno od KKV dokle je ovaj melos i dopirao? :winkiss



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 16 tra 2016, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
puntar2.0 je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Elem, pošto inzistiraš na replici, evo i toga.

Ja sam jasno naznačio da govorim o idejama koje su obojale hrv. nac. osjećanje. Bez obzira je li tko desnica ili ljevica, pa i biološki dinarid ili Međimurac. Jedino je bitno da baštini nazovimo, ktonski karakter. Te su ideje postale dominantne i kod ustaša i kod pravaša i kod komunista. To je prosto postalo poimanje hrvatstva.

Glede religije. Donekle. Međutim, historijska je činjenica da narodni karakter također oboji religiju. Katoličanstvo u Irskoj ili u Hrvatskoj ili u Ugandi nije isto. Ima i svoja etnička obilježja.


A kod koga vidis ''zdrav, teluricki'' nacionalizam?

:zubati :sega


Kod Srba, Amerikanaca...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 16 tra 2016, 15:57 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Daj ne seri, jebali te cetnici u picku.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 16 tra 2016, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
puntar2.0 je napisao/la:
Daj ne seri, jebali te cetnici u picku.


:*


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 16 tra 2016, 23:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
protein je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Bogoslovne razprave o razlikama u vjeri ostavljam vjerskim glavarima islama i kršćanstva. Samo mogu reći da koliko ja znam, vjernici tih dviu vjera mogu imati međusobno pristojan suživot i to sve u skladu s pravilima svojih vjera. Poznam previše muslimana, bilo običnih ljudi a bilo njihovih vjerskih dužnostnika da bih padao na ove fore o islamu kano sotonskoj vjeri. ISILov način pojašnjvanja islama jest poprilično sotonski, ali veći dio muslimana nisu takvi, pogotovo ne bosanski. Što se tiče rada na suživotu kršćana i muslimana, Poglavnik je tu kralj u svjetskim razmjerima. Ne vjerujem da će ikad itko dostići tu razinu... A nama Hrvatima to danas treba više nego ikad.


Znaci draza ti je poglavnikova hereza od istine. Tako sam i mislio.


Ja se ne odričem svoga naroda...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 16 tra 2016, 23:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
daramo je napisao/la:
To za Maltežane nisam znao, stvarno?
Pa daj nam dane neki primjer, gdje to kršćani i muslimani žive skladno u jednakim pravima, koji je to narod tako dvovjeran i skladan?


Osnovica maltežkog jezika jest arabski jezik.
Poglavnik je bio na dobrom putu.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 16 tra 2016, 23:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Tuta je napisao/la:
Dane, ti ćeš u isusovači završit, a chat nick će 'pazit' na tebe. Kuran ćeš nam u kamenu izglagoljit da naučiš bolje.


Tuta, imam osjećaj da pomalo i sam sebi postaješ suvišan. Ponestaje ti izvornih glupih izjava.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 16 tra 2016, 23:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Vujadin je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Kad si glup.
Bilo koji zapadnoštokavski je srodniji ovima koje si nabrojao nego torlačkima.
Štokavska ikavica je sigurno srodnija ovim dijalektima koje sam nabrojao nego kosovsko-resavskom.

Uostalom, kaj ti znaš po čemu se uopće štokavica razlikuje od kajkavice i čakavice ili koje su njezine osnovne odlike ?


Svi stokavski dijalekti, a narocito novostokavski - ekavski, ijekavski, ikavski su medjusobno srodniji nego sa kajkavskim i cakavskim.

I Bosnjacima i Hrvatima u BiH je razumljiviji govor Valjeva, Beograda ili Novog Sada od govora Zagreba, Varazdina ili Pule. E sad sto je to tesko priznati je druga stvar. :zubati


Možda još postanete i pravoslavni Hrvati...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 17 tra 2016, 20:50 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
master_mind_ je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Zagorski nije jezik :kava:

Otom potom. Kajkavski i slovenski imaju iste kornijenje.

Imaju zajedničke korjenje i eskimski i aboridžinski, kaj hoćeš s tim reć?
Istočnoslovensko narječje (prekmursko) je bilo dio hr. jezika do 18. st-a, kao i još neki drugi pogranični govori.
Van toga, slovenska narječja porijeklom nisu ništa bliže kajkavskima nego kosovsko-resavskima/srpskima.
Goranski dijalekt je tu iznimka, ali on je granični.
Kažu i rusi što, pa nisu štokavci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 17 tra 2016, 20:56 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Kad si glup.
Bilo koji zapadnoštokavski je srodniji ovima koje si nabrojao nego torlačkima.
Štokavska ikavica je sigurno srodnija ovim dijalektima koje sam nabrojao nego kosovsko-resavskom.
Uostalom, kaj ti znaš po čemu se uopće štokavica razlikuje od kajkavice i čakavice ili koje su njezine osnovne odlike ?

Svi stokavski dijalekti, a narocito novostokavski - ekavski, ijekavski, ikavski su medjusobno srodniji nego sa kajkavskim i cakavskim.
I Bosnjacima i Hrvatima u BiH je razumljiviji govor Valjeva, Beograda ili Novog Sada od govora Zagreba, Varazdina ili Pule. E sad sto je to tesko priznati je druga stvar. :zubati

Nisi mi odgovorio na pitanje.
Da li uopće znaš po čemu su štokavski štokavski, čakavski čakavski, a kajkavski kajkavski?
Fino ti je odgovorio Heero.
To što ste se kroatizirali je isključivo vaš problem.
A i ono, pas mater, nabrojao si tri grada koji govore novoštokavskom ekavicom koja je došla iz Hercegovine.
I koji nisu bili dio srednjovjekovne Srbije.
Jak ti element, sve u 16 =))

Vujadin je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
U Zagrebu se ne govori kajkavski.

Pa danas se ne govori kad su ga BH Hrvati kolonizirali i balkanizirali.

Zagreb je bio poluštokavski već u Ljudevita Gaja i sredine 19. stoljeća.
Srbi svi i svuda =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 17 tra 2016, 21:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ceha je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Svi stokavski dijalekti, a narocito novostokavski - ekavski, ijekavski, ikavski su medjusobno srodniji nego sa kajkavskim i cakavskim.
I Bosnjacima i Hrvatima u BiH je razumljiviji govor Valjeva, Beograda ili Novog Sada od govora Zagreba, Varazdina ili Pule. E sad sto je to tesko priznati je druga stvar. :zubati

Nisi mi odgovorio na pitanje.
Da li uopće znaš po čemu su štokavski štokavski, čakavski čakavski, a kajkavski kajkavski?
Fino ti je odgovorio Heero.
To što ste se kroatizirali je isključivo vaš problem.
A i ono, pas mater, nabrojao si tri grada koji govore novoštokavskom ekavicom koja je došla iz Hercegovine.
I koji nisu bili dio srednjovjekovne Srbije.
Jak ti element, sve u 16 =))



Cuj kroatizirali? :laugh Kaj, bum, rekel... e bas tako govorimo. =))

To je danas demografsko teziste Srba, potpuno razumljivo svima u Bosni i Hercegovini, za razliku od kajkavske seljanije po Zagorju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 17 tra 2016, 21:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
tuta se osjetila samopouzdano a sve zbog traktora!

slika

e ceha dok te nije bilo spustio ovaj jedan tutici pa tutica sali smisljo 48 sati i nije ispo smijesan,mislim e al u drugom smislu!

:smajl006 :smajl015 dajem prorocanstvo da ce se tuta vratit kada SDP dodje na vlast,legendarna ljeva opustenost i neopterecenost vladati ce forumima

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 17 tra 2016, 21:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35600
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Normalno da je razumljiviji kad je i Novi Sad i Beograd naseljen stanovništvom iz BiH.

Hrvati govore jednim standardom i ja razumijem hrvatski i u Istri i Slavoniji i Bosni i Hercegovini, svugdje isti, jedno pismo, jedan standard, jedan narod.

Što vi danas imate jedini u Europi 2 standarda i 2 pisma vaš problem.
Glavno da ti razumiješ torlački bolje.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 17 tra 2016, 21:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
daramo je napisao/la:
Normalno da je razumljiviji kad je i Novi Sad i Beograd naseljen stanovništvom iz BiH.

Hrvati govore jednim standardom i ja razumijem hrvatski i u Istri i Slavoniji i Bosni i Hercegovini, svugdje isti, jedno pismo, jedan standard, jedan narod.

Što vi danas imate jedini u Europi 2 standarda i 2 pisma vaš problem.
Glavno da ti razumiješ torlački bolje.


Daleko je to od dva standarda kad je razlika samo u izgovoru jata - bijelo mlijeko, belo mleko.
Sluzim se perfektno i ijekavicom i ekavicom i u trenutku mogu da predjem iz jednog izgovora u drugi, jer to nije nikakva ni mudrost ni razlika.

Srpsko pismo je cirilica, a sva ova nasa nesreca sa latinicom je rezultat jugoslavije koja je bila vasa ideja.

Da razumijem bolje govor i Nisa i Leskovca, u odnosu na govor okoline Zagreba.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 17 tra 2016, 22:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35600
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Dva standarda, a kakva je razlika zagrebačkog i banjalučkog jedni kažu kaj a drugi šta, to jeste drugi standard, jadan ti ponesi rječnik u Zagreb?
Po tome je onda razlika čakavice i štokavice samo u izgovoru odnosno-upitne zamjenice?

Što ti ne razumiješ, govori nešto sasvim drugo, ako je ovo drugi jezik vi ste ili nepismeni ili glupi pa ne razmijete.

čakavica 14. stoljeće, tobože drugi jezik
Trava reste, cvate cvitak,
reste zdravje, dobar žitak;
pasite se, ovce zdrave,
zelene je dosta trave,
ne straš'te se vuka ljuta
ni ovoga moga pruta,
pas'te s mirom po tom polju
da ste site sve na volju!

isto doba kajkavica

Narodil se je kralj nebeskiod Marije,čiste device.Ej na mladom letu veselamo se,mladoga kralja mi molemo.
Po njem je položen sveti Štefan,prvi mučenik Gospona Boga.
Sveti Ivanuš preljubljeni,među apostolmi preobrani.
Drobnu dečicu pomoriše za ime Božje kako ovčice.
Silvester papa k njim se pridruži,koga na nebeseh okoruniše.
Tomaš biskupino mučenik,Tomaševo ime ta je blaženo.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 18 tra 2016, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Nije ti taj banjalucanin, kao prvo. A kao drugo, svi slicni Vujadinu misle da je povijest Banja Luke pocela u 18. ili 19. vijeku

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 18 tra 2016, 18:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Cuj kroatizirali? :laugh Kaj, bum, rekel... e bas tako govorimo. =))
To je danas demografsko teziste Srba, potpuno razumljivo svima u Bosni i Hercegovini, za razliku od kajkavske seljanije po Zagorju.

Ne buš rekel, nikaj, al buš koristil padeže :thumbup
Heero je napisao/la:
tuta se osjetila samopouzdano a sve zbog traktora!
e ceha dok te nije bilo spustio ovaj jedan tutici pa tutica sali smisljo 48 sati i nije ispo smijesan,mislim e al u drugom smislu!
:smajl006 :smajl015 dajem prorocanstvo da ce se tuta vratit kada SDP dodje na vlast,legendarna ljeva opustenost i neopterecenost vladati ce forumima

Tuta je traktoraš prve vrste =))
Sve mi čudno kaj već u Vladivostoku nije.
daramo je napisao/la:
Normalno da je razumljiviji kad je i Novi Sad i Beograd naseljen stanovništvom iz BiH.
Hrvati govore jednim standardom i ja razumijem hrvatski i u Istri i Slavoniji i Bosni i Hercegovini, svugdje isti, jedno pismo, jedan standard, jedan narod.
Što vi danas imate jedini u Europi 2 standarda i 2 pisma vaš problem.
Glavno da ti razumiješ torlački bolje.

:zivili
Vujadin je napisao/la:
Daleko je to od dva standarda kad je razlika samo u izgovoru jata - bijelo mlijeko, belo mleko.
Sluzim se perfektno i ijekavicom i ekavicom i u trenutku mogu da predjem iz jednog izgovora u drugi, jer to nije nikakva ni mudrost ni razlika.
Srpsko pismo je cirilica, a sva ova nasa nesreca sa latinicom je rezultat jugoslavije koja je bila vasa ideja.
Da razumijem bolje govor i Nisa i Leskovca, u odnosu na govor okoline Zagreba.

Padeži ti samo smetaju onda ? :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Pitanje kraljice Domaslave
PostPostano: 20 tra 2016, 23:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Interesantan tekst. Ako je točno da zbog načina izvedbe ploča spada u 1. polovicu 9. stoljeća i da puni tekst glasi: "Ja xy kralj Hrvata/Slavena, sin xy-i kralja, zajedno s mojom suprugom/majkom kraljicom Domaslavom...", može biti govora o supruzi Trpimira II, supruzi/majci Krešimira ili Miroslava, ili majci Mihajla Krešimira.

Budak se upustio u maštu da bi Domaslava mogla bit češkog porijekla (zbog imena), priznajući da se radi o prostoj fantaziji. Ali slična su slavenska imena...

http://www.historiografija.hr/Budak_HZ_2-2012.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 10 pro 2016, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
slika

Bosanska kruna, po ocjeni stručnjaka tkzv. »Kruna Stefana Bocskaia« u Povijestnom muzeju Beča mogla bi biti kruna bosanskih kraljeva oteta od Turaka 1463. godine na Bobovcu.

neznam ljudi ali meni ova kruna djeluje istocnjacki,moram priznati :biceovodobro

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pitanje kraljice Domaslave
PostPostano: 10 pro 2016, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Tuta je napisao/la:
Interesantan tekst. Ako je točno da zbog načina izvedbe ploča spada u 1. polovicu 9. stoljeća i da puni tekst glasi: "Ja xy kralj Hrvata/Slavena, sin xy-i kralja, zajedno s mojom suprugom/majkom kraljicom Domaslavom...", može biti govora o supruzi Trpimira II, supruzi/majci Krešimira ili Miroslava, ili majci Mihajla Krešimira.

Budak se upustio u maštu da bi Domaslava mogla bit češkog porijekla (zbog imena), priznajući da se radi o prostoj fantaziji. Ali slična su slavenska imena...

http://www.historiografija.hr/Budak_HZ_2-2012.pdf


ono sto je meni interesantno da mi imamo trpimira,kresimira i to a inace kod slavena nema mir iza imena samo u gota :smajl043 sad ima ta gotska teorija, :rigam :smajl049 (udri se hiro u glavu,zli JA,zli nazi hiro!!)

inace mir na gotskom znaci slavan,slaveni bi rekli slav!!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 10 pro 2016, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Heero je napisao/la:
slika

Bosanska kruna, po ocjeni stručnjaka tkzv. »Kruna Stefana Bocskaia« u Povijestnom muzeju Beča mogla bi biti kruna bosanskih kraljeva oteta od Turaka 1463. godine na Bobovcu.

neznam ljudi ali meni ova kruna djeluje istocnjacki,moram priznati :biceovodobro


Misliš deluje kao kruna Nemanjića , ili kao pravoslavna episkopska,patrijarhska kruna??

slika

slika

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 01:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Da na to mislim,e sad jeli to ta srbska kruna koju je tvrtko ukro,dali cemo mu vjerovat?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 02:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Heero je napisao/la:
Da na to mislim,e sad jeli to ta srbska kruna koju je tvrtko ukro,dali cemo mu vjerovat?


Za Tvrtka se kaže u povelji da je "Ovenčan sugubim vencom" ,dakle dvostrukom krunom.
A to znači da je jedna katolička , a druga ova pravoslavna , a obe je nasledio od Nemanjića.

Bošnjaci tvde da ova druga nije pravoslavna već da je od Velikog Štrumfa crkve bosanske , ali pošto su oni mlada nacija i ne kontaju istoriju svoje zemlje znali bi da svaka budala može da stavi na pijanki sebi krunu na glavu od strne svojih pijanih prijalteja i proglasi se za kralja , ali to međunarodno i politički ne vredi kurca.

https://en.wikipedia.org/wiki/Crown_of_Stephen_Bocskai

Može biti da je njegova kruna ali može biti i da je srpska carska ili čak neka vizantijska patrijarška , jer poznato je da su svi pravoslavni vladari(a i mnogi katolički) naručivali vladarska odela iz Persije,nakit,...a to potvrđuje i despot Stefan Lazarević za kojeg se tačno zna da je naručio odela iz Persije , i tačno se zna da je to tradicija persijske izrade.

slika

Tako da ta kruna iz muzeja iz Beča može biti od mnogih vladara kroz dug vremenski period.

Mislim da Tvrtko nije imao baš puno love niti je imao takav uticaj da sebi priušti onako nešto , jer pre bi ostavio iza sebe kraljevski kult što znači veliku gradnju i mnoštvo zapisa , a to je uslov da imaš onakvu krunu.
Međutim Tvrtko i svi bosanski kraljevi su slabo šta iza sebe ostavili , jer je Bosna tada kao i danas bila šupak Evrope.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artefakti koji su ostali za hrvatskim i bosanskim vladarima
PostPostano: 11 pro 2016, 02:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
dane-croatia je napisao/la:
Tuta je napisao/la:
Dane, ti ćeš u isusovači završit, a chat nick će 'pazit' na tebe. Kuran ćeš nam u kamenu izglagoljit da naučiš bolje.


Tuta, imam osjećaj da pomalo i sam sebi postaješ suvišan. Ponestaje ti izvornih glupih izjava.


jooj trebo si vidit njegov zadnji uspjeli post di je tebe spominjao


dobar je post ali neznam ga naci

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 233 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 54 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO