HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 01:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 152 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 11:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Zadar1993 je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
A kako je to pogodovao Hrvatima?

1. Pa u biti nije to tada nitko smatrao da su Hrvati ikako pobijedili pa su prihvatili sve uvjete pri ulasku u KJ. Inače, mala digresija Meštrović je u svojim memoarima rekao kako su se Trumbić i cijeli Jugoslavenski odbor zalagali kada se ujedinjavalo da se zemlja zove Jugoslavija da kao takva bude vrijednosnosno neutralna, dok su srpska vojna vlada inzistirala da se cijela država od Slovenije do Makedonija zove Srbija. Ovi prvi su ipak popustili pa su još samo zamolili da se uz naziv Srbija doda još neka imena kako bi se označila ostale nacije. Tako je odlučeno da će se zemlja zvati Kraljestvo Srba, Hrvata i Slovenaca.

Inače, Meštrović je karijeru počeo kao jugoslavenski integralist da bi se s vremenom tranformirao u hrvatskog nacionalista.

2. koje u početnoj fazi (dakle aleksandrove dikature) kada su uspostavljene nisu imali bog zna kakve ovlasti. Pričajući o Aleksdrovoj dikaturi čak su predstavnici prečanskih Srba bili nezadovoljni njime. primjerice, Svetozar Pribičević je morao emigrirati u Čehoslovačku a tamo je objavio svoju knjigu "Diktatura kralja Aleksandra"
3. s tim ti kralj Aleksandar nije imao nikakve veze. to je zasluga kneza Pavla i doista taj čovjek je bio pozitivan što se tiče Hrvata. No nažalost simovićeva vojna hunta ga je smjenila i marginalizirala.

Sama banovina hr je nastala pod pritiskom Britanaca jer se spremao WW2. Sam beogradski parlament je odbijao ratificirati zakon kojim bi se stvorila ta Banovina pa je knez Pavle uveo zakon preko svojim monarhijskih prerogativa zaobilazeći parlament.
Sama Banovina smatrala se tek privremenih rješenjem a obje strane (dakle srpska i hrvatska) nisu bili zadovoljni njome. Sa hrvatske strane nezadovoljan je bio muslimanski i bosanski HSS jer su smatrali kako ih je Maček izdao. Sa srpske strane išli su prigovori isti oni koji Bošnjaci danas koriste protiv trećeg entiteta.

No, slažem se da je kojim slučajem Nijemci nisu ostali napali Jugoslaviju i da je Banovina opstala cijela Južnoslavenska priča bila bi možda bila success story.
4. Jesu li doista?
Pogledaj zahtjeve koji su prigovarali legitimni predstavnici tada, dakle HSS. Htjeli su da država bude federacija i po mogućnosti Hrvatska republika unutar Jugoslavija. Ovaj drugi zahtjev Radić je odbacio 1926. tako da su samo htjeli federaciju. Dakle, ono što su imali unutar Austro-Ugarske a što je 1918. ukinuto

Većina Hrvata je vrlo vjerojatno priželjkivala neku neovisnu Hrvatsku no pošto su bili svjesni da nije postojala nikakva mogućnost da će se to ikada ostvariti išli su realističkim zahtjevima. U jednu ruku isto kao danas Hrvati idu logikom trećeg entiteta.

Tako da sada kad ovo pišem rekao bih da je KJ bila u biti nešto bolja verzija današnje BiH.
5. Ratovali su i prečanski Srbi masovno u A-U vojsci no oni su sigurno bolje prošli, a i nakon rata mnogi od njih su također bili nezadvoljni KSHS.

Koliko sam shvatio Slavko Kvaternik je to čuo iza zatvorenih vrata kada Aleksandar nije znao da ga netko čuje.


Tuta ti je, troll glede hrvatsko-srpskih odnosa. Valjda mu JNA nikad u ratu nije opalila po njegovom selu u zapadnoj Hercegovini pa se sad istima uvlači u guzicu koliko i oni u rusku (čast srpskim iznimkama poput našeg Nikole).

Vezano za temu : razmjena kruna u dinare je tipičan primjer masovne institucionalizirane pljačke smišljene kako bi se osigurao odlijev kapitala iz Zagreba u Begeš. Uvelike po modusu operandi podsjeća na izvorne Linićeve predstečajne nagodbe.


JNA mi nikad u ratu nije opalila po mom... gradu, u zapadnoj Hercegovini. Ne uvlačim se u guzicu, da se uvlačim govorio bi drugačije - radi se o forumu bh. Hrvata. Eto samo to, nadam se da na ovo ne ćeš replicirat jer je oftopic, ali sam se osjetio dužnim da odgovorim kada je moje ime u pitanju. Reče nekad da sam teenager, e pa nisam ni to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
volvoks je napisao/la:
slika
Što su dobili od Bugara koji su aktivno sudjelovali na strani Centalnih sila i činili zločine po istočnoj Srbiji. No, od Hrvata koji uopće nisu smatrani poraženima u tom ratu bi uzeli pola nacionalnog teritorija. Svakako :kava


A šta će dobit od Bugara, šta su trebali dobit od Bugara? Što nisu tražili od Osmanskog Carstva? Kakve veze imaju Srbi i Bugari osim što su oboje pravoslavni Južni Slaveni? U Hrvatskoj i BiH su živjeli i danas žive Srbi, pa je normalno da će tražiti taj teritorij, a ne bugarski gdje nije bilo niti jednog Srbina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 12:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
kaže Tuta Italija i Srbija bi nas podijelili. Ne da čika Wilson.
Citat:
Point 9: There should be a readjustment of the frontiers of Italy to be effected along clearly recognizable lines of nationality.

Da se išlo na plebiscite bi prošli bolje nego Rappalskim ugivorima "za pobjedničkim stolom"

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
volvoks je napisao/la:
Prvo, tajni ugovori su poništeni nakon rata, dakle pozdravi se sa Slavonijom i Dalmacijom, a drugo, po Wilsonovih 14 točaka narodi poraženih carstava se nisu smatrali poraženom već pobjedničkom stranom, a granice su se uglavnom dijelile pomoću plebiscita. Da nije došlo do ujedinjenja vjerojatno bi dobili Vojvodinu, sjever Albanije i dijelove BiH, što je opet puno jer se samo Rumunjska više proširila nakon PSR-a


Ne govorim o Londonskom ugovoru iz 1915, vec o mogucnosti Srbije da insistira na svojoj samostalnosti i prosirenju... o onakvim okolnostima pitanje je kakve bi bile granice, ali se moze pretpostaviti da bi BiH pripala Srbiji, i Krajina u kojoj su ziveli Srbi... to je sporedna strana price...

Glavna je da velike sile nezavisnost Hrvatske nisu uopste uzimali u obzir... i ne samo one, nego i vasa elita, koje je delom bila protiv Juge, ali nije postojala koherentna volja da se i pokusa sa samostalnom drzavom, vec se preko narodnih vijeca napravila jedna kratkotrajna prelazna drzava pre nego sto se utopila u kraljevinu...

Kad je vec situacija bila takva, postavljam pitanje sta ste vi mogli da ocekujete... cemu da se nadate... pa da nije osnovana Juga, Italijani bi vam odrezali veliki deo Dalmacije i primorja...kako bi se protiv toga borili?! tvrdim, da uz sve lose stvari ste ipak izabrali najbolji put, i da nacin na koji crnite tu drzavu je neprimeren realnoj situaciji u tadasnje vreme...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Jok samo stavljaš profilne Radovana i njegove mudre izreke u potpis, a zatim veličaš KJ koja je uz SFRJ najviše devastirala hrvatske kadrove i hrvatski kapital koji smo u relativno dobrom stanju naslijedili od Austro-Ugarske. Samo nastavi meni ni iz džepa ni u džep.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 12:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Zadar1993 je napisao/la:
Jok samo stavljaš profilne Radovana i njegove mudre izreke u potpis, a zatim veličaš KJ koja je uz SFRJ najviše devastirala hrvatske kadrove i hrvatski kapital koji smo u relativno dobrom stanju naslijedili od Austro-Ugarske. Samo nastavi meni ni iz džepa ni u džep.


Ja ne znam koga vrijeđa Radovan i te slične pizdarije. Što se mene tiče stavi u potpis koga hoćeš, nisam ljubitelj političke korektnosti.

KJ, ajde, možda sam upotrijebio malo pretjeran ton u tom svemu, s ciljem da naglasim - mogli smo najebat ko nitko i nemamo pravo govoriti o KJ kao o Sodomi i Gomori jer to nije bila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
volvoks je napisao/la:
kaže Tuta Italija i Srbija bi nas podijelili. Ne da čika Wilson.
Citat:
Point 9: There should be a readjustment of the frontiers of Italy to be effected along clearly recognizable lines of nationality.

Da se išlo na plebiscite bi prošli bolje nego Rappalskim ugivorima "za pobjedničkim stolom"


Čika Wilsona nisu bendali ni njegovi Amerikanci čovječe. :D Prvi primjer kršenja prava naroda na samoodređenje ti može biti Njemačka Austrija, kako se tada zvala..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
volvoks je napisao/la:
kaže Tuta Italija i Srbija bi nas podijelili. Ne da čika Wilson.
Citat:
Point 9: There should be a readjustment of the frontiers of Italy to be effected along clearly recognizable lines of nationality.

Da se išlo na plebiscite bi prošli bolje nego Rappalskim ugivorima "za pobjedničkim stolom"


A jel znas da je cika Wilson pozvao Mihajla Pupina, kao svog prijatelja, i rektora univerziteta Columbia da boravi na mirovnoj konferenciji...i pod uticajem Pupina za koga je javno govorio da mu je prijatelj, je i podrzao ideju stvaranja juznoslovenske drzave, i osujetio planove Italijana da zgrabe istocni Jadran...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Ja samo znam da se zalagao da se svim Jugoslavenima, koje kod boje i rase, ne dopusti držanje ozbiljnije ratne mormarice da nebi, ludi kakvi već jesu, radili pizdarije po svijetu. :laugh

Borba za bolju prošlost se nastavlja...

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 20:33 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13486
Lokacija: ZG
Tuta je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Jok samo stavljaš profilne Radovana i njegove mudre izreke u potpis, a zatim veličaš KJ koja je uz SFRJ najviše devastirala hrvatske kadrove i hrvatski kapital koji smo u relativno dobrom stanju naslijedili od Austro-Ugarske. Samo nastavi meni ni iz džepa ni u džep.


Ja ne znam koga vrijeđa Radovan i te slične pizdarije. Što se mene tiče stavi u potpis koga hoćeš, nisam ljubitelj političke korektnosti.

KJ, ajde, možda sam upotrijebio malo pretjeran ton u tom svemu, s ciljem da naglasim - mogli smo najebat ko nitko i nemamo pravo govoriti o KJ kao o Sodomi i Gomori jer to nije bila.


Mogao bi malo manje pametovat a malo vise pazit sta pises. I ne bit svakom loncu poklopac ko kakva baba.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 21:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
PCM je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Ja ne znam koga vrijeđa Radovan i te slične pizdarije. Što se mene tiče stavi u potpis koga hoćeš, nisam ljubitelj političke korektnosti.

KJ, ajde, možda sam upotrijebio malo pretjeran ton u tom svemu, s ciljem da naglasim - mogli smo najebat ko nitko i nemamo pravo govoriti o KJ kao o Sodomi i Gomori jer to nije bila.


Mogao bi malo manje pametovat a malo vise pazit sta pises. I ne bit svakom loncu poklopac ko kakva baba.


Ne bih, jer sve što sam rekao je točno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 16 ožu 2015, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2012, 00:10
Postovi: 86
Tutašenje ludom radovanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 19 ožu 2015, 11:28 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
O jugoslavenskoj kraljevskoj vojsci...

Vojska je bila ovisna o stočnoj vučnoj snazi (često volovima) i tovarnim životinjama za transport. Pješačka divizija u ratnom sastavu imala bi 26 000-27 000 ljudi, a konjička 6 000-7 000 ljudi. Potpuno unovačena vojska imala bi oko 900 000 vučnih i tovarnih životinja. Teško naoružanje pješačkih i topničkih postrojbi sastojalo se od teških mitraljeza iz Prvog svjetskog rata, od kojih su mnogi bili zastarjeli i u lošem stanju. Laki mitraljezi uvezeni su u međuratnom razdoblju iz Čehoslovačke i u manjoj mjeri iz Francuske. Lako naoružanje sastojalo se od oko milijun pušaka tipa Mauser i 20 000 puškomitraljeza, dijelom uvezenih, ali većinom proizvedenih po stranoj licenci doma. Samo je ovo lako naoružanje bilo suvremeno i za njega je bilo dovoljno pričuvnih dijelova. Postrojbe rezervista bile su naoružane austrijskim puškama iz Prvog svjetskog rata. Od oko 7 000 topničkih oružja, oko 4 000 bilo je relativno suvremeno, uključujući tu i 800 protutenkovskih topova. Zatim je bilo oko 1 900 suvremenih minobacača i oko 250 protuavionskih topova. Sve je to bilo uvezeno s raznih strana, što je značilo da su mnogi modeli oružja često bili bez strjeljiva i bez mogućnosti odgovarajuće se popravljati i održavati. Početkom travnja 1941. vojska je imala na raspolaganju strjeljiva za 75 dana za pješačko naoružanje, 100 dana za topništvo i za 2 do 7 dana za protuavionsko oružje. Vojska je imala 110 tenkova od kojih su 60 bili neprikladni strojevi od pet tona iz Prvog svjetskog rata, a 50 suvremeni 10-tonski tenkovi kupljeni u Belgiji 1940. Mali broj posada za tenkove bio je loše izvježban, a za protuavionske operacije vježbanje je bilo minimalno. 459 aviona jugoslavenskog zrakoplovstva bili su razne proizvodnje (britanske, francuske, njemačke, talijanske, jugoslavenske), a čak ni za avione jugoslavenske proizvodnje nije bilo moguće osigurati pričuvne dijelove i zamjenu. Ukupna avijacija sastojala se od 125 lovaca (38 zastarjelih), 173 bombardera i 161 izviđačkog aviona (od toga 150 zastarjelih). Mornarica je imala jednu malu zastarjelu krstaricu, 4 suvremena razarača, 4 stare torpiljarke, 8 velikih i 2 mala torpedna čamca, 4 podmornice, 11 minonosača, oko tucet pomoćnih plovnih jedinica i 4 riječna monitora na Dunavu. Uz još oko 150 većinom zastarjelih hidroplana osnovni cilj pomorskog obrambenog plana bio je za 24-48 sati zadržati eventualno talijansko amfibijsko iskrcavanje što je bilo vrijeme potrebno kopnenoj vojsci za stići do obale i početi s operacijama protiv mostobrana. Razarač Dubrovnik sagrađen je u Engleskoj, glavni topovi bili su iz Čehoslovačke, protuavionska oruđa iz Švedske, torpedni uređaji iz Engleske, topovski uređaji iz Nizozemske, radio-oprema iz Belgije. To je primjer šarolikosti jugoslavenskog uvoznog oružja. Kao indikator ekonomske, a time i vojne snage može se uzeti proizvodnja čelika. Godine 1938. Jugoslavija je proizvela oko 230 000 tona čelika, od čega je jedna trećina proizvedena u željezarama na pograničnom području ili nedaleko granice. Te iste godine njemačka proizvodnja čelika iznosila je 22 600 000 tona. Ukupna njemačka proizvodnja znatno se povećala kad su podvrgnuti pod nadzor kapaciteti za prizvodnju čelika u Austriji, Čehoslovačkoj, Poljskoj, Francuskoj, Belgiji, Luksemburgu, Nizozemskoj, Danskoj i Norveškoj. U mjesecima koji su prethodili invaziji Jugoslaviji je uspjelo iz SAD-a uvesti oko 1 000 kamiona vojne namjene, ali je praktično svo teško naoružanje i opskrba ovisilo o stočnoj vučnoj snazi. Jugoslavija je u trenutku invazije imala pod oružjem oko 700 000 ljudi, a od toga su više od 400 000 bili loše uvježbani regruti s manje od mjesec dana u odori. Većina postrojbi bila je još uvijek na zbornom mjestu, a ne na bojišnici ili položajima blizu bojišnice, gdje im je prema planu bio raspored. Niti jedna divizija nije bila spremna za akciju, osim nekih pješačkih i konjičkih pukova i pionirskih postrojbi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 19 ožu 2015, 13:16 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
DzoniBG je napisao/la:
Ne govorim o Londonskom ugovoru iz 1915, vec o mogucnosti Srbije da insistira na svojoj samostalnosti i prosirenju... o onakvim okolnostima pitanje je kakve bi bile granice, ali se moze pretpostaviti da bi BiH pripala Srbiji, i Krajina u kojoj su ziveli Srbi... to je sporedna strana price...

Glavna je da velike sile nezavisnost Hrvatske nisu uopste uzimali u obzir... i ne samo one, nego i vasa elita, koje je delom bila protiv Juge, ali nije postojala koherentna volja da se i pokusa sa samostalnom drzavom, vec se preko narodnih vijeca napravila jedna kratkotrajna prelazna drzava pre nego sto se utopila u kraljevinu...

Kad je vec situacija bila takva, postavljam pitanje sta ste vi mogli da ocekujete... cemu da se nadate... pa da nije osnovana Juga, Italijani bi vam odrezali veliki deo Dalmacije i primorja...kako bi se protiv toga borili?! tvrdim, da uz sve lose stvari ste ipak izabrali najbolji put, i da nacin na koji crnite tu drzavu je neprimeren realnoj situaciji u tadasnje vreme...

Glede tvog zadnjeg posta: nitko u RH od normalnih povjesničara ne tvrdi da je Hrvatska bila na pobijedničkoj strani u Prvom svjetskom ratu (mislim bili su neki pojedinci se borili na strani Antante pa je bilo pitanje koliko su takvi uopće predstavljali Hrvatsku kao takve), doduše postoje određeni uglavnom jugoslavenski orjentirai povjesničari tipa Tvrtka Jakovine koji furaju svoju vlastite interpretacije.

No, kada već stavljaš taj proglas onda bi bilo pošteno napomenuti da su se Srbi iz BiH, RH i Vojvodine također borili na veliko na strani Austro-Ugarske (začudio bi se koliko se Srba sudjelovalo na onoj Srpskoj kampanji iz 1914. godine koja je rezultirala Kolubarskom bitkom) i naposljetkui ostalih nacija kao primjerice Čeha i Slovaka da možda nije baš najkorektnije stavljati Hrvatima na teret. Ta činjenica da su prečanski Srbi sudjelovali u k.u.k. vojsci (Čaruga je najbolji primjer a čuo sam i jednog Vojvođanina koji je rekao kako mu je pradjed bio u k.u.k. vojsci) je nekako izbrisana iz kolektivne svijesti moderne srpske historiografije, možda sam u krivo ali takav sam dojam stekao.

Stoji i to što si napisao da je možda bilo i najbolje da je ta povijest 1914-1920 tekla najbolje kako je mogla iako je teško govoriti što bi bilo u nekoj alternativnoj povijesti (da, postojala je hrvatska delegacija u Versajskom mirovnim konferencijama ali je naveliko izignorirana) samo nije ni baš korektno govoriti kako sada Srbima za nešto zahvalni treba biti. Razlog tome je što je Srbija mogla uzeti samo BiH i dijelove Dalmacije ali za srpsku vladu tada bilo više nego odlično da uzme cijelu Jugoslaviju kada joj se već nudi posebno kada se uzme u obzir da osobito ti kraji koje bi dobila kao manju nagradu su tada relativno bile ekonomski nerazvijene i gdje su Srbi činili manjinu. Većina gospodarskih aktivnosti kao i infrastrukture se nalazio u onom djelu teritorija koje su bile pod "velikim rješenjem"

Što se tiče političkih elita u Hr iz tog doba da to je istina da se samo manjim djelom razmatrala neovisnost i to uglavnom od Pravaša (nisu jedini bili doduše). Od ostalih su za ujedinjenje doduše jedan dio je bio da se to bezuvjetno ujedine kao unitarna monarhija (to je bila ekipa okupljena oko Pribičevića i Srpsko-Hrvatske koalicije) dok drugi dio oko radića i manji dio Pravaša koji su htjeli prvo ispregovarati ujedinjenje pa onda se ujediniti. Inače, za malo se ovo drugo dogodilo. Naime, vlada Države SHS je poslala delegaciju u Beogradu (sa pribičevićem na čelu) kako bi se odmah promptno ujedinilo međutim u međuvremenu odlučeno je da ih se opozove te kako bi se ipak išlo pokušati pregovaratipa je poslan telegram delegaciji kako bi ih se opozovalo, međutim srpska vojska je presjekla žive negdje u Slavoniji tako da delegacija nije primila telegram. Kao rezultat toga 1.12.1918. je proglašena Kraljevina SHS.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 19 ožu 2015, 14:17 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
Niski dohodak po glavi stanovnika i mala industrijska baza onemogućili su proizvodnju dovoljne količine suvremenog oružja doma, kao i uvoz takvog oružja. Dohodak po glavi stanovnika 1938. procijenjen je na 3 100 dinara (oko 70 dolara), a cijene uvoznog oružja u studenom 1938. kreću se ovako. Laki tenkovi (12-15 t) 2 500 000 dinara, teški tenkovi (20-25 t) 5 000 000 dinara, teški kamioni 90 000 dinara, haubice 150 mm (M 36) 3 500 000 dinara, lovački avioni bez naoružanja 1 750 000 dinara, bombarderi bez naoružanja 4 500 000 dinara.

14. travnja kralj i njegovo uže društvo, a dan kasnije Simović i vlada te praktično svi sudionici nedavnog udara pobjegli su iz zemlje s jedne zračne luke kraj Nikšića. Samo mali dio jugoslavenskih vojnika izbjegao je zarobljavanju, i to privremeno. Mali dio mornarice u sastavu od 2 torpedna čamca i 1 podmornice pobjegao je u Egipat, a dio zrakoplovstva (60-70 aviona) odletio je iz zemlje. Oko 1 500 vojnika pobjeglo je u Grčku. Vojnike su uskoro zarobili Nijemci, a 44 aviona je kratko vrijeme nakon bijega uništio napad njemačkih bombardera u zračnoj luci Paramythia blizu Janjine u sjeverozapadnoj Grčkoj. Oko 20 drugih aviona odletjelo je u Egipat. Prema najranijim njemačkim službenim podacima broj ratnih zarobljenika iznosio je 6 298 časnika i 337 864 dočasnika i vojnika, sve Srba. Prema američkim izvorima koji se temelje na zaplijenjenim njemačkim ispravama, Nijemci su zarobili oko 254 000 vojnika i časnika, računajući samo Srbijance. Pišući kasnije na osnovi potpunije evidencije, Terzić tvrdi da je zarobljeno oko 375 000 ljudi, od toga su 30 000 zarobili Talijani. Nakon puštanja raznih kategorija ljudi, uključujući neke bolesnike, on procjenjuje da je na kraju ostalo oko 200 000 ratnih zarobljenika u Njemačkoj, a 10 000 u Italiji, te da su 90% njih bili Srbi. Još kasnije njemački službeni izvor procjenjuje broj jugoslavenskih ratnih zarobljenika u Njemačkoj 21. lipnja 1941. na 181 258, uključujući i one koji su pušteni, pobjegli ili umrli. Od tog broja 13 559 bili su časnici. Na njemačkoj strani u Travanjskom ratu bio je samo 151 ubijeni, 392 ranjena i 15 nestalih. U svom naletu na Beograd, 41. oklopni korpus izgubio je samo jednog časnika, žrtvu civilnog snajpera.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 srp 2015, 17:36 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
Ustaše su tvrdile da je režim tiranina s Oplenca stajao života tisuće Hrvata, išli su čak do brojke od 80 000. Stoga je opravdano radikalno rješavati srpsko pitanje. Dragutin Kamber, župnik i ustaški povjerenik za Doboj, tvrdio je 1945. u pismu Eugeneu Tisseranteu (koji ga je pitao kako su Hrvati tijekom rata mogli pobiti 300 000 Srba) da su Srbi između dva rata usmrtili između 50 000 i 60 000 Hrvata. To nije istina. Augustin Juretić procjenjuje da je od prosinca 1918. do travnja 1941. ubijeno ili smaknuto oko 230 Hrvata, a nekoliko tisuća zatvoreno iz političkih razloga. Rudolf Horvat također nije registrirao ni nekoliko stotina, a kamoli nekoliko tisuća ili desetaka tisuća žrtava velikosrpske tiranije u KSHS/KJ. Ne znamo uključuju li njihove brojke i mali broj bosanskih muslimana koji su neposredno nakon Prvog svjetskog rata ubijeni u vezi s agrarnom reformom ili iz osobne osvete, ili osobe ubijene u rujnu 1919. u vezi s registracijom teglećih životinja od strane vojnih vlasti u nekim dijelovima sjeverozapadne Hrvatske i Slavonije. Znam da su ubijeni Stjepan Radić, otac Maksa Luburića, član Ustaškog pokreta Stipe Javor, u mom kraju Luko Kraljević.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 srp 2015, 17:40 
Offline

Pridružen/a: 17 tra 2015, 19:31
Postovi: 931
Zanimljivo da je Ante Pavelić sve do atentata na hrvatske zastupnike u beogradskoj skupštini zagovarao samo autonomiju Hrvatske. Tek je nakon atentata postao zagovaratelj neovisnosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 srp 2015, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Tuta je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
Pričam o tonu i nepotrebnosti informacija. Naravno da znam da je sinovima dao hrvatsko, slovensko i srpsko ime.


Moguće da sam pretjeranim tonom spomenuo razlog zašto je psovao Hrvate... ako i je, to ništa ne znači. Tko malo posmotri bolje osobu kralja Aleksandra zadnje što će o njemu reći je da je mrzio Hrvate, jer nije. Bio je pravi jugoslaven, politički. U ostalom, da su Hrvati voljeli dinastiju više od Srba, šta misliš kome bi kralj više pogodovao?

Prva stvar - Srbi Hrvate prenesu na stranu pobjednika, daju im banovine, poslije i Banovinu Hrvatsku. A njima i dalje ta Jugoslavija smeta, traže republikansku neovisnu Hrvatsku itd., kao da nikada nisu ratovali na strani Austrougarske. Ako i je opsovao Hrvate, nije se čudom čudit. Opsujem nas i ja nekada, ali ne znači da ih mrzim. Možda je mislio na trojicu Hrvata koji mu smetaju, pa rekao "jebem ti Hrvate" ili nešto tako, šta već.


Ako je bio istinski Jugoslaven, zašto je prednost davao pravoslavlju pred katolicizmom? Banovine su bile stvorene da razjedine i maknu pojmove Hrvat i Hrvatska. A banovina Hrvatska 1939. jest bila običan zakašnjeli očajnički postupak.
A što se tiče psovanja, to mu ne zamjeram, jerbo tako je bio odgajan pak su tu krivi njegovi roditelji. Očiti dokaz da su bili prekratko kraljevi pak se nisu stigli uljuditi.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 srp 2015, 21:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
dane-croatia je napisao/la:
Tuta je napisao/la:

Moguće da sam pretjeranim tonom spomenuo razlog zašto je psovao Hrvate... ako i je, to ništa ne znači. Tko malo posmotri bolje osobu kralja Aleksandra zadnje što će o njemu reći je da je mrzio Hrvate, jer nije. Bio je pravi jugoslaven, politički. U ostalom, da su Hrvati voljeli dinastiju više od Srba, šta misliš kome bi kralj više pogodovao?

Prva stvar - Srbi Hrvate prenesu na stranu pobjednika, daju im banovine, poslije i Banovinu Hrvatsku. A njima i dalje ta Jugoslavija smeta, traže republikansku neovisnu Hrvatsku itd., kao da nikada nisu ratovali na strani Austrougarske. Ako i je opsovao Hrvate, nije se čudom čudit. Opsujem nas i ja nekada, ali ne znači da ih mrzim. Možda je mislio na trojicu Hrvata koji mu smetaju, pa rekao "jebem ti Hrvate" ili nešto tako, šta već.


Ako je bio istinski Jugoslaven, zašto je prednost davao pravoslavlju pred katolicizmom? Banovine su bile stvorene da razjedine i maknu pojmove Hrvat i Hrvatska. A banovina Hrvatska 1939. jest bila običan zakašnjeli očajnički postupak.
A što se tiče psovanja, to mu ne zamjeram, jerbo tako je bio odgajan pak su tu krivi njegovi roditelji. Očiti dokaz da su bili prekratko kraljevi pak se nisu stigli uljuditi.


Jesu li oni dobili rat oli ti?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 04 srp 2015, 21:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4443
Lokacija: Grobnik
Tuta je napisao/la:
dane-croatia je napisao/la:

Ako je bio istinski Jugoslaven, zašto je prednost davao pravoslavlju pred katolicizmom? Banovine su bile stvorene da razjedine i maknu pojmove Hrvat i Hrvatska. A banovina Hrvatska 1939. jest bila običan zakašnjeli očajnički postupak.
A što se tiče psovanja, to mu ne zamjeram, jerbo tako je bio odgajan pak su tu krivi njegovi roditelji. Očiti dokaz da su bili prekratko kraljevi pak se nisu stigli uljuditi.


Jesu li oni dobili rat oli ti?


Razlika je u pojmovima dobiti rat i biti priljepak pobjednika.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 05 srp 2015, 05:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
dane-croatia je napisao/la:

Razlika je u pojmovima dobiti rat i biti priljepak pobjednika.

Razlika je biti ratujuca strana i ne postojati.
Jednima se mogao objaviti rat, a drugima nije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 07 srp 2015, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Dolina Neretve u okolici Mostara
slika
http://www.delcampe.net/page/item/id,312649944,var,AK--Oldtimer-in-den-Bergen-von-Mostar--1930,language,E.html

***

Donji Vakuf 1925.
slika
http://www.delcampe.net/page/item/id,239333378,var,donji-vakuf-old-original-photo-first-auto-with-minister-Rojc-in-bosnia-nosna-hercegovina-1925-old-timer-opel-RR,language,E.html

***

Trsteno kod Dubrovnika 1928.
slika
http://www.delcampe.net/page/item/id,200579284,var,unicat-large-24x18-old-photo-1928-trsteno-dubrovnik-ragusa-ministar-Rojc-Kingdom-Jugoslavija-old-car-opel-oldtimer,language,E.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 03 vel 2016, 16:59 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
Plava grobnica na Krfu, mauzolej poginulih srpskih vojnika. Istaknut grb Kraljevine Jugoslavije i unutar njega istaknuta šahovnica, prizor na 17:31.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 03 vel 2016, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Tuta je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
Što se tiče ekonomije država je bila u rasulu i stanovništvo je masovno iseljavalo. Razlog je velika depresija što 1930ih zahvatila KJ. Po popularnosti u Hrvatskoj i BiH je dominirala HSS koja je imala puno glasača i među Muslimanima ali i nešto sitno u Srbiji. Knez Pavle je bio pozitivac za Hrvate, kralj Aleksandar dakako negativac (postoji anegdota od onog Kvaternika kako je čuo kako Aleksandar psuje Hrvate u 3 pm). Noogometni savez Jugoslavije koji je osnovan 1913. u Zagreb kao Nogometni savez Slavonije i Hrvatske je premješten 1929. u Beogradu i preimenovan kao fudbalski savez. Na to su hrvatski igrači bojkotirali reprezentaciju kada su trebali nastupati u Montevideu. Hajduk je prvi put počeo osvajati državna prvenstvena u nogometu, dok je to isto radio Građanski iz Zagreba. Sibinjski pokolj od strane žandarmerije, Orjuna itd.

Ne znam sada ima li još ovako nekih zanimljivih podataka, sada govorim iz glave.


Kako ih ne će psovat, oslobodi ih, oni mu još seru po državi. Kralj Aleksandar je svom sinu dao ime po kralju Tomislavu.


Citat:
Kako su Srbi u prvoj Jugoslaviji ugnjetavali jadne Hrvate ili plodovi veliko-srpske hegemonije

1918. kad je ušao u kraljevinu Jugoslaviju Zagreb je bio provincijski gradić od niti 70 000 stanovnika. 1941. Zagreb je imao preko 260 000 stanovnika. Kralj Aleksandar izgradio je pola Zagreba, otvorio Zagrebačku filharmoniju, tvornicu električnih instalacija, zološki vrt, tržnice Dolac, hotel Esplanadu, hotel Dubrovnik, prugu Zagreb Split, radio stanicu, telefonsku centralu, katoličko sjemenište, gradsko kupalište, dalekovod do Karlovca, ogroman stambeni blok najveći u povijesti Hrvatske (cijeli centar Zagreba), nove pruge, prvi neboder u Zagrebu i Hrvatskoj, kompleks škola u Križanićevoj, tvornicu električnih žarulja, kilometre tranvajske pruge i radi novu remizu, novi stambeni kompleksi na Trešnjevki i Trnju koji su do tada bili sela, željeznički most preko Save, Rebro...

Dakle, umjesto da spriječe razvoj Zagreba kao jakog antisrpskog i antislavenskog centra, ili da bar ograniče njegov broj na oko 100 000 (recimo Rijeka koja je do 1918. imala stanovnika kao i Zagreb, a nakon toga bila pod Italijom nije gotovo ništa narasla do 1941. iako je bila važna luka) Srbi i kralj Aleksandar su ZAPRAVO IZGRADILI VEĆINU DANAŠNJEG ZAGREBA, OKO 80 POSTO (ne računajući Novi Zagreb kojeg su izgradili komunisti iza 1945.). Za vrijeme 'žestoke veliko-srpske hegemonije, tiranije i ugnjetavanja jadnih hrvatića' Zagreb je narastao i prostorno i stanovništvom 3.5 puta i OD ZAOSTALOG, AUSTRO-UGARSKOG PROVINCIJSKOG GRADIĆA POSTAO OZBILJAN GRAD. Zamislite ludost Srba koji su Hrvate doživljavali kao braću i gradili centar iz kojeg će 1941. doći ustaše i NDH i pokolj stotina tisuća Srba u znak zahvalnosti, a još 1936. Hrvati ubijaju tog kralja Aleksandra koji ih je toliko volio.

Da se nije dogodilo, ne bi vjerovao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doba Kraljevine SHS/Jugoslavije
PostPostano: 03 vel 2016, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Zadar1993 je napisao/la:
Jok samo stavljaš profilne Radovana i njegove mudre izreke u potpis, a zatim veličaš KJ koja je uz SFRJ najviše devastirala hrvatske kadrove i hrvatski kapital koji smo u relativno dobrom stanju naslijedili od Austro-Ugarske..


=))

Najjadnija i najnerazvijenija austro-ugarska provincija. Eto to je bio prostor danasnje Hrvatske.

Split je do 1918. bio selo na kraju svijeta, čak ni prugu nisu imali. Zašto AU Monarhija nije izgradila prugu do Splita?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 152 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 125 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO