HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 07:08.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 06:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
joe enter je napisao/la:
Sad pregledavam štampu i naiđoh na srpskog muzičkog producenta Voju Aralicu , i onda se zapitah jel on Hrvat ili Srbin poreklom jer najpoznatitji Aralica je onaj nacionalistički hrvatski pisac.

A najbolji način za proveru takvog čega je telefonski online imenik Srbije , i naravno tamo nađoh mnoštvo Aralica i po svoj prilici su svi Srbi , isto kao kad sam ukucao prezime Sanader i gle čuda svi su Srbi takođe.


Gle cuda, takvi kod nas Hrvati. Kao i Draskovici i Seselji..
Odjebi vise sa tim salonskim cetnistvom. Do Vuka niste imali pojma sta ste

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 07:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Tulkas je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Sad pregledavam štampu i naiđoh na srpskog muzičkog producenta Voju Aralicu , i onda se zapitah jel on Hrvat ili Srbin poreklom jer najpoznatitji Aralica je onaj nacionalistički hrvatski pisac.

A najbolji način za proveru takvog čega je telefonski online imenik Srbije , i naravno tamo nađoh mnoštvo Aralica i po svoj prilici su svi Srbi , isto kao kad sam ukucao prezime Sanader i gle čuda svi su Srbi takođe.


Gle cuda, takvi kod nas Hrvati. Kao i Draskovici i Seselji..
Odjebi vise sa tim salonskim cetnistvom. Do Vuka niste imali pojma sta ste


Tukane nikako da prestaneš biti glup a sve si matoriji.

Gde sam ja rekao da su ovi Srbi?? , ja samo aludiram da je tim koji nose ova prezimena očito zajednički predak jer gle čuda i pravoslavni i katolici koji nose ove specifična prezimena žive jedni uz druge odavnina.

Čuj salonski četnici?? :sega , ovo je čak za neke četnike i kompliment jer oni iz šume još nisu izašli , jedino ako ne misliš da su četnici bili građani drevne Salone. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 08:48 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Tulkas je napisao/la:
Jos uvijek ne kuzim taj ludjacki poriv Srba u dokazivanju da su svi u stvari porijeklom Srbi
Fakat, jeste vi normalni?

Ne znam zašto je vama Hrvatima uvredljivo kad neko kaže da dio današnjih Hrvata ima zajedničko porijeklo sa dijelom današnjih Srba kad su "najveći" od svih Hrvata Pavelić i njegovi javno sprovodili pohrvaćenje dijela srpskog stanovništva u NDH ? Dakle Paveliću nije smetalo da mu se u naciju uključe i osobe srpskog porijekla...

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Srpsčanin je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Jos uvijek ne kuzim taj ludjacki poriv Srba u dokazivanju da su svi u stvari porijeklom Srbi
Fakat, jeste vi normalni?


Ne znam zašto je vama Hrvatima uvredljivo kad neko kaže da dio današnjih Hrvata ima zajedničko porijeklo sa dijelom današnjih Srba kad su "najveći" od svih Hrvata Pavelić i njegovi javno sprovodili pohrvaćenje dijela srpskog stanovništva u NDH ? Dakle Paveliću nije smetalo da mu se u naciju uključe i osobe srpskog porijekla...


Po srpskoj logici srbi su "pohrvacivani" 41-44 godine i nakon unistenja NDH ostali su Hrvati :zubati
Za tri godine postali su turbo Hrvati i nisu se vratili na svoje :smajl007
Jebemti, sto je najgore, u te kretenizme neki jos vjeruju


Teorija mnogih Srba.. stotine hiljada srba pokatoliceno pod NDH
Ta NDH trajala...koliko dugo??? I te stotine hiljada je ostalo Hrvatima
U stvari Hrvati su Srbi :aleale
Za par godina ljudi pohrvaceni a nisu bili Muslimani tolika stoljeca pod Turcima?
Mora da su se samo vratili korijenima, ovi pohrvaceni, naravno :kava
Koje ste vi budale (mislim samo na one koji vjeruju u te price o milijunima ubijenih u Jasenovcu
i stotinama tisuca "pohrvacenih"

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 10:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
joe enter je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:

Gle cuda, takvi kod nas Hrvati. Kao i Draskovici i Seselji..
Odjebi vise sa tim salonskim cetnistvom. Do Vuka niste imali pojma sta ste


Tukane nikako da prestaneš biti glup a sve si matoriji.

Gde sam ja rekao da su ovi Srbi?? , ja samo aludiram da je tim koji nose ova prezimena očito zajednički predak jer gle čuda i pravoslavni i katolici koji nose ove specifična prezimena žive jedni uz druge odavnina.

Čuj salonski četnici?? :sega , ovo je čak za neke četnike i kompliment jer oni iz šume još nisu izašli , jedino ako ne misliš da su četnici bili građani drevne Salone. :zubati


Hoces reci da su Hrvati?? Ok.
I molim te budi fin i kulturan. Ne vrijedjaj bez veze da te ne bi lagano zatjerao u tri picke materine.
Vazi :kava

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 12:47 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Tulkas je napisao/la:
Srpsčanin je napisao/la:

Ne znam zašto je vama Hrvatima uvredljivo kad neko kaže da dio današnjih Hrvata ima zajedničko porijeklo sa dijelom današnjih Srba kad su "najveći" od svih Hrvata Pavelić i njegovi javno sprovodili pohrvaćenje dijela srpskog stanovništva u NDH ? Dakle Paveliću nije smetalo da mu se u naciju uključe i osobe srpskog porijekla...


Po srpskoj logici srbi su "pohrvacivani" 41-44 godine i nakon unistenja NDH ostali su Hrvati :zubati
Za tri godine postali su turbo Hrvati i nisu se vratili na svoje :smajl007
Jebemti, sto je najgore, u te kretenizme neki jos vjeruju


Teorija mnogih Srba.. stotine hiljada srba pokatoliceno pod NDH
Ta NDH trajala...koliko dugo??? I te stotine hiljada je ostalo Hrvatima
U stvari Hrvati su Srbi :aleale
Za par godina ljudi pohrvaceni a nisu bili Muslimani tolika stoljeca pod Turcima?
Mora da su se samo vratili korijenima, ovi pohrvaceni, naravno :kava
Koje ste vi budale (mislim samo na one koji vjeruju u te price o milijunima ubijenih u Jasenovcu
i stotinama tisuca "pohrvacenih"

Uvaženi kolega,uvijek cijenim Vaš konstruktivni doprinos diskusiji ali moram ovaj put da primijetim kako izgleda,da niste najbolje razumjeli kontekst u kojem je pomenuta NDH u mojoj prethodnoj poruci.Naime,mi na ovoj temi pokušavamo da odgonetnemo zagonetku pojave /istiih/ prezimena kod Hrvata i kod Srba.Ne u namjeri negiranja samobitnosti dva pomenuta ili drugih naroda.Inače se odmah vidi da si Ti jedan mnogo pametan ćoek :zubati

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Zasto bi to bila zagonetka?? Odvajkada su kod Hrvata i Srba prisutna ista imena. Ne bas sva ali ima ih dosta.
Od njih izvedi prezimena. Imas slicnoga i kod Bugara .. Problem su retardinjosi koji zele, na neki nacin samo njima
poznat, "dokazati" da su to sve samo Srbi ili samo Hrvati. Vrlo su slicni, ali nisu isti. Hrvati su Hrvati a Srbi su Srbi.

A ono o pokatolicavanju u NDH ne objasnjavaj meni vec svojim sunarodnjacima koji padaju na takve debilane.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 19:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
A jebo te, šta fali i da smo bili jedan narod? Šta da radimo sad? Kako to utječe na položaj Hrvata danas? Hoće nam dat treći entitet?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 19:48 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
joe enter je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:
Pa naravno da su ista kada ste jedan te isti narod. Najbolji dokaz toga su Srbi pravoslavci i Srbi katolici u dolini Neretve, u juznoj Dalmaciji i u jugoistocnoj Hercegovini.


Bili nekad isti narod koje je vera razdvajala , ali već odavno to nismo.

A šta su muslimani iz doline Neretve i istočne Hercegovine??

Tulkas mi najsumnjiviji. Mnogo ga nešto zžulja. Da nisu njegovi u toj skupini iz ndh.

Što se više uvija dublje mu ulazi. Još iz Bl srpskog stolnog grada.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 28 lis 2016, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Mora se priznati da kod Hrvata u Hrvatskoj nema toliko Zivkovica, Covica, Krstanovica, Vukadina, Vidica, kao kod Hrvata u Bosni i Hercegovini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 29 lis 2016, 21:34 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6815
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Više smisla ima govoriti o istim prezimenima kod katolika i kod pravoslavaca nego kod Hrvata i Srba, Srpstvo a posebno hrvatstvo jesu /nacionalne/ ideologije novijeg datuma.Do 19 vijeka ili do druge polovine 19 vijeka narodna imena (Hrvati i Srbi) bila se nepoznata posebno u Bosni i Hercegovine a do tad sva ta ista prezimena koja postoje danas kod Hrvata i kod Srba već su postojala kod njihovih predaka tj.kod katolika i kod pravoslavaca.Mišljenja sam da se ista prezimena ne mogu objasniti drugačije do migracijama.Vjerovatno bi istraživanje do koga normalno neće doći,pokazalo da većina istih prezimana ima svoje izvorište na području današnjeg zapadnog dijela Crne Gore odakle se zbog prenaseljenosti stanovništvo vijekovima preseljavalo na sjever i na zapad.Takođe bi se pokazalo da su da u slučajevima kad postoji isto prezime i kod jednih i kod drugih broj imalaca istog prezimena kod pravoslavaca neuporedivo nadmašuje broj imalaca tog prezimena kod katolika.Razlog se nameće,konvertiti u katoličku vjeru najčešće su bili pojedinci ili manje grupe prezimenjaka koji su se našli u većinski katoličkim sredinama i njhovo potomstvo ne može da bude toliko brojno.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 30 lis 2016, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Kod Srba je narodna svijest bila izrazena dok kod druga dva naroda slabije.

Imam topografsku kartu BiH iz vremena Austrougarske, gdje dva susjedna sela koja nose isti naziv, a razlicitog su etnickog sastava, imaju prefiks "srpski" ukoliko ga naseljavaju Srbi, "turski" ukoliko tu zive muslimani i "katolicki" ako su stanovnici sela Hrvati.

Pa su tako na karti ucrtane Vrucica Srpska i Vrucica Turska kod Teslica, Trnova Srpska i Trnova Turska kod Ugljevika, Obodnica Katolicka i Obodnica Turska kod Tuzle, Volar Srpski i Volar Katolicki kod Prijedora, Ravska Srpska i Ravska Katolicka kod Prijedora, Bistarac Turski i Bistarac Katolicki kod Tuzle itd, itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21622
Vujadin je napisao/la:
Kod Srba je narodna svijest bila izrazena dok kod druga dva naroda slabije.
Imam topografsku kartu BiH iz vremena Austrougarske, gdje dva susjedna sela koja nose isti naziv, a razlicitog su etnickog sastava, imaju prefiks "srpski" ukoliko ga naseljavaju Srbi, "turski" ukoliko tu zive muslimani i "katolicki" ako su stanovnici sela Hrvati.
Pa su tako na karti ucrtane Vrucica Srpska i Vrucica Turska kod Teslica, Trnova Srpska i Trnova Turska kod Ugljevika, Obodnica Katolicka i Obodnica Turska kod Tuzle, Volar Srpski i Volar Katolicki kod Prijedora, Ravska Srpska i Ravska Katolicka kod Prijedora, Bistarac Turski i Bistarac Katolicki kod Tuzle itd, itd.

Zato što je BiH bila najdulje pod Turcima, a oni su više zatirali katoličko nego pravoslavno/srpsko svećenstvo.
Kraj Zadra imaš Islam Grčki i Islam Latinski.

Ovdje je bitno par stvari;
1. većina Srba u BiH (s iznimkom istočne Hercegovine i gornjeg Podrinja) jesu dotepenci (upravo iz ove iznimke). To su ljudi određenog dijalekta koji su se kasnije doselili i asimilirali malobrojnije domaće stanovništvo.
2. ti dotepenci dolaze s ruba srpskog nac. prostora, koje je bilo mješano, prije 13. st-a većinski katoličko (ist. Hercegovina), a popravoslavilo se do kraja tek za Turaka.
3. Srbi su kao takvi različiti od Hrvata jer su Hrvati zapadni, a srbi istočni štokavci. Dakle imate veći utjecaj bugarskog i crkvenoslavenskog u jeziku. Zato govorite opština i sveštenik, iako je u staroslavenskom bilo općina/opt'ina i svećenik/svet'enik.
4. za razliku od Prečanskih Srba koji posjeduju neko podrijetlo (ist Hercegovina i gornje Podrinje), muslimani su dotepenci sa svih starana, tu se doslovce nije znalo tko koga, s time da većina muslimanskog seoskog pučanstva čine izbjeglice iz Slavonije, Like, Zagore i Banovine. U Podrinju je vjerojatno riječ o islamiziranim Srbima, a mahale u Pounju i Posavlju su rađene za muslimanske izbjeglice iz Srbije.
5. Hrvati i Srbi imaju isto podrijetlo, i jedni i drugi su slaveni (iako tu može biti i slaveniziranja), i jedni i drugi su došli iza Karpata i ovdje stvarali državice asimilacijom domorodaca. Samo su im putevi drugačiji. I u tome je neka poanta. Nisu Srbi (ni Muslimani ni itko) cigani (ne romi, koristim pejorativno značenje da opišem da nitko od njih "ne smrdi"). Poanta je u poznavanju svoje povijesti. I izbjegavanju grešaka koje su već bile.
Hrvati su se borili kontra Turaka. Zato postoji neka povijest, književnost, renesansa koja opisuje taj otpor. Srbi su pali pod Turke, zato su se i širili do granice otomanskog carstva. Kad je otomansko carstvo propalo, krenuli su izmišljati poeziju i legende kako su se i oni borili :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 16:39 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Ceha poeziju je izmisljao slepi guslar Filip Visnjic, hromi Vuk Karadzic i prepisivao je.

Neki tvoj exkluzivitet je da su se samo H borili kontra Turaka, a da su Srbi bili njihova komora i pomocne cete.

Ne ide ti ta propaganda ovde, mozda na nekom perec forumu i prodje....spineru stari...

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 17:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2015, 22:50
Postovi: 684
Lokacija: Okupirani teritorij
Vidi vidi sto je KiM medju prvima da lize hrvatski *** da se prvo umilji, pa onda zabija straga. Stara vizantijska taktika.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yBEVC-YZTVU
pax tibi marce evangelista meus

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Srbi RAUS!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 17:43 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
cvv35 je napisao/la:
Vidi vidi sto je KiM medju prvima da lize hrvatski *** da se prvo umilji, pa onda zabija straga. Stara vizantijska taktika.

To stavi sebi u zvaljava i kriva usta pravaska. Sikter bre.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2015, 22:50
Postovi: 684
Lokacija: Okupirani teritorij
KiM je napisao/la:
cvv35 je napisao/la:
Vidi vidi sto je KiM medju prvima da lize hrvatski *** da se prvo umilji, pa onda zabija straga. Stara vizantijska taktika.

To stavi sebi u zvaljava i kriva usta pravaska. Sikter bre.


Turcin si *samar u lice rukavicom*

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yBEVC-YZTVU
pax tibi marce evangelista meus

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Srbi RAUS!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Vujadin je napisao/la:
Kod Srba je narodna svijest bila izrazena dok kod druga dva naroda slabije.

Imam topografsku kartu BiH iz vremena Austrougarske, gdje dva susjedna sela koja nose isti naziv, a razlicitog su etnickog sastava, imaju prefiks "srpski" ukoliko ga naseljavaju Srbi, "turski" ukoliko tu zive muslimani i "katolicki" ako su stanovnici sela Hrvati.

Pa su tako na karti ucrtane Vrucica Srpska i Vrucica Turska kod Teslica, Trnova Srpska i Trnova Turska kod Ugljevika, Obodnica Katolicka i Obodnica Turska kod Tuzle, Volar Srpski i Volar Katolicki kod Prijedora, Ravska Srpska i Ravska Katolicka kod Prijedora, Bistarac Turski i Bistarac Katolicki kod Tuzle itd, itd.


no coment na Serbi narod najstariji =))

Šta ćemo kad su vas pajdaši Austrougari u to vrijeme volili.
Pa jeste vi štagod mogli obilježiti na karti bez Švaba kad ste narod najstariji, onak na srpskom najstarijem pismu?

Tako kod to bude kad Srbin objašnjava povijest bez konteksta.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
daramo je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Kod Srba je narodna svijest bila izrazena dok kod druga dva naroda slabije.

Imam topografsku kartu BiH iz vremena Austrougarske, gdje dva susjedna sela koja nose isti naziv, a razlicitog su etnickog sastava, imaju prefiks "srpski" ukoliko ga naseljavaju Srbi, "turski" ukoliko tu zive muslimani i "katolicki" ako su stanovnici sela Hrvati.

Pa su tako na karti ucrtane Vrucica Srpska i Vrucica Turska kod Teslica, Trnova Srpska i Trnova Turska kod Ugljevika, Obodnica Katolicka i Obodnica Turska kod Tuzle, Volar Srpski i Volar Katolicki kod Prijedora, Ravska Srpska i Ravska Katolicka kod Prijedora, Bistarac Turski i Bistarac Katolicki kod Tuzle itd, itd.


no coment na Serbi narod najstariji =))

Šta ćemo kad su vas pajdaši Austrougari u to vrijeme volili.
Pa jeste vi štagod mogli obilježiti na karti bez Švaba kad ste narod najstariji, onak na srpskom najstarijem pismu?

Tako kod to bude kad Srbin objašnjava povijest bez konteksta.


Srbi narod nacionalno najranije svjestan u BiH. :kava

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Ceha je napisao/la:
Zato što je BiH bila najdulje pod Turcima, a oni su više zatirali katoličko nego pravoslavno/srpsko svećenstvo.


Kakve to veze ima sa cinjenicom da Hrvati u BiH nisu znali da su Hrvati, vec su se smatrali katolicima? Na sarajevskoj katedrali pise "Bosnjaci katolici". I to na kraju 19. vijeka.

http://oi57.tinypic.com/66vhnc.jpg

Muslimani su se smatrali Turcima, i da ironija bude veca, sa gadjenjem su odbijali Kalajevu ideju o identitetu Bosnjaka, koju danas pokusavaju da afirmisu.

Jedino su Srbi znali da su Srbi. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 23:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Vjerovatno nisu stigli emiseri do sela.
Pa Hrvati u Bosni jesu a i tako su se osjećali kao Bošnjaci arhaični naziv za Bosanca, čuvari naslijeđa srednjovjekovne katoličke Bosne, što su dopustili da im netko ukrade identitet je drugi par čarapa.

Pa jeste štagod i vi sami napisali na manastiru kao Bošnjaci katolici, onako da pokažete da ste Srbi?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
daramo je napisao/la:
Vjerovatno nisu stigli emiseri do sela.
Pa Hrvati u Bosni jesu a i tako su se osjećali kao Bošnjaci arhaični naziv za Bosanca, čuvari naslijeđa srednjovjekovne katoličke Bosne, što su dopustili da im netko ukrade identitet je drugi par čarapa.


Da, nisu se osjecali kao Hrvati, to i tvrdim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 31 lis 2016, 23:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36047
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Normalno da će se Srbi osjećati kao Srbi kad su došli iz Srbije i s Bosnom nisu osjećali nikakvu poveznicu, kao i Turci čiji je identitet došao iz iste.
Nego jel ima kakav zapis na srpskom sve nešto zapisali Austrijanci, Bošnjaci pa jel itko od vas znao pisati srpski?

Nego da krenemo u ozbiljne vode hrvatska nije imala povjerenike za širenje hrvatstva kao Kraljevina Srbija tipa Teofila Petranovića koji je uvijek svjesnom narodu objašnjavao da više nisu hrišćani i da se tako ne trebaju zvati nego su sada Srbi.
Barem ne plaćene :zubati

Zanimljivo da istoga komentira suvremenjak fra Grba Martić kao glavnog organizatora srpske propagande u Bosni, žive u isto vrijeme u Sarajevu.
Mislim zašto propaganda kad ste znali da ste Srbi, zašto Garašanin tvrdi da bosanske pravoslavce neće biti teško uvjeriti?
”Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak.“.

Zašto se tek u 19 .st. nazivate Srbima a sve do tada za sebe hrišćani za druge Vlasi?

Baljezgaš gluposti, nacionalne svijesti u BiH i ostatku Europe se šire u isto vrijeme, sredinom 19. st.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 00:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
daramo je napisao/la:
zašto Garašanin tvrdi da bosanske pravoslavce neće biti teško uvjeriti?


Zato sto je narod imao srpsku svijest. Od narodne epske poezije, nemanjicke tradicije, do krsne Slave. Gdje je Slava, tu je i Srbin.

Koga je po Garasininu bilo tesko uvjeriti? Recimo Makedonce, koji zaista nisu znali sta su.

Mi smo uvijek znali da smo najbolji dio srpskog naroda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 00:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21622
KiM je napisao/la:
Ceha poeziju je izmisljao slepi guslar Filip Visnjic, hromi Vuk Karadzic i prepisivao je.
Neki tvoj exkluzivitet je da su se samo H borili kontra Turaka, a da su Srbi bili njihova komora i pomocne cete.
Ne ide ti ta propaganda ovde, mozda na nekom perec forumu i prodje....spineru stari...

Da ste se borili kontra Turaka, a ne s njima ne bi vas bilo u Otomanskom carstvu, već s druge strane;
http://oi57.tinypic.com/oivd5s.jpg
Sva književnost koja vrijedi je u dalmatinskim gradovima, a gusle i guslarenje o čovjeku koji je rođen u Livnu a vladao bugarskim krajevima u današnjoj makedoniji je sa Srbima zbilja povezano sve u 16 (o kraljeviću Marku pričam).

@vUjo, ironija je u tome što Srbi nisu bili Srbi već pravoslavci. Vlaji su vam preci bili.
I ovo što pričaš vrijedi za bosanske Srbe krajem 19.st-a, ne i hrvatske.
Za Sarajevsku katedralu, riječ Bošnjak tog doba je turcizam za bosanac. Zašto misliš da bosanci ne mogu biti Hrvati (ili Srbi, Turci, Mongoli) ?
Makedonci su bili Bugari, ali nakon nekog vremena su to morali prestati biti. Da se promjenilo ime crkve, bili bi i vi Bugari, ili Hrvati.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO