HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 15:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 10:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Vujadin je napisao/la:

Zato sto je narod imao srpsku svijest. Od narodne epske poezije, nemanjicke tradicije, do krsne Slave. Gdje je Slava, tu je i Srbin.

Koga je po Garasininu bilo tesko uvjeriti? Recimo Makedonce, koji zaista nisu znali sta su.

Mi smo uvijek znali da smo najbolji dio srpskog naroda.


Tako su i muslimani "znali" da su Bošnjaci samo se nisu znali zapisati :smijeh

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 11:15 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Ja sam osupnut da 1887 na katedrali pišu Bosnjaci katolici .sto je Vuja postavio.

Cehu nam je doveo do očaja i Daramaoa. Koji su puštali maglu megalomanije.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2012, 23:31
Postovi: 1384
Lokacija: Hercegovina
A s druge strane piše "Katolici Hercegovci grada Mostara". :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 11:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35612
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Normalno da si osapnut kad su ti Muslimani prodali priču o hiljadugodišnjim Bošnjacima.
Bošnjacima prije 19. st. franjevci isključivo nazivaju bosanske katolike.
Narod sam sebe jednostavno naziva krstjanima.

Jadni mi Mostarci vidiš da tada nismo ni znali da smo Bošnjaci :smijeh

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 11:38 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Separatisti već 140g. Nepokorni borci za neovisnost.

Sada mi je jasniji Robbie potpis. Ima nas duplo više od milogoraca.

Priprema puk na Hercegovacki memorandum o neovisnoj državi.

Novoj članici UN.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 01 stu 2016, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2012, 23:31
Postovi: 1384
Lokacija: Hercegovina
Bošnjaci->Srbi->amebe->pa onda sve ostalo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 06 stu 2016, 00:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2015, 22:50
Postovi: 684
Lokacija: Okupirani teritorij
Nosi djavo vise "skakche"

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yBEVC-YZTVU
pax tibi marce evangelista meus

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Srbi RAUS!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 06 stu 2016, 00:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2015, 22:50
Postovi: 684
Lokacija: Okupirani teritorij
KiM je napisao/la:
Separatisti već 140g. Nepokorni borci za neovisnost.

Sada mi je jasniji Robbie potpis. Ima nas duplo više od milogoraca.

Priprema puk na Hercegovacki memorandum o neovisnoj državi.

Novoj članici UN.

hercerrepubljik eto i tebe dje ne gtreba .. konjino ......

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yBEVC-YZTVU
pax tibi marce evangelista meus

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Srbi RAUS!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 06 stu 2016, 01:21 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Ateist je napisao/la:
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd. Kraj makete jednog broda u dubrovačkom Pomorskom muzeju stoji natpis "darovao Slobodan Milošević iz Zatona 1989." Moja profesorica iz hrvatskog prezivala se Milošević. Jednog sam Milutinovića kad sam bio mali zafrkavao da je srpskog podrijetla, a on me opalio šakom u glavu. Sasvim je uvjeren da je Hrvat, a preziva se Milutinović. Dobro da nema Hrvata Nemanjića. U Konavlima Miljanići, srpski guslar Milomir Miljanić iz Nikšića. U Konavlima Miletići, vrgorački junak Rade Miletić kao mali doselio iz Crne Gore i pokatoličio se. U nas Jokići, crnogorski vaterpolski reprezentativac Predrag Jokić. U nas Kneževići, srpski guslar iz Crne Gore Ivan Knežević. Načelnik općine Konavle Luka Korda, četnički zapovjednik iz Drugog svjetskog rata Korda (tri hiljade crne brade, a pred njima Korda Rade). U nas Marići, srbijanski voditelj Milomir Marić. U nas Đurići, po Bosni Srbi Đurići. U nas Pavlovići, po Srbiji i Crnoj Gori mnoštvo Pavlovića. U istočnoj Hercegovini Srbi Mikulići, u Širokom Brijegu Hrvati Mikulići (ustaški aktivist Stipe Mikulić, hrvatski guslar Vlado Mikulić, pjevač Ivan Mikulić). U nas Lakići, po Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini Srbi Lakići. U nas Stanišići, jedan od najpoznatijih crnogorskih četnika iz Drugog svjetskog




rata Bajo Stanišić. Mojim roditeljima dobri prijatelji Rajkovići iz Dubrovačkog primorja, u Crnoj Gori pjevač Dule Rajković. Jedan se Hrvat iz sela moje majke u Dubrovačkom primorju zvao Marko Kraljević. Kad su ga četnici 1991. zarobili i kad im je rekao ime, mislili su da ih zafrkava pa ih je tek uvjerio predočenjem osobne iskaznice. Moglo bi se nabrajati do sutra.

Ili su ovi naši iz zapadne Hercegovine i dubrovačkog kraja potomci pokatoličenih i pohrvaćenih Srba, ili su njihovi iz istočne Hercegovine i Crne Gore potomci popravoslavjenih i posrbljenih Hrvata. Treće nema, nemoguće je da toliko istih prezimena slučajno nevezano postoji u dva različita naroda. Ili su naši pohrvaćeni, ili su njihovi posrbljeni.

Pitanje od tisuću ojra. Logičnoje da su se brdjani ist Herc Cg sspuštali i sljegali u Mletke.
Na primorje na baustel. Kako je tu bilo posla. Ovi lukavi latini su ih "DRAGOVILOLJNO PREVODILI"

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 06 stu 2016, 20:48 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6798
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
KiM je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd. Kraj makete jednog broda u dubrovačkom Pomorskom muzeju stoji natpis "darovao Slobodan Milošević iz Zatona 1989." Moja profesorica iz hrvatskog prezivala se Milošević. Jednog sam Milutinovića kad sam bio mali zafrkavao da je srpskog podrijetla, a on me opalio šakom u glavu. Sasvim je uvjeren da je Hrvat, a preziva se Milutinović. Dobro da nema Hrvata Nemanjića. U Konavlima Miljanići, srpski guslar Milomir Miljanić iz Nikšića. U Konavlima Miletići, vrgorački junak Rade Miletić kao mali doselio iz Crne Gore i pokatoličio se. U nas Jokići, crnogorski vaterpolski reprezentativac Predrag Jokić. U nas Kneževići, srpski guslar iz Crne Gore Ivan Knežević. Načelnik općine Konavle Luka Korda, četnički zapovjednik iz Drugog svjetskog rata Korda (tri hiljade crne brade, a pred njima Korda Rade). U nas Marići, srbijanski voditelj Milomir Marić. U nas Đurići, po Bosni Srbi Đurići. U nas Pavlovići, po Srbiji i Crnoj Gori mnoštvo Pavlovića. U istočnoj Hercegovini Srbi Mikulići, u Širokom Brijegu Hrvati Mikulići (ustaški aktivist Stipe Mikulić, hrvatski guslar Vlado Mikulić, pjevač Ivan Mikulić). U nas Lakići, po Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini Srbi Lakići. U nas Stanišići, jedan od najpoznatijih crnogorskih četnika iz Drugog svjetskog




rata Bajo Stanišić. Mojim roditeljima dobri prijatelji Rajkovići iz Dubrovačkog primorja, u Crnoj Gori pjevač Dule Rajković. Jedan se Hrvat iz sela moje majke u Dubrovačkom primorju zvao Marko Kraljević. Kad su ga četnici 1991. zarobili i kad im je rekao ime, mislili su da ih zafrkava pa ih je tek uvjerio predočenjem osobne iskaznice. Moglo bi se nabrajati do sutra.

Ili su ovi naši iz zapadne Hercegovine i dubrovačkog kraja potomci pokatoličenih i pohrvaćenih Srba, ili su njihovi iz istočne Hercegovine i Crne Gore potomci popravoslavjenih i posrbljenih Hrvata. Treće nema, nemoguće je da toliko istih prezimena slučajno nevezano postoji u dva različita naroda. Ili su naši pohrvaćeni, ili su njihovi posrbljeni.

Pitanje od tisuću ojra. Logičnoje da su se brdjani ist Herc Cg sspuštali i sljegali u Mletke.
Na primorje na baustel. Kako je tu bilo posla. Ovi lukavi latini su ih "DRAGOVILOLJNO PREVODILI"

Sigurno se niko iz Dubrovnika nije doselio u Oputne Rudine. :zubati

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 14 sij 2017, 17:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ateist je napisao/la:
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd. Kraj makete jednog broda u dubrovačkom Pomorskom muzeju stoji natpis "darovao Slobodan Milošević iz Zatona 1989." Moja profesorica iz hrvatskog prezivala se Milošević. Jednog sam Milutinovića kad sam bio mali zafrkavao da je srpskog podrijetla, a on me opalio šakom u glavu. Sasvim je uvjeren da je Hrvat, a preziva se Milutinović. Dobro da nema Hrvata Nemanjića. U Konavlima Miljanići, srpski guslar Milomir Miljanić iz Nikšića. U Konavlima Miletići, vrgorački junak Rade Miletić kao mali doselio iz Crne Gore i pokatoličio se. U nas Jokići, crnogorski vaterpolski reprezentativac Predrag Jokić. U nas Kneževići, srpski guslar iz Crne Gore Ivan Knežević. Načelnik općine Konavle Luka Korda, četnički zapovjednik iz Drugog svjetskog rata Korda (tri hiljade crne brade, a pred njima Korda Rade). U nas Marići, srbijanski voditelj Milomir Marić. U nas Đurići, po Bosni Srbi Đurići. U nas Pavlovići, po Srbiji i Crnoj Gori mnoštvo Pavlovića. U istočnoj Hercegovini Srbi Mikulići, u Širokom Brijegu Hrvati Mikulići (ustaški aktivist Stipe Mikulić, hrvatski guslar Vlado Mikulić, pjevač Ivan Mikulić). U nas Lakići, po Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini Srbi Lakići. U nas Stanišići, jedan od najpoznatijih crnogorskih četnika iz Drugog svjetskog rata Bajo Stanišić. Mojim roditeljima dobri prijatelji Rajkovići iz Dubrovačkog primorja, u Crnoj Gori pjevač Dule Rajković. Jedan se Hrvat iz sela moje majke u Dubrovačkom primorju zvao Marko Kraljević. Kad su ga četnici 1991. zarobili i kad im je rekao ime, mislili su da ih zafrkava pa ih je tek uvjerio predočenjem osobne iskaznice. Moglo bi se nabrajati do sutra.

Ili su ovi naši iz zapadne Hercegovine i dubrovačkog kraja potomci pokatoličenih i pohrvaćenih Srba, ili su njihovi iz istočne Hercegovine i Crne Gore potomci popravoslavjenih i posrbljenih Hrvata. Treće nema, nemoguće je da toliko istih prezimena slučajno nevezano postoji u dva različita naroda. Ili su naši pohrvaćeni, ili su njihovi posrbljeni.


Nema Srba i Hrvata u ono vreme , ali su svi katolici i pravoslavci smatrali jedni druge istim narodom koje deli vera ili klasni status , jer tradicija i kultura koja dolazi istog jezika se prosto ne može negirati , i to su oni znali sve dok nije došlo novo doba i stvaranja nacija gde se išlo putem "Ovo je naše , a ono vaše" pa se zbog te "logike" došlo idiotizma kojeg danas imamo.

Da ne ispadne da su sve "pokatoiliččeni i pohrvaćeni" prezime Mikulić je iz katoličkog imenoslova tj.to je mađarska varijatna imena Nikola koja je ušla u srpske i hrvatske imenoslove.

Mnogi stari Dubrovčani,Konavljani,Bokelji,....su poreklom iz istočne Hercegovine i Crne Gore(verovatno većina) , i taj priliv stanovništa je potpuno logičan jer svi primorski gradovi se prvenstveno pune iz zaleđa kako bližeg tako i daljeg , a da ne govorim da je svo plemstvo kako pravoslavno tako i katoličko uteklo u primorje iz Srbije,bosne,CG,....pa se tako zna da je većina plemstva u gradu Budvi u 16.veku poreklom iz Smedereva i oni su potisnuli plemstvo talijanskog jezika i dali konačni slovenski karakter gradu koji do tada to baš i nije bio.

Srpski i hrvcatski nacionalisti su sve izokrenuli svojim mitomanijama i isključivostima , pa zbog toga postoje ovakve teme koje baš i nisu bile slučaj pre 100 godina da se neki Dubrovčanin pita jewl on Srbin i pravoslavac poreklom i neki hercegovac da se pitajel katolik i Hrvat poreklom , toga gotovo da i nije bilo.
Ta vrste priče i polemike je novijeg datuma kod običnih ljudi.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 16 sij 2017, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1446
Pojavila se dobra stranica za istraživanje hrvatskih prezimena:

https://actacroatica.com/hr/

Vidim da se opet dopušta kretenskoj četničkoj mitomaniji da zagađuje po hrvatskim forumima. Dakle, Hrvati su se doselili kao Slaveni i imali su imena poput Streza, Budislav, Žitomir, Radovan, Brativoj, Vojčeta, Pauk, Draževit, Radman, Ostoja, Mileta, Novak, Radočaj itd. i kad se netko preziva Dragojević, Miličević, Radić, Budonić, Grubišić, Budimir, Dragoslavić i slično to samo znači da su ih stvorili od hrvatskih imena slavenskog podrijetla. Hrvatska prezimena javljaju se već u 12. stoljeću, prva među Slavenima. Ovi ostali primitivci mogu nam samo zavidjeti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 08 ožu 2017, 16:39 
Offline

Pridružen/a: 17 pro 2016, 18:41
Postovi: 4
Lokacija: Herceg-Novi
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ja uopce nemam problem s tim da smo bili Srbi, elitni dio se izdvojio i pripao zapadnom svijetu. Tragedija bi bila da smo ostali Srbi, ili jos gore da smo primili islam pa da se zovemo Bošnjaci.

Sad možemo samo žalit one koji su još uvijek Srbi i Bošnjaci. Da su pametni mahali bi šaharama i molili da ih primimo u korlus. Mada mislim da to nije dobra ideja.


Posteno... :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 17 tra 2017, 18:04 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Maloprije na HRT-u neki fra Svetozar Kraljević iz Hercegovine. Čak ima i Hrvata Mirosavljevića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 17 tra 2017, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
U Istočnoj Hercegovini je dobar dio stanovništva prešao na pravoslavlje, a bilo je prevjeravanja i u mletačkoj Dalmaciji s katoličanstva na pravoslavlje. Tu smo negdje... jedan-jedan reklo bi se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 08:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Tuta je napisao/la:
U Istočnoj Hercegovini je dobar dio stanovništva prešao na pravoslavlje, a bilo je prevjeravanja i u mletačkoj Dalmaciji s katoličanstva na pravoslavlje. Tu smo negdje... jedan-jedan reklo bi se.

Samo što su ti preci svih ljudi na ovim prostorima, osim Sandžaka odnosno stare Raške bili katolici.
Jbg.
Kasnije kom opanci, kom....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 15:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ceha je napisao/la:
Tuta je napisao/la:
U Istočnoj Hercegovini je dobar dio stanovništva prešao na pravoslavlje, a bilo je prevjeravanja i u mletačkoj Dalmaciji s katoličanstva na pravoslavlje. Tu smo negdje... jedan-jedan reklo bi se.

Samo što su ti preci svih ljudi na ovim prostorima, osim Sandžaka odnosno stare Raške bili katolici.
Jbg.
Kasnije kom opanci, kom....


Da,da , kako da ne.

Ja sam ovde više puta postavljao dokaze o pokatoličavanju pravoslavnih , i to iz pera i ustiju samih katolika.
Ej čoveče , Bartol Kašić i Ritual Rimski je dovoljan da dovoljniji ne može biti po tom pitanju.

Ali ti ni Tuta nikad niste ništa o famoznom popravoslavljivanjuu katolika.

Uglavnom Ceha , ti si piznat da prećutiš sve ono što ti ne odgovara , pa zato i ne čudi što samo imaš pustu maštu.
Sećam se samo kako si se zavukao u mišju rupu kad sam postavio slike teksta povjesti fojničkog samostasna da je fra Zvizdović bio od grko-istočnih roditelja koji je prešao na katoličanstvo , a onda kad je preživeo trovanje od strane pravoslavaca pa zbog tog "čuda" mnogi pređoše na rimsku veru. :zubati

Pokatoličavanje u Bosni je posledica "propovedanja" sv.Jakova Makrijskog , koji i jeste pokatoličio Zvizdovića i naravno pretke mnogih današnjih katolika.

Daj da vidimo dokaze o planskom popravoslavljivanju , dakle ko su ti ljudi koji su ih popravoslavljivali PLANSKI?? , omra biti neki dekret , neki vladika, mitropolit , bar nešto??

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 16:15 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Postoji. Neki švabo je pisao o "massenubertrittu" trebinjskih katolika u pravoslavne.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 16:20 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
Povjesno je poznata cinjenica, da ih je Nemanja i zli Sava, ognjem i macem, preveslao u sizmu. Taj deo je bio sa puno Vlaha, Aromuna, Cincara, i najvise Srba min. 2/3. Svi su bili srecni katolici do stoljeca 12s. 13s. Ako bude sreci i Bog da, preobratice se opet.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 18:49 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6798
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
@Amiđa,kad ćeš se odturĆit,kad ćemo te krstiti ?

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 19:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Srpsčanin je napisao/la:
@Amiđa,kad ćeš se odturĆit,kad ćemo te krstiti ?


Njega ćemo u Crkvu Bosansku krstiti čim je ovih dana vaskrsnemo jer nema smisla da ga strpamo u ove dve genocidne.
Evo ja ću biti Djed a ti budi Gost , a kršteno ime naravno mu može biti Striko,Strikan,Kiko,...Vojmja oca,sina i svjatoga du'a ,amin.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 19:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Joe, ja nemam primarne izvore jer se ne bavim time. O tome je pisao Noel Malcolm. Katolici su konvertirali na pravoslavlje u 16. i 17. stoljeću. Znam da je u Istočnoj Hercegovini katoličko svećenstvo bilo protjerano i da su, po osmanlijskim uputama, tu došli pravoslavni svećenici i da im je jednim defterom s početka 17. stoljeća omogućeno da uzimaju poreze i od pravoslavnih i od katolika. Katoličko stanovništvo je ostalo bez svećenstva i masovno konvertiralo u pravoslavlje.

Uzmi primjer Ruđera Boškovića i njegovog oca. Svi njegovi pretci mogu se nać u katoličkim crkvenim knjigama. Istočna Hercegovina je bila katolička, i poslije konverzija broj katolika je ostao neznatan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Citat:
Sacerdoti latini, non potendo soffrire , e la servi tu del Turco, e la penuria del vivere per le mancanze d'entrare, havean ceduto la cura di quell'anime abbandonate a preti rustici, e ignoranti, che con la zapa, e coll'aratro procacciavano il vitto necessario a se, alle mogli, e figli loro. Dalla mancanza de medesimi sacerdoti latini quasi tutti quei popoli erano divenuti di rito greco...


(Vita del servo di Dio Padre Giulio Mancinelli, della Compagnia die Gesu, 1668.; str. 42 Draganovićeve knjige)

Citat:
Nel Popovo erana, non sono 50 anni appresso 360 case et per non haver havuto lar pastore ne vescovo sono trabuchate nello scisrna... et delle 12 chiese sono 7 usurpate et occupate dalli scismatici, maxime quelli, che sono trabuchati nella scisrna. Et tutto per non esser stato proprio vescovo chi potesse diffender le ragioni della Chiesa.


(Izvješće skadarskog biskupa 1627., str. 46 Draganovićeve knjige)

Citat:
(O župama Čavljina i Zavala)...havendo queste due ville in mezzo un monasterio de Scismatici con la vicinanza di questi sono tute le dette famiglie (8 sole eccetuando) fattesi Schismatiche.


(Izvješće istog biskupa iz 1629., str. 47. iste knjige)

Citat:
(Isto o župi Dračevo-Dubljani) Puochi anni avanti non havendo havuto il Pastore, che la diffendesse, il Metropolita Scismatico le ha occupate (due chiese) e dementati quasi tutti, si che sole 9 famiglie ancora sono Cattoliche.


(Isto, str. 48. iste knjige)

Citat:
...che maggior parte di questi cattolici son trabuchati nella scisma et turcismo per non haver propriivescovi, tanto piu che non habiamo altri religiosi, che pretarelli tanto ignoranti, che non sanno dir la messa...


(Dopis mještana Neretve, Popova i Gradca Propagandi, 1629., str. 48. iste knjige)

Itd., itd.

Primarnih izvora ima. A to što ja ne znam za njih je druga stvar.

https://www.academia.edu/28086638/Masov ... man_reign_


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 18 tra 2017, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Tema prevjeravanja u Istočnoj Hercegovini je jako slabo obrađena. To sam sazno sada dok sam tražio primarne izvore. Razlog može biti i taj što je ustašija koristila ovaj fakt za konverziju pravoslavnih u katoličanstvo itd. Mrtvilo se proteže na nekih 45 godina (1945. do 1990). Prvi je, izgleda, o ovome pisao Krunoslav Draganović 1939., a knjiga je objavljena u Rimu.

Ono što sam saznao je to da ovu teoriju niti jedan povjesničar ne pobija, iako je korištena za jedan značajan i gnjusan čin od strane NDH. Samo se kaže da je ustašija koristila Draganovićevu tezu, bez propitivanja same teze. Žalosno je što ova tema nije dobila širu obradu i što Draganovićeva knjiga, osim ad hominem napada, nije zaradila poštenu kritiku.

Obzirom da je južnoslavenska historiografija 19. stoljeća bila slabo razvijena, i ne čudi što se tema prvi put obrađuje u prvoj polovici 20. st.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ista prezimena u Hrvata i Srba
PostPostano: 19 tra 2017, 09:16 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6798
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Jedini današnji pravoslavci za koje postoji osnovana sumnja da su im preci iz rimokatoličke prešli u pravoslavnu vjeru su stanovnici dva sela u opštini Kupres.Danas vjerovatno više ne žive tamo.Obrnutih primjera ima u izobilju.Postoji čak i veliki broj primjera koji mogu da se nađu u dubini katoličkog područja tamo gdje su ćakavci i kajkavci na području Splita, Istre,Zagreba... Nema ništa čudno u tome.migracije su išli grubo rečeno smjerom istok zapad pa su migranti pravoslavne vjere "prihvatali" religiju sredine gdje su došli i bivali asimilisani u svakom pogledu.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 566 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Salivator i 83 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO